DE ZEEUW LOEM t, M'burg. TWEEDE BLAD. Binnenland. IBigkJ T PAULS OFFER. Een Geschenk Uit de Provincie, rdoux, is Koe. arS, de. FEUILLETON, Uit den Vlissingschen Raad d. ELEN, rtetspelen, z. DOUX, Iburg, uwdorp. stende" boomen, c.M. H, GOES, per 5 ons iddelburg. kaarten Iburg. oi massief rk, 12 reg. Kaarsen eden. Middelb. taande te bij E, aldaar. -er Hen- eliskerke. t natte accu's. Nieuw urige Joosland DHUIJ, evraagd bouwer, ■f: r -* 'jfc-Sfe V e, VAN DINSDAG 2 DEC. 1930. Nr 54. Dr Wibauf en de Eerste Kamer. Naar aanleiding van het bericht „dat nog niet vaststond of dhr Wibaut zich geheel uit het politieke leven zou terug trekken en dus ook voor het lidmaat schap der Eerste Kamer zou bedanken", heeft „Het Volk" dr "Wibaut hieromtrent nadere inlichtingen gevraagd. Zijn, aan duidelijkheid niets te wenschen overla tend antwoord, luidde als volgt: Het jaar, waarin ik moet aftreden als lid van de Eerste Kamer is volgens rooster vastgesteld op 1935. Ik zal in dat jaar den 77-jarigen leeftijd bereiken. Er zijn een aantal jonge leden in de Kamer. De sfeer in dit milieu is evenwel zoo, dat ook voor leden van meer bezadigden leeftijd, zooals ik, het vervullen van hun ambt begeerlijk is. Verondersteld, dat tusschen nu en 1935 in mijn geestelijke en lichamelijke geschiktheid tot het ver vullen van het ambt van lid van de Eerste Kamer geen belangrijke vermin dering intreedt, zie ik thans geen reden waarom ik mij in 1935 voor een herbe noeming niet beschikbaar zou stellen. Fooien in de restauratiewagens. De fooi in den restauratiewagen bij de Nederlandsche Spoorwegen gaat met ingang van heden verdwijnen. In de plaats daarvan zal de reiziger, die in dezen wagen den inwendigen mensen versterkt, naar de „Msb." meldt, toeslag van 10 pet. voor de bediening moeten be talen. De directie der Spoorwegen heeft zich op het standpunt gesteld, dat met het betalen van dezen toesla? ww™ml het reizend publiek als het bedienend personeel, gebaat zullen zijn. Dit systeem dat voor onze treinen nieuw is, wordt in het buitenland reeds geruimen tijd en tot tevredenheid van reizigers en bedien den toegepast. Br] De postviuchfen op Indië Bij de K. L. M. is bericht binnenge komen, dat het zesde postvliegtuig de P.H.-A.G.R. Zondag te 7.05 uur uit Athe ne is vertrokken en te 14.30 uur te Cairo is geland. Aan boord is alles wel. Het retourvliegtuig de P.H.-A.E.Z. is Zondag om 6.06 uit Bangkok vertrok ken en te 12.10 uur te Akyab geland. Aan boord is alles wel. De overval op Curasao. Aan de Memorie van Antwoord op de begrooting van Koloniën ontleenen wij: Het feit, dat de afwikkeling der ge volgen van de Curagaoschen overval voor den gouverneur en de daarbij betrokken officieren een verschillend verloop heeft gehad, houdt verband met de omstandig heid, dat de houding van die officieren naar andere wettelijke bepalingen moest worden beoordeeld dan die van den gou verneur, terwijl voor kapitein Borren, als militair commandant, weer andere wets voorschriften zich deden gelden dan voor de overige officieren. Voor het doen in stellen van een strafvervolging tegen den oud-gouverneur Fruytier acht de regee ring geen termen aanwezig. Een kwarteeuw Kinderwetten. Het volgende telegram is Zaterdag aan de Koningin gezonden: Nederlandsche bond tot kinderbescher ming, Vereeniging van voogdijsecretaris sen, Vereeniging voor strafrechtspraak, Vereeniging van directeuren en directri ces van rijks- en particuliere opvoedings gestichten, met tal