Zaterdag 29 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GEROZILVER Heodrikse Cos Bank N.V Soes EERSTE BLAD. Ons winterwerk. NAAIGARNITUREN Buitenland. G. VAN WILLEGEN ZOON 'TGEROHUIS Binnenland. 6q i tegen beurskoers q OBLIGATION GOUD, ZILVER EN UURWERKEN Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Dia zal ondanks malaise an crisis van T. FABERIJ DE JONGE - GOES Hangklokken, Pendules, Prijzen vanaf f 14.— en haoger VADERLANDSCHE BANK met jsarlijksche uitlüting C. J O O S S E Gemeenteraad van Vlissingen. ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lanire forst stront 70, Ooei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, Ia. Burg. Tel. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Iranoo per post, 13,< Losse nummers fO.QB Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Er begint weer leven en beweging te ko men in de Antirevolutionaire gelederen, ook in Zeeland. Het Provinciaal Comité heeft reeds met de afgevaardigden van de Kiesver eenigingen vergaderd, verschillende Cen trales zijn reeds bijeen geweest en ook tal van kiesvereenigingen hebben hun arbeid weer aangevangen. Een voorbeeld, dat naar verwacht mag worden door de andere kiesvereenigingen zal worden gevolgd. Meer dan ooit zal in dezen winter een stevige actie noodzakelijk zijn. We leven in een tijd van maatschappe lijke en economische malaise. Er is geen onderwerp waarover zoo veel wordt gesproken en gehandeld en ook wel gefantaseerd. Dit behoeft geen verwondering te wek ken. De gevolgen van de huidige crisis wor den door velen aan den lijve gevoeld en waar dit nog niet het geval is, daar is toch de kans groot dat men er mee in aanraking zal komen. Geen wonder dus, dat er is een zin nen op middelen om aan de heerschende malaise het hoofd te bieden. Geen won der ook dat er gezucht wordt en dat me nigeen met vrees in het hart de toekomst tegen gaat. Ook hierbij moet evenwel de nuchter- heid worden hetracht. Men hoort soms uitingen, die er op wijzen, dat velen het evenwicht volko men kwijt zijn. Er wordt soms ook in kringen waar men dat niet zou verwach ten een ontevredenheid en onverschillig heid openbaar, die het ergste doen vree zen. Voor de extremistische groepen, Com munisten, Socialisten en Fascisten is het nu een gouden tijd. Zij doen hun uiterste best de verwar ring te vergrooten en het gevaar bestaat, dat velen aan hunne lokstem gehoor zul len geven, terwijl ze uit het oog verlie zen het feit, dat de huidige crisisver schijnselen in onlosmakelijk verband staan met de doorwerking van de revo lutionaire beginselen door deze groepen verkondigd. De vrees is niet geheel denkbeeldig, dat niet zoo weinigen zich door deze vis- schers in troebel water laten verschalken en zoo, zij 't onbedoeld, meehelpen do verwarring te vergrooten. En daarnaast is er dit gevaar dat men zich zoo druk maakt over de malaise en de gevolgen daarvan, dat de dingen van hoogere orde uit het oog worden verlo ren. Een heel gewoon verschijnsel. Toen Israël in Egypte door Farao ver drukt werd, hoorde het volk niet naar Mozes vanwege de benauwdheid des geestes en de harde dienstbaarheid. En toen God verlossingen zond, toen waren het de Rubenieten, die verlokt door het liefelijk geblaat van de kudden, zich aan den strijd onttrokken. In onzen tijd is het niet anders. In de jaren van hoog-conjunctuur en voorspoed waren de beslommeringen met de stoffelijke dingen vaak zoo groot, dat er geen tijd en geen lust meer was voor den strijd om de beginselen. Er was zoo 't dan soms heette, wel wat anders en wat beters te doen. En nu er een keer gekomen is, en de zon van voorspoed schuil gaat, nu is het weer hetzelfde. Men heeft teveel zorgen aan zijn hoofd, dan dat men zich ook nog met het politieke leven kan bezig houden. En vergeten wordt, dat het onze roe ping is, als belijders van den Christus, G o d te dienen op elk terrein van het leven. Dat het God is die ons roept Zijne ge tuigen te zijn, die van ons eischt, dat we Zijne eere zullen zoeken en Zijne orde ningen tot toepassing zullen brengen, ook op het terrein van de staatkunde. Wie daar oog voor krijgt en zoo be hoort het toch te zijn wie tot het besef komt dat de eere Gods en het belang van ons volksleven