Maandag 1 December 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Ca's Bink H.V. lees EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V GOUD Binnenland. COUPONS £i« LüSSINÊÈN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. GOES ALLE BANKZAKEN, EFFECTEN COUPONS, LOSSINGEN T. FABERIJ DE JONGE - GOES Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 DF.GEIViBER vervallende worden verzilverd voor Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4459. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ]e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf0,05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 21.20, elke reriel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Maatschappelijke welvaart. In „De Banier", het Chr.-Hist. Week blad voor Friesland, wordt er aan her innerd en het is goed, dat zulks zoo nu en dan gedaan wordt dat de Re geering, en dit geldt van elke Regeering, onmachtig is tot bezwering van de maat schappelijke crisis. „De staat toch heeft niets of hij moet het tevoren een ander hebben ontnomen. En waar niets is, is ook niets te nemen. Het kan niet genoeg herhaald: in eene maatschappij, waar de welvaart zoek is, staat ook het gezagsorgaan met leege handen. Het is deze eenvondige waarheid, die, naar wij meenen in de naaste toekomst ons volk in de harde lessen der practijk aan den lijve zal gevoelen. Onze scheepvaart, industrie, geldhan del, vervoer, landbouw en veeteelt kwij nen. De welvaart slinkt en de bange zorg klopt aan de deur onzer gemeen schap. Niemand keert deze ongenoode gast, integendeel, wie zal trachten haar te keeren, zal straks slechts ervaren haar den weg te hebben vergemakkelijkt." Het is inderdaad waar, de Regeering kan niet alles. En het is in hooge mate onbillijk een houding aan te nemen als zou de Regeering de oorzaak zijn van de crisis en alsof het aan haar schuld te wijten zou zijn, dat de maatschappe lijke welvaart in deze dagen zoo ernstig bedreigd wordt. Maar al is de Regeering niet in staat de crisis op te lossen, dit neemt niet weg, dat zij bij een verstandig optreden toch wel iets kan doen om den toestand te verbeteren. Zij kan moehelpen om de schokken te verzachten, om bepaalde stukken van volkswelvaart cenigen ruggesteun te ge ven en ze over den moeilijken tijd heen te helpen. Zij kan, om dit meergebruikte beeld hier over te nemen, de krukken verschaf fen, die hoewel in normale tijden over bodig, in bepaalde omstandigheden uit nemende diensten kunnen bewijzen. Daarom is in deze tijden een beroep op de Rogeering alleszins gerechtvaar digd. Evenals de voortdurende aandrang om bij het nemen van maatregelen de noodige spoed te betrachten. Maar men verwachte daarvan niet de veel. Bij de critiek worde het ingewikkelde van het vraagstuk niet uit het oog ver loren. De Regeering kan niet alles. De DO X in brand. Zaterdag heeft brand gewoed in de vliegboot DO X. De brand is veroorzaakt door een vonk van een hulpmotor, welke diende voor het laden van de batterijen der vliegboot. Het vuu- breidde zich snel uit over bet bovenste deel van den linkervleugel en aanvankelijk leek het of de gebeele vlieg boot een prooi der vlammen zou worden, temeer, daar de brandstof-reservoirs een groote hoeveelheden brandstof bevatten. Door bet krachtig ingrijpen der be manning, die bet vuur terstond bestreed met de zichaan boord bevindende brandbluschapparaten en daarbij spoe dig door anderen geholpen werd, is dit echter voorkomen. De brand was nu betrekkelijk spoedig gebluscht. Niettemin is de schade aan zienlijk. Het geheele bovengedeelte van den linkervleugel is vernield. Het herstel der vleugel zal verschei dene weken vorderen. De graanrequisities in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld, ma ken de autoriteiten thans, nu de land bouw zijn werkzaamheden heeft beëin digd, de eerste resultaten van de graan- verzorging bekend. Volgens deze resultaten is in eenige gebieden meer graan afgeleverd dan het schema der regeering bad vastgesteld, terwijl in andere streken nog niet tot 50 pet. aan de leveranties is voldaan. In het officieele bericht wordt er op gewezen, dat in verschillende streken, tengevolge van de weigering der boeren CORRESPONDENTSCHAP: YERSEKE Ons Jaarverslag wordt op aanvrage gaarne toegezonden om te