No. 55 Woensdag 3 December 1930 45e Jaargang I Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V Bobs r». Safe-Loketten ïgen. EERSTE BLAD, Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. WS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VULPENHOUDERS T. FABERIJ DE JONGE - GOES in LIPS5 Brand- en Inbraakvrije Kluisinrichting. ,ts 83 J. eehtg. gemanse 60 j. Abraham, z, illemsen; Jan, ooijer. Inissen, echtg. an: 6, Neeltje, min a Brasser, .ooman en Jo- is Christiaan, iws en Maria i: Maria d.v. .una Kal jouw. leulen, 11 j. >uwd: B van iet G. Joo.sso, 22 jaar met M. Huliiber- H. Blommaert e, geb. Ooud- ;eb. Louiversa, lbacher, z. M. i: 8, Cornelia Verdonk, 84 j. i: 6, Lauriaa M. L Otio. apper, 80 j. iwd: 6, Gorne- iaria Zuidweg, Giljaam Nijs- tta Hoek van loogerland, 92 Jer Weele. 14, htg. van Mag- aulina Modde, lis Franciscus 67 jaar, echt- in. mber, rouwd. K. P. «I. Brasser 21 26 j. jm. en E. Marteijn 26 j. W. D. P. Lie- Zweeden geb, an Keulen, d.; L lensdag 3 De- V-uitz. 9.15 J Rarmonium- g van sopraan foon. 12.302 3.15—4 Con- cwartet". 45 0.10—11 Gra- Gramofoon. 10 spel. 10.30 On- ing van zuige- 12 Concert. 3 focaal concert, onmuziek. 8.05 uziek. 12.20 Gramo- 2.20 Concert, ncert. Alt, vi- 7 Zang. 8.20 5 Vervolg con- d i n g. In het. zorgddoor de rden uitgozon- W. van Cap- rie op visite" don Noordzee- )er. De omroe- de commissie Ierland. DERLANDEN, te Genua, te Sabang. 29 v. Sabang. Batavia. MIJ. Barbados. Amst., 29 v. nst., 1 op 180 loyd. Said. is. 29 Point de Singapore. Oieddah. Finisterre. Perim. len te Rotterd. 1 Ouessant; 1 i 2 's midd, 12 b. te Rott. ess. )ost en passa- let stoomschip i" zal Vrijdag- !0 uur van Ge- Zaterdagmor- Zevenaar, 7.57 cht, 9.50 Den Brdam (W.P.), 10.01 Rotter- M. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44450. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3,— Losse nummere 10.05 Prijs dor Advs?t«&tI8fii 1—4 regels (1.29, elks regel meer 30 et. Bi] abonnement belangrijke korting. Het aftreden van Dr Colijn. De „Frankfurter Zeitung", melding makende van bet besluit van Dr Colijn om af te treden als voorzitter van de con ferentie voor een economische actie van den Volkenbond, zegt, dat dit besluit, juist op het oogenblik, in alle kringen, die belangstellen in den economischen arbeid van den Volkenbond, een pijnlijke verras sing en een diep leedwezen heeft teweeg gebracht. Over de oorzaak, die den heer Colijn tot dezen stap heeft geleid, zegt het blad uit goed ingelichte Nederlandsche krin gen vernomen te hebben, dat deze gezocht moet worden in hoofdzaak bij de Neder landsche, binnenlandsche politiek. Dr Co lijn (het Duitsche blad spreekt hardnek kig van Goljin) behoort tot de anti-revo lutionairen, een conservatieve partij, die beschermende rechten voorstaat en daar om al geruimen tijd ongaarne had ge zien, dat een harer leiders in Genève dik werf op besliste wijze tegen het protecti onisme optrad. Voor de delegaties van de andere Euro- peesche landen bij de economische con ferenties van den Volkenbond en haar regeeringen kan het besluit van Dr Co lijn een nieuwe, duidelijke vingerwijzing zijn, zegt het blad, „dat het kwart voor twaalven geworden is om de vrijhandels landen tegemoet te komen of anders alle hoop te laten varen, dat niet ook Neder land en Engeland tot het protectionisme overgaan, waarmede dan waarschijnlijk spoedig een fatale tarieven-oorlog tus- schen alle landen zal losbarsten". De moeilijkheden in de Engelsche steen koolnijverheid. Tegen de verwachting in zijn de mijn eigenaars en de mijnwerkers in Schot land nog niet tot overeenstemming ge komen, zoodat de staking voortduurt. Ook in Zuid-Wales hebben ongeveer 3000 mijnwerkers zich niet aan den „wapen stilstand" gehouden, en het werk neer gelegd, in Durham zijn eenige duizen den arbeiders tot staking overgegaan. Desondanks' wordt op een spoedige bij legging van het geschil gehoopt, en vol gens Shinwell, den minister van mijn wezen, zou men vandaag een einde- van het conflict in Schotland kunnen ver wachten. Voor het overige hebben zich ongeveer 18 pet. der Schotsche mijnwer kers niet bij de staking aangesloten. De minister van mijnwezen had gis teravond in het Lagerhuis een lang durig onderhoud met de