Dinsdag 18 November 1830 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 41405. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 25B. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, iranco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prlje der Advertentieni 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. BIJ abonnement belangrijke korting. V Gevaarlijk. Naarmate wij meer met de Kerk- en Vrede actie kennis maken wordt het dui delijker dat we hier te doen hebben met een gevaarlijke beweging. Gevaarlijk omdat hierbij een beroep wordt gedaan op de Heilige Schrift en op den Christus, terwijl de opvattingen die men verkondigt in strijd zijn met bet Woord van God. De propaganda van Kerk en Vrede krijgt steeds meer een Tolstoyistisch karakter. Het zijn Tolstoyistische denkbeelden die men propageert, ook al is bet dat men Tolstoy niet in al zijn opvattingen volgt. Tolstoy stelde zich op het standpunt: Jezus zegt „doodt niet", daarom weg met den oorlog en alle oorlogstoebereid selen; „oordeelt niet", daarom geen rechtspraak en rechtbanken; „zweert niet", daarom geen eeden meer; „hebt' uwe vijanden lief", daarom uitwis- sching van alle nationale grenzen, en van den militairen dienst. Tolstoy zag dan ook zeer wel in dat zijn leer leidde tot opheffing van de rechtsorde en van den staat. En die leer heeft niets Christelijks, daar de rechtsorde ook van God is. Terecht wordt dan ook in een refe raat onlangs door den heer Schouten gehouden, geconcludeerd: „Het beroep dat zoowel van de een zijdige nationale ontwapening als voor de dienstweigering gedaan wordt op de Heilige Schrift, bet Evangelie, de Berg rede, de Kerk en het Christelijk geweten, moet worden afgewezen, omdat de Heilige Schrift niet eiken oorlog ver werpt, noch den krijgsdienst afkeurt en leert, dat aan de Overheid het zwaard ge geven is tot bescherming van het recht der onderdanen in het inwendige leven van den staat en tot bescherming van het recht des volks in het volkenleven. Ontwapeningsactie en propaganda voor dienstweigering ondermijnen het gezag van de Overheid, vorderen conse quent gedacht dat de Overheid van ha ren plicht afstand doet, veroorzaken het afnemen van de rechtszekerheid en het toenemen in kracht van de aan het recht vijandige macht." Als Christenen zijn wij geroepen te werken, te werken uit alle macht voor het behoud van den vrede en de triomf van het recht. Maar aan de vredesbeweging zooals die door „Kerk en Vrede" wordt ge voerd, mogen wij niet meedoen. Deze beweging is gevaarlijk, omdat zij zich stelt boven het Woord van God, om dat zij de rechtsorde ondermijnt, omdat zij onbedoeld en ongewild een handlangster is van de revolutionaire machten. DE VERKIEZINGEN IN POLEN. Groote meerderheid voor de Regeering. Volgens de officieele gegevens betref fende de Verkiezingen is de vermoede lijke samenstelling van den Poolschen Landdag ads volgt: Regeeringsblok 248 zetels (122); Nat. democraten 65 zetels (37); Centrolev 78 zetels 164); Christ, democraten 14 ze tels (15); Oekrainisch-Wit Russisch blok 20 zetels (37); Russische joden 7 zetels (13); Duitschers 5 zetels (19); Communisten 5 zetels (7); Partijloozen 2 zetels. Het staat thans vast, dat de regee- ringspartij dank zij den krachtigen druk van de aanhangers van Pilsudski in het nieuwe Sejm de absolute meerderheid zal hebben. De eenigen, die verder van een overwinnig kunnen spreken zijn de nationaal-democraten, die meer dan 20 zetels winnen. De Centrolev waarin de Poolsche socialisten, drie boerenpartijen en de nationale arbeiderspartij zich ver- eenigd hebben, heeft ongeveer de helft van haar mandaten verloren. De Chris