Nü. 49 Woensdag 26 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I Wrilss I Co's Bank Ëoes T.NICOLAA3 NIEMEUER'S GEEF HE IT GESCHENK FRIESCHE HEERENBAAI EEN LUXE DOOS COUPONS EN LOSSINGEN Buitenland. VULPENHOUDERS T. FABERIJ DE JONGE - GOES Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lango forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44459. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.03 Pr ij s der AdvertentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Leeuw en schaap. Al te goed is buurmans gek, zegt bet spreekwoord. De waarheid daarvan is, wat ons land betreft, op de Economische Conferentie te Genève "ebleken. Nederland heeft, wat de handelspolitiek betreft, steeds een lijdelijke houding aan genomen. Het was het stelsel van den eenzijdi- gen vrijen invoer, waarmee op de Confe rentie te Genève tenslotte dit bereikt is, dat Nederland zich tegenover de contrac- teerende landen verbonden heeft, tot 1 April 1931 geenerlei beschermend rech' in te voeren of te verhoogen, terwijl daar entegen de andere landen gehouden zijn hunne handelsverdragen tot 1 A^ril 1931 te bestendigen. Met betrekkind tot arti kelen, waarvan de rechten niet in han delsverdragen zijn vastgelegd, hebben do andere staten het recht tot nieuwe ver hooging, tot nieuwe bescherming. Dat is op zichzelf al erg, maar het erg ste is nog, dat Nederland op diezelfde conferentie werd aangemaand tot tevre denheid. Nederland, zoo betoogde de Fransche minister Flaudin, heeft immers alles ge kregen wat het wenschte! Het heeft den vrijhandel lief, welnu het heeft volle vrij heid zijn vrijhandelsliefde bot te vieren! Het behoeft in geen enkel opzicht een of fer te brengen! Voelt men den spot, de vernedering, die hier schuilt? Maar wat wil men? Nederland is immers klein. Het kan niets, het is tot niets in staat! Zoo spreken de weerloosheidsmaniak ken, zoowel op militair als op handels politiekeebied. Maar is het waar? Op militair gebied heeft 1914 ons wel wat anders geleerd. En op het gebied van de handelspoli tiek heeft Genève ons wat anders doen zien. De vorige week heeft een onzer gede legeerden, Dr Nederbragt, eens flink van zich afgesproken. In krasse be woordingen, die niet nalieten indruk te maken, heeft hij er zich over be klaagd, dat groote landen als Frank rijk en Duitschland zich tegenover Ne derland gedroegen als de leeuw, die weet dat hij zoo'n mak schaapje gemak kelijk kan verslinden. Naar aanleiding daarvan ontving Dr Nederbragt een f raaien leeuw van het bekende Zwitsersche houtsnijwerk, ge stuurd door de Fransche delegatie, met een vriendelijk briefje, waarin was ge schreven, dat dit een geschenk is van den leeuw, die zich gaarne laat temmen. '„Het geschenk van de Fr a n- sche gedelegeerde n s c h ij n t den toestand te symbo 1 i s e e- r e n. Frankrijk schijnt inderdaad in ta zien, dat het met enkele wenschen van Nederland zal moeten rekening houden en daarover zal moeten onderhandelen.,, Dit laatste schrijft niet een protectio nistisch gezind blad, maar het is geknipt uit „Het Volk", een van de organen, die zich van een meer actief optreden steeds afkeerig toonden. Nederland is nu lang genoeg buur mans eek geweest. Een krasser optreden, Genève leert het, zal méér zijn in 's lands belang. De watersnood rondom Antwerpen. De toestand in het Antwerpsche overstroomingsgebied is aanzienlijk ver beterd. De vrees voor nieuwe hooge ge tijden bleek ongegrond en zoodoende heeft men overal de herstellingswerken ongestoord kunnen voortzetten. Aan de overzijde der Schelde op het zoogenaamd St. Anne is men er in ge slaagd, het enorme gat te stoppen. Het is wel merkwaardig dat twee jaar gele den op dezelfde plaatsen een groot gat geslagen werd. De spoorlijn Antwerpen- Gent en de rijweg naar Gent zijn nog steeds buiten gebruik. De bewoners te St. Anne, die door het water verrast werden en in allerijl moes ten vluchten, kunnen nog niet terugkee- ren. Het zal nog wel een paar dagen duren, vóór het water daar geheel is weggetrokken. Ook te Hoboken is de toestand nog slecht. Verschillende fabrieken staan er nog altijd onder water. Zoo ook de pe- troleum-inrichtingen. In den gemeenteraad van Antwerpen is gisterenavond de ramp ter sprake ge bracht. De burgemeester verklaarde, dat de polderbesturen, niettegenstaande de les sen van twee jaar geleden, beneden hun taak zijn gebleven. De leider der liberalen verklaarde, dat niet alleen de polderbesturen verant woordelijk waren, maar ook de Belgische staat, welke geen voldoende maatregelen nam. De frontvertegenwoordiger Picard merkte op, dat men beter zou doen, de 300 millioen, bestemd voor militaire werken, te besteden aan de versterking der dijken. Een