I No. 54 C J 11 Voor huis en hof. EERS Qngevallen-Verzek BuM Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg v Bureau: Lange Tal.: Redactie ei Postreke Dit nummer b d« voeten, die niet meer konden worden achterhaald, Toen het dag werd, bemerk te men, dat het slot van het kippenhok was verbroken, terwijl men later tot de ontdekking kwam, dat een 40-tal jonge kippen waren gestolen. Uit het onderzoek door de politie ingesteld, is gebleken, dat do kippon in de richting Noord-Bro. bant zijn vervoerd. liet is echter nog niet gelukt de daders op te sporen. Wlssenkerke. Loop der bevolking over de maand November 1930. Vertrokken: Pietern. A. Schrier naar Colijnsplaat; Cath. W. Tonsbeek naar Mid delburg, Singolstraat 177; Alida. C. Ge luk naar 's Gravenhago, Binnensingel 29; Ingekomen: A. H. J, A. H. Kriele en gezin uit Amsterdam; Dina H. Ketelaar uit Kortrijk (België); J. L. Frummel uit Burg; T. P. de Lange uit Kortgane; Ja- coba de Looff uit Colijnsplaat. Souburg. Vrijdagmiddag kwam de ge meenteraad weder bijeen. Tegenwoordig alle leden. Voor dat tot behandeling der agenda wordt overgegaan, verkrijgt dhr Goed- bloed het woord en verklaart, dat tus- schen hem en zijn fractiegenoot, dhr de Pagter, de verhouding is verbroken en dat laatstgenoemde bedankte als lid der Vrijz. Iviesvereeniging enz. Dhr. de Pagter vraagt nu ook 'het woord, wat de voorzitter niet toestaat. Dit hoort thuis op een kiesvereeniging. Aan de orde komt nu voortzetting be grooting 1931. Dhr Janssen vraagt bij Hoofdstuk 5 het woord. Hij wil den grond in eigendom hij de gemeente niet verkoopen, doch bestem men als bouwterrein voor gemeentewonin gen en vraagt B. en W. met plannen te zullen komen. Souburg is, gezien wat ge beurt in genabuurde gemeenten om de in woners te houden, verplicht dit te ver ijdelen. Aangezien de forensenbelasting geen beletsel meer kan zijn om terug te komen naar Souburg. Weth. de Priester is het eens met den heer Janssen, dat er een noodtoestand heerscht wat de woningen betreft. Weth. Melis wil den grond verkoopen op redelijke conditieën; dien te houden is een schadepost. Spr. is tegen uitbreiding van den gemeentelijken woningbouw. Zijn advies luidt: verkoopen voor particulier bouwterrein. Dhr Janssen beaamt dat het oen strop is, maar wordt deze bij verkoop nog niet grooter? Dhr Cijsouw is ook tegen gemeente- bouw, hij wil den post laten voor wat hij is. Dhr Suurmond is het eens met dhr Melis, dat een gemeente niet moet bou wen voor er een noodtoestand is. Spr. ziet de noodzakelijkheid er van nu niet in. Hij is verder pessimistisch gestemd of die bouw ooit rendabel zal worden en vraagt of het van zoo overwegend belang is om menschen naar Souburg te lokken? Na tuurlijke aanwas is voldoende, kunst matige overbodig. Weth. de Priester zou met verkoop mee kunnen gaan, maar ziet daarin een be langrijk verlies. Spr. meent, dat er nu reeds, een noodtoestand heerscht, daar er slechts door enkele aannemers wordt ge bouwd en dan nog voor verkoop. Dhr Melis wil liever het particuliere initiatief aanwakkeren door b.v. een straat aan te leggen. In stemming gebracht wordt het voor stel verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Dhr Janssen stelt nu voor om aan par ticuliere bouwers gelegenheid te geven tot bouwen door aanleg van straten. Dhr Suurmond is het niet eens met de toelichting van den post f 5000 voor per soneel openbare werken, al zal hij