van autoriteiten en werkers op het gebied der kinderbescher ming in de Ridderzaal bijeen ter herden king van de 25-jarige werking van de kinderwetten, bieden uwe Majesteit, die in 1901 ons volk deze wetten schonk, hun eerbiedige hulde. De Pachtwetten. De Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken heeft Zaterdag onder voorzitterschap van mr B. C. L. van den Steenhoven te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, welke werd be zocht door 43 gewone en 11 buitenge wone leden. Naast eenige onderwerpen van huis- houdelijken aard werden de Pachtwet ten ter sprake gebracht. De hoop en verwachting werd uitgesproken, dat de Eerste Kamer de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen zal verwerpen. Waar onze Senaat, aldus werd gezegd, reeds meermalen een bol werk bleek tegen aanranding van onze maatschappelijke instellingen, wordt verwacht, dat hij zal verhinderen ook deze schending van den eigendom, welke het recht van den eigenaar, om van zijn zaak het vrije genot te hebben en daarna op de volstrekte wijze te beschikken, op de meest volstrekte wijze aantast. Hoewel het directe belang der hypo theekbanken bij landerijen en boerderijen waarop de Pachtwetten uitsluitend be trekking hebben, zeer gerfng is, daar zij voor het grootste deel hypotheken heb ben op gebouwde eigendommen, werd toch besloten in het algemeen belang een adres aan de Eerste Kamer te zenden. Herziening der L. O.-wet. Naar wij vernemen, zal het rapport van de Staatscommissie-Rutgers inzake de herziening van de L. O.-wet 1920, in den loop van deze maand aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Pachtprijzen op domeingronden. Op de vragen van den heer Kersten, betreffende vermindering van de pacht prijzen der domeingronden in den Prins Hendrikpolder (St Philipsland) eA het verstrekken eener opgave van pachtprij zen der Kroon- en Staatsdomeinen in de verschillende provincies; heeft de minister van financiën geant woord: 1—i Waar een lusthof" was. De tuinen te Velp bij Grave zijn veranderd in groote waterplassen, nu de Maas het land overstroomd. Vrij naar het Engelsch. 78.) „Heetemaal niet, juffrouw Drusilla. lik ben erg iblij u weer te zien en ik wilde alleen maar, >daf u er wat (beier uitzag." „Dat, mijn waarde Paul, is oen wensch, die wel niet meer vervuld zal worden in ■deze wereld. Maar laat je dat niet somber maken. Als we maar (bereid zijn, wanneer het onze tijd is, 'dat is de hoofdzaak." Paul vertelde de oude dame van alles over Johanna en Isabel, over haar 'leven in Davos en zijn werk in Londen en van zijn 'hoop, dat hij en Isabel in (het 'komen de jaar zouden kunnen trouwen; terwijl juffrouw Drusilla vol belangstelling toe luisterde en.haar gewone, wijdloopige op merkingen maakte. Eindelijk zei ze: „Ik begrijp, lieve jon ge vriend, dat ik je eenige verklaring schuldig ben voor mijn verlangen juist jou nog eens te mogen zien, daar je de moeite hebt genomen terwille van mij, heel van Londen hierheen te komen, zoodra die wensch je ter oore (kwam." „Het was me integendeel een genoegen om te komen," zei Paul vriendelijk, „ik vond het heel aardig van u. dat u me zoo graag nog eens zien wilde en ik ben onet veel genoegen ge-gaan." Maar diep in zijn hart was hij wel degelijk nieuwsgierig, „Om maar direct tot de kern van de zaak te komen," vervolgde het oude dametje gewichtig, „je gelaat lijkt heel veel op dat van iemand, voor wien ik vele jaren geleden een warme bewonde ring