No. 45 Vrijdag 21 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forst straat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11, Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels il.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zwakke gronden. Op eenigszins hoogdravenden toon heeft de heer Albarda in de Tweede Ka mer verkondigd, dat zich een nieuwe geest in de volkeren ontwikkelt, waar bij men van den oorlog afkeerig wordt. Dit natuurlijk om te laten uitkomen, dat de maatregelen om 's lands defensie op peil te houden overbodig en zelfs ge vaarlijk zijn. Een nieuwe geestl Maar wat werd van Sociaal-democra tische zijde in de af deelingen der Twee de Kamer opgemerkt? Dit: „Niet minder zorgwekkend dan de eco nomische toestand is, zoo betoogden de hier aan het woord zijnde leden, de po litieke toestand der wereld. In verschei dene landen en tusschen verscheidene Staten bestaan spanningen, die een be denkelijke hoogte hebben bereikt. De gevaren van omwenteling en oor log bedreigen de wereld. De binnenland- sche spanningen worden voornamelijk veroorzaakt door de toenemende tegen stellingen tusschen de beginselen van de democratie en die der dictatuur. In twee gedaanten, die van het Communisme en die van het Fascisme, bedreigt het be ginsel van de dictatuur die van de de mocratie. Moskou is het centrum van een stelselmatige propaganda, die het vertrouwen in de waarde der democratie bij de arbeidersklasse wil ondermijnen. Rome is het middelpunt van een fas cistische propaganda, die de bezittende klasse van de democratie afkeerig wenscht te maken. De acties van Mos kou en Rome versterken elkaar. Het fas cisme is menigmaal een reactie tegen het communisme, evenals het communisme dikwijls een reactie tegen het fascisme is. Beide leveren voor de ontwikkeling van de wereld ernstige gevaren op en zij vergrooten met name het oorlogsge vaar." De hoogdravende rede van den heer Al barda was dus reeds bij voorbaat door zijne vrienden weerlegd. En op goede gronden. Alleen, de teekening, die van sociaal democratische zijde gegeven werd, is niet volledig. Het gevaar is grooter dan hier ge schetst werd. Immers, het zijn naar het woord van Mr Heemskerk, niet communisme en fas cisme alleen, die het oorlogsgevaar ver meerderen, maar de revolutionaire geest, welken de heer Albarda blijkbaar in de S.D.A.P. niet weet te dempen, vergroot mede het' oorlogsgevaar, en zijn weige ring, om mede te doen aan de landsver dediging vergroot het gevaar, dat Neder land in den oorlog betrokken wordt. Intusschen blijkt hieruit op wat zwakke gronden de heer Albarda zijn eenzijdige ontwapeningstheoriën verdedigde. Tegenspraak^ van Putschvoornemens. Gisteren ontving ex-keizerin Zita op het 'kasteel te Strenockerzul de delega ties van de Hongaarsche en Oostenrijk- sche legitimisten en in een korte toe spraak kondigde zij aan, dat Aartsher tog Otto meerderjarig is en voortaan het eenige hoofd is van het Hongaar sche koninklijk huis. De aanwezige persoonlijkheden onder teekenden de acte. Daarna begaven Zita, de aartshertog, de keizerlijke fami lie en de genoodigden zich naar de ka pel, waar de mis werd opgedragen door Mgr Seydel, vroeger Hongaarsch mi nister. Na het Te Deum herdacht Mgr Sey del in een toespraak wijlen keizer Karei, wenschte aartshertog Otto geluk en sprak den wensch uit, dat het hem ge geven moge zijn later een Te Deum te vieren met meer luister, maar dan in de kathedraal te Boedapest. Gisteren is een diner gegeven, waar dezelfde persoonlijkheden hebben aan gezeten. De leeraar van aartshertog Otto heeft aan de Dernière Heure verklaard, ten aanzien van de geruchten omtrent een interventie van koning Albert, dat hij, jegens het feit, dat de dagbladen aan