er voor stemmen. Hij' vraagt verder inlichting over een post van f 5100. De voorzitter zegt, dat deze dient om het Marnixplein te verbeteren. Dhr Gysouw is tegen de post f 5000, daar hij de gemeentewerklieden niet wil verhoogen. De meesten zijn nog niet eens vast aangesteld en hij acht het loon vol doende. Alleen de eerste werkman wil hij f 100 meer toestaan, daar doze voor man is. Weth. de Priester vraagt of dhr Suur mond van plan is later tegen te werken? Het plan stratenaanleg met rioleering kan hij toejuichen, doch acht het niet vol doende. Hij wil het zoo aanleggen, dat de gemeente en niet de eigenaars de voor- deelen zullen hebben van het bouwriip maken der gronden. De loonen der werklieden zijn in hun geheel te laag te noemen. Weth. Melis vraagt of het wel ge- wensc'ht is om direct over te gaan tot ver koop bouwgrond. Uit financieel oogpunt is voorzichtigheid geboden, daar de Raad reeds aardig hoog gemikt heeft. Hij is tegen verhooging der loonen. De tijd dringt aan op bezuiniging. Tegen aanleg van nieuwe straten is hij niet, doch hier voor is kapitaal noodig en dit is voorloo- pig renteloos. Dhr Suurmond is tegen verhooging dar loonen, maar wil aan den eersten werk man f 50 geven voor gebruik fiets. Dhr Marijs wil den eersten werkman f100 verhoogen. Dhr de Priester zegt: De Raad keurde in meerderheid goed, dat de hoogere amb tenaren werden verhoogd en geldt dit nu niet voor de hoogste categorie? Om slechts één persoon te verhoogen zal in de toe komst bezwaren geven. Wat bouwrijp ma- kon van gronden betreft is hij tegen u i t- s t e 1. Weth. Melis is er voor om de zaak on der de oogen te zien, doch wil zich niet binden. Hij is er tegen om ongevraagd de loonen te verhoogen. Aan verhooging der hoogere salarissen was niet te ontkomen. Hij is evenwel voor eenigen toeslag voor den eersten werkman. De voorz. acht verhooging tot f 23 per week niet te veel en voor den eersten werkman tot f25 evenmin. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 6 tegen 5 stommen. Dhr Suurmond stelt nu voor om den eersten werkman f 50 toeslag voor zijn fiets te geven. Dhr de Priester zal er voor stommen hoewel hij het geheel onvoldoende acht. Dhr Suurmond acht f 50 fietstoeslag geheel op zijn plaats en loonsverhooging niet. Ook de Ghr. partijen pleiten voor den werkman en niet de S. D. A. P. al leen. Dhr Lorier moet dhr de Priester weer spreken, dat de Raad voor verhooging der ambtenaarssalarissen was, want de A. R. fractie was hier tegen: Het voorstel Suurmond: fietstoeslag, werd aangenomen met alg. st. Het voorstel Janssen: aanleg straten, wordt verworpen mot 6 tegen 5 st. Weth. de Priester zegt, dat hij zich in B. en W. voorloopig heeft verklaard voor bestrating Visoweg, als vaststaat, dat de ze dringend noodig is voor den reinigings dienst en deze van duur blijkt. Weth. Melis geeft inlichtingen omtrent dit punt. Deze post is noodzakelijk. Het gebruik van een reservepaard kost meer dan de straatverbetering. Dhr Cijsouw zegt, dat de weg reeds te smal is, en dit verergert nog, nu de rei niging er geregeld gebruik van maakt. Dhr Janssen wil uitstellen. De voorz. zegt toe,de zaak nader te zullen bespreken. De post f 5100 wordt gehandhaafd. Tot veerman aan het overzetveer Abeele wordt herbenoemd dhr de Vuyst, voor een jaar. Goedgekeurd wordt, dat B. en W. plannen zullen ontwerpen voor stratenaanleg. Bij hoofdsuk B stelt dhr Janssen voor, om f 100 