DE ZEEUW DERDEBLAD Staten-Generaal Brieven uit Middelburg. Uit de Provincie Rechtzaken Zoeklichtjes Radio-nieuws VAN ZATERDAG 15 NOV. 1930. No. 40. TWEEDE KAMEH. Rijksbegroting voor 1931. De Ministers aan het woord. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1931. De Minister van Binnen 1. Za ken en landbouw, de heer Ruye de Beerenhrouck, betoogt, dat in een tijd als deze natuurlijk de schaduw zijden meer dan de lichtzijden op den voorgrond treden. Hadden in de Troon rede alle maatregelen ter bestrijding van de crisis moeten zijn opgesomd? In de M. v. A. is reeds meegedeeld, dat en waarom dit wel 'gewenscht was. Toch waren eenige leden door de me morie van antwoord nog niet overtuigd. Onder hen was de heer Alharda. Spr. her innert dezen spreker aan de debatten in het Engelsche Lagerhuis, ook over de troonrede, en op het antwoord van minis ter 'Graham. De regeering schrijdt voort langs de lijnen door haar getrokken. Aan den heer v. d. Heuvel merkt spr. op, dat de regee- ring den steun aan den landbouw over weegt. Het is 'gemakkelijk wensc'hen te uiten, als men geen verantwoordelijkheid behoeft te dragen. Wil men den landbouw helpen, dan moeten nieuwe wegen worden inge slagen. Tegelijk met het Suikerwetje is genoemd de verlaging van de vrachtprij zen. Verdere maatregelen zijn in overwe ging. Spr. wijst op het maalgebod, dat naar spr. hoopt spoedig wet zal worden. De invoer van 'het Russisch graan is niet de eenige moeilijkheid, waaronder de graanverbouwers lijden; zij gaan ook nog gebukt onder de cvej productie en de lage prijzen. Een verbod van invoer van Russisch graan zou niet helpen. Het zou op de wereldmarkt blijven drukken; de oor zaak van de moeilijkheden is d e lage w e r e 1 d p r ij s. Men is er algemeen van doordrongen, dat de bestaansmogelijkheid van ons volk, althans het welvaartspeil, aan de orde is. Duidelijk wordt aangetoond hoe in dezen tijd van crisis de economische vragen den geheelen toestand beheerschen en de wel- vaartspolitiek op den voorgrond moet staan. Men is 'bij de bespreking van stelsels als vanzelf terecht gekomen bij het kapi talistische en het daartegenover staande socialistische stelsel. Veel van hetgeen de 'heer Marchant daaromtrent heeft gezegd heeft de regeering met instemming ge hoord. Zij zou dit betoog nog kunnen aan vullen. De rechtsvorm onzer maatschappij is gebaseerd op den privaten eigendom; alles wat principiëel den privaten eigen dom aantast, acht de regeering uit den booze. Gelijk welhaast vanzelf spreekt, moet de private eigendom dn 'het productiepro ces voeren tot de 'gevaren waaraan de menschelijke natuur nu eenmaal niet ont komen kan. Ware de menschelijke natuur ■goed en onbedorven, dan behoefde de re geering niet tegen uitwassen op te tre den. Zonder twijfel moet dat thans wel. Dikwijls gebeurt het dat de positie der moderne, sterk geconcentreerde grootbe drijven ook door andere dan socialisten wordt aangemerkt als 'kapitalisme. Daar tegenover is waakzaamheid geboden. Weiwcht men die waakzaamheid tot een stelsel te verheffen, dan hangt de regee ring dat stelsel asn. De heeren Marchant, Knottenbelt en Nolens hebben den wensch uitgesproken, dat de toerusting der regeering zou wor den verbeterd. Ook de regeering is van meening, dat haar departementale hulp middelen onvoldoende zijn en wenscht over te gaan tot een verbetering van de afdeeüng handel en nijverheid van het ge lijknamige departement. In het bijzonder heeft zij hierbij het oog op den dienst der economische