DE ZEEUW DERDE BLAD Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Marktberichten. Burgerlijke Stand Hoewsl ik natuurlijk zonder ondersoek Een lezer uit Bergen getuigt in zijn brief dat hij een nauwkeurig opmerker is en zijn dieren goed bestudeert. Hij fokt al een zevental jaren ieder jaar oen honderdtal hennen, die door kippen uit' gebroed worden. De eerste keer dat hij de ziekte zag, was toen hij vijf jonge Bar nevelder hanen kocht, allen van één kip, dus volle broers. De beste ging na 'n maand aan verlamming dood en helaas hij hecht te hieraan te weinig aandacht en fokte met de anderen door. Thans heeft hij de ziekte elk jaar opnieuw, hoofdzakelijk on- deif de Barnevelders, maar een enkele keer ook onder de Leghorns. Daardoor gelooft hij dat het in het bloed zit. (Dit is een gegeven voor mij van veel waarde.) Bij 't begin der ziekte worden de beesten met jodiumtinctuur gesmeerd. Sommigen zijn met een week weer normaal, maar anderen, die na drie weken behandeling genazen, kregen het weer terug en gingen na een paar dagen dood. Verleden jaar werden de dieren echter niet verlamd, maar blind. (Dit is ook een interessant gegeven, want ik zag die blindheid, zoo als ik al eerder schreef, niet in Neder land, wel in België.) De oogen werden grijs en ten slotte waren de kippen blind. Het waren meestal de best ontwikkelde dieren die het kregen en ze aten altijd als wolven, ook al lagen ze soms languit. Nu heb ik dit jaar veel fijn gehakte brand netels gegeven, zooveel als ze maar lust ten en de zes dieren die het dit jaar kre gen waren juist degenen die geen liefheb bers waren van de brandnetels. Ander voer kunnen ze volop krijgen, want ze loo- pen op grasland. Ik denk niet dat u wat aan mijn gegevens zult hebben maar baat het niet, dan schaadt het niet als ik dit schrijf. VAN WOENSDAG 3 DEC. 1930. No. 55. VOORLOOPIG VERSLAG OVER HET MAAL- EN MENGGEBOD. Uitbreiding tarwecultuur? Zal het brood duurder worden? Verschenen is het Voorloopig Verslag over de bepalingen in het belang van de inheem- sche tarweteelt, waaraan wij het volgende ontleenen Vrij algemeen kon men zich vereenigen met het denkbeeld om maatregelen te nemen, tot steun van dat deel van de landbouwende bevolking, dat in hooge mate de nadeelen van de heerscbende crisis ondervindt, al bestemd omtrent de wijze, waarop die steun zou moe ten worden verleend, geen eenstemmigheid. Verscheidene leden merkten daarbij op, dat de Regeering met dezen maatregel niet zal kun nen volstaan. "Wordt b.v. aan den landbouw in de veenkoloniën en ook aan de suikerbieten teelt niet' spoedig kracht ge steun geboden, dan zijn de gevolgen niet te overzien. De toestand wordt nog erger door dumpingspraktijken van het buitenland. Het zou onverantwoordelijk zijn, indien geen maatregelen werden genomen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het wetsontwerp in zijn tegenwoordlgen vorm moeilijk voor aanneming vatbaar is. Feitelijk wordt den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een blanco volmacht verleend, aangezien vrijwel de geheele materie bij alge- meenen maatregel van bestuur zal worden geregeld. Krachtens het onderhavige wetsontwerp zou ook de verwerking van aardappelmeel kunnen worden to g slaan, h.tgeen verscheid.ne leden een onoverkomelijk bezwaar zouden achten. Ook had het maximum percentage inlandsche tarwe, dat verwerkt zal moeten worden, in de W<et kunnen worden bepaald. Sommige leden waren van oordeel, dat geenszins voldaan wordt aan de beide stellin gen, in de Memorie van Toelichting genoemd, dat de geboden steunmaatregelen zoo weinig mogelijk een kunstmatig karakter