Maandag 24 November 1930 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank K.Y. Sees EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lang* forststraat 70, Goes. Tel.: Redaotle en Administratie No. 11. Postrekening No. Ui S3. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tal. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per post, f3.— Losse nummers0.03 Prijs der AdvartentiBn: 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Liberale verwachtingen. Mag men sommige liberale bladen ge- looven dan is er weer een opleving van bet liberalisme op komst. Enkele jaren geleden was dat ook bet geval. Overal, zoo verklaarde toen Mr Fock was een opgewekt leven te constateeren. Men bóórde het zoo ongeveer groeien. Bij de verkiezingen kwam echter de ontnuchtering. Inplaats van een gewel dige vooruitgang was er achteruitgang em verlies. Thans wordt opnieuw van een liberale opwekking gewag gemaakt. De liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" heeft een klinkend manifest ver spreid en bereidt zich op een forsche krachtsontplooiing voor. En do verwachtingen zijn, althans in sommige kringen, hoog gespannen. De „Middelburgsche Crt." b.v. zag hoopvolle verschijnselen. „In sommige streken van ons land nemen de jongeren een stevig aandeel in do komende ontwikkeling der dingen. Er zijn centra waar een bloeiende liberale- jongeren-beweging valt waar te nemen en dat laat voor de toekomstige vor ming en uitgroei van onze partij en ons partijleven het beste hopen." Ook onder de ouderen zoo heet het verder, heeft men het gevoel dat de da ling in de daadwerkelijke belangstelling voor de liberale beginselen zijn mini mum-punt heeft bereikt. Weliswaar zal de komende liberale opleving niet in de eerste plaats uitdrukking vinden in een toenemend aantal vertegenwoordigers dezer richting in de bestuurslichamen, g r o o t e verwachtingen worden dien aangaande niet gekoesterd, maar een qualitatieve vermeerdering van het libe ralisme wordt met absolute zekerheid verwacht. Het treft wel toevallig, dat op het zelfde oogenblik de „N. R. Crt." een ge heel ander geluid liet hooren en op al deze schoone verwachtingen onbarmhar tig den domper zette. „Helaas aldus dit blad kunnen wij niet tevens zeggen, dat de tijd voor eene liberale opleving zeer gunstig is. Want bet valt nu eenma.al niet te loo chenen, dat in een tijd van depressie en malaise de liberale beginselen bij menig een, die in de benauwdheid zit, in de verdrukking geraken." En verder: „Wanneer men op het oogenblik met oprecht liberalen spreekt, is het dikwijls verbazingwekkend, hoe wankel ook de zulken menigmaal in hun liberale over tuiging geworden zijn." En eindelijk heet het dan nog, dat de echt liberale gedachten allengs meer en meer worden verzwakt en in crisistijden wel eens dreigen geheel te loor te gaan. De vraag welke van deze liberale or ganen het bij het rechte eind heeft lak ten wij rusten. Het verstandigst schijnt ons aan te nemen, dat de absoluut zekere verwach tingen van de „M. Crt." op goede gron den rusten, zoodat we dus met een ste vige liberale actie bij de komende ver kiezingen rekening hebben te houden. Spoorwegongeluk in Frankrijk. Zooals reeds gemeld, heeft tusschen het station Ancenis en Nantes nabij het station Oudon (9 K. M. van Ancenis) 'n ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De sneltrein Parijs-Nantes is ont spoord. Het staat vast, dat de trein in volle vaart uit de rails is gesprongen. De locomotief reed nog eenige meters over den dijk, stortte toen om en viel langs den spoorwegdijk naar beneden in de Loire, een bagagewagen en enkele perso nenrijtuigen met zich medesleepende. De locomotief en dé meegesleepte wa gons