Nu. 57 Vrijdag 5 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Niemeijers Safe-Loketters Heridrikse Cos Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. 18 ct. 15 ct. 12 ct. ij) 10 ct. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. in LIPS' Brand- en Inbraakvrije KluisinricSiting,, Vraagt inlichtingen. iets van. Iimogelijk, po ter be- ioozen en tegen 7 jen V. D. [rordt ver- die der 1931 c.a. blgemeene Iting 1931. lie begroo- |dè finan- Rijk en |ngen, die de mees- zijn, wat Eerst bij len meer gemeente eegiooting (.iciteit der ig mist. belasting oogd, dan opcenten gemeente- ist, gezien Veer, die fet voorstel- 1 de vermo- jvan 50 op lien V. B., peletten, wijziging Iheden voor eejag beoo- schap wil- huishoud- laging van jioorde met pningbouw- lloosheid en leel fabriek de loonen steunrege- liet Armhe- |ien vroeger de heeren Irbeidsbeurs len die niet bote belang- loe voor de |t oogenblik hoopt Spr irerkloozen- Jiichte 'ttoe, fijziging toe fractie er |t, maar hij wijzen, dat ke nu zelfs betalen. lenreglemen1 Irs, dat ze de Ier den. Wa; tóór 1 Sep- snt zijn, en laan het ad- lorganiseerd Ie A.R. wet- )hgt te bepa- ieentedien3t van drieën eiding vroeg staat. ?r. de limiet ^hil wat la- 13., wat het irstel inzake echter nog bhuur, waar- lakt. der straat- de ïnatgla- achtte spr. blijkt Mid den kant te bestratings-' deel van het I terugontvan gt spr. weer mogelijkheid de Veersche ier en onder- net den Poe- er het alge- werken in n inzake wo- jken? slag van den een school msioen. zijn verschil- okken, gezien Hondius en toen zij com- rs gaven. >r Jeronimus en V. B, (De i „neen".) ïgen, die dn maar waarin voor te stel- an tegen iets zer voor was. ken deed hy nde, dat men 'en der arbel- ïenauzeerd tot Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Langt; forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersi 0,05 Prijs der Advertentiën: 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijk» korting. Onnoodige splitsing? Dat de uitgaven voor het Onderwijs naar verhouding in ons land buitenge woon hoog zijn kan niemand ontkennen. Een andere vraag is echter, waaraan die hooge uitgaven te wijten zijn. Bij de behandeling van de Onderwijs- begrooting in de Tweede Kamer werd door verschillende sprekers van links ge klaagd over de onnoodige splitsing we gens richtingsverschil. Gevolg: veel te veel kleine schooltjes en een belangrijke uitzetting van de uitgaven. Zelfs Prof. Visscher was blijkbaar een weinig onder den indruk gekomen van deze bewerin gen. De heer Tilanus echter, die als lid van de commissie-Rutgers tot oordeelen wel eenigszins bevoegd is, ontkende dat hier van een misbruik op eenigszins beteeke- nende schaal gesproken kan worden. De heer Beumer bleek van hetzelfde gevoelen te zijn. Hij verklaarde dat er onder de A.R. fractie niet een is die ooit zijn medewerking heeft verleend om een nieuwe school in het leven te roepen, wanneer niet inderdaad de oprichting daarvan geëischt wordt door het begin sel. En hij voegde er aan toe, dat zij die hieromtrent klachten hebben, dezen be- hooren toe te lichten; aan exclamaties in algemeenen zin heeft men ten deze niets. De mogelijkheid bestaat dat men hier en daar misbruik maakt van de wet. Maar dan moet men met bewijzen kunnen komen. Gelukkig was Minister Terpstra, die steeds meer het vertrouwen der Kamer begint te krijgen, in staat de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Hij heeft n.l. over het geheele land door de inspecteurs een nauwkeurig on derzoek laten instellen. En wat bleek nu? Van de 58 inspecteurs hebben 38 ge antwoord, dat hun geen gevallen bekend waren van ongewenschte schoolsplitsing. „Van de andere 20 inspecteurs hebben enkelen gevallen van onnoodige school- j splitsing vermeld, sommigen een dubieus geval genoemd, maar wanneer men het volledig dossier van alle 58 inspecteurs nagaat, kan men tot geen andere con clusie komen dan dat het aantal onnoo dige schoolstichtingen, waarbij men vast- i houdt aan de norm, dat meer dan 25 pet. I van de leerlingen van de oude school af gegaan is om een nieuwe te bevolken zeer gering is, vergeleken met het aan tal bijzondere scholen dat we hebben, n.l. bijna 4000." De Minister voegde hieraan toe, dat het mogelijk een enkele maal voorkomt dat van onnoodige splitsing gesproken kan worden, maar om tevens te waar schuwen, dat men hierbij niet moet af gaan op wat daaromtrent