No. 41 Maandag 17 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HBndriksB Co's Bank H.V. Soes PAULS OFFER. Buitenland. 4% leening PROVINCIE ZEELAND 7. BANK-ASSOCIATIE, Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Uw Inschrijvingen op de 8 au 2 /o worden aangenomen bij de ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. lii55, Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers S 0.05 Pr IJ s der AdvertentiSn: 14 regels 11.20, elka regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijks korting. DE REGEERING EN DE LANDBOUW. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting heeft de heer v. d. Heuvel namens de A.-R. Kamerfractie het woord gevoerd en namens deze frac tie op de Regeering aandrang uitgeoe fend om spoedig door ingrijpende maat regelen eenige verlichting te brengen in de ernstige gevolgen van de crisis, welke op dit oogenblik de akker- en tuinbouw bedrijven in zoo hevige mate teistert. Gevraagd werd op korten termijn de volgende maatregelen te nemen: „In de eerste plaats vrachtverla ging voor de tuinbouwproduc ten. Bij hoofdstuk IX hoop ik terug te komen op de naar mijn meening funeste vrachtenpolitiek van de Nederlandsche Spoorwegen. Nu noem ik dit echter reeds, omdat het een zaak is voor de geheele Regeering. Ik wijs er op, dat de vrach ten zoo hoog zijn, dat het vervoer uit de tuinbouwcentra naar de grens een vrachtprijs vordert, die niet zelden be draagt meer dan 50 pet. van de waar de van het geheele product. Het is onbe grijpelijk, dat de Regeering niet inziet, hoe doodend dit voor de export-mogelijk heid is, te meer, omdat de beide landen, waarmede wij, wat onze tuinbouwproduc ten betreft, moeten concurreeren, n.l. Duitschland en Italië, behalve allerlei an dere beschermingen ook nog zeer belang rijke vrachtreducties verleenen. In de tweede plaats is noodig krach tige hulp te verleenen voor de aard- appelmeelindustrie. De industrie aardappel is de belangrijkste cultuur van de veenkoloniën. Deze cultuur heeft een onmogelijken kamp te voeren met de sterk beschermde Poolsche en Duitsche producten. Het Duitsche product komt op de wereldmarkt met niet minder dan 12 R.M. bescherming. De lage prijzen en de onverkoopbare voorraden, nu reeds twee oogsten, maken den toestand on houdbaar, mede doordat het andere in die streken geteelde product, n.l. de rogge, ver beneden den kostprijs verkocht moet worden. In de derde plaats is steun aan de suikerbietenteelt noodzakelijk en ik geloof niet, dat behoeft te geschieden hetgeen de Minister in de Memorie van Antwoord aanbeveelt, n.l. te wachten op de werking van - het compenseerend in voerrecht, omdat de werking daarvan volkomen bekend is, maar door de daar na ingetreden prijsdaling is het effect daarvan wederom verloren gegaan. Wie eenigszins bekend is met den toe stand, weet, dat de suikerprijs op het oogenblik lager is dan zij sedert 1850 is geweest. Wie eenigszins bekend is met den toestand, weet, dat bij de huidige suikerprijzen een iets beteekenende teelt uitgesloten geacht moet worden. Bij de meeste coöperatieve fabrieken zijn reeds voorstellen aanhangig om de leden van den leveringsplicht vrij te stellen, ter wijl de gaping tusschen suikerprijs en benoodigden bietenprijs zoo groot is, dat ook de Centrale Suikeimaatschappij geen bieten zal kunnen contracteeren. Ook de FEU IL L ETON Vrij naar het Engelsch. 