leiders van het mijnwerkersverbond, om te trach ten de beginselen en de richting voor een „permanenten vrede" in het En- gelsch kolenbedrijf vast te stellen. Met uitzondering van Zuid-Wales, waar de „wapenstilstand" voor den duur van een maand is afgekondigd, is de toestand in de overige districten uiterst onzeker, daar de voorloopige overeen komst in de districten waar tot nu toe een 8-urige werkdag bestond, van dag tot dag opzegbaar is. Amerika en de ontwapeningsconferentie De eerste afgevaardigde van de Ver- eenigde Staten naar de voorbereidende ontwapeninigsconferentie zal einde de zer week de stukken bij de regeering inleveren. De Vereenigde Staten zullen ook aan de ontwapeningsconferentie, welke in 1931 of 1932 zal worden gehouden, deelnemen. Waarschijnlijk zou Amerika ten aan zien van sommige punten een voorbe houd maken. Naar verluidt zou dit met name het geval zijn met de bepalingen omtrent de budgetaire beperking der be wapening. Verhooging van invoerrechten In België. De Belgische regeering heeft op advies van de landbouwcommissie in beginsel besloten om tot verhooging van som mige invoerrechten over te gaan. Voor suiker zullen deze rechten fr. 20 per 100 kg. bedragen en voor haver worden zij op fr. 21 per 100 kg. gebracht. Voor suiker bieten zal het invoerrecht afhankelijk zijn van het suikergehalte Moskou's Radio-propaganda. In 'tEng. Lagerhuis, is gister geklaagd over de communistische propaganda, welke door het radiostation te Moskou in het Engelsch wordt uitgezonden en een sterk anti-Engelsch karakter draagt Een conservatief lid vestigde er de aan dacht van Henderson op, dat verleden week Dinsdag een dergelijke uitzending heeft plaats gehad en ook voor gisteren, Dinsdag, een dergelijke uitzending aan gekondigd was. Een conservatief blad merkt naar aan leiding hiervan op, dat protesten niets zullen baten en het eenige afdoende mid del is, den Moskouschen zender door Daventry te laten overstemmen en storen. De ramp mei de R 101. Naar uit Londen wordt gemeld, zal de commissie van onderzoek naar de oor zaken van den ondergang van het Brit- sche luchtschip R 101 haar zittingen hervatten. Het onderzoek was onlangs onderbro ken, om de deskundigen gelegenheid te geven, verdere berekeningen te maken en verschillende experimenten uit te voe ren. Men heeft waardevolle feiten hier door kunnen vaststellen en men ver wacht dat de commissie nu spoedig mei haar werk zal gereedkomen. Conflict in de Britsche Katoennijverheid. De onderhandelingen tusschen partijen in de katoennijverheid in Lancashire zijn gisteren vastgeloopen. De patroons be weren, dat zij om met het 'buitenland te kunnen concurreeren, één wever verschil lende getouwen moeten laten bedienen en de gezellen beweren, dat de noodzakelijke bezuinigingen heel goed op andere wijze verkregen kunnen worden. Communistische onlusten te Washington. Bij de opening van de Winterzitting van het Amerikaansche 'Congres hebben de communisten een groote protestdemon stratie gehouden, waarbij1 zij trachtten het Kapitool te bestormen. 'De politie slaagde er in de menigte spoedig door middel van traangasbommen te verdrijven. Tornado in Argentinië. Een tornado heeft verschillende plaat sen in de provincies Corrientes, Buenos Ayres en La Rioja geteisterd. Twee personen werden gewond en schade werd aangericht. Uit het Engelsche Hoogerhuis. Het Hoogerhuis heeft met 74 tegen 10 stemmen een conservatieve motie aange nomen, waarin 'betreurd wordt, dat de regeering niet getreden is in de voor stellen van de eerste ministers van de dominions van nauwere fiscale betrekkin gen en waarin de regeering gelaakt wordt dat zij de gelegenheid niet aangegrepen heeft om de rijksbanden ter jongste rijks- conferentie te versterken. Deze nederlaag zal geen politieke gevol gen hebben. Eerste Kamer. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den voorzitter der Eerste Ka mer om de leden bijeen te roepen op Dins dag 16 December. Salarissen ambtenaren en de landbouw crisis. Het bestuur van de Overijsselsche Londbouw-Maatschappij heeft in begin sel besloten, instemming te betuigen met het voorstel der Friesche Maatschappij van Landbouw om te ageeren voor een wijziging in de classificatie van de sa larissen der ambtenaren, echter in dezen zin, dat moet worden aangedrongen op een gelijkstelling, waarbij de salarissen op het platteland gebracht worden op het peil van die in de steden. De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten aan de ac tie der Friesche Landbouwmaatschappij geen instemming te betuigen. Het beoog de doel werd als juist erkend, doch ge meend werd, dat in een tijd, waarin zoo vele kringen zich verzetten tegen de steunmaatregelen voor den landbouw overwogen, het niet gewescht is, nog meer tegenstand op te wekken. Zooals bekend, verlangt de Friesche Maatschap pij van Landbouw de verlaging van de salarissen van de ambtenaren in de ste den op het loonpeil, dat voor het platte land geldt. In de bekende merken „SWAN", „WATERMAN" e.a. „INGERSOLL" met 25 jaar garantie. GOUD EN ZILVER Het vervoer van land- en tuinbouw producten door de spoorwegen. Het Tweede Kamerlid Kamschöer heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, en, zoo ja, is de minister bereid, mede te deelen, hoeveel gelden door de Nederlandsche Spoorwegen over het jaar 1929 zijn ont vangen ter zake van het vervoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproduc ten? Indien het bedrag niet met juistheid is aan te geven, is dan bij benadering te zeggen hoe groot dit bedrag is? Is het juist, dat het vervoer van bui- tenlandsche land- en tuinbouwproducten van en naar onze zeehavens geschiedt volgens lagere tarieven dan die voor het vervoer van Nederlandsche land- en tuin bouwproducten? Radio-felefoonverkeer met Indië. Gedurende November 1930 werden in het radio-telefoonverkeer met Ned.-In- dië in totaal 300 gesprekken gevoerd, waarvan er 107 in Nederland en 193 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 47 betrekking op zakelijke en 60 op familie-aangelegenhe den. Voor Indië bedroegen deze aantal len resp. 67 en 126. In totaal werden 131 gesprekken in Ne derland van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 47 en in Indië 87 werden aan gevraagd. In het radio-telefoonverkeer Europa- Indië via Nederland werden in Novem ber in totaal 6 gesprekken gevoerd, n.l. met België 1, Engeland 1, Hongarije 1, Noorwegen 1 en Zwitserland 2. Notariaat. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Oldebroek, J. G. Kegge, candidaat-notaris te Amerongen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan G. D. Kaaskoo- per op zijn verzoek, met ingang van 15 December 1930 eervol ontslag verleend als burgemeester van Oosthuizen. De spoorwegtarieven voor groenten. Het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen in Nederland te 's Gravenhage heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen op verlaging van spoor wegtarieven voor groenten, fruit en aard appelen. De Indische postvluchten. Het 4e retourvliegtuig vertrok giste- Mr B. G. G. Scheidius, kantonrechter te Arnhem, is in den ouderdom van 83 jaar na 40-jarige ambtsvervulling overleden. renochtend om 5.55 uit Allahabad en landde om 10.50 te Judhpur. Vandaar vertrok het weder om 11.35 en kwam te 15.25 in Karachi aan. Alles wel aan boord. Het 6e postvliegtuig is gisterenochtend om 6.10 uur uit Bagdad vertrokken en om 10.35 uur te Bushir aangekomen. Om 12.13 uur werd vandaar vertrokken an te 16.10 uur Djask bereikt. Werkverruiming voor West Noord-Brabant. Dezer dagen kwamen, naar Het Volk meldt, de besturen van verschillende or ganisaties te Roosendaal bijeen, ten einde te bespreken de arbeidsvoorwaarden, wel ke bij de werkverschaffing geldig zullen zijn. Vooreerst werden klachten geuit, .dat er geen of onvoldoende schuilplaatsen aanwezig waren en dat de voormannen van de Heidemaatschappij in het verle den heel onoordeelkundig waren opge treden. Vervolgens werd aan de hoofdbesturen opgedragen bij de verschillende autori teiten er op aan te dringen, dat er voor een goed vervoermiddel zou gezorgd wor den, of wel dat een vergoeding zou wor den verstrekt voor looptijd. Ten slotte werd aangedrongen op een regeling bij regenverzuim en de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de gemeente besturen iets extra's zouden doen voor de groote gezinnen. Met verschillende gemeentebesturen zal overleg gepleegd worden om boven om schreven wenschen te