te voteeren voor schoolreisjes voor de openbare school. Dhr de Visser stolt voor de vergoeding aan de Marnixschool te verhoogen. Dhr Janssen vraagt inlichtingen om trent betegelen schoolgeld. Deze wor den gegeven. Weth. de Priester pleit voor school reisjes voor de Openbare school. Weth. Melis zegt, dat voor een reisje meer noodig is dan het bodrag der sub sidie. De ouders zullen toch nog moeten bijbetalen. Dhr Suurmond verklaart zich tegen de post schoolreisjes. Dhr Cysouw vreest moeilijkheden met tegels op de speelplaats en is voor par ticulier initiatief inzake schoolreisjes. Het voorstel Janssen wordt aangeno men met 7 tegen 4 st. Weth. Priester zegt, dat do post „Ge meentehuis" is verworpen en de verbe tering bewaarschool in het gedrang is gekomen. Een behoorlijke uitgang is reeds lang noodig, doch deze komt er nu voor loopig niet. Spr. is nu voor instelling van een gebouw voor gymnastiek, waar alle scholen gebruik van zullon kunnen laalcon. Voorstellen van B. en W. zuil- dan rok niet kunnen uitblijven. Spr a verder voor o.m de post f 2000 van de motorspuit welke is geweigerd, te brengen op de post onvoorzien en deze te brengen op f 7000. Dit wordt aangenomen, evenals de begroeting In zijn geheel, met alg. st. Aan de orde is nu verkiezing 2 leden Burg. Armbestuur. Van de eerste voordracht wordt geko zen dhr Goedbloed met 10 st. tegen 1 op dhr P. J. Arendse. Van de 2de voordracht wordt benoemd dhr Leendertse 8, dhr Pluymers 1, dhr P. J. Arendse 2 st. Dhr Leenhouts ver klaarde zich bereid de benoeming te aan vaarden. Rondvraag. Dhr Marijs vraagt ver betering waterreservoir en toezicht be graafplaats slagersafval. Dit wordt toege zegd. Dhr de Visstr vraagt verbetering voet pad aan de Middelburgsche straat en d'r Cysouw pleit voor het schoonhouden de zer straat. De voorz. zeat toe er naar tp zullen omzien, waarna hij de vergadering sluit. Zoutelande. Rij bet vee van den land bouwer De Voogd alhier is mond- en klauwzeer vastgesteld. Vermoed wordt, dat de ziekte in den stal gebracht is door een vaars, die enkele dagen geleden door een veehandelaar uit Middelburg is geleverd. (Belangeloos bericht.) Opmerking Ged. Staten op bc- grooting 1930. Bij het besluit tot goedkeuring van de gemeentebegrooling 1930 hebben Ged. Staten eenige opmerkingen gemaakt, waar van één aan den raad moest worden overgelegd, dat is die waarbij zij zeg gen, dat reeds geruimen tijd bij hen de indruk bestaat, dat het aantal ambtenaren verbonden aan de productiebedrijven bui tengewoon groot is. Teneinde daaromtrent eenige zekerheid te erlangen, hebben zij inlichtingen doen inwinnen omtrent dat aantal ambtenaren werkzaam bij soort gelijke bedrijven in andere gemeenten. Den uitslag van liet reeds in 1929 ingestelde onderzoek hebben Ged. Staten in een ovorgelegden sta.at verwerkt. Uit dezen blijkt h.i„ dat het aantal ambtenaren van Middelburg zeer groot is. Bi. en W. mce- nen, dat de staat geen volkomen juist beeld geeft van de aantallen bedrijfs-amb- tenaren in de verschillende gemeenten. Zoo staan de machinist der duinwater leiding en de magazijnmeester hier als ambtenaar te boek, en elders wellicht als werkman. In sommige gemeenten wor den werkzaamheden door eigen perso neel verricht, terwijl andere gerneenton personen of instellingen, die buiten de bodrjjven staan, daarvoor aanwijzen, bijv. liet incassooron der gelden door een bank instelling, personeel van den