enz. Rechtzaken Ingezonden stukken Telegrammen. Financieële Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Terwijl de waarde ran de frano tot 1/0 ran die van 1014 gedaald le, zijn de producten niet meer dan 45 maal de waarde van die in 1014. De suikerbieten worden betaald tegen 90 frs. de 1000 Kilo, men schat dat er een verlies van 3000 frs. per H.A. gele den zal worden. De veeprijzen zijn intusschen ook ge daald. De handel in paarden, even opge leefd, neemt weer af; het slachtvee is enkele frs. lager per Kilo in prijs, de var- kensprijs is 2,50 frs. per Kilo lager." Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den heden de navolgende zaken behan deld: L. V., 25 jaar, tramconducteur te Mid delburg, verdacht van verduistering van tienrittenkaarten tot een bedrag van on geveer f180, ten nadeele van de P.Z.E.M. te Vlissingen in 1930, welke kaarten hij als tramconducteur in zijn bezit had van die Maatschappij om ze in de tram aan het publiek te verkoopen. Eisch: 6 maanden gev. straf, voorw. 3 jaar proeftijd. H. V., 44 jaar, koopman en caféhouder te Wissenkerke, was in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij hij wegens over treding van de Motor- en Rij wiel wet werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 25 d.h. met ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Eisch bevestiging vonnis waarvan be roep. K. L., 27 j., pensionhouder te Zoute lande, verdacht van vernieling van een rooster van een rioolput, ten nadeele van de gemeente Zoutelande op 20 April 1930. Eisch f5 of 5 d. h. I. de B., 25 j., arbeider te Nisse, was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Goes, waar bij hij wegens overtr. van de Motor- en Rijwielwet werd veroordeeld tot een geld boete van f 10 of 10 d. h. Eisch: bevestiging vonnis waarvan be roep. J. B., 37 j., ingenieur te Sluiskil, ver dacht van verduistering van een gelds bedrag van f50 ten nadeele van F. .T. v. Kerkvoorde te Axel in 1930. Eisch: 1 maand gev. straf voorw. met 3 jaar proeftijd. I. de R., 22 j., timmermansknecht te Middelburg, verdacht van verduistering van de opbrengst van ongeveer 25 flesch- jes bier en 25 fleschjes limonade, ten nadeele van den limonadefabrikant J. F. P. te Middelburg, op 6 September 1.1. Eisch 4 maanden gev. straf. J. de W., 25 jaar, landbouwer te Nieuw- dorp, gem. 's-Heer Arendskerke, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens, een kunstweg geen rijksweg zijnde, met een voertuig berijden zonder dat de wielen van modder en klei zijn ontdaan, werd veroordeeld tot een geld boete van f7.50 of 5 d. h. Eisch bevestiging vonnis waarvan be roep. J. C. S., 38 jaar, kreeftenhandelaar te Ierseke, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrech ter te Goes, waarbij hij wegens overtr. Motor- en Rijwielwet werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 25 d, h. en intrekking rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Eisch: bevestiging vonnis waarvan be roep. Veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld: A. H., 56 jaar, werktuig kundige te Terneuzen. Vrijgesproken. Ontucht: E. y. d. S., 65 jaar, zeeman te Middelburg, in voorarrest, zes mnd. gev. straf mei aftr. voorarrest. Overtreding Wet Openbare middelen van vervoer: A. D., 31 jaar, autoverhuur der te Axel. Vrijgesproken. Wederspannigheld: J, de J., 47 jaar, visscher en I. de J., 25 jaar, vieecher, beiden wonende te Bruiuieee. Ieder 14 d. gev. straf. Overtreding Motor- en Rijwielwet: A. K., 20 jaar, vrachtrijder te Heinkenszand. Vrijgesproken. J. W., 35 jaar, werkman te Sluis, was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Oostburg, waarbij hij wegens openbare dronken schap, gepleegd bij herhaling, werd ver oordeeld tot 3 weken hechtenisstrai en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. Eifich: beves tiging vonnis, waarvan hooger beroep. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaotiw. De gelden van Kerken, Scholen, enz. Les affaires, c'est l'argent des autres. Het is nu al heel wat jaren geleden, dat een predikant me vroeg: „Waarom brengt een bezitter z'n momenteel over tollige kasmiddelen bij een kassier en niet bij mij? 't Geldt hier toch maar een kwes tie van vertrouwenl" Zijn Eerwaarde was nog de meening toegedaan, dat het nog met het „depo neer en" van gelden ging als bij de kas- sierderij in oorspronkelijken vorm, toen men geld bij den kassier „deponeerde", een vertrouwenskwestie. De geldgever kreeg daarvoor geen rentevergoeding, doch moest integendeel bewaarloon be talen. De kassiers, zich gaarne naar den ge- wijzigden aard hunner werkzaamheden „bankiers" noemend, doen al wat in hun vermogen ligt, om vrije gelden van parti culieren tot zich te trekken „in déposito". Dat geld wordt niet onttrokken aan de risico van hun bedrijf, het moet „roulee- ren", omloopen. De bankier geeft den „geldbrengers" eenige lage rente, en zet het uit tegen zoo hoog mogelijke rente. Dominee heeft hier gelijk: 't geldt hier een vertrouwenskwestie. De geldgever mist de zekerheid, dat z'n geld veilig staat. Financieren is een vak apart. Daar om geeft men 'tgeld niet aan een eerlij ken dominee, maar aan een „vertrouwd" zakenman-financier. De vraag rijst: waarop is dat vertrou wen gebaseerd? Omdat de bankier alge meen bekend staat als uiterst solide in handel en wandel en omdat hij bovendien een geroutineerd en kundig zakenman is. Helaas, dat alles kon men ook getui gen van den directeur der Handels- en Landbouwbank. Hoevelen zullen hun „blind" vertrou wen in de droevige gevolgen betreuren, nu ze zoo gedupeerd zijn. Dat vertrouwen is gebaseerd op de ka pitaalkracht van den geldnemer. Veelal gebruiken groote bankinstellingen nim mer hun eigen kapitaal, maar houden het, versterkt door reserves, als waar borgfonds voor hun klanten, afzonderlijk belegd in vaste goederen of staatsfondsen. Dat vertrouwen wordt versterkt door de openbaarmaking van den stand der zaak door publiciteit in de bladen van de ha- lansen. Dat vertrouwen is niet „in den blinde". 't Is erg, dat de spaarpenningen van den kleinen man misbruikt worden en verloren gaan. 't Is even erg, omdat ze door zeer velen in kleine bedragen zijn bijeengebracht, dat in deposito-gegeven gelden voor kerken of scholen of zending, verloren zouden kunnen gaan. Is daarvoor de noodige veiligstelling aanwezig in den vorm van vastgelegd ka pitaal en belegde reserves? Misschien wel, maar men weet het toch niet. Bij den val der Handels- en Landbouwbank is 't vertrouwen geschokten terecht. Zskerheidsstelling is relatief in haar karakter. Wij kunnen en kennen als men- scben slechts ten deele. Waar 't betreft Een pracht witte Wyandotte hen van den heer Jansen uit Tilburg behaalde een eersten prijs op de groote pluimveetentoonstelling te Tilburg, gehouden door de Eersts Tilhurgsohe Pluimveevereeniging bij gelegenheid van kMMP eerste lustrum, de gelden van bovengenoemde instellin gen, hebben de commissies van beheer de taak, om als goede rentmeesters, de veiligheid der hun toevertrouwde som men, zooveel in hun vermogen is, te waarborgen. Daarbij mag renteverlies, wal bij deposito gering is, m.i. geen rol spelen. Mijn bedoeling is niet hier bepaalde wenken te geven, om „aan te raden", noch ook om te „ontraden", doch alleen om te wijzen op 't feit, dat bij zeer velen vaak een chaotische begripsverwarring heerscht omtrent „richtig financieren", wat tot schade kan leiden. M. C. VAN DEN ENDE, Lid d. Ned. Unie v. Accountants. Middelburg. BESTRIJDING DER PORNOGRAFIE. In het jongste Algemeen Politieblad komt een circulaire van den minister van Justitie, Mr J. Donner, aan de procu