No. 38 Donderdag 13 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland tiendrikse Go's Sank N.V. Goes EERSTE BLAD. ws. ai Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door e dofetetr werd rij&ag wat) hij :S' herhaaldeltt- a Zaterdagmid- n achtte toeü s noodzakelijk, jog is (het kind dew ij ze om rde n. Dezeï msterdam een waarvan een rd, een zaak, wam te staan, van de vorige opdracht, een 3000 te innen man vertrok eöndosseerden m ien weigerde orgevende, dat een vordering tl onmiddellijk >caten, die de .fvervolging te en wegens ver- echter aanvan- daar de po- t het (hier een het _parket gaf oek der advo- deurwaarder ident van de nk tot het leg- beslag. Dit be- omstree'ks één n commissaris ooper, die in anvankelijk ge- n. Hij gaf toe (gedragen; óók te doen; ihij het was door aan een fa- het in veillg- vas weinig of ggen; de man, .0 op kamers, treeks half elf otten nog aan getoond, ken deurwaax- eide advocaten advocaten op- an gearresteerd len, dat R. de ■tte werd door arrestatie gege- lat te zijn, de armoedt, dat de is gevlucht. Donderdag 13 15 Gramofoon. meskoor. 10.30 12.15 Concert 2 Gramofoon. ramofoon. 4.00 van bariton en enconcert.. So- nofoon. 89.10 iche Orkestver. )e Kerk en het )r J. Riemens. LVRO-uitz. 8.00 ing. 10.30 Gon- oncert door or- vrouw. 44.30 :enuurtje. 5.30 ninger Orkest- De malaise. 8 orkest. 9 Dr J. and-Boekendag. ncertgebouw te 12.20 Orgel- n, viool, piano, ert door Strijk- dilitair orkest., 1725 M. 12.50 ofoon. 9.05 Pi- Sonate voor vi- 12.25—1.50 Or- 7.20—8.05 en 20 Trio-concert, -concert. jo aan do gale- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voratstraat 70, Goei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per post, 13.— Losse nummersf O.OB Prijs der AdyertentiSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 o». Bij abonnement belangrijke korting. ii. Wij laten hier thans volgen heit ant woord van den Minister op de in de afdeelingen der Eerste Kamer gemaakte opmerkingen inzake de benoeming van burgemeesters. Het vraagstuk of, en zoo ja, 'in hoevere de gemeenteraad zeggenschap behoort te worden, gegeven bij de benoeming van den burgemeester aldus de memorie van antwoord is deels van staatsrech te 1 ij k e n aard, deels draagt het een karakter van doelmatigheid. De staatsrechtelijke kant spitst zich toe in de vraag, of het laatste lid van artikel 143(ider Grondwet toelaat, dat de wetgever een 'zoodanig zeggenschap aan den Raad toekent. Volgens dit lid wordt de voorzit ter van den Raad benoemd door de Kroon. Met «deze bepaling verdraagt zich zeker niet, zoolang althans het burgemeester schap. met het voorzitterschap van den Raad vereenigd is, een recht van voor dracht van den Raad. Maar ook een recht van aanbeve ling wan dit college vormt een, szij het ook iniet zoo ingrijpende, verkorting van 's Konings i grondwettelijk recht. Indien toch de wet een zoodanig recht vestigt, moet «zij daarbij een termijn stellen, waar binnen «de Raad een aanbeveling zal in zenden, maar dan is de consequentie, dat in dien tijd de Kroon van haar be noemingsrecht geen gebruik kan maken. D'a .grondwet vormt op dien grond naar dameening van den ondergeteekende een beletsel voor de verwezenlijking van de gedachte, den Raad zeggenschap in de 'benoeming van den burgemeester te ge ven. i (Naast deze staatsrechtelijke bezwaren, welke .pleiten tegen 's'Raads medezeggen schap in de benoeming van den burge meester, moet deze ook op doelma- tigh ei ds gronden worden afgewe- z e'n. Het laat zich niet ontkennen, dat vele gemeenteraden niet in staat zijn te beoor- deelen, 'welke hoedanigheden in den bur gemeester vereiscbt worden. .Ook met het oog op de plaatselijke toestanden is aan wijzing van den burgemeester door den Raad in vele gevallen niet wenschelijk. Vooral in 'kleine plattelandsgemeenten zou het opmaken van de aanbevelingslijst tot verwikkelingen leiden. Bovendien, wan neer hij, die burgemeester wil worden, een beroep moet doen