No. 51 Vrijdag 28 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. 8qis EERSTE BLAD. JUWEELEN.... Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Zeeuwsche Stemmen. T. FABERIJ DE JONGE - GOES Voor Zelfscheerders Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 DECEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN werden verzilverd door Uit de Provincie Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. TeLs Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertsntlBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Op den goeden weg. De „Nederlander", het hoofdorgaan van de Ghr. Hist. Unie, wijst er op, dat, nu de S. D. A. P. haar standpunt inzake een mobilisatie uiteengezet heeft, de vor ming van een rood-zwart bloc uit de rij der mogelijkheden is weggevallen, en de uiterste noodzaak aan den gezichtseinder is verdwenen, wat ook door de zeer de mocratische R. K. organen is toegegeven. In verband hiermede wordt melding gemaakt van wat „De Tijd", een der R. K. organen, aan deze uitspraken toevoegt: Wij citeeren dit alles met eenige vol doening. Deze voldoening zou nog toe nemen, wanneer men in onzen kring nu ook algemeen de logische consequenties der politieke feiten wilde aanvaarden. De Roomsch-roode coalitie afzweren is slechts negatief werk. Wanneer men terug wil naar de parlementaire kabi netten, zal er nog iets anders moeten gebeuren. Men zou b.v. in de toekomst wat meer kunnen zoeken naar hetgeen samenwerking met anderen opnieuw mogelijk maakt. Al was het maar, om dat wij, Katholieken, alléén niets ver mogen. „Deze uiteenzetting", zegt de „Neder lander", achten wij juist. En dat niet enkel voor de Roomsch- Katholieken. De geschapen situatie moet naar ons oordeel ten prikkel tot bezin ning zijn voor alle groepen, die de taak kunnen hebben om mee te werken aan een sfeer, die samenwerking en meerderheid mogelijk maakt. Al ware het slechts terwille van het parlementaire stelsel". Wat hier gezegd wordt, komt geheel overeen met wat wij reeds meermalen be toogden. Het zoeken van samenwerking is, alleen reeds terwille van het parlementaire stel sel, gewenscht en noodzakelijk. Maar hier staat meer op het spel. Want als de constitutioneel-parlemen- taire verhoudingen verbroken worden, dan komen onze rechten en vrijheden in gevaar; dan worden de grondslagen van ons volksleven ernstig bedreigd. Moge dit door alle groepen, die mee kunnen werken om dat dreigende gevaar af te wenden, worden verstaan. Bezinning is noodig. Maar bij bezinning mag het niet blij ven. Het moet komen tot een ernstig zoeken naar wat samenwerking en meerderheids vorming kan bevorderen. Het stemt tot tevredenheid, dat dit zoo wel van R. Katholieke als van Ghr. His torische zijde wordt ingezien. Zoo komen we op den goeden weg. De dreigende staking in Engeland. In vele kringen, zoo wordt uit Londen gemeld, heerscht de meening, dat de sta king in de kolenindustrie in Zuid-Wales en in de Schotsche mijndistircten, die de volgende week dreigt uit te breken, ver meden zal kunnen worden. De beide, bij het conflict betrokken partijen verklaren te dien aanzien hoop vol gestemd te zijn. Heden vindt een conferentie plaats van mijnwerkers-gedelegeerden en in sommige kringen doen mededeelingen de ronde, dat het in de bedoeling ligt, te ver zoeken, de verkorting van den werktijd uit te stellen, tot de nieuwe regeling en de afzet-schema's in werking zijn getre den. Inmiddels heeft de centrale raad voor de kolenmarkt-schema's, waarin de mijn eigenaars uit alle kolendistricten zijn ver tegenwoordigd, reeds verscheidene malen