Kerknieuws. De Byb1 in 1111 iI, De Retor» mierte Schweiger Zeitung bevat een gtuk over dea bijbelverkoop la Itallö, Vermeld wordt, dat na do afsluiting van het oon- cordaat in vele plaatsen de Italiaansche bevolking: dacht dat de propaganda voor andere godsdiensten dan de Roomsche nu ophouden moest. Deze meenin,T. ook bij de autoriteiten veelszins heerschende, bracht een sterke belemmering van den propagandistischen arbeid, ook van den biibelverkoon. Sindsdien echter is een an der licht opgegaan. Al de klachten vonden bij de autoriteiten gehoor en werden ten voordeele van he'. bijbelgenootschap beslist, Zoodoende heeft bet bijbelgenootschap in Italië do zen arbeid niet slechts weder kunnen op nemen, maar ook naar Trioolis kunnen uitbreiden. Merkwaardig is voorts dat er in Italië een groeiende belangstelling blijkt van de Roomsch-Katholieken voo- den bijbel. Het bijbelgenootschap ver koopt oubliek vele biibels aan Roomsche nriesters en missionarissen, terwijl zelfs het Roomsch-Katholieke congres tot ver breiding van het Nieuwe Testament, ver leden jaar te Turijn samengekomen, on geacht het feit, dat de bijbelverkoop in Italië hoofdzakelijk door Protestanten ge schiedt, de verbreiding van den bijbel in Ttalië zeer aanbeval. In 1929 werden in Italië samen 209.206 bijbels en bijbelgo deelten verkocht. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Berlijnsehe Brieven. <mm Wat gespaard bleef. Te Maasniel bij Roermond bestaat nog deze typische kasteel boerderij, welke uit de 17de eeuw dateert. De voorgevel is nog intact gebleven. het inzicht gekomen, dat de omstandig heden voor een algemeene staking bij den dag ongunstiger waren geworden, zoodat het daarom beter was, op het behoud van de bedrijfsgemeenschap te letten, dan ter verkrijging van een grootere winst veel risico te aanvaarden." Dat is dus het resultaat van vele jaren bedrijfsorganisatie. Machtsverhoudingen „und bist du nicht willig, so brauche ich Gewalt." Is het een wonder, dat de voor zitter van de Federatie van Werkgevers bonden in het Boekdrukkersbedrijf in het orgaan dezer Federatie zegt, dat er in deze dagen zeer ernstige vragen gerezen zijn, waaronder de vraag of het wensche- lijk en mogelijk zal zijn op den duur naar een bedrijfs- en tariefsgemeenschap te blijven streven en dit te verwezenlijken. NIET VREEZENI Wij lezen in de Standaard: Een vriendelijk lezer zendt ons een fcantteekening bij' den slotzin van ons artikel van Donderdag j.l., waarin wij de houding der S.D.A.P. inzake de lands verdediging bespraken. Wij schreven: wij zullen allen met beving, maar zonder eenige navraag zelfs moeten afwachten, wat op zulk een moment over het lot van ons vaderland door de S.D.A.P. wordt beslist. De lezer zegt. Van vrees onzerzijds mag hier geen sprake zijn. Al zeiden de sociaal-democraten ook: Gij kunt op ons rekenen, dan zou er wei nig veranderen. Een revolutionaire partij ds een rietstaf gelijk, die de hand door boort van wie er op vertrouwt. Vrees voor revolutionaire dreigementen is zonde. Wij moeten bidden en strijden en gelooven, maar niet beven. Wij stemmen hiermede volkomen in. De kracht van het geloof moet inzonder heid in gevaarlijke dagen hierin uitkomen, dat de belijder zijn roeping vervult zon der vreezen, vertrouwende op den Drie eenigen God, Die regeert. De slotzin, waarop de critiek viel, was dan ook slechts ironisch bedoeld. Wij tee kenden daarin de houding, die de S. D. A. P. al haar tegenstanders wil doen in nemen. Bevend voor haar geweldige