Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrammen. de ackwd&riAe /niorye^zavond/ m n#iii in *i i#ii Posterijen en Telegrafie fanter'o sn ds beredsrj «n onbereden af delingen van het 7de regiment veldar tillerie. Na het défilé marcheerden de tot het garnizoen behoorende troepen naar hun kazernes, terwijl de Studentenkorpsen in de groote hal van het stadhuis werden opgesteld, waar een officiëele ontvangst plaats vond, waarbij de beide afdeelin- gen werden verwelkomd door den bur gemeester van Bergen op Zoom, drs P. A. F. Blom, die in zijn begroetingsrede een overzicht gaf van de gebeurtenissen in 1830. Vervolgens werd het woord gevoerd door den garnizoenscommandant, luit.- kol. Wilkens, die namens de studenten dank bracht voor de vriendelijke ont vangst. In de stad bestond groote belangstel ling. Na de officiëele ontvangst ten stad- huize vereenigden de leden der Studen ten Weerbaarheidskorpsen zich met ver schillende genoodigden aan een lunch. Met den trein van 19.58 vertrokken de Studenten Weerbaarheidskorpsen weer naar Utrecht en Leiden. HET AANTAL RIJWIELEN IN NEDERLAND. Op bijna drie personen één rijwiel De jaarlijks ter beschikking komende gegevens betreffende bet aantal verstrek te rijwielplaatjes te doen zien, dat het aantal in Nederland gebruikte rijwielen jaar op jaar zeer sterk stijgt. Het aantal rijwielen waarvoor belas ting werd betaald, vermeerderd met het aantal rijwielen waarvoor kosteloos rij- wiefplaatjes worden verstrekt bedroeg in het Belastingjaar Aantal 1 Aug.—31 Dec. '24 1.810.700 1925 2.222.739 1926 2.265.625 1927 2.324.501 1 Jan. '28—31 Juli '29 2.578.653 1 Aug. '29—31 Juli '30 2.703.073 Sinds '25 het eerste volle belasting jaar steeg derhalve het aantal met meer dan 20 pet, terwijl in het tijdvak 1 Jan. 1925 tot Juli 1930 de bevolking toenam met 8 pet. Ter toelichting van de cijfers zij ver meld, dat aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek niet inbegrepen zijn de rijwielen, welke niet voorzien behoe ven te zijn van een rijwielplaatje, n.l. de kinderrijwielen, driewielige rijwielen voor gebrekkigen, dienstrijwielen voor Land- en Zeemacht, aan het Staatsbe drijf der Posterijen, enz. en van Rijks- en gemeentepolitie en rijwielen van tij delijk hier te lande verblijvende perso nen. Men begrijpt, dat met medetelling van deze rijwielen, het totaal aantal niet on belangrijk zou stijgen. GEZOND BLIJVEN door Philips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokter! Verkrijgbaar bij: J. M Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. In de nieuwe Pitmanschool aan de Middelburgsche straat alhier, werden op 12 Nov. j.l. de examens afgenomen vanwege de Federatie, van Ned. Steno- leeraren Systeem I. Pitman. De Voor zitter der Federatie, dhr. J. M. Folmer te Arnhem, memoreerde in zijn toe spraak de groote vooruitgang der school te Goes- en bood Mevr. Grucq zijn harte lijke gelukwenschen aan voor de prach tige inrichting, daarbij den wensch uit sprekende, dat ook de nieuwe school ppoedig te klein mocht blijken voor het groote aantal leerlingen. Na deze toe spraak werd overgegaan tot uitreiking der diploma's en wel als volgt: Diploma Vaardigheid machineschrijven aan: de dames M. van Liere, Wilhelmina- dorp, D. Pik, M. Timmermans en C. J. Wassington te Goes, dhr. M. Boogert te Kloetinge en dhr. M. Boutens te Goes-. Diploma A stenografie Pitman aan: Mej. D. Pik te Goes. Diploma B stenografie Pitman (80 woor den p. m.) aan: Mej. A. van Fraassen te Goes. Na afloop der examens werd Mevr. Crucq door de geslaagde leerlingen een mand met bloemen aangeboden. Voor het volgen van de nieuwe cur sussen wordt verwezen naar de adver tentie in dit blad. Hansweert. Het Nederlandsche sleep- schip „Borneo" is vanmorgen tegen de sluisdeur gevaren waardoor deze ernstig beschadigd werd. Na borgstelling kon iiet schip de reis voortzetten. Tholen. De vertooning van de Leger en Vlootfilm en Jubileumfilm van I-I. M. de Koningin, Woensdagavond in de groote zaal van den heer Hoek alhier, is voor de ondernemers één groot succes ge weest. De zaal was tjokvol, terwijl ver schillenden zich met een staanplaats moesten tevreden stellen en ook menig een terug moest daar