voorlichting, die een insti tuut van voorlichting voor de 'bevolking zoowel als voor de regeering moet zijn. Ten aanzien van de lanbouwbe- langen merkt spr. nog op, dat bij uit breiding van de economische voorlichting, datgene wat verzameld wordt aan gege vens eveneens bruikbaar is voor produ centen en handelaren in landbouwartike- len, als voor den afzet van industrieele producten. Er zal samenwerking gezocht worden tusschen de bedde departementen. Aan het hoofd van de afdeeling handel en nijverheid zal een directeur- generaal geplaatst worden. Voorts 'zal een niet te uitgebreide Eco nomische Raad worden ingesteld, •waarin cok vertegenwoordigers van den landbouw zullen zitting hebben. Zij, die samenvoeging van alles wat de volkswelvaart betreft in een dep. v. alge meen bestuur hebben besproken, zullen hierin wellicht een nieuw argument vin den, doch spr. meent, dat de vorming van een nieuw departement niet incidenteel 'kan geschieden, terwijl hij opmerkt, dat de departementsindeeling de aandacht der regeering heeft. Het zal niet gemakkelijk zijn een be windsman te vinden, die alle uiteenloo- pende takken van volkswelvaart be- heeracht Ook bij sal voor verschillende gebieden zijn aangewezen op de adviezen van ambtenaren en buitenstaanders. Biet gebeurde van de laatste weken is een ernstige waarschuwing. Nauwelijks is een maatregel ten gunste van den landbouw getroffen, of handel en nijverheid komen met bezwaren. En de vraag rijst, of de vrees niet gerechtvaardigd is, dat een minister van volkswelvaart het zwaarst laat wegen de belangen waarmee 'hij zoo zeer vertrouwd is, of zich van het nemen van maatregelen zal onthouden. Het kabinet streeft er naar, de samen werking tusschen de departementen, welke reeds wordt bevorderd door onderlinge samenspreking tusschen de hoofüambte- naren, al of niet in interdepartementale commissies, te bevorderen. Wat te nemen crisis-maatregelen be treft, beraamt de regeering een aantal maatregelen, die en op zichzelf en in on derling verband allerminst van beteeke- nis ontbloot zijn. Aangekondigd is de uitvoering van wer ken. De regeering heeft maatregelen voor werkloosheidsverzekering in bet uitzicht gesteld. 'Op het gebied der werkverrui ming is zij voortdurend doende. Woning bouw, ook als werkverruiming, steun aan gemeentelijke steunverleening zijn in over weging. Werkverschaffing in het alge meen houdt haar voortdurend bezig. Dit alles kan op den naam van stelsel min of meer aanspraak maken. De regeering heeft getoond Nederlandsch fabrikaat op prijs te stellen. Ten aanzien van de sociale noo- d e n moet de regeering steeds, doch thans vooral, rekening houden met de lasten, welke zij op 'het bedrijfsleven legt. Daar aan ontkomt 'geen enkel kabinet. Het kabinet is allerminst passief. De regeering hoopt bij haar sociale maat regelen op den steun der rechterzijde; wanneer zij ook van andere zijde steun mag ontvangen, zal haar dit verheugen. Wanneer de regeering de noodige stap pen zet qm tot een goede oeconomisohe voorlichting te geraken, meent zij aller minst, dat haar taak daarmee is uitgeput. In de werkelijkheid van dit oogenblik be zit de regeering niet de middelen om een algemeene loonsverlaging to bewerken; daarop kan de heer v. d. Tempel gerust zijn. Heel iets anders zo-u het echter zijn, indien de regeering een ingezette loons verlaging .zou trachten te keeren. Overi gens erkent zij het belang van een koop krachtige massa. Wat de handelspolitiek 'betreft, heeft de regeering 'gemeend 