65.) o— „Hebben ze dat niet altijd?" „Niet als ze in oorlogskleuren zijn; kale hoofden en zijden sokken zijn een erg ],uchtige dracht dunkt me zoo; net als een kandelaar die ,aan beide zijden is aangestoken". „Je bedoelt, die aan beide .einden uit is", verbeterde lord Wrexham serieus. „Juist, zoo is 't, je hebt altijd gelijk", antwoordde Isabel, di|e de correctie wel naar den letter, doch niet naar den geest gedwee aanvaardde. „Wat een mooi ge zicht hé, die zaal zoo?" Ze was ongedul dig in afwachting van de komst der Ko ninklijke familie. „Ongetwijfeld. Ze is zoo goed van1 ver houding, dat men haar niet te groot of te klein kan vinden". „O, ik bedoel niet de looaliteit, waar we in zijn, maar al die schitterende toi letten en1 uniformen zoo bij elkaar. En iedereen is hier, iedereen:, die iemand is, tenminste". ,Nu ben je niet heelemaal accuraat Isabel. Je weet, dat sommigen zijn uit go uoodigd voor het tweede concert en het eerste bal, inplaats van zooals wij voor andere producten zijn niet loonend, maar bij de keuze van twee niet loonende pro ducten kiest men niet een product, dat f300 per H.A. aan arbeidsloon en kunst mest kost en bruto dit nog niet op kan brengen. Zonder verder commentaar vraag ik de Regeering, of zij zich verantwoord acht een industrie en teelt, waarbij voor ruim 20 millioen aan arbeidsloon is betrok ken, stop te moeten doen zetten. Deze drie dingen zullen geld kosten. Indien de spoorwegen hun tarieven niet willen verlagen, zal door de Regeering een toeslag-gegeven moeten worden; dit zal misschien een millioen kosten. Het geen voor het aardappelmeel noodig is, zal ook 2 k 3 millioen kosten en voor de suikerbieten zal zeker 8 millioen noo dig zijn. Dit alles zal dus bij elkaar 11 12 millioen kosten." Ik weet, aldus eindigde Spr„ dat het geen door mij gevraagd wordt, op zich zelf niet weinig is, maar wel is het wei nig in vergelijking tot hetgeen in het buitenland aan steun wordt genoten, dal het weinig is, als gelet wordt op het enor me gat, dat in hetbedrijf is geslagen, weinig ook, als men Iet op de groote be langen, welke er mede gediend worden. Ten aanzien van de beetwortelcultuur zou ik willen opmerken, dat het steunen van deze industrie zeer waarschijnlijk aan werkloozenuitkeering grooter bedrag zal vorderen, dan noodig zou zijn om deze teelt in stand te houden. Ik zou de Regeering willen waarschuwen in deze niet te voeren een te roekelooze politiek met onze plattelandsbevolking, en dat men deze, die over het algemeen een stut is van het gezag, niet tot. wanhoop moet brengen. Over eenige jaren is misschien het zaad van den klassenstrijd gerijpt tot communistische vrucht en dan zal alleen een gave plattelandsbevolking in staaf zijn het gezag te steunen, indien dat noodig mocht zijn. Overlading der Hoogescholen. Blijkens de Hoogeschoolstatistiek zijn er in 1930 ruim 132.000 studenten aan de Duitsche hoogescholen ingeschreven. In 1914 waren er: 77.000; in 1925: 89.000; in 1929: 123.000. Het aantal vrouwelijke studenten is van ongeveer 4200 gestegen tot 19.000. Er bestaat op het oogenblik een over lading van de hoogescholen, welke bijna alle academische beroepen voor de eerst volgende jaren bedreigt met een veel te groot aanbod van arbeidskrachten. De DO X te Bordeaux. Volgens bericht uit Bordeaux is de DO X daar aangekomen. Een bestuurbaar luchtschip van de ma rine, dat is uitgegaan om te zoeken naar de DO X, toen men zonder bericht omtrent het vliegschip was, is tengevolge van gas- verlies, bij Neuville sur Soudre bijna vol- het eerste concert en het tweede bal. Ik ben er nog niet achter, hoe de lord kanselier dat alles regelt, want er schijnt niet de minste voorkeur te zijn voor den een of den ander." „Misschien gaat het alphabetisch," op perde Isabel verstrooid, terwijl ze den ingang van de zaal in het oog hield. „Dat zou wel mogelijk zijn; dat is altijd een goede oplossing bij massa-aangelegen heden. Maar neen," ging hij voort en zijn gelaat drukte verlegenheid uit ,.dat is onmogelijk, want ik ben uitgenoodigd voor het eerste concert en mijn naam begint met een W." „Maar er is toch geen