No. 44 Donderdag 20 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes IFrste blad. ws Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door van 100. Bij dieren min een groot deel ionclusie, waar gewezen: Wees groote hokken! is gaat het uit- dijk voordeelig. Imen in no time pr geen helpen aan te denken behandelen van het feit, Jippan niet zoo is. Aan den toch die nieuwe dan f 3000 Ikapi- in .en er hokjes zoor öO Huppen, misschien an- Ëk dag in dag |r de menschen daardoor toe lorgen op mijn nemen, dat ik waar dat ,te |van het groote maar ook be rrie en pokken, adaardige ziek- |er is met een |arts dat hij de dan in andere |n enkele smet' beid biedt. Dit ;van diphtherie Inte kippen, al lestal ook licht. uit velen hoe i opgezet bedrijf anvang al vast- 'Hl d. Hoe denken der kippen? lant.Twee hon- pnvoudig niets aan rustig in met uw buur- eens rustig de Het zijn de leg eenden legwed- ^an het Harper van Manches- werkelijk een er verschei de- |omer ook weer ste fokkers die lie rennen, best lling. Wat zou zenschen? De hun beste die- pkijk dit lijstje aantal eieren; aen; de derde het totaal der 0.34 1.26 6.43 13.78 17.82 19.86 17.00 11.05 12.46 hennen Ibeste wat er te groepen 299, In zeggen kan, |len niet alleen, rukt dus weer leunen en zoo Irbeste omstan- ïs meevalt om en broedeieren ian wordt het p.at is ook nog als het lijkt. IE HENNEPE. treffende, kun- orden ingezon- Hergaardesingel (egel voor ant- ermelden. srdag 20 Nor. 9.15 Gramofoon- ïg door NCRV- Ziekendienst. o. 1.45—2.00 ii. 2.45—3.45 - 3.45—4.00 Gra- Ziekenuurtje. 6.30—6.45 Knip- ïofoonplaten. ïenkomst te De i-uitzending. 8.01 0.01—10.i5 Mor- Concert. 2.00—2.30 Naaicursus. - 5 30-7.00 a-Theater te Den voor gevorder- Omroeporkest. louwburg te Am- 5 Morgenwijding. Concert, bariton, 8.05 Concert 1725 M. 12.50— )0 Gramofoonpla- en solisten. Trio-concert. Trio-concert. Directeur-Hoofdredacteur: H, ZUIDEMA. Bureau: Lane® forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No, 11. Poetrekening No, 444BBi Bijkantoor »e Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.09 Rrij» der AdviftietlBm 1—4 regale 11.30, elke regal moer 30 at. Bi] abonnement belangrijke korting. V V. D. en S. D. A. P. Over de beteekenis van het z.g. politiek debat bij de behandeling van de begroe ting in de Tweede Kamer, kan mqn vooral in een tijd als deze, nu de normale par lementaire verhoudingen verstoord zijn, verschillend denken. Maar geheel zonder beteekenis is het in elk geval niet. Dat werd ook nu weer duidelijk in ver hand met wat gesproken werd over de houding van de S.D.A.P. in geval van mobilisatie. Het betreft hier een zeer belangrijk punt. Niemand die het ontkent. Dit blijkt mede uit wat in linksoh-socia- listische kringen over deze zaak gezegd werd en waar men er bij. den heer Albarda op aandrong om niet meer m- en uit te praten, maar rondweg te zeggen, dat de regeering, hoe en onder welke omstan digheden het oorlogsgevaar ook moge op doemen, onverschillig of het een zaak is van aanval of verdediging, a 11 ij d de S. D. A. .P. tegenover zich zal vinden. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de Regeering aan deze zaak aandacht schonk en dat zij van den heer Albarda een 'duidelijke verklaring vroeg. Maar wat gebeurde nu? Nog voor de 'heer Albarda gelegenheid had zich nader te verklaren, kwam de leider der Vrijz. Dem., de heer Mar- chant aan het woord, omde S. D. A. P. in bescherming te nemen en een t feilen aanval op de Regeering te doen, omdat zij het heeft durven bestaan aan den leider der S.D.A.P. te vragen 'hoe deze partij zich in Critieke momenten zal gedragen. In den nood leert men zijn vrienden kennen, zegt het spreekwoord. Welnu, als de S. D. A. P. nog mocht twijfelen aan de warme vriendschap van den 'heer Marchant, dan kan zij nu ge rust zijn. De leider van de Viijz. Dem., die en kele jaren geleden bereid was zijn ont- wapenings-t'heorieën geheel los te laten als de Jl.K. hem wilden steunen een kabi net te vormen, heeft aan zijn meer roode neefjes ondubbelzinnig van zijn hartelijke