gemeente ontvanger of worlriiedon der bedrijven. Maar ook wijzen B. en W. er met na- druk op, dat de bedrijven in d3 laatste 10 jaren volledig gereorganiseerd en ver beterd zijn, hetgeen uit don aard der zaak oen belangrijke vermeerdering van werk heeft medegebracht. Zij herinneren in het bijzonder aan de uitbreiding en verbouwing dor gasfabriek, aan de uit breiding van hel gasbuizennet, aan den bouw der nieuwe hoogspanningsschakel- inrichting, de snelle stijging van aanslui tingen op het electriscii kabelnet, aan de verlegging van het open draineerkanaal der waterleiding, aan de uitbreidingen op het terrein van den watertoren, den bouw van een nieuwe filter-installatie, enz., aan de voorbereiding van plannen voor de watervoorziening van Walcheren en aan de uitbreiding van het waterleidingbuizen net op 'tZand en omgeving. Wanneer zij dan nog vermelden hoe destijds tot in bijzonderheden eene electrieiteitsvoor- ziening van de plattelandsgemeenten op Walcheren werd voorbereid, dan geloo- ven B. en W. wel te hebben aangetoond, dat er eigenlijk voortdurend werken zijn voorbereid en uitgevoerd, die buiten het gewone kader vallen. Verder wijzen ziji er op, dat het meter-opnemen hier meer tijd kost dan elders, omdat de munt gasmeters zijn ingericht op een gasprijs van 20 cent per kub. M., en hier de prijs is 13 cent en boven 250 kub. M. per jaar 9 cent. Bovendien is een kleiner aantal ambtenaren niet zonder meer als voordeel aan te merken. Men kan door meer personeel voordeel behalen, hetwelk men anders zou missen. Zoo zal een meter-ijker gas- en stroomverlies be perken, doet een magazijnmeester zeer goed werk. Voor zoover Ged. Staten moch ten meenon, dat een groot aantal amb tenaren voor het "bedrijf op fouton in het beheer wijzen, moeten B. en W. dit beslist ontkennen. De loonen vormen samen één factor, die niet op zichzelf mag wor den beschouwd, als van alle andere be- drijfsfactoren. Na ook een door hen op gemaakt overzicht te hebben overgelegd, waarbjj opgenomen het aantal geplaatste gasmeters, gesplitst in gewone meters en muntmeters, het aantal electriciteits-me- tetrs en het aantal aansluitingen op de duinwaterleiding, deolen B. en W. mede ook het gevoelen te hebben gevraagd van de Directie voor Verificatie en financiëele adviezen dor Vereen, van Nedcrl. Ge meenten. Het desbetreffende rapport is op verschillende-punten een bevestiging van wat door B. en W. is aangestipt. B. en W. stollen voor Ged. Staten namens den Raad bericht te doen conform het bovenstaande endaarbij alle bijlagen van het voorstel te voegen als mede een exemplaar van het rapport van bet Veri ficatiebureau. Overneming grond achter het Hofpi .in. B. en W. stellen voor ongeveer 7 vk M. grond achter de nieuwe Gerof. Kerk van den Kerkeraad der Geref. kerk over te nemen om niet en de kosten der over dracht voor rekening dor gemeente te nemen, waarmede de commissies van fi nanciën en fabricage zich vereenigen. Gemeentebegrooting 1931. Door de commissies van financiën en fabricage zijn verschillende opmerkingen gemaakt betreffende de begrooting 1931 c.a., ..waarop B. en W. thans van ant woord dienen. Bij het electrisoh bedrijf stelde do com missie van financiën o.a. de vraag waar om een geraamde invloed wordt genomen van prijsverlaging tot een bedrag van f 7000, waarop B, en W. antwoorden, dat het zeer wel mogeljjk is, dat de invoe ring van vastrechttarief, waarvoor den raad