Vrijdag 14 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland l'A Hendrikse Go's Sank N.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland. 4% Issning PROVINCIE ZEELAMD a BANK-ASSQCIATIE, Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Bijkantoor te Middelburg, Pinna P. P. DHUXJ, L, Burg. Tel. No. 259. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uw Inschrijvingen op de worden aangenomen bij de ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £££55. De Zeeuw VERSCFIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. In verband met de sterke propaganda, die met een beroep op bet Christelijk ge loof gevoerd wordt, om aan te sporen tot verzet tegen de Overheid, als zij zich te weer stelt tot verdediging van bet volks bestaan, kan het dienstig zijn bier te laten volgen wat Mr Heemskerk bij de behan deling der ötaatsbegxooting hieromtrent opmerkte. De overheid, aldus Spr., is geroepen, de rechtsorde te handhaven, als 'Gods die nares, zooals de Schrift ons leert en draagt daartoe, mede naar de Schrift, het zwaard niet tevergeefs. Onder omstandigheden is het recht en is de plicht om te dooden daarmede aan de 'Overheid van 'Godswege toegekend en opgelegd; natuurlijk ter handhaving van de binnenlandsche rechtsorde, maar tevens, gelijk daaruit volgt, ter hand having van zich zelf ook tegen aanran ding door een buitenlandschen overwel diger, die de internationale rechtsorde schendt en voor de nationale, die zij' door haar daad ook reeds aantast, geen waar borgen biedt. Zij, die het zwaard niet tevergeefs draagt, mag het volk, waarover zij1 ge steld is, niet prijsgeven aan den Over weldiger en de daden van onrecht en ge weld, die van hem kunnen worden ver wacht. Ook niet aan het meegesleept wor den in een onrechtvaardigen oorlog en het meedoen met den pleger van de mis daad van het ontketenen van den oorlog. Wie het anders leert, miskent de roeping der Overheid, gaat lijnrecht in tegen wat de Schrift ons leert, bevordert, zoo in het 'binnenland als in de internationale verhoudingen, anarchie, vernietiging van de rechtsorde in het nationale leven, en in het internationale vernietigidg van het volkenrecht, een prijsgeven van alles aan hem, die de misdaad pleegt van het ont ketenen van den oorlog". Een zeer bedenkelijk verschijnsel. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd er hij de behandeling van de Onder- wijsbegrooting door sommige leden op ge wezen, dat gebleken is, dat er onderwij zers bij het openhaar onderwijs zijn, 'die bezwaar maken met de kinderen het volkslied te zingen. Men achtte dit een zeer bedenkelijk ver schijnsel. Het verlaagt het openhaar on derwijs, en het zal de openbare school, die zich toch reeds ;door de bijzondere ziet overvleugeld, nog meer in aanzien doen dalen. Men vroeg, of de Minister in staat is hiertegen iets te doen. In de na tionale instelling, de openbare school, be hoort het nationale lied. Hiertegenover werd opgemerkt, dat men nu eenmaal het feit heeft te erken nen, dat er zoowel onderwijzers als ouders zijn, die bezwaar hebben tegen het volkslied. Het ligt daarom niet op den weg der Overheid in dezen dwingend in te grijpen. Anderen, het gesignaleerde verschijnsel ook bedenkelijk achtend, kwamen er te gen op, dat met name de openbare school een nationale instelling zou heeten. Dank zij onze nationale Lager-onderwijswet, die het gelijk recht van allen huldigt, is onze lagere school in haar geheel, openbare en bijzondere te zamen, een nationale in stelling, wijl zij alle groepen, waaruit de natie bestaat, bevredigt. Het nationale 'lied hoort dan ook thuis op elke lagere