belangstelling blijk gegeven. Niet ten onrechte werd dezer dagen de heer Marchant als 'het loo'dsmannetj© van de S.D.A.P. aangeduid. Scherpe redevoeringen ter ronde-tafel- conferentie. De derde dag der rondetafelconferen tie werd door den Maharadja van Pa- tiala ingeleid.Ook volgens hem was de federale staat de vlugste methode van ontwikkeling. Hij was echter voor het behoud van de banden tusschen de vor sten en het Britsche rijk. Dr Moonje, de leider der liberale Hin does en lid van de Wetgevende Kamer, stond vooral Lord Peel, die in naam der Engelsche conservatieven bad gespro ken,, te woord. Lord Peel heeft gezegd, dat Groot- Brittanniii Indië veel diensten heeft be wezen. Maar een boer koestert zijn koeien ook. Dat doet hij om eiken mor gen versche melk te hebben. Doch nooit komt de tijd terug, dat men door machts vertoon het Indische rijk den schrik op het lijf kan jagen en tot onderwerping kan dwingen. Indië moet den dominion- status hebben en wij zullen ons slechts met een verantwoordelijke regeering te vreden stellen. Ik ben hier niet geko men als bedelaar, zei spreker. Sardar Ujjal Singh zei: Wij kunnen niet naar Indië terugkeeren zonder een oplossing, die het streven van ons volk voldoening schenkt. Maulana Muhammad Ali, de stichter van de Al-Indische Mohammedaansche Liga (1906), nam eveneens geen blad voor zijn mond. Ik wil alleen terug naar Indië als ik de vrijheid van mijn land kan meebrengen, aldus spreker. Anders kan ik niet terug naar dit slavenland. De groote graaninzameling in Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt publi ceert het Volkscommissariaat van Eoo- nomische Zaken een mededeeling over de graanaflevering in den loop van het laatste jaar. Blijkens dit rapport is de graaninzameling slechts voor 76 pet. verwezenlijkt. In vele gebieden werd zelfs niet meer dan 33 pet. afgeleverd. Het Landbouwcommissariaat Leeft verklaard, dat het niet nakomen van liet graanplan der regeering groote moeilijk heden ten gevolge zal hebben, speciaal voor den uitvoer. Er moeten derhalve onvertraagd maatregelen genomen wor den. Speciale commissarissen zullen in verband hiermede het graan bij do boeren opkoopen. Hoe men in Engeland over ons leger denkt. Reuter seint, dat gisteren in bet En gelsche Lagerhuis aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, ge vraagd werd, waarom er geen militaire-, marine- of luchtvaartattaché's worden aangesteld bij bet Engelsche gezant schap te Moskou. Henderson zeide, dat een van de redenen de wensch was om te bezuinigen. De conservatief Ashley antwoordde: „Als dat waar is, waarom roepen wij onze militaire attachés niet terug uit Ne derland, waar er in het geheel geen le ger bestaat?" De Engelsche fruitteelt In moeilijkheden. f In het Lagerhuis diende viscount Elm- ley (liberaal) een motie in, waarin de slechte toestand van de fruitteelt werd betreurd en werd aangedrongen op maatregelen om aan dit bedrijf beter re sultaten te verzekeren. Spr. verklaarde zich tegen invoerrechten en deed op merken, dat deze niet de eenige bron van moeilijkheden waren, daar de fruit telers in Nederland eveneens klagen over de lage prijzen. De minister van landbouw Addison zei, dat het voornaamste euvel was" bet schier volkomen gebrek aan organisa- I tie in dit bedrijf. Lloyd George sprak een waarschu wend woord met het oog op dumping en uitte de hoop, dat Addison de zaak in het oog zou houden. Talrijke sprekers gaten hun afkeu ring te kennen over de buitensporige prijzen, welke de winkeliers vragen. De onrust in Spanje. Gisternacht heeft de politie te Madrid mededeelingen ontvangen, dat de com munisten zouden trachten, de staking in de hoofdstad opnieuw te doen uitbre ken. In verband hiermede werden tevens geruchten over Putsch-pogingen opge vangen. De politie heeft daarop alle beschik bare krachten en de marechaussee uit de omliggende provincies gemobiliseerd. Madrid maakte den indruk van een belegerde stad. Bij de toegangswegen tot Madrid werden alle automobielen, vrachtwagens enz., onderzocht, of zij ook wapens bevatten. In