zouden moe ten dragen en dat zij opgeheven moeten kun nen worden, zoodra de toestanden zich weer als normaal laten aanzien. Andere leden betoogden, dat de grondge dachte van het ontwerp hun juist voorkwam. .JVanneer door dumpingsmaatregelen van an dere landen een bedrijfstak tijdelijk in de ver drukking komt, is het wijs beleid dien bedrijfs tak door maatregelen van overheidswege staan de te houden. Zouden zij deze gedragslijn in het algemeen reeds voor iederen tak van bedrijf willen bepleiten, zooveel te meer geldt dit voor den landbouw, waarin 60 pet. van de bevolking direct en indirect een bestaan vindt. De tarweteelt hier te lande is in de negentiger jaren der vorige eeuw aanzienlijk teruggeloopen, doordat Europa toen over stroomd werd door groote graanaanvoeren ten gevolge van het ontsluiten voor de graancultuur van de groote vlakten in Noord-Amerika door den aanleg van spoorwegen. De landbouw in Nederland zag zich toen gedwongen naar an dere loonende cultures uit te zien. Men vond die in de suikerbietenteelt, welke gedurende vele jaren arbeid en welvaart op het platteland heeft gebracht. Thans is ook deze teelt in moeilijkheden gekomen en ziet men in de laatste jaren weer eenige toeneming van de teelt van tarwe. Door Regeeringsmaatregelen in andere landen is den landbouwers de weg afgesneden hiermede door te gaan. Waar de zaak zoo staat is het duidelijk, dat de land bouwers onmogelijk zich zelf kunnen helpen en dat steun van overheidswege moet worden geboden. Sommige leden merkten op, dat onder de tegenwoordige verhoudingen bij een pacht prijs van ongeveer f 150 per H.A. .een loonende prijs voor tarwe is te stellen op f 12 per 100 K.G. Nu de wereldprijs van tarwe beneden f 6 is gedaald, zal dus door overheidsbemoeiing de prijs met 100 pet. moe ten stijgen, hetgeen bij een productie van 150.000 ton ongeveer 9 millioen zou bedragen. Dit cijfer wordt nog hooger, wanneer de wereldprijs verder zou dalen of wat te verwachten is de tarwebouw zou toene men. Dat bedrag moet het broodetende publiek betalen, tenzij de bakkers daartoe bereid zou den zijn, hetgeen echter, gezien hun houding in het verleden, niet te verwachten is. Een verhooging van den broodprijs als gevolg van dit wetsontwerp beschouwden deze leden als een indirecte belasting op een uiterst belang rijk voedsel. Gevraagd werd, of de Regeering van den voorgestelden maatregel een eenigs- zins belangrijke stijging van den broodprijs verwacht. Sommige leden meenden, dat, wanneer steun aan den tarwebouw moet worden verleend, dit beter kan geschieden door het verleenen van een t e e 11 p r e m i e. Dit achtten zij een voudiger en ook billijker, omdat de benoodigde gelden dan door de belastingbetalers worden opgebracht en daarbij met draagkracht rekening kan worden gehouden. Andere leden herinnerden er aan, dat de aanmerkelijke daling van den tarweprijs van fl2i/a of f 7Vs gepaard is gegaan met een broodprijsverlaging van 22 op 21 jent. Op grond daarvan meenden zij, dat bij stijging van den tarweprijs niet voor een beteekenende stijging van den broodprijs behoeft te worden gevreesd. Tegen het denkbeeld om den tarwebouw te steunen door het verleenen van een teelt premie werd opgemerkt, dat aan dergelijke maatregelen het nadeel is verbonden, dat geen verschil wordt gemaakt tusichen goede en slechte kwaliteit. Ook de controle zal veel moeilijkheden opleveren, want men zal toch moeten voorkomen, dat dezelfde hoeveelheid tarwe meerdere malen voor iteun in aanmer king wordt gebracht. Eenige leden stelden de vraag, welke waar borg er bestaat, dat tengevolge van den voor gestelden