No. 37 Woensdag 12 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes s. EERSTE BLAD. Buitenland. 4 Mug PROVINCIE ZEELAND BANK-ASSOCIATIE, Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Uw Inschrijvingen op de a worden aangenomen bij de ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door Zaterdag- gepleegd in terdam. De de]. E., die o.m. de ge- bezittingen ich rond te eds de ge- iendin, die odschappen itorven was, en zoon en erdagavond er lag een werd eeni- s tweemaal ite maal te- ïog. Enkele sij voor de st was, was 0 in zilver- ivaarop een een bewijs. 1 de kellner konden op gesteld. Van ior. nd van de ondagavond Ikade is ge iterwaarden terwijl de iolders, zoo- Is Maas en lijzetten om )og te hou- en tijd van ras en men lend zachte rdere plaat- Ier zal over- ie was nog n berichten i de laatste val vertoo- lt e r k van inbraak ge- Wouw. Van in een glas- rukt en vor- d gesneden, ontstond, heen kon ieid, dat de kant waren it er meer werk is ge- •blokken ge- ibben de in- _kel open te iet geslaagd, ontdekt. iag 12 Nov. zending. 8.15 0.30 Zieken- Gramofoon- (viool, fluit, ;rt (sopraan, nplaten. 6.45 jeugd. 7.15 Ivan, samen- J. W. Wee- 11.30 Gramo- A-uitz. 5 Morgenwij- den Koning .concert. 2.20 bas. 3.50 Or- 7 Concert, viool, fluit.. >lg concert. >5 M. 4.05 eil Concert. On 1.25—1.50 Or en sopraan. 5 Orkestcon- cers. 3 Gramofoon- 50 Orkestcon- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voratetraat 70, Ooea. Tel.: Redactie en Admlnlatratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, 13.— Losse nummer» 10.03 Psijs der Advetien8n: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bi) abonnement belangrijke korting. iden. De be- ichtoffer ge- De ontwapeningsdebatten. Gisterochtend zijn in de voorbereidings commissie voor de ontwapeningsconferen tie te Genève belangrijke discussies aam- gevangen. Generaal De Marinis (Italië) verklaar de zich een voorstander van zoowel de directe als de indirecte methode van be perking van oorlogsmateriaal en verklaar de, dat de Italiaansche regeering niet zou kunnen onderteekenen een conventie, die over het hoofd zou zien de reusachtige verschillen in de hoeveelheden oorlogs materiaal, die op het oogenblik in de ver schillende landen aanwezig zijn. Met betrekking tot de kwestie van het toezicht, waartegen Italië zich steeds ver zet had, verklaarde generaal De Marinis, dat de Italiaansche delegatie welwillend in overweging zal nemen het nieuwe voor stel van lord Cecil tot de benoeming van een permanente ontwapeningscommissie te Genève, dat tot doel zal hebben de na leving van d6 ontwapeningsconventie te verzekeren. Lord Cecil (Engeland) verklaarde, dat de Engelsche regeering db voorkeur geeft aan de indirecte methode van be perking van het oorlogsmateriaal door een beperking der militaire uitgaven. Principieel is Engeland echter niet tegen de directe methode, indien men daarvoor een practisch voorstel zou kunnen geven 'N De Amerikaansche gedelegeerde Gib son verklaarde, dat de Amerikaansche regeering moet blijven staan op het eens ingenomen standpunt, dat Amerika met bet oog op de booge kosten van den le vensstandaard in Amerika, niet kan toe stemmen in een beperking van de mili taire uitgaven in de conventie. Doch do Amerikaansche regeering zou niets er te gen hebben, indien andere staten die geen bezwaren tegen de beperking der mi litaire uitgaven hebben, onder elkander 'n afzonderlijke conventie zouden sluiten, waarin zij tot beperking der militaire uitgaven overgaan. Daar Amerika echter begrijpt, dat het niet meedoen van Amerika aan een der gelijke conventie de neiging van de an dere staten om tot een dergelijke con ventie toe te treden, zou kunnen dooden, is de Amerikaansche regeering