leveren, een dreigende toestand is ontstaan. Het Oostenrijksche Kabinet afgetreden. Het kabinet-Vaugoin beeft zijn ontslag aangeboden. Als bondskanselier zal in het nieuw te formeeren kabinet de christelijk-sociale „Landeshauptmann" van Vorarlberg dr Otto Ender, optreden, die de cpdrachi tot vorming van het kabinet beeft aan vaard. Dr Ender is 55 jaar oud, advocaat van beroep en heeft zich tijdens den oorlog zeer verdienstelijk gemaakt voor de or ganisatie van de voedselvoorziening. Zes millioen werkloozen in Europa, behalve Rusland. De. Franscbe oud-minister Loucheur heeft aan een persvertegenwoordiger een verklaring afgelegd over den economi- schen toestand in Europa. Loucheur wees er op, dat er thans in Europa, Rusland niet medegerekend, zes millioen werkloozen zijn, hetgeen betee- kent, dat 10 procent der beschikbare ar beidskrachten tot werkloosheid is ge doemd. Hierbij moet men ook nog rekening houden met de in vele landen bestaande verkapte werkloosheid in den vorm van beperking der arbeidsdagen. Het mijnwerkersconflict in Engeland. Met uitzondering van Schotland zal vandaag in Engeland nergens in de steenkolenmijnen het werk- worden ge staakt. De Schotscbe nachtploegen zijn reeds in staking gegaan, zoodat vandaag in geheel Schotland niet wordt gewerkt. Men beeft echter goede hoop, dat bet werk in Schotland uiterlijk morgen kan worden hervat. Shinwell, de minister voor bet mijnwezen, prees de arbeiders om hun tegemoetkomende houding, zon der welke het werk in tal van distric ten buiten Schotland Maandag zou heb ben stilgelegen. De Parijsche modderregen. De Parijsche bladen bevatten de mee- ning van eenige meteorologen over den modderregen, die Vrijdag boven Parijs is gevallen. De regendroppels bevatten een zanderige substantie; na bet opdrogen bleven roodachtige vlekken achter. De meteorologen verklaren nu, dat men hier te doen heeft met door bijzon dere atmosferische omstandigheden aan gewaaide zandmassa's uit Noord-Afrika, die op 5 a 6000 meters hoogte zijn voort gedreven. Als deze omhooggedreven zandmassa in Algiers valt, spreekt men van een si- roco, doch als zij in Europa terecht komt, vermengt zij zich met den neerslag en wordt zij een modderregen. Abnormale koude in de Vereenigde Staten. In verschillende plaatsen van de Ver eenigde Staten is de temperatuur ge daald tot een abnormale koude. Tot nu toe werden tengevolge van de koude 50 dooden gemeld. New-York, Washington en andere groote steden in het Oosten rapporteerden den koudsten 28en No vember sinds vele jaren. Ook uit Chicago wordt een zeer lage temperatuur gemeld. In het midden-Westen heeft een zware sneeuwval het verkeer ernstig bemoei lijkt Korte Berichten. In de te Maagdenburg gehouden raadszitting is het 's avonds laat, na een conflict tusschen communisten en socia listen, tot een tumult gekomen. De com munisten verzetten zich tegen alle maat regelen van den voorzitter om de rast te herstellen, zoodat deze tenslotte ge dwongen was de hulp van de politie in te roepen. Onder het gejoel van hun partij gen ooten zijn twee communistische raadsleden uit de zaal gezet. Uit Boekarest wordt gemeld, dat er volgens berichten uit Bessarabië een op stand is uitgebroken in verschillende dis tricten van Zuid-Rusland en dat de boe ren het graan verbranden om te voorko men, dat dit door de sovjets in beslag wordt genomen. Een uit de Sahara komende zand storm heeft te Barcelona de straten be dekt met een grijze zandmassa. De scheepvaart op de Balearen moet wegens den storm gestaakt worden. De voorzitters van de federatie van werkgevers en arbeiders in de Italiaan- sche industrie hebben de regeering een nieuwe loon-overeenkomst voorgesteld, die met ingang van 1 December a.s. in werking treedt en waarbij de arbeidsloo- nen met 8 pet. worden verlaagd. Te Beverstadt werd een roofoverval gepleegd op de spaarbank. Twee gemas kerde mannen drongen met revolvers in de hand het gebouw binnen, terwijl twee helpers in de hall op wacht bleven staan, dwongen den kassier het aanwezige kas geld af te geven en vluchtten met c.a. 7000 mark in een gereedstaande auto. De Duitsche rijksdagafgevaardigde Göbbels, de bekende Berlijnsche leider der nat.