vergaderd. Perzië hevig geteisterd. Volgens de „Voss. Ztg." heeft in Per zië een hevige aardbeving gewoed, waar door de stad Teheran geheel verwoest zou zijn. De bewoners moeten in tenten op het vrije veld vertoeven en hebben veel van de koude te lijden. Litwinoff over Genève. Litwinoff is te Berlijn aangekomen, waar hij, naar men verwacht, ook een onderhoud met minister Gurtius zal heb ben. In een onderhoud met den Berlijn- schen correspondent van het Russische telegraafagentschap sprak Litwinoff over de ontwapenings-conferentie en de be trekkingen tusschen Rusland en Italië. Over de redenen voor zijn vertrek uit Genève verklaarde Litwinoff, dat de Rus sische delegatie aan de werkzaamheden van de voorbereidende ontwapeningscom missie zeer actief zoo lang deel heeft ge nomen, als er slechts de geringste kans op een tastbaar resultaat was. Iedere hoop in dit opzicht is echter verdwenen. Van een ernstige verminde ring der bewapening kan geen sprake zijn. De Russische delegatie te Genève heeft den indruk gekregen, dat sommige sta ten vast besloten zijn, hun militaire macht niet te verminderen. Benzineontploffing in een Mexicaansch circus. In het dorpje Guadeloupe in de na bijheid van Irapuato (Mexico) is een ernstig ongeluk gebeurd. Door de ontploffing van een benzine tankwagen en daarop gevolgden brand werden namelijk niet minder dan der tien leden van een reizenden circustroep gedood, terwijl achttien artisten ernstige brandwonden opliepen. Door de ontploffing woest geworden, maakten de wilde dieren van het circus, w.o. eenige leeuwen, zich uit de voeten. Overal ontsteltenis verspreidend, renden de leeuwen door het dorp, tot men er ten slotte in slaagde, ze dood te schie ten. De olifanten richtten tijdens hun vlucht grootè verwoestingen in het dorp aan, alvorens in het gebergte te ver dwijnen. Tot dusver heeft men de dieren niet kunnen achterhalen. De oorzaak van de ramp was, dat een der circuswagens tegen den tankwagen botste. Volgens sommige berichten zou den er niet 13, doch zelfs 20 dooden te betreuren zijn. Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen k 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak! HfcSsg Handels- en Landbouwbank. Zooals bekend, was gisteren op de fail- lissementenrol der Haagsche rechtbank geplaatst de door mr Heeg namens 3 spaarders uit Groningen ingediende aan vrage om de spaarbank der Handels- en Landbouwbank failliet te verklaren. Ook had mr A. C. E. M. de Groot een request ingediend tot faillietverklaring van de Handels- en Landbouwbank zelve. Aangezien echter mr Lindeboom gister ochtend, zoowel voor de spaarbank als voor de Handels- en Landbouwbank ver zoeken heeft ingediend, om aan beide in stellingen surséance van betaling te ver- leenen, is de behandeling der faillisse mentsaanvragen opgeschort, totdat over de surséance-aanvrage zal zijn beslist. Later werd gemeld, dat aan de Han dels- en Landbouwbank voorloopige sur séance van betaling is verleend. De crediteurenvergadering is bepaald op 24 of 30 Jan. a.s. Tot bewindvoer ders zijn benoemd de heeren mr H. M. de Vries, dir. van de Holland-Buitenland- bank te Amsterdam, mr E. C. M. van Doorn, adv. en procureur te Den Haag en J. van Eek, dir. van de Ned. Midden- standsbank te Amsterdam. Indische begrooting 1931. De Centrale Afdeeling der Tweede Ka mer heeft besloten, op 5 Dec. a.s. des ochtends elf uur in de afdeelingen te doen onderzoeken de begrooting van Ned.