houden om over een Putsch te praten, van de ex-keizerin opdracht gekregen had om zich naar den minister van buitenlandsche zaken te hegeven om hem te zeggen, dat het volstrekt niet in de voornemens van Zita lag om ook maar iets te ondernemen en dat zij op dit oogenblik slechts verlangde naar kalmte en rust. Naar een nieuwe dictatuur in Spanje? De Spaansche minister-president, Be- renguer, heeft verklaard, dat hij den huidigen toestand van voortdurende onrust in het land geen oogenblik meer kan laten voortduren. Hij zeide, steeds getracht te hebben in overeenstemming met de wetten en de grondwet te re- geeren. Wanneer men dit echter niet er kennen wilde, en de provocaties zou den voortduren, zouden de onruststo kers de dan komende dingen slechts aan zich zelf te wijten hebben. De verklaring van Berenguer vormt het middelpunt der belangstelling. De correspondent van het Berl. Tage- blatt in Madrid heeft van zeer betrouw bare zijde vernomen, dat op het oogen blik in Spanje onderhandeld wordt over een nieuwe dictoriale regeering. Op het oogenblik worden met het leger bespre kingen gevoerd over de ondersteuning van deze dictatuur. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen wat van deze plan nen zal terecht komen. Men houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de mili taire dictatuur over een of twee dagen zal worden uitgeroepen. Groote luchtmanoeuvres te Toulon. Te Toulon zijn gisternacht groote lucht manoeuvres gehouden, waaraan alle te Toulon gestationneerde bombardeer- en jachtvliegtuigen deelnamen. Doel dezer manoeuvres was vast te stellen of een stad bij volkomen duister nis tegen een luchtaanval voldoende be schermd is. Alle huizen moesten om 11 uur de lichten dooven of tenminste ver hinderen, dat het licht naar buiten kon doordringen. Auto's moesten met afgedek te lichten rijden en ook aan de spoorwe gen was verzocht, de verlichting van de treinen in het gebied van de stad tot een minimum te beperken. Tegen vier uur gisternacht volgde de algemeene aanval der bombardeervlieg tuigen, welke door de jachtvliegtuigen verjaagd moesten worden. Over het re sultaat der manoeuvres zijn nog geen nadere mededeelingen bekend gemaakt. De economische Volkenbonds-conferenfie. Op de economische volkenbondsconfe rentie zijn in de commissie voor de behan deling van het voorstel der Oost-Euro- peesche landbouwstaten inzake het toe kennen van preferentieele rechten aan die staten bij den invoer van granen in andere Europeesche landen, de algemeene discussies hierover voortgezet en ten ein de gebracht. De commissie heeft zich vereenigd met het door Dr Colijn in de confe rentie bepleitte denkbeeld van het be noemen van een t kleinere commissie voor het verder voeren der onderhandelingen. In deze kleinere commissie zullen ver tegenwoordigd zijn de vijf Oost-Europee- sche landbouwstaten, van wie het ver zoek om preferentieele rechten is uitge gaan, n.l. Roemenië, Bulgarije, Honga rije, Polen en Zuid-Slavië, alsmede zes andere staten, wier medewerking vooral voor de landbouwstaten van belang zoü zijn, n.l. Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakië en Zwitser land. Tankinstallatie uitgebrand. In Ploesti is een tankinstallatie van de Astra Romana met een inhoud van 500 wagons in brand geraakt en geheel uit gebrand. De brand werd veroorzaakt door een ontzettende gasontploffing waardoor de huizen van het geheele district op hun fundamenten stonden te schudden. Het mag een wonder worden beschouwd, dat niemand gedeerd is. Korte Berichten. Naar de „Star" meldt, spreken en kele vooraanstaande leden der drie partij en in Engeland over de mogelijke vorming van een nationale regeering om de crisis in de industrie tot een oplossing te bren