'haar bezwaar tegen een onderhandelingstarief te moeten 'handhaven. Geenszins echter beeft zij daarmee wil len zeggen, dat een onderhandelingstarief in geen enkel geval voordeelen kan bie den. Haar overwegingen aangaande het onderhandelingstarief zijn nog allerminst 'geëindigd. Hetgeen de regeering geschre ven heeft, had niet ten doel alle verwach tingen den kop in te drukken. De opvat ting van het geheele kabinet is, dat niet het onderhandelingstarief voor goed als onbruikbaar is opgeborgen. De regeering is voornemens gepronon ceerde gevallen van dumping te keeren. Een middel als door den heer Nolens aangewezen om voorwaarden te stellen bij emissie van buitenlandscbe lee- nin'gen ware zeker te gebruiken, al zou dit wellicht niet bij de wet geregeld be hoeven te worden. Voor de verbindendverklaring van col lectieve contracten in rijksbestek ken voelt spr. veel, doch zij is in de prac- tijk moeilijk toe te passen. De heer Knottenbelt heeft de afschaf fing van de poenale sanctie ter sprake ge bracht. Ongetwijfeld aal de regeering rekening 'houden met de omstandigheden van het oogenbli'k. Wat de spoorwegtarieven be treft, deze zijn onderworpen aan de goed keuring van den minister van. waterstaat Deze zal overleg plegen mat den pieuwen inspecteur-generaal der spoor- en tram wegen, die I Januari in functie treedt Spr. 'komt dan tot de houdi ng der S. 'D. A. P. b ij een m o b i 1 i s a t i e. Da onzekerheid, voortvloeiende uit de houding der socialistische leiders hier te lande, maakte het den minister van de fensie tot plicht op een duidelijke ver klaring aan te dringen. De regeering moet maatregelen nemen voor een ongestoord verloop; zjj moet weten, wat zij b jj een mobilisatie aan de so- ciaal-democratenheeft. Dit heeft, niets gemeen met een verhoor op vraagpunten. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat een Nederlandsche re geering slechts tot mobilisatie zal over gaan ter verdediging van ons land. Mag spr. uit de rede van den heer Albania van j.l. Vrijdag afleiden, dat zijn partij- zulk een mobilisatie zal (steunen, Een bevestigend antwoord op die vraag wordt door de regeering oprecht gehoopt, opdat overweging van maatregelen als door den beer Heemskerk bedoeld, niet noodig zal zijn. Met den heer Schokking meent spr., dat de ambtenaren bereid moeten zijn de Grondwet na te komen. De leden van het kabinet blijven zich als mannen van rechts met de rechterzijde nausw verwant voelen. Het kabinet, al dus pindigt spr., zal er naar streven, ook tegenover de niet-rechtsche partijen de rechtvaardigheid te betrachten. (Zie vervolg 'Eerste Blad.) XXVHI. Amice, Uit het onlangs verschenen gemeente verslag van Middelburg over het jaar 1929 'nemen wij over dat, terwijl het aantal leerlingen op de openbare scholen (de rjj'ksleersehool inbegrepen) op 31 Decern- ber 1933 1255 bedroeg, dit getal op 31 December 1929 tot 1303 was gestegen. Het getal der leerlingen op de bizondere scholen, dat op 31 Dec. 1928 1370 be droeg was op 31 Dec. 1929 tot 1408 gestegen, zoodat het aantal leerlingen dat de bizondere (confessioneele) scholen be zoekt, dat der leerlingen der openbare scholen met 105 leerlingen overtreft. Het percentage verhoudt zich dus van 52 pet. (bizondere school) tpt 48 pet. (openbare school). Merkwaardig is dat van de 15 leden der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs te Middelburg, 10 voorstanders zijn van openbaar en 5 van bizonder on derwijs. Die verhouding dateert nog uit den ouden tijd, toen zoo