op de leden van Ren Raad, lijdt zijn gezag scbade 'van den aanvang af. Ook achtte men niet gering de conflict ten, welke zullen rijzen, als een aanbe veling wordt ter zijde gelegd. Allerlei ongewenschte verhoudingen zullen dan bet gevolg zijn. In de gemeente 'zal een spanning ontstaan, die ernstige gevolgen kan hebben. Wijkt de Regeering af van de aanbeve ling, dan is de verleiding groot om strijd uit te lakken. Wordt de aanbeveling ge volgd, dan rijst het bezwaar, dat de burge meester in een afhankelijke positie komt te staan tegenover den Raad. Hij zal dan steeds bet stempel der meerderheid dra gen. Dit zal tot gevolg hebben, dat hij zooveel mogelijk zal trachten de gunst der ingezetenen te verwerven. Welken invloed dit kan hebben op de uitvoering van verschillende Rijkswetten Jachtwet, Trekhonden wet laat zich denken. De burgemeester zal bij het be staan van een aanbeveling niet meer zijn de man, in wien èn de meerderheid èn de minderheid een waarborg ziet voor een rechtvaardige toepassing van wetten. En ten slotte, de leden hier iaan het «voord mogen dan al zeggen, dat .afwij king van een aanbeveling bij de benoe ming niet meer zou hinderen, dan wan neer een burgemeester wordt opgedrongen tegen den zinj van den Raad, naar de meening van den ondergeteekende zou af wijking door de Kroon 'n aanbeveling van den Raad in vele gevallen 'n zeer gespan nen toestand brengen. Volgt de Regeering de voordracht slaafs, dan is 't benoemings recht in feite van de Kroon «op het ge meentebestuur overgebracht. De ondergeteekende aarzelt ten slotte niet, als zijn vaste meening uit te spre ken, dat in de practijk van de wensche- lijkheid van een aanbeveling of voor dracht van den Raad ten deze nimmer is gebleken. Wil de Raad zijn stem bij de burge meesterbenoeming doen hooren, dan staat hem het peiitierecht ten dienste. Toch 'gaat het lid, dat er op wees, dat de gemeente zich langs dezen weg thans reeds een zekeren invloed op de benoeming zou kunnen verzekeren, te ver, als hij daaraan de conclusie verbindt, dat, indien dit recht algemeen werd toegepast, de Minister be zwaarlijk buiten de aanbeveling zou kun nen gaan. Staat de Grondwet aan een zeggenschap van den Raad in de burgemeestersbenoe ming in den weg, nog te meer is zulks uiteraard het geval met een benoeming van den burgemeester door de 'kiezers of door en uit den Raad. Bij het bestaan van zulk een zoo volstrekte, staatsrechte lijke onmogelijkheid kan de vraag, of een zoodanige benoeming wenschelq'k zou zijn, buiten beschouwing blijven. Wil men het benoemingsrecht overbren gen naar den Raad, dan zou het burge meesterschap moeten worden afgeschei den van het voorzitterschap van den Raad. Maar als deze splitsing tot stand kwam, dan is het de ondergeteekende deelt de opvatting der leden, hier aan het woord nog veel meer .aangewezen, dat de Kroon den handhaver van de openbare orde in de gemeente benoemt dan den voorzitter van den Raad." Iedere zeggenschap van den gemeente raad wordt dus zoowel op staatsrechte lijke ais op practische gronden afgewe zen. En toegegeven moet worden, dat de hier aangevoerde argumenten niet van beteekenis zijn ontbloot. De thans gevolgde wijze van benoe ming geeft t.ot velerlei critiek aanleiding. Maar het is zeer de vraag of een wijze van benoeming als door sommige sena toren bepleit, als regel meer zou be vredigen. De kabinetscrisis in België opgelost. De kabinetscrisis in België kan als ge ëindigd worden beschouwd, daar de li berale afgevaardigden van kamer en se naat in vergadering een motie van ver trouwen in de afgetreden liberale mi nisters hebben aangenomen. De vergadering, die een groot deel van den namiddag in beslag nam, ver klaarde zich verder voor voortzetting van de samenwerking met de Katholieken in de regeeringscoalitie. Krachtige actie der Duitsche regeering voor de verlaging der prijzen. Het Duitsche kabinet heeft Dinsdag tot diep in den nacht beraadslaagd over de maatregelen, die in