woorden, zelfs niet het recht of den moed hebbend om navraag te doen naar wat over ons zal worden besloten. Zoo zou de revolutionair het graag willen, wiens grootste kracht is zijn groote woord. Er is in wezen geen maehteloozer partij dan de sociaal-democratie. Maar krachtig is zij in woorden. Of, liever gezegd, in ge luid. En ook daarom reeds behoeft er onder ons geen vrees te bestaan, indien wij maar niet ons getuigen tegen haar vergezeld doen gaan van een meer of minder over nemen van hare ideeën. Het verschijnsel zou niet ondenkbaar zijn van menschen, die al maar roepend: wij vreezen de revolutionaire partij niet in wezen wijken, prijsgevend hun be ginselen, stuk voor stuk. Wij zien thans toch, hoe ook in onze partij dingen worden toegejuicht of goed gevonden, die in hun wezen geen andere gevolgen kunnen hebben dan de onder mijning der fundamenten van het leven. Wij denken nu bijv. aan het meegaan met de manie van het geneeskundig toezicht op de school, dat weer een gevaarlijke stoot is tegen het gezin en de verantwoor delijkheid der ouders. Daarom moeten wij toch weer gedachtig zijn aan het woord: welgelukzalig hij, die geduriglijk vreest. Er is reden, om de revolutionaire 'be ginselen te vreezen, omdat het menschelijk hart van nature revolutionair is. Maar dat is heel iets anders dan vrees voor menschen. Want de profeet Jesaja noemt deze vrees voor menschen een ont- eeren van God. Ik, Ik ben het, die u troost: wie zijt gij, dat gij vreest voor den mensch die sterven zal, en voor eens men- schenkind, dat hooi worden zal, en ver geet den Heere, Die u gemaakt heeft, die de hemelen heeft uitgebreid en de aarde gegrond heeft. Maar de Psalmist zegt: Ik vertrouw op God, ik zal niet vreezen: wat zou mij de znensoh doen? Peremptoir examen. Beroepbaar. De classis Hallum der Geref. Kerk, heeft praeparatoir geëxa mineerd en met algemeene stemmen be roepbaar verklaard dhr J. R. Sybrandy, Van Breestraat 173, Amsterdam-Z. MIDDELBURG. Gisterenavond zijn tot ouder ling der Geref. Kerk alhier gekozen de heeren: J. Hage, G. W|. Graafhuih, P. Itorteknie, R. v. d. Welle, A. M. Goote en P. Dekker en tot diaken de heeren L. Janse, J. Leijnse, K. Schout en C. de Wlolff. Algem. S y n. Comm. der Neder 1. Herv. Kerk. III. De Raad van Beheer heeft aan de Synodale Commissie bericht, dat in een tweetal gemeenten een predikant is beroepen en in zijn dienstwerk is bevestigd, zonder dat aan de bepalingen van het regle ment voor de predikantstraktementen was vol daan. Eesloten wordt aan de classikale bestu ren te berichten dat zij, vóór het verleenen van approbatie, zich béhooren te overtuigen, of aan de verplichtingen ten opzichte van de centrale kas is voldaan. Tevens zal aan da betrokken classikale besturen worden opgedra gen, te zorgen, dat alsnog de achterstallige gelden in die kas worden gestort. De Federatie voor Dierenbescherming heefl tot de synode een verzoek gericht betreffende het houden van een bepaalden „dierendag" Dit verzoek wordt voor kennisgeving aange nomen. De president deelt, in opdracht van da Commissie voor het onderhouden van betrek kingen met buitenlandsche kerken, mede dai deze commissie gaarne steun zou zien verleend voor eenige met name genoemde doeleinden Op zijn voorstel wordt besloten voor een protestantsche kerk te Abazzia in Italië een bedrag van f 200 beschikbaar te stellen. Een gemeente in Gelderland heeft gevraagd om verlaging van het quotum. Alvorens dit verzoek b(j de Algemeene Synode over t« brengen, zal de