later bericht meldt: Bij Dender- monde zijn veertig gaten van 50 tot 80 meter breed in den Scheldedijk gesla gen. Te Gembergen moesten weer 100 huizen worden ontruimd. De watervoorziening van Antwerpen te Waalhem wordt ernstig bedreigd. De Ministercrisis in Duitschland. De breuk tusschen de economische par tij en het Kabinet Brüning en het ontslag van dr Bredt was geen verrassing voor de Rijksregeering. De heele houding der economische partij liet in den laatsten tijd vermoeden, dat de partij zich aan de re- geeringsverantwoordelijkheid wilde ont trekken. Het is waarschijnlijk dat de kanselier den Rijkspresident zal voorstellen, voor eerst af te zien van de bezetting van het ministerie door een Parlementslid en den Staatssecretaris Joel de leiding op te dragen, zoodat in het Ministerie van Ju stitie een toestand zou intreden, als in het Departement van Economische Zaken reeds bestaat. De verklaring der economische partij versterkt den indruk, dat het onmogelijk zal zijn het fina.ncieele program langs parlementairen weg uit te voeren. Men begint in te zien dat de noodver ordening vrii zeker tegen 3 December te verwachten is. De producten van dwangarbeid geweigerd. Het Amerikaansche departement van de schatkist heeft nieuwe bepalingen voor de uitvoering van art. 307 van de tariefwet gepubliceerd, waarbij de invoer van artikelen, door dwangarbeid verkre gen, feitelijk onmogelijk wordt gemaakt Deze maatregel is wel in de eerste plaats tegen de dumping van Russische zijde bedoeld, doch heeft toch ook belang voor de landen met koloniën, waar dwangarbeid wordt verricht. Engeland en Rusland. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Henderson, verklaarde in het lagerhuis, in antwoord op een vraag betreffende zekere decreten van de sov jet-regeering, waarin nauwkeurige in structies werden gegeven voor de ver vaardiging en de dumping van een groot aantal artikelen, dat hij den Britschen gezant te Moskou reeds gevraagd heeft, een rapport over deze aangelegenheid uit te brengen. Fascisme en Bolsjewisme. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, Grandi en de Russische volkscommissaris Litwinoff kwamen gis teren bijeen. De befüe ministers hadden een lang vriendschappelijk onderhoud, waarin zij hun meeningen omtrent de politieke en economische kwesties, welke voor hun beider landen van belang zijn, uiteenzet ten. Ook de verdere ontwikkeling der Ita- liaansch-Russische betrekkingen was on derwerp van bespreking. De politieke toestand in Engeland. Officieel wordt gemeld, dat Mac Do nald, zich richtend tot de arbeidersaf gevaardigden verklaard heeft: Ofschoon men nooit tevreden zal zijn over de vorderingen inzake de werkeloosheid ge maakt, is wat de regeering deed sedert haar komst aan het bewind een presta tie, waar de partij zeer trotsch op zijn kan. De vergadering besloot, met uitzon dering van 10 leden, de regeering te steunen. Minister Trevelyan heeft meegedeeld, dat hij onderhandelingen had gevoerd met de liberalen nopens zijn ontwerp tot verhooging van den leerplichtigen leef tijd tot het voltooide 15e levensjaar. De liberalen hadden verschillende bezwaren naar voren gebracht, in welke de minis ter niet had kunnen treden. Om zich nochtans van den steun der liberalen te verzekeren, had de minister den wensch van Lloyd George tot uitstel van den da tum van invoering der wet gebillijkt en dien veranderd van 1 April 1931 tot 1 September 1932. De liberale parlementsleden hebben daarop besloten geen verdere amende menten in te dienen. Zijn Ruslands graanvoorraden uitgeput? Blijkens berichten uit Boekarest heb ben vele schippers, die uit de Sowjet- Russische havens naar Constanza zijn teruggekeerd, medegedeeld, dat zij in de Russische havens graan hadden willen laden, maar zich gedwongen hadden ge zien leeg uit te loopen, omdat de graan voorraden uitgeput waren. De schippers koopen thans in Con stanza Roemeensch koren, wat 'n hausse aan de Roemeensche graanmarkt tenge volge heeft gehad. Dat de Russische graanvoorraden in derdaad zijn uitgeput, kan men ook af leiden uit een verklaring van de Sowjet- Russische handelsvertegenwoordiging te Berlijn, volgens welke Rusland den ex port van graan voorloopig heeft stopge zet en er geen materiaal meer voorhan den is. Dreigende mijnwerkersstaking in Engeland? De kans bestaat, dat aanstaanden Maandag alle mijnwerkes in Engeland zullen staken, indien op dien dag de ver korting van den arbeidsduur van kracht wordt. De mijneigenaren der verschillende districten verlangen, dat met de verkor ting van den arbeidsduur een loonsver laging zal gepaard gaan. In Schotland en in Zuid-Wales zijn de mijnen gesloten en zijn de onderhan delingen op