No. 56 Donderdag 4 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Safe-Loketten HeÉikse&Co's Bank NI Goes Ij EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. 'n Oud en Solied Adres T. FABERIJ DE JONGE - GOES. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Belangrijkste Nieuws. in UPS' Brand- en inbraakvrije Kluisinrichting. Spt. meende, dat men die kwestie teeh Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange fforstatraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Zte Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 st. Bij abonnement belangrijk» korting. Kleine schooltjes. Er zijn van die dingen, die, hoewel ze reeds eindeloos hernaald zijn, toch nog steeds uit den treure herhaald moe ten worden. Wij denken hierbij aan de kleine school tjes, waarvan het steeds heet, dat ze, dank zij de doorgaande split- singszucht bij liet bijzonder onderwijs, in grooten getale worden opgericht en het onderwijs verknoeien. Minister Terpstra heeft de moeite ge nomen deze beschuldiging in de Tweede Kamer nogeens met de cijfers te weer spreken. „Ik heb eens laten nagaan, hoeveel het aantal kleine scholen bedraagt en dan vind ik voor scholen met minder dan 33 leerlingen: bij het openbaar lager onderwijs 201 en bij het bijzonder on derwijs slechts 19. Bij de volgende rubriek van 33 tot en met 72 leerlingen, bij het openbaar lager onderwijs 640 en bij het bijzonder 42o. Wat het u.l.o. bedreft, vindt men 8 scholen met minder dan 24 leerlingen bij het openbaar onderwijs en 6 bij het bij zonder onderwijs; scholen met 24 tot en met 40 leerlingen: 44 bij het openbaar en 101 hij het bijzonder onderwijs." Nu zegt men, dat een vergelijking niet opgaat, omdat de Grondwet bepaalt: „In elke gemeente wordt van Over heidswege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs gegeven in een genoegzaam aantal scholen. Volgens bij de wet te stellen regels kan afwijking van deze bepaling worden toegelaten, mits tot het ontvangen van zoodanig onder wijs gelegenheid wordt gegeven." In verband hiermee werd er door den Minister op gewezen, dat afwijking van de Grondwettelijke bepaling dus mogelijk is. En hij voegde daaraan nog toe: „Wanneer men nu al te veel den na druk legt op de kleine scholen, is het vanzelfsprekend, dat ook eens gezien wordt naar die vele kleine openbare scholen, waarvan sommige, ik geef het toe, niet kunnen worden opgeheven, om dat zij vluchtheuvels zijn en moeten blij ven, maar waarbij er toch waarschijnlijk ook zullen zijn, die met een klein beetje opoffering van de zijde der ouders, even goed konden opgeheven worden. Dit heeft in zooverre nog meer beteekenis dan de opheffing van kleine bijzondere scholen, omdat de kosten van de kleine openbare scholen maatstaf zijn voor de vergoeding aan de bijzondere scholen en de hooge kosten van een leerling van zoo een openbare school dus dubbel nadebiig zijn: in de eerste plaats voor de kleine open bare scholen zelf, maar in de tweede plaats, omdat die kosten omgerekend wor den over het bijzonder onderwijs." Ook door deze cijfers zal de hardnekkig verspreide legende wel niet verdwijnen. Maar toch deed de Minister een goed werk door nogeens duidelijk te laten zien, dat het euvel der kleine schooltjes (waar intusschen vaak uitnemend werk geleverd wordt) niet in de eerste plaats bij het bijzonder onderwijs moet worden gezocht. Anfifascisiische samenzwering In Italië. Naar door Stefani wordt medegedeeld, heeft de Italiaansche veiligheidsdienst „Ovra" gistermiddag een geheime organi satie ontmaskerd, die plannen smeedde ter verstoring van de openbare orde. De gearresteerden het betreft hier 24 personen, o.w. twee vrouwen hebben bekend. Zij zijn ter beschikking gesteld van het bijzondere gerechtshof ter be