reurs-generaal bij de gerechtshoven voor, waaraan het volgende ontleend wordt: De minister begint m6t te herinneren, dat, waar de laatste jaren herhaaldelijk de noodzakelijkheid van een krachtiger bestrijding der pornografie naar voren gekomen is, zijnerzijds ter nadere bevor dering van dit doel is uitgelokt het Ko ninklijk Besluit van 24 Mei 1930. De inhoud van dit koninklijk besluit en de daarop steunende herziene instruc tie voor den directeur van het Rijksbu reau, betreffende de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en van den handel in ontuchtige uitgaven te Am sterdam, hebben bijzonderlijk ten doel, genoemd Rijksbureau hij deze bestrijding een plaats aan te wijzen en zoodoende ook het verkrijgen van meer eenheid in ge dragslijn bij het optreden ter zake. Het spreekt vanzelf, schrijft de minis ter, dat door de aangegeven uitbreiding van den werkkring van het Rijksbureau, de eigen werkzaamheid der parketten op het gebied van de bestrijding der porno grafie enz. in geen enkel opzicht verslap pen mag; integendeel, het is allereerst de bedoeling de plaatselijke actie te dezen beter mogelijk te maken en te steunen en dus niet het initiatief van het Rijksbureau af te wachten, al zal bij een voorgenomen optreden voorafgaand contact in bepaal de gevallen aanbeveling verdienen. Ter bevordering van het bovenstaande worden aan het rijksbureau, voorloopig twee opsporingsambtenaren (recher cheurs) verhonden, terwijl de benoeming van een commissie van gezaghebbende ter zake tot oordeelen bevoegd te achten per sonen heeft plaats gevonden, die, voor zoover noodig aan meergenoemd rijks- buerau de verlangde deskundige voor lichting zal verstrekken omtrent den aard der geschriften. Op zijn beurt zal het rijksbureau dan de justitie-autoriteit, die een strafvervolging overweegt, in kennis kunnen stellen met het door de Commissie uitgebrachte advies. Ten slotte volgt de ministerieele be schikking, d.d. 19 dezer, waarbij wordt ingesteld de commissie van advies, hier- voren reeds vermeld en die is saamge- steid als volgt; Lid en voorzittor: Mr G. Kirberger, raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden; leden: D. L. Daalder, redacteur van „Het Kind", te Bergen; Prof. Dr L. van der Horst, hoogleeraar in de psychiatrie te Amsterdam; Prof. Dr F. W. Hudig, hoogleeraar in de Kunstgeschiedenis te Amsterdam, wonende te Aerdenhout; Prof. Mr W. P. J. Pompe,hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Utrecht; Mevr. F. Steenberghe-Engeringh te Soesterberg; D. Wouters, letterkundige te Zeist. [moerige protestvergadering inzake de land- en tuinbouwcrisis. IEN HAAG. Hedenmorgen werd de aangekondigde groote protestvergade ring gehouden van het Comité van actie ter bestrijding van de land- en tuinbouw crisis. Als sprekers traden op de heeren Braat, Baars en Hethon. Een aantal leden van fascistische or ganisaties was aanwezig evenals een aantal leden van het Arbeids-secicta- riaat. Aan het einde der vergadering kwam het tot 8en ernstige botsing tussohen bei de groepen. Het slot was dat een 5-tal personen werd gearresteerd; eenige gummistok ken en stukken ijzer werden in beslag genomen. Zaal en tuin werden door de politie ontruimd. De Zomertijd. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft heden de motie-Braat tot afschaffing van den Zomertijd verworpen met 52 tegen 6 st. Voor stemden de heeren Braat, Kersten, v. Dis, Zandt, Severijn en Duymaer van Twist. Inbreker gearresteerd. OSS. De marechausee alhier was ter oore gekomen, dat het plan bestond in te breken in het huis van M. Hes, nabij het station. Vannacht, toen twee mare- chausees zich in het huis, waarvan de bewoners afwezig waren, hadden opge steld, verschenen twee inbrekers, die zich door het uitsnijden van een raam toegang verschaften. Toen de politiemannen, tot grooten schrik der inbrekers, te voor schijn kwamen, trok één van hen een re volver en schoot daarmee, waarbij de slagader van de linkerhand van een der marechausees geraakt werd. De inbre kers trachtten toen te ontvluchten, maar een hunner, een zekere Blommers, werd gearresteerd. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met leden van een be ruchte inbrekersbende, die zich aan ver schillende roofovervallen hier in de buurt heeft schuldig gemaakt. De gewonde politieman ia naar het zie kenhuis overgebracht. GRONINGEN. De directeur van het bijkantoor van de Handels- en Land bouwbank alhier, M, H. W., tevens di recteur van de Groninger Discontobank, is gisteren aangehouden en na verhoor naar 't Huis van Bewaring overgebracht. W. wordt verdacht van het plegen van onregelmatigheden in de administraties van beide banken. NIJMEGEN. De peilschaal geeft een val aan van ongeveer 1 c.M. NIJMEGEN. De 18-jarige M. H., die gisteren van Erlecom bij Beek naar Nij megen fietste is tengevolge van de glad heid van den weg in een sloot geraakt en verdronken. GRAVE. De stand van de Maas is wei nig veranderd sedert gisterenavond, maar er kan toch 'n weinig val geconsta teerd worden. De Beersche overlaat werkt nog krach tig over de volle lengte met een diepte van 16 c.M. Op den Elftweg staat nog 93 c.M. water. Sedert gisteren is het water 3 c.M. gevallen. BATAVIA. Het vierde postvliegtuig is is heden met ruim 155 K.G. post aan boord naar Europa vertrokken. Te 15 u. is het vliegtuig te Medan voorspoedig ge land. Wisselkoersen. Amsterdam, 28 Nov., 2.30 u. Parijs 9.75-9.77 Londen 12.06Vi6~-12.068/ie New-York. 2.48%—,48% Brussel 34.64—34.66 Berlijn 59.24—59.25 MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. Ver meulen, 32 j. en N. Wiggers, 22 j.; P. E. A. van Heimburg, 32 j. en N. J. van Driel, 26 j.; L. Meijers, 23 j. en J. L. de Bruijne, 20 j. Bevallen: A. Wigard, geb. Joziasse, d.; J. C. van Eenennaam, geb. v. Tatenhove, z.; C. Bimmel, geb. Polderman, z. GOES. Overleden: Jannetje van Dijke, 73 j., wed. v. Jaxobiis YVaale te Zie- rikzee. Pieter Wessels, 66 j., echtgen. v. Pieternella Johanna van Luijk. Van 2027 Nov. VLISSINGEN. Ondertrouwd: M. Dek ker, 25 j. en G. A. Dekker, 24 j. Getrouwd: D. Joziasse, 27 j. en S. Bosschaart, 26 j.; P. van Es, 21 j. en G. Asard, 22 j. Bevallen; E. A. Ovaa, geb. van Beider, d.; S. Joziasse, geb. Bosschaart, d.; J. J. Jonckman, gsb. Hoogstraten, z.; M. Pop- pe, geb. de Ruijter, d.; G. Eiff, geb. Schuur biers, z.; T. P. Polderman, geb. Gbristiaans, d. Overleden: P. Walhout, 21 j. jm.; M. Geelhoed, man van G. Saaij, 70 j; W. F. Meijboom, wed. van E. A. van Poeljen, 68 j. (Vliss. Crt.) KRUININGEN. Gehuwd: Petrus Jan van Sprundel 29 j. en Maria Rosalia Mollet, 29 j. Geboren: Catharina Cornelia d.v. Ge rard Hoekman en Neeltje Philipse; Ed- mundus Antonius Maria, z.v. Alexander Petrus Mast en Pieternella Maria van Loon; Marinus, z.v. Gerard Eckhardt en Adriana Verhulst; Louiso Maria d.v. Pie ter Johannes Vermont en Maria Catha rina den Boer, SOUBURG. Gehuwd; Jan Florusse, 25 j. en Wilhelmina Cornelia Bostelaar 26 j. Geboren: Jan z.v. Jacobus Adriaan Brouwer en Leuntje Kaljouw. Overleden: Hendryna Cornelia Oranje 59 j. vr. v. Abraham van der Horst; Sa ra Catharina Josina van Houte 58 j. on gehuwd. Van 21—28 Nov. IERSEKE. Ondertrouwd: Willem Phi- lippus Bom, 24 j. jm. en Maatje Johanna Paauwe, 24 j. jd. Gehuwd: Cornelia de Rooij, 22 j. jm. en Wilhelmina Mieras, 20 j. jd. Geboren: Martinus Adrianus, z. v. Pie ter van Anrooij en Hendrika Johanna van Reenen. Overleden: Jakoba Adriana Gornelis- se, 83 j., wed. van Leendert Jan 't Hart; Jan Abraham Hartoog, 49 j., echtgen. van Christina Eckhardt; Maria Stroo- snijder, 81 j., wed. van Willem Bom. MIDDELBURG, 27 Nov. 1930. Kleine