No. 46 Zaterdag 22 Nnemkar 1930 M Dagblad voor de Provincie Zeeland Vrouwenhanden G.VANWILLEGEN&Z00N Heudrikse Go's Bank N.V. Gaas ïtiën. itijd EERSTE BLAD. Politieke verhoudingen. Buitenland. „WILLEGEN" Naaimachines Binnenland HET ADRES A. WIL KING Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN M Prije tier Advertentie»i 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Qb van d©T R©$t altijd mooi door KAPELLE (Z.-Bev.) Telephoon 21. Moderne Salonkast VAOERLANDSCHE BANK meijaarljjksGhe uitloiiog Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door 105 lubus pons iën in de (Aanbod" i contant. ff n saatje kend. 1" als ers Is ENS eus RDAf* 9 Ij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange (forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No, 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg, firma F. P. DHUXJ, L. Burg. Tel. No. 256. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0,05 'w~ Het dezer dagen in de Tweede Ka mer gevoerde mobilisatie-debat is om meer dan één reden van belang. In de afdeelingen der Tweede Ka mer was ontstemming uitgesproken over het feit, dat zoo weinig Soc.-Dem. burgemeesters benoemd werden. Men zag hierin een opzettelijke achteruitstel ling van een der sterkste groepen in bet parlement, wat echter door "de Regee ring ontkend werd. De beer Albarda heeft bet er nu voor de Regeering niet gemakkelijker op ge maakt bij dit optreden te volharden. Want bet is wel waar, dat de lei der der Soc.-Dem. fractie tenslotte van tegenwerking zelfs met onwettige mid delen niet meer beeft gerept, de bedoe ling is niettemin duidelijk: de Soc.-Dem. zullen met alle middelen waarover zij beschikken, een eventueele mobilisatie verhinderen. Een Soe.-Democratisch burgemeester zit .tusschen twee vuren. Als partijman is bij verplicht alle medewerking te weigeren en moet bij trachten de landsverdediging onmoge lijk te maken en als burgemeester is bij geroepen zijne volle medewerking te verleenen en beeft bij een vlotte uitvoe ring van de te nemen maatregelen te bevorderen. Hieruit volgt, dat bij eventueele be noeming de Regeering zich terdege zai hebben te vergewissen welk standpunt de candidaat ten opzichte van deze zaak inneemt. Wordt geen onvoorwaardelijke toe zegging voor volledige medewerking verkregen dan is bet zeker niet de schuld van de Regeering als in de toekomst de Soc.-Dem. geweerd worden uit func tion waar bun aanwezigheid een gevaar zou opleveren voor de veiligheid van den Staat. Maar bier is meer. De S.D.A.P. ziet sinds jaren met ver langen uit naar bet oogenblik, dat zij met de Vrijz.-Democraten en een deel der R.-Katholieken een parlementaire meerderheid zal kunnen vormen. Bij bet dezer dagen gevoerde salaris debat kwam zelfs een oogenblik de hoop op, dat men dit zoozeer begeerde doel naderbij zou komen. Thans echter is de situatie veranderd. Bij de R.-Katholieken, ook bij de z.g. „linkervleugel" van de R.K. Staatsparty zal er na bet gebeurde minder dan ooit neiging zijn om samen te werken met een partij, die reeds bij voorbaat beeft verklaard, dat als de veiligheid van den Staat in bet geding komt, men zal wei geren die veiligheid te bevorderen. Met een partij die derwijs onze na tionale volkskracht ondermijnt en ons onafhankelijk volksbestaan bedreigt, kan niet worden samengewerkt. De z.g. democratische meerderheid is hiermee voorgoed tot een hersenschim geworden. Een van de weinige mogelijkheden om tot een extra-parlementaire meer derheid en tot een parlementair Kabinet te komen, is daarmee verdwenen. Maar we zullen ook niet steeds een extra-parlementair Kabinet kunnen houden. Op die wijze gaat toch in do toekomst bet parlementaire stelsel dat zoo zegenrijke vruchten afwierp te loor. Voor de recbtscbe partijen ligt bier een ernstige waarschuwing om elkaar te zoeken en daardoor het optreden van een parlementair Kabinet mogelijk te maken. Doen zij dat niet, dan laden zij op zich een ernstige verantwoordelijkheid. De toekomst van het constitutioneel- parlementaire stelsel, de toekomst van ons volk is hier in bet geding. We hebben thans nog een reobtsche meerderheid. Straks is het misschien mede om dat men weigert de geboden kansen te grijpen voorgoed telaat. ASS. APOTHEKER Lange Kerkstraat 42 - GOES - Telef. 