bespreken. Zal de broodprijs door de Tarwewef belangrijk stijgen? Namens het comité uit organisaties van boeren en landarbeiders in de pro vincie Groningen wordt geschreven: Van de zijde van graan- en meelhan delaren, bakkers, middenstanders en den bond van Verbruikscoöperaties wordt actie gevoerd tegen de door de regeering voorgestelde tarwewet. Het voornaamste bezwaar, dat tegen het z.g. maal- en menggebod van inland- sche tarwe wordt opgeworpen, is dat het brood duurder zou worden, ten gevolge van de opvoering der tarweprijzen. Heeft de broodprijs dan ook de da ling van den tarweprijs gevolgd? In 1928 kwqam de gemiddelde prijs van inlandsche tarwe iets beneden f 12 per 100 K.G. Een K.G. ongebuild tarwe brood kostte in September 1928 in de hoofdstad des lands 21*4 cent. De tarwe prijs is gedaald tot bijna f 6, doch een K.G. ongebuild tarwebrood kwam in Sep tember j.l. te Amsterdam op 1954 cent. De tarweprijs daald dus met 6 cent per K.G., de broodprijs slechts met 1*4 cent per K.G. De prijs van het waterwitbrood heeft evenmin de daling van dien van de bui- tenlandschetenlandsche tarwe gevolgd. De Amerikaansche tarwe noteerde in September 1928 loco Amsterdam f 11.65 per 100 K.G. Een K.G. brood kostte in die maand te Amsterdam 24 cent. In September j.l. was de Amerikaan sche tarwe gedaald tot f 8.40, de brood prijs te Amsterdam tot 21 cent per K.G. Binnenland. De Prov. S.taten van Zeeland. De Tweede Kamer behandelt de Onder- wijsbegrooting. Het Voorl. Verslag over het maa1 gebod. Buitenland. De mijnwerkersstaking in Engeland. De tarweprijs daalde dus met ruim 27 pet., de broodprijs met iets meer dan 10 pet. Een K.G. brood van 2024 cent bevat slechts voor een waarde van 6 cent aan tarwe. Waar nu de zeer groote verlaging der tarweprijzen een zoo geringe daling der broodprijzen meebracht, behoeft een maatregel, die de tarweprijs opvoert, evenmin te leiden tot een belangrijke ver hooging van de broodprijzen. Loonsverlaging voor gemeente-personeel. De gemeenteraad van Emmen heeft be sloten het loon van de gemeentewerklie den met f 100 tot f 200 per jaar te verla gen en een kindertoeslag van f 50 per jaar voor kinderen beneden 16 jaar te beginnen bij het derde kind in te voeren. De salarissen van verschillende ambte naren zijn met ongeveer 5 pet. verlaagd; de toelagen zijn afgeschaft. tiet tp.este dayelijksch® middel ter opwekking en verfrissching. TEGEN EEN MENG- EN MAALGEBOD. Het Bestuur der Vereeniging van Ghr. Werkgevers en Groothandelaren in Ne derland (Christelijke Werkgevers Ver eeniging) heeft aan de Tweede Kamer met aandrang verzocht het wetsontwerp betreffende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt niet aan te nemen. Betoogd wordt, dat de malaise een al gemeen karakter draagt en gevraagd wordt op welke gronden de Regeering alsdan den steun, dien zij thans aan de tarwebouwers wil bieden, aan anderen zal mogen onthouden. In de tweede plaats wordt tegen het voorstel bezwaar gemaakt, omdat deze, voor den tarwebouw bedoelde hulp, voor andere groepen zeer ernstige nadeelen met zich brengt, hetgeen nader wordt toegelicht. De voorgestelde steun zal voorts zeer vergaande overheidsinmenging mede brengen, die weer in herinnering brengt de crisismaatregelen der oorlogsjaren. Het Bestuur der Christelijke Werk- gevers-Vereeniging wil niet betoogen, dat met het oog op de crisis in den landbouw geen enkele maatregel zou moeten wor den getroffen. Evenwel mag verwacht worden, dat deze maatregelen getroffen worden volgens een vast plan, zonder dat daarbij belangen van handel en in dustrie in het gedrang komen en zon der een diep ingrijpen van de overheid in de voortbrengng en verdeeling der goe deren. Het Centraal Bestuur van den Neder- landschen Bakkersbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer als zijn be zwaren tegen het wetsontwerp medege deeld, dat: a, de kwaliteit der inlandsche tarwe na 18 Augustus is gebleken zeer slecht te zijn, en b. de bepalingen in het wets ontwerp den bakkers alle aanleiding ge ven om te vermoeden dat de bakkers de dupe zullen worden van maatregelen, voortvloeiend uit dit wetsontwerp. De bezwaren worden in het adree uit voerig toegelicht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1