zijn geheel in de rivier verdwenen. Men neemt aan, dat alle betrokken personen, die in de verongelukte wagens zaten, verdronken zijn. De oorzaak van de ramp is oen ver zakking in den spoordijk tengevolge vaji den voortdurenden regen. Een beambte van bet station Oudon, die de verzakking bad geconsateerd, snelde den trein eenige honderden me ters met een lamp tegemoet en deed ver- geefsche pogingen om den machinist door lichtsignalen op bet dreigende gevaar opmerkzaam te maken. De ongelukkige werd door den trein gegrepen en verpletterd. Hoeveel slachtoffers zich in de veron gelukte wagons bevinden, is nog onbe kend. De machinist, de stoker en een con ducteur zijn gedood. Elf reizigers werden gewond. Uit Ancenis wordt nader gemeld, dat drie personen om het leven zijn gekomen, n.l. de stoker, de machinist en de beamb te, die getracht heeft den machinist van den trein te waarschuwen. België koopt gevechtsvliegtuigen In Engeland. De Belgische regeering heeft officiëele bevestiging gegeven van haar order voor een aantal één-persoons-gevechtsvliegtui- gen van het model Fairy-Fire Fly, be stemd voor de Belgische militaire lucht macht. Het is de grootste order, ooit door een buitenlandsche regeering in Engeland op dit gebied geplaatst. De Fairy Fire Fly-gevechtsvliegtuigen zijn uitgerust met 500 P.K. Rolls Royce- motoren en bebooren tot de snelste mili taire vliegtuigen ter wereld. Ze bereiken met volle dienstbelasting een maximum snelheid van meer dan 320 K.M. per uur. Een Nederlandsch succes te Genive. De Volkenbondscommissie van de ont wapeningsconferentie beeft besloten, bet Nederlandsche voorstel inzake de open baarheid met betrekking tot de hoeveel heden oorlogsmateriaal naar een tech nisch oorlogs-comité te zenden. Dit voorstel was in 1927 door Neder land ingediend en toen van de hand ge wezen op grond van den tegenstand van Japan, Frankrijk en Engeland. Het is dus een voorloopig succes, dat men dit jaar besloten heeft, het Neder landsche voorstel in bijzonderheden in studie te nemen. Doch de krachtige tegenstand, die Ja pan, en ten deele Frankrijk en de kleine entente tegen het Nederlandsche voorstel boden, waaschuwt tegen te groot optimis me over de aanneming. Het Nederlandsche voorstel werd krach tig verdedigd door Amerika, Engeland, Duitschland, Italië en Zweden, terwijl ook België en Spanje zich in beginsel ermede konden vereenigen. Aardschokken in Italië. In tal van dorpen van de provincie Va- lona werd Zaterdagmorgen vroeg een he vige aardschok waargenomen, waardoor tal van gebouwen instortten en andero ernstig beschadigd werden. Het aantal slachtoffers bedraagt onge veer dertig. Talrijke personen werden ge wond. De bevolking kampeert in'de open lucht. Economische Volkenbondsconferentie. Op de economische volkenbondsconfe rentie hebben Vrijdag en Zaterdag de ver trouwelijke besprekingen, in de kleine onder-commissie voor de kwestie der ta riefverminderingen, die door Engeland en Nederland gevraagd zijn, den geheelen dag voortgeduurd. De onderhandelingen zijn uiterst moei lijk. De kansen op een gunstig verloop der onderhandelingen schijnen gunstig te zijn geworden. De Volkenbondsconferentie zal o.a. Dinsdag in het openbaar een bespreking houden over de conventie-Colijn van 1927 inzake de afschaffing van de in- en uit voerrechten en zal een laatste poging doen om hét leven dezer conventie als nog te redden. Men neemt aan, dat de economische volkenbondsconferentie a.s. Vrijdag reeds zal kunnen gesloten worden. Korte Berichten. Volgens een officieel bericht uit Mos kou zal Zaterag te Moskou en Leningrad benevens nog eenige andere steden, de aflevering plaats hebben van 87 nieuwe bommenwerpers- en jachtvliegtuigen aan