maatregel de tarweteelt niet zal worden uitgebreid. Ook vreesden zij, dat een hoogere prijs voor de inlandsche tarwe ten ge volge zou hebben, dat buitenlandsche tarwe zou worden gebezigd voor doeleinden, waar voor thans het inlandsche product wordt ge bruikt. Andere leden zagen in een uitbreiding van den tarweverbouw geen bezwaar. De met tarwe beteelde oppervlakte is gestadig vermin derd, zoodat het niet sohadelijk zal zijn wan neer thans weer eenige uitbreiding zou plaats vinden, Voor een te groote uitbreiding behoeft met het oog op den wisselbouw, welke toch moet plaats hebben, weinig vrees te bestaan. W;el achtten deze leden het noodzakelijk, dat ten spoedigste ook steun voor den bieten- verbouw wordt aangekondigd. Deze beide maatregelen moeten elkaar aanvullen en zullen in verband met elkaar een eenzijdige uitbrei ding van deze cultures voorkomen. Sommige leden steden de vraag, wat de bedoeling is van de voorgestelde maatregelen. Indien de tarwebouwcris's a s van voorbijgaan- den aard is te beschouwen zal het doel moe ten zijn de tarweboeren tijdelijk door de moei lijkheden heen te he\pen. Wanneer echter de ontwikkeling van den tarwebouw in de wereld het waarschijnlijk maakt, dat deze cultuur in Nederland op den duur niet loonend zal kun nen zijn, dan dient het bedrijf zich op de teelt van andere producten toe te leggen en zal de steun moeten worden gericht op het helpen van de tarweboeren om tot nadere teelten over te gaan. Blijkens de Memorie van Toelichting acht de Regeering op grond van zekere argu menten den overgang naar andere teelten niet wenschelijk, doch wanneer op den duur de tarwebouw niet economisch mocht kunnen wor den gehandhaafd, zal overgang toch noodzake lijk zijn. Daarom vroegen deze leden, of de Regeering haar inzichten omtrent de vermoe delijke toekomst van het bedrijf aan de Kamer zou willen mededeelen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de voorgestelde maatregelen niet alleen aan de landbouwers ten goede mogen komen, doch ook aan de landarbeiders. Zij vroegen, of geen garantie kan worden verleend, dat de loonen der landarbeiders niet zullen worden verlaagd. Zij hadden vernomen dat in sommige deelen des lands een afspraak in dien zin tusschen de organisatie der werkgevers en der werknemers in het landbouwbedrijf is tot stand gekomen, maar, naar hun oordeel, is een zoo vage af spraak onvoldoende. Sommige leden waren bevreesd, dat dit wets ontwerp een omslachtige administratie in het leven zal roepen. Naast een Rijksgraanbureau zal men vermoedelijk krijgen een Rjjksmeel- molen en een Rijksmeelbureau. Een groot aantal ambtenaren .zal moeten worden aange steld om de noodige controle uit te oefenen. Evenals in den oorlog zal dit wederom ten gevolge hebben, dat de eene fabrikant, die toevallig een positie heeft in adviesbureaus, voordeel heeft boven zijn concurrenten. De democralisatie, die deze maatregelen ten ge volge zal hebben, zal de voordeelen, die men op het oog heeft, te niet doen. Een kantoorbediende vermist met f47000 Ten nadeele van de Goöp. Beet- wortel-suikerfabriek „Din- t e 1 o d te Stampersgat is een diefstal gepleegd van een bedrag van om streeks 47.000 gulden. Een der kantoorbedienden G. genaamd, wonende te Oud-Gastel, was Maandag naar Roosendaal gezonden, teneinde ge noemd bedrag, bestemd voor het uitbe talen van salarissen aldaar, bij de bank van de fa. P. A. G. van Gilse te innen. Aan de bank werd bem dit bedrag uit betaald, waarop bet geld in een verzegel den geldzak werd medegenomen. Of G. nu bij zijn bezoek aan een café de som gelds is kwijtgeraakt, of dat bij van dit bedrag