er geen plaats was. Vanuit de meeste plaatsen op het eiland, waren bussen en auto's met be langstellenden. Spontaan werd bij den aanvang het Wilhelmus gezongen. Een daverend ap plaus steeg telkens op, wanneer de Ko ninklijke Familie op het doek werd ver toond. De verschillende opnamen der filmen waren schitterend en buitengewoon dui delijk. Majoor Linden lichtte op ver dienstelijke wijze een en ander voor het publiek nader toe. E«n afdeeüng der vereen. „Volksweer baarheid" is alhier opgericht Zierikzee. In de laatste dagen zijn hier verschillende honden door vergiftiging om het leven gebracht. Reeds een 10- of 12-tal werd het slachtoffer. Ondanks de nasporingen van de politie is het nog niet gelukt eenig licht te ontsteken. Ook buiten Zierikzee zijn reeds eenige hon den gedood. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Akersloot, E. J. Smits, cand. te Kimswerd. Te Vaassen, W. Deur te Schoonhoven. Geref. Kerken. Aangenomen naar Schiedam, J. v. d. Meulen te Soest. Ds W. Haspels t Na een lang durige ziekte is in den ouderdom van 63 jaar te Almelo overleden Ds W. Has pels, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene aanvaardde den 25sten Mei 1902 te Buurse het predikambt. Hier heeft Ds Haspels gearbeid, totdat hij 30 September 1921 emeritaat had verkregen. Het Leger des Heils. Een conferentie der voornaamste officieren van het Leger des Heils uit alle deelen van de wereld is gisteren onder leiding van generaal Higgins te Newington Green in Engeland aangevangen. De conferentie is belegd om de constitutie van het Leger te herzien in den geest van de gezichtspunten, die twee jaar ge leden, toen de Hooge Raad bijeen was, naar voren werden gebracht. O.m. wor den besproken: het beheer van de eigen dommen van het Leger, de benoeming van den generaal en de leeftijd waarop hij moet heengaan als zoodanig en de zeer vitale aangelegenheden der autocra tische controle. Deze conferentie beraadslaagt slechts en heeft geen enkele machtsbevoegdheid, in tegenstelling met de bijeenkomsten van den Hoogen Raad. De conferentie is privé, maar er zul len communiqué's worden uitgegeven. Te Amsterdam is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen dhr J. J. Steketee te Baarland. Geslaagd voor examen apothekers assistent dhr J. M. den Herder te Goes. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Openb. School II te Krimpen a. d. IJsel, ko-mt als no. 1 voor, de heer A. G. van Dijke; onderwij zer te Hoedekenskerke. HET NIEUWE PACHTRECHT. De hoofdinhoud der beide ontwerpen. Er blijken er te zijn onder onze lezers, zegt het H d b 1., die van de hoofdzaken van de nieuwe regeling der pacht en het ontwerp over de pachtcommissies nog geen duidelijke voorstelling hebben. Nu de Tweede Kamer ze heeft aangeno men, willen wij, hoewel ze daardoor na tuurlijk nog niet van kracht worden, dus nog eens een kort overzicht daarvan geven. Het komt bij deze ontwerpen vooral hierop neer: „pacht" wordt, los van „huur", in ons Burgerlijk Wetboek af zonderlijk geregeld. Pachtovereenkomsten voor langer dan een jaar moeten schriftelijk worden aan gegaan, worden anders geacht voor on- bepaalden tijd te zijn gesloten en deel- pachtafspraken worden geacht pachtover eenkomsten tegen een bedrag in geld te zijn, wanneer ze niet schriftelijk zijn aan gegaan. Koop vernietigt een pachtovereenkomst niet, de verkooper neemt de rechten en verplichtingen van den oorspronkelijken verpachter over. Bij den dood van pach ter of verpachter gaat de overeenkomst niet van rechtswege te niet. Zij kan op wensch van de erfgenamen van den over ledene door den kantonrechter worden ontbonden. Reparatiën, behalve „dagelij ksche en ge ringe" komen voor rekening van den ver pachter en mogen, als de laatste in ver zuim blijft te zijnen koste door den pach ter worden verricht. Na afloop van een overeenkomst van langer dan een jaar heeft bij opzegging de pachter recht op een schadeloosstelling van door hem aan gebrachte verbeteringen, waarvan hij den verpachter tijdig mededeeling heeft ge daan, tenzij bij de overeenkomst anders ware bepaald. Bij buitengewone omstandigheden (prijsverlaging van producten daaronder niet begrepen), die de