bet roode leger. Vrijdagnacht reed een auto uit Zuf- fenhausen op een communistischen op tocht te Stuttgart in, die uit ongeveer drie honderd personen bestond. Tien perso nen werden gewond, van wie'drie ernstig. Op de Spa&nache Noord- en Noord westkust heerschen zware stormen, die o.a. te Bilbao groote materieele schade hebben aangericht. Te Vigo moest de ba- venscheepvaart stilgelegd worden. Men herinnert zich bet gruwlijk on geluk, dat den 4en Augustus 1929 op zee voor Oostende geschiedde, toen de „Knoo ke", een boot met „dagjesmenschen", door een andere pleizierboot werd aan gevaren, met het gevolg, dat negen per sonen den dood vonden. De eigenaar van de ..Knocke", een vis- scher, die blijk had gegeven van groote roekeloosheid, werd tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, de eigenaar van de andere boot tot vier maanden. HOOG WATER. Ten gevolge van den aanhoudenden regenval der laatste dagen zijn op ver schillende plaatsen de Maas en de Sam- ber buiten de oevers getreden. Reeds zijn uitgestrekte landerijen en stadswijken overstroomd. Te Charleroi en omstreken staan alle straatwegen in de buurt van de Samber onder water en vele fabrieken in dit in dustriegebied hebben de deuren moeten sluiten. Het dreigt een ramp te worden, even groot als in 1925. Hier en daar ontbreekt reeds alle ver lichting, daar de gasfabrieken onder wa ter staan. Vele woningen zijn ontruimd moeten worden. Te Charleroi zelf is in sommige wijken het verkeer geheel stop gezet. Trams rijden er niet meer. In ettelijke kolenmijnen is het werk stopgezet. De spoorweg BergenSaint Ghislain staat onder water. In de Maas en de zijrivieren is het wa ter onheilspellend gestegen. De oever-be woners hebben den heelen nacht gewaakt. Boven en beneden Dinant zijn de Maas oevers overstroomd en gedeelten van Di nant zelf staan reeds onder water. In de omstreken van Luik is het gevaar voor overstrooming groot geworden. In de buurt van Brussel is de Seine op verschillende plaatsen, als b.v. Ruys- broeck en Halle, overstroomd. In laatst genoemde plaats is een groot aantal hui zen en winkels in allerijl ontruimd moe ten worden of zijn de bewoners naar de hoogste verdiepingen moeten vluchten. Zaterdagochtend zijn verscheidene ton nen met carbid in ondergeloopen fabrie ken van vloeibare lucht te Couillet ont ploft. De gewéldige knallen werden uren in den ronde gehoord en brachten een pa niek te weeg onder de bevolking van de naburige arbeiderswijken. In de buurt van Luik zijn verscheide ne belangrijke gemeenten door het wa ter geteisterd. Ook in het Noorden van Oost-Vlaan- deren staan honderden hectaren akker land blank en zijn vele hoeven van de rest der wèreld door het water afgeslo ten. Rond Dendermonde vreest de bevol king een nieuwe doorbraak der Schelde- dijken. Hier zijn alle eventueel noodige reddingsmaatregelen getroffen. De Saar is weer sterk aan het stijgen. De stand is reeds 20 c.M. boven den hoog- sten stand van 10 October j.l. Op den Rijn is de hoog water-dienst in werking getreden. De vaart van hout vlotten is verboden. Op de Moezel is de geheele scheepvaart verboden. De zijri vieren van den Rijn zijn sterk gewas sen. De Wupper is op verschillende plaatsen buiten de oevers getreden en in de hui zen door gedrongen. De slijpmachinefa- brieken aan de Wupper te Sollingen en Huhscheid moesten tengevolge van het hooge water worden stopgezet. Het salarisvraagstuk. In de R.K. pers is verschil van mee ning over de vraag wat nu eigenlijk ten opzichte van de ambtenaarssalarissen bij het begrootingsdebat bereikt is. Tegenover sommige bladen die van oordeel zijn dat de heer Nolens inder daad iets bereikt heeft, betoogt „De Volkskrant", dat feitelijk