de voorsteden wer den zelfs de voetgangers op wapens ge fouilleerd. Tot nog toe is de rust in de hoofdstad echter niet verstoord. Zeven duizend stakende mteaalbe- werkers hebben Woensdag voormiddag den arbeid hervat. Ook de stakers in het bouwbedrijf zijn weer aan het werk. Ook te Barcelona is het werk heryat. Sinds Woensdagochtend functionneeren alle fabrieken weer. Te Sevilla is daarentegen onverwacht de staking afgekondigd. De trams werden met steenen gebom bardeerd waarop het verkeer werd stil gezet. Te Alicante is het tot botsingen met de politie gekomen, waarbij 4 personen gewond werden. Een nieuwe opstand op Formosa? Naar de Japansche bladen melden zou den op het eiland Formosa nieuwe on lusten zijn uitgebroken. In de gebieden, waar de opstand onlangs den kop werd ingedrukt, hebben rebellen politiestations overvallen en verscheidene beambten ge dood. De Japansche regeering heeft onver wijld een vliegtuigeskader naar Formosa gedirigeerd om een strafexpeditie te on dernemen. De Japansche verliezen zouden zeer tal rijk zijn. Oklahoma opnieuw geteisterd. De staat Oklahoma is opnieuw door een wervelstorm bezocht, die vooral de ge meente Bethany zwaar geteisterd heeft. Volgens de voorloopige berichten zijn 18 personen om het leven gekomen en 150 gewond. Een groot aantal huizen is verwoest, zoodat meer dan 800 personen dakloos zijn geworden. De verbindingen zijn ge deeltelijk onderbroken. Loonen en prijzen in Duitschland. De onderhandelingen over het loon- tarief in het bankbedrijf te Berlijn zijn mislukt. Over het verloop der onderhandelin gen wordt door de betrokken bonden van bankambtenaren medegedeeld, dat de bankdirecties een loonsvermindering van 11 pet. hebben voorgesteld. De bon den van hun kant verlangden, dat bet op 31 December a.s. afloopende tarief voor een jaar, eventueel voor een korte- ren termijn zou worden verlengd. De ijzer- en metaalfabrikanten in Ba den, den Palts en de aangrenzende in dustriedistricten hebben de bestaande loonovereenkomst tegen 1 Jaunari op gezegd. De fabrikanten wenschen een loonsvermindering van 15 pet. Het bestuur van den Duitschen amb- tenaarsbond beeft beraadslaagd over de voorgenomen vermindering der ambte naarssalarissen en een motie aangeno- men, waarin aan de plenaire vergade ring van den rijksraad wordt verzocht, het besluit van de rijksraadscommissie, om de korting reeds op 1 Februari a.s. te doen ingaan, niet goed te keuren. De besturen der socialistische vakver- eenigingen, der sociaal-democratische partij en van de verbruiksvereenigingen hebben in een gemeenschappelijke zitting beraadslaagd over prijsverminderingen voor voorwerpen van dagelijksch ge bruik. Besloten is eendrachtig samen te werken voor een verscherpten strijd, om de prijzen op een lager peil te brengen. Scheepsramp. Volgens draadlooze berichten is de nieuwe Britsche motor-vrachtboot „Highland Hope" ter hoogte van de Fa- rilhoes-eilanden (Portugal) gestrand De „Highland Hope" bevond zich op weg van Londen naar Buenos Aires. Het vaartuig had 200 man passagiers en equipage aan boord. Deze hebben zich in de eigen reddingsbooten van het schip begeven en werden door de stoomsloep „Mandalay" opgemerkt, die zich op 20 mijl afstand van de plaats des onheils bevond en direct met spoed daarheen stoomde. Een telegram uit Londen meldt, dat alle schipbreukelingen van de „High- land Hope" aan land zijn gezet. Het schip, dat zeer ongelukkig zit, zinkt steeds verder en wordt als verloren beschouwd. Schip en lading zijn voor 1.500.000 pd. st. verzekerd. Korte Berichten. Naar de correspondent van de „Ti mes" te Rio de Janeiro meldt, heeft de Braziliaansche regeering een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke de loonen van het personeel in alle fabrie ken en industrieele ondernemingen met 6 pet. moeten worden verhoogd, waarbij 'tloon zal gelden voor een werkweek van 40 uur. In Detroit zal binnenkort een pro ces beginnen tegen twee benden alcohol smokkelaars, die sedert langen tijd enor me hoeveelheden alcohol met vliegtuigen van Canada uit in