synodale commissie het advies inwinnen van de kerkelijke besturen. Ook de gemeente Maasland heeft verlaging van het quotum gevraagd. Het is echter ge bleken, dat deze gemeente geen bezwaar tegen do verhooging heeft ingebracht, toen de termijn voor het indienen van bezwaren openstond De synodale commissie houdt zich gerui- men tijd bezig met het kennisnemen en over wegen van stukken welke betrekking hebben op de z.g. kerkelijke questie te Oude- en Nijehome. Besloten wordt op grond van de artt. 70, 2o en 73 van het algemeen regle ment aan het classikaal bestuur van Heeren veen inlichtingen te vragen over de door het bestuur gevolgde gedragslijn. De pensioenraad heeft bericht, dat hij bereid is het beheer en de administratie op zich te nemen van de op te richten „kas tot aan vulling van het Rijks-emeritaats-pensioen". Na de Zendingsweek. Het Zen dingsbureau te Oegstgeest schrijft ons: De Zendingsweek is voorbij en de eerste financieel© uitkomsten daarvan worden open baar. Tot heden 18 November is er uit dezen hoofde f 75.000 ontvangen, terwijl er aan andere bijdragen in November een be drag van f 10.000 is ingekomen. In de beide vorige jaren is er in deze maand ongeveer f 200000 samengebracht. Zal er ook dit jaar eenzelfde resultaat mogen worden verwacht, dan zal er in de tweede helft van 'deze maand dus nog meer moeten inkomen dan in de eerste helft. En ook de inkomsten in de maand December zullen dan niet bij de geraamde behoeften mogen achterblijven. Beroepenregen. In de gemeente Polsbroek heeft zich een commissie gevormd, die ds H. Rjjnsburger, Ned. Herv. predikant aldaar, omdat hij binnen een half jaar voor 13 beroepen bedankte, als bewijzen van erkente lijkheid een couvert met inhoud en andere geschenken heeft aangeboden. Staat en Kerk in Pruisen. Wij lezen in de Duitsche kerkelijke pers, dat het afsluiten van een Evangelisch concordaat tus- schen Pruisen en de Evang. Kerken in die landen op groote moeilijkheden stuit. De groot ste moeilijkheid zou zijn, dat de Pruisische regeering het recht van veto verlangt tegen de bezetting van da hoogste kerkelijke ambts- Biezelinge. Benoemd aan de Herv. Chr. School alhier als onderwijzer, dhr P. Taal uit Middelburg. School gesloten: Geen onder wijzers: Aan de u. 1/ o. school te Medemblik waaraan twee leerkrachten verbondon waren, zijn ook twee vacatures. Nu de pogingen om die vervuld te krijgen tot dusverre zijn mis lukt, is de school 15 dezer gesloten. Vreemde woningkwes tie. Te Terheijde a. Zee doet zich bij de algeheele saneering van bet dorp een eigenaardige woningkwestie voor, welke gisteren zelfs aanleiding is geworden tot ontslag van enkele metselaars. Bij den herbouw van het oude dorp moeten alle oude krotten gesloopt worden, waartoe aan de bewoners de nieuwe wo ningen worden verstrekt. In één dier krot ten woont echter een oude vrouw, die tot geen enkel beding geneigd is haar oude woning te verlaten, alhoewel men haar reeds vele malen daartoe gemaand heeft. Een nieuwe woning kan men haar om verschillende redenen niet toestaan, zoo dat men voor 't geval kwam, dat de nieuw bouw geen voortgang kon hebben, zoo lang de vrouw haar standpunt bleef in nemen, een standpunt, dat zij schijnbaar niet prijs wil geven. Als gevolg van deze handeling men kan de vrouw volgens de Woningwet niet op straat zetten zoolang geen andere be huizing is aangewezen moest het werk in een gedeelte van het dorp worden ge staakt en zijn enkele metselaars ontsla gen. Van hooger hand wordt thans getracht de zaak tot een goede oplossing te bren gen. Na 22 jaar de spraak te rug gekregen. Te Ouddorp (N.