goed als alle (op 2 na) commissieleden voorstanders van openbaar onderwijs waren. Waar er onder de voorstanders van bizonder on derwijs minstens evenveel onderwijsdes kundigen zjjn, als bij de voorstanders van openbaar onderwijs, zou het toch zeker billijk en gewenscht zijn, dat bij even- tueelo vacature-s voorloopig uitsluitend voorstanders van bizonder onderwijs wer den benoemd, ten einde het evenwicht te herstellen. De wintertijd is aangebroken en daar mee de tijd der vergaderingen, 't Is geen zeldzaamheid dat de bijeenkomsten onzer kiesverenigingen niet al te best worden bezocht. Slechts een 'klein percentage harer leden geeft van belangstelling in de politieke zaken blijk. De overige leden 'kunnen het zeer goed overlaten aan hun broeders, die een meer politieken knobbel bezitten. Dit moet zoo onder ons niet zijn. Wan- heer wij zien op de actie, het enthou siasme, dat b.v. onder sociaal-democra ten wordt gevonden, moesten wjj ons bit ter schamen. Hun arbeid overtreft de onze meerdere malen. Zij schamen zich niet voor het lidmaatschap hunner partij-, ge tuige de verkiezingsbiljetten, de Vara-re- clames, waarmede zij hun pui beplakken. Hun vergaderingen zijn meestal goed be zocht; zij werken op zoodanige wijze, dat 't aantal der op hun candidaten uitgebrach te stemmen dat hunner vaste leden tien maal overtreft. Waarom kunnen wij dat niet? Ons beginsel, ons ideëel goed is toch zeker niet minder edel en verheven dan de stoffelijke eischen, die op hun program staan -au uit hun beginsel worden afge- lejd? Komt, laat ons dezen winter, die voor afgaat aan de Staten- en Raadsverkiezin gen van April en Mei 1931, eens onze levendige belangstelling toonen, onze uiter ste 'krachten inspannen voor den poli tieken arbeid onzer antirev. partij en dien niet aan enkelen overlaten. Bidt, doch ook: werkt. Het is zoo grievend neder lagen te lijden, het aantal onzer Staten- en Raadsleden te zien inkrimpen en later te moeten inzien, dat door meer gestagen arbeid deze teleurstellingen hadden kun nen worden voorkomen. De mannen der Geref. Staatspartij ont plooien hun kracht in afbreken en knagen aan de a.-r. partij. Zij beweren dat wij antirev. bij al de moorden en gruwelen niet opkomen voor de wederinvoering der doodstraf. Intusschen roeren hunne eigen drie afgevaardigden ter Tweede Kamer dezen last niet met hunnen vinger aan. Zij praten over het ongeoorloofd vrouwen kiesrecht, maar ook hunne vrouwen gaan bijna alle ter stembus, vooral als hun leider ds Kersten zelf als candidaat in het vuur komt. Zij' wijzen op de !h.L on geoorloofde verzekering, .maar het blijkt, dat hun eigen mannen bijna allen verze kerd zijn, zoodat hun kerk er tegen op ziet en er voor past, dezulken ter verant woording te loepen. Kortom: opbouwen doen zij geenszins, zij beperken zich tot 'klagen en steunen en het verdachtmaken van hen die het naast staan, terwijl zij blijkbaar niet inzien, dat zij zoodoende Roomsch en Rood in de hand werken, wanneer zij de actie en de kracht der Rechtzinnig-Protestanten verlammen. Hun leider heeft voor en'kele jaren het ministe- rie-Colijn omgekegeld, maar laten zij zich eens ernstig afvragen: zijn de toestanden op politiek gebied sinds Nov. 1925 er beter op geworden? Mochten zij eens gevoelen, welk een zware verantwoorde lijkheid zij op zich laden! Laten wij iantirev. intusschen getrouwe lijk voortgaan, blind in de toekomst en ziende op ,het gebod. Met vriendsch. groet gaarne, METELLUS. Wolphaartsdijk. In de vergadering van het Burg. Armbestuur werd met alg stemmen besloten de pachtsommen der landerijen enz. voor 1930 met 25 pet. te verminderen, een en ander behoudens goedkeuring van hoogere colleges. AxeL Donderdag vergaderde de gemeen teraad voltallig. Ingekomen stukken: Een schrijven van het Waterleiding-Comité, dat de gestelde vragen van den heer Dieleman zijn ko men te vervallen aangezien het plan to taal is veranderd. Dhr 't Gilde (ex-S.D.A.P.