het belang van de daling der prijzen dienen te worden ge troffen. De ministers schijnen thans ook tot de overtuiging te zijn gekomen, dat niet alleen een ernstige verlaging der prijzen noodzakelijk is, maar dat boven dien het noodige moet worden gedaan om te verhinderen dat een eventueele sa botage niet alleen daling der prijzen maar ook het prestige der regeering in gevaar zou brengen. Het rijksKabinet heeft nu een bijzondere commissie be noemd die door het Acht Uhr Abend- blatt tot den economischen generalen staf wordt geproclameerd en die in den strijd tot verlaging der prijzen de lei ding in handen zal hebben. Verzekerd wordt dat ze zich met de meest moge lijke energie zal verzetten tegen de prijs politiek der kartels. Met den bond van aardappelhande- laars en andere organisaties is bij de onderhandelingen, waaraan ook verte genwoordigers van de vereenigingen van huisvrouwen deelnamen, overeenge komen, dat de prijzen te Berlijn voor witte aardappelen op 23 pfennig, voor roode en blauwe op 25 pfennig en voor gele aardappelen op 30 pfennig zullen worden vastgesteld bij aankoop van 10 pond, terwijl in October deze prijzen nog ongeveer 40 tot 45 pfennig waren. De thans vastgestelde prijzen zijn dag prijzen en hangen af van den aanvoer, de prijzen bij de landbouwers en van de weersomstandigheden. Bij verkoop van hoeveelheden van 50 K.G. zullen de prijzen naar verhouding billijker zijn. In den handel van groenten en fruit zal het verschil tusschen de prijzen in den groot- en in den kleinhandel ver minderd worden. Dr Dornier over de DO X. Dr Dornier heeft in een interview met Op elke wond Purol de „Times" verklaard, dat de DO X niet is gebouwd voor transatlantische vluch ten en niet van Lissabon over den Oceaan zal starten, indien er te veel ri sico aan verbonden is. De vliegboot aldus erkende bij zal niet in zware zeeën kunnen starten. De vliegboot, die daartoe in staat is, zal eerst over eeni- ge jaren gebouwd kunnen worden. Dr Dornier is echter tevreden over het feit, dat de DO X in ruwer water kan operee- ren dan de Dornier Wald, die reeds twee keeren over den Oceaan is geweest. Haar snelheid in de lucht is Maan dag over 105 mijlen per uur geweest; de boot woog toen 46 ton. „Wij hebben veel geld en tijd besteed aan de DO X", zei dr Dornier, ;,en ik weet, dat ze een succes zijn, maar we zullen nooit meer dan gewone vlieg- risico nemen.De DO X zal: nooit starten in een zeer ruwe zee met golven van 15 of 16 voet hoog. 'tls nu nog niet mogelijk 'n vliegboot te bouwen, welke zwaar bela den in een ruwe zee kan starten, maar ik denk, dat de DO X wel zwaar geladen op een ruwe zee kan dalen." Mijn meening is, dat het heel lang kan duren voor we een boot voor een gere- gelden Atlantischen dienst kunnen bou wen." „Indien de Atlantische vlucht gemaakt wordt, zal de DO X laag boven water vliegen." Aankoop van een Dorriter-vliegschip voor Engeland? D'a Daily Telegraph verzekert, dat het Britsche ministerie voor luchtvaart voor nemens is een groot Dornier-vliegschip model DO. X, aan te koopen, welke vlieg boot dan met twaalf Rolls-Royce mo toren uitgerust zou worden. Indien deze bestelling aan de fabriek, van Dornier inderdaad doorgaat, verwacht men ook een Amerikaansche order. Zooals bekend is, heeft de Italiaansche regeering reeds twee DO. X-vliegschepen besteld. Russische propaganda en dumping in Engeland. In het Hoogerhuis heeft Lord Brent ford de regeering gevraagd wat zij dacht te doen tegen de Russische propaganda en de dumping van verscheidene artike len, vooral echter graan. Lord Parmoor antwoordde, dat het staken van de propaganda der derde In ternationale een verplichting was, die de Sovjet-regeering, krachtens de overeen- korqgt bij het herstel der normale be trekkingen, voor haar rekening genomen had. Overigens bleek uit de cijfers, die de communistische candidaten bij verkie zingen in Engeland verkregen, dat deze propaganda niets om het lijf had en het geheele