telijke democraten (Korfanty) hebben zich weten te handhaven en vooral in Opper-Silezië successen geboekt. In ver houding hebben de Duitschers, die veer tien mandaten verloren, het grootste verlies geleden. Algemeen wordt de groote verkiezingsoverwinning der re geringspartij toegeschreven aan de ma chinaties, waaraan deze partij en de re geering zich voor de verkiezingen heb ben schuldig gemaakt, zooals het verbie den van kranten en vergaderingen, het arresteeren van politieke leiders, enz. Of de regeering in staat zal zijn de door haar gewenschte grondwetsherziening ten uitvoer te brengen, kan nog niet met ze kerheid gezegd worden, aangezien daar toe 3/5 van bet aantal in het Sejm uit gebrachte stemmen noodig is. Tegelijk met de uitslagen melden do agentschappen nog tal van bijzonderhe den over het terrorisme van de Pil- soedski-mannen rond de stembus: Vele candidatenlijsten der oppositie waren, zooals reeds eerder werd gemeld, ongeldig verklaard, duizenden kiesge rechtigden waren uit de kiezerslijsten geschrapt, vooral in Opper-Silezië. Op den dag der verkiezing zelf is het stembusgeheim in vele gevallen niet ge ëerbiedigd. Aan de oppositie behoorende kiezers werden de stembiljetten ontrukt, waarna men hen dwong, biljetten met den naam van een regeeringskandidaat in de bus te stoppen. In bet district Kattowitz alléén zijn 30.000 kiezers uit de lijsten geschrapt. Vermoedelijk zal naar aanleiding van ëën en ander een protest door de Duit schers bij het hoogste gerechtshof te Warschau worden ingediend. Crisis in Oostenrijk? De „Wiener Sonn- und Montagszei- tung" zegt, uit parlementaire kringen, waar de laatste dagen de mogelijkheid van de vorming eener coalitie-regeering van de cbristelijk-socialen en bet Scho- berblok druk besproken wordt, de be sliste mededeeling te hebben ontvangen, dat het kabinet-Vaugoin in den loop van deze week ontslag zal nemen. De regeering zou met den loopenden gang Van zaken belast blijven, tot de on derhandelingen, welke de christelijk so cialen van plan zijn met dr Schober te beginnen, geëindigd zijn en een nieuwe regeering gevormd wordt. De algemeene staking te Madrid. Zooals gemeld, heeft de federatie voor de bouwvakken de algemeene staking ge proclameerd. Volgens bet bestuur der fe deratie hebben 21.000 aangesloten arbei ders het werk gestaakt. Daar ook de metaalarbeiders staken, bedraagt het totaal aantal stakers ongeveer 40.000. De politie patrouilleerde den heelen dag door de stad en de voorsteden. De stakende arbeiders bestormden de markt om de kooplieden er toe te bren gen hun zaken te sluiten. Het moet ook tot botsingen zijn ge komen met de politie. Hierbij zou echter slechts één persoon gewond zijn. De tram rijdt niet, de postauto's wor den door soldaten beschermd. Van de kranten zouden alleen de A. B. G. en El Debate verschijnen, omdat zij ongeorga niseerd personeel hebben. De café's in het centrum der stad zijn gesloten. Nader wordt gemeld: In alle sleutelbedrijven is te Madrid het werk weer hervat. In de andere be drijven wordt in den loop van den dag de arbeid weer opgenomen. De socialistische stakingsleiding beeft een oproep gepubliceerd, waarin den ar beiders dank wordt gezegd voor bet ge leverde bewijs van discipline en de be toonde saamhoorigheiö. De arbeiders worden intusschen opge roepen om zich niet door vreemde ele menten, waarmee de communisten be doeld worden, te laten overhalen, om het werk niet te hervatten. Conflict in de mijnen in het Roergebied? De conferentie van districtsbesturen van den modernen Duitschen Mijnwer- kersbond, die gisteren te Bocbum ge houden werd, heeft de scheidsrechter lijke uitspraak in zake