DE ZEEUW TWEEDE BLAD. PAULS OFFER. Staten-Generaal FEUILLETON Uit de Provincie. VAN VRIJDAG 28 NOV. 1930. Nr 51. TWEEDE KAMER. RIJKSBEGROOTING 1931. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Bij de voortgezette behandeling van de Onderwijsbegrooting betoogt de heer de Viseer, Comm., dat de toestand van het onderwijs getuigt van de verwording van de kapitalistische klasse. Deze begrooting is het officieels document van de volks- verclericaliseering. Spr. dient een motie in, luidende: „De Kamer, van oordeel dat de sala rissen der onderwijzers dringend verhoo ging behoeven, gaat over tot de orde van den dag". De heer Van Poll, R. K., verwijst voor de communistische onderwijsidealen naar het boekje van mevrouw Zinovjeff, volgens hetwelk de kinderen moeten wor den losgemaakt van hun ouders en de verwaarsloosde kinderen dan ook 't beste materiaal leveren om tot bolsjewieken te worden opgevoed. Spr. is voor verbetering van de sala rissen der onderwijzers. De salariskwes tie behoort thans in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg. Men heeft de salarissen van 1920 met die van thans te vergelijken, en dan blijkt, dat de ach teruitgang over de geheele linie veelmeer dan 5 pet, zijnde de achteruitgang van het belastbaar inkomen, bedraagt. De heer Zandt, S. G. P., acht terug keer tot bescheidener levensnorm op on derwijsgebied dringend noodig. Spr. ver zet zich tegen subsidie aan openbare lees zalen; daar ligt veelvuldig revolutionaire en God-onteerende lectuur. Spr. betreurt 's ministers voorstel, dat verhooging van subsidie aan orkesten betreft. Wat de moties-Lingbeek en -Groene- weg betreft, spr. zal daarvoor stemmen. Door de bedoelde salarisregeling worden de kloosters zeer bevoordeeld. De heer Boon, V. B., verklaart, dat zijn fractie eveneens voor de moties zal stemmen. De heer B e u m e r, A. R., zegt, dat zijn geheele fractie protesteert tegen onnoo- dige schoolsplitsing. Een andere vraag is echter, wat daartegen moet worden ge daan. Men zal de schoolsplitsing moeten bestrijden, door invloed te oefenen op de genen, die een nieuwe onnoodige school willen in het leven roepen. Het onderwerp, in de motie-Lingbeek behandeld, raakt in de eerste plaats den minister van Financiën. De hoofdvraag is, of er reden bestaat, het element van behoefte nog meer dan tot dusver in de salarisregeling op te nemen. In beginsel heeft spr. daartegen geen bezwaar. Hoe veel kan op de bedoelde salarissen wor den ingehouden? En hoeveel onderwijzers kloosterlingen zijn er? Kan de minister die vragen niet beantwoorden, dan zoeke hij een weg om gegevens te verzamelen. Spr. stemt echter niet voor de motie. De meeste leden zijner fractie geven hooit hun stem aan een motie, waarbij aan een minister opdrachten worden verstrekt, al zijn ze in den vorm van een uitnoodiging gesteld. 's Ministers antwoord. De Min. van O., K. en W., de heer Terpstra, zegt, dat iedere minister bij het opstellen van zijn werkprogram re kening heeft te houden met. de financi- eele mogelijkheden. Spr. kan zich het bezwaar van den heer Zandt tegen subsidieverhooging voor openbare leeszalen en orkesten begrijpen, daar hij tegen elk subsidie voor culturee ls doeleinden is. Dit is echter geenszins een eisch van het Calvinistische beginsel. Een regeling van het bewaarschool-on derwijs als hier verlangd, zou leiden tot te zware financiëele lasten. Van spr. is geen voorstel te wachten Vrij naar het Engelieh. 