No. 40 Zaterdag 15 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Ook een politieke crisis. Hoofdpijn, Kiespijn Hendrikse Go's Bank N.V. Goes IBANK EERSTE BLAD. ACME WRINGMACHINE G. VAN WILLEGEN ZOON, Buitenland. - KLIERZIEKTE Eieren van jonge Hennen FLORA'S Hoenderbeschuit JOH. QUINTEN - GOES Binnenland Staten-Generaal. HET ADRES A. WIL KING Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Middelburg. ran één tot tentiën. Bijkantoor to Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Prijs der Advertentien: 1—4 rogels <1.20, elke regel meer 30 ot. Bi] abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. J. BOER - IJZERHANDEL - GOES Bloedkoralen, Stukken, Sloten, Cantspelden, Parelspelden, Nette-Slootjes, Verlovingsringen, enz. enz. enz. door 40-jarige reputatie Ook verkrijgbaar voor droogvoeder bij de wederverkoopers en VADERLANDSCHE BANK^ Bq j tegen beurskoers 0 OBLIGATIËN metjaarlijksclie uitloting ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door lederlandsch reau. /an 10—1 uur 12 uur en Zaterdagavond dag berekend, ïheid tot be- loor tusschen- slnds 1 Jan. jelden. rent, omtrent tvangen van «enen per giro worden gaarne enllën in de Aanbod" 6 èoontant. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. tie Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 In zijne Woensdag gehouden begroo- tingsrede is er door Mr Th. Heemskerk aan herinnerd, dat de toestand van cri sis waarin wij leven niet alleen van eco nomise hen aard is, maar dat deze toe stand ook een politieke en geestelijke zijde heeft, die nog wel meer gevaar op leveren. Het is goed dat ook aan deze zijde van dé zaak aandacht is geschonken. De economische crisis is van ernstigen aard, maar bij het spreken daarover mogen andere zaken die voor de toe komst van ons volk van de grootste be- teekenis zijn, niet uit het oog worden verloren. „Om nu al-dus de heer Heemskerk maar eerst bij de binnenlandache poli tiek van ons en méér dan één land te blijven: het parlementaire stelsel met de daaraan verbonden vrijheden, loopt gevaar in de knel te geraken tusschen communisme en fascisme. Dat zeggen de sociaal-democraten. En dat is waar en hot geldt ook voor Nederland iets meer dan de sociaal-democratische leden (gis teren bij monde van den heer Albarda) 'het voorstellen, omdat zij geen rekening houden met de revolutionaire ader, die door hun eigen partij loopt, en die aan merkelijk afbreuk doet aan haar weer standsvermogen tegen het Communisme en daarmede tevens aan de levensvatbaar heid van het parlementaire stelsel. Nu is dit stelsel hier te lande nog niet vernietigd. Het werkt in sommige opzichten nog met tamelijk veel 'kracht, maar het is toch aangetast. Wij hebben nu ten tweeden male een extra-parlementair Kabinet, ditmaal wat meer dan het vorige rechts georiënteerd, maar toch extra-parlementair, met het gevolg, dat iedere partij vrij staat van het Kabinet." Een geregelde voeling van Regeering en parlementaire meerderheid, in een be paald aangewezen richting ontbreekt. Er zijn wel oppositie-partijen, maar er is op deze wijze geen ministeriëele partij. En de gevolgen? „Men zou zeggen: zulk een Kabinet staat zwak, maar het staat in zijn zwakte vrij sterk, omdat geen groep uit de Ka mer aanspraak kan maken op overneming van het bewind. Met dat al kan het Kabinet niet re- geeren zonder het Parlement. Het heeft om zijn voorstellen te zien aannemen, een meerderheid noodig, en het is rechts ge oriënteerd. Niet zelden is de meerderheid rechts aanwezig, soms versterkt door groepen of leden, die niet tot de rechter zijde kunnen of willen behooren, maar soms ook vindt het steun bij een andere meerderheid, gevormd dan hoofdzakelijk door Roomsch-Katholieken en sociaal democraten, die toch bij andere gele genheden dikwijls scherp tegenover elkaar staan." Volkomen terecht werd er verder door Mr Heemskerk op gewezen, dat dit ver schijnsel van een wisselende, althans niet stabiele, soms incidenteele meerder heid de regelmatige werking van het parlementaire stelsel verzwakt. Het maakt de Regeering hoe langer hoe losser van het verband met de V olksver tegenwoor diging. De rechtmatige volksinvloed komt op deze wijze steeds minder tot zijn recht Een regeering met