dezer dagen een voorstel zal be reiken, ook van invloed zal zijn op de vei'sclmldigde vergoeding wegens maxi male belasting. Om dat verschil op te vangen is een bedrag van f 7000 geraamd. Op een desbetreffende opmerking van de commissie van fabricage zeggen B en W., dat trottoir-aanleg in verschillende zijstraten, die op de Langedelft uitkomen zeker overweging verdient met het oog op veiliger verkeer; de kosten kunnen echter niet uit den gewonen onderhouds- post gevonden worden, als men althans met de bestraling met koperslakkeien regelmatig wenscht door te gaan. Op een andere vraag van dezelfde commissie ant woorden B. en W. dat met betrekking tot de panden in de Nieuwstraat plannen in bewerking zijn, die binnenkort aan hen zullen worden overgelegd. Inzake het O.I. Huis, merken B. en \V. op, dat de ontvangsten van 1924 tot en met 192J f 7405.89 en de uitgaven een som van 'f5379.95 hebben bedragen. Laa.ruit blijkt, dat over die jaren nog een belangrijk exploitatie-overschot kon geboekt worden, en zien B. en W. dan ook nog geen kans om een rijksbijdrage in de onderhoudskosten te verkrijgen. E© commissie van financiën merkte op, dat het, dienstjaar 1931 voor de belas tingontvangst, voorzoover thans nagegaan kan worden, gunstig zal afsteken bij de volgende jaren. Van de gemeentoinkom- stenbelasting dienst 1930'31 zal wor den ontvangen het derde gedeelte, waar van hot bedrag mogelijk iets minder of iets moer zal zijn dan geraamd is, terwijl als uitkcering uit het gemeentefonds zal worden ontvangen het drie vierde gedeelte van. het totaalbedrag per jaar berekend. Feitelijk schuiven beide belastingen één maand over elkaar, wat voor de gemeente een (bato van één maal van ongeveer f88.000 zal zijn, Nu b\j het opmaken dor begrooting daarmede rekening is ge houden en do gemeente in den vervolge deze toevallige bate moet derven, zal om gezien moolen worden naar andere inkom- ston of getracht worden besparing to vin den op do uitgaven. B. en W. zeggen, dat dit juist gezien is en herhalen nadrukkelijk hunne meening, dat do noodigo zuinigheid zal dienen to wordon betracht. Voorloopig vinden zij nog goen aanleiding om do instelling van oen afzonderlijk grondbedrijf voor te stel len, als hot hun noodig voorkomt, zul lon zij zeker niot aarzelen, dat voor to stollen. Voor zoover hot do verschillende ge meentelijke diensten aangaat, wordt zoo veel mogelijk overleg gepleegd, teneinde to voorkomen, dat de bestratingen een groot aantal malen worden opgebroken. Maar wel mag daarnaast in aanmerking worden vgenomen, dat de Rijksdiensten der Telegrafie en Telefonie ook herhaalde malen in den grond moeten en het over leg met die diensten minder eenvoudig is dan tusschen de gemeentelijke diensten onderling, nog daargelaten, dat het op breken voor die Rijksdiensten vaak geen uitstel kan verdragen. Intusschen heeft het overleg met die rijksdiensten de voort durende aandacht. B. en W. zullen nader overwegen of de post „Salaris Secretaris Brandweer" kan worden geschrapt, wan- neer de reorganisatie volledig in den Raad is behandeld. Op de begrooting '31 moest nu nog met den bestaanden toe stand rekening worden .gehouden. Er is nog geen nieuwe inspecteur van politie 2de klasse in functie en voorloopig zal er ook nog geen benoemd worden. Ingekomen is het rapport der com missie van financiën inzake de nieuwe overeenkomst met de Godshuizen omtrent de behandeling van derde