75). o— k „Paul is een goed mensch; niemand, v dan vader en moeder en ik, weten, hoe goed hij is, vermoed ik." „Ik weet het ook," fluisterde Isabel. „Natuurlijk heeft hij zijn gebreken als wij," ging Johanna voort, „en is boos van tijd tot tijd, en stug en wat bazig; maar in zijn hart is hij zacht en gevoelig, en heel onzelfzuchtig. Er is maar één ding in zijn leven, waarin hij ons waarlijk ver driet heeft gedaan, en dat me in zijn karakter haast ongelooflijk scheen. Maar ik neem aan, dat iedereen, die zich erg ongelukkig voelt of zich op de een of andere manier teleurgesteld ziet, wel eens iets doet, wat men hem niet ten volle mag aanrekenen. Toch zou ik er veel voor over hebben, als Paul „Schijn en Wezen" niet geschreven had". „Dat deed hij ook niet," snikte Isabel door haar tranen. „Hij is veel te groot moedig en edel, om zulk een onsmakelijk cynisch boek te schrijven. Het zou hem zelfs niet lukken, al probeerde hij het." „Maar als Paul het dan niet geschre ven heeft, wie deed het dan?" tot kostelooze toelating op de scholen. Op de ouders rust allereerst de plicht, voor de opvoeding der kinderen te zorgen. Wat de lichamelijke oefeningen betreft, deze moeten op 1 Jan. 1936 worden inge voerd. Kan men zeggen, dat de tijd thans gun stig is voor verlenging van den leerplicht? Spr betwijfelt dit ernstig. Is het ook wel juist om den duur van den leerplicht te verlengen, teneinde de werkloosheid te bestrijden? Een geheel nieuw beginsel zou hierdoor worden geïntroduceerd. Bij den arbeid in het belang van de ontwikkeling van de rijpere jeugd is allereerst een taak weggelegd voor het particuliere initiatief. Het wetsontwerp inzake bet middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs dient gewijzigd te worden. Overhaasting is niet gewenscht. Over de schrijfwijze van aardrijkskun dige namen pleegt Spr. overleg. Spr. had critiek verwacht op zijn cir culaire inzake de spelling. Hij heeft niet bedoeld een wetenschappelijk systeem aan te geven, maar alleen welke afwijkingen bij examens zijn toegelaten. Hij heeft zich daarbij beperkt tot die afwijkingen, die langzamerhand bij het schrijvende publiek gemeengoed zijn ge worden. Het is spr.'s bedoeling, dat de afwij kingen in de circulaire ook zullen zijn toegelaten bij de staatsexamens voor hoofd en onderwijzer. Met de wenschen ten aanzien van de tractementen der onderwijzers zal bij een volgende salarisherziening rekening kun nen worden gehouden. Een herziening van die salarissen zou thans met onfeil bare zekerheid leiden tot een herziening ook van de ambtenaarssalarissen. De re geering acht het oogenblik daarvoor nog niet gekomen. Wat de moties-Lingbeek en -Groeneweg betreft wijst Spr. er op, dat de toestand thans anders is dan toen het pacificatie- rapport werd opgesteld. Bij een herzie ning van de salarissen der onderwijzers kloosterlingen dient niet te worden gelet op het element der besteding der gelden. Alleen dient te worden gelet op het ele ment der behoefte. Een onderzoek zou kunnen plaats heb ben naar de vraag, in hoeverre het be hoefte-element bij alle categorieën amb tenaren voldoende bij de salarisregeling tot zijn recht komt. Onder voorbehoud dat dit niet mag leiden tot een algemeene sa larisherziening, is de regeering bereid 'n zoodanig onderzoek te doen instellen. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. De motie-Lingbeek wordt verworpen met 41 tegen 36 stemmen. Voor: de lin kerzijde, benevens de S. G. P. en de heer Lingbeek, H. G. S. De motie-Groeneweg wordt verworpen met 40 tegen 35 stemmen. De motie-de Visser wordt verworpen met 49 tegen 27 stemmen. Voor: de S. D., de V. D., de heeren de Visser, G. P. H. en Floris Vos, M. P. Bij de af deeling Hooger Onderwijs be pleit de heer Van Wijnbergen, R. K., subsidieering van het bijzonder hoo ger onderwijs, speciaal van de R. K. Uni versiteit te Nijmegen. De heer Heemskerk, A. R., vraagt geen subsidie voor de Vrije Universiteit; deze moet een geloofswerk blijven. Maar Prof. Slotemaker de Bruine heeft de zaak niet zuiver gesteld toen hij zeide: de Overheid binde de wetenschap niet aan eenig dogma. Dat kan de Overheid niet. Elke wetenschap is steeds aan eenig dog ma gebonden. De heer Duymaer van Twist, A, R., vraagt een leerstoel in de homoeopa- thie aan een der Rijksuniversiteiten. De heer Slotemaker de Bruine, G. H., gevoelt meer voor toenadering tus- schen Chr. historischen, katholieken en anti-revolutionairen dan voor het accen- tueeren van verschillen. De christelijk- historischen zijn tegen subsidieering van bijzonder hooger onderwijs, omdat zij alle richtingen en levensbeschouwingen op de Openbare Universiteit willen vertegen woordigd zien. Spr. is intusschen diep onder den indruk van de ontzaglijke of fers, die de grootendeels kleine luyden zich voor de Vrije Universiteit hebben ge troost. „Ik ben de schuldige," antwoordde Isa bel nauwelijks verstaanbaar. ,Ik was verbitterd op mezelf en iedereen, en in een booze opwelling heb ik dat vreese- lijke boek geschreven. En toen ik later zag, hoe de menschen er zich aan erger den, schaamde ik me, en ik durfde de schande niet aanvaarden, om als de schrij ver bekend te worden. En toen reddo Paul me van de gevolgen van mijn eigen dwaasheid en heeft mijn straf op zich genomen!" HOOFDSTUK XX. Een langen tijd heerschte er stilzwij gen; toen zei Johanna zacht: „En na zoo iets kon je nog twijfelen of hij je lief had?" Een snik was Isabel's eenig antwoord. „Lieve, ik ben heel blij, dat je het me verteld hebt," vervolgde Johanna, terwijl ze Isabel zacht over het haar streek, „het is zoo'n onuitsprekelijke vreugde voor me te weten, dat Paul zich nooit zóó vergeten heeft. Maar je mag het aan niemand anders vertellen; het is nu Pauls geheim en niet het jouwe." „O, ik moet; ik moet de heele wereld vertellen hoe goed Paul is geweest en hoe Ieeliik en wreed ze hem beoordeeld heeft." „Je zult niets doen van dat alles. Als Paul zijn reputatie als schrijver in de waagschaal heeft gesteld om jou te spa ren, dan mag niemand dat geheim open- Spr. heeft gezegd, dat de wetensehap noch wat betreft wat het uitgangspunt, noch wat de resultaten betreft, aan een dogma moet zijn gebonden. De onderzoe ker moet gebonden zijn aan eigen over tuiging en niet aan de overtuiging van dengeen, die hem benoemt. Spr. begeerde niemand te kwetsen. Vandaag komt de Minister aan het woord. Avondvergadering. Blnnenlandsche Zaken en Landbouw. Aan de orde is de begrooting van bin- nenlandsche zaken en landbouw voor 1931. De heer Braat (plattel.) bepleit nog maals afschaffinng van den zomertijd, met het oog op de belangen van het platteland. Hij acht het niet uitgesloten dat de opvattingen van de Kamer in de laatste jaren ten aanzien van dit vraag stuk zijn gewijzigd ten gunste van de af schaffing, vooral ook met het oog op de crisis in den landbouw. Spreker dient een motie in, waarbij de Kamer, van oordeel dat de crisis den