scherming van den staat. Voorts is de politie enkele communis tische organisaties in het gebied van Reggio, Emilia en Romagna op het spoor gekomen. Ook de hierbij in arrest gestel de personen zijn aan genoemd hof over geleverd. Ten slotte arresteerde de „Ovra" nog drie personen, die zich in het geheim on ledig hielden met het verspreiden van anti-fascistische periodieken. Volgens hetzelfde officieele communi que is mede gearresteerd de hoogleeraar I in de philosophie prof. Rezze, tegen mm geen beslissend# bewijzen gevonden voor Zilveren Geschenken, Tafelzilver, Lepels en Vorken, Schepwerk. Opgericht 1833. zijn en die verklaard heeft zich voortaan alleen aan zijn studiën te zullen wijden. Hij is in vrijheid gesteld. Duitschland beschermt zijn landbouw. Blijkens mededeeling van den Rijks- landbouw-consulent te Berlijn, zijn in de Duitsche noodverordening ook verschil lende bepalingen tot steun aan den land bouw opgenomen. Die steun wordt o.a. gezocht in verhoo ging van invoerrechten. Met ingang van 5 December is het in voerrecht op gerst, dat in den laatsten tijd in belangrijke hoeveelheden werd inge voerd, verhoogd van 1.50 Mark tot 15 Mark per 100 kg. Tevens is met ingang van dienzelfden datum het invoerrecht op zemelen vastgesteld op 10 Mark per 100 kg. Tot dusver mochten tarwezemelen vrij worden ingevoerd en bedroeg het in voerrecht op andere zemelen de helft van het invoerrecht op rogge. Voorts is opge heven de bepaling, dat het invoerrecht op voedergerst niet hooger mag zijn dan 12 Mark. De regeering heeft dus ten aanzien van dit invoerrecht de handen vrij. Een verhooging is in de naaste toekomst dan ook geenszins uitgesloten. De crisis In de Engelsche steenkolen mijnen. Er is weinig nieuws aangaande de cri sis in do steenkoolnijverheid; alles wacht op de vergadering van de federatie, .die vandaag te Londen begint. Tom Richards, de voorzitter van de federatie, heeft in een vraaggesprek gisteren gezegd, dat hij reden had om te gelooven, dat men aan den vooravond van belangrijke gebeur tenissen stond, die een oplossing zouden brengen. In elk geval zouden alle pogin gen in het werk worden gesteld om een algemeene staking in de geheele nijver heid te voorkomen. In Schotland hebben de werkwilligen uit Ayrshire en Midlothian gisteren het werk neergelegd en met uitzondering van 1800 man, die in de Newbattle-mijn bij Edinburgh werken, is de staking in Schot land nu algemeen. Communistische incidenten te Hamburg. Ongeveer 250 communisten, die voor een deel in de roode marine-uniform ge kleed waren, trokken gisteravond Langs den Altensteinweg, waar zij in botsing kwamen met een aantal politieagenten, die zij mishandelden. Te hulp geroepen politie voerde met den gummistok een charge uit. In de buurt van de Grossneu- markt is met messen naar de politie gestoken. Een hoofdagent kreeg een steek in den hals en in een vinger. Een af- deelingscommissaris kreeg messteken in den rug en werd aan het gelaat gewond. Een andere hoofdagent werd door een steek in de halsslagader gedood. De com munisten vluchtten ten slotte en wisten op twee na in de duisternis te ontkomen. De Europeesche Unie. Briand heeft als voorzitter van de door de Volkenbondsvergadering in September benoemde Volkenbondscommissie voor de bestudeering van de kwestie eener Euro peesche Unie, besloten, dat deze com missie, waarin alle Europeesche regee ringen, die lid zijn van den Volkenbond, vertegenwoordigd zijn, zal bijeenkomen niet tijdens do Januari-zitting van den Volkenbondsraad, doch twee dagen van te voren. Briand heeft de commissie bij eengeroepen te Genève tegen Vrijdag 16 Januari. Korte Berichten. Het stoomschip Claramos is op de reede van Carmen in den staat Cham- peche (Mexico) gezonken. Er zijn zeven menschen