Woensdag 19 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland KING NIEMEÜER'S IT GESCHENK FRIESCHE HEERENBAAI GEEF HE T. NICOLAAS Hendrikse Co's Bank NI Boes EERSTE BLAD. Buitenland EEN LUXEi-DOOS Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OVERAL VERKRIJGBAAR ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f0.05 Prijs derAdvartentlSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et. BI] abonnement belangrijke korting. Karakter van het Kabinet. Er is in deze dagen zoo sterke belang stelling voor zaken van economischen en socialen aard, dat het gevaar bestaat, dat andere, meer gewichtige punten op den achtergrond geraken. Als er over de malaise en alles wat daarmee samenhangt, gesproken wordt, dan gaan de ooren open. Maar als de beginselen ter sprake komen, dan luwt bij velen de belang stelling. Nu moge dit, in verband met de om standigheden, eenigszins verklaarbaar zijn, goed te keuren is het daarom niet. En in elk geval mag het ons niet weer houden volle aandacht te schenken aan wat de Minister-president de vorige week opmerkte omtrent het karakter van het Kabinet. Na er op gewezen te hebben, dat dit Kabinet een extra-parlementair Kabinet moet üeeten, verklaarde de heer Ruys de Beerenbrouck, dat de Ministers zich toch cis mannen van rechts met de drie reclusche partijen nauw verwant blijven gevoelen en als zoodanig ook zooveel mo gelijk in rechtschen geest het bewind voeren. En verder heette het nog, dat het Ka binet geleid wordt door de beginselen, die in de rechterzijde leven. Uit ucn aard der zaak zou een meer positieve verklaring ons welkom zijn ge weest en zouden we ook gaarne zien een meer positief optreden van het Kabinet. Maar wij vergeten niet, dat de recht- sche partijen, daartoe in de gelegenheid gesteld, geen Kabinet hebben kunnen leveren. De oorzaak daarvan bespreken we nu niet. Het feit ligt er. En daarmee heb ben we te rekenen. Zóó gezien kunnen we ons over de uit spraken van Minister Ruys de Beeren brouck verblijden. Het is feitelijk méér dan in de gegeven omstandigheden verwacht kon worden. Huichelachtig vertoon? De heer Henri Polak gebruikt zijn Kroniek in „Het Volk" om te brandmer ken de methode om het voor te stellen alsof zich Christen noemen en naar de kerk loopen synoniem is met hooge moraliteit, zachte zeden en onberispelijk gedrag. Op zichzelf is daar niets tegen. Het is het zelfde wat ook in de Kerken de heer Polak zal dat zoo niet we ten, maar toch is het zoo voortdurend wordt gedaan. De manier echter waarop de Soc.-Dem. Kroniekschrijver zich van zijn taak kwijt kunnen we niet zonder meer toejui chen. Hij zegt o.m. dit: „Dat is de methode die haar merk waardigste toepassing vond in wijlen dr Kuyper's verdediging van de Speetwet Voor de jonge lezers zal ik het geval in beknopten vorm mededeelen. Dr Kuyper had een wetsvoorstel ingediend, strek kende om vrouwen toe te staan nachtwerk te verrichten bij het haringspeten te Hui zen. Daartegen rees in de Tweede Kamer verzet, en men vroeg, als nachtwerk bij het speten nu eenmaal onvermijdelijk was en er te Huizen niet genoeg mannen wa ren om het te verrichten, waarom men dan niet mannen van elders kon laten komen, bij voorbeeld uit Amsterdam, waar er altijd wel in voldoende mate beschik baar zouden zijn. Waarop dr Kuyper antwoordde, dat aldus de ingetogen Chris telijke Huizers in aanraking zouden ko men met bedorven en bedervende Amster dammers, hetgeen de zedelijkheid der eerstgenoemden in gevaar zou brengen en dus niet kon worden gedoogd." Zulke uitlatingen, zoo voegt hij daar aan toe, zijn een ergernis, omdat zij niels zijn dan een huichelachtig vertoon Is de ergernis van dezen Soc.