opbrengst van het gepachte stuk doen verminderen, heeft de pachter recht op verlaging van de pacht. Hij moet echter verhooging toe staan, wanneer door publiekrechtelijke lichamen den verpachter buitengewone lasten worden opgelegd voor werken, waardoor des pachter bedrijf wordt ge baat. De pachter mag gedaante, inrichting of bestemming van het gepachte niet ver anderen. Overeenkomsten voor meer dan één jaar aangegaan, moeten 18 mnd. voor het einde schriftelijk worden opgezegd en zóó dat de pachter behoorlijk in staat is de vruchten van het laatste pachtjaar te innen, waarbij „opkomende" en „af gaande" pachter elkaar moeten gerie ven. Komen verpachter of pachter hun wettelijke verplichtingen niet na, dan kan de overeenkomst door den kantonrechter tusschentijds worden ontbonden, Dat kan ook geschieden, wanneer de verpachter „in 't belang der volkshuisvesting, handel en nijverheid" een andere bestemming aan (een deel van) het gepachte meent te moeten geven. Bij het einde eener pachtovereenkomst kan de kantonrechter haar, op verzoek van den pachter, ten hoogste tweemaal en voor in maximum tien jaar verlen gen, waarbij de rechter ook den prijs bepaalt. Van de beslissingen van den kanton rechter staat beroep op de arrondisse mentsrechtbank open. Het tweede ontwerp bepaalt, dat in elke provincie een of meer pachtcom missies worden ingesteld, bestaande uit een voorzitter (jurist) en ten minste vier leden, waaraan plaats vervangers die van den voorzitter moet jurist zijn) kun nen worden toegevoegd. De leden zijn voor de helft pachters, voor de weder helft verpachters. De taak dezer commissies is het geven van voorlichting aan den rechter in een zaak van pacht tot oordeelen geroepen, het ontwerpen van model-pachtcontrac- ten, het geven van adviezen en scheids rechterlijke uitspraken nopens pachtover eenkomsten en het vaststellen en wijzi gen van deze overeenkomsten, wanneer partijen zich van te voren bereid hebben verklaard zich aan de beslissing der pachtcommissie te zullen onderwerpen. De pachtcommissie kan getuigen en deskundigen oproepen en, al of niet na beëediging, hooren. tG rootebrandteAntwerpen. Gisteren in den vooravond bemerkten de werksters van het veem Amerika dat er brand was uitgebroken in een der maga zijnen van het complex aan de Kempi- sche vaart Antwerpen-Dam. Dadelijk werd de (brandweer gealarmeerd en intusschen werd met eigen middelen het bl'us- schingswerk aangevat. Het magazijn be vatte 300 ton gomcopal Toen de brand weer ter plaatse kwam, was het idak reeds ingestort en werden de naburige maga zijnen .bedreigd waarin nog 2000 ton copal geborgen was. Aan .het complex grenst een opslag plaats ,van olie die eveneens gevaar liep. Deze magazijnen zijn gelegen te midden eener volksbuurt waarin een geweldige paniek ontstond. De bewoners vluchtten ontsteld met hun huisraad. Met behulp van een sleepboot in de vaart werd de brand met volle kracht bestreden en omstreeks acht uur was alle gevaar voor verdere uitbreiding bezwo ren. De vernielde koopwaar, die toebe hoort aan de „Intertropical Consina" heeft een waarde van ruim een millioen francs. Liefst ad op een postkan toor. Toen dé „Graf Zeppelin" boven Roermond verscheen en alles uitliep om het luchtschip te zien, maakte een bezoeker van het postkantoor aldaar van de gelegenheid, dat de loketten even ver laten waren, gebruik om een bankbiljet van f 100 te ontvreemden. Op de haar gegeven aanwijzingen mocht de politie er spoedig in slagen den ver dachte aan te houden; het geld was nog in zijn bezit. Hoog water. Uit Waalwijk: Le verbinding tusschen het land van Heus- den en Altena met Langstraat, is weder geheel verbroken, tengevolge van het on- derloopen van den Buitenpolder te Waal wijk. Uit Grave: De Maas. zakte 7 c.M. De Oostermeent onder Blaricum is over stroomd. De boeren stellen veel prijs op deze jaarlijksche overstrooming, daar deze straks het vruchtbare Zuiderzeeslib zal aóhterlaten. EEN PIKANT ADRES. Aan de Tweede Kamer der St.