gen. Gisteren is een contract geteekend tusschen Arcos en de Engelsche Mij Cen tral Softwood Buyning Corporation Ltd., volgens hetwelk deze maatschappij het uitsluitend recht zal hebben de leverbare productie van zacht hout van de Sovjet- Unie in 1931 evenals een groote hoeveel heid der productie van dit jaar ter markt te brengen. Te Barcelona is gisteren het werk weer hervat, behalve bij de transport middelen en de drukkerijen, waar bijzon dere eischen 'worden gesteld. De stad biedt een normaal aspect. Alleen de dienst der taxi's is nog beperkt. De Duitsche vliegboot Do X is in de haven van Santander aan de Spaan sche Noordkust geland. Het weer in de Golf van Biscaye was tijdens de vlucht stormachtig en het regende. Aan boord was alles wel. DEBACLE DER HANDELS- EN LANDBOUV/BANK. Ook de spaarkas failliet? Aangaande de debacle van de Handels- en Landbouwbank verneemt „De Cour." nog, dat Mr R. Heeg, advocaat-procureur te 's Gravenhage, het faillissement heeft aangevraagd van de Spaarbank dier Han dels- en Landbouwbank. Deze Spaarbank of Spaarkas is een stichting die een zevental jaren geleden tot stand kwam en die als zoodanig dus een zelfstandig rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam is. Het schijnt dat veel kleine landbouwers hun spaarduitjes bij de stichting gebracht hebben. Verleden week moet een drietal boeren, die te samen f 6000 le vorderen hadden, f 100 opgevraagd hebben, een bedrag, dat vol gens de voorwaarden op de spaarboekjes vermeld, dadelijk betaalbaar is. D'e bank te Groningen kon dit bedrag echter niet uitbetalen. Daar mén niet weet, of het verzoek om surséance van de bank ook de stichting betreft,- hebben de spaarders den veilig- sten weg gekozen en het faillissement van de stichting aangevraagd. Volgens ge ruchten moeten bij die spaarkas zeer groote bedragen ingebracht zijn. Besmettelijke veeziekten. In de maand October 1.1. werden er, blijkens een in de Staatscourant Nr 226 opgenomen staat van gevallen van be smettelijke veeziekten, geconstateerd 3847 gevallen van mond- en klauwzeer. Hiervan kwamen 1649 gevallen in Friesland voor, 562 in Noord-Holland, 452 in Gelderland, 281 in Utrecht, 281 in Overijsel, 234 in Groningen en 230 in Z.- Holland. Bovendien waren er in begin October nog 4128 vroeger geconstateerde ziekte gevallen nog niet geëindigd. Uit de strookarton-industrie. Naar het „Hbl." verneemt, is in een vergadering van fabrikanten in de stroo- kartonindustrie in principe besloten om de geheele industrie gedurende de maand December stop te zetten. In verband met de heerschende malaise was men van oor deel, dat het noodig was de productie te verminderen hetgeen, naar men denkt, ook de producenten, de landbouwers dus, voor nog grootere verliezen zal behoeden. Leerstoel in de homoeopathie. Het Tweede Kamerlid, Duymaer van Twist heeft den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd: Is de minister bereid, evenals dit ge schied is met de uitgebrachte adviezen van de Koninklijke Academie van Weten schappen en van den Onderwijsraad, be treffende de vestiging van een leerstoel in de homoeopathie aa.n één der Rijks universiteiten, zoo mogelijk vóórdat de behandeling van Hoofdstuk VI der Rijks- begrooting plaats heeft, te publiceeren de contra-memorie van het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering der Ho moeopathie in Nederland en het ant woord van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, dat op deze contra-me morie bij den minister is binnengeko men? Pech met de radio op de Indische route. Voor het laatst is de groote Fokker met drie motoren de PH-AGA, hier te lande Zaterdag gehoord, toen hij op weg was van Athene naar Cairo. Zooals bekend, was in de cabine van de