dictatorale neigin gen zou, gaat het in deze richting, dan een goede kans krijgen, terwijl omge keerd de /evolutionaire partijen van de politieke verwarring voordeel zouden kunnen trekken. En nu is het wel waar, dat de Ne- derlandsche bodem en het Nederland- sche klimaat zich tot het kweeken en den groei van dergelijke uitersten slecht leenen, maar het is ook waar, dat in dagen van crisis als we thans bele ven, het gevaar van een politieke crisis veel grooter is dan in gewone omstan digheden. Vast staat in elk geval, dat naarmate bet parlementaire stelsel verzwakt het voeren van een krachtige principieels politiek steeds onwaarschijnlijker wordt Vast staat ook, dat door de inciden teele samenwerking van verschillende groepen kans bestaat op het nemen van beslissingen die bij een regelmatige wer- Een nuttig en dankbaar Cadeau voor de a.s. St. Nicolaas Is een met 10 jaar garantie, welke tevens als Tafelmangel is te gebruiken. Vraagt prospectus of laat U deze toonen bij king van het parlementaire stelsel ach terwege zouden blijven. En ook is onbetwistbaar dat op deze wijze doorgaande het gevaar bestaat, dat aan de eene zijde het gezag en de kracht van de Regeering wordt ver zwakt en aan de andere zijde dat de rechten en vrijheden van het volk in de knel dreigen te raken. Wij mogen daarin in den tegen- woordigen toestand niet berusten. Herstel van den normalen parlemen taire verhoudingen is in 's lands belang dringend gewenscht. En dan zeggen wij met Mr Heems kerk: „Nog altijd meen ik, dat de meeste waarborg van het evenwicht tus schen gezag en vrijheid zou worden ge boden, door herstel van de rechtsche coalitie." Natuurlijk heeft ook zulk een coalitie zekere bezwaren. Maar en dit moge worden ver staan zoowel door de grootere rechtsche groepen als door de kleine partijtjes die door hun afbraakpolitiek een ge zonde ontwikkeling van het politieke le ven belemmeren die bezwaren wegen toch niet op tegen de voordeelen zoo wel van practischen als principieelen aard. KAPELLE (Z.-Bev.). - TELEFOON 21 tegen concurreerende prijzen. De regeeringscrisis in België. De koning heeft Vrijdagavond minis ter-president Jaspar in audiëntie ontvan gen en hem medegedeeld, dat hij beslo ten heeft, het ontslag van het kabinet- Jaspar niet te aanvaarden. Hieruit besluit men, dat de katholiek- liberale regeering-Jaspar het bewind we derom in handen zal nemen en dit on danks het feit, dat men geen overeen stemming heeft bereikt over het geschil, dat de oorzaak was van de crisis. Dit komt dus hierop neer, dat de re- geerinscrisis als zoodanig is opgelost, maar dat politieke crisis rondom de re geering-Jaspar in latenten staat blijft voortduren. Nederlanders in België. Uit Antwerpen meldt men aan de „Maasbode": De economische toestand wordt in Bel gië hoe langer hoe slechter; de werk loosheid neemt steeds toe en het zijn natuurlijk de vreemdelingen, die daar onder het meeste te lijden hebben. Vooral in de Antwerpsche diamant industrie woedt een hevige crisis, ge lijk men weet. Vele Nederlanders, die is een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts, schrijft in zijn brochure: „Wen ken en raadgevingen bij de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevat van ge- neesheeren en genezen paiiënten, wordt U op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharm. Ond Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen, Alkmaarsche- straat D 9. daarin een bestaan vinden, zijn al sedert maanden zonder arbeid, zoodat menig een al weer is teruggekeerd naar het vaderland. Daar zijn echter families, wier nood zoo hoog gestegen is, dat zij niet eens de middelen zouden bezitten voor hei verhuizen naar Nederland. En zoo heeft nu een 80-tal Nederlandsche huisgezin nen een beroep gedaan op Nederlandsche Kamerleden, opdat deze stappen zouden doen om de regeering te bewegen, hen op staatskosten naar Nederland terug te brengen. Hevige storm. Berichten uit Polen maken melding van hevigen storm en onweders. Met na me in Noord-Polen heeft de storm groote schade aangericht. Ook Oost-Galicië heeft van de stormen te lijden gehad. De reeds twee dagen woedende Wes terstorm heeft speciaal in de haven van Memel groote schade aangericht. De straatweg van de