geen enkele toezegging is gedaan. „De Residentie bode" i3 het hiermee eens en zegt o.m.: „Wat de proefneming betreft, heeft mgr Nolens in tweede instantie niets an ders. vertolkt, dan hetgeen de minister in eerste instantie daarover gesproken heeft en wat toen algemeen als geheel onvoldoende is afgewezen. De minister blijft bereid, wanneer de crisis achter den rug is, de verplichte pensioenstorting van 8% pet. te vermin deren tot 5^ pet. Mits daaromtrent eenstemmigheid wordt bereikt en ook de onderwijzers in het overleg worden ingeschakeld. Verder zal voortaan een voorstel door een der organisaties aanhangig gemaakt in de centrale comissie, niet meer als in gekomen stuk, maar als agendapunt worden behandeld. Practisch blijft het intusschen hetzelfde, want het zal nu, als agendapunt niet meer beteekenen dat de regeering in beginsel er mee eens is. De derde concessie is een herziening van het bezoldigingsbesluit om de 5 jaar. Feitelijk heeft de regeering daar tegen nooit bezwaar gehad, maar liet men het achterwege om technische redenen. Als die herziening op kleine schaal ge schiedt, zooals mgr. Nolens voorstelde, vervalt het technische bezwaar. Omtrent de arbeidscontracten herhaal de de minister letterlijk een vroegere toezegging. Wie in deze nadere verklaring van den minister eenige, zelfs belangrijke toezegging wil zien, hij ga zijn gang. Wie echter met beide voeten op den beganën grond blijft en goed leest wat de minister heeft gezegd, moet het met „De Volkskrant" van eergisteravond eens zijn, dat inzake de salariskwestie ditmaal niets, maar dan ook niets is be reikt. Het erkennen van deze politieke waarheid is o.a. altijd nog beter dan 'tlanceeren van allerlei politieke fanta sieën, waarop de rijksbetaalmeester geen halve pent crediet geeft." WAT GEBEURT ER IN RUSLAND? Vrijdagavond liepen in de Europee- sche hoofdsteden en ook in Amerika hardnekkige geruchten, dat in Rusland een militaire revolutie zou zijn uitge broken en Stalin zou zijn vermoord. Te Berlijn zijn in den vroegen och tend nog telefoongesprekken met Mos kou gevoerd, bij welke de loopende ge ruchten ten stelligste werden tegenge sproken. Te Moskou, zoo werd verklaard, heerscht volkomen rust. In de avonduren was van Berlijn uit geen telefonische verbinding met Mos kou te verkrijgen, daar, zooals het tele foonkantoor mededeelde, de leidingen gestoord waren. De correspondent te Helsingfors van de „D. Allg. Ztg." heeft laat in den avond met de aan de Russische grens gelegen plaats Wiborg gesproken en vandaar vernomen, dat alle telefonische verbindingen met Rusland zijn afgesne den. Daartegenover staat, dat de corres pondent te Reval van de te Helsingfors verschijnende „Uusi Suomi" een parti culier gesprek met Moskou heeft ge voerd, waarbij de loopende geruchten werden tegengesproken. De mogelijkheid bestaat, dat de door de „D. A. Z." vermelde storingen werke lijk slechts van technischen aard zijn. De geruchten blijven echter aanhouden, Inderdaad komen de telefonische verbin dingen met Moskou en andere Russische steden niet tot stand. Ook uit Helsingfors wordt gemeld, dat in weerwil van de officieele tegenspraak uit Moskou de geruchten over opstanden in Rusland en gevechten te Moskou blij ven aanhouden. Verschillende firma's, die betrekkingen met Rusland onderhouden, hebben ook desbetreffende telegrammen van hun ver tegenwoordigers ontvangen. Het is ech ter zeer moeilijk de verschillende geruch ten te controleeren. Bij de groote uitgestrektheid van Rus land is het natuurlijk zeer goed mogelijk dat er plaatselijke oproeren zijn, zonder dat nog van een algemeenen opstand tegen het sovjet-gezag kan worden ge sproken. Litwinoff, de leider der Russische dele gatie