-H.) was de 50-jarige Mej. M. Vennik sedert 27 jaar lijdende aan een zenuwziekte, met het gevolg, dat zij ongeveer 22 jaar ge leden haar spraak verloor. Gisteren werd de vrouw zóó door maagkramp gekweld, dat zij een luiden kreet van pijn uitstiet. Het bleek, dat zij haar stem terug gekre gen had. Hoewel zij langzaam en moei lijk sprak, was de vrouw duidelijk te ver staan. D'e brutale aanranding te Stamporsgat. Het onderzoek, dat de mare chaussee te Oudenbosch heeft ingesteld naar aanleiding van de aanranding, die onder Stam persgat zou zijn gepleegd op den veekoopman S. v. d. M. uit Dinteloord, heeft uitgewezen, dat van deze heele geschiedenis geen woord Gevaarlijke vrouwen. Gisteren zijn aangehouden twee vrouwen, beide naai sters, die bij een dame in de Molenstraat te Den Haag aanbelden en toen deze de deur opende, een flesch met geest van zout haar toe wierpen. Gelukkig werd de dame door de gevaarlijke vloeistof niet geraakt, doch bleef de aangerichte schade beperkt tot den looper in de gang. Rattenplaag te Coevorden. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Coevorden heeft de heer Pieters geklaagd over den geweldigen last, welken de burgerij in het stadsgedeelte van deze gemeente ondervindt van het groote ge tal ratten. Indertijd hebben B. en WL al eens tegen betaling een serum beschikbaar gesteld, dat ziekte onder de ratten veroor zaakte, maar van deze aanbieding werd geen ruim gebruik gemaakt. De heer Pieters drong er dan ook op aan om van gemeentewege de bestrijding van ratten te organiseeren en zoo mogelijk deze schadelijke dieren te verdelgen. B «en WL hebben toegezegd na te zullen gaan of van gemeentewege iets gedaan kan worden tegen de rattenplaag, waaraan zij toe voegden er ten volle van overtuigd te zijn dat de inwoners veel last van de ratten ondervinden, vooral ter plaatse waar pakhui zen en magazijnen staan. Het regent, het regent. Dan zijn de buitenwegen dik bemodderd. Doch geen nood, Met stevige schoenen aan en een flinke cape om gaat het klos klos huis toe. Gezonken. Bij Lage Zwaluwe is hel molorvaait .ig, g^ad n m t sukerbLt n, grool 90 ton, van schipper B. van Keulen uit Made, onder de Noorden wal nabij Jacomjjnplaat op het Hojlandsche Diep vol water geloopen en gezonken. De schipper met zijn knecht konden zich in de roeiboot redden. Auto te water. De bestuurder verdronken. Gisteravond omstreeks 11 uur is de auto van den heer E. van Dam te Aduard aan de Noorderhaven te Groningen door onbekende oorzaak te water gereden. In den auto zaten behalve de heer van Dam, die stuurde, mej. Betsy Smit, eveneens uit Aduard. De sergeant G. J. Wiormeesler, te Groningen in garnizoen, had juist even voor het ongeluk gebeurde den auto verlaten, om zich naar huis te begeven. De auto is daarop doorgereden, echter zonder de bocht te nemen, om over de brug te komen, maar recht uit te water. Het gelukte aan de toegeschoten voor bijgangers mej. Smit nog levend aan den kant te brengen. Met den heer v. Dam was het een moeilijker geval, zoodat de politie en brandweer er bij te pas kwamen. Eerst een half uur na het ongeluk werd zyn lijk opgehaald. .De auto is door da brandweer op het droge gebracht. BERLIJN VERANDERT VAN GEDAANTE. Dezer dagen is mij iets zonderlings overkomen. Ik word opgebeld door iemand, die sedert jaren onze christelijke pers met aandacht volgt. Zijn bijzondere opmerkzaamheid volgt alles, wat met