de Vereenigde Staten ingevoerd hebben. Van de dertig vliegtuigen, waarover de smokkelaars beschikten, konden er 12 in beslag worden genomen. De Amerikaansche Senator Bingham heeft aangekondigd, dat hij een wets ontwerp zal indienen om den in voer van bier met een alcoholge halte van 4 pCt. toe te staan. In con greskringen acht men het echter onwaar- ■schijnlijk, dat dit wetsontwerp zal wor den aangenomen. Uit een mededeeling van President Hoover blijkt de jongste volkstelling in de Vereenigde Staten te hebben uitge wezen, dat het zielental in de Vereenig de Staten op het oogenblik der telling 122.093.455 bedroeg. Gisternacht zijn er nog vijf lijken uit de puinhoopen te Lyon opgegraven, zoo dat er tot dusver in het geheel zestien lijken zijn gevonden. Dg Handels- en Landbouwbank. Omtrent de geruchtmakende verduiste ringen door den heer J. W. M., directeur der Handels- en Landbouwbank, kau nog het volgende worden medegedeeld In de gisteren gehouden vergadering van den raad van commissarissen der Handels- en Landbouwbank zijn aange wezen als belast met de verdere afwikke ling der zaken de procuratiehouders van het hoofdkantoor te Den Haag, de hoe ren G. van Gendered en Mr F. J. Zijl en de directeur van het bijkantoor 's-Gra- venhage der Bank, de heer D. J. de Jong. Deze heeren hebben de procuratie ver kregen en beschikken over dezelfde vol machten als tot dusver de hoofddirec teur. M$t den meesten nadruk werd beves tigd, dat de débacle der bank geheel on afhankelijk is van de daden van'den heer M., «tegendeel, dat de door dezen gepleeg de verduisteringen slechts ten doel had den zijn eigen bank aan de noodzakelij ke middelen te helpen. Omtrent de toedracht dezer zaak, voor ""zoover de Handels- en Landbouwbank betreft, wordt nog het volgende vernomen: y/ Naarmate de economische omstandig heden van den landbouwenden stand slechter werden, geraakte de bank in meer moeilijkheden. Er werden voornamelijk in Gronin gen aan landbouwers credieten ver strekt, welke dan uit de opbrengst van den oogst werden terug betaald. De boe ren hadden echter dikwijls niet eens vol doende contanten om hun pachten te be talen; van aflossing der credieten was dus in 't geheel geen sprake. Daarbij kwam nog, dat het Groning- sche kantoor der bank in relatie stond met de Groninger Discontobank en geza menlijk daarmede eenige zaken dreef. Deze relatie had niet de sanctie der hoofd directie en deze werd eerst ervan in ken nis gesteld, toen bleek, dat bet Groning- sche kantoor door deze manipulatie een aanzienlijk bedrag kwijt was. Al deze factoren hebben de débacle der Handels- en Landbouwbank veroorzaakt. Wat de relatie met de Holland-No or d- Amerika Hypotheekbank betreft, verna men wij, dat de laatstgenoemde instelling een rekening-courant had loopen bij de Handels- en Landbouwbank, die tevens de couponbetalingen regelde. Van deze hypotheekbank was, zooals gemeld, de heer M. directeur. Hij heeft nu een grooten post effecten, toebehoorende aan de hypotheekbank, gebruikt om de bandels- en Landbouw bank aan liquide middelen te helpen en deze in stand te houden. Daarbij zou hij de overtuiging gehad hebben dit bedrag na eenigen tijd weer aan de Hypotheek bank terug te kunnen geven. Inplaats van verbetering in de middelen, werd de toe stand van zijn bank echter steeds slech ter en zag hij het oogenblik komen, dat de débacle niet meer tegen te houden zou zijn. Toen beeft de heer M. zich bij de ju stitie aangemeld en zijn verduistering be kend. Dat hij het geld voor privé-doeleinden zou hebben gebruikt, werd ten stelligste tegengesproken. Naar de waarnemende directie mededeelde, leidde de heer M. een eenvoudig leven, dat eerder beneden dan boven zijn stand was, gezien bet rui me inkomen, dat hij genoot als directeur van beide banken en commissaris van enkele maatschappijen. De eenige verklaring, welke zijn vrien den voor het feit kunnen vinden is, dat de heer M. te optimistisch is geweest wat betreft de toekomst van zijn bank en daar voor het beschikbare kapitaal der hypo theekbank beeft