er mee gemoeid is, voor nu en voor de toekomst, die zal niet on verschillig kunnen staan tegenover de po- litieke actie. Zeer groote sorteering Lage prijzen. GOUD, ZILVER, UURWERKEN EN BAROMETERS harte zich geven voor ons winter werk. Niet uit eigenbelang, of wat dan ook, maar omdat God ons ook op dit ter rein een taak op de schouders heeft gelegd en van ons vraagt, dat we de ons geschonken talenten zullen gebruiken tot Zijn eer, in het belang van volk en vaderland. Bolschewistische gerechtigheid. De „Vezernaia Moskwa", het grootste te Moskou verschijnend avondblad, publi ceert een serie artikelen over de bolsje wistische justitie, ten bewijze, dat deze justitie eigenlijk lang .niet communis tisch genoeg is en zich, verschillende ma len, allerlei „burgerlijke" vrijheden ver oorlooft. Dit wordt met enkele voorbeelden be wezen: Een zekere Scegodaiew, aldus het blad, was voorheen 'n Russische prins en groot-grondbezitter. Dit heerschap nu heeft het aangedurfd, zijn belasting niet op tijd te betalen. En ziet hij werd slechts veroordeeld tot een jaar dwangarbeid en deportatie naar het hooge Noorden. De rechtbank heeft hier namelijk, in een oogenblik van belachelijke teerhar tigheid, gemeend slechts een geringe straf te moeten toepassen, omdat als ver zachtende omstandigheid kon gelden, dat Scegodaiew al op jaren was en dat hij een groot huisgezin had. Een schandalig vonnis! grijnst „Vezernaia Moskwa". Een veel strengere straf diende hier te worden opgelegd, „omdat beklaagde van adel was". De Economische Conferentie gesloten. De tweede economische volkenbonds conferentie is gesloten. De heer Golijn heeft in zijn sluitingsrede gewezen op de magere resultaten met be trekking tot de kwestie van voorkeur rechten voor Oost-Europeesch graan, de handelsconventie, de in- en uitvoerverbo den en de bescherming der vreemdelin gen. Hierna heeft hij langer stilgestaan bij de kwestie der tariefverlagingen,waarom trent hij meende, dat de beslissing der commissie wel iets belangrijker is. Wie verwacht had, onmiddellijk ta riefverlagingen te zien tot stand komen, is natuurlijk teleurgesteld. Doch die te leurstelling zou niet redelijk zijn. Colijn wilde wel verklaren, dat hij persoonlijk nimmer geloofd heeft aan de mogelijkheid van tariefverlagingen langs den weg van multilaterale conventies, waartoe vrijwel alle Europeesche staten zouden toetreden. Met het oog op het in gewikkelde netwerk der Europeesche ta rieven scheen hem de kans op verwezen lijking van deze mogelijkheid steeds ge ring. Deze conferentie heeft dan ook ver klaard, dat voor het oogenblik althans onderhandelingen tusschen alle staten niet tot het beoogde doel zullen kunnen leiden. Ondanks de economische wereldconfe rentie zijn de tarieven op hetzelfde peil gebleven en die op landbouwartikelen zelfs voortdurend verhoogd. Na de duidelijke beslissing dezer con ferentie, dat multi-laterale onderhande lingen ondoelmatig zijn, is thans geener lei verontschuldiging voor vertraging in TEL. 21 KAPELLE (Z.-BEV.) eiken en mahonie, met Gong- en Blm- Bamslag. brons en eiken, met Gong- en Blm- Bamslag. bi-laterale onderhandelingen meer aan te voeren. Een falen hieromtrent zou de meest verderfelijke uitwerking hebben want on vermijdelijk zouden de landen, die thans nog vrijhandelsstaten zijn, dan tot het protectionisme overgaan. Dit zou niet slechts beteekenen een verandering van handelssysteem van Engeland, Neder land en nog een paar staten; Colijn is overtuigd, dat de gevolgen zich zouden uitstrekken tot de handelspolitiek van alle landen. Daarom beschouwt Colijn de bereidwil ligheid van eenige staten tot onderhan delingen over tariefverlagingen als een belangrijke lichtstraal van deze confe rentie, waardoor het hem mogelijk is niet met een woord van vertwijfeling te besluiten. Een warme en lang aanhoudende bijval volgde op de woorden van Golijn, wien hierna de Fransche en Bulgaarsche ge delegeerden dank zegden voor zijn wijze, loyale en strikt onpartijdige leiding. 12 Bloemlepels f 10.— Theezeef 2. Lekbakje - 2.— Bonbonbakje- 5. Kaasschaaf- 4.50 Broodzaag - 6.— Servetband 2.50 Jamlepel 2.