168 Het speciaal adres voor Uw GENEESMIDDELEN voor Uw BANDAGES enz. voor Uw TOILET-ARTIKELEN óók voor Uw ST.NICOLAAS-CADEAUX! Zie EtalageI Zie Etalage! De verlaging van loonen en prijzen in Italië. In verband met de verlaging der amb tenaarssalarissen bevatten de bladen voorbeelden van geestdriftige fascisten, die vrijwillig reeds het gevraagde offer hebben gebracht. Een huisheer te Ve rona, die veel staatsambtenaren onder zijn huurders telt, liet dezen weten, dat bij de buren met 12 pet verlaagde. Een aantal bioscoopbezitters te Rome verlaag de onmiddellijk de prijzen met 10 pet. Eveneens werd besloten tot verlaging der gemeentebelastingen en overal is de broodprijs gedaald. Engeland en Br. Indië. De algemeene beschouwingen ter Lon- denscbe ronde tafel-conferentie zijn giste ren geëindigd met 'n rede van den Brit- schen eerste minister. Mac Donald begon met te verklaren, dat bet de eerste keer is, dat alle be trokkenen bier vereenigd zijn. Men bad nu een mijlpaal bereikt op den weg, die leidt van bet verleden naar de toekomst. Al de redevoeringen, waaruit de men taliteit van Indië aan den dag trad, had den ten doel, ons van aangezicht tot aan gezicht te stellen tegenover de feiten. Zich wendende tot de gedelegeerden der minderheden, zeide spr.: „de door u gemaakte opmerkingen zijn niet tot doo- ven gesproken." Wij zijn niet de geschied schrijvers van het verleden, maar de be wakers van wat de toekomst zal bren gen. De verklaring van de vorsten heeft den toestand gunstig gewijzigd. Wat zij zei den, heeft niet alleen onzen blik verruimd en onze harten verwarmd, onze oogen ge opend, en ons een lichtenden horizon ge toond, bet heeft pok onze taak vergemak kelijkt. De regeering zal zich houden binnen de groote lijnen door de conferentie aan gewezen en zal trachten de practische antwoorden op de aan de orde gebrachte vraagstukken in een wet te belichamen. 5 jaar garantie. f 144.-. Electrische lampen en motoren passend op elke machine. - Eigen reparatie-inrichting. Hoog water in Zwitserland. Tengevolge van den aanhoudenden re genval in het gebergte en bet stormach tige weer, is de Rijn sinds gistermorgen ruim een meter gestegen. De was houdt ook verder aan. Niet alleen de beken van bet Zwarte Woud, maar ook de Zwitsersche rivieren voeren een ontzaglijke hoeveelheid wa ter aan. In Waltshut is de Rijn gedeeltelijk bui ten haar oevers getreden; de landerijen die aan de rivier gelegen zijn, staan on der water. Ook bij Breisach slaan de golven over de oevers heen en zetten bet oude Rijnge bied onder water. De Russische graanuitvoeren. De sow jet-gezant te Londen ontkent in een interview met den correspondent van de Manchester Guardian ten stelligste, dat Rusland aan „dumping doet". Vol gens hem is Rusland eenvoudig bezig met zijn ouden graanuitvoer te reorga- niseeren, De binnenlandsche prijzen in Rusland worden zooveel mogelijk onaf hankelijk gehouden van de fluctueerende wereldprijzen. Dat is dus een vaste prijs voor tarwe, die ongeveer op het vóór- oorlogscbe niveau staat. Echter ook de industrieele producten worden aan de boeren tegen een vasten, nagenoeg vóór- oorlogscben prijs verstrekt en van „dum ping" ten koste van de eigen bevolking zou dus geen sprake zijn. Er was dit jaar een oogst van 15 millioen ton graan meer dan bet vorige jaar. Stel, dat men daarvan één kwart of één vijfde uit voert, dan is de toeneming van het in Rusland beschikbare graan nog aan zienlijk. Voor bet overige achtte hij de Hetze tegen Russischen invoer onzinnig, daar Rusland zijn ontvangsten gebruikt voor orders ten behoeve der groot-idus- trie en de buitenlandsche industrieën deze toch niet missen kuhnen. Berlijns tekort van 90 millioen. Naar het „Berl. Tag." meldt, heeft bet gemeentebestuur van Berlijn besloten den gemeenteraad een ontwerp voor te leggen voor nieuwe belastingen tot een bedrag van 25 millioen. Het deficit op de begrooting is thans gestegen tot 90 millioen. l Het „Berl. Tag." betwijfelt of de voor gestelde belastingverboogingen zullen worden aangenomen. Voorloopig moet men rekenen op een ingrijpen door den „Oberprasident". Werkloosheidsbestrijding in Pruisen. Over bet arbeidsprogramma voor de werkverschaffing in Pruisen worden thans nadere bijzonderheden betreffen de de verbetering van woeste gronden meegedeeld. Gedurende drie jaar kunnen 80.000 arbeiders voor productieve werkzaamhe den te werk worden gesteld, indien voor de