landbouw teistert, in verband daarmede den wensch van af schaffing van den zomertijd te kennen geeft. De heer Zandt (S.G.P.) steunt deze motie en sluit zich bij het betoog van den heer Braat aan. De heer Bakker (C.H.) acht thans niet den tijd gekomen om over deze kwes tie een uitspraak te doen. Minister Ruys de Beeren- b r o u c k gelooft dat thans de tegenstel ling tusschen platteland en steden niet moet worden verscherpt en verwijst naar zijn reeds meermalen bekend gemaakt standpunt; omtrent den zomertijd. Spr. raadt de Kamer ten zeerste af, deze mo tie te aanvaarden. Verder -is lang en breed gesproken over de relletjes te Maastricht in Juli '29 bij de staking aan de zinkwitfabriëken, waarbij enkele dpoden zijn gevallen. Over de schuldvraag was men het vol strekt niet eens. Wel schijnt vast te staan dat een deel der politie niet met de noo- dige tact is opgetreden. Te 12.40 werden de debatten over dB punt gesloten. Bij Kon. besluit is benoemd: tot Raad van den polder Walcheren, L. Simonse te Biggekerke. Bij Kon. besluit is aan Mr J. A. E. Rink, kantonrechter plaatsverv. in het kanton Middelburg, eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Goes. De A. - R. Kiesvereeniging houdt vanavond haar 65ste jaarvergade ring. We zouden dus kunnen spreken van een kroonjaar. En als een kroonjaar gevierd wordt is er alFijd meer dan ge wone belangstelling. De vergadering wordt gehouden in de Chr. Bewaarschool. Middelburg. Gisterenavond had eene commissie uit de deelneemsters en deel nemers aan den Historischen optocht op 1 'September j.l. het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" uitgenoodigd tot een bijeenkomst in de Schutterszaal in het Schuttershof. Namens oie commissie heette de heer Mr M. G. W. v a n d e r V e u r allen har telijk welkom en deelde mede, dat de commissie bestaat uit de heeren Mr Rink, v. d. Leijé, Mr G. J. Sprenger, Graaf van Lynden, Jhr Boddaert en spr. Spr. her innerde aan het gevierde, grootsche feest, dat schoon van uitvoering en opzet was. waaraan allen met buitengewoon groot genoegen terugdenken. Men heeft gelden ingezameld, waaraan bijna alle leden van het eere-comité en vele deelneemsters en deelnemers bijdroegen. Over het geschenk is vooraf overleg gepleegd met den voor zitter en vernomen werd, dat de biblio theek van de Vokszangschool een aan vulling en een goede bergplaats ten zeer ste noodig had. Op verzoek van spreker onthulde de beer Mr. Rink daarop een fraaie, soliede boekenkast voor het op bergen van de muziekbibliotheek van de zangschool. Een tweede wensch was een goede berg plaats voor het nieuwe vaandel en thans onthulde de heer Rink een zware, doel- baar maken, zonder zijn toestemming- Begrijp je dat niet? Niets achtte hij van meer belang dan jou te beschermen; daarom zou het al heel wreed zijn, zijn mooie daad te niet te doen in een oogen blik, dat je geweten ging spreken." „Maar ik verdien het, dat de menschen zullen vernemen, hoe zelfzuchtig en laf ik ben geweest," riep Isabel uit. „Misschien wel; maar op het oogen blik vraag ik me af, wat Paul verdient, niet wat jij verdient, beste kind." „O, Johanna, kun je me ooit ver geven?" „Ik vrees, dat ik het niet had kunnen doen, toen ik sterk en gezond was, maar nu is het anders. Ja, ik vergeef je, Isa bel; ofschoon ik moet erkennen, dat het niet aan mij ligt om te vergeven, zooals Paul vergeeft, of lief te hebben, zooals Paul liefheeft; maar ik kan me in het minst niet