enkele reden, waarom het alphabet voor de verandering niet eens met een W. zou beginnen en met een V eindigen, inplaats van dat afgeleefde AZ-systeem," zeide Isabel •boosaardig. Lord Wrexham's verlegenheid nam toe. „Het lijkt me heel ongewoon, en ik zie niet in, wat voor voordeel het zou "ge ven." „Het zou een hervorming beteekenen, nietwaar, en dat is toch altijd een voor deel heb je gezegd?" Lord Wrexham's gelaat ontspande zich. „O, je hebt me er weer tusschen geno men, zie ik," zeide hij, goedgehumeurd; en na een oogenblik nadenkens, barstte hij in lachen uit. „Dat was een goede mop, Isabel wat een grapl Om het alphabet met een W te beginnen bij wjjze van hervorming. Kapitaal! Kapitaal! En, komen vernield. Twee officieren werden daarbij ernstig verwond. In verband met de moeilijkheden, die het Dornier-vliegtuig vooral van zijn mo toren ondervindt, wordt in sommige Fransche kranten met wantrouwen het voortzetten van de reis aangezien. Wanneer onder deze omstandigheden de tocht naar Amerika toch wordt onder nomen, zou een mislukking hier geen verwondering baren. Vreeselijke gruwelen in China. Uit Canton wordt gemeld, dat de roo- de troepen, die de vorige maand Kianfoe innamen en een aantal priesters en kloos terzusters gevangen namen, de vorige week door de regeeringstroepen uit Kian foe werden gedreven. De roode troepen namen de vlucht naar het Zuiden. Zij bevinden zich thans in de nabijheid van Kiangsi op de grens van Eoekien. Zij zijn in totaal 20.000 man sterk. Op den terugtocht passeerden de roode troepen Hsingpoe, dat zij in brand sta ken, en waar zij in enkele uren 2000 man nen, vrouwen en kinderen vermoordden. 2000 huizen staan daar in brand en 5000 inwoners werden weggevoerd als gijse- laars. Na Hsingpoe verlaten te hebben, zet ten de roode troepen den terugtocht voort terwijl zij alle streken, waar zij doortrok ken, plunderden. Ook het Zuid-Westelijk gedeelte van de provincie Shensi werd door de roode troepen geplunderd en verwoest. De missionarissen namen de vlucht naar de heuvelen. Omtrent hun lot is er niets bekend. Dreigende mijnwerkersstaking in Engeland. Cook, de secretaris van de mijnwerkers federatie, heeft in een rede -te Folkestone gezegd, dat, tenzij de regeering vóór 1 December tusschenbeide kwam, een stop zetting onvermijdelijk was in 16 kolen- districten, waarbij bijna 650.000 man zijn betrokken jjn ongeveer twee derden van de tonnage van alle koléngebieden. De voorstellen der werkgevers houden o.a. in loonsverlagingen van 3 tot 12 shilling per wéék. Aan de regeering en aan de mijneige naars is medegedeeld, zeide Cöok, dat, welke ook de gevolgen zouden zijn, er op 1 Eiecemberniet zou gewerkt worden tegen verlaagde loó- n en. De onrust te Madrid. Nadat de bouwvakarbeiders, in verband met de bloedige gebeurtenissen van Vrij dag, in stalking zijn gegaan, is thans de algemeene staking afgekondigd. Be staking is Zaterdag te 17 uur be gonnen en zal tot heden 17 uur duren. De gas- en electriciteitsbedrijiven en de open bare verkeersmiddelen zouden echter slechts '24 uur staken. De avondbladen zijn Zaterdag niet ver schenen. In den loop van Zaterdag is het in de stad meermalen tot ongeregeld heden gekomen. Op vele plaatsen werden zooals je zegt, liefste, er zou misschien evenveel voor te zeggen zijn als bij hon derd andere dingen." „Sst! daar 'komen ze," fluisterde Isa bel. En plotseling verstomde het geroeze moes in de zaal, zooals altijd gebeurt wanneer de aandacht geconcentreerd is in dit geval het binnentreden van de Koninklijke familie. De hofhouding ging vooraf, achteruit loopende, en terwijl allen zich van hun zetels verhieven, zette de minister het volkslied in. De Koninklijke hoogheden traden minzaam groetend te midden van hun