-In- dië voor 1931. De Indië-postvluchten. Het 6e postvliegtuig maakte, door de slechte weersomstandigheden gedwongen, een tusschenlanding te Gijoengijoes, 80 K.M. ten N.O. van Boedapest. Alles is wel aan boord; heden gaat de reis verder. November 1930. Een Zuidwesterstorm speelde z'n gril lig spel om de grauwe steengevaarten van de oude Maria Magdalenakerk, toen wij ons moeizaam langs de onregelmatige tre den van de torentrap naar boven werk ten. De spaarzamelijke verlichting liet op vele plaatsen niet eens toe te zien, waar men den voet zette. Af en toe gal een lokkende lichtspleet gelegenheid tot een vluchtige oriënteering op die „unheimi sche" wenteltrap, doch de gierende wind, die er door de sombere ruimte tochtte, noodde niet bepaald tot de verpoozing, waaraan de vermoeide beenen toch wel behoefte kregen. Docheven de tanden .op elkaar, de borst vooruit, en we zijn er, n.i. voor de opening bij de balustrade van het Zuidertransept, waar we even „buiten om" moeten, om, na een vluchtigen blik op de Kreukelmarkt geworpen te hebben, weer naar binnen te verdwijnen, boven het nieuwe, soliede plankier van dat tran sept, vanwaar de oude brug leidt naar torenwerk en klokkenspel. Belangstelling in het interne van den pas in een nieuw gewaad gestoken toren had mij naar die hooge sferen gedreven, 'tls eigenlijk maar een bescheiden dak ruiter daar op dien trotschen kathedraal, doch een ruiter met een zingend hart, waar elk Goesenaar tóch met eenigen rechtmatigen trots naar opziet. Het uurwerk met de muzikale tijdver- kondiging, men moet ze maanden lang gemist hebben om ze op de rechte waar de te kunnen schatten? het carillon, het bèkoorlijke geluid der zingende klokken past nu eenmaal in ons knusse stadsle ven, zooals de oude linde met de klap- bank bij het stille dorpsleven. Welnu, wat is er geworden van de ziel van onzen toren? Allereerst trekt onze aandacht de oude notentrommel, waardig gekeurd om na drie eeuwen van dagelijkschen arbeid den wentelenden gang voort te zetten. Het mechaniek wordt nog omraamd door het oorspronkelijke handsmeedwerk in eenvoudigen Hollandsche-Renaissance- stijl, met het opschrift: „Antoni Huijtz met Joha vein Staple de puteerde Heere. Dit werk bedacht bestede en Ja Van de Brant na Stats begeeren". Een paar gesmeedde cartouches in denzelfden stijl, sedert lang opgeborgen in onze Oudheidskamer, vertellen ons meer van de historie van dit ongetwijfeld be langwekkende kunstwerk. Het eerste bevat dit opschrift: "Op duist Seshondert drymael acht, was dit in vier jaer al velbracht". Het tweede: „Jan Glasz Backer met Vernissus er varen. Als slach en spel quam net. De Borge- meesters ware. Dit speelwero is wel een der meeste deser lade de Meester qua va Delft die dit stuc na in hade". Wie deze rijmen vervaardigde weet ik niet, maar wel vind ik, dat men in dien tijd nog al zeer ingenomen was met dit speelwerk. Immers „een der meeste de zer landen", dat wil nog al wat zeggen, 'n Tikje zelfingenomenheid? Men zou het wel denken, als men weet, dat de ge- schiedrollen gewagen van veel misère met dezen beiaard ondervonden. Maar daar over later misschien wel eens meer. De nieuwe tijd is nu den oude te hulp gekomen. Dat treft den beschouwer al dadelijk als hij het oog slaat op het blin kend en fijn afgewerkt raderwerk van de nieuwe klok, welke schier geruischloos haar stagen gang gaat, en op de electro- motoren, waardoor zfelfs de electriciteit aan de beweging van een en ander wordt dienstbaar gemaakt. Wordt de klok op deze wijze automatisch opgewonden, op haar beurt schakelt elk kwartier de mo tor in, die de muziektrommel in bewe ging zet. De verbinding tusschen motor en trommel, met kamwielen en ketting, kan versteld worden naar gelang