— 12 Kopjesnummers (in étui) - 1.50 Taartprikker -2.75 ST. ADRIAANSTR AAT 5 GOES Korte Berichten. De koudegolf heerscht op het oogenblik nagenoeg over de geheele Ver- eenigde Staten. Op sommige plaatsen is zoo veel sneeuw gevallen, dat het verkeer er door wordt onderbroken. In totaal zijn 30 personen tengevolge van de he vige koude overleden. De werkgevers der metaalnijverheid in midden-Duitschland hebben het thans geldende loontarief tegen 31 December a.s. opgezegd. In de Hausham-mijn in Opper- Beieren hebben door het plotseling bin nendringen van mijngas drie mijnwer kers den dood door verstikking gevon den. De overige aanwezige mijnwerkers konden worden gered, daar de veilig heidsmaatregelen tijdig werden toege past. De hoop, dat in de kolenmijnen van Zuid-Wales de staking zal kunnen worden vermeden, is belangrijk ver sterkt. De nationale mijnraad heeft den toe stand onderzocht en heeft een verklaring gepubliceerd, dat met algemeene stem men een conclusie werd aangenomen, welke is vervat in een rapport, hetwelk aan de partijen, die bij het geschil zijn betrokken, wordt toegezonden. Bij Garcagente kwam de sneltrein Barcelona-Valencia in botsing met een goederentrein. De locomotieven van bei de treinen werden omver geworpen. Zes personen werden zwaar gewond. De salarissen der Italiaansche Ka merafgevaardigden zullen worden ver laagd en wel met 12 pet. De salarissen van leiders van industrieels onderne mingen en de vergoedingen van de leden van de raden van beheer van naamlooze vennootschappen zullen met 25 pet. wor den verlaagd. GEEN SALARISVER HOOG ING VOOR BURGEMEESTERS ENZ. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben den volgenden brief tot de gemeente besturen in dat gewest gericht: Bij brief van 8 October j.l. berichtten wij u, dat wij het oogenblik gekomen achtten om een herziening van de wed den der burgemeesters, secretarissen en ontvangers van verschillende gemeenten in dit gewest voor te bereiden. Wij leg den u tevens een ontwerpbesluit ter be oordeeling voor. In verschillende ge meenteraden is bezorgdheid over de naaste toekomst uitgesproken. Sedert be- voor belaste waarden,'s-GRAVENHAGE gin October is do economische crisis veel heviger geworden. Ook wij achten het thans niet de geschikte tijd om uitvoe ring te geven aan ons voornemen tot her ziening van de algemeene wedderegeling. Wij hopen, dat de tijdsomstandigheden eerlang ons in de gelegenheid zullen stel len ons in beraad gehouden besluit op enkele punten gewijzigd ter goedkeuring aan de regeering aan te bieden. De postvluchten op IndiS. Aneta-Vaz Dias meldt: Volgens bij de K. L. M. ingekomen bericht is het zesde postvliegtuig naar Ned.-Indië de P.H.- A.G.R. gisteren doorgevlogen naar Boe dapest, waar het vlot is geland. De Koninklijke Familie. Om ongeveer half zes gisteravond zijn de Koningin en Prinses Juliana van Het Loo in Den Haag gearriveerd. Zij reden naar het Paleis van de Koningin-Moeder waar de thee werd gebruikt en waar de Koningin, de Prins en de Prinses mid dagmaalden. GOEDKOOPST ADR ES: ST. ADRIAANSTRAAT - GOES (Vervolg 3e Blad). Abattoir. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Coöp. Vereeniging tot exploitatie van een openbaar slachthuis om garantie te ver- leenen voor een geldleening en canon en tot het vaststellen van verordeningen. Dhr de M e ij, S. D., zal over de voor geschiedenis weinig zeggen. Er is inder tijd een overeenkomst met Middelburg ge sloten. Deze is later door de meerderheid van dezen Raad verbroken. Toen zijn de slagers met hun coöp. abattoir gekomen. De heele zaak is voor Spr. onaanvaard baar. Daarom zal Spr. ook niet met amen dementen komen. B. en W. willen aan de slagers alle voordeelen van een gemeentebedrijf bie den en alle nadeelen van een particu liere exploitatie voor rekening der ge meente nemen. Is er winst, dan komt ze ten voordeele van de slagers, is er verlies, dan mag de gemeente die dragen. Jurisprudentie is over deze zaak zoo goed als niet. Dat komt, omdat bijna geen enkele gemeente in ons land een abattoir in handen van particulieren geeft. B. en W. willen Vlissingen in een uitzonderings positie plaatsen. Ze handelen in strijd met de bedoeling van den wetgever. Spr. moet het nog zien, dat deze verordenin gen worden goedgekeurd. Hoe zal het gaan bij geschillen? De sla gers zullen het