in de tram van Roosendaal naar Stampersgat is beroofd, is nog niet komen vast te staan. In ieder geval bleek ten kantore van de fabriek, toen de zak geopend werd, dat daarin slecbts kiezelsteenen en kranten verpakt waren. Aangifte bij de marechausse te Steen bergen volgde. Deze heeft G. voorloopig in arrest "esteld en in samenwerking met de marechaussee te Roosendaal en de politie aldaar de zaak in onderzoek ge nomen. Omtrent deze geheimzinnige verdwijning ver neemt de N. R. Crt. nog het volgende: De coöperatieve suikerfabriek Dinteloord, die wekelijks groote bedragen bij de bank van de firma Gilse te Roosendaal opneemt ten behoeve van salarissen enz., belastte ditmaal genoemden G., die in de gemeente Oud-Gastel woonachtig is, met de taak het geld af te halen, aangezien de persoon, aan wien zulks gewoonlijk wordt opgedragen, verhinderd was. De bank keerde hem het bedrag uit, ver pakt in een grooten geldzak, die verzegeld werd. G. begaf zich daarop volgens zijn ver klaring, naar de bus, die van het station te Roosendaal naar Stampersgat vertrekt. Hij miste deze evenwel en heeft zich toen naar de tram begeven. Aangezien hij nog tijd genoeg had, ging hij het café van den heer Her mans binnen, waar hij zioh aan een tafeltje zette en den geldzak naast zich op de grond deponeerde. Hij is kort daarna met de tram naar Stampersgat vertrokken. Volgens zijn ver klaring zou de berooving in de tram zijn ge schied, hoe, is evenwel voor hem zelf en voor iedereen een Raadsel. Intusschen is uit het onderzoek reeds ge bleken, dat G. in het café van den heer Hermans met eenige personen heeft gesproken. Aangezien het Maandag St. Andriesmarkt te Roosendaal was en als gevolg daarvan vele marktbezoekera in het café waren, heeft men daarop geinig aeht geslagen. Wel heeft men opgemerkt, dat G. met de twee personen, met wie hü in gesprok was, gelijktijdig het café heeft verlaten, toen voor het vertrek van de tram gewaarschuwd werd. Het onderzoek, dat met kracht wordt voort gezet, zal daarin klaarheid moeten brengen. Houder van effectenkantoor gearresteerd. Reeds eenigen tijd gele den heeft de politie te Den Haag gewaar schuwd tegen de praktijken van zekeren J. H., directeur van een Effectenkantoor aldaar, en wel op grond van het feit, dat er her haaldelijk klachten over zijn zaken inkwamen. Gisteren beeft de politie hem gearresteerd, daar hij van verduistering verdacht wordt, Hij zou n.l. effecten, die aan een zijner oliënten een dame toebehoorden en die hij als onderpand in zijn bezit had, verkocht hebben. in financieele kringen weet men n.l. te vertellen dat H., die ook een financieel blaadje uitgaf, zijn cliënten vooral gevonden zou heb ben onder de kleine bezitters, die niet afkee- rig zijn van een „gokje' en die op prolon gatie speculeerden. Men is vrijwel algemeen van meening dat de hierboven genoemde dame wel het grootste maar niet het eenige slacht offer zal zijn. Er wordt thans een nauw keurig onderzoek ingesteld, waarbij ook de boeken aan een Btrenge contréle worden onder worpen. Hoe groot het ontbrekende bedrag zou zijn staat nog niet vast. Een 100- jarige. De heer K. Bloe- mendaal te Apeldoorn hoopt den öden Decem ber a.s. zijn lOOsten geboortedag te berden ken. De a.s. jarige, geboren te Deventer, ver heugt zich in een goede gezondheid; gezicht en gehoor zijn nog best en bij gunstig weer gaat hij dagelijks wandelen. Na 43 jaren het Rijk te hebben gediend o.m. te Rotterdam en te Hoorn werd de heer Bloemendaal in 1897 als inspecteur bij de telegrafie gepensionneerd. Gloeiend vet in het gezicht gekregen. De brandstoffenhandelaar G. te Veenendaal