De Koude Uit dB Provincie, Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Middelburg. Slotrede ran den Voorritter. De Voorzitter spreekt tot slot do volgende rede uit: Begin Juli van het volgend jaar eindigt het vierjarig tijdvak, voor hetwelk gij naar deze vergadering door de kiezers van Zeeland zijt afgevaardigd en de mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat gij he den voor den laatsten keer in Uwe tegenwoordige samenstelling zijt samen gekomen. Ik wil daarom niet nalaten een woord van afscheid tot U te spreken, alsmede U dank te brengen voor al hetgeen door U ten bate onzer provincie is gedaan, voor de aangename samenwerking, wel ke er steeds tusschen U en Uwen Voorzitter heeft bestaan en voor den vriendschappelijken toon, waarop Uwe discussie als regel steeds hebben plaats gevonden. Dezen dank moge ik in het bijzonder brengen aan hen, die straks zullen ophouden lid van Uwe vergadering te zijn. Namen zal ik thans niet noemen, maar het is mij bekend, dat onder hen, van wie vast staat, dat zij niet zullen terugkeeren, mannen voor komen, wier kennis, ervaring en wijs be leid en in het algemeen, wier goede eigen schappen van hoofd en hart voor onze provincie van onschatbaar voordeel zijn geweest. Veel is er door U sedert 1927 tot stand gebracht. Groote agenda's met tal van belangrijke onderwerpen zijn U voorgelegd en ik maak mij niet aan vleierij schuldig, wanner ik zeg, dat ook tal van wijze en zegenrijke besluiten en maatregelen door U zijn getroffen. Bij het doorlezen van de notulen Uwer vergadering, welke van de welsprekend heid van meerderen Uwer leden getuigen, zij het ook, dat daarbij wel eens een zekere mate vin breedsprakigheid naar voren trad, trekt het de aandacht, dat er evenals in de vorige 4-jarige periode Uw college meerdere malen zijn bijzon dere aandacht vooral aan een tweetal vraagstukken heeft gewijd en zulks met groot succes. Ik heb daarbij op het oog de verkeersbelangen in onze provincie, zoowel te land als te water, alsmede het vraagstuk der electric.iteitsvoorziening on zer provincie, hetwelk grootendeels tot oplossing is gebracht. Wat de eerstbedoelde verkeersbelan gen betreft, moge ik U allereerst in her innering brengen de in Uwe vorige zit ting genomen besluiten tot het doen bou wen van twee nieuwe veerbooten. Ie. voor den dienst VlissingenBreskens; 2e voor den dienst Hansweertr—Walzoorden, voor welke booten door U een crediet van ruim f 1000.000 is beschikbaar gesteld. Het be hoeft geen betoog, dat door het in de vaart brengen van deze beide schepen de communicatie tusschen Zeeuwsch- Vlaand.eren en het overige deel van onze provincie zeer zal worden gebaat. De inrichting van de inlaag te Iloe- dekenslcerke tot haven, waarvoor een be drag van f 150.000 door U is toegestaan, zal den dienst TerneuzenHoedekens- kerke ook ongetwijfeld zeer ten goede kun nen komen. Overeenkomstig Uw besluit zal te Vlissingen een nieuwe ponton wor den gebouwd, welk werk binnenkort zal worden aanbesteed. Dank zij Uwe medewerking zijn te Bres kens en te Vlissingen nieuwe dienstloka- len tot stand gebracht of naderen hunne voltooiing. Aan den steiger te Walzoorden werd een vrij kostbare wijziging aangebracht, waardoor het laden van auto's veel ge makkelijker dan voorheen kan plaats vinden. Ook de middelen van commu nicatie over de Ooster-Schelde zijn niet aan Uwe aandacht ontgaan. Ik denk hier bij aan den Veerdam te Kortgene en de steigers te Kamperland en Stavenisse, terwijl ook voor den veerdienst Zijpe Anna Jacobapolder door U maatregelen zijn