Radio-Nieuws. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Jterkant van haar neus, wat eerst oen touistje leek, maar in het licht een fon kelende brillant of een andere steen bleek te z\jn. De Europeanen bewogen zich hoogst sober en eenvoudig daartusschen floor. DE DEFENSIEBEGROOTING. Het Voorloopig Verslag. Aan het Voorloopig Verslag over de Begrooting van Defensie is het volgende ontleend. „Verscheidene leden getuigden van hun waardeering voor het beleid van den Minister, voor de groote belangstelling voor de zee- zoowel als voor de land macht, waarvan hij blijk geeft, en voor zijn optreden, waar hij met organen der weermacht persoonlijk in aanraking komt. Andere leden konden zich met 's Mi nisters beleid niet vereenigen. Zij be treurden het, dat deze burger-Minister kennelijk in alles de legerleiding volgt, welke streeft, zooal niet naar het opdrij ven der militaire eischen, dan toch naar het onverzwakt handhaven van het be staande. Sommige leden hadden den indruk ge kregen, dat in de laatste jaren over te weinig geld beschikt is kunnen worden om de defensiemiddelen behoorlijk op peil te houden. Sommigen der hierbedoelde leden, die het onwaarschijnlijk achtten, dat de de fensieuitgaven veel hooger zullen kunnen worden opgevoerd, waren van meening, dat voor de verhooging van uitgaven voor materieel, welke noodzakelijk is, com pensatie zou kunnen worden gevonden in een vermindering van de uitgaven voor personeel. De bedragen, noodig voor de bezoldiging van het beroepsper- soneel, hetzij door een verbetering der organisatie, hetzij door opheffing van 'n divisie, schijnt de eenige uitweg. Bij de luchtvaartaf deeling en den motordienst valt thans het omgekeerde te constatee- ren. Daar stijgen de personeelsuitgaven, terwijl die voor het materieel een sterke vermindering ondergaan. Daarmede wordt het defensiebelang slecht gediend. Van andere zijde werd hiertegen opge merkt, dat het handhaven van een be hoorlijke sterkte van het beroepsperso- neel noodzakelijk is, wijl alleen bij het aanwezig zijn van een juiste verhouding tusschen de sterkte van het beroeps- en die van het reservepersoneel een goede aanvoering van het leger voldoende is verzekerd. Een der leden gaf als zijn meening te kennen, dat de dienstplicht moet worden afgeschaft en tot samenstelling van een weermacht geheel uit vrijwilligers moet worden overgegaan". De ontvanger der Rijksbelastingen, dhr P. P. van der Ven, is overgeplaatst van Sas van Gent naar Heerlen. Kapelle. Onder voorzitterschap van den heer W. Glas kwam de vereeniging van Oud-leerlingen van de Tuinbouwcursus- sen in vergadering bijeen. De voorz. heet de opgekomenen wel kom en dankt vooral de leden en begun stigers voor de welwillende medewerking verleend bij de gehouden tentoonstelling Op deze eerste vergadering na de ten toonstelling is het voor hem een genoe gen te mogen wijzen op deze zoo welge slaagde tentoonstelling. Ingekomen stukken: een dankbetuiging van het gemeentebestuur voor de ontvan gen foto's van de tentoonstelling. Ze zul len een goed plaatsje krijgen. Ook het veilingsbes tuur ontving een zelfde groep. Aan dhr H. A. Hanken, die de tentoon stelling opende, is een album aangebo den met tal van opnamen van de ten toonstelling. De secretaris, dhr L. Willeboer, levert een interessant verslag van de gehouden tentoonstelling. Met genoegen werd dit verslag aangehoord. De voorzitter ver tolkte dan ook den dank der vergadering aan den volijverigen secretaris. De penningmeester, dhr Johs Oele deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Bestond de eerste da- j gen van de driedaagsche tentoonstelling vrees vor. 