zooal verteld wordt. Als men al de gevallen die genoemd worden serieus onderzoekt en samenstelt, aldus de minist' dan is mijn conclusie, getrokken uit de rapporten der inspec teurs, dat het inderdaad overdreven is om van een splitsingsmanie te spreken. Dat de onderwijskosten hoog zijn moet worden toegegeven. Maar men zoeke de oorzaak niet, waar die niet gezocht mag worden. Het dure onderwijs. De kosten van het lager onderwijs zijn de laatste jaren enorm gestegen. Voor een deel is dit het gevolg hier van dat op groote schaal nieuwe scholen zijn gebouwd. De huisvesting liet een aantal jaren geleden met name bij het bijzonder on derwijs zeer veel te wenschen over, en het behoeft dan ook niet te verbazen, dat een groot aantal nieuwe gebouwen werd gesticht. Dat hierbij altijd de noodige soberheid is betracht zouden wij niet gaarne bewe ren. Er zijn hier en daar indertijd „schoolpaleizen verrezen die de kosten onnoodig hebben vergroot. Ook met het aanschaffen van nieuwe leermethoden en leermiddelen had men hier en daar allicht wat voorzichtiger kunnen zijn. Maar overigens zal het niet gemakke lijk zijn de juiste oorzaak aan te geven. Dat de bijzondere scholen in dit op zicht ook een bijzondere schuld zouden Te 's Gravenhage is overleden generaal W. Laatsman. hebben, zooals soms wordt voorgesteld, is onjuist. De bijzondere scholen zijn wat hun ge wone uitgaven betreft, gebonden door de uitgaven van de openbare scholen. Wordt daar de zuinigheid betracht dan moeten zij zich beperken. Wordt daar uit de royale hand geleefd, dan kunnen zij hunne uitgaven opvoeren Maar in elk geval heeft, en dat is nog steeds een zwakke plek in onze onder- wijswetgeving het openbaar onderwijs hier de leiding. De Roemeensche ambtenaarssalarissen. Teneinde de Roemeensche begrooting sluitend te maken, zal men tot verlaging vhn de salarissen der ambtenaren moe ten overgaan. Drie maatregelen worden in verband hiermede overwogen. Vooreerst een sala risbelasting van 15 pet. gedurende drie jaar voor traktementen van meer dan 3000 lei. Dan een heffing ineens van 20 pet. op alle traktementen, ook die bene den 3000 lei. Op deze wijze zou men 3 milliard besparen. Het waarschijnlijkst is de aanneming van een derde voorstel Het voorziet een evenredige salarisbelas ting, die progressief tot 30 pet. van het traktement zal zijn. Aldus zou men 2.4 milliard kunnen besparen. De landbouwcrisis in België De hooge landbouwraad heeft Woens dag te Brussel een belangrijke zitting ge houden, gewijd aan de landbouwcrisis m België. De beer Merget stelde voor verschillen de commissies in te stellen, die de kwes tie zouden bestudeeren. Spr. was van oordeel, dat de crisis niet door middel van douanemaatrege len zal kunnen opgelost worden en vroeg, dat de transportkosten van landbouw producten per spoor zouden vermin derd worden. Een ander lid wees op wat hij noem de, het gevaar voor de Belgische suiker nijverheid, dat bestaat uit den import óp groote schaal van suikerbieten uit Ne derland. De raad stelde tenslotte vier commis sies in, die de situatie in de verschillen de takken van den landbouw moeten on derzoeken en hierover rapport uitbren gen. Groote werkloosheid in Amerika. Het rapport van den Amerikaanschen vakver eenigingsbond over November stelt den economiscben toestand in de Vereenigde Staten ongunstiger voor dan de officieele berichten dit doen. Het aantal werkloozen bedraagt vol gens dit rapport tenminste 4.860.000, daaronder niet begrepen de landarbei ders en het kantoorpersoneel. Het leger der werkloozen wordt nog steeds grooter, zoodat steunmaatregelen ten spoedigste moeten worden getroffen. Voorts wordt in het rapport vastge steld, dat 40 pet. der georganiseerde ar beiders zich loonsverlagingen hebben moeten laten welgevallen, waardoor hun levensstandaard op een lager peil is ge komen. Kabinetscrisis in Frankrijk Het kabinet Tardieu is bij een inter pellatie in den Senaat met 139147 stemmen in de minderheid gebleven. Tardieu heeft daarop in overleg met zijn collega's bet ontslag van het kabi net bij den president der Republiek in gediend. De president beeft het ontslag van bet kabinet aangenomen. Belastingverhooging in Amerika? President Hoover heeft zijn tweede jaarlijksche begrootingsboodschap aan 't congres toegezonden. Hoover herbaalt, wat bij reeds in zijn Congresboodscbap bekend maakte, dat de schatkist voor een tekort staat