bereid, indien een dergelijke conventie tot stand komt en deze doeltreffend genoeg is in gericht, om inderdaad een beperking van het oorlogsmateriaal er van te ver wachten, alsdan eenzijdig de verplichting tegenover andere staten op zich te neinen, bepaalde cijfers van den omvang van bel oorlogsmateriaal niet te overschrijden. Ministerieele crisis in België. De vijf liberale leden van het kabinet- Jaspar kwamen gisterochtend bijeen ten einde den toestand te bespreken gescha pen door de in de Liberale Fédératie van het arrondissement Brussel aangenomen motie, waarbij hun houding inzake het bekende verbod van doceeren aan de Ecole des hautes Etudes te Gent feite lijk werd afgekeurd. Ook zijn de liberale ministers van oordeel, dat het tusschen de liberale en katholieke fractie bestaan de verschil van meening inzake de rege ling van het taalvraagstuk in het lager en middelbaar onderwijs niet meer te ef fenen is, waarop zij besloten gezamenlijk ontslag te nemen. Gistermiddag om twee uur hebben mi nister-president Jaspar en de andere ka tholieke ministers eveneens besloten ont slag te nemen. Deze kabinetscrisis, samenvallend met de opening van den parlementairen zit tijd, bracht in parlementaire kringen een groote opschudding teweeg. Om vier uur heeft Jaspar den koning in het paleis te Laeken het ontslag der regeering aangeboden. De koning heeft het aanvaard, met het verzoek, dat de ministers voorloopig hun functies zullen blijven waarnemen. De prljsverlagingsaciis der Duitsche regeering. De Duitsche regeering heeft zich leelijk vergist als ze meende, dat ze door de aan gekondigde verlagingen der prijzen van brood, varkensvleesch en melk algemeens tevredenheid bij de bevolking heeft ver- wekt. Het tegendeel is veeleer het geval. Men is in arbeiderekringen seer ontstemd. Rubbi 'n H»ve«-product Vraagt hat Uv achoenmakM dat deze verlagingen in het geheel niet opwegen tegen de verlaging der loonen met 8 pet., waarmede de metaalarbeiders zich moeten tevreden stellen. Hierbij komt nog, dat het geenszins vaststaat of deze verschillende onbeduidende verla gingen wel degelijk zullen worden door gevoerd en of ze niet van voorbijgaanden aard zullen zijn. De slagers zullen trou wens de prijzen van varkensvleesch slechts met 5 pfennig per pond verlagen, indien zoowel de landen als de gemeenten hun hooge belastingen niet handhaven. De bakkers gaan nog verder en willen den prijs van brood voor elke gemeente af zonderlijk vastgesteld zien. Het orgaan der bakkerspatroons schrijft uitdrukke lijk, dat de verlaging der broodprijzen te Berlijn geenszins moet worden beschouwd als het uitgangspunt voor een-algemeene verlaging der prijzen in het gansche Rijk. Het is overigens ook opmerkelijk, dat alleen de prijs van het varkensvleesch wordt verlaagd, namelijk de prijzen van het vleesch, dat in de laatste maanden steeds duurder is geworden. Publiek en pers zijn vrijwel eensgezind van meening, dat de slagers alleen door het verlagen van alle vleeschsoorten een duidelijk bewijs van hun goeden wil zou den hebben gegeven. De ronde tafel-conferentie. Vandaag om twaalf uur zal de Koning de Ronde Tafel-conferentie openen. Alle schakeeringen van de Indische open bare meening, met slechts één uitzondering zullen vertegenwoordigd zijn, evenals alle politieke partijen in Groot-Britannië. De vertegenwoordigers van Indië zullen ge durende de conferentie de gasten van de Engelsche regeering zijn en ook van particuliere zijde veel gastvrijheid ontvan gen. In het paleis van St. James, waar, op de openingsbijeenkomst na, de conferen tie zal vergaderen, zal de grimmigheid van den Londenschen winter zooveel mo gelijk voor de Indische bezoekers worden verzacht. De vertrekken worden door groote vuren en electriciteit verwarmd, waarbij een temperatuur van ongeveer ze ventig graden wórdt gehandhaafd. Noodweer boven N.