begrijpen, hoe een van jullie tweeën kon doen, zooals je gedaan hebt je bent allebei even onbegrijpelijk voor me. Vertel me eens hoe het gebeurd is." „Nadat ik met Paul getwist had, was ik in een erg bittere stemming, omdat ik dacht, dat hij hard en koud was en me niet liefhad, zooals ik hem liefhad. Ik schaamde me, omdat ik meende, mijn liefde vergooid te hebben aan iemand, die ze niet wist te waardeeren." „Ik vrees, dat ik het heelemaal niet begrijp, maar dat doet er niet toe." matige kist, waarin hst vaandel geheel kan uithangen en tegen vocht en ander bederf is gevrijwaard. Ten slotte 'bood spr. nog eenige nieuwe zangbundels aan. Spr. hoopte, dat „Uit het VolkVoor het Volk" nog menigmaal zulk een feest zal mogen organiseeren. (Applaus.) De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, noemde het een bijzonderheid, dat de vereeniging nog even krachtig is als vroeger. Spr. huldigt alle deelnemenden voor hun keurig werk, De heer W. d e G r a a f, voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", wil in den hee<r v. d. Veur het geheele comité dank brengen voor woorden en geschen ken. Ook deze spr. dankt allen, die aan het feest hebben medegewerkt.. Spr. wees nog op den grooten financieelen steun, die van gemeente en burgerij is ontvan gen en deelde mede, dat na het feest nog verschillende giften in een eventueel te kort werden toegezegd, o.a. f 500 van iemand, die reeds een belangrijke som had bijgedragen. Het bestuur behoefde van die bedragen geen gebruik meer te maken, daar er geen tekort was. Vlissingen. Voor de afd. Patrimonium sprak gisteravond in het Militair Tehuis (Bellamypark) de heer A. de Lange uit Goes over: „Sociaal Gemeentebeleid". De voorzitter, dhr de Bruin, opende en leidde de vergadering. Dhr De Lange gaf na enkele inleidende beschouwingen een overzicht van de voor naamste punten van Patrimoniums Ge meenteprogram. Na het referaat volgde een onderhou dende bespreking. Het laatste dèel der vergadering werd ook bijgewoond door de heeren P. G. Laernoes (wethouder) en Sorel (raadslid). Dhr De Lange beëindig de de goed bezochte bijeenkomst met dank gebed. Kruiningen, Woensdagavond trad voor de Gerei Jeugd vereenigingen in het goed bezette kerkgebouw op Ds D. Scheele van Middelburg, met het onderwerp; Wereld- ojverwinaars. Spr toekende den gewel digen strijd tusschen Babel en Jeruzalem in de personen van Nebukadnezar, den koning van Babel en de drie jongelingen, welke niet konden en ook niet wilden buigen voor het gouden beeld en ten slotte geworpen werden in den vürigen oven. Maar bewaard door de wonder macht Gods, zijn zij weder uit den oven gekomen als wereldoverwinnaars. De god van Babel moest in het stof voor den God van de jongelingen. De Naam Gods werd verheerlijkt en groot gemaakt. Deze geweldige strijd tusschen Babel en Je ruzalem duurt nog met onverminderde kracht voort. Wij moeten niet buigen voor den god dezer eeuw. Maar in de kracht des geloofs strijden den goeden strijd des geloofs. Nieuwdorp. Woensdagavond gaf de Zangvereeniging „Tot nut en genoegen", onder leiding van den beer J. H. Tam- rninga, haar uitvoering in de Ned. Herv. kerk alhier. In grooten getale waren de menschen toegestroomd en niet ten on rechte. Eerst zongen de leden van de ver eeniging 8 liederen, en daarna zong nog het Goesche dubbel kwartet, onder leiding van den heer S. J. Tamminga, een acht tal liederen. Ter afwisseling -speelde de ■heer Melse eenige