omgekomen, onder wie de vrouw en twee zoons van den kapitein. De familie Rockefeller heeft' een millioen dollar beschikbaar gesteld voor de hulpverleening aan de werkloozen in Amerika Dinsdag heeft de afgevaardigde Hal - sey uit Missouri bij het Amerikaansche congres een wetsontwerp ingediend om 2500 dollar uit te betalen aan de nage laten betrekkingen van ieder der man nen, die bij het verongelukken van de Amerikaansche duikbooten S 4 en S 51 om het leven zijn gekomen. Johnson, de voorzitter van de immi gratie-commissie in Amerika, heeft een voorstel ingediend voor de opschorting van de heele immigratie voor vijf jaar. Salarisregeling bij ziekte. „De 'Onderwijscentrale" heeft in een adres aan den minister van onderwijs, K. en W. verzocht, de bestaande salarisrege ling bij langdurige ziekte van onderwijzers te vervangen doo.r eenzelfde regeling als die, welke geldt voor het personeel bij posterijen, telegrafie en telefonie. Het adres gaat vergezeld van een staatje, waarop de regelingen bij enkele andere rijksdiensten zijn aangegeven. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is thans officieel bij eengeroepen tegen Dinsdagavond 16 Dec. ten 9 ure. Spoorvracht voor den tuinbouw. Als verweer tegen de klachten over de vrachttarieven, geuit in de persconferen tie van 't Centr. Bur. voor de tuinbouw veilingen ontvangen wij van de directie der Ned. Spoorwegen een uitvoerig, ge documenteerd betoog. Hieraan ontleenen wij, dat van de directie, die in tijden van hooge veilingprij'zen, de vrachttarieven niet verhoogde, h.i. niet mag worden ge- eischt, deze bij: exceptioneel lcTgë prijzen te verlagen, te meer omdat in het tarief de tuinbouwproducten geenszins stiefmoe derlijk zouden zijn bedeeld. De concessie der Duitsche Spoorwegen acht de directie verder veel te ver gaan de en alleen mogelijk, doordat de Duit sche spoorwegen compensaties aan an dere vrachtgoederen opleggen. Door con currentie met den waterweg is zulks in Nederland niet mogelijk. Vergelijkingen met andere landen, door het Centraal Bureau gemaakt, gaan naar het oordeel der directie niet op. Met name zijn de Belgische tarieven lager dan an dere, door lageren levensstandaard, ar beidsloonenen en exploitatiekosten in dai land. Vervoer van producten. Het Tweede Kamerlid de heer Kamp- scböer beeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is bet den minister bekend, en, zoo ja, is de minister bereid mede te deelen hoe veel gelden door de Nederlandsche Spoor wegen over het jaar 1929 zijn ontvangen ter zake van het vervoer van Nederland sche land- en tuinbouwproducten? In dien dit bedrag niet met juistheid is aan te geven, is dan bij benadering te zeg gen hoe groot dit bedrag is? Is het juist, dat bet vervoer van buiten- landsche land- en tuinbouwproducten van en naar onze zeehavens geschiedt volgens 'lagere tarieven dan die voor bet vervoer van Nederlandsche land- en tuinbouw producten? De Handels- en Landbouwbank. De 3e Kamer der Haagsche Rechtbank beeft de gevangenhouding bevolen van den heer J. W. M., directeur van de Han dels- en Landhouwhank, die zich eenigen tijd geleden bij de politie heeft aangemeld en daarbij bekende gelden verduisterd te hebben ten nadeele van deze Bank. De gemeenteraadsverkiezingen uitgesteld. Naar „De Tijd" verneemt, is een wets ontwerp in voorbereiding, om de verkie zingen voor den Haagschen Raad uit te stellen tot Februari 1932, waardoor de dubbele verkiezing wordt voorkomen. Het doel van dezen inderdaad zeer waarschijnlijken maatregel is te voorko men, dat er twee jaar achter elkaar een nieuwe Raad zou moeten gekozen wor den. Volgens het normale verloop immers zouden er in 1931 verkiezingen plaats hebben; vindt echter op 1 Januari 1932 de annexatie plaats van Rijswijk en Voor burg, dan zou er in den loop van dit jaar weer een nieuwe Raad moeten gekozen worden. De nieuwe vlootvoogd In Ned.