-Gen. is door het Verbond van i\ ederlanusche Werkgevers een adres gezonden, waarin gewaarschuwd wordt tegen het voorne men van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, om de Arbeidsinspectie uit te breiden met 11 controleurs, 11 schrijvers of administratieve ambtenaren, 3 inspectrices en 2 opziohteressen, in to taal 27 ambtenaren. Dit voorstel wordt door dit Verbond geacht in strijd te zijn met hetgeen in de jongste Troonrede werd gezegd: Daarin sprak het Kabinet zich aldus uit: „De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft zoowel in het Rijk van Europa als in de overzeesche gewesten tot ernstige gevol gen voor het bedrijfsleven geleid. Naast voortgezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie zal daar om buitengewone beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn." Hoe, vraagt 'het Verbond, is het voor stel, om het aantal ambtenaren der Ar beidsinspectie met ruim 10 pet. te ver meerderen, in overeenstemming te bren gen met den versoberingswensch der Re geering? Het Verbond wil een anderen weg op. Het verlangt een wijziging van de Ar beidswet, zooals deze in Engeland is voor gesteld do°r... den socialistischen Minis ter van Arbeid in het Labour-kabinet. Daaromtrent zegt het adres: „Wij prijzen ons gelukkig daarbij te kunnen wijzen op het ontwerp eener Ar beidswet, dat afkomstig is van de geest verwanten van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland, wij doelen op the Bill to regulate the hours of work in industrial undertakings, op 16 April j.l. na mens de Britsche Labourregeering door den Minister van Arbeid, Miss. Margaret Bondfield, bij het Engelsche Lagerhuis aanhangig gemaakt. Blijkens de Toelichting is dit Ontwerp waarvan niemand de sociale strekking zal willen ontkennen, gebaseerd op even- vermelde conventie van Washington. Nochtans is zijne structuur heel wat een voudiger dan onze Arbeidswet het ge heele ontwerp telt 16 tegen onze Wet 101 artikelen en is met name de regeling van het overwerk neergelegd in artikel 5 uitermate practisch. Terwijl onze Arbeids wet voor vrijwel ieder overwerk een in grijpen van de Arbeidsinspectie of van het Departement voorschrijft, heeft het ont werp van de Engelsche Arbeiders-regee ring de administratieve en andere be moeiingen der overheidsorganen met het overwerk tot een minimum beperkt. Vol gens dat ontwerp toch heeft elke werk gever in elke periode van 28 dager boven den normalen werktijd van 48 uur per week de beschikking over 32 over uren per werkman. Die 32 vrije uren kun nen dan nog op last van den Minister van Arbeid bij overwerkvergunning dus zouden wij zeggen worden over schreden. Dat een dergelijke of soortge lijke regeling zelfs ondanks de in bet ontwerp voorkomende bepaling, dat deze overuren met 25 pet. overgeld moeten worden betaald voor de industrie in haar geheel veel minder moeilijkbeden medebrengt dan het stelsel van onze Ar beidswet, waarbij de mogelijkheid van overwerk in handen ligt van het inzicht van den Minister en diens staf, behoeft geen betoog. Dat het stelsel van de En gelsche arbeidersregeering onze arbeids inspectie zou ontlasten van veel en moei lijk werk, zoodat verschillende krachten tijd zouden vinden voor ander werk, nie mand die eenigszins op de hoogte is van de praktijk, die zulks zou kunnen ontken nen." Aldus het adres van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Inderdaad, zegt het „Centrum", een pi kant adres. Wij zijn benieuwd, niet zoozeer naar wat de Minister van Arbeid erop zal antwoorden, alswel naar wat „Het Vol'k" ervan zeggen zall Wat ons betreft, wij noteeren al vast, dat het Verbond van Werkgevers er geen bezwaar tegen heeft, voor overuren 25 pet. extra-loon te betalen, als de werkgevers recht krijgen op 32 overuren per werk man in een periode van 23 dagen. Onvoorwaardelijk zouden wij dit niet willen afwijzen, omdat er in de ver plichting, voor die overuren 25 pet. extra- loon te betalen, een rem ligt tegen het gebruik maken van deze bevoegdheid zon der ernstige noodzaak. Hoe staat onze vakbeweging hier tegen over? Goes. Hedenmiddag gaf de heer J. H. E. Schilling uit Arnhem in de Groote Kerk alhier voor H.H. Kerkvoogden en genoodigden een explicatie van de door hem ontworpen en vervaardigde gebran de ramen in dit kerkgebouw. Deze ramen geven aan het koor der kerk een afsluiting, die aan hooge eischen van gewijde kunst