op de voorbereidende ontwape ningsconferentie, vertrok gisteren uit Ge- nève. Uit Kowno wordt gemeld: Stalin heeft in den laatsten tijd in het Politbureau eenige nederlagen geleden. Eenige van zijn voorstellen werden daar bij verworpen, waardoor zijn positie na tuurlijk verzwakt is. Een nieuwe formatie,! van het Politbureau, onder leiding van den volkscommissaris van oorlog, Woros- jilow, steunt echter de politiek van Sta lin, w&ardoor deze waarschijnlijk zijn Binnenland. De Indische middelen hebben een on gunstig verloop. De storm en het hoogwaiter. Het Kon. Ned. Landbouwcomité over het dumpen. Buitenland. De gebeurtenissen in Rusland. Stormen en overstroomingon. Holywood door een tornado geteisterd. Aardschokken in Italië. ouden invloed toch zal kunnen handha ven. De nederlaag van Stalin zou verband houden met de levensmiddelenvoorzie ning en den financieelen toestand. Omtrent de geruchten, dat Stalin 'd paar dagen geleden vermoord zou zijn, haalt men te Moskou de schouders op. Vast staat in ieder geval, dat de dictator Vrijdagmiddag tusschen 11 en 12 uur nog een onderhoud had met eenige buiten landsche persvertegenwoordigers. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepoe te Gharkow tal van nieuwe ar restaties verricht. De gearresteerden wor den er van beschuldigd, een samenzwe ring tegen het sovjet-regiem te hebben gesmeed. Er werden in totaal 91 personen in ar rest gesteld, o.w. enkele ambtenaren van de Oekrainsclie regeering. STORM EN HOOG WATER. Zaterdagmiddag drie uur ontlastte zich boven Walcheren een voor dezen tijd van het jaar ongekende onweersbui met veel wind en zware stortbuien. Vele stra ten in Middelburg stonden blank. De Markt geleek een meer. Een der Zater- dagsche kraampjes werd door het nood weer omver geworpen. Des avonds is het weer gaan gieten en hoe dichter de nacht naderde hoe er ger het ook begon te stormen. Van ern stige schade vernamen wij niet, al'moes ten enkele daken het ontgelden en kon den de goten het water niet verzwelgen, zoodat het in verschillende huizen door drong. De vest, die Zaterdag door het dag en nacht werkende electrische gemaal „De Boreel" goed gezakt was, steeg weer en kon niet al het polderwater tot zich trek ken, zoodat op verschillende plaatsen in het land de waterstand weer zeer hoog is, en bijv. de Seisweg weer op enkele plaatsen voor een groot deel onder wa ter staat. Als alle toegangswegen tot het gemaal verbeterd zijn, zal dit zeker nog beter den waterstand in toom kunnen houden. Het hooge water is ook oorzaak gewor den, dat een der wanden van den werk- put aan de Langeviele-buitenbrug het niet meer tegen kon houden en die put weer ten deele onderliep. Gisterenmor gen heeft een der omwonenden zich naar Veere begeven om den aannemer te waar schuwen en toen heeft deze een pomp in werking gesteld en met een paar man het lek trachten te stoppen. Uit V1 i s s i n g e n meldt men ons, dat aldaar de storm aan verschillende gebouwen schade heeft toegebracht, maar ook de zeewering heeft hier en daar ge leden en ook de vaste badcabines op het strand hebben het moeten ontgelden. Het water in de Schelde bereikte een zeld zame hoogte en hier en daar kwam het in de stad over de kaaimuren heen. Dit gevoegd bij den hevigen regen, maakte, dat enkele straten blank stonden en ook kelders onderliepen. Natuurlijk sloeg het water met kracht over den Boulevard en ditmaal zelfs ook in de buurt van Naerebout, waar het an ders minder voorkomt. Ook gisteren sloeg het nog herhaaldelijk over. Dit trok veel belangstelling evenals het uit- en inva ren der zwaar dobberende loodsmotorboo- ten, die naar de schepen voeren, van wie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1