koesterde. Ik weet wel, dat voor jou gezonden, krachtigen geest een toeval, lige, uiterlijke gelijkenis een tamelijk zwakke basis moet vormen voor belang stelling of genegenheid; maar het feit blijft bestaan, dat het in mijn geval een basis vormt, ofschoon ik je onmiddellijk toegeef, dat van een intellectueel stand punt de stelling onhoudbaar is." „O, ik kan me uw gevoelens heel goed begrijpen: u zult het zich misschien niet voor kunnen stellen, maar ik heb eens de baby van een arme vrouw vast gehouden, terwijl ze op een Londensche bus klom en het was een buitengewoon onaan trekkelijk vuil kind alleen omdat de vrouw me aan mijn verloofde her innerde." „Ach, hoe interessanti U heeft j'uf- frouw Garnaby natuurlijk op de hoogte gesteld van dit ietwat romantisch voor val, ze heeft er zich zeker zeer vereerd door gevoeld.'1 1. De j'aarljjksche pachtprijzen van de in 41 perceeltjes, alle te zamen groot circa acht en dertig Hectaren verpachte Staatsgronden in den Prins Hendrikpolder (St Philipsland) beliepen voor de met 1 November 1930 geëindig de pachtjaren 1924 tot en met 1930 van f106 tot f217 per H.A;. voor de pacht jaren 1931 tot en met 1937 beloopen zij van f 103 tot f 189,50 per H.A. 2. Of deze laatsbedoelde pachtprijzen over de volgende pachttermijn te hoog zullen zijn, is thans nog niet te zeggen. De pachtprijzen over 1930 en vooraf gaande jaren waren onder normale om standigheden niet te hoog. 3. Voor de pachtprijzen over 1930 zal, in verband met het reeds ingediende ver zoek om pachtsomvermindering, uitstel van betaling worden verleend, terwijl over de wenschelijkheid van afslag op de pachtsom nader zal worden beslist. 4. Van de Kroondomeinen zijn de pacht prijzen aan den ondergeteekende niet be kend. Een opgave van deze gronden is te vin den in het jaarlijksch verslag omtrent den toestand dier domeinen, hetwelk door den administrateur van het Kroondomein moet worden uitgebracht en hetwelk tel ken jaren aan de Tweede Kamer in af schrift wordt toegezonden. Voor wat de Staatsdomeinen aangaat, moge worden verwezen naar de gedetail leerde opgaven, voorkomende in de statis tiek der domeinen, het laatst uitgegeven over 1927, waarvan een exemplaar aan de Tweede Kamer is toegezonden. De domeinstatistiek over 1929 is in bewer king en zal binnen enkele maanden ge reed kunnen zijn. De directie van den landbouw. De Vereeniging van Rijksconsulenten voor den Landbouw heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van de wenschelijkheid, door eenige Ka merleden in het Voorloopig Verslag der Gegrooting uitgesproken om het Land bouwonderwijs en den Landhouwvoorlich- tingsdienst te brengen onder de eenhoof dige leiding van een directeur van voor lichting en onderwijs. Uitvoerig wordt in het adres verzocht te voorkomen, dat verdere aftakeling van den Landbouw het gevolg zal zijn van: a. de combinatie der afdeelingen voor voorlichting en voor onderwijs; b. het niet opnieuw benoemen van een directeur-generaal van den Landbouw, leider van alle afdeelingen van de direc tie van den Landbouw. c. de aanstelling van een consulent in algemeenen dienst, niet direct onderge schikt aan een inspecteur van een der bestaande technische afdeelingen. Verzocht wordt om mede te werken tot; a. de aanstelling van een directeur-ge neraal van den landbouw; b. de reorganisatie vdn de directie van den Landbouw in de richting van meer splitsing van de belangrijkste dienstvak ken. Hef weer in November 1930. Volgens mededeeling