was bezig met vetsmelten en wilde, om zijn werk te bespoedigen, het vuur met petroleum beter doen branden. Ten gevolge hiervan sloeg de ylam in den vetpot. De melkhouder V. d. D., die toevallig dicht bjj het vuur stond, ,£reeg een deel gloeiend vet en da vlam in zjjn gezicht. Overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht werd noodig geacht. Gevreesd wordt, dat hij het gebruik van zijn oogsn zal moeten missen Dijk gescheurd. Het dijkvak GulemborgEverdingen van de rivier de Lek is voor antoverkeer en zware voer tuigen gestremd wegens het zich bevin den in dien dijk van een scheur ter lengte van 7 Meter. Maatregelen zijn getroffen om verder onheil te voorkomen. BESTRIJDING VAN OPENBARE ZEDELOOSHEID. Aan de Memorie van Antwoord inza ke de Justitiehegrooting is het volgende ontleend: De symptomen van de verwildering stemmen, ook naar het oordeel van den Minister, tot bezorgdheid. Inderdaad ne men de zedendelicten, onder den invloed mede van verschillende ongunstige ver schijnselen der moderne samenleving, toe. Verschillende factoren, welke met ze denverwildering niet of slechts verwij derd in verband staan, kunnen deze ge beurtenissen bevorderen. Verder wordt er op gewezen, dat uit de practijk meerma len gebleken is, dat de schijn van toene ming van een bepaald verschijnsel ont staat als enkele geruchtmakende gevallen in kort tijdsbestek de speciale aandacht daarop vastleggen. In dat verhand ver dient ook de aandacht de uitvoerige re portage in een deel der pers van gebeur tenissen als deze, die aan den eenen kant gemakkelijk tot overschatting van den ernst en de frequentie ervan leidt, aan den anderen kant niet zonder ongunsti- gen invloed is op het verschijnsel zelf, nog afgezien, dat zij gelijk in den laat- sten tijd een en andermaal voorkwam tot gefingeerde verhalen kan leiden, om minder oirbare voorvallen te bedekken. Dit alles neemt intusschen niet weg, dat de Minister doordrongen is van de noodzakelijkheid om, waar mogelijk, tot bescherming van goede zeden op te tre den. Alvorens ter zake nadere voorzie ningen te overwegen, acht de minister 't raadzaam de ontworpen maatregelen eerst tot uitvoering te brengen. De vrouwenhandel hier te lande zal zich in hoofdzaak wel bepalen tot vrou wen, die zich reeds aan prostitutie over geven en ten aanzien waarvan, door on wil der vrouwen zelf, bewijzen zelden zijn te verkrijgen. Sensationeele ontvoeringen o.m. na verdooving der slachtoffers, zijn den minister niet bekend. Dat strenge straffen tegen pornografie gewenscht zijn, is ook het oordeel van den minister. Interessante brieven over Verlamming. Kinder- en Kippenverlammlng. Ik ontving deze week nog een aantal brieven over verlamming, waarvan ik eenige ter bespreking nader ga bekijken. Een lezer uit Hallum schrijft: Ik heb 25 Witte Leghorn pieken die reeds vast zitten. Ze hebben een flinke loop, voor zien van turf strooisel. Nu komen er een drietal gevallen van verlamming of kramp voor. Een heeft de teenen van de eene poot dubbel gevouwen, een ander kan op een poot niet staan en een derde die gestorven is, kon op geen van beide pooten staan. Kammen en lellen hebben een goede frissche kleur en de eetlust is ook nog goed. Is het mogelijk dat deze beesten aan rheumatiek lijden, zooals verschilende kippenhouders hier bewe ren? De kippen zijn tegen den leg. niet kan zeggen wat het is, zou ik op grond van de beschreven verschijnselen toch zeggen dat we hier met de typiscne verlamming van jonge hennen te doen hebben. Vooral de verlammingsverschijn selen naast roode kam en lellen en ge zonde eetlust wijzen daarop. Op rheuma tiek wijzen