eerstvolgende drie jaar een bedrag van 400 millioen mark voor grondver betering door irrigatiewerken beschik baar kan worden gesteld. Dit zou aan de desbetreffende licha men en organisaties beschikbaar kun nen worden gesteld in den vorm van subsidies en leeningen tegen goedkoo- pe rente. Aangezien daarbij 7/1Ö bestemd ls voor uitgaven voor loonen, kan men zich hieruit een denkbeeld vormen, van boe een grooten invloed deze maatregelen op de arbeidsmarkt zullen zijn. Hevige vorst in Oost-Pruisen. De koude in Oost-Pruisen, die baar in trede beeft gedaan bij den eersten sneeuwval in bet begin van deze week, is gisteren plotseling zeer hevig gewor den. De meteorologische dienst te Konings bergen deelt mede, dat de laagste tem peratuur één der laatste nachten 15,4 graden onder nul beeft bedragen. Korte Berichten. Naar een telegram uit Washington meldt, hebben de druivenkweekers van Galifornië een beroep gedaan op bet de partement van justitie aldaar, om regee- ringsbescberming te verkrijgen tegen de smokkelaars in alcoholische dranken, die volgens de kweekers den verkoop bedreigen van een ni^pw druivensap, dat, nadat bet verkocht is, gaat gisten en waarvan in den laatsten tijd enorme hoeveelheden verkocht zijn. In baar poging om den verderen val van graanprijzen tegen te gaan en den graanprijs te stabiliseeren, beeft de Amerikaaanscbe regeering ongeveer een tiende van den gebeelen tarweoogst der Ver. Staten in handen gekregen. Men schat de graanvoorraad die thans in banden der regeering is op ongeveer 110 millioen bushel (een bushel tarwe is ongeveer 54^ K.G.) Te Detroit (Vereenigde Staten) heeft men bet bestaan ontdekt van twee groote smokkelorganisaties, die gebruik maakten van dertig vliegtuigen voor bet invoeren van alcoholische dranken uit Canada naar de Ver. Staten, waar zij op afgelegen plekken landden. Er zijn 14 personen ter beschikking, der justi tie gesteld en twaalf vliegtuigen in be slag genomen, die elk ongeveer 500 fles- schen spiritualiën konden vervoeren. De. Handels- en Landbouwbank. Na voorgeleid te zijn voor den rechter commissaris, mr Thorbecke, die hem aan voor beUste waarden, 's-GRAVENHAGE 6q tegen beurskoers g OBLIGATION een langdurig verhoor heeft onderworpen, is de directeur der Handels- en Landbouw bank J. W. M. gistermiddag in het huis van bewaring te 's Gravenbage opgesloten. Bestrijding van omkooperij. Dezer dagen is onder leiding van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel in de Industrieele Club te Amsterdam een samenkomst gehouden van een aantal personen uit het handels- en bedrijfsleven, vertegenwoordigende 18 organisaties. Deze bijeenkomst was door de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel belegd ter bespreking van maatregelen, die genomen kunnen worden om te geraken tot een afdoende bestrijding van het steeds ernstiger vor men aannemende euvel van omkooperij. Het voorstel om een bureau op te rich ten, dat in dezen de leiding zal nemen, vond algemeene instemming. Besloten werd tot bet instellen van een commissie, die bet voorstel nader za,l uitwerken. Het secretariaat dezer commissie zal voor loopig behartigd worden door het secre tariaat der Nederl. Mij voor Nijverheid en Handel, Nassauplein 5, Haarlem. Postvluchten op Indië. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het derde retourvliegtuig de P.H.- A.E.N. Vrijdag te 6.10 uur uit Cairo is vertrokken en te 8.5.0 te Mersamatruh is geland. Vandaar vertrok het toestel te 9.35 en landde te 14.15 te Athene. Al les is wel aan boord. Morgen wordt de tocht voortgezet. Voorts is bericht ontvangen van het vijfde postvliegtuig de P.H.-A.G.A., dat dit toestel, dat zich te Calcutta bevindt, he den niet is gestart in verband met het nazien der motoren. Mr Dr Ter Pelkwijk Burgemeester van Groningen? Naar „Ons Noorden" verneemt, moet Mr Dr G. A. W. ter Pelkwijk, gemeente secretaris van Den Haag, zeer sterk in aanmerking komen voor het burgemees terschap van Groningen. N.V. Haven van Vlissingen. Zooals ook reeds uit de voorstellen voor de Prov. Staten is gebleken, zal bet gedeelte, waar voor de gemeente deelneemt in bet maat schappelijk 'kapitaal van de op te richten N.V. „Haven van Vlissingen", een som van f275.000 bedragen/Burg. en Weth. stellen nu den raad voor te besluiten, dat de gemeente als baar aandeel inbrengt; a. bet erfpachts- en