'mVfirt deze Is be; ^haamd. 'n saldo, alhoewel niet zoo groot, ie nog voorradig. Ook den penninmeester werd dank ge bracht. De rekening werd goedgekeurd. De secr. bracht dank aan voorz. en penningm. voor de belangrijke werkzaam heden toen verricht. De voorz. stelt voor om in het bijzon der schriftelijk dank te betuigen aan de twee grootste werkgevers te Kapelle voor de medewerking in deze dagen verleend. Alsnu volgde bespreking van het win- terprogramma. Besloten werd om zeker vijf vergaderingen te houden. Het bestuur stelde voor om te doen optreden den Rijkslandbouwconsulent of dhr Adema uit Goes over ziektebestrijding dhr de Groene uit de Wilhelminapolder dhr S. A. de Visser uit Kruiningen over de bijenteelt, dhr G. van Willegen over dahlia's en dhr Jacob Lavooy over de rozen. Ook zou men willen probeeren om de Tuinbouwfilm eens in Kapelle te krij gen. De voorz. deelt mede, dat de Stoom vaartmaatschappij Zeeland toezegde twee gratis overtochten naar Engeland voor de vereen. Glascultuur te Kapelle en Om geving als prijs voor haar mooien stand. 's-Heer Abtskerke. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier besloot aan de pachters van de diaconie-gronden voor dit jaar 40 pet reductie der pacht te ge ven. Aan het kerkbestuur en aan de Bur gerlijke Armbesturen van 's-Heer Abts kerke, Sinoutskerke en Baarsdorp is door vele pachters een verzoek ingezonden om verlaging van pacht. Arnemuiden. In de laatst gehouden vergadering van de Goöp. Boerenleenbank is gekozen tot Bestuurslid in de vacatu re, ontstaan door het bedanken vm dhr C Mesu te N.- en St Joosland hr C. A. Polderdijk, landbouwer te Nieuw- en St Joosland. Serooskerke (W.) Woensdagmiddag werd een voltallige Raadsvergadering ge houden. Ingekomen zijn: een gezegelde verkla ring van de aangelanden aan den Mo lenweg, waarin zij accoord gaan met de bepalingen gesteld inzake de onderhouds- overname van genoemden weg door de gemeente. Van den Commissaris der Koningin, dat met ingang van 1931, de jaarwedde van den ambtenaar van den Burg. Stand is bepaald op f210. In verband daarmede stellen B. en W. voor den pensioens grondslag van dien ambtenaar te stel len op dat bedrag; z.h.s. aldus besloten. Een verzoek van de Ver. Neerlands ste denschoon inzake het reserveeren van een plaats voor één of meer foto's uit deze gemeente tegen een jaarlijksche ver goeding van f 15 enz. wordt voor kennis geving aangenomen. Hierna deelt de Voorz. mede, dat de thans vrijgekomen woning van den voor- maligen Hoofdonderwijzer onderhands door de gemeente mag worden verkocht. Weth. Goedbloed zegt, dat de Burgemees ter genegen is de woning te koopen voor f5000 inclusief alle kosten van overname voor zijne rekening. Dhr de Buck zegt, dat deze aanbieding hem gewenscht voor komt. Lettende op de voortdurend hooge onkosten aan deze woning, op den koop prijs, en in aanmerking genomen, dat wij dan onzen Burgemeester in de kom der Gemeente houden, stelt hij voor tot ver koop over te- gaan. Dhr A. Melis onder steunt dit voorstel. Z.h.st. wordt aange nomen zooals is voorgesteld, mits onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. De Voorz. zegt, dat een verzoek is in gekomen van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, om gelden beschikbaar te stellen voor het stichten en inrichten van een bijzondere school voor lager onderwijs. Adressant deelt mede, dat hij het gebouw der openbare school na goed keuring wil overnemen. Dit adres wordt teruggezonden naar B. en W. om advies. Een