-er) noemt dit geen antwoord, maar de heeren van het Comité hebben nu een goede gelegenheid zich er achter te verschuilen. J. de Feijter en M. W. Koster vragen de politieverordening te willen wijzigen en wel art. 78, waarbij verboden is in de kom met twee aaneengekoppelde wagens te rijden. Adressanten geven te kennnen, dat deze verordening in de omliggende plaatsen niet bestaat, met gevolg, dat landbouwers, die met producten naar Axel komen, daar telkens de dupe van worden en processen-verbaal oploopen. Wordt besloten dit te wijzigen. Een schrijven van den gemeente-ont vanger, waarin deze zich verdedigt, dat hij indertijd voor het administreeren van het grondbedrijf bedankte. De meening van den Raad, dat dit bij zijn voorganger reeds was geregeld, wordt door hem be twist. Vervolgens deelt hij mee, dat de oorzaak van de scheeve verhouding, die bestaat tot het College van B. en W. niet bij hem ligt. Zoodra B. en W. geen werk meer opdragen wat niet tot het terrein van den gemeente-ontvanger behoort, zal, de verhouding direct in orde zijn. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Benoeming keurmeesters voor de a,s. Jaarmarkt. Voor keurmeesters de heeren G. Weijns en L, de Maat. Voor arbiter dhr D. Dekker. Aankoop bouwgrond. Hierover ontspon zich 'n debat, waarin erop gewezen werd, dat er te veel lukraak wordt gebouwd. Sommigen waren van meening, dat een mooi huis en daarnaast een pakhuis de straat ontsierde en zagen indien mogelijk gaarne een verordening in het leven geroepen, die dergelijke zaken regelde. Dhr Oggel, Weth., merkte op, dat voor zichtigheid ten zeerste geboden is. Juist als er schuren en pakhuizen worden ge bouwd, is dat een teeken, dat er gewerkt wordt in een plaats. Spr. is van oordeel, dat lijn en stijl bij het bouwen moeten worden betracht, maar niet ten koste van het belang van de nijvere bevolking en van het belang van de stad. Besloten werd om wanneer een blinde muur wordt gebouwd daarin ook eenige stijl en lijn te brengen. Vervolgens werd besloten om een woon wagenkamp in te richten, zoo mogelijk even buiten de plaats aan den Rijksweg. Besloten werd het bestaande slachthuis uit te breiden. De huur van c!e schietbaan werd met een jaar verlengd. - Vervolgens werd door enkele leden er op gewezen, dat zooveel mogelijk ailes ten behoeve van de Gemeente in Axel bij de neringdoenden moet worden gekocht. Dit zal worden gedaan. Behandeling van de begroo ting. Bij de behandeling wordt er op nieuw op gewezen, dat de salarissen van Burgemeester en Secretaris door Ged. Staten te hoog worden opgevoerd. Het zou voor de heeren 't Gilde en Claessen een reden kunnen zijn om tegen de be grooting te stemmen. B. en W. brengen alsnu aan de orde de benoeming van een derden ambtenaar ter Secretarie, waar voor op deze begrooting een bedrag van f 1200 is uitgetrokken. De krachtige verdediging van den Bur gemeester, noch de verdediging van de beide Wethouders konden den Raad over tuigen van de noodzakelijkheid van de zen ambtenaar. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 4 tegen 7 stem men. De heer v. d. Bilt, r.