de verschijnselen niet en ik zou in zoo'n geval direct de zieke kip pen apart zetten en eenige dagen dik op turfmolm houden in een kist of zoo en als het dan niet spoedig verbetert op ruimen. Geachte lezer, ik krijg hier in Rotter dam vier briefbestellingen en iedere post brengt een lading brieven en drukwer ken uit allerlei landen der wereld. Vrijwel iederen avond wordt dus in beslag geno men met beantwoorden en bestudeering der nieuwe proeven. In het Internatio nale Tijdschrift van October staan meer dan honderd besprekingen van dergelijke proeven, die uit de aangesloten landen bij mij binnenkwamen. Die moeten allen be studeerd en verwerkt worden, daarna persklaar gemaakt, gedrukt en weer uit gegeven. Als ik om 5 uur met mijn werk als bacterioloog klaar ben, behoef ik mijn verderen tijd nog niet te dooden in een bioscoop of iets dergelijks. Gij begrijp', dan tevens hoe de vaak onnoodig lange, vaak (evenals mijn eigen brieven) onlees baar geschreven epistels mij knapjes ver velen, doch deze brief was mij welkom. Wij zitten hier voor 'n ernstige ziekte, te ernstiger, omdat wij er niets van weten en we zijn blij met elk lichtstraaltje da' zich baanbreekt. Ik ben bezig elk verlam- mingsgeval te bestudeeren en gegevens te verzamelen en al leert nu één geval wei nig, honderd gevallen hijeen kunnen ons een draad in handen geven, die tot red ding van anderen kan leiden. Belangrijk uit déze brief is de vermelding, van mo gelijke erfelijkheid en de brandnetels. Aan brandnetels wordt wel eens meer een eigenaardige werking toegeschreven, ook bij andere ziekten. Mogelijk dat hier een spoor ligt! Wij behoeven ons niet te scha men, dat we zoo weinig hier weten, van een vreeselijke ziekte bij den mensch, de z.g. kinderverlamming, weet men ook als het er op aan komt, net zooveel als wij van de jonge kippenverlamming, n.l. ook niets. Zelf heb ik een brief gehad van iemand, die beide ziekten met elkaar in verband bracht en mogelijk zal blijken dat deze onderstelling nog zoo gek niet was Verschillende ziekten der kippen vinden we ook bij den mensch, denk b.v. aan tu berculose en pokken en de bacil die bij de koeien abortus veroorzaakt, bij men- schen een tyoische koorts en die ook bj kippen voorkomt. Jammer, dat er zoo weinig contact bestaat tusschen de tak ken van geneeskunde, anders zou men misschien bij de bestrijding van dergelijko ziekten veel sneller opschieten. DR TE HENNEDE Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te ITennepe, Diergaardesingel Örta te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. VLISSINGEN, 2 December 1930. Giesei Wildeman 15, Pondsperen 17, Kleiperen 16—18, Bergamot 15, Framboosappel 25, Paradijs 27, Zure Bellefleur 1721, 'Cam- pagnezoet 1425, Roode ribber 25, Zoete Bellefleur 16—20, Ermgaard 26—27, Uien 2,53,5, Spruiten 8—15, Wijnpeeën 1—1,5, Kleine peeën 0,51, Schorseneeren 17, To maten 17 ct., alles per K.G. Boerekool 23,5, Roode kool 1,56, Sa- voye kool 3—5,5, Bloemkool 418, Sla Vs 4, Witkrop 2,5 ct.( alles per stuk. Selderie 4—6, Prei 5—8,5, Peën 6—7, Kroten 3 ct., alles per bos. Veldsla 20, Andijvie 31—55, Peterselie 14 ct., alles pes kist. Aardappelen 42 ct. per 10 K.G. GOES, 2 Dec. 1930. Peren: Comtesse de Paris 2839, Jodenperen 1418, Limbur ger Chaurnontel 18, Wintersuikerijen 13, Gieser Wildeman 17—22, Kleiperen 14— 22, Brederodes 24, St.-Remey 16-18, Ponds peren 1216, Kroet- en Stekperen 28 gulden, alles per 100 K.G. Appels: Goudreinetten 3163, Garbert. Reinetten 25, Grauwzure Reinetten 22 29, Annanas Reinetten 28, Roode Paradijs 18—23, Bramley Seedling 17—20, Lady Hennyker 24—27, Baldwin 16—25, Adams Permain 28, Tante Dora 19—23, Meipip- ping 17—23, Zure Bellefleur 26—40, Court Pendu 26—34, Zoete Armgaarde 23—29, Zoete Campagner 16—25, Zoete Bellefleur 20—27, Huismanszoet 13—18, Pomme d'O- ranje 20—27, Kroet- en Sterappela. 