orgel-solo's. Zeer jam mer was het, dat niet door allen met -de noodige aandacht naar deze mooie en goed gespeelde muziek werd geluisterd. Alles -bij- elkaar bezorgde de vereeniging de aanwezigen een mooien avond. Mellskerke. Woensdagavond werd op verzoek van enkele leden een vergadering gehouden in de Chr. school alhier, ter bespreking „Ziekenhuisverpleging op Walcheren". Dhr P. Harpe opende de vergadering en heette de aanwezige leden en belang stellenden hartelijk welkom en gaf daar na het woord aan dhr L. Onderdijk, secr.- penn. dier vereeniging. De heer Onderdijk besprak het doel en de werking der vereeniging. Spr. werd met aandacht aangehoord, en gaf ruim schoots gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan dan ook nog al gebruik werd gemaakt. Een 12-tal personen gaf zich als lid op. Een plaatselijk bestuur werd gekozen bestaande uit dhrn J. Geschiere, voorz.; „Begrijp je niet, dat als een man liefde schenkt, waar ze niet gevraagd wordt, hij daarmee een recht krijgt op de dank baarheid van een vrouw en op de sym pathie van alle anderen; terwijl, als een vrouw hetzelfde doet, ze verafschuwd wordt door iedereen?" „Ik heb het nooit in dat licht bezien, maar ga voort." „Toen kwam het denkbeeld bij me op een boek te schrijven, dat Paul er van zou overtuigen, dat ik ©en kleingeestig, harteloos schepsel was, niet in staat hem of een ander werkelijk lief te hebben. Het was hellepijn voor mijn trots te den ken, dat Paul misschien om me had ge geven, omdat hij me als een goede partij beschouwde; en ik was van plan de rollen om te draaien en zijn trots te won den door hem te doen gelooven, dat ik al dien tijd slechts met hem gespeeld had om me te amuseeren." „Wat een bittere straf voor Paul, voor de dwalingen van je eigen verbeelding, mijn beste!" „Al den tijd dat ik aan het boekiwerkte, dacht ik slechts aan hem en hoe ik hem kon wonden en pijn doen. Het kon me niet schelen of de roman een succes werd of niet, of dat iemand hem zou lezen behalve Paul. Maar toen hij verscheen, verwekte hij nog al opschudding, zooals je weet, en iedereen sprak er over," „Ja, dat herinner ik me," A. Komejan, seer. en P. Ha?p&, penn. Als bode werd benoemd dhr J. de Bcxiijne alwaar gelegenheid zal worden gegeven zich als lid op te geven. Arnemuiden. De arbeider v. D., die eeni- gen tijd geleden door een auto op den rijksweg bij Sloedam werd aangereden, wordt nog steeds in het Gasthuis ver pleegd, hoewel zijn toestand bevredigend is. Voor zoover bekend, is men den dader van deze aanrijding nog niet op het spoor, O.- sn W.-Souburg. De Christelijke Zang vereeniging „Soli Deo Gloria" gaf Woens dagavond een uitvoering. Zeer velen had den zich opgemaakt om deze bij te wo nen, zoodat het Geref. Kerkgebouw vol was met belangstellenden. De voorzitter, dhr F. Huson, opende met gebed en een welkomstwoord tot de aan wezigen, waarna de afwerking van het ruime programma een aanvang nam. Eerst zong het koor diverse werker bekende componisten. Hierna volgde c-?