klasse patiën ten in het Gasthuis. De commissie ver- eenigt zich met het voorstel, maar meent dat een tijdelijke benoeming meer moei lijkheden zal opleveren dan vroeger het goval was, omdat er destijds twee hier wonende geneesheeren voor Chirurg en internist in aanmerking kwamen, die geen. andere positie behoefden op lo geven. Als nu waarschijnlijk iemand van elders wordt benoemd, dan zou die oen vaste betrekking moeten opgeven voor een tijde lijke. Maar als men zoo iemand vast be noemt, is het onbillijk den chirurg, die hier reeds jaren tot volle tevredenheid werkzaam is, tijdelijk aan te stellen. Daar om raadt de commissie op Jit oogen- blik oen vaste Benoeming aan. B. en W. gaan mot de commissie accoord. Van B. en W. is ingekomen een overzicht van de kosten van hot in eigen beheer uitvoeren van de vergrooting dor openbare zweminrichting aan den Haven- dijk. Geraamd was destijds f 6500 en de minste inschrijvingssom was f 6504, in eigen beheer is het werk uitgevoerd voor f 5928.78 of f571.22 henedon de raming. Verder is voor spiegels enz. uitgegeven f91, voor zwemonderricht- en reddings materiaal f. 180.61 en voor wachtdiensten f 50, welke sommen niet in do raming waren begrepen. Totaal is dus ongeveer f 1000 bezuinigd. Vastrecht-tarief electriciteit. Nog is verschenen een voorstel van B. en W. inzake invoering van een vast recht-tarief bij het electricitoitshedrijf, dat echter niet dn de a.s. raadsvergadering ter tafel komt. B. en W. gaan in den breede na, dat enkelvoudige tarieven door hun grooten eenvoud zeer aantrekkelijk zijn, men weet daarbij onmiddellijk wat men voor een eenheid verschuldigd is. Doch het. blijkt dat, vastrechttarieven aantrekkelijk zijn, al zullen daaraan zeker ook onbillijk heden kloven. Het 'bedoelt voor don ver bruiker meer gebruiksmogelijkheden te scheppen en voor den stroomleverancier een vermeerdering van den omzet, waar door de bedrijfswinst zal kunnen toene men, ook al wordt een aantal K.W.U. te gen lagen prijs verstrekt. Als het bepaald tariefsverlaging zou ten gevolge hebben, zouden particuliere stroomleveranciers 't zeker nooit invoeren. De nu in Middel burg geldende prijs van 24 cent per K. W. U. is trouwens laag genoeg om voor verlichtingsdoeleinden aan elke concur rentie van gas of petroleum het hoofd te bieden. Uitbreiding van afzetgebied voor ver lichting kan ook 'bij1 den K. W. U.-prijs van 24 cent worden verwacht. Anders is het met de toepassing van apparaten voor huishoudelijke doeleinden en verwarming. Een stroomprijs van 24 cent is inderdaad een beletsel om toepassing van die appa raten tot volle ontwikkeling te laten ko men. Uit dit laatste volgt, dat niet alle verbruikers een voordeel door invoering van vastrechttarief zullen kunnen genie ten. Daarom zijn B. en W. er dan ook be slist tegen, dat een vastrecht-tarief zou worden ingevoerd ter vervanging van 'het geldende tarief. Zij meenen, dat het n a a s t het bestaande behoort te wor den ingevoerd. Als vastrecht-tarieven vallen 3 hoofd groepen te onderscheiden, nl. piek-tarie- ven, welstands-tarieven en verleden-tarie ven. De eenvoudigste vorm van vast recht is het verleden tarief, hetwelk bovendien voor het bedrijf niet te groot risico mee brengt. Een nauwgezette overweging 'bracht B. en W. tot de overtuiging, dat voor Middelburg een verleden-tarief het meest gewensohte is. Een prijs van 8 cent, zal beboeren be rekend te worden. Met