-lndi6. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, is thans zeer bin nenkort te verwachten de officieele be kendmaking van de eervolle ontheffing, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, van vice-admiraal A. ten Broecke Hoekstra uit het ambt van com mandant van de zeemacht en hoofd van bet departement van marine in Neder- landscb-Indië, met opdracht tegelijkertijd van deze gewichtige betrekking aan den dezer dagen benoemden schoüt-bij-nacht J. F Osten. (Vervolg van het Tweede Blad.) Middagzitting. Dhr Portbeine was door de be grooting in een sombere stemming ge bracht. Er valt z.i. niet veel meer te be zuinigen, wat ook blijkt uit bet rapport der financieele commissie. Het eenige is wel bet lager rentetype, dat een bespa ring van f 3000 brengt, wat op de ge heele begrooting niet zoo heel veel betee- kent. Spr. twijfelt of het bedrag der tan tième- en dividendbelasting zal binnen komen, gezien o.a. den toestand in de In dische Cultures. De algemeene crisis, niet alleen die in den landbouw zal zich eerst later laten gevoelen. Spr. vroeg of de 13.60 per inwoner door bet Rijk uit te keeren een feit of een verwachting is. Spr. vraagt of het in dezen tijd wel wenscbelijk is met het vastrechttarief te komen, waar bet voor de gemeente een winstbeperking beteekent, en men bet publiek niet drijft tot economische bezui niging. De belastingbetaler kijkt alleen naar bet eindcijfer van zijn biljet; en spr. wees op de maximale opcentenheffing in Zee land door de provincie. Spr. betreurde het, dat men niet buiten de opcenten op de grondbelasting kan. Spr. wil niet voorstellen die belasting te wijzigen, maar meent, dat men daaraan in de toe komst zal moeten denken. Men stelt nu voor 65 opcenten op de fondsbelasting, dit komt mede door de plaatsing in de le klasse. Spr. voelt volkomen, dat men moet toe passen de grootst mogelijke zuinigheid, vooral daar men van boven af uitgaven opdraagt, o.a. door verbooging van sala rissen. Spr. wees er op, dat geld zullen kosten in de toekomst brandweer, gast huis, abattoir en de grenswijziging, die in den eersten tijd o.a. ook door de rio- leering veel geld zal vorderen. Men moet voorkomen het vertrek van gegoeden. Dhr den Hollander, A.R., heeft ook eens nagegaan wat de nieuwe finan cieele regeling zal brengen. Spr. beeft be cijferd wat men had en wat men krijgt van het Rijk. Er zal aan opcenten enz. voor 1930 moeten worden bijgepast f 175.000. Als de geraamde som der fondsbelasting tegenvalt zou men er met 80 opcenten zelfs niet komen. De gemeentenaren moeten opbrengen f43000 minder in 1931 dan in 1930, maar dat zal in 1932 niet het geval zijn. Spr wees daarbij op de wellicht stijgen de kosten van gasthuis en armbestuur. Spr. ziet Middelburg als een achteruit gaande, eerder dan als een vooruitgaan de stad. Spr. verwacht stijgende werk loosheid. Spr. wil niet het werk stopzet ten, maar toch goed rekening houden met hen, die het geld moeten opbrengen. Het is onbillijk, dat de werkloosheid geheel wordt afgewenteld op de gemeen te. Men kweekt arbeidsreserves op kosten der gemeente en ook spr. juichte de in het verschiet zijnde wet ten deze toe. Spr. wees op de pogingen om Middelburg een open lucht museum te maken of een ver makelijkheidsplaats en meent, dat het Vreemdelingenverkeer niet de eenige in komst mag worden. Spr. kwam ten slotte tegen de uitlating op, dat rechts en de bezuinigingspartij elkaar gevonden hebben. Daartoe is van rechts nooit iets gedaan. Wel heeft de bezuinigingspartij gehengeld, maar zon der succes. Voor verlaging van den gasprijs achtte spreker den tijd niet rijp. De heer Mes. R.K., bracht