-Dem. volksleider gegrond? Of hebben we hier te doen met niet anders dan huichelachtig vertoon? Voor de jonge lezers die misschien wel eens hebben hooren verluiden, dat de indiening van het z.g. Speetwetje een .bewijs was van Dr Kuypers anti-sociale gezindheid willen we 't geval in beknopten a ywtoUaa. Voorgesteld was om in 't belang van de visscherij aan een aantal vrouweD gedurende vier, hoogstens tien nachten, twee uren nachtarbeid toe te staan, d.i. dus hoogstens twintig uren in een ge heel jaar. In de Kamer werd daartegen be zwaar gemaakt. Gevraagd werd of men dit werk niet door mannen, b.v. uit Amsterdam, kon laten verrichten. In antwoord hierop werd door Minis ter Kuyper betoogd, dat zulks geen doel zou treffen, omdat de noodige handig heid voor het speten bij die mannen zou ontbreken. Dat is dus heel wat anders dan wat de heer Polak ter voorlichting van do jonge lezers meedeelt. Het huichelachtig vertoon van erger nis en verontwaardiging had dan ook ge voegelijk achterwege kunnen blijven. Het beste dauehjksche middel ter opwekkinq en verfrissching. De Economische Volkenbondsconferentie. De uiting van dr Nederbragt (zie 2e blad) heeft aanleiding gegeven tot meer geruststellende verklaringen, zoowel van Duitsche als van Fransche zijde. De Fransche gedelegeerde verzekerde aan dr Nederbragt de sympathie van Frankrijk voor Nederland en den wensch van Frankrijk de handelsbetrek kingen met Nederland niet te verzwak ken. De Fransche uitvoeren naar Neder land zijn vrijwel even groot als de Ne- derlandsche uitvoeren naar Frankrijk en beide landen hebben belang erbij, dat deze toestand zoo blijven zal. De Fransche gedelegeerde verzekerde, dat Frankrijk bereid is, met Nederland in gedachtenwisseling te treden over bij zondere Nederlandsche wenschen tot ta riefherziening. De Duitsche gedelegeerde verklaarde, dat hij niet in het bijzonder over Ne derland had gesproken, omdat er op het oogenblik Nederlandsch-Duitsche onder handelingen aan den gang zijn in een vriendschappelijken geest en het hem niet wenschelijk toescheen, deze in het openbaar voor de conferentie te bren gen. Het sprak echter van zelf, dat Duitsch- land het betreuren zou, als Nederland zijn vrijhandelstelsel zou opgeven. Storm in de Ionische Zee. Boven de Ionische Zee heeft gedurende 48 uur een hevige storm gewoed, die o.a. te Syracuse groote schade heeft aange richt. In de haven werden tal van sche pen vernield. Een aantal zeelieden is door verdrinking om het leven gekomen. Ook de te velde staande gewassen hebben ernstig te lijden gehad. De ramp te Lyon. Volgens het laatste bericht ziet de ba lans van de instortingsramp te Lyon er uit als volgt: Geborgen zijn de lijken van 7 brand weerlieden, £én burger, 7 vrouwen en één kind. Onder de puinen liggen nog 12 brand weerlieden, 4 politieagenten en verschei dene bewoners van de ingestorte hui zen, wier aantal men op 10 schat. Treedt Chili uit den Volkenbond? Fen telegram uit Santiago de Chili deelt mede, dat uit zeer betrouwbare bron ver luidt, dat Chili uittreding uit den Volken bond overweegt. Dit zou te wij'en zijn aan de gevolgde procedure bij de laatste verkiezing van leden voor het Interna tionaal Gerechtshof, toen de Chileensche en Braziliaansche candidaat afvielen. De stakingen in Spanje. Te Barcelona hebben Maandag niet min der dan 250 arrestaties plaats gevonden. Het aantal menschen, dat bij botsingen met de politie gewond werd, is nog niet bekend. Van beteekenis waren de ver schillende relletjes niet. D© staking zou wellicht nog gisteren in den loop van den dag eindigen. Later wordt nog gemeld, dat te Barce lona bjj botsingen tusschen leden van verschillende vakvereenigingen drie doo- detn zijn gevallen. Te Madrid is alles rustig. De radicale arbeiders zijn er Dinsdag in geslaagd een aantal arbeiders van de bouwbedrijven te bewegen het werk opnieuw neer te leg gen. Hierdoor is de toestand weder ta melijk verward geworden. De socialisti sche vakvereenigingen hebben alle sta kers aangespoord tot hervatting van den arbeid. Te Granada duurt- de algemeene sta king voort. Ook in het kolengebied van Asturië wordt nog gestaakt, zonder dat hier echter van een algemeene staking sprake kan zijn. Te Sevilla staken sinds Einsdag de studenten. Salarisverlaging in Italië. De Italiaansche ministerraad heeft met het oog op het feit dat de begrooting