den arbeidstijd in de mijnen, welke uitspraak Woensdag jl., 12 November, geveld werd, verwor pen. Voorts beeft de conferentie den mi nister van Arbeid dringend verzocht, de uitspraak niet bindend te verklaren. Thans, nu alle mijnwerkersbonden de uitspraak hebben verworpen, die ecliter is aanvaard door bet Zecbenverband, den Bond van Mijneigenaars, welke te vens den minister verzocht heeft de uit spraak bindend te verklaren, ligt de be slissing geheel in handen van den Rijks minister van Arbeid. Waarschijnlijk zullen op het eind van de maand No vember te Berlijn nog besprekhigen plaats vinden over het al of niet bin dend verklaren van de uitspraak. Het dreigende mijnconflict. De Engelsclje bladen melden, dat de minister voor de mijnen Shinwell bet i denkbeeld aan de band heeft gedaan om de invoering van den werkdag van 7^ uur in de mijnen, welke op 1 December zou plaats hebben, uit te stellen teneinde een conflict te voorkomen daar de ar beiders weigeren tegen lager loon te wer ken. Volgens de mijneigenaars maakt, een vermindering van den werktijd een loonsverlaging onvermijdelijk. De mijnw.erkersfederatie zal Donder dag over het denkbeeld van Shinwell vergaderen. Fransch protest bij de Sovjetregeering. Het Fransche ministerie van buiten- landsohe zaken heeft de sovjet-regeering een nota doen toekomen, waarin krach tig wordt geprotesteerd tegen de van sovjet-zijde geuite beschuldiging, dat vooraanstaande Fransche staatslieden zouden zijn betrokken bij een samenzwe ring, die erop gericht zou zijn, het sovjet-regime omver te werpen. De economische conferentie te Genève. De economische conferentie onder lei ding van dr Colijn heeft gistermiddag besloten, den staten alsnog gelegenheid te geven tot midden-Januari, om de handelsconventie van Genève van Maart j van dit jaar te ratificeeren. I Daarna zal de commissie opnieuw bijeenkomen, om na te gaan, of voldoen de ratificaties verkregen zijn, om de conventie te doen inwerking treden. Hierna ging de conferentie over tot de bespreking van de kwestie van tariefver mindering voor bepaalde groepen van goederen, in bet bijzonder textielartike len en machines. De Nederlandsche gedelegeerde, dr Nederbragt, gaf de voorkeur aan bila terale onderhandelingen en hoopt,' dat eenige staten, wier hooge invoerrechten voor den Nederlandschen handel van bizonder nadeel zijn, bereid zouden zijn tot onderhandelingen met ons land over eventueele tariefverlaging, ten einde Holland daardoor het behouden van de tegenwoordige Nederlandsche handels politiek te vergemakkelijken. Gemeenteraadsverkiezingen in Duitschland. Gisteren hebben in verschillende Duitsche landen gemeenteraadsverkie zingen plaats gehad, waarbij in het alge meen de nationaal-socialisten weer over winningen hebben behaald, terwijl de burgerlijke partijen en de sociaal-demo craten verliezen leden. De communisten wisten bun stem- menaantal bijna overal te bandhaven. De deelneming aan de verkiezingen was in het algemeen niet zoo levendig als bij de verkiezingen voor den rijks dag, wat gedeeltelijk ook aan bet slechte weer is te wijten. De Drankwet in Amerika. Naar de „Daily News" beweert uit be trouwbare bron te hebbenn vernomen, zal de commissie, door President Hoo ver van de Vereenigde Staten ingesteld ter bestudeering van de Drankwet, zich in baar binnenkort te publiceeren rap port uitspreken voor bier met een alco holgehalte van vier procent en lichte wijnen. Hoover zou van plan zijn steun voor dit plan te vragen, opdat er een einde kome aan de misdaden en de werkloosheid wordt verminderd. Werkloosheid in Amerika. De werkloosheid in de Vereenigde Sta ten is in de maand October met 