hulde aan B. en W. voor hun financieel beheer. Ook Spr. meende dat de avondverlich ting hier te wenschen overlaat. De woonwagens op de mestvaalt achtte Spr. niet gewenscht. Als de verkiezings dagen in 't zicht zijn, ontsteekt de S.D.A. P. vuurwerk. Spr meende dat hij in niets onder doet bij de S. D. A. P. in de lief de voor de arbeiders. Spr ziet de maatschappij als een geheel, De gastarieven zijn hier niet te hoog. Dhr Wibaut haalt ook uit de bedrijven wat hij kan, Spr. meende, dat hier de Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De Prov. Staten van Zeeland hebben de begrooting aangenomen. De Gemeenteraad van Middelburg heeft de begrooting vastgesteld. De diefstal bij de Coöp. Suikerfabriek Dinteloord. De spoorvrachten voor tuinbouwproduc ten. Buitenland. De crisis in de Engelsche mijnen. Communistische incidenten te Hamburg, i Antifascistische samenzwering in Italië. grootste bezuiniging moet worden be tracht, gezien de malaise in de industrie, in den landbouw en de groote werkloos heid. Mevr. W e ij 1, v.d., zegt, dat de wet is tegengevallen ten opzichte van de nivel leering tusschen de verschillende gemeen ten van de opcenten, maar een Rijksbe lasting, die alles omvat, is niet wel moge lijk. Wat de volgende begrooting brengt moet men afwachten, maar deze heeft toch nog een behoorlijke post onvoorzien Spr. meende dat nu eindelijk eens iets aan de nieuwe woningen moet worden ge daan. Hoe is het met de nieuwe barak voor besmettelijke ziekten? Spr. kwam nu tot het rapport van den schoolarts, dat aandringt op veel gewenschte verbe teringen, omdat vele kinderen dringend hulp moesten hebben. Wellicht is in deze met andere gemeenten samen te werken. De heer H o n d i u s, A.R., is weer wat meer pessimistisch gestemd, maar verze kerde, dat rechts zooveel mogelijk in het belang van de Middelburgsche burgerij werkzaam is geweest en zal zijn. Men moet ook bij het bestuur der gemeente vasthouden aan zijn grondbeginselen en spr. doelde daarbij op het ambtenaren reglement. Zeker heeft spr destijds gezegd, dat de heer Jeronimus de koe bij de horens heeft gepakt. Dat blijkt uit het geld voor de R. H. B. S., dat de heer Paul nu wilde ge bruiken voor heel nuttige zaken als de bestrating. Als men 't Zand krijgt, kan de parti culiere bouw medewerken aan de bestrij ding der werkloosheid, Men moet werk geven, en dan liever in de omgeving, dan zooals nu in Drenthe. Spr. vroeg1 of de waterleidingprijzen niet te hoog zijn. Vroeger kreeg men het voor niets. Op een interruptie van den voorzitter, dat het regenwater nu nog geen geld kost, antwoordde Spr. dat hij juist wil voorkomen, dat men meer re- water gaat gebruiken. Men mag niet vergeten, dat Middelburg een stadje is van 18000 inwoners. Men moet het eens vergelijken met een plaats als Bergen op Zoom, en niet met de groote plaatsen. En dan zegt Spr., dat onze gemeente huishouding hiqr veel te duur is. Dhr Van der Feltz, C.H., besprak de wijze van benoeming van een leeraar aan het gymnasium. De meerderheid heeft iemand benoemd met mindere ca paciteiten van de eerst aanbevolene en nu wil deze niet meer solliciteeren. De Vrijz.-Hervormden benoemen een predi kant en bieden hem zonder meer ook het leeraarschap aan. Dit is geen wijze van doen. Spr. noemde ook verschillende te ver wachten uitgaven. Spr. drong daarom aan op bezuiniging. Spr. berekende de opbrengst der ver schillende belastingen bij provincie en ge meente. Hij zag daarin een verschuiving van lasten en besprak daarmede in ver band de vraag van 1ste of 2de klasse in de fondsbelasting. Men kon het toen nog niet precies uitrekenen. Men zou er nog eens op terug komen. De voorzitter ontkende dit laat ste pertinent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1