voldoet. De heer \"Vessel, kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente (de president-kerkvuogd dhr. v. d. Wart was verhinderd) prees ten zeerste den. kunstzinnigen arbeid van den heer Schilling. Wij hopen morgen hierop uitvoeriger terug te komen. De postvluchien naar Indië AMSTERDAM. Hedenmorgen 6.50 is de P.H.A.G.A. voor de vlucht naar In dië vertrokken. Het vliegtuig had 204 K.G. post aan boord. De bemanning bestaat uit 5 per sonen, n.l. 2 vliegers, 2 mecaniciens en 1 marconist. Dit is bet eerste toestel dat volledig is uitgerust met een inrichting voor radio-uitrustingen en -ontvangst. AMSTERDAM. De Directie van de Kon. Ned. Petroleum-Mij deelt mede, dat be sloten is een interim-dividend van 10 pet. in contanten betaalbaar te stellen per 7 Januari a.s. DEN HAAG. Nadat de aanvraag om surseance van betaling was ingetrokken heeft hedenmorgen de Haagsche Recht bank de Nieuwe Boerhaave in staat van faillissement verklaard. TILBURG. Hedennacht is de N.V. Til- burgsche stoomschoenfabriek tot den grond afgebrand. De geheele voorraad ging verloren evenals de machines. Een 40-tal arbeiders was in deze fabriek werkzaam. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade, die op f 100.000 geschat wordt. DORDRECHT. In de zeehaven alhier had hedenmorgen aan boord van het stoomschip „Olympia" een ernstig onge luk plaats. De 41-jarige Th. Blom viel bij het los sen van papierhout in het ruim van het schip. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is ernstig. EMMEN. Te Westenesch gem. Emmen, is een groote voorraad koren een prooi der vlammen geworden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Het is zoo goed als zeker, dat hier kwaad willigheid in het spel is. MILAAN. In de Adriatische zee heeft hedennacht een hevige storm gewoed Verschillende visschersschepen zijn ver gaan. EEN VREESELIJKE RAMP TE LYON. Ongeveer 100 dooden. PARIJS. Een vreeselijk ongeluk heeft in den afgeloopen nacht Lyon geteisterd, en heeft waarschijnlijk een zeer groot aantal slachtoffers gemaakt. Op een gegeven oogenblik stortte ten gevolge van een aardverschuiving een muur van een groot hotel in, en sleepte een deel van een daarnaast gebouwde wijk waarin verschillende woningen ge vestigd waren met zich mee. Er ontstond een paniek tengevolge waarvan het onmogelijk was de ramp te overzien. Toen de politie en brandweer met het opruimingswerk begonnen waren en reeds verschillende lijken te voorschijn waren gebracht, stortte plotseling een ander deel in waardoor vele brandweerlieden en po litiemannen onder het puin bedolven wer den. De eerste instorting had plaats tusschen 1 en 2 uur. Een ramp als deze instorting beeft zich in tientallen jaren niet voor gedaan. Een geheele wijk is verwoest. Da oppervlakte van de puinhoopen is ongeveer bO.UOO vierk. Meter groot. Bij de ingestorte gebouwen zijn 10 woon huizen van 6 a 7 verdiepingen boog. Het is onmogelijk de paniek die onder de bevolking ontstond te beschrijven. Met behulp van. fakkels, lampen en schijnwerpers werd het reddingswerk be gonnen. Hel was een vreeselijk oogenblik, toen bij de nieuwe instorting het gekreun der gewonden door een donderend gekraak werd overstemd. In totaal 5 instortingen maakten van het oudste gedeelte van Lyon een volko men ruine. Men gelooft dat er in totaal een 100 dooden te betreuren zijn, waaronder 20 politie agenten en brandweerlieden. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende bet postkantoor te Middelburg over de maand October. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f 44.884,01 en terugbetaald f 47.447,61. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 2.563,60. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 56. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1450 en afge schreven f 1450. Opgave betreffende 't postkantoor te Goes over de maand October 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f 23.597,41, en terugbetaald f 23.923,24. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 325,83. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 23. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven f 1200.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2