getroffen, waarbij het aantal reizen werd uitgebreid en waarbij het tarief omlaag werd gebracht. Het belangrijke besluit, hetwelk door U ten opzichte van dit veer gisteren is genomen, behoef ik thans niet te memoreeren. Over het al gemeen zijn de tarieven op onze veer diensten nog te hoog. De vrachten voor het goederenvervoer zijn in de laatste jaren reeds eenige malen verlaagd, ter wijl eveneens de instelling van eendaag- sche retourbiljetten een stap in de goede richting is geweest Wat het landverkeer betreft, noem ik allereerst het gewichtige besluit van Oc tober 1927, waarbij het provinciaal we genplan werd vastgesteld. De vaststelling van de verordening ex art. 38 der Wegen belastingwet cn de instelling van het pro vinciaal Wegenfonds mogen eveneens maatregelen van vérstrekkende beteekenis worden genoemd. Ook Uw besluit van November 1928, waarbij wederom aan ter tiaire wegen financiëele steun in uitzicht werd gesteld, zal nuttige gevolgen kun nen hebben. Verschillende onzer provinciale wegen zijn, dank zij de daarvoor door U toege stane bedragen, meer dan voorheen het geval is, in overeenstemming gebracht met de eischen van het moderne snel verkeer. De weg Zierikzee-—Brouwersha ven is in eon prima verkeersweg door on zen Prov. Waterstaat herschapen, hetgeen binnen afzienbaren tijd ook het geval zal zijn met den) weg MiddelburgZoute- landeWestkapelle. Ook meerdere andere wegen, voorkomende op het provinciaal wegenplan, zijn of worden op afdoende wijze onderhanden genomen. Het voor onze provincie zoo uiterst moeilijke vraagstuk der electriciteitsvoor- ziening is door U tot een goede oplossing gebracht. In alle deelen onzer provincie bestaat thans de mogelijkheid tot het be trekken van stroom. Voor de Noordgroep is een contract tot .n aantocht, daarom is onder do è,cschen ken een doos of tube Purol voor ruwe en schrale huid, dubbel welkom. stroomlevering met de Noord-Brab. Cen trale afgesloten. Voor de Middengroep is tot overneming van de bestaande centrale te Vlissingen met bijbehoorend trambe drijf besloten. Ook in deze groep vorderen de werkzaamheden tot uitbreiding en aanleg der netten met reuzen schreden In de Zuidgroep ontwikkelt het bedrijf zich naar wensch. Met het overnemen der plaatselijke netten in die groep wordt gestadig voortgegaan. Maatregelen zijn door U getroffen om den bouw van ondergrondsche netten zooveel mogelijk te bevorderen en om huurkoopinstallaties mogelijk te maken. Het wil mij voorkomen, dat terecht mag worden gezegd, dat, dank zij Uw mede werking en dank zij de zoo prijzenswaar dige toewijding van het personeel der N.V. „P.Z.E.M." de toekomst van het bedrijf gunstige vooruitzichten opent. Ook op ander gebied zijn belangrijke besluiten Uwer vergadering onder mijn hamer doorgegaan. Meerdere provinciale reglementen zijn door U vastgesteld of gewijzigd. Ik noem b.v. het reglement op de overzetveren, het reglement op de polders en waterschap pen, het reglement op de wegen en voet paden en het reglement voor het water schap Schouwen, waarbij de mogelijkheid om den aanslag uit te strekken tot be bouwde eigendommen, geregeld is. Ook het reglement van orde Uwer ver gadering onderging eenige belangrijke wijzigingen, niet het minst die, waarbij het ambtsgebed werd ingevoerd. Wat dit laatste betreft, kan ik niet nalaten de hartgrondige hoop uit te spreken, dat alle leden, die in de toekomst deel Uwer vergadering zullen uitmaken, tijdens het uitspreken van dit gebed den gepasten eerbied in acht zullen neinen. Over de vraag, welke gedragslijn er moet