nadruk vestigen zij er de aandacht op. dat het beslist noo dig is oo'k bij de meer te verkoopen K. W. U. winst te maken, omdat door 'de veronderstelde toeneming vs.n verbruik versterking der netten niej zal kunnen uitblijven. In verband mot het risico van hot bedrijf zal het vastrecht-turief voor eiken verbruiker afzonderlijk door don hoofddirecteur moeten worden bepaald. Men kan, alvorens to beslissen, prijsop gaaf vragen (vrijblijvend). Na enkele ja ren kan dan worden nagegaan of veran dering mogelijk is. Er zal verschil moeten worden gemaakt tusschen een vastrecht basis voor woningen en con voor andero ruimten als winkels, kantoren enz. Voor winkels en klimtoren zal een af zonderlijke piekmeter dienen te wordon geplaatst. Gelet op do onzekerheid der resultaten van het vastrecht-tarief voor het 'bedrijf, willen B. on W. verklaren, dat een verlaging van den eenheidsprijs door hen beslist ontraden wordt, zoolang het tarief niot ten minste 1 jaar gewerkt heeft. Ten slotte stellen B. en W. voor met ingang van de meter-opneming in do maand Januari 1931 de verordening te wijzigen en daar in op te nemen, dat een z.g. vastrecht-contract kan worden ge sloten, berekend volgens jaarabonnement. Dit zal verband houden met één of meer der volgende factoren: 1. het verbruik van 1 of meer voorgaande jaren; 2. de oppervlakte van 't pand of pandgedoallo, waarop het gebruik betrokking beeft en 3. eventueele andere omstandigheden, die op 'het verbruik 'betrekking hebben. Voor dit normale jaarverbruik zal als vastrecht betaald moeten worden het verschil tus schen het gewone tarief en 8 cent per K.W.U. Voorts voor elke K.W.U. meer 8 cent. f I 1 Insectenetende planten. Vliegenvangertjes. Tot de merkwaardigste plantengroep behooren ongetwijfeld de insectenetende planten, waaromtrent men soms de zon derlingste verhalen hoort en waarvan er ook enkele in ons land in 't wild* groeien, veelal op veenachtige of moo- rassige heidegronden. Een dezer is hel Vetkruid of Heivet, Latijnsche naam Puinguicula vulgaris, betgeen vertaald „kloine vette" beteokent, Dit interessante plantje kan ook in de kamor gekweekt worden on laat zich zelfs gemakkelijk uit zaad opkweekon. De groote moeilijkheid is echter dit zuad machtig to wordon, omdat dit niet in den handel is en men daarvoor bij do plantenzoekers moot zijn. Treft men do plantjes don volgenden zo- mor in 't wild aan, dan loont het de mooite eenige exemplaren met oen flinke grondkluit op te nemen. Het Vetkruid bestaat uit een roset van kloino, breede, langwerpige bladen, die zonder bladsteel en met breoden voet bevestigd zijn aan een onderaard- sche stengel. De wortels zijn, evenals bij andero insectenetende planten heel slecht ontwikkeld. De bloeitijd valt in Juni en Juli en waar het een overblij vend plantje is komt het ieder jaar weer op. De bladoren zijn met kleine kleverige klierdragondo haartjes bezet, die, wan neer ze door oen insect of ander verteer- baar voorwerp worden aangeraakt, over vloedig sap afzonderen. Kleine insecten door de vochtig glimmonde bladeren ge lokt zijn reddeloos verloren, zoodra ze[f eenmaal de bladeren met vleugel of pool'; hebben aangeraakt. Dan komen de spal- klieren in werking en wordt het slacht offer omgeven door een glashelder zwak" zuur, dat ongeveer dezelfde werking heeft als ons maagsap en eiwitachtige stoffen kan oplossen. Na een korte of? laflge marteldood sterft het slachtoffer