altijd winnen, omdat ze gedurende 30 jaar niet uit het abattoir gezet kunnen worden. Welke bevoegdheden hebben we, dat er maatregelen genomen kunnen worden t. o. v. de hygiëne? Spr. denkt aan de run- derschurft, die ook op menschen kan overgaan. Met welk recht kunnen B. en W. een boete opleggen in een particuliere inrich ting? Ook het personeelsvraagstuk is van be lang. In Gorinchem is ook een particu liere inrichting. En daar is de salariee- ring erg slecht. Het gaat hier om een be langrijk volksvoedsel en daarom moeten we bekwaam personeel hebben. Het slachtrecht is hier hoog voorge steld. Het is veel hooger dan in Gorin chem en zeker niet lager dan wanneer hier een gemeente-abattoir was. Finan cieel voordeel hebben de slagers dus niet van een particulier abattoir. Ze willen Binnenland. Het hooge water. Het Rotterdamsche Raadslid Van Burink gearresteerd. Overval op een bank te Eijsden. Buitenland. De economische conferentie gesloten. dit laatste alleen, omdat ze den baas wil len spelen. Maar dat mag juist rtiei. Spr. herinnert aan wat vroeger aan het licht is gekomen inzake de sla-chtplaatsen. Dhr Harts, V. D., zegt, da.t de Raad zich destijds op het standpunt stelde, dat als het particulier initiatief het kon en wilde doen, dat voorging. Maar dan zoo, dat de gemeente geen financieele ver plichting op zich nam. Waar B. en W. toch de gemeente verplichtingen op zich willen doen nemen, zal Spr. tegen stem men. Dhr S o r e 1, A. R., wil het geheele personeel opnemen in een salarisregeling en niet alleen de leider. Geen loon mag betaald worden beneden een gangbaren norm. Dhr P o p p e, S. P., is ook tegen het voorstel. Een gemeentelijk abattoir ver dient altijd de voorkeur. Weth. P. G. Laernoes juicht het toe, dat de slagers willen meewerken om een veel beteren toestand te krijgen. Ze hebben de handen ineen geslagen om ge zamenlijk een slachthuis in te richten. Spr prijst het, dat er nog zooveel initiatief onder hen is. Alles wat voorgelegd is, is ontworpen in overleg met de verschillende diensten en autoriteiten. We zullen nu verlost ra ken van de toestanden, die er nu zijn. In het abattoir zal steeds toezicht zijn van gezondheids- en keuringsdienst. Dit is voor de burgerij een geruststelling. Deze maand is door Ged. Staten van Noord-Brabant goedkeuring gegeven aan de oprichting van een particulier abattoir te Roosendaal. Dit college zal de zaak wel grondig hebben onderzocht en aan de wet getoetst. Het is voor de slagers zelf van het grootste belang, dat in het abattoir alles ordelijk toegaat. B. en W. oefenen echter toezicht. Wat de loonen betreft, de slagers gaan zelf slachten. In dat bedrijf is een loon regeling. Maar op de loonen van het even tueel nog noodige personeel zullen B. en W. toezicht houden. Overigens bestaat hier een tegenstelling tusschen B. en W. en de S.D.A.P., welke laatste voorliefde heeft voor het Over heidsbedrijf. De garantie betreft in hoofdzaak de koelinrichting, die aanvankelijk niet was ontworpen. Spr. hoopt, dat we binnen korten tijd een abattoir zullen hebben. Dhr de M e ij, S. D., wil niet gaan twisten met dhr P. G. Laernoes over de dankbaarheid tegenover de slagers. Ook Spr. is overtuigd van het nut van een abattoir. Daar gaat het niet om. Spr. vindt het moeilijk debatteeren met dhr P. G. Laernoes. Spr. vraagt, wat gebeurt er als B. en W. geschil hebben met den keu ringsdienst of met de slagers. Spr. gelooft wel, dat Ged. Staten deze verordening zullen goedkeuren, maar het is de vraag, of de Kroon dat zal doen. Spr. ontkent, dat B. en W. het recht hebben in te grijpen in de loonregeling der slagersbedienden. Dhr v. Spanning heeft nog nooit zóó den lof van het particulier initiatief hooren bezingen. De slagers komen ech ter om steun bij de gemeente aankloppen. Weth. P. G. Laernoes bestrijdt het soc. dem. standpunt, dat alles door de Overheid zou moeten gebeuren. Voor zoo ver B. en W. zeggenschap hebben, zul len ze maatregelen nemen t.o.v. de loo nen. In de verordening is zekerheid ge geven, dat er voldoende toezicht zal zijn. De V o o r z. merkt op, dat B, en W. nog zullen sluiten een privaatrechterlijke overeenkomst met de slagers, waarin de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1