worden gevolgd ten aanzien van de Zondagsheiliging bij onze provincial!) diensten, is door U meerdere malen dis cussie gevoerd. Uw Dagelijksch Bestuur meent te dien opzichte steeds zooveel mo gelijk met de wenschen van de meerder heid Uwer vergadering te hebben reke ning gehouden. Meerdere besluiten hebben direct of in direct gestrekt ten bate van den land en den tuinbouw. Naast handhaving van vroeger reeds toegekende subsidies is nieuwe fin. steun toegekend voor de op richting van tuinbouwproefvelden te Haamstede en Kapelle en voor een tuin bouwschool in eerstgenoemde gemeente. Ook voor inrichtingen van handelsonder wijs in een 4-tal gemeenten in deze pro vincie is door U finantiëele steun ver leend, terwijl tot toekenning, van een subsidie aan het blindenonderwijs is be sloten, alsmede tot eenige financiëele medewerking aan het Schoolmuseum. Een breedvoerige discussie heeft in Uw midden plaats gehad over de vraag, in hoeverre het op den weg der provincie ligt, het instituut van schoolartsen finan- ciëel te steunen. Deze vraag is tenslotte door U ontkennend beantwoord. Daaren tegen bleek Uwe vergadering wel bereid zich in een ander opzicht het lot dei- kinderen aan te trekken, n.l. door toe kenning van subsidie aan de f imissi" voor de hygiëne van het kin. cn ten bate van het uitzenden van kinderen naar Vacantiekolonies. Onze provinciale amb tenaren zijn door U met de vaststelling van een reglement op den rechtstoestand der ambtenaren minzaam bedacht. Een algeheele salarisherziening moest echter om verschillende redenen tot later wor den uitgesteld. Indien ik nog noem Uwe goede zorgen voor de instandhouding van onze mo numenten, dan meen ik in vogelvlucht U een kort overzicht te hebben gegeven van de meest belangrijke beslissingen Uwer vergadering. Een vruchtbare periode van vier jaren ligt bijna achter onzen rug. Helaas, dat de oeconomische moeilijkheden, waarin onze provincie, die zoo bij uitstek op den landbouw is aangewezen, verkeert, ons vooral het laatste jaar, zulke ernstige zorgen baren en dat de donkere wol ken, waar achter toch de zon blijft schij nen, zulke dreigende afmetingen aanne men. Hoe somber echter de vooruitzich ten mogen zijn, we heffen het hoofd om hoog en gaan hopend op Gods genade en op Zijn goedertierenheid voorwaarts. De taak, welke op de Overheid in deze moeilijke tijdsomstandigheden rust, is zwaar, maar ik ben er van overtuigd, dat onze Regeering een open oog heeft voor de nooden van ons volk en dus ook voor die van onze landbouwers en dat zij, voor gelicht door hare deskundigen en door de in eendracht samenwerkende landbouw- vereenigingen, den weg zal weten aan te wijzen, waarlangs betere resultaten zul len kunnen worden bereikt. Daarom nog maals: niet wanhopen, den moed niet laten zinken, er zal uitkomst komen. De strijd om het bestaan kan heftig zijn, maar de victorie zal zijn aan den Zeeuw- schen landbouwer, die de hem zoo eigen energie in dubbele mate zal ontplooien. Het jaar 1930 spoedt ten einde. Moge 1931 voor ons volk en voor onze provin cie in stijgende lijn een opleving van den voorspoed en welvaart brengen en moge het nieuwe jaar ook voor U en de Uwen in alle opzichten een goed en gelukkig jaar worden. Hierna sluit de voorzitter te half zes in naam der Koningin de zitting. Bij de sluiting waren nog 27 leden aan wezig. Goes. Zooals in dit nummer wordt ge annonceerd, zal op 18 dezer mevr, v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg voor de Vereeniging van Huisvrouwen een cau serie houden over het nieuwste boek van Ina Boudier-Bakker: „De klop op de deur". Het programma van het Beiaard concert te geven door den heer T'h. C. Ferwerda, stads-beiaardier te Middelburg, op het klokkenspel te Goes op Zaterdag 0 December 1930, des namiddags 56 u. luidt: 1. E-hre sei 'Gott, Bortniansky; 2. Zeeuwsoh volkslied, Morks; 3. a. O Sanc- tissima, Sicilianisches Fisohergebet; b. Absc-hied, Schwabische Volksweise; 4. 