-Sleeswijk. Maandagavond woedde een hevig on weer boven Noord-Sleeswijk, speciaal bo ven bet district Aabenra (Duitsch Alpen- rade). In het stadje Aabenra sloeg de blik sem in het gebouw, waarin de bureaux van de „Nord-Schlesische Zeitung" zijn gevestigd. Het gebouw brandde in vrij korten tijd geheel af. Doodenherdenking ie Genève. De voorzitter Loudon heeft gistermor gen om elf uur de discussies in de ont wapeningscommissie onderbroken, door op plechtigen toon er aan te herinneren, dat het thans was 11 November 11 uur, zoodat hij den leden der commissie ver zocht, zich van hun zetels te verheffen en in een stilte van een minuut alle doo den uit den wereldoorlog te gedenken. Alle aanwezige gedelegeerden en jour nalisten hebben aan dit verzoek van den voorzitter gevolg gegeven. Maar tevoren hadden, naar de „Msb." meldt, eenige militaire leden van de Duitsche delegatie, alsmede de journalisten van de Duitsche rechtsche pers de zaal verlaten, om tegen deze herdenking van den 11 November te protesteeren. Met bet oog hierop is het goed mee te deelen, dat de heer Loudon natuurlijk vooraf de verschillende delegaties over zijn voornemen had geraadpleegd en dat ook de delegatie van Duitschland en van sovjet-Rusland hadden toegestemd in een herdenking van de dooden uit den wereld oorlog, mits de heer Loudon in zijn rede met geen enkel woord zou zinspelen noch op den wapenstilstand noch op het ver drag van Versailles, een belofte waaraan de heer Loudon zich volkomen heeft ge houden. Des te meer heeft men het daarom in volkenbondskringen betreurd, dat eenige leden van de Duitsche delegatie en een aantal Duitsche journalisten zich aan deze herdenking hebben onttrokken. Daartegen hebben Graaf Bernstorff en Litwinoff zich met de andere gedelegeer den van hun zetels verheven. De verkiezingen in Oostenrijk. De officieele cijfers van de verkiezin gen van Zondag zijn nu als volgt bekend gemaakt: De sociaal-democraten verkre gen 1.509.715 stemmen, de Ghristelijk- socialen 1.306.125, het blok van oud-kan selier Schober 422.141 en de burgerwach ten 228.229. Het totaal der anti-marxistische stem men is vergeleken bij 1927 met 43.000 vooruitgegaan, terwijl de sociaal-demo-1 craten 46.000 stemmen verloren hebben. Door de toewijzing van restzetels van par tijtjes die geen zetel erlangd hebben, zijn zij toob nog één mandaat vooruitgegaan. Steun voor de suikerbietenteelt in België. In den Economischen Raad van wiens 26 leden 2 den landbouw vertegenwoordigen is, nadat verschillende andere voorstellen van landbouwerszijde ingediend, waren afgestemd, ten slotte met 9 tegen 8 stem men aangenomen een voorstel, om de in voerrechten op suiker met 20 franken te verhoogen. In dezen geest zal aan de regeering ge adviseerd worden. 'Het is echter de vraag of het Belgische Parlement, dat tot dus ver alle verhoogingen van invoerrechten heeft geweigerd, dit voorstel zal aan nemen. Een nieuw sabotageproces in Rusland. In Rusland zal weldra een nieuw groot sabotageproces beginnen. Krylenko, de advocaat-generaal van de Sowjet-Unie heeft heden de acte van beschuldiging bekend gemaakt. Er blijkt uit, dat prof. Ramsin, directeur van het instituut voor warmtetechniek aan de technische hooge- school te Moskou; prof. Kalinninof, van de militaire academie; prof. Tsjernowski en prof. Federof, eveneens van de techni sche hoogeschool, drie ingenieurs van Staatsbedrijven en de technische leider van de textielafdeeling van den Oppersten Economischen Raad, beschuldigd werden van voorbereiding van samenzwering te gen de Sowjet-Uuie. De beklaagden zou den een nieuwe partij, de