stad naar den vuurtoren staat geheel onder water en ook verder het land in zijn» wegen over stroomd en bouwwerken geheel vernield. De schepen in de stadshaven moesten van den wal worden losgemaakt en op stroom gebracht, aangezien de trossen het niet hielden. Russische boeren in opstand. Naar de bladen melden, hebben in het gebied van Ostrow en Opotschka in het district Pskow aan de Russische grens bloedige kloppartijen plaats gehad tus schen boer en communisten. Wegens de inbeslagneming van koren en andere collectiveeringsmaatregelen, is het in tal van groote dorpen tot een op stand gekomen. De dorpen Jelino en Dubki werden door een pantsertrein beschoten en to taal vernield. Ook andere plaatsen werden door het geschut der bolsjewisten onder vuur ge nomen en gedeeltelijk verwoest. Vele boeren werden terechtgesteld en honderden gezinnen in de gevangenis geworpen. Münhardt's HoofdpUntabletten. 60 en 30ct. MUnharüt's KiesnUntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth.- en Drogisten. Het einde der Britsche Rijksconferentie. De gisteren gesloten rij'ksconferentie heeft 1 Yz maand geduurd. Het voornaamste, wat tot stand kwam, is de overeenkomst tusschen Canada en Engeland, waarbij Canada een bepaalde boeveelheid tarwe en haver aan Engeland zal kunnen leveren, terwijl het van zijn kant ijzer en kolen uit Engeland zal be trekken. Ook de overige staten van het Engel- sche wereldrijk zullen zich bij deze over eenkomst kunnen aansluiten. Verder is besloten tot oprichting van een scheidsgerecht, dat alle eventueele conflicten tusschen de verschillende dee- len van het rijk zal beslechten. Uit hef drukkersbedrijf. Te Utrecht werd gisteren de vakgroep vergadering gehouden van den Ned. Chr. Grafischen Bond in de typografie, welke vakgroepsleden zich hadden uit te spreken over de al of niet aanvaar ding van het compromis-voorstel in zake het conflict in de typografie. De bondsvoorzitter, de heer J. Hof man, zette in een breedvoerig betoog uiteen, welke motieven hadden geleid tot de aanvaarding van bovengenoemd com promis-voorstel te adviseeren. Voor- en tegenstanders hadden ruim- voor belaste waarden,'s-GRAVENHAGE schoots gelegenheid van hun zienswijze te doen blijken. Met algemeene stemmen werd ten slotte het compromis-voorstel aanvaard De vergadering heeft geduurd van elf uu* v.m. tot half zeven n.m. TWEEDE KAMER. (Vervolg van het derde blad.) De Minister van Financiën, de heer d e G e e r, wenscht enkele opmerkin gen te maken over het verleden en daar na over de toekomst. De heer Albarda heeft over de politiek der overschotten iets nieuws gezegd, al was het niet juist. Hij zeide n.l.: er moge van de overschotten geprofiteerd zijn, in blijvende hervormingsmaatregelen; maar al die maatregelen zijn afgedwongen dooi de Kamer. Spr. heeft zich daarover ver baasd. Noch het herstel van de invali- diteitsbijdrage, noch de belastingverla ging, noch de spoorwegsaneering, noch het herstel van het tekort in het Burger lijk Pensioenfonds zijn aan den aandrang van de Kamer te danken. De heer Albar da beriep zich op het herstel van het zevende leerplichtjaar en de leerlingen- schaal. Inderdaad waren daarvoor ini tiatiefvoorstellen ingediend. Maar die bei de maatregelen vergden slechts f 7 Yt mil- lioen van de f 106 millioen. Bovendien zouden die beide maatregelen met 1 Ja nuari 1930 automatisch in werking zijn getreden. De heer Albarda vroeg waarom van de overschotten niet is geprofiteerd om de werkloozenverzekering tot stand te bren gen, terwijl het daarvoor thans te laat is. Die redeneering gaat aan alle kanten mank. Want de capaciteit der overschot ten is uitgebuit tot de uiterste grens. Bo vendien duidt de Memorie van Antwoord niet op nieuwe lasten voor de schat kist, maar op lasten voor het bed rij f; alleen daarom wordt deze werkloosheids verzekering nu uitgesteld. Spr. vertrouwt, dat hiermede nu de overschottenquaestie voorgoed van de baan is. De heer De Visser herinnerde eraan, dat de heer Albarda spr.'s regeeringsver- klaring van 1926 een frisch program noemde. Dit program nu is zoo goed als geheel uitgevoerd, zoodat de heer Albar da toch tevreden kan zijn. De heer Albarda betoogde verder, dat op alle gebied versoberd werd behalve bij