van het tempo, waarin men de trommel wil laten draaien, respectievelijk de melodieën wil laten spelen. Als we de veranderingen in dit gedeel te van den toren hebben bekeken, wrin gen we ons weer langs het mechaniek, door het deurtje, trapje-af, trapje-op, RINGEN HANGERS BROCHES SPELDEN Hofleverancier - Lange Kerkstraat 30 naar de bovengelegen beiaardierskamer met speeltafel. Dan een primitief trapje op en we staan tusschen de klokken, de 40 monden van den toren. Daar heb je oogen tekort voor het mooie gezicht op onze goede oude stad, voor de rangschik king der klokken en hun verbinding met speeltafel en trommel. De bladen, zag ik, hebben al geschreven, hoe hier het oude broeksysteem is vervangen door het voel doelmatiger tuimelaarsysteem. Dat is geen kwalificatie van mijn lee- kenverstand, doch de vakmenschen zeg gen het zelf. Het Bestuur van de Neder- landsche Klokkenspelvereeniging heeft een enquête gehouden onder een groot aantal Neder landsche beiaardiers en maar 4 van de 19 heeren, die zich uit spraken, verklaarden zich voor het broek systeem. Vijftien klokkenisten bleken en thousiast over het tuimelaarstysteem. Terwijl bij de oude inrichting de klepel na aangeslagen te zijn den rusttoe stand moet innemen door het terugval len, veroorzaakt door zijn eigen zwaarte, wordt deze bij de nieuwe constructie door een spiraalveer, welke in spanning is ge bracht door de uitgeoefende kracht van den beiaardier, onmiddellijk teruggetrokken. De klepels reageeren zoo aanstonds en men bereikt daarmede een vlotter spel, met grootere technische mogelijkheden, als vlugge repetities en tremolo's. Bij het tuimelaarsysteem kan men dus een be tere nuanceering verkrijgen, meer gevoel in het spel leggen. Edoch de stugge bries heeft osa @1 gauw naar binnen gedreven daar staan we nu voor het oude pianotoetsen-klavier dat de moderne beiaardier eigenlijk als afgedaan beschouwt, zoo niet begraven acht. In ieder geval, de meeste klokke nisten geven toe, dat, wil men werkelijk artistieke eischen stellen aan de bespe ling van zoo'n beiaard van het tuime laarsysteem, het oude pianotoetsenkla- vier moet vervangen worden door een zoogenaamd stokkenklavier van het Me- chelsch model. Waarom ook hier geen hervorming toegepast, welke verrijking zou zijn ge weest? Ik herinner mij niet meer, wat de vroede vaderen bewogen heeft om het klavier te laten zoo 't is misschien schemerde de bodem van het geldlaatje door doch hoé het zij, we kunnen, naar het mij voorkomt, nog niet roemen in het beste wat er op dit gebied is, al zij grif toegegeven, dat 1930 voor ons ca rillon wel van beteekenis is geweest. Over „artistieke eischen" gesproken, die mogen voorloopig dus niet al te zeer op de spits gedreven worden, ook al niet wegens de onzuiverheid van de pas bij geleverde acht klokken, met het opschrift gemeente Goes 1930. Deze wel zeer pro- zaische geboorte-acte kan er nog mee door, al had men misschien wat meer in de lijn kunnen blijven van onze dichten de voorvaderen, doch het gemis van de juiste toonhoogte is een leelijke incon- venientie. Opmerkelijk, dat eigenlijk geen enkele der nieuwe klokken zuiver ge noemd kan worden. Waar een zeer bekende firma (B. Eijs- bouts te Assen) haar naam aan dit werk verbindt, mag verwacht worden, dat de klokken nog eens aan revisie worden on derworpen. Of wil men berusten wat be treft de kwaliteit van het geleverde? Ik zou het jammer vinden, want dan zou een tweede voorwaarde voor artistiek spel veronachtzaamd blijven. Intusschen moge Goes met verheuging constateeren, dat ons carillon weer zorgt voor de poëzie van het dagelijksch stads leven, zij het ook, dat het misschien den buitenkant raakt. Doch in ieder geval kan het toch bevorderlijk zijn aan de liefde voor het schoone lied. KEES VAN DER MEER. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de Onder- wijsbegrooting. De Zomertijd gehandhaafd. De tuinbouw en de spoorwegtarieven. De aanrijding op den Sloedam. Buitenland. De dreigende staking in Engeland. Benzine-ontploffipg in Mexico. Hoog water. Tijdens een der laatste stormnachten was te Philippine de nood dreigend. De vloed van hex Scheldewater was dermate gestegen, dat het water belangrijk boven den havendam uitkwam en met kracht het dorp binnenliep. De noodklok werd ge luid en spoedig trokken de dorpelingen met man en macht er op uit om te trach ten de vloedgolf te keeren. Niet alleen aan den havendam, maar ook aan de weegbrug dreigde een soortgelijk onheil en stuwde het Scheldewater eveneens ge weldig op. Gelukkig 'kon door vereenden arbeid het gevaar worden afgewend en de reeds begonnen overstrooming verder wor den tegengegaan. Groote hoeveelheden zout water waren reeds het visschersdorp bin nengestroomd. BADEN en waschtafels met stroo- mend water, geïnstalleerd door J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. De Russische revolu tie. De vereeniging voor Wetenschap pelijke Belangen opende Donderdag avond haar winterseizoen met oen voor dracht over de Russische revolutie door dr Grondijs, die als militair-attaché en oorlogscorrespondent van de „Revue des deux mondes" en „l'Illustration" het uit breken der revolutie in Rusland heeft bijgewoond en later in bet Witte leger tegen de Sovjets heeft gevochten. Het is een buitengewoon interessante avond geworden voor de vele leden van Wetenschappelijke Belangen, die opge komen waren. Ingeleid door burgemeester Hajenius stond dr Grondijs eerst even stil bij t verschijnsel, dat de Russische revolutie in haar gevolgen, vierkant staat tegen over de idealen en wenschen, die haar veroorzaakten. De reden hiervan ziet spr in het feit, dat de Russische revolutie eigenlijk een samenstel van verschillen de revoluties is, die niet met elkander kloppen. Namelijk de nationale revolutie, waar de hoogste standen voor hebben geijverd, de boerenrevolutie, die voedsel vond in de omstandigheid, dat al de grond in de 16e eeuw aan de boeren is ontnomen om een reden waarvan de kracht later was vervallen en in de in ternationale revolutie, die steunde op Marx, Bebel, Lasalle en de geweldmetho des der Fransche revolutionairen.. Het is deze laatste revolutie die door de on gelooflijke gewetenloosheid en de diabo lische werkwijze van Lenin en zijn tra wanten de andere revolutie is gaan over- heerschen, geheel tegen 't wezen van het Slavische volk in. In den breede werkte spr. deze gegevens op klare wijze uit. Even royaal behandelde spr. het feit van het slagen der Russische revolutie. De intelleetueelen in 't groote Rijk dachten reeds lang revolutionair, evenals velen uit de hoogere standen. Gedurende den oorlog toen Rasputin, die met Duitschland samenspande, door zijn overmacht op de Keizerin, langzaam het geheele staats bestuur met zijn secretarissen vermees terde, werden de Czaar en zijn huisgenoo- ten nog meer impopulair, zoodat er ten slotte niemand meer om den troon stond. In de eerste dagen der revolutie, die zich met opmerkelijke kalmte afspeelde, waren 'n paar duizend betrouwbare sol daten voldoende geweest om haar neer te slaan. Doch de liberale machthebbers brachten die niet bijeen, omdat ze de re-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1