industrieele partij, hebben opgericht en getracht heb ben door het maken van misbruik hun ner funcies het bedrijfsleven te desorga- niseeren en een crisis uit te lokken. Kantoor GOES, Tel. 41, Groote Markt 24 Korte Berichten. Volgens berichten uit Shanghai moeten in China duizenden menschen zijn gedood door fanatieke mohammeda nen, die de bevolking terroriseeren. De stad Lingsien is door deze mohammeda nen bezet en zij hebben er de geheele bevolking bestaande uit 7000 zielen, over den kling gejaagd. Het eiland Ceylon maakt op het oogenblik een geweldige crisis door, een tijd van financieele inzinking. De handel in de producten, die de cacaoboom ople vert, ligt zoo goed als geheel stil. Hoover heeft aangekondigd, dat hij een nieuwe schatting heeft laten opmaken van het aantal werkloozen in de Ver. Sta ten, door een bijzondere commissie. Geen enkel cijfer werd echter gepubliceerd. Volgens de laatste officieele schatting waren er in de Ver. Staten 3% millioen werkloozen. Het stormt in het beneden-Elbege- bied en het kustgebied van de Noordzee. Voor Wesermünde is een visschersvaar- tuig met 7 man aan boord naar alle waar schijnlijkheid met man en muis vergaan. Aardschokken zijn waargenomen op het eiland Jersey tusschen 18,15 u. en 18.30 u. Tot nog toe zijn geen berich ten over schade ontvangen. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 3 Nov. 2.263.127, d.i. 25.626 meer dan in de voorgaande week. DE C. A. O. IN HET DRUKKERS- BEDRIJF. Omtrent de vergadering van de Fede ratie der Drukkerspatroonsvereenigingen, wordt nog gemeld: De discussies namen den geheelen mid dag in beslag. Vele patroons uit het Zui den des lands hebben bezwaren tegen de voorgestelde overeenkomst gemaakt. Het compromis is verdedigd 'door den voorzitter van de onderhandelingen-com missie, den heer J. H. van Lonkhuyzen. Tenslotte is het voorstel van het alge meen hoofdbestuur aangenomen met 785 stemmen voor en 424 stemmen tegen. Inmiddels is ook de in 't N.V. Huis ge houden buitengewone vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Typografen bond voortgezet. Oo'k deze vergadering duurde den geheelen middag en de uit slag werd eerst tegen half zeven bekend. Het bleek, dat de voorgestelde overeen komst was aangenomen met 175 tegen 37 stemmen. Het resultaat van deze stem ming moet echter nog bevestigd worden door het referendum onder de leden van den A.N.T.B. Er zal statutair 2/3 van het aantal uitgebrachte referendumstemmen tegen de overeenkomst moeten worden uitgebracht om deze te verwerpen. De vergadering van de R.K. Vereeni- ging van Nederlansche drukkerspatroons die, naar men weet, gistermorgen de over eenkomst had verworpen, en daarop door de voorzitter is geschorst om af te wach ten. wat het resultaat van de 'gistermiddag gehouden vergadering zou zijn, zal Zater dag te Utrecht worden voortgezet. De regeling der winkelsluiting. Verschenen is de memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, in zake het ontwerp tot regeling der winkelsluiting. Hieraan wordt het volgende ontleend: In den handeldrijvenden middenstand als geheel genomen geldt ook thans nog steeds datgene, wat reeds zoovele jaren geleden tot uiting kwam, namelijk het ver langen naar meer vrijheid, een vrijheid, die men zonder overheidshulp, welke den invloed der tegenwerkende elementen moet uitschakelen, niet bij machte is te ver krijgen. Het is deze vrijheid, welke het ontwerp eenmaal wet geworden, zal kun nen brengen. Een wet als deze, welke een sociaal ka rakter draagt, doch tevens min of meer in bet economisch leven ingrijpt, is uiter aard slechts dan aanvaardbaar, indien daarbij behoorlijk rekening is gehouden met de stoffelijke belangen van de daar bij betrokken groepen van