aangewend, iets, waar toe bij uiteraard het recht niet had. Bovengenoemde heeren hebben de lei ding der zaken op zich genomen in af wachting van de aanwijzing van een ge rechtelijken bewindvoerder in verband met de aanvrage tot surséance. Uit den aard der zaak is het vertrou wen bij een deel der belanghebbenden nu ten zeerste geschokt, en allerlei geruch ten over groote verliezen doen de ronde. Met zekerheid is echter tot beden niets vast te stellen; behalve de bekentenis van den directeur M. over de verduisterde f 150.000 is op bet oogenblik van fraude bij de Handels- en Landbouwbank 'nog niets bekend, volgens van zeer bevoegde zijde verstrekte mededeelingen. Een na der onderzoek zal aan het licht moeten brengen, of er verdere verduisteringen hebben plaats gehad. Van een geconstateerd tekort van een millioen gulden is op het oogenblik in elk geval geen sprake. Binnenland. De crisis-vergadering te Goes. De moordenaar J. Hoek in hooger beroeo tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Schip op de Schelde gezonken, Vijf per sonen verdronken. De Tweede Kamer behandelt de begroo ting van Arbeid. Memorie van Antwoord der Onderwij 3- begrooting. Buitenland. Scherpe redevoeringen ter ronde-tafel conferentie. Onrust in Spanje. Weer opstand op Formosa. PRIJZENPOLITIEK VAN DE STAATS MIJNEN. De tuinders en de conventie. De heer J. D. de Kok, lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en als kweeker groot afnemer van Staatsmijn kolen, voorzitter of bestuurslid van on derscheiden organisaties van tuinders, heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht waarin hij, naar aanleiding van het antwoord van den Minister van Wa terstaat op de door het Kamerlid den heer Bierema, gestelde vragen betreffen de de prijzenpolitiek van de Staatsmijnen het volgende opmerkt: Dat door de tuinders in hun intensieve bedrijven jaarlijks duizenden tonnen steenkolen van de Staatsmijnen worden afgenomen. Dat de contractprijzen voor levering seizoen 19301931 met fl per ton voor magerfijnkolen en met f 0.50 per ton voor "etfijnkolen zijn verhoogd. Dat de prijzen voor genoemde industrie kolen alzoo sinds 1929 voor magerfijnko len met f2.75 per ton en voor vetfijnkolen met f0.75 per ton verhoogd zijn gewor den, niettegenstaande door de Staatsmij nen in 1928 meer dan f& millioen en in 1029 meer dan fll millioen winst werd gemaakt; Dat toch geacht kan worden, dat door de conventie betreffende prijzenpolitiek met omliggende landen die prijsverhoo- ging zelfs in de huidige voor ons bedrijfs leven zeer ongunstige economische om- s.andigheden nog mogelijk geworden is, niettegenstaande toch, naar mededeeling van Zijne Excellentie op de internatio nale kolenmarkt weder een prijsdaling is ingetreden. Dat de afnemer van Staatsmijnkolen een boete van f0.50 per ton opgelegd wordt voor eiken ton kolen, afgenomen van een ander lid, toegetreden tot de genoemde conventie. Dat de conventie oorzaak is, dat milli- oonen guldens van het Nederlandsche volk ten goede komen aan de buiten landsche mijnindustrie, terwijl het bui tenland niet aarzelt de producten der Nederlandsche industrie van Land- en Tuinbouw op alle mogelijke manieren te heiasten. Dat daarom zijns inziens deze conven tie als strijdig met het belang van het Nederlandsche volk in zijn geheel, zoo wel voor werkgevers als voor werkne mers geacht moet worden daar het be drijfsleven getroffen wordt en ernstig schade lijdt. Dat de industrie en ook de intensie ve tuinbouw door het hierboven geme moreerde wordt getroffen, terwijl de tijds omstandigheden toch al moeilijk zijn. Dat de bestaande crisis door dergelijke maatregelen eer verscherpt wordt in plaats van verminderd waardoor per saldo de Staatsmijnen door hun afne mers verliezen zullen lijden, hetzij door non-betaling, hetzij door groote vermin dering der afname. Dat zijns inziens daarom het gegeven antwoord door Zijne Excellentie op de viagen van genoemd Kamerlid onjuist geacht moet worden en in strijd met de werkelijkheid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1