Duitschland samenhangt. Hij woonde reeds enkele maanden in Berlijn en wilde nu met mij pens van gedachten wisselen. Ik had hier niets op tegen, en ontving mijn weetgierigen Landgenoot op het kal me theeuurtje. Het bleek een stevige Fries ta zijn. Ik was op mijn quivive en liet hem vertellen, wat hij op zijn hart had. Meneer, aldus redeneerde hij, ik lees uw werk met groote waardeering. U schrijft vlot en voor iedereen begrijpelijk, 't Wil mij toeschijnen, dat u nogal optimistisch van natuur bent. U hangt met uw hart aan Berlijn 'en weet de sympathie uwer lezers voor het Duitsche volk te winnen. Ik voelde mij door deze uiteenzettingen weliswaar zeer gevleid, maar had niette min het gevoel, dat dit pas een inleiding was en liet dus mijn bezoeker aan het woord: „Leest men uw artikelen, dan zou men bij ons zeggen, dat het er in Duitsch land nog niet zoo slecht uitziet. Dat bracht mij op de gedachte, er zelf eens een kijkje te gaan nemen en ik pakte mijn koffer, nam een kaartje naar Berlijn en zit nu hier. Eerlijk gezegd ik ben hitter teleurgesteld. Ik had mij de zaak gansch anders voorgesteld. Het leven is hier peperduur, de zaken gaan slecht en men hoort iedereen steen en been klagen. I Leest men de Duitsche kranten, dan staat men versteld van de hatelijkheid, waar mede politieke tegenstanders elkander te lijf gaan en wandelt men langs de straten, dan loopt men overal gevaar in een klop partij verzeild te raken. Vindt u dat zoo aantrekkelijk Ik schoot in den lach, en vroeg op den man af: „Bent u hier gekomen om zaken te doen?" Mijn landgenoot keek verrast, dacht even na en zeide: „Maar meneer, wat heeft dat nu ermee te maken?" Ik hield echter vast en stelde vast, dat per soonlijke zakelijke teleurstelling hier van beslissenden invloed was geweest. Hij was in relatie getreden met een groot bedrijf wilde hiermede zaken doen en moest vast stellen, dat de kansen hiertoe niet bijster groot waren. Natuurlijk was zijn teleur stelling mij nu volkomen duidelijk. Ik gaf hem den goeden raad, zijn gewijzigde zienswijze omtrent Berlijn en de Duitsche toestanden per ingezonden stuk aan onze pers door te ceven aan onze lezers. Maar nu lachte mijn Friesche landgenoot zelf en hij achtte het Jjeter, om nog eerst eens met zichzelf overleg te plegen. Ik volgde zijn voorbeeld en liet mijn gedachten over het werk van tien jaar heenglijden. Ik deed dat op 'n lange wandeling door Ber lijn. Hoe gemakkelijk zou 'tmij vallen u een sombere beschrijving te geven van 't vele, dat hier nu nog, twaalf jaar na den oorlog, deprimeerend op den vreemdeling werkt. In de drukste straten van het cen trum ziet ge leegstaande huizen en win kels, welke „sofort zu vennieten" zijn Vóór den oorlog werd er om zulke win kels gevochten. Veel meer dan vroeger wordt ge lastig gevallen door bedelaars en begint ge met een doorsnee-burger een gesprek, dan zal hij tien tegen een over de algemeene „Notlage" spreken. Wan delt ge Unter den Linden naar het Schloss en den dom, dan is het niet uitge sloten, dat pv bij de universiteit de schu- po met een gummiknuppel in de hand ziet staan, cereed, om de vechtende studenten op de binnenplaats uit elkaar te ranselen. Het kan* ook voorkomen, dat brullend j nationaal-socialisten of communisten de winkelvensters trachten in te gooien en vooral des avonds moet ge er op let ten, dat ge niet in wijken verdwaald raakt waar <*e nog nooit geweest zijt, want de kans op politieke schermutselin gen is groot. Vergelijk 'ik echter het Ber lijn van tien