school." Deze laatste opmerking is volkomen juist. En terecht werd de weigering van on derwijzers 'bij' het openhaar onderwijs om met de kinderen het volkslied te zingen, als een zeer 'bedenkelijk verschijnsel aan gemerkt. Een verschijnsel waaraan in 't bijzon der ook de gemeentebesturen hunne aan dacht mogen schenken. Een groot deel van de kinderen van ons volk is nu eenmaal op de openbare school aangewezen. En het mag ons niet onverschillig laten in welken geest daar de kinderen wor den onderwezen. Het is niet alleen de openbare school, die hier in 't geding is. Het gaat om de kinderen en dus om d© toekomst van ons volk. De instortingsramp te Lyon. De verschrikkelijke ramp, die Lyon ge troffen heeft door de ontzaglijke grond verschuiving op den heuvel van Four- vière, is het gevolg van een geologisch verschijnsel. Door den ontzaglijken regenval is de hoeveelheid water opgehoopt en wellicht ook in ondergrondsche meren zoo groot geworden, dat verweerde lagen bezwe ken zijn. De afschuivingen hebben plaats ge had in het oude gedeelte van Lyon. De afschuivingen hadden niet plotse ling plaats. Reeds waren de laatste da gen onrustbarende verzakkingen in hui zen geconstateerd en ook één der zieken huizen, dat thans bedolven is, werd ont ruimd. Men gaf zich echter geen rekenschap van de eventueels oorzaak en het afglij den van den heuvel. Daarom werd nog geen algemeene ontruiming gelast. De straten aan den hoogen kant van het St. Janskwartier zijn volkomen ver woest. Er is niet de minste kijk op het aan tal dooden, doch men hoopt, dat het tot een zestigtal beperkt zal blijven. Het cij fer hangt hoofdzakelijk af van het aantal reizigers, die zich in het hotel St. Jean bevonden. Het heeft een buitengewoon diepen in druk gemaakt, dat bijna de helft van de slachtoffers redders waren, die vielen als offers van hun plicht, n.l. 19 brand weermannen, onder wie een kapitein en een luitenant, en vier politie-agenten. Zij werden door de tweede afschuiving over vallen, toen zij bezig waren om de ge wonden te bergen. Vijf afschuivingen hebben achtereen volgens plaats gehad. Elke volgende overtrof de vorige in hevigheid. De stad is in rouw, alle feesten zijn verboden en in geheel Frankrijk heeft de ramp groote verslagenheid verwek!. Het is niet overdreven te zeggen, dat een' geheele wijk in ingestort. Onder de ingestorte huizen bevinden zich 10 wo ningen van 6 a 7 verdiepingen hoog. Het is onmogelijk de paniek te be schrijven, die in de getroffen wijk ont stond. Terwijl men met behulp van fak kels, lampen en schijnwerpers aan het reddingswerk begon en men de eerste gewonden en dooden te voorschijn bracht, werd de paniek vergroot door de nieuwe aardmassa, die naar beneden kwam en de nieuwe huizen, die instort ten, zoodat een donderend gekraak het gillen en steunen der gewonden over stemde. Het gevaar voor verdere aardverschui vingen is nog niet geweken, zoodat het reddings- en opruimingswerk slechts langzaam opschiet. Van onder de puinhoopen hoort men nog steeds het gekreun van bedolvenen. Een FranschDuitsche botsing te Genève. Gisteren, in den loop van de discussie op de voorbereidende ontwapeningscon ferentie, is het gekomen tot een scherpe woordenwisseling tusschen Graaf Bern- storff en Massigli. Eerstgenoemde ver klaarde, dat hij tot dusver aan de discus sie geen groot deel had genomen, in de eerste plaats, omdat Duitschland reeds ontwapend is, zoodat het aan de andere Staten kan worden overgelaten de metho de te zoeken hoe zij zelf eveneens zullen ontwapenen. Bernstorff wilde echter nogmaals met nadruk verklaren, dat Duitschland de directe methode van be