van het Kon. Ned. Inst, te De Bilt was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtendtemperatuur 2 graden boven normaal, respectievelijk 1, 1 en 4 graden. De grootste afwijkin gen kwamen voor op den 6en met vijf graden beneden en den 22en met 7 gra den boven normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was IV2 graad, het gemiddelde minimum 3 graden boven normaal. Het aantal da gen met een minimum temperatuur be neden het vriespunt bedroeg te De Bilt 4 tegen 10 normaal. De neerslag was over het geheele land belangrijk boven normaal, in het Noorden 50 tot 100 pGt., in het midden en Zuiden 100 tot 150 pCt. boven het gemiddelde der maand. Te De Bilt viel meer regen dan sedert 1849 in November is waargenomen, n.l. 144 m.M., terwijl de hoogste maandsom tot nu toe 130 m.M. bedroeg, in Novem ber 1928. Te De Bilt werd 42 uren zonneschijn waargenomen tegen 58 normaal. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Purol. „O neen, in tegendeel; ze zou zich stel lig niet gevleid gevoeld hebben, dat men haar durfde vergelijken met 'n verwaar loosde vrouw uit de arbeidersklasse. Vrouwen vinden 't nooit prettig te lijken op iemand, die niet goed gekleed is, heb ik ontdekt. Ik herinner me, dat Isabel eens heel boos was, toen ik haar een boerenmeisje van Greuze liet zien en haar zei, dat dit kind me aan haar deed den ken en ze antwoordde, dat ik haar een veel grooter plezier deed, wanneer ik zei, dat ze een plaatje uit een modeblad leek en ze meende het ook," voegde Paul er aan toe, lachend bij de herinnering. „De vrouwelijke geest heeft eenige eigenaardige afwijkingen," zei juffrouw Drusilla, terwijl ze onwillekeurig haar mutsje recht schoof. „Natuurlijk, daarom zijn ze juist zoo aantrekkelijk. Ik zou niets kunnen geven om een vrouw, die er niet van die leuke ijdelheidjes op na hield. En het grap pigste is, dat ze niet trotsch zijn op kwaliteiten, waar ze met recht trotsch op mogen' zijn, maar op dingen, waar de naaister trotsch op mag zijn. Neem nu Isabel eens; ze is buitengewoon met zich zelf ingenomen, als ze een nieuwe japon heeft, maar ze beseft niet, dat haar fi guurtje de grootste bekoring aan de ja pon geeft; en ze denkt veel meer aan de kleur van haar kleeren dan aan die van Aanvaring op de Schelde. Ten gevolge van den mist is het Duitsche stoomschip Nitokris van de Hamburg- Amerika Lijn in aanvaring gekomen met het Spaansche stoomschip Elanchoce in de nabijheid van Vinkenisse, onder Bath. Beide schepen liepen schade op en zul len naar Antwerpen worden gesleept voor nader onderzoek. De Nitokris was op weg van Antwerpen naar Zuid-Ameri- ka en de Elanchoce van Spanje naar Antwerpen. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. Vermindering van pacht. Gedep. Staten hebben aan het gemeente bestuur van Wolfaartsdijk bericht, dat zij vooralsnog geen vrijheid vinden om het Burg. Armbestuur op zijn verzoek te machtigen tot het verminderen van alle pachten met een g e 1 ij k percentage, in dit geval met 25 pet. Het college wenscht, dat de vraag, of vermindering van pacht zal plaats heb ben ,voor elk ceval affonderlijk in oogen- schouw zal worden genomen, waarbij dan met verschillende omstandigheden dient rekening te worden gehouden. Spoorbrug te Selzaete de fect. De spoorbrug te Selzaete is weer defect. Zaterdagavond is een van Sel zaete in de richting Moerbeke vertrek kende goederentrein op de brug gereden, terwijl deze nog niet gesloten was. Het eene deel