gasten, en de dames maakten reverences tot de zaal een ko renveld geleek, waar de wind over speelde. Toen iedereen zijn plaats weder had in genomen, fluisterde Isabel tot lord Wrex ham: „Wat doet het goed hè, zoo'n oogen blik; 'tis net of er een trilling door je lichaam gaat. Heb je dat nooit, net of er iets langs je ruggestreng glijdt?" Lord Wrexham overwoog de vraag ern stig; bij was nimmer vlug met een ant woord klaar, uit vrees, dat hij iets mis zeggen zou. „Neen, ik kan niet zeggen, dat ik die gewaarwording ooit gehad heb, of het moest zijn, wanneer ik eens hevig kou heb gevat." „Dan moet er met je ruggestreng toch iets abnormaals zijn, als hij op het „God save the King" in het minst niet reageert en je niet eens een scheut door je li chaam krijgt. Ik zou heusch eens een dokter raadplegen als ik jou was, een Kantoor GOES, Tel. 41, Groote Markt 24 auto's omvergeworpen en tramwagens met steenen bekogeld. Vrijwel alle winkel zaken zijn gesloten. D'e staking der bakkers deed reeds spoe dig een nijpend gebrek aan brood ge voelen. Voor eenige bakkerijen, waar door soldaten en vrijwilligers gewerkt werd, vormden zich queues van honderden man nen, vrouwen en kinderen, terwijl maat regelen werden genomen voor het aan voeren van brood uit de omliggende plaat sen naar Madrid. Het verkeer staat geheel stil, met uit zondering van dat op den ondergrond- -schen spoorweg. Het aantal particuliere auto's, dat zich op straat vertoont, is slechts gering. Verkiezingen in Polen. De verkiezingen voor den Poolschen Landdag hebben, in verschillende plaat sen tot bloedige botsingen aanleiding ge geven. Te Lodz bestormden de regee- ringsaanhangers het partijlokaal der so cialisten, waarbij talrijke personen wer den gewond. Aanhangers van Pilsoedski hebben tevens het redactiegebouw van het Zionistische dagblad „Hajni" ver woest. Volgens de tot dusver bekende resulta ten zijn overal de meeste stemmen op het regeeringsblok uitgebracht. In vele plaatsen heeft het regeeringsblok de ab solute meerderheid verkregen. Korte Berichten. Vandaag zou te Weenen een bespre king plaats vinden tusschen vertegenwoor digers der landbouwproducenten, van het ministerie van landbouw, en van de ge meenten, teneinde den verkoopsprijs van melk te brengen van 52 op 49 groschen. Het aantal werkloozen in Italië is in October met 50.000 gestegen. Het aan tal steuntrekkende werkloozen bedraagt thans 150.000. Het grootste aantal werk loozen wordt aangetroffen in den land bouw en in de bouwvakken. De werkgeversbond van de Duitsche houtindustrie en houtbedrijf heeft het col lectief contract opgezegd. Voorts heeft de bond besloten een verlaging van alle loo- nen met 15 procent te eischen. Naar aanleiding van geruchten over een samenzwering tegen de sovjetdelega tie te Genève wordt medegedeeld, dat Lit- winow inderdaad een in het Russisch ge schreven anoniemen brief heeft ontvan gen, waarin hij op grond van een afge luisterd gesprek in een café te Genève werd gewaarschuwd, dat er een aanslag werd voorbereid tegen hem en zijn col lega's. internist of zoo iets, zou ik zeggen." „Maar Isabel, als jij scheuten langs je rug voelt gaan, moeten we bepaald op de tocht zitten, ik zou er geen andere oorzaak voor weten," merkte haar part ner angstig bezorgd op. „Malligheid!" antwoordde de jonge da me scherp, „wat ik voel, heeft niets met tocht te maken, doch het is een diep- ingeworteld instinct dat behoefte heeft zich te uiten in den mensch, zoowel in de kerk als op een oogenblik als dit. En dat gevoel zal men niet kunnen uit roeien, vóór alle toewijding, zoowel voor het goddelijke als voor zijn geboorteland van de wereld is weggevaagd." „Ik kan je niet geheel volgen in je redeneering, lieveling; je loopt wel een beetje hard