van 180 millioen dollar, aan welke mededeeling hij de conclusie verbindt, dat bet Ame- rikaansche volk, dat op het oogenblik de laagste belasting betaalt van alle landen, die aan den wereldoorlog hebben deelge nomen, niet mag rekenen op een voort during van de lage belasting, die het in 1929 heeft betaald, toen ongeveer 1 pet. van de inkomsten werd geheven. „De buitengewone posten voor de on dersteuning der werkloozen en de gevol gen der droogte zouden zelfs", vervolgt Hoover, „een nieuw tekort in 1932 tenge volge kunnen hebben". Na vervolgens nog eenige reeds beken de cijfers over de ontvangsten en uitga ven van 1932 te hebben gegeven, vervolgt de begrootingsboodschap met de varkla ring, dat de Vereenigde Staten 690 mil lioen dollar zullen uitgeven voor de ver dediging in bet komende jaar, betgeen 34 milloen dollar minder is dan in bet loopende jaar. President Hoover vr&agt thans 28 5 millioen dollar voor den bouw van mari nevaartuigen. Met het niet-uitgegeven sal do, ontstaan ten gevolge van de opschor ting van den aanbouw is dat dus 51.6 millioen voor vlootbouw. De bouw van de schepen, welke bij het verdrag van Londen worden toege staan, dient zonder verwijl te worden voortgezet, verklaarde Hoover. Verder zal ook geld noodig zijn om de overtreders van de drankverbodswetten doeltreffender te kunnen vervolgen. De petroleumbrand te Brooklyn. De brand in de opslagplaatsen van de Standard Oil te Brooklyn kon tot zijn haard beperkt worden. Tevoren waren echter, zooals gemeld, nog acht tanks ontploft. Ofschoon verscheidene havendepots en kolenlichters even vlam vatten, kon toch het overslaan van het vuur op de dokken voorkomen worden. De totale schade wordt op 1 millioen dollars geschat. Revolutionair complot in Portugal. Volgens een bericht uit Lissabon heeft de politie aldaar lucht gexregen van een revolutionair complot, in verband waar mede 20 personen gearresteerd zijn. Ook zijn ruim 100 bommen, die voor een aan val op de kazernes bestemd waren, in be slag genomen. Verschillende leden van politieke par tijen, die met radicale elementen in ver binding stonden, moeten bij het complot betrokken zijn. Het onderzoek duurt nog voort. De algemeene staking in Engeland verworpen. De conferentie der afgevaardigden van mijnwerkers k*«ft het voorstel tot het af kondigen eener nationale staking in En geland met 230.000 tegen 209.000 stem men verworpen. Korte Berichten. Op de spoorlijnen BrusselOstende en BrusselAarlen, worden thans proef ritten gehouden met nieuwe locomotieven en wagens, welke bestemd zijn om, aan de internationale treinen in deze beide rich tingen, een grootere snelheid te verzeke ren. De afstand Brussel (Noord)Osten de (Kaai), 122 K.M. bedragend, werd af gelegd in 98 minuten, wat echter nog niet voldoende wordt geacht. De bekende Berlijnsche kunstschil der Georg Grosz, die zich wegens gods lastering voor de rechtbank te verant woorden had wegens een doek, Christus met een gasmasker voorstellend, is gis- I termiddag vrijgesproken. De rechtbank stelde zich op het standpunt, dat Grosz niet den godsdienst heeft willen aanval len, maar alleen den oorlog heeft wil len bestrijden. PER HALF ONS Naar aanleiding van beschuldigin gen van corruptie van de New-Yorksche zedenpolitie is een onderzoek ingesteld, dat tot schorsing van acht ambtenaren geleid beeft. Volgens nadere berichten uit Ran goon is bet aantal slachtoffers van de jongste aardbeving reeds gestegen tot 36 dooden en meer dan 150 gewonden. Op grond van de beraadslagingen in den Duitscben Rijksdag neemt men aan, dat de regeering een meerderheid van ongeveer 15 stemmen voor het hand haven van de noodverordening zal krij gen. In den Pruisischen landdag is door de Duitsch-nationalen het verzoek inge diend, de opvoering van' de film „lm Westen nichts Neues" te verbieden. Het bakken van brood in hotels. Naar aanleiding van het feit, dat en kele hotels te Amsterdam en Rotterdam zelf brood willen gaan bakken met de bedoeling, dit 's morgens versch bij het ontbijt te verstrekken, heeft de secreta ris van de centrale bedrijfscommissie, be doeld in de collectieve arbeisovereenkomst voor het bakkersbedrijf, zich gewend tot den directeur-generaal van den arbeid, met de vraag, of deze dit in overeenstem ming acht met de Arbeidswet. De directeur-generaal van den arbeid antwoordde, dat volgens de Arbeidswet iedere ruimte, waar brood wordt gebak