communisme afstuitte op den ge zonden zin van den Engelschen arbeider voor uitvoerbare en practische politiek. Ook het dumpen werd door de oppositie schromelijk overdreven en was op de eindcijfers van den Engelschen in- en uitvoer zonder beteekenis. De regeering zou ook dit verschijnsel zijn natuurlijken dood laten sterven en inmiddels den han del met Rusland door export-credieten op langen termijn krachtig bevorderen. Korte Berichten. Gisterochtend in de vroegte werd bij Skövde in Zuid-Zweden een vrij ster ke aardbeving waargenomen, die 25 se conden heeft geduurd. Tot ver in den trek rinkelden de vensterruiten. Om trent materieele schade is nog niets be kend. Voor de economische conferentie van aanstaanden Maandag, die onder leiding van den heer Colijn zal begin nen, om de inwerkingtreding van de handelsconventie van Maart en de ver wezenlijking van bet protocol der toe komstige regeeringsonderhandelingen te behandelen, hebben thans zestien Euro- peesche regeeringen deelneming toege zegd en haar delegaties bekend gemaakt. Wijziging Rijkspostspaarbankwet. Verschenen is het verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank. Met het voorgestelde kon men zich in het algemeen vereenigen. De verhooging van het rentegevend maximum en die van den rentevoet achtten vele leden niet onbelangrijke verbeteringen. Verscheidene leden gaven als hunne meening te kennen, dat het aanbeveling verdient, de mogelijkheid te openen, dat de Rijkspostspaarbank een rente ver goedt, die boven de 3 pet uitgaat. Andere leden wezen er op, dat een in stelling als de Rijkspostspaarbank in haar geheele beheer de uiterste voorzichtig heid behoort te betrachten. Daarbij komt nog, dat het geen aanbeveling verdient door een min of meer aanzienlijke ver hooging der rente vele nieuwe millioenen naar de bank te trekken, daar reeds nu de belegging van de gelden der Rijks fondsen en -instellingen groote moeilijk heden ondervindt. Ten slotte zou de rijks postspaarbank meer dan gewenscht is in concurrentie gaan treden met particulie re instellingen. Eenige leden spraken den wenscb uit, dat voor de hierbedoelde rente een mi nimum van 3 pet in de wet zal worden vastgelegd. Revolutionaire propaganda in het leger. Naar het Voorloopig Verslag over de begrooting van Defensie mededeelt, heb ben verscheidene leden in de afdeelingen er aan herinnerd, dat de Minister in de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting voor het loopende dienstjaar naar aanleiding van de vraag, of de ze kerheid bestaat, dat bet personeel van de artillerie-inrichtingen en van andere in stellingen ten dienste der weermacht in moeilijke omstandigheden zijn taak zal blijven vervullen heeft medegedeeld, dat hij tot zijn leedwezen het antwoord daar op moest schuldig blijven. Deze leden meenden, dat er aanleiding is, den mi nister thans de vraag te stellen, of bij de indienstneming van personeel voor de genoemde instellingen er wel voldoende op wordt gelet, dat geen revolutionaire elementen daar binnendringen. In dit verband werd de opmerkzaam heid van de regeering gevraagd voor 't feit, dat ook in het leger zelf revolutio naire propaganda wordt gevoerd. Export van Ned. Landbouwproducten. Door de Kamer van Koophandel voor West-Friesland is aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een adres gezon den, waarin er op wordt aangedrongen bij de Duitsche regeering stappen te doen om te voorkomen, dat maatregelen worden getroffen, die voor onzen export van land- en tuinbouwproducten van zoo nadeeligen invloed zullen zijn. Een en ander houdt verband met een door de Duitsche Regeering aan genoem de Kamer gezonden schrijven, waarin melding wordt gemaakt van het voorne men tot invoering van een Handelsklas- sengesetz, hetgeen o.a. zou beteekenen een verkapte verhoogde heffing bij den invoer van landbouwproducten. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer houdende vaststelling van de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1931. Hieraan is het volgende ontleend: Algemeen verheugde men zich er over, dat nu ook de postvliegdienst met I n d i definitief is tot stand ge komen, Sommige leden drongen evenwel aan op een verlaging van de tarieven. Sommige leden merkten op, dat het gewoonte schijnt te worden de baten van het bedrijf der Poster ij en Telegrafie en Telefonie elk jaar veel te laag te ramen. Het gevolg is, dat elk jaar ongeveer tien millioen gulden door de postgebrui- kers aan de Staatsmiddelen worden toe gevoegd. Sommige leden stelden de vraag, of de invoering van het gesprekkenta- r i e f der telefoon niet een ernstige be lemmering vormt voor vermeerdering Binnenland. Voortzetting van het begrootingsdebat in de Tweede Kamer. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrootingen van Defensie en Posterijen. Het Ghr. Lyceum voor Zeeland. Buitenland. De kabinetscrisis in België opgelost. De ronde-tafel-conferentie te Londen geopend. Vreeselijke ramp te Lyon. Pl.m. 100 dooden. van het aantal aansluitingen en verzoch ten in verband daarmede vergelijkende gegevens te mogen ontvangen omtrent aansluitingen bij netten met en bij net ten zonder gesprekkentarief. De klacht werd geuit, dat het tarief voor telefoongesprekken met Neder- landsch-Indië veel te duur is. Verscheidene leden spraken als hun gevoelen uit, dat de censuur bij de ra dio- u i tz.e n d i n ge n onhoudbaar is en dat daarover bij het luisterend publiek groote ontstemming bestaat. Zij hoopten, dat de minister bereid zou zijn de preven tieve censuur af te schaffen. Andere leden zouden niet zoo ver wil len gaan op opheffing der preventieve censuur aan te dringen, doch waren niet temin van oordeel, dat het toezicht moet worden behouden. Sommige leden zouden van den'minis ter willen vernemen, of omtrent de vraag van het al of niet toekennen van rente vergoeding voor het tegoed van rekening houders bij den post-chèque en girodienst, nog steeds geen oplossing is verkregen. DE GEBEURTENISSEN VAN 1830 te BERGEN OP ZOOM HERDACHT. Gistervoormiddag arriveerden aan het station der Ned. Spoorwegen te Bergen op Zoom de Studenten Weerbaarheids korpsen uit Utrecht en Leiden, die naar deze oude vestingstad kwamen ter her denking van het historische feit, dat voor 100 jaren, n.l. op den 15den November 1830, de Utrechtsche Studenten Jager Compagnie te Bergen op Zoom haar eer ste kwartieren betrok, terwijl ongeveer terzelfder tijd de Leidsche Jagers te Bre da werden ingekwartierd. Tegelijk met de beide afdeelingen, die elk ongeveer 50 man sterk waren, arri veerde uit Den Haag de voorzitter der Nationale Landstormcommissie, de luite nant-generaal b.d. L. F. Duymaer van Twist. Te Roosendaal had zich de stafmuziek van het 6e reg. Infanterie uit Breda bij de Weerbaarheidskorpsen aangesloten en dit muziekkorps stelde zich bij aankomst te Bergen op Zoom onmiddellijk aan het hoofd van de beide Weerbaarheidskorp sen, die op het Stationsplein werden op gesteld voor een marsch door de stad, welke te half 12 een aanvang nam. Onder groote belangstelling van de be volking van Bergen op Zoom, die door het uitsteken der vlaggen op verscheidene plaatsen mede van die belangstelling blijk gaf, trokken de Studentencorpsen door verschillende straten der stad, een zoodanige route nemend, dat de wijk, waarin de Jagers van 1830 ingekwartierd geweest waren, alsmede verschillende his torische plaatsen en gebouwen werden gepasseerd. Te ongeveer 12 uur arriveerden de Weerbaarheidscorpsen op het Groote Marktplein, waar intusschen verschillen de troependëelen van het garnizoen wa ren opgesteld. De wapenschouw werd gehouden door den garnizoenscommandant, luit.-kol. A. G. J. C. Wilkens en aanstonds daarop werd een défilé gehouden onder bevel van majoor Rieber van het 14e reg. inf. Allereerst défileerden de beide Jagers compagnieën en vervolgens de compag nieën van het 3de en 14de regiment in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1