voor de eerste vier maanden van het loopende financiëele jaar een deficit van 729 millioen lire aanwijst, het besluit genomen om de salarissen van het per soneel in staatsdienst en openbare be drijven werkzaam met twaalf pet. te ver minderen. De vermindering zal 25 pet. bedragen voor hen, die een inkomen heb ben hooger dan 40.000 lire, 35 pet. voor inkomens boven 60.000 lire. Dit besluit treedt 1 December in werking. Nader wordt gemeld, dat door het be sluit rond een half millioen arbeiders en beambten wordt getroffen. De regeering zou een besparing verkrijgen van meer dan een milliard lire. De regeering heeft maatregelen getroffen voor het doen dalen van de prijzen van verscheidene artikelen. De Engelsche landbouwwetten. Het Lagerhuis heeft gisteravond de 2e lezing van de regeeringsontwerpen tot steun aan den landbouw met 297 tegen 216 stemmen goedgekeurd. Mac Eonald en Addison, de minister van Landbouw, hebben gistermiddag een bespreking gehouden met vertegenwoor digers van stedelijke en landelijke corpo raties over de inrichting van kleine boe renbedrijven, voornamelijk voor werkloo- zen. MacDonald deelde mee, dat een eer ste proefneming in de door de steenkool crisis zwaar getroffen Rhonda-vallei gun stige resultaten had opgeleverd en dat het evengoed mogelijk moest zijn in de industriegebieden van Lancashire en Yorkshire een deel der overtollige arbei- ders naar het platteland terug te bren gen. Addison deelde mede, dat de regee ring tot zekere hoogte steun zou verlee- nan, maar dat het particulier initiatief ook mee moest helpen. Uit de Fransche Kamer. De Kamer heeft met 348 stemmen tegen 248 een socialistische motie verworpen, welke het onmiddelliik ontslag vorderde van de miliciens der klasse van 18 maan den, die uitstel gekregen hadden, doch zich thans één jaar onder de wapens bevinden. Maginot had de kwestie van vertrouwen gesteld. Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 10 Nov. 2.231.777, d.i. 1350 minder dan de voorgaande week, maar 1.002.643 meer dan verleden jaar. D'e Argentijnsche ex-minister van buitenlandsche zaken Oyhanarte is te Montevideo aangehouden. Men beschul digt hem van administratieve vergrijpen. Te Veles in Servië zijn 30 lieden na het gebruik van bedorven kaas onder verschijnselen, die op vergiftiging wezen, ziek geworden. Achttien personen verkeeren in levensgevaar. De Engelsche industrie heeft van Rusland bestellingen tot een bedrag van 800.000 pond sterling ontvangen. Nederlandsch fokvee naar Frankrijk. Volgens mededeeling van den Rijks- landhouwconsulent te Parijs, heeft het Fransche Mninsterie van Landbouw be sloten voorshands geen vergunning voor den invoer van Nederlandsch fokvee te verstrekken, met uitzondering van en kele fokstieren. De dieren waarvoor reeds vergunnin gen zijn verleend zullen nog worden toe gelaten. K. Ter Beeke. f Op den leeftijd van 55 jaar is gister avond tijdens een avondwandeling plot seling overleden de heer K. ter Beeke, hoofd van de Christelijke school aan de Bloemstraat te Amsterdam. De heer Ter Beeke beoefende voornamelijk het vak- wiskunde en was in die qualiteit leeraar aan de hoofdactecursus van de Jan van Nassau-kweekschool, terwijl hij ook zit ting had in de examencommissie voor de hoofdacte. Voorts was hij een bekend medewerker van het tijdschrift „Timo- theus". Het maal- en menggebod. Op initiatief van den Nederl. Bond van Graan- en Meelhandelaren is giste ren te Utrecht een vergadering gehou den om de middelen te bespreken welke er toe zouden kunnen leiden, dat het door de regeering ingediende wetsont werp inzake steun aan de inheemsche tarweteelt (door middel van een z.g. maal- en menggebod wordt ingetrokken of in het geval het gehandhaafd blijft, door de Tweede Kamer zal worden ver worpen. De niet alleen door handelaren, doch ook door meelimporteurs en andere be langhebbenden druk bezochte vergade ring heeft met algemeene stemmen twee moties aangenomen welke beide naar de regeering zullen worden gezonden. In de eerste motie