A.G.A., die normaal plaats biedt aan 20 passagiers, een radio-laboratorium ingebouwd, om den heer Strijkers gele genheid te geven, allerlei radioproeven op den weg naar Indië te nemen. O.a. zou geprobeerd worden, op de korte golf verbinding te houden, zoowel met Ne derland als met Indië. Hier te lande heeft men tot Zaterdag de A.G.A. gehoord. Later heeft men van het motorschip P. G. Hooft bericht gekregen, dat de A.G.A. het schip op de lange golf had opgeroepen en het verzoek geseind had, aan Nederland te melden, dat de korte golf van de A.G.A. defect is. Schiphol gaat nu toch door met de zendproeven voor de A.G.A., in de hoop, dat de A.G.A. kan blijven ontvangen. D> oostvluchten naar en van Indië. H derde vliegtuig op de terugreis is gist pchtend om 6 uur uit Bagdad ver- tro' ken en om 12 u. 15 te Gaza geland. V- ii'daar vertrok het om 13 u. 10 en het rriveerde om 15 u. 30 te Kaïro. Alles as wel aan boord. Vandaag wordt de tois voortgezet. Het vijfde postvliegtuig is gisteren jt$- Calcutta aangekomen. Alles was wel ögn boord; vandaag wordt de reis voort- gezet. Th. J. Verrijn Stuart, f In heit Diaconessenhuis te Utrecht is overleden de heer Th. J. Verrijn Stuart, directeur van de lettergieterij „Amster dam", v.h. N. Tetterode. De heer Verrijn Stuart bekwam Zondag j.l. bij een auto ongeluk zware verwondingen. Ten gevolge daarvan is hij thans in den ouderdom van 62 jaar overleden. De overledene was meer dan vijf en twintig jaar di recteur van genoemde lettergieterij, als mede commissaris van de rijwielfabriek „Simplex" en van verscheidene letter gieterijen in het buitenland. ONTHEFFING VOOR DEN LANDBOUW VAN DE SOCIALE LASTEN. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Gomité heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een brief gezonden, waaraan het volgende is ont leend: Na vele jaren, waarin de landbouw bedrijven weinig loonend zijn geweest, verkeeren deze thans in omstandigheden, waarbij de productiekosten niet meer door de opbrengst der producten kunnen wor den gedekt. Inzonderheid geldt dit voor de akkerbouwbedrijven, ofschoon ook bij de veehouders- en gemengde bedrijven zich de toestand in ongunstigen zin wij zigt. Alleen reeds uit zelfbehoud zullen zich de landbouwers tegen deze benarde po sitie trachten te verdedigen en waar zij geen invloed kunnen uitoefenen op de prijzen der producten, zullen zij zooveel mogelijk op de uitgaven gaan bezuini gen. De belangrijkste uitgaaf waarop be zuinigd kan worden, dit geldt weder in zonderheid voor de akkerbouwbedrijven, wordt gevormd door het arbeidsloon. Daar, waar de omstandigheden hiervoor geschikt zijn, zal, zoolang het veehouders- bedrijf minder groote verliezen met zich brengt, bouwland worden veranderd in grasland, een overgang dus naar het ar- beids-extensieve bedrijf. Daarnaast zal bezuinigd worden op het loon door alle werkzaamheden, die niet strikt noodig zijn of uitgesteld kunnen worden en deze zijn er vele achter wege te laten. De omstandigheden wijzen dan ook onafwendbaar naar toenemende werkloosheid der landarbeiders. Daarnaast zullen de werkgevers er toe overgaan de loonen te verlagen. Daar zij zelf van inkomen verstoken zijn en er reeds vele in financieel benarde omstan digheden verkeeren, is ook deze maatre gel maar al te zeer te verklaren. Daar niet is aan te nemen, dat de land arbeidersorganisaties in deze verlaging steeds vrijwillig zullen toestemmen, is 't gevaar groot, dat stakingen zullen uit breken. Het wil ons voorkomen, dat alles ge daan moet worden, om deze dreigende onheilen te voorkomen. Dit kan eener- zijds geschieden door de prijzen der pro ducten, inzonderheid de akkerbouwpro ducten, te verhoogen, anderziids. door de uitgaven welke op het bedrijf