2 Fughetten, Handel; 5. a. Menuette 1 en 2, b. Tambourin, Rameau; 6. Sonatine, Muller, a. Allegretto, b. Moderato, c. Alle gro; 7. a. Pastorale, 'b. Kindergesellschaft, c. Des Edelfrauleins Ritt, d. Engelstim- men, Burgmüller. lerseke. Oester verzen ding over Novem ber 1930: Nederland 379.163; België 1.840.614; Duitschland 553.205; Engeland 2.846.745; Frankrijk 140.400; diversen 8.4-50, totaal 5.768.577; November 1929 4.028.832. Vanaf 20 December1 Januari wordt hier een winkelweek gehouden, uitgaande van „lerseke Vooruit". Er zijn 58 deelnemers. Krabbendijke. Vertrokken: Johannes Boogaard naar St. Maartensdijk; Adriana Geense naar Bussum, Nw Engellaan 11. Ingekomen: Johannes Noom van St. Maartensdijk; Hendrika Schrier van Kruiningen; Forra Nieuwenhuijze van Kruiningen. Nisse. Dinsdagavond werd vergadering gehouden van de vereeniging „Groene Kruis" alhier. Verkiezing had plaats voor een vice- voorzitter (vacature), benoemd werd in die functie Ds v. Oeveren. Als secretaris werd herkozen J. A. Rh. Bommelje en als bijzittend -lid J. de Kok. Het salaris van den magazijn-meester bode werd voor 1931 bepaald op 25. en als zoodanig herbenoemd Jacob Jan sen. Zoutelande. Vertrokken: Maatje Koets naar Meliakerke en Pieter Jan Lamain, naar Meiiskerke. Ingekomen: Paulus Leonardus Francke van 's-Hertogenbosch. De verdwenen f 47.000. Omtrent de raadselachtige verdwijning van het bedrag van ongeveer f 47.ÜÜÜ uit den geldzak der Goöp. Suikerfabriek Din- teloord te Stampersgat vernemen wij na der nog het volgende: Maandag werd de employé A. G. naar Roosendaal gezonden om geld te innen. Daar werd hem aan de bank een bedrag van f 46.500 in klein bankpapier en zil vergeld uitbetaald, alles verpakt in een geldzak van de Bank en door haar ver zegeld. Met dien zak is G. met de tram van kwart over drie naar Stampersgat vertrokken. Tevoren heeft hij evenwel nog een café bezocht van den heer H. aan de Veemarkt te Roosendaal. De tweede klas wagon, waarmede hij terugreisde was goed bezet. Zoo kwam hij te Stampersgat en op de fabriek, waar hij den zak op het hoofdkantoor depo neerde. Eenigen tijd nadien werd deze geopend en kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat zij niets andera bevatte dan krantenpapier, netjes in bundeltjes verpakt, kiezelsteenen en een partij ijze ren ringen. Bij nader onderzoek bleek bovendien, dat het een andere zak was en dat er geen zegel aan was. G.,die ter verantwoording werd ge roepen kon hiervan geen uitleg geven Hij wist slechts een relaas te geven van zijn reis. Van het kantoor werd onmiddellijk de marechaussee te Steenbergen met de verdwijning van het geld in kennis ge steld. Tegen G. kwamen zooveel bezwarende feiten aan het licht, dat men hem spoe dig in verzekerde bewaring stelde. Gisteren kreeg de brigade-commandant er kennis van, dat een broer van den employé, C. G., die eenige weken geleden door de directie van de fabriek is ont slagen, 's middags op het tijdstip, dat A. G., met het geld van de bank kwam zich op de markt te Roosendaal heeft bevon den. Deze C. G. was nadien met de boot van Willemstad naar Rotterdam vertrokken. De marechaussee reisde hem per auto achterna, en had te Dordrecht de boot ingehaald, waar G. G. werd aangehouden en vervolgens naar Steenbergen werd overgebracht. Evenals zijn broer ontkende hij iets met de verdwijning van het geld te ma ken te hebben. Hij kon evenwel geen ver klaring geven van zijn aanwezigheid op de markt te Roosendaal op Maandag middag. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. De commandant der marechaussee te Steenbergen looft een belooning van 500 gld uit, voor wie aanwijzingen kan doen, welke leiden tot de opsporing van het ver dwenen geld en aanhouding en veroor deeling van den dader. Naar gemald wordt, waa de fabriek tot een bedrag van f 40,000 verzekerd to gen diefstal van gelden op het traject otampersgat-Roosondaal. Glerpont gezonken. Het eenige veer over de Maas van Grave tot Venlo, dat tijd :ns do hoog-water-periode bleef funct.oneo- ren, is het kleine gierpontje van Mook naar Katwijk. Aangezien men bovendien met d t veer van do Limburgsche en de Geldersche zijde 's-Hertogonbosch nog kan bereiken, is hier een zeer druk verkeer. I Gisterm ddag was de pont meer dan beladen. O.a. waren er een zwaar beladen houtauto en een tankwagen van de Shell' op. Omstan ders waarschuwden den veerbaas met een zoo zwaar beladen pont niet van wal te steken, doch deze gaf aan deze raadgeving geen ge hoor en de gevolgen bleven dan ook niet uit. Nauwelijks was de pont van den wal of zij begon te zinken. Nog ongeveer twee k drie minuten bleef de pont drijvende, van welke gelegenheid een aantal menschen gebruik maakte om de passa giers van boord te halen. Direct daarop werd de pont met groote kracht tegen de pijlers van de spoorbrug geslingerd, de auto's stort ten er af en verdwenen in het snelstroomende vaarwater. Vijf A zevenhonderd meter verder werd de zwaar beschadigde pont door een boot opgepikt. De veerdienst is thans opge heven. Dat hierbjj geen menschenlevems te be treuren zijn, zoo wordt nader gemeld, is te danken aan de bgenwoo-xl gbeid van geest van den chauffeur van een der vrachtauto s. Deze -auto was geladen met boomen. Toen de chauf feur zag, dat de pont het niet hield, gooide hij de kettingen van zijn auto los, waardoor de boomen van de wagen vielen en in de rivier terecht kwamen. De opvarenden konden zich aan deze boo men vasthouden en erop klimmen. Zij zijn daarop met bootjes gered. Een buitenkansje. Een inwoner van Uden heeft van een Engelschen Lord, die tijdens den wereldoorlog in het vluchte lingenkamp te Uden vertoefde en door hem geholpen werd, een groot bedrag, naar men zegt f 146.000, geërfd. Noodlanding. Het vliegtuig No. 514 van het v iegkamp te Soes'erberg, mot als be stuurder di r. sorve-lstc-uitin'.nl Verwijs en de luitenant-waarnemer D11, heeft gistermid dag, komende van Rotterdam, te Utrecht in een wtiland r.chler het D acin ss nhi.ii wegens oen gebrek aan den motor een noodlanding moeten doen. Doordat de ruimte voor landen erg beperkt was, is het vliegtuig, zoo goed als zonder vaart, in een sloot terechtgekomen. Voor zoover nagegaan kon worden, had het vliegtuig geen schade geleden en ook de beide inzittenden bleven ongedeerd. Fabrieksbrand Gist ravond heeft in de fabriek van de N. V. Nederiandsche ROntgen-apparatenfabriek, gevestigd in de voor malige lylcsco'nstruc iewerkplaats te Delft, een hevige brand gewoed. De politie-brandvveer, die spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was, heeft het vuur met 6 stralen gebluscht. De brand is beperkt gebleven tot de afdeeling lakkerij. De werk plaats is geheel uitgebrand. Verschillende ma chinerie