-k., stelde voor op de begrooting een bedrag vast te stellen van f 500 voor een tijdelijke hulp. Dhr Oggel vroeg dhr v. d. Bilt dit bedrag te verhoogen tot f 650, dan kan voor een half jaar iemand worden aangesteld. Dhr v. d. Bilt is hiertoe niet genegen en hand haaft zijn voorstel. Dit voorstel wordt ver worpen met 5 tegen 6 stemmen, ook de beide wethouders stemmen nu tegen. De verhooging van salaris van de beide andere beambten ter secretarie wordt overeenkomstig het advies van B. en W. niet toegestaan. Een post voor meubileering en ver- wanning groot f750, wordt toegestaan. De manschappen van de Brandweer worden allen voorzien van leeren laar zen. De Brandweer krijgt een pluim voor haar verrichten arbeid bij den laatsten brand hier ter plaatse. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot verbouwing van het stadhuis waarvan de kosten waren geraamd op f 10.000, werd ingetrokken wegens de hier op dc^r don raad geoefende critiek. Op voorstel van den heer 't Gilde werd een motie aangenomen, waarin bij de regeering wordt geprotesteerd tegen de Russische dumpingspolitiek, zulks met het oog op het lossen van Russische graanschapen in onze havens, welke in de Antwerpsche haven waren geweigerd. Aan de regeering wordt een invoerverbod van deze producten gevraagd. De Burgemeester ziet opnieuw een sub sidie haar toegewezen van f200 met 8 tegen 3 stemmen. Een voorstel van den heer 't Gilde om een nieuwe muziektent te bouwen (kos tende f3000) wordt verworpen. De R.-K. Handelsschool te Hulst vraagt f150 per jaar en per leerling subsidie. Ze krijgt volgens het advies van B. en W. f75 per jaar per leerling. Vervolgens wordt geprotesteerd, dat de werkloozen moeten worden ondergebracht bij het Burgerlijk Armbestuur. Het zijn wel degelijk crisis-werkloozen. Dhr Dieleman, A.-R., zegt, dat het voor de werkloozen, die lid der Geref. Kerk zijn, een bezwaar zal zijn om naar het Armbestuur te gaan. De Burgemeester zegt toe, te zullen probeeren alsnog een Steuncommissie in het leven te roepen. Melkvervalsching. 0. G. S., huisvrouw v. M. v. d. Z. uit Oud-Vossemeer, die door den kan tonrechter te Tholen tot een boete ver oordeeld was van f 500 of 50 dagen hech tenis, omdat zij te veel water bij de mel'k gedaan had, had tegen haar vonnis hooger .beroep aangeteökend, zoodat de zaak thans opnieuw voor de Bredascha rechtbank behandeld werd. |P Over de beteekenis en den invloed van de rechtsche partijen, wordt nogal ver schillend geoordeeld. Mag men mannen als Ds Kersten en Ds Lingbeek gelooven, dan is er van de samenwerking van die partijen niets goeds te verwachten. (Dat daardoor in 't verleden èn op onderwijsgebied èn op financieel terrein èn ten opzichte van de landsverdediging èn op sociaal gebied zeer veel bereikt werd en dat daardoor ook negatief veel kon worden bereikt, zien ze dan maar over het hoofd I) Een andere predikant, een vrijzinnige,- die geregeld aan 'het „Vaderland" mee werkt, blijkt er anders over te denken. Naar aanleiding van de benoeming van Prof. de Hartog te Amsterdam, klaagt hij er over dat dit nu in korte jaren al de tweede rechtzinnige hoogleeraar is, die daar benoemd werd, waaraan hij dan deze verzuchting toevoegt: „Gok aan de Rijksuniversiteiten 'bestaat de laatste jaren een streven om Rechtzin nige hoogleeraren in de theologie te be noemen. De macht der rechterzijde in ons land is daaraan, gelijk vanzelf spreekt, niet vreemd." Toch niet zonder 'beteekenis dunkt me, dergelijke klaagtoonen