veiling. Peren: Beurré Alexander Lucas 31, Winter Bergamotte 11, Comtesse de Paris 2046, Joséphine de Malines 28, Francois Borgia 1721, Gieser Wildeman 818, Pondspeer 18, St Remy 17, Klei- peer 918, per 100 K.G. Appelen: Goudreinetten 2051, Gron. Kroon 3238, Belle de Pontouse 32, Framboosappels 25, Roode Bakker 21, Zoete Bellefleur 1920, Zure Bellefleur 16—40, Campagne Zoet 1920, Zoete Armgaarne 24—33, Hollandsch zoet 18 24, Grauwzost SC, Pippin Cox Oranje 45, Prosent van Lunteren SC—SI, Mispels 8, per 100 K.G. Op de Exporvciling van 10 uur wer den de volgende prijzen best ?ed. Uien: Gewone 1,10, Bri-fingen 0,25, Groote 0,79, alles per 50 K.G. KAPCLLE-BIEZELINGE, 27 Nov. '30. Kleine veiling: Goudreinetten 1836, Bel lefleur 25, Sterappels 30, Gron. Kroon 27 Hollandsch Zoet 1325, Gieser Wilde man 22, Kleiperen 1410, Wintersuike- rij 10, Mispels 9, Spruiten 411, Wijn peen 2, alles per K.G. Bloemkool 613, Savoye kool 3, An dijvie 1, alles per stuk. BERGEN OP ZOOM, 27 Nov. 1930. Eiermijn B. B. B. Eieren A., van 60 K.G. en hooger f8.42; id. B., van 5660 K.G. f 7,40; id. C., van 56 K.G. en lager f 5,84 6,01, per 100 stuks. Prijs per K.G. f 1.237. Door notaris Blaupot ten Cate is Donderdagavond in „Mercurius" pu bliek verkocht: Een winkelhuis en erf met bovenwoning aan de Korte Delft, G 12, groot 1 A. 8 c.A. Kooper dhr G. Geen- sen te Middelburg voor f5451; Een woonhuis met tuingrond aan den Veerschen Weg, T 263 A, groot 21 A. 95 e.A. Kooper dhr A. Looten te Middel burg voor f 4700. Door notaris Blaupot ten Gate is Donderdagmiddag in „Mercurius" te Middelburg publiek verkocht: 54 A. of 1 G. 113 R. weiland onder Koudekerke, bij het Lage Wegje; koo per dhr A. Vader aldaar voor f810; 66 A. 10 c.A. of 1 G. 205 R. weiland on der Oost- en West-Souburg, bij den Abeelschen weg; kooper dhr H. Dekker Az. te Koudekerke voor f 1105. 76 A. 50 c.A. of 1 G. 285 R. bouwland, onder Ritthem, bij don Molen, kooper dhr J. Ovaa te Souburg voor f 1250. Programma van Zaterdag 29 November. HUIZEN. 1875 M. Uitsl. KRO-uitz. 8—9.16 Concert. 1212.16 Politieber. 12,151.46 Concert KRO Sextet. 1.462.30 Gramofoon- platen. 4.30—6 Gramofoonplaten. 6—6.15 Sport praatje. 6.166.36 Journal weekoverzicht. 6.35 —6.46 Gramofoonplaten. 8—11 Op laat van den Minister afgestaan aan mr Marchant c.s. 11—12 Concert. KRO salonorkest. HILVERSUM. 298 M. Uitsluitend V.A.R.A.- uitzending. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 1,202.20 orkestconcert. 3.50 Concert orkest, alt en bariton. 6.05 Orgelspel. 7.06 Piano-recital. 7.50 Orkestconcert. 8.20 Concert koor, orkest, en solisten. Schotsche avond. LANGEN BERG, 473 M. 12.25—1.50 Orkest- concert en viool. 44.25 Gramofoonplaten. 4.60—5 Concert. Sopraan en piano. 7.20 Vroo- lijke avond. BRUSSEL, .608.5 M. Gramofoonplaten. 6.60 Gramofoonplaten. 8.35 concert. ZEESEN. 1635 M. 1.20—2.20 Gramofoon platen. 3.50—4.50 Concert uit Hamburg. 7.20 Volksliederen-avond. Stoomvaart Mi) Nederland. KON. DER NED., thuiar., p. 26 Perim. PRINS DER NED., uitr., 27 te Genua. SEMBILAN, thuisr., 28 v. Padang. TANIMBAR, 25 v. Amst. te Batavia. Kon. Ned. Stoomb. Nïij. BAARN. thuisr., 25 v. Antofag&sia. BODEGRAVEN, uitr., 25 v. Talcahuano. COSTA RIGA, thuis., 25 v. Barbados. JUNO, 24 v. Kingston (Ja) n. P. au Price. HoUerdamsche LloycL TJERIMAI, uitr., p. 26 Suez. SLAMAT, uitr., 27 te Southampton. KOTA BAROE, uitr., 27 te Sabang. INDRAPOERA, thuisr., 27 v. Colombo. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 29 November: Matige Oostelijke tot N.Oostelijke later wellicht Noord-Westelijke wind, betrok ken tot gedeeltelijk bewolkt, met eenige regen, weinig verandering in tempera tuur. Stand va* hedsnmïddfcg 3 uur: Stand van gisteren 3 uur 755. Lloht op voor fietser»! Zaterdag 4 u. 26.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3