n, afg weik e pr,»dicteii ea mat r aai zijn verloren gegaan, zoodat de schade vrij aanzienlijk is; deze vvordL door verzekering gedekt, (Vervolg morgenvergadering). Thans kwam aan de orde het, voorstol lot het in eigendom overnemen van on geveer 7 vierlc. M. grond achter het Hof plein. Aldus besloten. Kerstgave. Nu komt aan de orde het voorstel in zake de Kerstgave aan de werkloozen, verdedigd door den heer v. d. Weel, op grond o.a. van het feit, dat er geen steun comité is. l)e heer Mes meende, dat men nu niet helpt de menschen, die om principieele redenen niet naar het burgerlijk armbe stuur gaan. De heer H o n d i u s zeide, dat er tal van belastingbetalers moeilijk bun pen ningen opbrengen, en op de grens staan tusschen bemiddeld en onbemiddeld; veel diaconiën geven reeds Kerstgaven. Men kan dan beter een Kerstcollecte houden. Mevr. de Graaf wilde wel steunen als het gold allen, die het noodig hebben, en niet alleen de werkloozen. De heer den Hollander was van hetzelfde gevoel. De Ghr. Besturenbond doet dit zoo, dat de wel werkhebbenden geld bijeenbrengen voor de werklooze col lega's. De heer Onderdijk erkende, dar het moeilijk is de werkloozen alleen te steunen, maar daarom wilde hij het nog niet laten. Sedert het verwerpen in 1927 is de S.D.A.P. er niet meer op terug ge komen, maar spr. meende, nu er groote werkloosheid is, er op te moeten terug komen. Als men besluit tot een Kerstgave, zal ook het B. Armbestuur dit moeten toe passen. Spr. meende, dat dit weer ten goede komt aan den Middenstand Dhr v. d. Weel wilde zijn voorstel desnoods uitbreiden tot andere groepen. Dhr de Veer twijfelde, of dit ont werp goedgekeurd zal worden en hij weet niet hoe hij het geld moet vinden; er is reeds een suppl. begrooting van het Arm bestuur van f 10.000. Mevr. W e y 1 wilde dan een som ter beschikking stellen van B. en W. De voorz. zeide, dat f 1000 noodig zal zijn. Mevr.W e ij 1 wilde die som dan over allen verdeelen. Dhr v. d.. W e e 1 ging hier wel mede accoord. Be heer Mes: Baar komt niets van. Dhr de Veer achtte het onmogelijk, dat Ged. Staton dit goedkeuren. Mevr, W e ij 1 wilde dan f 1500 ter be schikking stellen voor de werkloozen en het Burgerlijk Armbestuur. Dit wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen, die der S. D, A. P. en V. D, Hot voorstel-Van der Weel wordt ver worpen mot 11 tegen 6 stemmen, die der S. D. A. P. en Mevr. Weijl. Gemoonte-begrooling 1931 c.a. Aan de orde waren nu de algemoeno beschouwingen over de begrooting 1931. Dhr Paul wees er op, dat de begroo ting staat in het te-eken van de finan ciëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten en dat de wijzigingen, die daarvan het gevolg zijn, voor de mees te inwoners niet onaangenaam zijn, wat spr. met enkele cijfers aantoont. Eerst bij een inkomen van f15.000 zal men meer moeten betalen, doch voor de gemeente is er minder expansie in de begiooting gekomen, doordat men de elasticiteit der gemeentelijke inkomstenbelasting mist. Spr. meent, dat de personeele belasting niet meer mag worden verhoogd, dan moet men het vinden uit de opcenten op de vermogensbelasting en gemeente fondsbelasting. Spr. is niet gerust, gezien de houding van den heer de Veer, die verleden jaar medeging met het voorstel Jeronimus om de opcenten op de vermo gensbelasting te verminderen van 50 op 25 en het programma van den V. B., die kapitaalvorming niet wil beletten. Spr. wil nog een rapport over wijziging der belasting op de vermakelijkheden voor vereenigingen, die geen winstbejag beoo gen. Spr. zou