van stal voor zoo'n oud paard als ik, en ik raak figuurlijk gesproken buiten adem om je bij te houden. Wat heeft nu in vredesnaam de uiting van onzen godsdienstzin en onze vader landsliefde te maken met het gevoel langs je rug, als men op den tocht zit?" „Och, span je maar niet in om me te volgen; zoo belangrijk is het niet. En laten we nu niet meer praten; het orkest gaat beginnen." En terwijl de muziek speelde, drongen zich vreemde en verontrustende gedach ten aan Isabel op. Of het nu de weelde voor het oog en het oor was, om haar heen, die haar gevoelige natuur ontroer den, ze zou het niet kunnen zeggen; doch in haar hart kwam de oude, nij- Binnenland. Verlaging benzineprijs. De nieuwe G. A. O. in bet drukkersbedriji treedt heden in werking. Buitenland. Gruwelen der communisten in China. Verkiezingen in Polen. Dreigende mijnwerkersstaking in Enge land. Stakingen te Madrid. VOORSTEL SALARISVERHOQGING INGETROKKEN. Gedep. Staten van Gelderland heb ben aan de gemeentebesturen in die pro vincie bericht, dat zij, in verband met de tijdsomstandigheden de voorgestelde re geling tot verhooging van de salarissen van burgemeesters, gemeente-secretaris sen en ontvangers intrekken. De nieuwe C. A. O. in de typografie. De Algemeene Nederlandsche Typogra fenbond beeft Zaterdag de telling van bet referendum, dat was uitgeschreven onder de leden om te stemmen over bet al of niet aanvaarden van de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst gesloten. Van de 7000 stemgerechtigde leden heb ben 5185 hun stem uitgebracht. Hiervan waren 4412 stemmen vóór het aanvaarden der overeenkomst en 736 stemmen tegen de overeenkomst, terwijl 37 stemmen blanco waren. De S. D. A. P. en mobilisatie. Aan den minister van justitie is het volgende telegram gezonden: De centrale raad van het Verbond van Nationalisten, gevestigd te Amsterdam, met diepe verontwaardiging uit de rede van den heer Albarda, gehouden in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, kennis genomen hebben de van bet saboteeren door de S. D. A. P. van een eventueele mobilisatie; van over weging zijnde, dat daardoor de veiligheid van den Nederlandsehen staat ernstig wordt in gevaar gebracht; overwegende, dat in „Het Volk" en „Voorwaarts" deze plannen van hoogverraad worden ver heerlijkt; verzoeken Uwe Excellentie be leefd doch dringend mede namens het goedwillende deel der Nederlandsche be volking, een justitieele vervolging in te doen stellen tegen den heer Albarda en inbeslagneming te gelasten van de bla- pende honger naar Paul weder op, die ze zoolang met succes had kunnen onder drukken en tot zwijgen brengen. Ze keek naar het schitterende schouwspel voor haar, en moest erkennen, dat de wereld baar niet misdeeld had; ze bad haar hart en baar ziel voor de glorie en schit tering, die ze biedt, verpand, en de prijs was haar tot de laatste penning uitbe taald. Van dien kant had ze zich over niets te beklagen; en ze was door haar op voeding en afkomst te veel vrouw van de wereld, om dat alles voor niet te achten. Maar het was geen Paul; Paul, de eeni ge aan wien haar hart hing. Dat werd haar nu in vollen omvang geheel duide lijk. Ze wist, dat het hoogste in het leven haar deel had kunnen zijn; en ze had het versmaad' Paul had ze lief, en dat zou nimmer veranderen en nimmer zou een ander dezelfde plaats in haar hart kunnen innemen. Op dat oogenblik had ze kunnen lachen om de grimmige ironie, dat ze zich hier, te midden van al die weelde en pracht, bewust moest worden dat dit alles voor haar niets beteekende als ze zich het vriendelijke kerkje van Chayford voor den geest haaldei, waar ze schouder aan schouder met den geliefde een loflied had gezongen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1