jaar geleden met het Ber lijn van thans, dan sta ik verbaasd van zijn enormen vooruitgang. Het verkeer Is uitstekend geregeld, den vreemdeling staat op drukke punten een beleefde verkeers agent tot het verstrekken van iedere ge- wenschte informatie ter beschikking, het wandelen langs breede geasphalteerde straten is een genot en juist de verzwakto koopkracht heeft de winkeliers genood zaakt, door scherpe concurrentie hunne etalages tot 'n attractie te maken. De bin- nenlandsche verdeeldheid, waarover wij zoo het hoofd schudden, is een logisch ge volg van de omwenteling, welke door 's keizers ontijdig heengaan van het sterk staande keizerrijk een zwak staande re publiek maakte. Dit is een interne aan gelegenheid, welke de Duitscüers onder elkaar hebben uit te vechten. Wij behoe ven ons er dus niet druk over te maken. Tijdens deze filosofische beschouwin gen geef ik mijn oogen goed den kost. Ik stel vast, dat Berlijn van gelaat verandert. Het neemt een andere gedaante aan. Het wordt opmerkelijk schooner. Monumen tale gebouwen werden in het westen der stad voltooid. Reeds een wandeling door de Potsdammer Strasse doet utwee enor me gebouwen opvallen, het eene van Loo ser Wolff, een cigarettenfabriek, waar bij meerdere landgenooten sedert jaren gevestigd zijn, het andere een paleis van Kathreiner-Kaffee. Wandelt ge over den Fehrbelliner Platz naar de Ruhr strasse, dan komt ge voor de Reichsversiche- rungsanstalt te staan, een der fraaiste ge bouwen in modernen still. Het is van enorme dimensies en telt tien etages. Op zijn naaste omgeving werkt het drukkend door zijn enorme hoogte. Het. potsierlijke Russische kerkje met zijn vijf ongemoti veerde torentjes doet hierdoor nog vreem der aan dan eertijds. Het Rijksgebouw is in zakelijken stijl en maakt een door en door solieden indruk, stellig ten gunste van het sociale verzekeringsbedrijf. De architecten Georg Reuter, Braun en Gunzenhauser hebben hier practisch en waardevol werk geleverd. Ik telde aan een der zijvleugels 23 vensters, waaruit men de breedte van het gigantisch aandoende gebouw kan afleiden. Men vertelde mij, dat hier niet zooals ik veronderstelde een paar duizend ambtenaren werk vinden, maar dat er voornamelijk afge- loopen verzekeringskaarten en acten be waard worden. Aan den Breitenbachplatz heeft Bruno Taut in gansch anderen stijl het Reichs- knappschaftshaus neergezet. Hier raken Wilmersorf, Steglitz, Friedenau en Ze- hlendorf aan elkander en men kan aan het gansche plein merken, dat de ge- wenschte eenheid ontbreekt. Het romme lig aandoende plein werkt niet ten gunste van het schoone nieuwe gebouw. Hier valt nog veel te verbeteren en door ver scherping van controle kan de bouwcom missie der stad Berlijn een radicale „Um- gestaltung" van den Breitenbachplatz be gunstigen. 't Bouwen op de drukke ver keerspleinen moet niet aan iedere wijk der stad worden overgelaten, maar in overleg met de magistraat van Gross- Berlin geschieden. Hierdoor zal de een heid der wereldstad worden bevorderd. De Breitenbachplatz kan in dezen een voorbeeld nemen aan den Reichskanzler- platz, waar professor Poelzig in den hem eigen stijl het nieuwe Funkhaus neer- zette. Zelfs voor Berlijn, dat in Europa als jongste metropolis in menig opzicht naast Parijs en Londen genoemd kan worden, beteekent dit vonkhuis een formidabele prestatie. De lengte van het front be draagt 156 M. en juist door deze perma nente lengte trekt het reeds uw aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6