-socialisten, zou te Kopenhagen een voordracht houden. Het -hoofd der politie heeft evenwel zijn optreden ver boden. Armbanden, Armbandhorloges, Colliers, Aanhangers, Heerenkettingen Vulpotlooden, Zegelringen, Mono- gramringen, Fantasieringen, Ringen met diamant en brillant, Brochettes enz. vindt U in Magazijn 30 Lange Kerkstraat 30 geëtaleerd en voor dadelijke afleve ring in keurige verpakking gereed. Telefoon 73 Dr Colijn en de economische conferentie. Naar gemeld wordt, heeft de heer Co- lijn aan Sir Eric Drummond, Secretaris- Generaal van den Volkenbond, schriftelijk bericht gezonden, dat hij, met uitzonde ring van de nog te houden vergadering voor de inwerkingstelling der z.g. Han delsconventie, zich niet langer beschik baar kan stéllen voor het presidium van de volgende bijeenkomsten der Con ferentie voor geconcentreerde economi sche actie, als wier President hij door den Raad van den Volkenhond aangewezen was. De grond voor deze beslissing van den heer Golijn moet vooral gezocht worden in de omstandigheid, dat steeds duidelij ker blijkt, dat in den weg der multilate rale conferenties, weinig te verwachten is voor de verbetering van de handelsrela ties tusschen de Staten, althans voor zoo ver het verlaging van douanetarieven betreft. Steeds meer bleek, dat de meest belovende procedure daarvoor gezoent moet worden in het sluiten van bilate rale overeenkomsteen. Waar dit zoo is, zullen de Geneefsche bijeenkomsten van economischen aard aan beteekenis inboeten en was de heer Colijn van oordeel, dat hij, met het oog op zijn in Nederland te verrichten werk zaamheden, ziin tijd daarvoor niet verder ter beschikking mocht stellen. Uitbreiding van den loodsdienst. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat al daar een derde stoomloodsboot zal wor den gestationneerd, bemand met loodsen uit Vlissingen. Deze boot zal moeten kruisen op de hoogte van het Haaksvuurschip om de naar de Scheldehavens bestemde schepen desgewenscht .vani, Nederlandsche lood sen te voorzien. Deze maatregel zou genomen zijn uit concurrentie tegen het Belgische loods wezen, dat met zijn modern materiaal bijna altijd het eerst bij de schepen is, waardoor de Nederlandsche loodsen minder kans maken op tijd aanwezig te zijn. Dr F. M. Wibaut uit de politiek? Naar „Het Vaderland" verneemt heeft de heer dr P. M. Wibaut, wethouder van Financiën te Amsterdam, besloten, om bij de Raadsverkiezingen van bet volgend jaar geen candidatuur meer te aanvaar den in verband met zijn boogen leeftijd. Dr Wibaut is thans 71 jaar. Het staat thans nog niet vast of hij zich geheel uit het politieke leven zal terugtrekken en dus ook het lidmaatschap der Eerste Ka mer zal neerleggen. BETALINGEN GESTAAKT. Naar wij vernemen, heeft de Kanter en Hordijks Bank te Goes heden hare betalingen gestaakt. Het kantoor is ge sloten en het faillissement der bank is aangevraagd en reeds uitgesproken. Naar ons wordt medegedeeld, moeten de slachtoffers van deze bank niet zoo zeer in Goes maar meer in de omliggende dorpen gezocht worden. Deze bank had een drukke cliëntèle „van buiten". Omtrent de oorzaak van de debacle die wel niet de ingewijden, maar toch waarschijnlijk nog velen verrast heeft, kon men ons geen volledig antwoord geven. Het is hier een zeer gecompli ceerde zaak. Wel loopen er geruchten, dat de catastrophale daling van de koer sen van vele effecten aan den loop van zaken niet vreemd is, zoodat men hier meer van de gevolgen der effecten- dan der landbouwcrisis kan spreken. De grootte van het vermoedelijk tekort kan niet worden opgegeven. Het kapitaal is volgens officiëele gege vens groot f 131.000. De laatste jaren is nog 5V2 pCt. dividend uitgekeerd. Commissarissen zijn de heeren W. F. K. Lenshoek en C. Koert. Directeur is de heer J. A. Wilton van Reede. FRISSCHE LUCHT op alle plaat sen met slechten reuk bij gebruik van een LOZON-apparaat (f 1.50). Adres J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Onder groote belangstelling werd hedenmiddag ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen den heer P. Wessels, in leven koster der Groote Kerk alhier. Nadat de rouwstoet (die eerst rond de kerk was gereden) op de begraafplaats was aangekomen, en de kist in de groeve was neergelaten, schetste de heer A. D. F. v. d. Wart, president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, het plotselinge van dit sterfgeval. Vorige Zondag