perking voorstaat. Technische bezwaren die daartegen zijn aangevoerd, zijn van geen overtuigende kracht voor Duitsch land, daar aan Duitschland bij het vre desverdrag van Versailles een directe beperking van oorlogsmateriaal is opge legd, zoodat ook andere mogendheden zich dezelfde methode van bewapening kunnen opleggen. Wat betreft de poli tieke bezwaren, dat de tegenwoordige toestand in Europa zoo onrustig is, dat zij pleit tegen het maken van een con ventie, antwoordt Bernstorff, dat juist het ontbreken van zoo'n ontwapenings conventie voor een groot deel de schuld is van den onrustigen toestand en dat de toestand in Europa niet verbeteren zal als er geen goede ontwapeningsconventie zal worden ontworpen. Hierop antwoordde Massigli, dat hij gisteren uit een oogpunt van verzoe ningsgezindheid niet had gereageerd op verschillende uitlatingen van Bernstorff omtrent de Duitsche ontwapening en de wapening dér andere mogendheden, doch dat hij na de redevoering, die Bernstorff gisteren weer heeft gehou den, zich verplicht zou gevoelen voor het einde van de zitting van de voorbe reidingscommissie op de zaak terug to komen en met het Duitsche standpunt af te rekenen. De beweging tegen de buitenlanders in Peru. Uit Lima wordt gemeld, dat in het ge bied der kopermijnen van Malpaso ern stige onlusten zijn ontstaan, die ontaard den in gevechten, waarbij 1-5 Peruanen, 2 Amerikanen en een Oostenrijker wer den gedood. Ongeveer 350 Amerikanen, die ter plaatse gevestigd waren, zijn per extra-trein vertrokken, waaruit men af leidt, dat de onlusten gedeeltelijk tegen de vreemdelingen, voornamelijk tegen de Amerikanen waren gericht. Het personeel van den Gentralen Spoorweg heeft besloten de algemeene staking, die tegen hedenavond is uige- roepen, te ondersteunen. Loonsverlaging bij de Britsche Spoor wegen. Gisteren is een gezamenlijke conferen tie der drie groote Engelsche spoorweg maatschappijen "met de drie spoorweg- vakvereenigingen gehouden- in verband met voorstellen tot loonsverlaging. In hoofdzaak komen de voorstellen op bet volgende neer: De loonen der volwassen arbeiders worden verlaagd met 6 shilling met een minimumloon van 38 shilling per week De loonen van minderjarige mannen en vrouwen worden verminderd met 3 shilling. De conferentie is verdaagd, teneinde den vakvereenigingen gelegenheid te ge ven, deze vorstellen te overwegen. Men verwacht, dat de vereenigingen van spoorwegmannen ze niet zullen aan vaarden. Aan de ronde tafel. De opening van de Britsch-Indische conferentie geeft, zooals te begrijpen is, den Engelscben bladen aanleiding tot uitvoerige beschouwingen. Algemeen maakt de gereserveerde toon, welke bij de gisteren gehouden redevoeringen merk baar was, een gunstigen indruk evenals de van alle zijden uitgesproken wensch, om thans eindelijk bij de behandeling van het Britsch-Indische vraagstuk vor deringen te maken. Slechts de „Morning Post" verklaart zich tegen het denkbeeld, om aan Britscb-Indië de rechten van een zelf standig dominion te verleenen. Het blad schrijft, dat de regeering onder geen omstandigheden verder mag gaan dan de constitutioneele commissie voor Britsch-Indië heeft voorgesteld in het Simonrapport. Woensdagavond gaf de regeering in verband met de conferentie een schit terende receptie, waarop de Indische vorsten in hun rijk met juweelen ver sierde gewaden verschenen. De politie had strenge maatregelen ge troffen en 't terrein over een grooten afstand afgezet, klaarblijkelijk omdat men bevreesd was, dat deze tentoonstel ling van kostbare juweelen wel eens de begeerlijkheid van ongure elementen zou kunnen opwekken. Handel