der brug is daardoor ontzet. Naar gezegd werd is de machinist door twee onveilige signalen gereden. De pas sagiers der reizigerstreinen rijdende tus schen Selzaete en Moerbeke enz. moeten thans weer uitstappen om te voet de aan sluiting aan de andere zijde van het ka naal te bereiken. Intrekking rijbewijs. De mi nister van Waterstaat brengt ter kennis, dat bij vonnis van het Kantongerecht te Hulst van 6 October aan Nicolaas van Antwerpen, geboren 22 Januari 1901, kruidenier, wonende te Zaamslag, Veen- straat A 50, de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van een jaar. Deze termijn is in gegaan op 20 November 1930. Aagtekerke. Bevolking. Ingekomen: uit Westkapelle Jac. Jobse en gezin. Vertrokken: naar Westkapelle W. Si- monse, naar Oostkapelle J. A. Visser, naar Oostkapelle A. Maljers en gezin. Nieuw- en St Joosland. Door de gevoer de actie der afd. Volksonderwijs alhier, hebben zich 13 jongens opgegeven voor het volgen van een ontwikkelingscursus, die vanwege de gemeente wordt gehou den, gedurende de maanden December t./m. Maart. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand November. Ingekomen: Marinus de Steur van Sou burg naar A 62. Joos Meier en gezin van Meliskerke naar B 15. Abraham Mal- jaars van Middelburg naar A 15. Vertrokken: Jacobus Geschiere van A 5 naar Vrouwepolder. Pieternella de Kam van B 21a naar Grijpskerke. St.-Laurens. Bevolking over November 1930. Ingekomen: J. W. Minderhoud, z. b., B 69 uit Westkapelle; M. Minderhoud, z. b. B 69, uit Westkapelle; C. J. Goeman, en gezin, z. b. B 158 uit Oostkapelle; J. Andriessen en gezin, z. b. B 20 uit Mid delburg; L. v. d. Broeke, landb.kn. A 102, uit Koudekerke; P. Leijnse, huishoudster A 7, uit Middelburg; A. P. Huijsnian en gezin, landb. B 127 uit Grijpskerke; P. Wisse, dienstb. A 31, uit Middelburg. Vertrokken: P. van Vlaanderen, z. b. van B 84, naar Middelburg; P. Luitwie- ler, landb.kn. van B 94 naar Grijpskerke; M. Sturm, dienstb. van B 179 naar Mid delburg; J. Louws, dienstb. van B S7 naar Serooskerke (W.); M. R. Bourdrez, z. b. van B 164 naar Bergen op Zoom. Koudekerke. Bevolking van 16—30 No vember 1930. Ingekomen: Mevr. J. Vreeken, geb. Hnijsman, wijk D no. 191 uit Middelburg; Mej. E. Dingemanse, wijk C no. 13 uit O. en W.-Souburg; R. W. Jans, wijk D no. 201 uit Amsterdam; Mej. P. W. de Wijze, wijk A no. 167 uit O.- en W.- Souburg; J. de Hamer met gezin, wijk D no. 31a, uit Vlissingen; Z. C. Frelier met gezin, wijk D no. 29b, uit Middelburg; Mej. A. F. Wunderl, wijk D no. 29b. Vertrokken: Mej. E. J. Dronkers, van wijk D no. 56n, naar Vlissingen; Mej. M. G. de Feijter, van wijk D no. 29c, naar Ermelo; W. Meliefste met gezin, van wijk E no. 199 naar Middelburg; P. I. Jansen, van wijk E no. 102 naar Middelburg; Mej. P. A. en D. M. van den Berg, van wijk E no. 78 naar Amsterdam; Mej. M. Koole, van wijk B no. 192 naar Arne- muiden; Mej. F. A. de Pagter, van wijk D no. 31b naar Vlissingen; P. Besuijea, van wijk D no. 76 naar Middelburg. Krabbendijke. Aan het postkantooral hier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand November 1930 ingelegd f4636.48, terug betaald f 4700.65. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 4599. Borsselen. Alhier is opgericht een G. H. kiesvereeniging, met aanvankelijk 25 leden. Het Bestuur bestaat uit dhrn: Ds J. C. Elenbaas, voorz.; G. Rottier, secr.; en P. Walhout Jz., penn. en G. Almekin- ders en G. Korstanje Sz. Nog eens de Arbeidsbeurs. Een coöperatief abattoir. Radio-distributie. Wat is meer onberekenbaar dan een Gemeenteraad! Daar hebt ge dien van Vlissingen I In October werkt hij in een half uur de agenda af en in November doet hij er 4^ uur over. Sommige hee- ren, speciaal die van de S. D. A. P. en S. P. waren dan ook Vrijdag geweldig breedsprakig. Het was grappig om aan te hooren, hoe de verschillende woord voerders dezer fracties als om strijd be loofden kort te zullen zijn, terwijl hun redevoeringen een lengte hadden als werden ze bij de algemeene beschouwin gen over de begrooting uitgesproken Speciaal de heer de Meij, die het maar niet kan laten, om op kleineerenden, schamperen toon over enkele rechtsche Raadsleden te spreken, met een air, als of hij alleen de wijsheid in pacht heeft en zijn zienswijze de eenig juiste is, (waarbij wij gaarne willen opmerken, dat hij inderdaad de aan de orde zijnde kwesties blijkt bestudeerd te hebben;, heeft veel tijd, onevenredig veel tijd, vol gepraat. Jitfj.Ü Een witte Weener ram op de zesde nationale pluimvee- en konijnententoonstel ling, die te Oudenbosch is gehouden. Dit exemplaar behaalde een eersten en een eere-prijs. haar oogen." (Maar hierin vergiste Paul zich toch!) „Ik had gedacht, dat de mannen veel te nuchter waren en met minachting zou den neerzien op die kleine ijdelheden," merkte juffrouw Dallicot op. „Heelemaal niet; we houden er juist van." „Vroeger dacht ik altijd, dat een ont wikkelde geest slechts bevrediging zou kunnen vinden in den omgang met een gelijkgestelde ziel. Doch later leerde ik inzien, dat het toch anders is Een afwezige blik kwam in juffrouw Drusilla's doffe oogen; haar gedachten waren vele, vele jaren teruggegaan. „Toen ik nog betrekkelijk jong was," zei ze droomerig, „werd me de eer aan gedaan te mogen profiteeren van de vriendschap van een zeer beschaafd en ontwikkeld man. Hij was een groot ge leerde en onder zijn leiding maakte ik me de kennis van het Latijn en Grieksch eigen. Het is waar, dat ik van leeren hield, terwille van de studie zelf, maar onder zijn leiding hield ik er nog veel meer van; en ik werkte lang en hard om me nog meer zijn vriendschap waard te maken. Zooals je bemerkt, vond ik het iets zeer natuurlijks, dat een zoo ont wikkeld man niets zou willen willen we- l ten van oppervlakkig, onwetend gezel schap."- „Ik begrijp u," zei Paul en zijn stem klonk heel zacht en teer. „Mijn vriend was leeraar," vervolgde juffrouw Drusilla, „en toen hij wat ouder werd kwam hij aan 't hoofd van een onzer groote openbare instellingen van onder wijs te staan. Hij en ik gingen zoo intiem met elkaar om, dat ik onwillekeurig zijn toekomst met de mijne verbond, want ik wist, dat zoo hij eenmaal den heiligen huwelijkschen staat zou verkiezen boven het ongetrouwde leven hij een hulpe zou kiezen, die hem zou kunnen bijstaan in de vervulling van zijn plichten jegens de schóól en hem zou kunnen vergezellen op zijn rustelooze onderzoekingstochten in het veld der wetenschap". Paul voelde diep medelijden; de wereld is zoo vol van dergelijke, kleine vergis singen, die te zielig zijn om komisch ge noemd te worden, terwijl ze te gewoon zijn, om voor tragiek door te gaan. „Studeerde u erg hard?" vroeg hij. „Ja, heel hard. Ik overwon met ver bazende vlugheid de moeilijkheden van het Grieksch en Latijn tenminste mijne lieve meester zei dat; hij noemde mij zijn best geslaagde' leerling." „En toen?" zei Paul. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5