meer medezeggenschap wil len bij handels-, ambachts- en huishoud- onderwijs. Spr. stemde in met de verlaging van rente-type der leeningen en hoorde met genoegen, dat ook aan de woningbouw- vereenigingon wordt gedacht. Spr. wees op de groote werkloosheid en hoorde met genoegen dat de Meelfabriek weer werkt; hij vroeg naar de loonen in Drenthe en wilde liever een steunrege ling dan een verwijzen naar het Armbe stuur. Spr. juichte het toe, dat men vroeger niet inging op voorstellen van de heeren Jeronimus of Mes om de arbeidsbeurs op te heffen; het bliikt, dat men die niet missen kan. Spr. ziet met groote belang stelling een Rijksregeling toe voor de werkloozen, al is dit op dit oogenblik nog toekomstmuziek; maar ook hoopt Spr dat de minister bereid is de werkloozen- uitkeering- te verlengen. Spr juichte 't toe, dat men weer aan de grenswijziging toe is en kan verzekeren, dat zijn fractie er niet afwerend tegenover staat, maar hij vraagt om goede cijfers. Spr. wilde er nu reeds op wijzen, dat vele bewoners in Koudekerke nu zelfs minder belasting zullen gaan betalen. Spr komt tot het ambtenarenreglemen1 en verwijt rechts en bezuinigers, dat ze de toegestoken hand niet accepteerden. Wa; zijn B. en W. nu van plan? Vóór 1 Sep tember moet er oen reglement zijn, en men hecht te weinig waarde aan het ad vies der commissie voor georganiseerd overleg, terwijl in Almelo de A.R. wet houder, rrtr Sybrundy, verdedigt te bepa len, dat de arbeiders in gemeentedienst georganiseerd moeten zijn. De bedrijven staan er geen van drieën slecht voor, Inzake de waterleiding vroeg spr. hoe het met Domburg staat. Inzake het gasbedrijf wil spr. de limiet van 250 M3. voor prijsverschil wat la ger stelllen en wel op 200 M3,, wat het gasverbruik kan bevorderen. Spr. is dankbaar voor het voorstel inzake het vastrechttarief en wilde echter nog vermindering van den meterhuur, waar op te veel winst wordt gemaakt. Spr. wilde een verbetering der straat verlichting, die lijdt onder de matgla zen. De reinigingsbegrooting achtte spr. nog al krap opgezet. Inzake de gemeentewerken blijkt Mid delburg niet aan den hoogen kant te staan. Voor vlugger tempo in de bestratings verbetering zou spr wel een deel van het geld dat van de R.H.B.S, is terugontvan gen willen gebruiken. De huisnummering bracht spr. weer naar voren en wees op de mogelijkheid wegen als de Nw. VI. weg en de Veersche weg over te brengen in beheer en onder houd bij de provincie. Spr. vroeg hoe het staat met den Poe- lendalesingel. Spr. blijft over het alge meen voor uitvoering van werken in eigen beheer. Waar blijven de voorstellen inzake wo ningen voor sociaal-achterlijken? Ten opzichte van het verslag van den schoolarts vroeg spr. naar een school voor achterlijke kinderen. Spr. bepleit premievrij pensioen. In de laatste vergadering zijn verschil lende leden blijkbaar geschrokken, gezien uitdrukkingen van de heeren Ilondius en Mes bij de eerste beerooting, toon zij com plimenten aan de bezuinigers gaven. Spr. meende, dat de heer Jeronimus best terug kon gaan naar don V. B. (De heer Portheine schudde van „neen".) Spr. noemde allerlei dingen, die dn heer Jeronimus bestreed, maar waarin hii geen verbeteringen wist voor te stel len en alleen zoo mn en dan tegen iets stemde, waar de heer Naezer voor was. Pogingen om iets te bereken deed hy zelden of nooit. Sur. meende, dat men moet zorgen voor de belangen der arbei ders. Hierna werd te een uur genauzeerd tot twee uur. (Voor vervolg zie Eerste Blad.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6