CACHET ixFAIVHE Kerknieuws. Leestafel Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten. Advertentiën. ALLES VOOR VADER. Lijdt niet langer HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK Provinciale Staten van Zeeland. Bedenkt dat een enkel een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme van rijke winst. Door Jezus als haar kind af te staan, heeft zij Hem als 'haar Zalig maker behouden. Ware liefde weet los te laten .Jezus moest wassen, de moeder van Jezus moest minder worden. Na de pauze geeft spr. een kort over zicht van den zich snel-ontwikkelenden Maria Cultus der oude kerk. Vooral in de Middeleeuwen met haar Romantiek en eerbied voor de „Vrouw", concentreerde het gemoedsleven zich op hetgeen men voelde voor de „Heilige Maagd". Zoo ont stonden de Maria-legenden, waarvan als klassiek voorbeeld de 14e eeuwsche sproke „Beatrys" door spr. behandeld wordt. Het groote motief van deze legende is de kracht van het „Ave Maria"" en de groote voorliefde, die de moeder van Jezus volgens Rome, voor dit gebed heeft, om dat het 'haar herinnert aan Gabriel's engelengroet. Mogen alle Protestanten aan Maria de plaats geven, die haar toekomt. De talrijk opgekomen hoorders luister den in de schilderachtige „bakkerskamer" van Middelburg's Schuttershof met stille aandacht. Goes. Klokkenspel. Het gerestau reerde klokkenspel zal op Zaterdag zes December a.s., des namiddags van 56 uur, worden ingewijd met een concert, te geven door dhr Th. G. Ferwerda, stads- beiaardier te Middelburg. Het programma zal zoo spoedig mo gelijk worden bekend gemaakt. Hedenmiddag te 12 uur had op de Beestenmarkt een aanrijding plaats, die gelukkig vrij goed afliep. J. Boudens alhier werd n.l. aangereden door de auto bus van F., komende uit Middelburg. B. werd bij een der omwonenden binnenge dragen, waar Dr v. d. Berg de eerste hulp verleende. De verwondingen bleken niet van ernstigen aard te zijn. Rüland-Bath. Een dezer dagen kwam de landbouwer R. alhier tot de minder aangename ontdekkin? dat uit een op zijn erf staand kippenhok een 40-tal kippen waren ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. Aardenburg. Opheffing Burger- gas t-enWeeshuis. Zooals wij. reeds meldden, schrijft „Zelandia", hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland de wachtgeldregeling voor de ambtenaren van het Burgergast- en Weeshuis alhier goedgekeurd. Hiermede zijn dan eindelijk de bekende opheffingsbesluiten van de beide instel lingen van kracht geworden, waar aan de reeds in September van het vorig jaar verleende goedkeuring dier besluiten de voorwaarde was verbonden, dat de door den Raad van Beroep te ontwerpen wacht geldregeling aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten was onderworpen. Het is nu juist een tweetal jaren gele den, dat de eerste bemiddelingspogingen door het gemeentebestuur werden gedaan, om de zoo divergeerende partijen tot el kander te brengen. Reeds enkele maanden later werden door de betrokken colleges de opheffings besluiten geteekend n.l. in Maart 1929, waarop, na de verkregen goedkeuring van Ged. Staten in September van dat jaar, de Raad van Beroep en de Commissie van Verdeeling in werking traden. Laatstgenoemde Commissie was in eenige maanden tijds met haar vrij moei lijke en delicate taak gereed: de toewij zing der verschillende bezittingen aan de daarvoor in aanmerking komende instel lingen, beneven* bet treffen van regelin gen in tai van bijkomstigheden als o.a. het vaststellen van pensioenen voor de daartoe gerechtigde personen. 