in narcotica. De regeeringsambtenaren, belast met de bestrijding van den handel in ver- doovende middelen, hebben te New-York den leider aangehouden van een groote organisatie, die narcotica in omloop bracht. Ook andere leden dezer organi satie, onder wie drie vrouwen, en ver der een twintigtal Grieksche zeelieden, die de verdoovende middelen in de V. S. zouden hebben binnengesmokkeld en een zestal Oosterlingen, die de verdoovende middelen uit Zuid-Europa zouden heb ben aangevoerd, werden gearresteerd. De bende betrok de middelen uit Zuid- Europa en verkocht deze in de groote restaurants en in Ghineosche en buiten- landsche zaken. De politie was de bende reeds gerui- men tijd op het spoor. Kantoor GOES, Tel. 41, Groote Markt 24 Welken omvang de handel in verdoo vende middelen heeft aangenomen blijkt uit een raming der politie, volgens wel ke iedere week voor een waarde van 50,000 dollar aan verdoovende midde len in de Vereenigde Staten wordt bin nengesmokkeld. Plannen tot troonsbestijging? „Het Volk" verneemt uit betrouwbare bron, dat dezer dagen tjree Oostenrijk- sche Heimwebrleiders zich tot de Zwit- sersche sporwegautoriteiten te Bern heb ben gewend met de vraag of de Zwit- sersche spoorwegen zouden toestaan, dat Otto von Habsburg in den nacnt van 20 op 21 November 1930 het Zwitser- sche grondgebied passeert, om via Buchz naar Oostenrijk te reizen. Het antwoord luidde, dat de Zwitsersche spoorwegen een doorreis van Otto van Habsburg als eenvoudig reiziger niet zouden beletten. Indien Otto er echter aanspraak op maakt met een specialen trein door Zwitserland te reizen, moet een verzoek aan de politieke overheden van Zwitser land worden gericht. Daaruit blijkt, dat Otto von Habsburg, da Hongaarsche troonpretendent, het voornemen heeft op 21 November naar Oostenrijk te ko men, waar de Heimwebren hem met groote plechtigheid zullen ontvangen. De 20ste November is de dag waarop Otto von Habsburg 18 jaar oud wordt en doorom volgens de huiswet der Habs burg ers meerderjarig is. Korte Berichten. Te Marseille is een uitgebreid pas poortenschandaal ontdekt. Een aantal arrestaties hebben plaats gehad en de justitie is er reeds van op de hoogte, door wie de paspoorten gemaakt en verhandeld werden. Hoewel men het nieuws zeer zuinigjes loslaat, wordt me degedeeld, dat een ambtenaar in publie- ken dienst, die tevens een politieke rol speelt, door deze affaire is gecompromit teerd. Naar uit Havana op Cuba gemeld wordt heeft de regeering met bet oog op den gespannen toestand den staat van beleg afgekondigd. Bij een gevecht tusschen de politie en 1500 communisten te New-York zijn 20 personen gewond en 30 aangehouden. De Do X is gisteren te Galshot reis vaardig gemaakt en zon vanmorgen, wind en weder dienende, te 9 uur van Southampton naar Bordeaux verder naar Lissabon vertrekken. Van een tocht over ons land was in Engeland niets bekend. Zoowel de christelijke als de vrije mijnwerkersbond zullen de gisteren ge dane scheidsrechterlijke uitspraak be treffende den arbeidsduur in de mijn industrie van het Roergebied afwijzen. Een vliegtuig, aan boord waarvan zich twee vliegeniers bevonden, die een uitboudingsvlucht wilden maken, stortte gisteren brandend neer in den omtrek van Brooklyn. Invoer van Russisch graan. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer Fleskens, betreffende den invoer van Russisch graan hier te lande, heeft de minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw geantwoord: Het is den minister bekend, dat de uitvoer van graan uit Rusland, vergele ken met de sedert den oorlog verloo- pen jaren in den laatsten tijd sterk is toegenomen en mede daardoor de reeds lage prijzen dezer artikelen nog verder zijn gedaald. Behalve de recente door Frankrijk en België genomen maatregelen, die de moge lijkheid openen den invoer van graan en andere producten uit Rusland te be lemmeren, is, voor zoover tot nu bekend, slechts Hongarije overgegaan tot het ne- m—mmmmmaumemnmiimitmmimmimmmumm—mmeammmtitmmiKmmmimeimmmmmemmB Binnenland. De begrootingsdebatten in de Tweede Kamer. Geen regeeringsmaatregelen tegen den invoer van Russisch graan. Buitenland. Fransch-Duitsche botsing te Genève. De ronde-tafelconferentie. De ramp te Lyon. Aanslag op den Japanschen minister president. Loonstrijd bij de Britsche spoorwegen? men van een dergelijken maatregel ten opzichte van den invoer van lijm. Opgemerkt wordt, dat eenige aan Rus land grenzende landen, zooals Roemenië, sedert geruimen tijd den invoer van Rus sische producten verbieden. Volgens de laatste berichten schijnt te mogen worden aangenomen, dat bij de uitvaardiging van het Belgische besluit tot wering van den invoér van Russisch graan reeds varende schepen althans ten deele nog in de Belgische havens zullen worden toegelaten. Welke gedragslijn ver der door de Belgische regeering ter zake zal worden gevolgd, is thans nog niet be kend. De aanbiedingen van Russisch graan tegen lage prijzen, hebben mede invloed geoefend op den voor de graanproducen ten nadeeligen loop van de graanprijzen. De voorstelling, alsof speciaal de invoer van Russisch graan hier te lande een direct dreigend gevaar veroorzaakt, is niet geheel met de feiten in overeenstem ming. Maatregelen in het bijzonder daarte gen gericht, zijn dan ook thans niet in overweging. In dit verband worde echter gewezen op het wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheem- sche tarweteelt, waarvan hulp voor den tarweverbouwer te wachten is. Ons vee naar België. Op de vraag van hetTweede-Kamerlid den heer Lovink betreffende de plotse ling sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord De bijzondere omstandigheden, waar aan de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België welk verbod van invoer reeds is opgeheven is toe te schrijven, bestaan in de onder stelde waarneming van een ambtenaar van den Belgischen veeartsenijkundigen dienst van een geval van mond- ;en 'klauw zeer bij een rund, dat bij de 'keuring -voor den uitvoer hier te lande geheel gezond bevonden was. De betreffende die ren, waarvan toelating in België geweigerd werd, zijn naar Nederland teruggezonden en te bestemder plaatse -met de meeste nauwgezetheid stuk voor stuk onderzocht, waarbij het niet is mogen gelukken ook maar één verdacht of ziek dier aan te treffen. Verder werden met bovenbedoeld vee tegelijkertijd teruggezonden twee wagons met vee_, afkomstig uit Rotterdam, niet wegens ziekte, maar omdat de grensvee- arts klaarblijkelijk uit Rotterdam bericht had ontvangen, dat mond- en klauwzeer op de veemarkt aldaar was geconstateerd en de desbetreffende dieren derhalve als verdacht moesten worden beschouwd. Af gezien van de mogelijkheid, dat deze dieren niet ter markt waren geweest, is het onjuist, dat op da bedoelde markt een geval van mond- en klauwzeer zich had voorgedaan. Het vriendschappelijke overleg tusschen de veeartsenijkundige diensten der beide landen heeft intusschen tot een bevre digende oplossing geleid. Indische poslvluchten. Be Luchtvaartdienst van het Departe ment van Waterstaat deelt mede: Gedurende de eerste uren van de vlucht van de P.H.A.G.A., werkte het vliegtuig radio-telegrafisch met de grondstations in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1