was de heer Wessels nog in functie, thans ruim een week later staan wij rond zijn graf. Dertig jaar lang heeft hij trouw gearbeid. De laatste jaren waren door de restau ratie, niet de gemakkelijkste, maar hij heeft er zich met ijver en liefde doorheen geslagen. Hij heeft nog de vervulling van zijn wensch, een gerestaureerde kerk, mogen zien. We zullen hem missen. Zijn taak was echter hier afgeloopen, maar zijn nage dachtenis zal onder ons voortleven. De voorzitter van den kerkeraad, Ds P. J. Steinz, herinnerde eveneens met groote dankbaarheid aan den trouwen arbeid van den overledene. Wij waren trotsch op hem en hij was trotsch op de kerk. Zijn eenvoudige arbeid was een deel van den geestelijken arbeid der kerk. Het komt er voor ons allen op aan, of wij trouw geweest zijn, want trouw is Gods maatstaf. Beide sprekers spraken ook hartelijke woorden van troost tot de familie. Een zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling en de gesproken woorden. Onder de aanwezigen merkten wij op de leden van den kerkeraad (die de baar grafwaarts droegen), kerkvoogden, de drie predikanten der Ned. Herv. Gemeen te, organist, enz. Binnenland. Memorie van Antwoord op de begroe ting van financiën. Annexatie van 't Zand? De Kantcr en Hordijks Bank to Goes failliet verklaard. Dr Wibaut uit de politiek? Dr Colijn en de economische conferen tie. Buitenland. Brand in de DO X. Het mijnwerkersconflict in Engeland. Vlissingen. Zaterdag geraakte alhier een 5-jarig kind ai spelende in het Dok. Een lid der Vlissingsche Reddingsbriga de begaf zich gekleed te water en mocht er in slagen den kleine te redden. Waarde. In de Vrijdagmiddag gehou den vergadering van den Ra,ad dezer ge meente werd besloten adhassie t® betui gen aan het adres inzake verkeer,^verbe tering tusschen de Zuid-Hollandsch,^ sn Zeeuwsche eilanden met Zuid-Holland en Noord-Brabant, en werd besloten niet toe te treden als buitengewoon lid van den A. N. W. B. Verscheidene verdere ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd met in ont vang en uitgaaf een bedrag van f 5409,32 en werd tot lid van voornoemd Armbe stuur herbenoemd dhr M. N. J. Wast- strate. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van schoolgeld, es die op h&re invordering. De politieverordening op de haven en kade werd aangevuld met een bepaling dat het verboden is aan stoom-, sleep en motorbooten van hun schroef gebruik te maken, binnen een afstand van 8 M. van de havonbcschociing. De bouwver ordening werd aangevuld met de bepa ling, dat aan nieuw te houwen woningen een gleuf voor het inwerpen van brieven moet worden aangebracht. De verordening op de heffing van laad-, los-, haven- en liggeld en die op hare invordering werd opnieuw vastge steld. Een suppletoir kohier hondenbe lasting voor het 2de halfjaar 1930 wordt opgevoerd met in totaal 4 honden. De bedrijfsbegrooting voor de- Gascen- trale „Oosteinde" voor 1930 werd gewij zigd en werd eveneens voor dit bedrijf be sloten 'n tijdelijke geldleening aan to gaan van f 11000 a 2 pet. en weid goedkeu ring gsbseht aan don verkoop van de 2 gasfabriekjes en een dienstwoning te Kruiningen en Hanswesrt. Naar de vergadering van de Waterlei ding Maatschappij werden afgevaardigd als lid dhr J. Mol en als plaatsvervanger A. Dees. Tot lid van de commissie van school toezicht werd herbenoemd dhr N. M. J. Weststrate en werden tot leden van de comm. tot wering van schoolverzuim be noemd dhrn M. van Weele, J. W. Kor- pestein, M. Weststrate Chrz., Jan Bom, Jac. Pieper, G. Lansen en A. Dek. Nieuwdorp. Zaterdagavond vergader de de ring van Jongel. Vereen, op G. G. „West Zuid-Beveland en Noord-Beveland in de Geref. Kerk alhier. De voorz. liet ter opening zingen de 2 eerste coupletten van het Bondslied, las vervolgens Psalm 119 916 en ging in gebed voor. Dhr K. Otte van Nieuwdorp leverde een onderwerp over „Ethiek en Oorlog". Het punt dienstweigering werd zeer druk besproken. Het tweede onderwerp handelde over „Saul". Dit werd ingeleid door J. van Wingen van Baarland. Ds Beukema liet tenslotte zingen Ps. 46 5 en ging in dankgebed voor. Kattendijke. Vanwege den nood in den landbouw heeft de Diaconie der Herv. Gemeente alhier de pachten voor dit jaar met 10 procent verlaagd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1