de defensie-uitgaven. De heer Albar da is hier het slachtoffer van een optisch bedrog. Vastgelegd is er niets. Dit is een groot verschil met de Vlootwet. Daar had men een leening voor den bouw, fondsvorming. Daar bleef men dus aan de lasten vast zitten. Daarop zou men niet hebben kun nen terugkomen. Het heeft spr. leed gedaan, dat de heer Braat voorbijzag, dat het toch niet on redelijk is, dat een werkgever zijn arbei ders bezoldigt hetzij uitsluitend in con tanten, hetzij mede met uitzicht op pen sioen. Dit pensioen wordt evengoed door de ambtenaren verdiend; dat is de con ditie waarop zij in dienst treden. Wat den heer Van den Tempel betreft, deze maakte eenig commentaar bij spr.'s rede van verleden jaar, met een beroep op de indexcijfers. Spr. berekende een sal do-verlies voor de ambtenaren op acht voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Binnenland. De Ministers Ruys de Beerenbrouck en De Geer in de Tweede Kamer aan het woord. De Chr. Grafische Bond aanvaardt de G. A. O. in het drukkersbedrijf. De Rechtbank te Middelburg behandelt de zaak van de aanrijding op den Sloe- dam. Buitenland. Storm in het Oostzeegebied. Het eind der Britsche rijksconferentie. Boerenopstanden in Rusland. millioen, welk verlies niet ongerechtvaar digd was, omdat sinds de inwerkingtre ding van het Bezoldigingsbesluit het in dexcijfer 20 pet. was gedaald, hetgeeri een bedrag van 34 millioen vertegen woordigt. De wenschen van het Centraal Overleg worden steeds nauwkeurig door de re geering nagegaan. Persoonlijk is Spr. in 1928 bij het einde van de voorbereiding van de technische herziening in de cen trale commissie geweest, om het stand punt der regeering uiteen te zetten. De minister van Justitie is nu ook in de com missie geweest in verband inet de uit voering van de Rechtstoestandwet. Voor 1 September 1931 moet een rege ling tot stand komen omtrent de arbeids- contracters. Een algemeene salarisherziening ligt op dit oogenblik niet in het voornemen der regeering. Daartoe is thans nog min der aanleiding dan ooit te voren. Op dit oogenblik, waarin ieder in eigen omgeving slachtoffers van de malaise kent, v. are 'n salarisherziening niet alleen onrecht vaardig, maar ook zeker niet in het be lang van de ambtenaren. Daarom kan ook van herclassificatie voor enkele groe pen geen sprake zijn. Dit zou ook tot groote ontevredenheid onder de ambte naren leiden. De heer Nolens deed het denkbeeld aan de hand, periodiek te laten onderzoeken of er aanleiding is tot een algeheele sa larisherziening. Dat geschiedt reeds thans in zekeren zin. De regeering gaat voort durend na, in hoeverre de loop van het indexcijfer tot een herziening der sala rissen aanleiding moet geven. Dat die loop thans tot verhooging zou moeten leiden, zal niemand kunnen beweren. Tegen inschakeling van de onderwij zersorganisaties in het céntraal overleg heeft de regeering zich nooit verzet, maar de centrale commissie zelf heeft eenstemmig afwijzend geadviseerd. De zaak is thans opnieuw in studie. Inzake den huwelijksbijslag zegt spr. dat deze reeds op twee wijzen bestaat in de regelingeen bijslag van f 200 voor inkomens beneden f 2000 bestaat reeds en bovendien is er een ongehuwden-aftrek van 3 pet. Toen in 1914 een algemeene verlaging der salarissen werd ingevoerd, is de kindertoelage van 2i/a pet. op 3 pot. verhoogd. Omtrent den aftrek van pensioenpre mie zou wel eenstemmigheid in het ge organiseerd overleg zijn te verkrijgen, en in die richting zal in de eerste plaats iets te zoeken zijn. Maar wegens de reeds vermelde gron den 'kan daarvan op het oogen blik zeker geen sprake zijn. Wat de toekomst betreft, dat spr. te pessimistisch geraamd heeft, zal thans niemand meer kunnen volhouden. Het brengen van eenige waterstaatswer ken onder buitengewoon schijnt spr. in de tegenwoordige omstandigheden niet met goed financieel beleid in strijd, maar de overschotten mogen niet dienen om nieuwe blijvende uilgaven te financieren en 'dus ook niet om nieuwe belastingen tot dekking daarvan tegen te houden of uit te stellen. Spr. hoopt dat op den grondslag van da door hem ontwikkelde beginselen een blijvende en vruchtbare samenwerking met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1