'De Raad van Beroep had tot taak de wachtgelden vast te stellen en bij even tueels te rijzen moeilijkheden als arbiter op te treden. In deze laatste functie behoefde deze Raad gelukkig nooit werkzaam te zijn. Onder leiding van den burgemeester als voorzitter van de Commissie van Ver deeling werden oplossingen verkregen ook in kwesties, die aanvankelijk vaak onoplosbare puzzles schenen. Het vaststellen der wachtgelden nam vrij veel tijd in beslag voor den Raad v. Beroep, waar de verschillende leden ver uit elkander woonden en de vergaderin gen van dit lichaam in Aardenburg moes ten worden gehouden. Onder voorzitterschap van den heer H. van Mazijk, notaris te Sluis, werd ook deze ingewikkelde materie verwerkt en kregen wij in Juni van dit jaar de beslui ten, vaststellende de wachtgelden voor de door de opheffing der instellingen gedu peerden. Natuurlijk zijn niet alle bij de genomen besluiten betrokkenen voldaan. Da,t zou ook ondoenlijk zijn. Wat de wachtgelden betreft vinden ve len deze te hoog, terwijl enkele belang hebbenden, o.a. de gasthuisgeneesbèer, deze te laag, of te ongunstig vinden. De laatstgenoemde ambtenaar van1 bet Burgergasthuis dreigde zelfs met conser vatoir beslag en zond in den aanvang van dit jaar diverse deurwaarders-exploiten, o.a. aan den voorzitter van den gemeen teraad en die van bet Burgergasthuis. Maar vermoedelijk zal het daarbij wel blijven. Vooral de gasthuisgeneesheer, die in dertijd door de regenten van het Burger gasthuis voor zijn leven benoemd was, heeft een wachtgeldregeling gekregen, die zeer zeker niet ongunstig is te noemen, te meer niet als men in aanmerking neemt, dat geen der ambtenaren feitelijk aanspraken op wachtgeld kon doen gel den. Bovendien moet men in aanmerking nemen, dat de wachtgelden moeten wor den betaald uit de armengelden. Het vermoedelijk slot van deze belang rijke Aardenburgsche geschiedenis (in ons land had een dergelijke opheffing van armeninstellingen niet nog eerder plaats) zal wel niet lang meer op zich laten wachten door het passeeren der overgangsakte, waarbij- dan het Burger- gast- en Weeshuis, welke beide instellin gen gedurende zoo lange jaren zoo veel stof hebben doen opwaaien in de plaat selijke politiek en ver daarbuiten, tot het verleden zullen behooren. Axel. Gisteren is alhier een propagan- da-vergadering gehouden voor het Chr. Nat. Vakverbond. De vergadering stond onder leiding van dhr Joh. van Driel, voorz. van den Chr. Bouwvakarbeidersbond, afdeeling „Axel". Als sprekers traden op dhrn Kunst van Arnhem en Terweij van Rotterdam, benevens de beide predikanten hier ter plaatse, Ds Ruijs van Dugteren en Ds Post. Dhr van Ham, hoofd der Chr. school, verleende medewerking door het geven van een keurige declamatie. De burgemeester, die mede aanwezig was, wekte op om zich te organiseeren. Het is in alle opzichten een goede pro- paganda-avond geweest en wij hopen met den voorz., dat ieder arbeider zijn taak goed zal zien en zich Chr. organiseeren. De sprekers toonden duidelijk aan waar om het hier gaat. In de heden gehouden zitting van de Prov. Staten werd met algemeene stem men besloten in afwijking van het oor spronkelijk voorstel van Ged. Staten, voor 't herstel van den toren van de Groote Kerk te Goes een subsidie te verlee- nen van 5 pet. van het benoodigde be drag tot een maximum van f 1200. Tevoren was verworpen, met 27 tegen 11 st., een voorstel van dhr v. d. Wart om een subsidie van 10 pet te verleenen voor een bedrag tot een maximum van f2400. Ten behoeve van het herstel van het stadhuis te Veere werd een sub sidie toegekend tot een totaal van f 10.000, n.l. f 4000 voor het jaar 1931 en de rest verdeeld over de drie volgende jaren. Ged. Staten stelden voor, voor een te K a p e 11 e te stichten p r o e f.t.u.i.n een bijdrage ineens groot f 10.000 te ver- leeenn. Hiertegen werden in de afdeelingen be zwaren ingebracht. Het voorstel werd echter z.h.s. aangenomen. i LemeiorvmdjA, Bonjei, eand. te Schar- I morhorn. to Rotterdam (vac, Eishove), J. L. v. d. Wolf te Bussum. Aangenomen naar Amsterdam-Noord, B. Hagenaar te Meppel. Bedankt voor Beeteum, Joh. Meijnen te Zalk en Yeecaten. Voor Wolfheze, S. Wouters te Dronrijp. Kapelfe. Herkozen als ouderling en di aken in de Ned. Herv. Gem. dhrn A. Bak ker en B. van Oeveren. (Belangl. bericht). Emeritaat. Ds J. P. Visscher, Gereformeerd predikant te Nieuw Lek- kerland, is voornemens bij de classis Dor drecht eervol emeritaat aan te vragen. 