en worden de verteerbare doelen van het lichaam opgelost on verdwijnt met het oplossende sap in het blad. Do onverteer-ri bare resten blijven achter en worden door regenbuien afgespoeld. Kweekt men deze merkwaardige plantjes in de Ka mer, dan kan men zulks zelf controlee ren en kleine stukjes vloesch of eiwit door de plant laten verteren. Ook onder onze waterplanten wordt een insectenetertjo aangetroffen en wel hot Blaaskruid, dat in veenachtige stre ken in de slooten wordt aangetroffen. Dit Blaaskruid heeft geen wortels, drijft ondergedoken onder het water en ver schalkt heel wat waterdiertjes met haar blaasjes, welke ongeveer ovaalvormig zijn. Deze blaasjes zijn door oen door schijnend en naar binnen draaiend klepje afgesloten en zoodra een diertje naar binnen zwemt zit het gevangen en is ontsnappen niet meer mogelijk. Ook hier worden de verteerbare deelen van het lichaam verteerd en blijven de onver teerbare achter, Het meest interessant zijn do Amori- kaansche vliegenvangertjos, die men in botanische tuinen in warme kassen kan aantreffen. Deze plantjes hebben op het, midden van hun zondorling gevormde bladen drie stiftjes, die bij do minste aanraking hot blad doen dichtklappen, waarbij de aan do buitonrandon slaando tanden ongevoer als do vingors van onn hand in olkaar kunnon grijpon, Hdt dichtklappen gebeurt alleen bij 't aanra ken der stiftjes en niet als men hot ove rige van het blad aanraakt. Rnakt een insect tussohen het dichtgeklapte blad gevangen, of geeft men de plant kloine stukjes eiwit, of vloesch dan beeft ook hier via do ontwikkelde sappen eenzelfde verteringsproces plaats. Na verloop van een week opent zich het blad weer en Is het gereed voor een volgende vangst Raakt men evenwel oen der stiftjes met een naald of iets derge lijks aan, dan klapt het blad wel dicht, 1 doch is het na eon dag weer geopend. f A - Directeur R. Bijkantooi Firma F. P. DHU ve Braat sch Onze plattela langzamerhand gekomen, dat heer Braat voo platteland niets Komen princi; de orde dan stelt de rechterzijde. Van een ver schappelijke esch van de Chr hij niets hebben voor zekere bela op zulk een wijze niet alleen niets zelfs meer bedo terd. Dit bleek nog In verschillens omgeving, zijn ties op land- en deringen gehoui schappelijk hunn king te brengen. Deze vergaderi uiteenloopende ri den, hebben niet ken. Maar wat doei Hij verleende zij revolutionaire bi, hage ,waar werd die door alle go wordt afgekeurd, land- en tuinboi kan schaden en tie uit elkaar ger In het parlei dezen ongelikten En buiten het treden mede mee: De landbouwb behartigd ook in Maar dan niet Immers het bi: schaadt. AGE Vraagt I Misbn werklcosheidsverz Bij de indienir verhooging van b tot verzekering t van 60 tot 70 mill: Bondfield in het dat de schuld van geveer 600.000 p ven nu de 55 mil den, zoodat nier moesten worden, voor, het aangevi millioen te vermi misbruiken bij he bleken zouden zijl De minister on berale leider, Sir ook hij den indri paald gestolen de perken der we verloren ging. Si druk, dat 'n groo ver in het geheel gen per week we: voor de verdere liet opkomen; de wonnen worden, in de eerste plaa zoeken. Minister onderzoek te zul Het conflict Onmiddellijk g€ in geheel Engel meer te bestaan. Slechts de mijr hebben na 't verb: delingen met de i neergelegd. Evenv ook in Schotland de staking zal ko: In alle andere ff!. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6