het doode punt gekomen, zoodat de mijnwerkers besloten hebben hun zaak voor te leggen bij de onlangs ingestelde scheidsgerechten. Korte Berichten. Uit New-York wordt gemeld, dat een Amerikaansche torpedojager een Engelsch stoomschip heeft aangehouden dat 400 kisten alcohol aan boord had. Het schip is opgebrachtnaar Providen ce (Rhode Island), waar de bemanning, die uit 10 koppen bestaat, in de gevan genis is gebracht. In Egypte zullen bezuinigingsmaat regelen worden getroffen. Vooral de sa larissen der hoogere ambtenaren zul len worden besnoeid. De minister-presi dent verklaarde aan een journalist, dat de uitgaven in de volgende begrooting 10 pet. lager zullen zijn dan in de vorige. Alle voorgenomen groote bouwwerken zullen worden uitgesteld, behalve die voor de irrigatie-werken. -De oceaanvlieger Levine, die onder verdenking van valsche muiterij was ge arresteerd, is gisteren tegen borgstelling van 50.000 schilling op vrije voeten ge steld. Hij mag Weenen evenwel niet ver laten, Uit Athene wordt gemeld: Gisteren ontstond in het eerste legercorps op nieuw een zekere beweging onder de of ficieren. Dit feit heeft tot talrijke onder stellingen aanleiding gegeven en er zijn geruchten opgedoken, dat een nieuwe Fangalistische samenzwering zou zijn ontdekt. Verzekerd wordt, dat wederom een groot aantal ontevreden officieren aan de beweging hebben deelgenomen. De geruchten worden van officieele zijde natuurlijk tegengesproken. Op 17 November bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 2,285,987, wat weer 24,210 meer was dan een week te voren. in de bekende merken „SWAN", „WATERMAN" e.a. „INGERSOLL" met 25 jaar garantie. GOUD EN ZILVER TWEEDE KAMER. Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. De Tweede Kamer heeft zich gisteren onledig gehouden met de begrooting van Arbeid enz. waarbij speciaal aan de volksgezondheid aandacht werd geschonken. Tal van onderwerpen kwamen hierbij ter sprake. O.a. werd van verschillende kanten aandrang' uitgeoefend de tand- technici die door de wet van 1925 niet werden geholpen, op een of andere wijze steun te verleenen, waarvoor de Minister niet veel bleek te gevoelen. De heer Ke r s t e n verklaarde zich in beginsel tegen den schoolartsen- dienst evenals de heer Z ij 1 s t r a, A.R., die van een rijksregeling niets moet hebben. Laat het Rijk niet op dit gebied treden. Spr. hoopte, dat men in steeds breeder kring het gevaar zal inzien van voort durende uitbreiding van staatsdienst en staatszorg. In de avondvergadering, be ter gezegd nachtvergadering, want men bleef tot half drie doorpraten, kwam o.m. aan de orde het wetsontwerp inzake toelating van de kasvoorschotten aan de Kon. Holl. Lloyd. Vandaag zal hierover worden gestemd. Rubberhakkan Zooiplaten Tips Binnenland. Hoog water. Een dreigende ramp voor den Achter hoek. De toestand onzer rivierdijken. Buitenland. Aardbeving in Japan. Koude in Amerika. Zijn Ruslands graanvoorraden uitgeput? Dreigende mijnwerkersstaking in Enge land. De Nederlandsche Consul te Dusseldorf, de heer Schrikker, zal overgeplaatst worden naar Brussel. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder, vergezeld van haar hofdame freule Van Ittersum, heefi gisterochtend een bezoek gebracht aan het graf van haar echtgenoot Koning Willem III in de Nieuwe Kerk te Delft. Zij heeft daarop een bouquet gelegd van immortellen. Pensioenfonds sigarenindusirie. Overeenkomstig de bepalingen van het collectieve contract voor de sigarenin- dustrie, zal voor dat bedrijf met ingang van 6 December een pensioenfonds wor den opgericht. De patroons zullen op ge noemden datum beginnen 1 pet. van de uitbetaalde weekloonen te storten voor het pensioenfonds te vormen, stamkapi taal. Prijzen van de Nederlandsche steen kolen. De Nederlandsche steenkolenmijnen hebben, naar verluidt, met ingang van 1 December haar verkoopprijzen in Duitschland met gemiddeld 6 a 8 pet. verlaagd, ten einde deze aan de prijsver laging van Roerkolen aan te passen. Uit het schildersbedrijf. De werkgeversorganisaties in het schil dersbedrijf hebben aan de arbeidersbon den meegedeeld, dat zij bereid zijn, weer een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten, mits de duur van het contract twee jaar wordt, de leeftijdsgrens voor de volslagen werknemers wordt verlegd van 21 naar 23 jaar, en dat voor werk nemers, die ouderdomsrente genieten, het bedrag van deze rente van het week loon wordt afgetrokken, voorzoover zij het standaardloon ontvangen. Levering van spoorwegwagons. Het Tweede Kamerlid de heer I. H J. Vos heeft den minister van Water staat de volgende vragen gesteld: OVERAL VERKRIJGBAAR

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1