>. viertal duetten, een 2-tal solo's en één kwartet. Daarna zong het koor nog een vijftal nummers. De vereeniging had zich evenals ver leden jaar, weer de medewerking ver zekerd van het strijkorkest onder leiding van mej. de Hondt uit Vlissingen, ter be geleiding van verschillende nummers. Voor en na de pauze gaf dit orkest en kele nummers ten beste. Zoowel koor als orkest gaven iets moois te hooren en het warme applaus vertolkte dit. Aan een vijftal zangeressen werden bloemen aangeboden. Ds Spijkerboer ein digde met dankzegging. Het was over het geheel genomen voor de Vereeniging en haar ijverigen direc teur, dhr de Bu, ongetwijfeld een mooie avond. DE UITVOER VAN LANDBQUWPRODUÜTEN. Aan het Statistisch Overzicht van den uitvoer van landbouwproducten over de maand October en Januari/October 1930, dat de Nederlandsche Laudbouw-Han- delskamer iedero maand samenstelt uit gegevens van het Centraal Bureau vcor de Statistiek, ontleenen wij het volgende: In October verlieten meer jongere paar den ons land dan de maand tevoren. To taal 606 stuks paarden, ter waarde van f 199.000 (Sept. 419 stuks). Slachtvee ging in een grooter aantal naar België. De uitvoer van fokvee is eveneens toegeno men. Verlieten toch in Sept. 795 stuks melk- en kalfkoeien ons land, in October was dit aantal belangrijk grooter, n.l. 1272 stuks, ter waarde van f 380.000. Door een geringeren afzet van pluim vee naar België (79.660), Spanje (19.800) en Zwitserland (29.796) was ondanks de iets grootere uitvoer naar Duitschlaud 546.605), de totale uitvoer 677.440 stuks; ter waarde van f 694.000 geringer dan in September (716.173 stuks). De uitvoer van geslacht pluimvee bleef ongeveer ge lijk aan die der vorige maand. De uitvoer van versch varkensvleesch was deze maand iets grooter. De totale uitvoer bedroeg 2.690 ton ter waarde van f 2.689.000 (Sept. 1.847 ton). Door een te geringen export van eieren naar alle afzetlanden was ook de totale uitvoeT geringer (Oct. 3152 ton ter waar de van f f 2.975.000, Sept. 5.536 ton). Gedurende October was de uitvoer, zoowel wat betreft de zaaigranen als de niet-zaaigranen gering Van de peulvruchten werden groene erwten ruim 1000 ton en bruine boonen bijna 1100 ton meer uitgevoerd. Fijne zaden werden in ongeveer gelijke hoeveel heden geëxporteerd. Groot-Brittannië betrok ruim 5000 ton meer uien en sjalotten. De uitvoer van kleiaardappelen was grooter dan in September, n.l. 35.869 ton ter waarde van f 484.000 (Sept. 14.609 ton), doch veel geringer dan in October van het vorige jaar. België betrok hier van de grootste hoeveelheid. Ofschoon men het boek goed geschre ven, vond, werd het toch niet mooi ge vonden en de menschen zeiden allerlei leelijke dingen over den schrijver." Johanna knikte; niemand wist beter dan zij, de leelijke dingen, die er gezegd waren; maar toch nam ze haar liefkozen de hand niet van het gebogen hoofd. „En toen, vervolgde Isabel, „voelde ik een steeds Stijgende vrees, dat men zou uitvin den, wie de schrijver in werkelijkheid was. Ik hechtte zoo aan bewondering en bijval, dat ik meende niet te kunnen verdragen, als men over mij ging den ken, zooals men dacht over den schrijver van Schijn en Wezen. Ik lag vaak heele nachten wakker om middelen te verzinnen ten einde de menschen van het juiste spoor af te brengen." „Wel en wat gebeurde er toen?",. „Op zekeren 'dag, toen ik haast der wanhoop nabij was, hoorde ik, dat Paul Lord Robert Thistletown had verleid, dat hij den naam Angus Grey had aangeno men. Onmiddellijk begreep ik, wat dat beteekende, het beteekende, dat de man dien ik had gewond en beleedigd, zelfs beter begreep dan ik zelf, wat voor mij de gevolgen zouden zijn, als ik bekend werd als de schrijfster van „Schijn en Wezen"; en daarom beschermde hij mij, ten koste van zijn eigen letterkundige reputatie en nam hij mijn straf op zich." (W ordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5