13 December a.s. zal het 45 jaar ge leden zijn dat hij zijn intrede deed in zijn eerste gemeente te Emlichheim. Ds Vis scher stond daarna achtereenvolgens te Baarn, Voorschoten, Loosduinen en Leeuwarden, waar hij in 1904 emeritaat ontving. In 1908 aanvaardde hij weder om het predikambt te Kockenge en stond daarna te Huizen, Herwijnen en sinds 17 October 1917 te Nieuw Lekkerland. DrJ. Th. de Visser. A.s. Vrijdag, 5 December, zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Dr J. Th. de Visser het predik ambt aanvaardde in de Ned. Herv. Kerk en. wel te Leusden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Terwolde, P. van der Wal te Neede. Geref. Kerken. Beroepen te Deventer. P. G. Kunst, hulppred. aldaar. Te Harlingen, R. J. v. d. Weerd te Leimuiden. Te Lemele en De heerlijkheid van het Oosten. Indrukken van een reis naar de landen rondom de Middellandsche Zee, door Dr B. Wielenga. Uitg. van J. H. Kok te Kampen. Een lang gekoesterde wensch van Dr Wielenga is in 1928 in vervulling gegaan, toen hij in de gelegenheid was een bezoek te brengen aan de meest historische plaatsen van de oude wereld. Het was een reis, rijk aan indrukken. Hij heeft de heerlijkheid van het Oosten gezien en doorleefd, zooals alleen een kun stenaar, tevens Schriftgeleerde dat kan. Aanvankelijk bestond, naar Dr Wielen ga meedeelt, niet het voornemen de ont vangen indrukken te publiceeren. Maar hij kon er toch ook niet van zwijgen. En zoo verschenen al spoedig in „De Amster dammer" enkele schetsen, die met graag te gelezen werden, en waarvan wij som mige fragmenten in ons Zondagsblad op genomen hebben. Door meelevende lezers daartoe aange spoord, werden die schetsen vervolgd en zoo ontstond eindelijk een complete reeks die thans in boekformaat is verschenen. Het onderwerp is niet nieuw. Maar wel de wijze, waarop het behandeld werd. „Het is", zegt de schrijver heel beschei den, „een zeer eenvoudig en zoowel we tenschappelijk als letterkundig pretentie loos journalistiek verhaal, alleen gerecht vaardigd door het feit, dat ik, schier on bewust, getracht heb naar wat men zou kunnen noemen: subjectieve objectiviteit, d. w. z. zuivere weergave van de werke lijkheid, maar opnieuw persoonlijk gezien en gezegd". Jawel. Maar met hoeveel liefde en ta lent is dit verhaal geschreven 1 Een wetenschappelijk werk in den ge wonen zin gaf Dr W. niet. Hij heeft bij het schrijven gedacht aan hen, die de Schrift noemt: „de kinderkens" en die altijd het meest ontvankelijk zullen blij ken voor het verstaan en het genieten van de eigenlijke „Heerlijkheid van het Oos ten". Dit stemt tot dankbaarheid. Want nu kan een ieder mee genieten van wat de schrijver gezien en doorleefd heeft. Wij hopen, dat dit boek de plaats zal krijgen waarop het recht heeft. In de gezinnen. In de scholen. In de studeerkamers ook! En dan denken we ook nog aan allerlei vereenigingen, waar men nu soms met de handen in het haar zit om een goede „inleiding" te krijgen. Als er maar één is die lezen kan! Dan heeft men hier een bon van genot, die het hart kan verkwikken en het verstand verhelderen. EEN GEHEIME FASCISTEN VERGADERING. Organiseeren van knokpartijen. Zooals men weet, is Vrijdag te 's Gra- venhage door een comité ter bestrij ding van de land- en tuinbouwcrisis een vergadering belegd, welke eindigde met een vechtpartij waaraan de politie een eind maakte. Twee fascisten, die wapen stokken en stukken ijzer bij zich had den, werden gearresteerd. De vergadering stond onder leiding van den fascist Baars uit Amsterdam, en spreker was het Tweede Kamerlid Braat, die, zooals reeds meer gebleken is, een zonderlinge methode volgt om de boerenbelangen