ken, valt onder alle bepalingen betreffen de broodbakkerijen en dus vóór 10 uur 's morgens geen versch of opgewarmd brood mag worden afgeleverd of verkocht, ook niet aan logeergasten. Landarbeidersloonen en crisis. Naar van de zijde der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gemeld wordt, hebben landbouwers op het eiland Voorne-Putten besloten dezelfde houding aan te nemen als hun Groningsche col lega's, en tot het uiterste te wachten met loonsverlaging. Zoo eenigszins mogelijk zal deze geheel achterwege blijven, indien bet bedrijf eenigen steun ontvangt door de tarwewei en een steunregeling aan de bietenteelt. Na het conflict in de typografie. Woensdag heeft de Centrale commissie in de Typografie, belast met de recht spraak over het collectief contract, haar werkzaamheden hervat. Met algemeene stemmen werd tot voor zitter herkozen, de heer H. Diemer, te Rotterdam, tot ondervoorzitter de heer Belinfante, te Den Haag, en tot secre taris de heeren Mr. P. Borst en W. G. van Haaien. De oesferverkoop. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Drop betreffende het in stellen van een onderzoek naar een meer doelmatige organisatie van den oester verkoop hier te lande, hebben de minis ters van Binnenl. Zaken en Landbouw, en Financiën geantwoord, dat de onder linge concurrentie niet tot gevolg heeft Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw en Financiën. Een motie tot afschaffing opcenten Grondbelasting ongebouwd aangeno men. Buitenland. Kabinetscrisis in Frankrijk. Belastingverhooging in Amerika. Complot in Lissabon. dat verschillende oesterkweekers tot el- ken prijs hun voorraad opruimen en dat, aangezien moet worden aangenomen, dat de tegenwoordige oesterprijzen in hooge mate medewerken tot een verruiming van den afzet, en deze niet zullen leiden tot een vernietiging van de oestercultuur, er vooralsnog geen bezwaar bestaat voor de instandhouding en de rentabiliteit der domeingronden, voor de oestercultuur geschikt. Een meer doelmatige organisatie van den verkoop van oesters dient overigens van de oesterkweekers zelf uit te gaan. De Zuiderzee-dijk. Naar wij vernemen zijn thans bij de Ned. Spoorwegen plannen in voorberei ding, om Friesland een vaste verbinding te bezorgen met Noord-Holland over den nog te maken afsluitdijk en Wieringen heen. Daartoe zal het noodig zijn, het tra ject Heer HugowaardAnna Paulowna van dubbel spoor te voorzien, hetgeefi tot dusver voor het reizigersvervoer naar Den Helder gemist kon worden. Tevens ligt het in de bedoeling op het eiland Wie- ringen een paar stationnetjes te bouwen en wel te Hippolytushoef en Den Oever, het meest Oostelijk gelegen kustplaatsje. De dijk, die de afsluiting der Zuiderzee zal vormen, komt in Friesland uit bij het dorp Zurich, iets ten Zuiden van Ilarlin- gen. Wanneer deze plannen zullen worden uitgevoerd, staat nog niet vast, vermoe delijk zal het wel 1934 of 1935 worden, voordat de reizigers van deze nieuwe ver binding kunnen profiteeren. De kosten der Zuiderzeewerken. De Centrale Commissie voor Bezuini ging, uit de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, heeft aan den Ministerraad een adres gezonden, waarin adr. als haar meening uitspreekt, dat een nieuwe berekening van kosten der Zuiderzeewerken volstrekt noodig is. De tot dusverre in den loop der jaren op gemaakte ramingen bleken herhaaldelijk te laag te zijn; belangrijke overschrijdin gen deden zich voor. De gegevens, welke het bekende rappor: der comxnissie-Lovink destijds verstrekt heeft, zijn verouderd en dus onvoldoende voor het doel te beschouwen. De Centrale Commissie dringt er ten sterkste op aan, dat de noodzakelijke nieuwe raming van kosten zoowel van de droogmaking als van het in exploi tatie brengen der gewonnen gronden spoedig wordt opgezet en gepubliceerd, opdat tijdig met voldoende kennis van zaken verdere besluiten kunnen worden genomen en onnoodige vertraging voor komen wordt. DE DOOD VAN YPEREN. In 6 weken uitverkocht. Naar wij vernemen is de zeer groote eerste oplaag van „De Dood van Ype ren" thans reeds uitverkocht. Dit boek verscheen op 20 October j.l., terwijl begin December het laatste exemplaar afgele verd. Zeker wel een niet dikwijls in ons land voorkomend geval. Met kracht is men thans bezig aan den tweeden druk, die dezer dagen gereed zal zijn. rétrf Eerste Blacl.l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1