van vrijzinnige zijdel 'OPMERKER. Uit de verklaringen van een tweetal deskundigen bleek dat de genomen mon? sters 10 pet. water bevatten. Als getuige h décharge werd gehoord A. G„ die bij verdachte de in beslag genomen melk gekocht had. Nadat de verdachte die zich van geen schuld bewust was, gehoord was nam de Officier van Justitie requisitor in deze zaak en achtte verdachte's schuld be wezen en eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroor deeling tot een boete van f50 of 50 dagen hechtenis. De verdediger Mr J. van Hasselt uit Bergen op Zoom bepleitte vrijspraak voor zijn cliente subs, een nog meer clemente straf. Programma van Zondag 16 Nov. HUIZEN, 1875 M. 8.30—9.30 Grieksch Liturg, gezangen. *9.50 Jongelieden- dienst. 12.101.30 Concert K.R.O.-Sex tet. 2*003.00 Concert A'damsch a cappella koor „B<el Canto" 3.254,.30 Vervolg 'koorconcert. 5.00 Kerkdienst t- 8.15—10.40 Concert K.R.O. Orkest. HILVERSUM, 298 M. 2.30—3.00 A.V.R. O. Concertgebouw. Het Concertgebouw-Or kest. 3.003.15 Gramofoonplaten. 3.154.00 Concert Sted. Harmonie-Corps „[Crescendo". 8.15 Concert Omroepor kest. i E'AVFNTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerkcantate van Bacli. 4.35 Kamermuziek. - 5.35 Zang. j3.50 Kerkdienst. 8.20 (Kerkdienst. 9.25 Concert. Kwintet Koor. Programma van Maandag 17 Nov. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.15—9.30 Concert. 11.30—12.30 Gra mofoonplaten 12.301.45 Orgelconcert 1.45—2.00 en 3.454.00 Gramofoon platen. 5.006.30 Concert. Alt, fluit, cello en piano. 6.307.00 Gramofoon platen. 8.3010.15 Concert Chr. Gem. Zangvereeniging „Harpe Davids" te Anx- sterdam. HILVERSUM, 298 M. Alg. progr. te ver zorgen door de V.A.R.A. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Vrijz. Morgenwijding. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Concert 3.30 Concert Amsterdamsck Trio. 5.30 Concert V.A.R.A.-Orkest 7.00 Concert. V.A.R.A.-;Orkest, klein vrouwenkoor. 8.15 Concert Utr. Sted. Orkest. D'AVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelspel. 1.35 Orkestconcert. 4.35 Concert, jnezzo-sopraan. 7.00 Pianospel. 10.00 Concert. Orkest, tenor. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.50 2.20, 4.05 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 'Declamatie. 9.05 Gramofoonplaten. 9.50 Piano-recital. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Concert. 8.35 Orkestconcert m. m. v. soliste. 9.20 Luifcsch uurtje. ZEESEN, 1635 M. 3.50—4.50 Concert. 4.505.15 Zang. 7.20 Orkestconcert. 7.35 Concert, Orkest, koor, orgel en solisten. Golflengiemisère. Sinds Oslo ons van de 1071 metergolf smadelijk heeft verdrongen zijn we voor onzen tweeden zender uitsluitend aangewezen op de 298 meter. 't Begin was slecht, door de storingen van nabije stations. P.T.T. beloofde ech ter hulp en inderdaad 't werd beter, toen een paar stations uit de nabijheid verhuisden. Men had echter buiten den waard, i.e. buiten den krachtigen zen der in Turijn gerekend, welks golflengto is verhoogd en die de laatste weken al meer een behoorlijke ontvangst van Hil versum verhindert en met 't meest selec tieve toestel veelal nog niet uit te scha kelen is. Gisterenavond is het zoo bont geweest, dat de Nederlandsche uitzending er een voudigweg om is gestaakt. Wanneer zal hier nu eens afdoende verbetering worden verkregen? Betee- fcent het plan van Boedapest werkelijk een oplossing, zoo ja, dat men het dan zoofcft mogelijk ten uitvoer brengel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9