te behartigen. In verband met deze vergadering deelt de Volkskrant" mede in het bezit te zijn van een rapport eener geheime fascistenvergadering, in de eerste helft van October in l'Europe te Utrecht ge houden. Ter waarschuwing deelt het blad over de geheime vergadering o.m. het vol gende mee: In l'Europe waren op den bewusten Vrijdagavond (nadien is weer vergaderd) verschillende personen bijeen onder lei ding van zekeren heer Zuidam te Utrecht in de Marelstraat woonachtig. Er waren bij de pl.m. 35 personen ook enkele studenten en een achttal perso nen van het gezelschap in de fascisten uniform (enkele geüniformeerden kwa men per auto uit Amsterdam), hooge bruine rijlaarzen, pofbroek, zwart hemd, khaki-kleurige korte jas, koppelriem; alles gedragen onder de overjas. In ds aanl hing aohtsr ds bestuurs tafel een zwarte vlag met oranjewim pel. Spreker was de heer Baars uit Am sterdam, gekleed in uniform; de binnen komenden werden begroet met den fas- cistengroet. Naar is verteld, werd ter vergaderng meegedeeld, dat van hun kant aanslui ting gezocht was met Hitier; bij de ope ning van den Rijksdag had weer een bespreking met Hitier plaats. Men had tegen de Duitsche nationaal-socialisten dat zij anti-semitisch waren. Ook werd meegedeeld, dat besprekin gen waren gevoerd met het Tweede Ka merlid Braat, van den Plattelanders- bond, die zich bereid verklaard had met hen mee te gaan en de boeren te be trekken in de fascistische beweging Een groote vergadering zou belegd wor den in den Dierentuin te 's Gravenhage, waarbij gerekend werd op 800 man. Alle middelen moesten worden aange wend om de aandacht der pers op zich te trekken, alle mogelijke middelen moes ten daartoe te baat genomen worden, in gezonden stukken, enz. In Amsterdam zal een groote verga dering worden belegd in het Concert gebouw of Bellevue b.v. Daarheen zul len zooveel mogelijk tegenstanders (communisten) gelokt worden om een knokpartij te krijgen. De eigen mannen oefenden zich daarvoor reeds. Wie lid der fascistenpartij wordt, moet weten, dat hij klappen krijgt en spoedig zal het oogenblik daar zijn, dat men weer eeni ge van de kameraden voor eengen tijd moet missen, want het zal niet uitblij ven, dat men in strijd komt met de wet. Een program van actie wordt niet vastgesteld, want de omstandigheden zouden morgen doen wijzigen, wat men vandaag aanvaardt. In Amsterdam zal men buurtbladen uitgeven onder neutralen dekmantel, doch met fascistische tendenzen. Een jeugdblad zal verschijnen de Flits is inmiddels gecyclostyleerd misschien ook al gedrukt uitgegeven Red. Vkr.) ter verspreiding aan gymna siasten, H. B. S.'ers en Lyceisten. Het bleef niet uit, dat wanneer van daag of morgen de V.A.R.A. een anti- mllitairistsch stuk opvoerde, men er wel eens met een paar auto's zou heengaan om de studio af te breken. Prof. H. T. de Graaf t LEIDEN. Op 55-jarigen leeftijd is he den na een korte ongesteldheid overle den Prof. H. T. de Graaf, hoogleeraar in de encyclopaedie der godgeleerdheid, de wijsbegeerte van den godsdienst en de zedenkunde te Leiden. DEN HAAG. De Adv.-Generaal van het Hoog Gerechtshof heeft geconclu deerd inzake het beroep tegen de beslis sing van de Haagscbe Rechtbank, waar bij is afgewezen de vordering dèr Ned. Hervormde Gemeente te Ouddorp te gen de Synodale beslissing tot terug betaling van de opgelegde verplich te bijdrage in het fonds voor de predi- kantstractementen. De vordering was in gesteld namens eenige kerkvoogdijen, die weigeren zich aan de regeling der Sy node te onderwerpen. HAARLEM. Doordat een knecht een brandende benzinelamp liet vallen is er 'brand ontstaan in de garage van de fa. Boekaar. Een drietal huurauto's, die zich in de garage bevonden, zijn geheel ver nield. Van deze auto's is niets over ge bleven. De brandweer slaagde er in de boven de garage gelegen woning te be houden. ROTTERDAM. Het communistische