verzoek van P. den Hollander om ontslag als onderhouder der begraaf plaats, tenzij hem meerdere vergoeding wordt toegekend, wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag spreekt Weth. Goed bloed de wenschelijkheid uit van een ventverbod voor buitenmenschen in onze gemeente. De Voorz. zegt, dat een geheel verbod bijna niet uitvoerbaar is en noemt "BW Het bezoek van de Graf Zeppelin aan boven Venlo post uitgeworpen en weer op de Nederland. De Zeppelin heeft Dinsdag nieuwe post ingenomen. In afwachting heide. als voorbeeld enkele artikelen, die van buitenaf moeten worden uitgevent. Dhr P. Melis zegt ook wel wat te voelen voor een gewoon ventverbod, daar buitenven- ters vaak te sch >e prijzen stellen, tegen over onze kleine dorpsventers of winke liers, De Voorz. stelt voor deze materie te stellen in handen van B. en W. om ze nader te bezien. Aldus besloten. Dhr P. Melis vraagt, of door B. en W. reeds stappen zijn gedaan voor produc tieve werkverschaffing bij mogelijke werkloosheid in dezen winter. De Voorz. zegt, dat Maandag a.s. over deze aan gelegenheid wordt geconfereerd en bin nenkort den Raad hieromtrent mededee- ling zal worden gedaan. Bruinisse. In de gisteren gehouden ver gadering van den Dijkraad van het ca- lamiteuze waterschap Bruinisse werd be handeld een ingekomen verzoek van den Rijkswaterstaat, om met het oog op het aanleggen van de vluchthaven in den Stoofpolder bij het Zijpe, een gedeelte van den Zeedijk aldaar te koopen. Het verzoek werd met algemeene stemmen in gewilligd. Gisteren namiddag had de 29-jari- ge G. J. alhier hét ongeluk bij het weg zetten van een stoel te vallen. Zii kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat zij haar rechteronderbeen brak. Na afgelegd praeparatoir examen, is door de Classe Tholen, met algemeene stemmen tot den dienst des Woords, en de sacramenten in de Geref. Kerken toe gelaten de heer J. v. d. Guchte, te Ber gen op Zoom „Vrederust". De heer v. d. Guchte is voornemens zich dadelylc be roepbaar te stellen. De restauratie van de N ed. Herv. kerkteCadzand. De restauratie van de Ned. Herv. kerk te Gadzand is thans zoover gevorderd, dat de kerk vermoedelijk in het begin van het volgend jaar in gebruik geno men zal kunnen worden. Er zullen vijf of zes groote ramen met gebrandschilderde ruiten geplaatst wor den, die zeer zeker zullen medewerken om het kerkgebouw te verfraaien. Terug van de Karakorum-expeditie. De heer Sillem van de Karakorum-expe- ditie, welke expeditie vooveel bekendheid heeft verworven, is in ons land terug gekeerd en werd bij zijn aankomst te 's-Gravenhage door eenige vrienden in Arabisch costuum verwelkomd. Chr. Lyceum voor Zeeland. Gistermiddag werd in het Schutters hof te Goes onder voorzitterschap van dr J. van Lonkhuizen uit Zierikzee een goedbezochte vergadering gehouden van de Vereeniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs voor Zeeland. De voorzitter liet zingen Ps. 68:10, ging voor in gebed en wekte in zijn in leidend woord op tot voortdurenden trou wen arbeid in het belang van het Chr. Lyceum voor Zeeland. Medegedeeld werd, dat de heer Van Voorthuijsen te Domburg wegens zijn vele andere werkzaamheden had be dankt als bestuurslid. Verder, dat do Kon. goedkeuring op de Statuten werd verkregen en de Vereeniging daarmede dus is erkend. Ingekomen was bericht, dat ook te Middelburg is opgericht een vereeni ging voor Ghr. Middelbaar en Voorbe reidend Hooger Onderwijs. Het voorloo pig bestuur daa^ /an bericht, dat het be reid is tot een samenspreking, teneinde zoo mogelijk te komen tot samenwer king. De voorzitter deelde mede, dat zulk een samenspreking zal plaats heb ben op 24 dezer. Tot bestuurslid werd bij acclamatie gekozen ds Kamsteeg te 's Heer Hen drikskinderen. De verdere uitbreiding van het Bestuur en de voorziening in de vacature-Van Voorthuijsen werden uit gesteld tot de volgende vergadering. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het Lyceum met 1 September 1931 te openen en dat er redenen zijn om aan te nemen, dat Rijkssubsidie zal worden verleend, kwam de penningmeester, de heer Gun ning, burgemeester van Ierseke, aan het woord. Dezo gaf 9en duidelijke uiteen zetting van de subsidieering en exploi tatie van een Chr. Lyceum. Het zal ze ker noodig zijn, dat het aantal leden nog belangrijk wordt uitgebreid en dat een flink bedrag aan giften binnenkomt. Een werkkapitaal van f 25.000 is noodig. Ook kan een suppletiefonds niet worden gemist. Wij moeten bidden, spreken, maar vooral handelen. Er moet spoedig geld op tafel komen. Geruimen tijd werd van gedachten ge wisseld, hoe aan hot benoodigde geld te komen. Ten eerste werd aanbevolen plaatselijke commissies te vormen, die dan deze en de volgende maand aan het werk moeten en tegen het eind van De cember het resultaat van den penning meester meedeelen. Behalve giften zijn ook rentelooze aandeelen welkom. Ver schillende der aanwezigen namen op zich in hun woonplaats zulk een comité te helpen oprichten. Mocht men in een gemeente een spreker willen laten op treden, dan kan men zich hiervoor tot den penningmeester wenden. Ook zal aan de gemeentebesturen om subsidie gevraagd worden. De toeken ning daarvan is zeker billijk te noemen. Immers, voor de leerlingen die openbare H. B. Scholen of Gymnasia bezoeken, moet een niet gering bedrag door de Gemeentebesturen betaald worden, wel ke verplichting ten aanzien van leerlin gen van Bijzondere Middelbare Scholen niet bestaat. Het Bestuur oordeelde het wenschelijk om niet direct tot den bouw van een school over te gaan, maar de eerste ja ren een gebouw te huren. De vergade ring machtigde het Bestuur te zijner tijd tot huur over te gaan. De bespreking van een internaat werd aangehouden tot de volgende vergade ring. Hierna werd deze bijeenkomst, die de zaak van een Chr. Lyceum voor Zee land weer belangrijk verder heeft ge bracht, door ds Raams van Kloetinge met dankgebed gesloten. Motorschip gezonken. Gis terenmiddag is het motorschip „De acht gebroeders", schipper Boeke, geladen met suikerbieten van Vianen op weg naar Puttershoek in bet Noordergat in het Volkerak gezonken. De opvarenden zijn door bet s.s. Minister Lely van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij gered en te Zijpe aan wal gebracht. Hoog water. Dinsdagavond kwam het water aan de Oosterkade te Rotter dam door de riolen zoo hoog opzetten, dat een gedeelte van de trambaan aan de Zuidzijde van deze kade en een voetpad overstroomd raakte. Dinsdagmorgen is de poidc? De Zaag bij Bolnes ten tweede male ondergeloopen. Te Weoap staat de Vecht 00 c M -rN A. P. Bewoners van de Ossenmarkt heb ben voor do derde maal sinds begin Oc tober het water in huis en verblijven op zolder. De Maas voor Grave is in 't voorlaatste etmaal slechts 14 c.M. gevallen en valt thans zeer langzaam. Het water binnen dijks wordt met den dag hooger, zoodat do boeren hun ingekuilde veldvruchten naar hooger gelegen akkers moeten over brengen. Het torendrama te Amster dam. Het onderzoek naar hot drama, dat zich nu ongeveer twpo jaar geleden heeft afgespeeld in den koepol van de Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein te Amsterdam, wordt nog steeds voort gezet. De leidekkerspatroon M. uit Den Haag, die gearresteerd is onder verdenking, dat |hij den dood van zijn compagnon A. op dien noodlottigen dag veroorzaakt heeft, bevindt zich thans in preventieve [hechtenis. De justitie heeft in de afgeloopen weken tal van getuigen gehoord en naar aanlei ding van de door dezen afgelegde ver klaringen is ook de verdachte reeds eenige malen bij den rechter-commissaris in ver hoor geweest. Fr zijn verschillende bezwarende ver klaringen tegen den verdachte afgelegd. Deze echter blijft hardnekkig en met ver ontwaardiging ontkennen, dat: hij zich aan eenig misdrijf heeft schuldig gemaakt. Intusschen worden nog steeds, óók door de recherche, in deze zaak nieuwe onder zoekingen gedaan. In den huidigen stand van het onderzoek heeft, de justitie, aan leiding gevonden bevel te geven tot op graving van het lijk van het 'slachtoffer, ten einde daarop alsnog een gerechtelijke schouwing te doen verrichten. Een en ander zou verband houden met het [feit, dat ernstige vermoedens gerezen zijn, dat het slachtoffer niet door een gooi van don koepol naar beneden is gestort, maar dat hem een hevige slag op het hoofd zou zijn toegebracht. Dinsdag in den vroegen morgen heeft de opgraving van het stoffelijk overschot van het slachtoffer plaats gehad. |(B o e r d e r ij afgebrand. Dinsdag, middag brak door onbekende oorzaak brand mit in de kapitale boerderij, ge naamd „Kinnerserhof' te Hunsel (L.), eigendom van en bewoond door den land bouwer W. Peeters. In korten tijd stond de (stalling, waarboven oen groote hoe veelheid hooi lag, in lichte laaie. Van de stalling sloeg het vuur over naar «Ie boer derij izelf die tot den grond iloe afbrandde, liet vee en oonig huisraad konden groo- tendeols gered worden. Verzekering dekt de (schade. iD r o n ken vis c h. Uit Beaufort, in 'Zuid-Carolina, wordt melding gemaakt van dronken visch. Een groote hoeveelheid gesmokkelde whiskey die onlangs werd geconfiskeerd, werd in den mond der rivier geworpen. Zondag kwamen een aan tal hengelaars met zwaarbeladen booten visch uit zee terug; de visch beet zoo dra het snoer in zee werd geworpen. Het goedo nieuws verspreidde zich snel en den volgenden dag ging alles wat een hengel had en vrij was, hengelen. Geen hengelaar, of hij had groot succes. Men maakt hieruit op dat de visch dronken was. Programma van Vrjjdag 14 Nov. HILVERSUM, 298 M. 8.00 Gramofoon platen. 10.00 Vrijz. Morgenwijding. 10.30 Concert. Zang, piano en voordracht. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Con cert door het omroeporkest. 3.00— 4.00 Concert door het A.V.R.O.-kwintet 4.00 Gramofoonplaten. 5.30 Orgelcon cert. 6.00 Concert door het V. A.. R. A.- orkest. 8.00 Vrijz. uitz. HUIZEN. 1875 M. 8,15 N.C.R.V. Gramo- foon. 10.30 Korte Ziekendienst. 11.00 Gramofoon. 12.302.00 Solisten- concert. viool, cello, xylophoon, piano. 2.003.30 Gramofoon. 3.305.00 So listenconcert, viool, cello, piano. 5.00 5.15 Gramofoon. 5.15 Orgelconcert. 6.15 Radiopraatje. 6,45 Engelsche les. 7.15 Lezing over rozen. 8.00 Concert, bas, viool, orgel. DAVENTRV, 1554.4 M. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. 1,50 Grarno- foonmuziek. 4.50 Concert. 9.55 Licht concert. LANGENBERG. 473 M. 12.25—1.50 Mid dagconcert. 4.50—5.50 Concert. 7.20 Concert. 8.20 Concert. Voor .het eerst. In de Amsterdamsche haven zijn door het s.s. „Spurt" 7000 heipalen uit Archangel aangevoerd. Dit is de eerste maal, dat heipalen uit Archangel in Holland worden aangevoerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6