4—15 gulden, alles per 100 K.G. Diversen: Tomaten 7—25, Witlof 20— 23, Mispels 1113, Spruiten 613, Idem uitschot 2—4, Wijnpeen 0.60—0.90, Kool rapen 1—1.50, Uien 1.50—1.60, Poter-aard appelen 1.90—2.20, Kassnijboonen 50 gulden, alles per 10 K.G. Bloemkool 618, Idem uitschot 1—4, Roode kool 1—4.30, Gele Savoye kool 3./O —4.50, Groene idem 3.10—4.60, Witte kool 24,20, Prei 0.903, Kroten 0.90, Andijvie 0.20—2 gulden alles per 100 stuks. Rammenas 2.90, Knolselderij 2.50—6.70, Bloemen 920 gulden, alles per 100 bos. Hazen 2.40—3.16, Fazanten 0.77—1.98, Pa trijzen 0,350.50 gulden, alles per stuk. Honing 50 ct. per flacon. ROTTERDAM. Ter Rotterdamsche eier- veiling, Warmoezierstraat 37—39, werden 100.000 eieren aangevoerd. Prijs: Kipeieren f5f9.05, Eendeieren f5—f 6.50. MIDDELBURG. Bevallen: L. D. M Scheen- Iood—Karei. z.M. V. J. Stoopman—Schlü- ter, d. Overleden: A. S. Ogterop 77 j. Wed. P. Fak Brouwer. GOES. Geboren: Margaretha Elizabeth, d. v. Jan Gunst em Johanna Anthonia Goovers. Over de Maand November. HOEK. Huw.-Aang.Thomas Pladdert 33 j. en Suzanna Pladdert 23 j.; Jan Hamelink 26 j. te Terneuzen en Comelia Donze 24 j. Geboorten: 8 Adrianus, z. v. Jean Baptists Vanhaelen en Engelina Christina Ackers; 11 Gelein, z. v. Adriaan Buyjze en Leuntje Eli zabeth Dieleman; 18 Janna Jozina, d. v. Jaco bus van Tatenhove en Janna Herrebout; 19 Jannis, z. v. Willem de Kraker en Catharina Neeltje Bedet; 23 Helena Sara, d. v. JaD Leendert Dieleman en Elisabeth Overdulve. SFROOSKERKE. Geboren: 6 Adriaan, z. v. Jan «Matthijsse en Cornelia Hoefkens; 16 Jacob, z. v. Pieter Wjlleboordse en Jacoba Boone; 21 Pieter Cornells, z. v. Gerrit Chris- tiaanse en Cornelia Pieterse. Ondertrouwd: 13 Klaas Houterman 24 j. bd Pieternella Cijvat 19 j.; 13 Adriaan Willem Ivarelse 28 j. van Biggekerke en Pieternella Sinke 29 j. Getrouwd: 7 Johannes Cornelis Verton 23 j, en Klazina Joanna de Regt 26 j.; 28 Adri aan Willem Karelse 28 j. van Biggekerke en Pieternella Sinke. Overleden: Leuntje Gilde 85 j., weduwe v. Gerrit Melse; 23 Cornells Willeboordse 74 j echtg. v. Maatje Vader. RITTHEM. Overleden: 25 Cornelia Dina Me- liefste, ongeh. 40 j. THOLEN. Geboren: 5 Jacomina d. v. J. J. Bierens en J. Geluk; 6 Jacoba d. v. G. J. Schot en A. M. van Dijke; 8 Wdllemina Leena d. v. C. Gebraad en M. L. de Graat; 17 Wil- helmina Catharina, d. v. M. P. de Jonge en C. Geuze; 20 Pieter Kornelis, z. v. A. Baay en Wt Schot. Gehuwd: A. J. Elenbaas 32 j. en M. M. van Stee 28 j. Ondertrouwd: B. A. Guiljam 36 j. en M, J. O. Christiaanse 29 j. Overleden: 18 A. Lievense 65 j. echtg. r. M. H. Voshol; Levenloos: 8 een kind van A. A. Hage en H. M. Timmers. WiESTKAPELLE. Ondertrouwd: Janis Hui- bregtse 27 j. en Adriana Wiesterbeke 20 j. Getrouwd: Willem Gabriëlse 24 j. en Lou- rina Minderhoud 21 j.Maarten Tanker 43 j. en Adriana Verstraate 35 j.Arnoud Gabri ëlse 26 j. en Pieternella Heijt 22 j. Geboren: Kornelis, z. v. Jan de Witte en Johanna Cijsouw. Overleden: Jakob Cijsouw 51 j. ongeh.; Lou- rus KaJand 78 j. ongeh. „WjOLPHAARTSDIJK. Gehuwd: 6 Gjjsbregt van Strien, 24 j. en Wilhelmina Andrina Kloet 25 j. Geboren: 8 Cornelis Willem, z. v. Willem de Leeuw en Jannette van WSeïe; 18 Abraham Marinus, z. r. David Kloosterman en Dina den Engelsman. Stand van hedenmiddag 3 aar: Licht op voor flotaeni Donderdag 4.23. u.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9