raadslid, G. Burink, die Vrijdag bij de plaats gehad hebbende opstootjes in ver zekerde bewaring werd gesteld zal heden middag voorloopig worden losgelaten. Een werklooze, die bij dezelfde gele genheid een rechercheur met een mes be dreigd heeft, zal vervolgd worden wegens poging tot doodslag. SNEEK. De motortram Leeuwarden Stavoren is hedenmorgen vroeg bij Wor- kum uit de rails geloopen, vermoedelijk door verkeerden wisselstand. Eenige wa gons vielen uit en versperden zoo den weg, met het gevolg, dat latere trams groote vertraging hadden. Men hoopt vandaag de lijn weer vrij te krijgen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade is nog niet bekend. GOES. Geboren: Helena d.v. Jan Rus en Pieternella Droogers. GOES, 2 Dec. 1929. Graanmarkt. Nieu we tarwe 79, wintergerst 6, goudgerst per 100 K.G. 66.50, zomergerst 6, Schokkers 1012.50, Kookerwten 10, Kroonerwten 8.5011, Bruine boonen 811, Maanzaad 2628. Aanvoer ruim; handel zeer slap. Eieren, per 100 stuks 6.50, midden- prijs per 25 stuks 1.62 H. part. prijs 0.08. 1 Boter per K.G. 1.50, middenprijs 0.75, id. part. prijs 0,05, Fabrisksbotsr vnrkooht a f 0.Ö0. Eendeneieren 6 ot. Poeljeeieren 4 Vt. cent. V. P. Z., 2 Dec. 1930. Aanvoer 8121 eieren. Prijs f 6,90 per 100 stuks. MIDDELBURG. Veiling van 1 Dec. Aardappelen bonte 4, poters id. l.ö, Zeeuwsche blauwe 3.5, poters id. 2, spruiten 517, veldsla 920, witlof 12 26, uien 13, knolselderie 3, peen 1 4, koolrapen 2—3, bruine boonen 12, spi nazie 11, kroten 13, witte kool 1, blauw- koprapen 12, winter postelein 22, kas- snijboonen 51 ct. Peen 4, rapen 2.54, kroten 0.254, prei 26.5, savoye kool 0.55, roode kool 0.254.5, witte kool 0.252, boere kool 13.5, selderie 0.52, peterselie 16. andijvie 3—37, kropsla 2125, Canton- ner witkrop 115, bloemkool 16103, radijs 3, rammenas 23, ct. Chrysanten 5, La Cagouille Lila 11, Louis Germ "Wit 212, gele Puiling 9, Lila Sax Esport 7, Miss Cavell 49 ct. alles per stuk. Kastomaten 1831 ct. per K.G. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 3 De cember 1930. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog, lichte vorst in bet Oosten, iets kouder overdag. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gisterenmiddag 778. Licht op voor fietsers- Woensdag 4 u. 25 min. Getrouwd: A. H. BROUWER en H. SLIJM, die, ook namens wederzij dsche fa milie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 28 Nov. 1930. Langeviele K 199. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een langdurig geduldig ge dragen lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- Grootmoeder en Zuster, Mej. J0ZINA DE MUNCK, geb. Van der Endt, in den ouderdom van bijna 64 jaar. Namens de diepbedroefde Familie, ANT. DE MUNCK. Algemeene kennisgeving. Ierseke, 2 Dec. 1930. Mede namens onze wederzijdsche ouders zeggen we hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling voor en tijdens ons huwe lijk ondervonden. Ds en Mevr. A. H. OUSSOREN MEULENBERG. Ambt-Vollenhove, Heetveld, 2 Dec. Bij vonnis der Arondissements- Rechtbank te Middelburg, Tweede Kamer, d.d. 1 December 1930, is de Naamlooze Vennootschap de Kan ter Hordijk's Bank, gevestigd en kantoorhoudende te Goes, verklaard in staat van faillissement, met be noeming van den Edel-Achtbaren Heer Mr Til. PORTHEINE, lid der voormelde Rechtbank, tot Rechter commissaris en van Mr P. DIELE- MAN, Advocaat en Procureur, Rou- aansche Kaai G 130 te Middelburg, en B. K. KRAAYEVELD, accoun tant te Middelburg tot Curatoren. Correspondentie te richten aan Mr P. DIELEMAN, voornoemd. De Curatoren, Mr P. DIELEMAN. B. K. KRAAYEVELD. Middelburg, 2 Deccember 1930. In de eerste plaats zoo'n prach tige BIG BEN PIJP van f2. de beste van alle. Overal verkrijg baar. Let vooral op het merk „BIG BEN". Reserve-systeem gratis. BIG BEN de beste en mooiste pijp voor £2,—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2