exploitatierecht op de binnenhavens, met alle aanwezige gereedschappen en los- en laadmaterieel. De jaarlijksche gemiddelde netto-op brengst der binnenhavens bedraagt f 12 to't f 13.000. b. de door baar gedurende de exploi tatie der binnenhavens gekweekte reser ve, waarvan de waarde op 1 Januari 1930 f 53.967.90 bedraagt; c. bare rechten, voortvloeiende uit de bouwrekening krachtens bet tusschen den Staat en de gemeente bestaande erf- pach'tscontract. Het bestuur der N.V. zal volgens de ontworpen regeling worden opgedragen aan een directie, bestaande uit één of meer directeuren, onder toezicht van een Raad van Commissarissen, bestaande uit voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Binnenland. Memorie van Antwoord op de bogroo- ting van Binnenlandsche zaken. De 's-Gravenpoldersche kwestie. Buitenland. Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk. De ronde-tafelconferentie. Dumpt Rusland? Hoog water. 12 leden, ea van een door en uit diss Raad. van Toezicht van 3 leden, waarvan &c resp. 4 en één do gemeente Vlissingen zullen vertegenwoordigen. Aan de N.V. zal voor een 'tijd van 75 jaar bet recht tot haven-exploitatie en de rechten van erf pacht en gebruik worden gegeven. Daar 'de N.V. zal worden belast met bet beheer van een voor den publieken dienst bestemd werk, brengt de wensche- lijkheid mede, om dit lichaam met bet daartoe noodige publiek rechterlijke ge zag te bekleeden. Met het. oog hierop ligt bet in bet voornemen, met toepassing van. bet bepaalde in art. 194 der Grondwet, de N.V. de bevoegdheid te geven in haar huishoudelijk belang verordeningen, te maken. Ten slotte meidon Burg. ea Weth. nog, dat ten aanzien van het personeel van het gemeentelijk havenbedrijf, dat thans in vasten dienst bij de gemeente is, eena regeling wordt voorgesteld. De inbreng voor de gemeente zal name lijk moeten geschieden onder den last, da't dit personeel door de N.V. wordt over genomen en dat de tegenwoordige positie van dit personeel (en zijn weduwen en wezen), welke ontleend wordt aan de thans geldende pensioenwe, gemeentelijke wachtgeldregeling, salarisverordening tot bet niet toepassen van het verhaal we>- gens bijdragen voor pensioen, ten volle wordt gewaarborgd en dat de N.V. het tot dusver uitbetaalde pensioen van J. J. Meijboom, oud-baas van het gemeentelijk havenbedrijf, ad f237 per jaar, tot zijn overlijden te haren laste neemt. Radio distributie. Naar aanleiding van bet verzoek van de N.V. Zuid-Nederland- sche Radio Distributie Maatschappij', om concessie voor bet overkruisen van ge meentegronden 'met geleidingen tot 31 De cember 1945, deelen Burg. en Weth. imede, dat zij: naar aanleiding van in de vergade ring van 29 November 1929 geuite fclach- en betreffende de exploitatie door de N.V. onderzoek hebben ingesteld. Naar aanleiding van aan de aJbonné's gestelde vragen verklaarden 87.7 pot., dat de muziek en het gesproken woord duidelijk is, 7 pet. maakte eenig voorbe houd en 5.3 pot. noemde bet minder gun stig. De vraag of veelvuldig storingen voor komen, beantwoordde 43.9 pet. ont kennend, 33.3 pot. nagenoeg ontkennend en 22.8 bevestigend. De ingenieur der telegrafie berichtte, dat naar zijn meening de aanleg van bet net geen aanleiding kan geven tot ge grimde 'klachten, terwijl de 'directeur van bet P.T.T.-kantoor mededeelt, dat klach ten van aangeslotenen aan bet distributie net over het nie voldoen aan de gestelde voorwaarden hem niet 'hebben bereikt. Bij de controle is hem gebleken, dat de ex ploitatie van 'het net weinig te wenschen overlaat. Als er storingen zijn, ondervin den ook zij, die zelf een ontvangtoestel hebben, die storingen. Ten slotte adviseert de accountant J. H. Crucq Jr. te Amster dam, die in verband met de one9nigheden in de 'directie der N.V. een rapport uit bracht, de N.V. definitief concessie te ver leenen. Waar echter met geen mogelijk heid is na te gaan 'hoe de radio zich in de naaste toekomst ontwikkelen zal, wil len Burg. en Weth. de vergunning telkens voor één jaar verleenen, en de opzeg gingstermijn op 3 maanden stellen. Bo vendien stellen zij' voor in plaats van retributie voor het hebben van draden, waarvan de berekening moeilijkheden op levert, te 'bepalen, dat per kwartaal en per aangeslotene f 0.25 in de gemeentekas moet worden gestort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1