drukken te verlichten. Wij meenen, dateen overneming door het Rijk van de sociale lasten, welke op het landbouwbedrijf drukken, in dezen crisistijd alleszins gerechtvaardigd is Hiermede wordt een hulp verschaft, wel ke evenredig is aan het arbeidsloon, het- Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de Ar- beidsbegrooting, Het Kon. Ned. Landbouw Comité ver zoekt ontheffing der sociale lasten. Buitenland. Een nieuwe dictatuur in Spanje op komst? Naar een nationale regeering in En geland? welk per bedrijf wordt uitgekeerd; de ak kerbouwbedrijven zullen er het meest door gesteund worden. Reeds lange jaren geniet de massa der landbouwers gemiddeld een inkomen dat niet uitgaat boven, dikwerf blijft be neden dat van den landarbeider. In de ze omstandigheid rijst de vraag of het redelijk is, dat deze werkgevers verplicht worden bij te dragen in de sociale verze keringen van den arbeider, zonder dat voor hem in gelijke mate wordt gezorgd. Bovendien weten de landbouwers, dat zij niet alleen de sociale lasten dragen der in hun bedrijf werkzame arbeiders, doch tevens die der arbeiders van den smid, den timmerman en de vele andere leve ranciers van bedrijfs- en huishoudelijke benoodigdheden. Indien de landbouwers in staat waren om op gelijke wijze de sociale lasten, wel ke op hun bedrijf drukken, af te wente len, zoo zou hieruit geen motief voor ons verzoek te putten zijn, doch waar zij voor de wereldmarkt werken, en niet voor de plaatselijke markt, versterkt dit ons in onze overtuiging, dat het landbouwbe drijf door de sociale wetgeving, hoe re delijk deze ook voor de landarbeiders mo ge zijn, onredelijk zwaar belast wordt en inzonderheid in dezen crisistijd een ont heffing van betaling dezer lasten ook uit dezen hoofde redelijk mag worden ge noemd. De aard van het landbouwbedrijf brengt mede, en hierin onderscheidt het zich van andere bedrijven, dat de werkgevers, niettegenstaande zij ernstige verliezen lij den, gedwongen zijn hun arbeiders in dienst te houden; zij zullen dit doen zoo lang met behulp van hun naaste bloed verwanten crediet wordt verstrekt. Hierdoor zal de werkloosheid in het zomer-halfjaar ofschoon ook aan de ver pleging der gewassen evenwel minder zorg zal worden besteed, beperkt blijven. Deze omstandigheid komt ongetwijfeld aan de volkshuishouding ten goede; het voorkomt een algemeene werkloosheid ten plattenlande, met al den aankleve van dien. Intusschen geldt dit alleen, indien deze toestand slechts zeer kort zal duren en niet de werkgevers en hunne familie leden er door geruïneerd worden. De toe stand is echter zoodanig, dat zoowel voor de werkgevers en hun geldschieters, als voor de landarbeiders het ergste moet ge vreesd worden. Ook daarom meenen wij een bijdrage aan de werkgevers in hun loonsuitgaven te mogen vragen en wij beperken deze vraag tot de sociale lasten waarvan de hoegrootheid bekend is. Mr H. W. Groeneveld, chef der arbei dersverzekering, noemt in een artikel in de Telegraaf van Zaterdag 30 Aug. j.l. 2e bl. Av. het loonbedrag in den akker bouw en veeteelt, waaraan premies voor de verplichte ziekte, ongevallen en inva- liditeits-verzekering, betaald moet wor den, 120 millioen gulden. Nemen wij aan, dat de premies 5 pet. van het loon bedragen, dan komen wij op een bedrag van 6 millioen gulden, hetwelk door den Staat overgenomen dient te worden. Naar onze overtuiging zal een steun als hier gevraagd eenerzijds latere uitgaven als werkloozensteun kunnen keeren en anderzijds aan de instandhouding der-be drijven kunnen medewerken. Bij een werkloozenuitkeering van 70 pet. van het loon zou bij een werkloosheid van 7 pet. reeds een bedrag van 6 millioen gulden noodig zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1