doet de vergadering de re geering weten, dat zij tegen een maal- en menggebod is; in' de tweede noodigt zij de regeering uit, het wetsontwerp terug te nemen en met nieuwe voorstellen te komen, die gaan in de richting van di- recten steun aan de tarweverbouwers. Bemoeilijking van den uitvoer. De heeren Van de Bilt en Kamp- s c h e r hebben aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgen de vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bij den Duitschen Rijksdag is ingediend een ont werp Handelsklassengesetz, waarbij de Rijksregeering met toestemming van den Rijksraad bepalingen kam uitvaardigen nopens het indeelen in Handelsklassen, o.m. van landbouw- en tuinbouwvoort- brengselen en dat voor elk minimum eischen zullen kunnen worden vastge- Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting. Het antwoord van den heer Albarda. Algemeene vergadering der Z.L.M en crisisvergadering der Zeeuwsche land bouwers. De verduistering bij de Handels- en Landbouwbank, Buitenland. De Economische Volkenbondsconferentie over de Nederlandsche handelspolitiek De stakingen in Spanje. steld, terwijl daarnaast voor die arti kelen bepalingen kunnen worden uitge vaardigd nopens kenmerking van artike len en hun verpakking, uniforme em ballage, benevens wat betreft de hoeveel heden, waarin zij in groot- en kleinhan del worden verhandeld. Bij bevestigend antwoord op boven staande vraag, zijn de ministers dan be reid stappen te doen bij de Duitsche re geering, opdat deze bepalingen niet zul len gelden voor voortbrengselen uit ons land, waarvan de invoer bij handels overeenkomst is vastgesteld, wijl anders aan onzen uitvoer weer nieuwe bepalin gen kunnen worden in den weg gelegd, die dien uitvoer practisch onmogelijk maken? Eieren naar Engeland. De vorige week werden naar Engeland uitgevoerd 5.276.800 eieren. Nationale landstormcommissie. Ter kennis wordt gebracht in een eerst daags te verschijnen legerorder, dat de Nationale Landstormcommissie, welke in 1919 met instemming der regeering is gevormd, thans als volgt is samengesteld: Dr H. Colijn, minister van staat, eere voorzitter; L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, voorzitter; J. R. Snoeck Henkemans, Mr A. G. A. Ridder van Rappard, A. N. Fleskens, leden van de Tweede Kamer en J. H. Borel, reserve luitenant-generaal, adjudant in buiten- gewonen dienst van de Koningin, inspec teur van den vrijwilligen landstorm. Deze commissie stelt zich ten doel, de bereidverklaring van gewone dienst- en van reserve-plichtigen, om zich in voor komend geval als bijzonder vrijwilliger beschikbaar te stellen, te bevorderen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Ondanks de hoopvolle berichten van de vorige week is, naar de „Maasbode" meldt, sinds Zondagavond in den toestand van het Eerste-Kameriid J. J. G. baron van Voorst tot Voorst een algemeene ver zwakking ingetreden. De Indische postvluchten. Het 3de retourvliegtuig is gisteren om 6.35 uur uit Jodhpur vertrokken en om 10.10 uur te Karatsji aangekomen. Van daar werd om 11.05 vertrokken en om 15,10 uur te Djask geland. Alles is wel aan boord; heden gaat de reis verder. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat het vijfde post vliegtuig op weg naar Nederlandsqh-In- dië, de P.H.-A.G.A., Dinsdag te 4.50 uur uit Bushir is vertrokken en te 10.13 te Djask is geland. Vandaar vertrok het toestel te 11.18 uur en arriveerde te 18.02 te Karachi. Economisch Instituut voor den Midden stand. Te 's-Gravenhage is Maandag de com missie van bijstand der stichting Econo misch Instituut voor den Middenstand voor de eerste maal onder voorzitterschap van den heer F. K. J. Heringa bijeen gekomen. Na breedvoerige besprekingen inzake de beteekenis der nieuwe instelling voor den middenstand in het algemeen en in het bijzonder over den aard harer werk zaamheden en de wijze waarop de com missie van bijstand haar arbeid zal ver richten, werd in beginsel besloten, het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1