1^ pet. gestegen. Te New-York heeft de politie gisteren aan 4000 gezinnen pakketten met levensmiddelen verdeeld. Er worden maatregelen beraamd om dagelijks 8000 behoeftigen te spijzigen. Ook in andere Amerikaansche steden worden derge lijke hulpmaatregelen overwogen. Nieuwe motoren voor de DO X. Reuter meent te weten, dat de DO X zijn vlucht over den Oceaan zal uitstel len tot er 8 Engelsche Rolls-Royce- motoren van 900 P.K. in zijn gemon teerd in de plaats der tegenwoordige 12 motoren van 600 P.K. De aardschokken te Lyon. Het aantal slachtoffers, dat den dood heeft gevonden bij bet instortiiigsonge- luk te Lyon, wordt op 50 geschat Vast staat, dat er 19 brandweerlieden, 6 po- litie-agenten, 6 vrouwen en 2 kinderen om bet leven zijn gekomen. Ei bestaat echter aanleiding om aan te nemen, dat er nog ongeveer 18 lijken onder de aard- massa's liggen. Dit zouden in hoofdzaak gasten van bet hotel zijn. Wervelstormen in Zuid-Amerika. Naar gemeld wordt hebben in de Zui delijke Amerikaansche Staten hevige wervelstormen gewoed, die groote mato- rieele schade aanrichtten. Er zijn reeds 12 dooden en talrijke gewonden. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend, aangezien telefoon- en tele graafverbindingen verbroken zijn. Hevige storm in Noorwegen. Donderdag heeft naar uit Stockholm gemeld wordt, de krachtige Noord-"Wes ter Btorm die reeds eenige dagen langs de Noorsche kust woedt groote schade aardgericht in de haven van Larvik. De ongeveer twintig meter booge ijzercon- Situctie van een los- en laadinrichting is omgeslagen en vernield, terwijl een groote hefkraan omver woei en zwaar beschadigd werd. Tal van schepen zijn de havens langs de Zuidkust binnengeloopen, te Stavan- ger alleen al wachten er dertig op beter weer. Het stoomschip Sulitelma, waar omtrent men in groote ongerustheid verkeerde, is Donderdagavond behouden te Flekkefjord aangekomen. Het schip heeft vier dagen op de Noordzee rond gezwalkt en de bemanning verklaarde nimmer zulk ruw weer meegemaakt te hebben. Te Oslo en in andere plaatsen aan de Oslo-fjord heeft de storm zwaar buis gehouden en moesten schoorsteenen, da ken, vensters en boomen het ontgelden. Bij Aker is de eleetriscbe hoogspan- ningsleiding ernstig beschadigd doordat eenige masten omver sloegen. In het ge- heele zuiden van Noorwegen zijn tele graaf- en telefoonverbindingen gebro ken. De verbindingen tusscben de hoofd stad en Stavanger, Bergen en vele an dere plaatsen zijn gestoord en het zou wel eenige dagen duren voor die alle weer hersteld waren. Bij het station Bolstad aan de lijn OsloBergen hebben eenige aardver schuivingen plaats gehad, waardoor de spoorbaan over een flinken afstand on dermijnd is. Het spoorwegverkeer kan slechts met aanmerkelijke vertraging on derhouden worden. Korte Berichten. Te Brussel is bij de kampioenswed strijden voor beginnelingen boksers een der deelnemers tengevolge van het plot seling doorbreken van een slagadergezwel plotseling overleden. Uit den Belgisehen Congo wordt ge meld, dat men daar belangrijke boeveel heden heliumgas beeft ontdekt, dat in voldoende mate te winnen is om de heli- umbron exploitabel te maken. In de Duitsche economische partij is een conflict ontstaan. Partijvoorzitter Drewitz heeft bet ganscbe personeel van het partijsecretariaat en van secretaris generaal tot den loopjongen, ontslagen. Bij bet bouwen van een kelder te Steinkirchen in bet z.g. Altenland van Hamburg is een petroleumbron ontdekt, De bevoegde autoriteiten zullen de bron door deskundigen doen onderzoeken. Verscheidene honderden bandieten hebben een sneltrein overvallen tusschen Peking en Pao Tau tsjen. Zij hebben de koeriers en alle voorwerpen van waarde geplunderd. DE EERSTE KAMER. Regeling der winkelsluiting. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens aan de Centrale afdeeling voor te stellen onmiddellijk na de open bare vergadering op Dinsdagavond 25 November een groot aantal kleine wets ontwerpen in de afdeelingen te doen on derzoeken. Op de agènda voor de verga dering op Woensdag 26 November om 11 uur komt o.a. voor de wettelijke rege ling van de arbeidsbemiddeling en de re geling der winkelsluiting. De ambtenaarssalarissen. Gisteren kwam te 's Gravenhage bijeen de subcommissie van bet Georganiseerd overleg voor de uitvoering van het Be zoldigingsbesluit, welke commissie voor twee jaar de herziening van dit besluit heeft voorbereid, Binnenland. Handels- en Landbouwbank staakt hare betalingen. Fraude in het spel? Geen aardappelmeel in het brood. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zeeland. Buitenland. Gemeenteraadsverkiezingen in Duitsch land. Economische conferentie te Genève. Stormschade in Noorwegen. De verkiezingen in Polen. —HM———— Van welingelichte zijde deelde men me de, dat de besprekingen slechts hebben plaats gehad over enkele ondergeschik te aangelegenheden het Bezoldigingsbe sluit betreffende. De Indische posfvluchten. Het vijfde postvliegtuig is gisteren te 6.15 uur uit Bagdad vertrokken en om 17.17 te Busbir aangekomen. Alles was wel aan boord; heden wordt de tocht voortgezet. Het 3de retourvliegtuig is gisteren te 5.33 uit Calcutta vertrokken, te 10 uur in Alahabad geland, vandaar te 10.17 weer opgestegen en te 15.15 te Jodphur gearriveerd. Uit de stroocartonindustrie. Men schrijft uit de provincie Gronin gen: De slapte in de stroocartonindustrie is voorbij. De stroocartonfabrieken te Hoog kerk, Veendam, Stadskanaal en Winscho ten hebben bet druk met spoedbestellin gen, en de fabriek te Nieuweschans, waarin nieuwe machines geplaatst zijn, zal na 8 December per etmaal een hoe veelheid stroo van meer dan 500 pakken verwerken. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg over de maanden October 1930 en 1929: Grondbelf Pers. bel- Ink. bel- Verm. bel- Div. en tant. bel. - Rechten o.p. inv. - Statistiekrecht - Acc. op zout - Acc. op geslacht - Acc. op wijn - Acc. op gedist. - Acc. op bier - Acc. op suiker - Acc. op tabak - Bel. gouden en zilv. werken - Zegelrechten - Registr. rechten - Recht. succ. enz. - Domein., wegen en vaart- Opbr. Staatslot. - Opbr. loodsg. - 927.794 2.107.075 6.801.870 1.018.808 1.781.882 5.971.964 338.731 187.259 910.931 55.526 3.507.805 1.538.812 4.242.055 2.923.934 111.723 1.993.690 1.360.091 4.291.474 373.884 166.802 452.395 1.158.130 2.109.005 6.830.957 1.027.024 1.075.088 6.288.460 437.506 201.343 1.161.970 53.238 3.252.712 1.453.764 4.185.558 2.368.131 113.322 2.876.536 2.448.292 6.133.608 389.249 167.662 494.285 Tot.-generaal f41.064.505 44.225.837 Gedurende bet tijdvak Januari tot en met October werd ontvangen ruim f 421 millioen. In hetzelfde tijdvak van bet vorige jaar was de opbrengst f418 inill. Het wegenfonds 1929. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de be grooting van het Wegenfonds voor 1929. In de Memorie van toelichting wordt medegedeeld: De ten bate van het Wegenfonds ko mende opbrengst van de wegenbelasting en de rijwielbelasting heeft in 1929 be dragen f 15.840.294.60. Ingevolge K. B. van 5 October 1929 no. 30, ex. artikel 30 van de Wegenbelastingwet, is 30 pet. van dit bedrag derhalve f4.752.088.38 aan de provinciën gezamenlijk uitge keerd. Voorgesteld wordt art. 11 te verhoo- gen met het verschil tusschen die uitkee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1