belanghebben den. De minister is van meening, dat het onderhavig ontwerp voldoet aan wat in dit opzicht in redelijkheid kan worden geëdsc'ht. Het groote aantal uitzonderingen op voorschriften betreffende de avond- en Zondagssluiting in het ontwerp opgeno men, de ruime mogelijkheid om afwijkin gen van de bepalingen der wet tot stand te brengen, bieden even zoovele waarbor gen, dat aan het economisch belang van hen die voor hun bedrijf speciale behoef ten hebben, geen ernstige schade zal wor den toegebracht. Dat een voorschrift betreffende den vrijen Zaterdagmiddag op 'het winkelbe drijf uiterst desorganiseerend zou wer ken, 'behoeft wel geen betoog. Tegen een regeling, op grond waarvan de voorschriften der wet ook voor lunch rooms, koffiehuizen e.d. zouden gelden, •heeft de minister overwegend bezwaar. Dergelijke inrichtingen missen geheel het karakter van een winkel, en de edschen, welke het maatschappelijk verkeer dien aangaande stelt, zijn volkomen anders. Verder wordt opgemerkt, 'dat aan de wenschen der banketwinkelders is tege moetgekomen, zooveel zulks maar eenigs- mogelijk was. Verder dan het thans voor gestelde kan de minister niet gaan, ook niet voor het platteland, waar overigens naar het hem voorkomt, de 'behoefte om op Zondag deze soort van winkels lang open te hebben wel niet grooter zal zijn dan in de stad. Dat voorts de sluiting op Zondag voor meni'gen sigarenwinkelier noodlottig zal worden, acht de minister uitgesloten. De meening van de leden, die van de Binnenland. Wetsontwerp inzake het maal- en meng- gebod ingediend. Memorie van Antwoord op het winkel- sluitingsontwerp. De G. A. O. in het drukkersbedrijf door de patroonsfederatie aanvaard. De begrootingsdebatten in de Tweede Kamer begonnen. Vergadering der Prov. Staten van Zee land. De Pachtwetten door de Tweede Kamer aangenomen. Buitenland. De ronde-tafelconferentie. Ministerieele crisis in België. totstandkoming der Winkelsluitingswet tal van moeilijkbeden vreezen, kan de mi nister in baar algemeenheid niet deelen. Dit wetsontwerp en de Zondagswet staan zoo goed als geheel naast elkander. Het voornemen der regeering is na afhande ling van het onderhavige ontwerp de herziening der Zondagswet ter hand te nemen. In gemeenten waar de levensgewoonten algemeen op een strengere Zondagsrust zijn gericht, moet een plaatselijke rege ling in overeenstemming daarmede moge lijk blijven. - Een noodkreet van de Groninger com missionairs in granen. De Ver. van Gommissionnairs in granen in de provincie Groningen heeft zich tot den minister van Binn. Zaken en Land bouw gewend, waarin zij onder de aan dacht van den minister brengt, dat de inlandsche granen aan de Beurs te Gro ningen in den laatsten tijd practisch on verkoopbaar zijn, dat de commisSionnairs door deze zeer abnormale prijzen zeer in hun bedrijf worden geschaad en bedreigd, omdat niet voldoende hoeveelheden gra nen afzet kunnen vinden. De toekomst le vert voor hen onoverkomelijke moeilijk heden op, indien maatregelen uitblijven, daar de voorraden in de provincie Gro ningen blijven opgehoopt door gebrek aan afzetmogelijkheid. Bovendien voor zien koopers in Nederland zich op ver dere termijnen van buitenlandsche gra nen. Zij verzoekt daarom denminister maatregelen te willen treffen, die voor den afzet van inlandsche granen bevor derlijk kunnen zijn. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Maandag had te Utrecht een vergade ring plaats van het algemeen bestuur van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De vertegenwoordigers uit 22 districten waren opgeroepen door bet dag. bestuur van den Bond, en waren aanwezig. Verschillende zaken betreffende de op 11 en 12 December te houden algemeene vergadering, o.m. een 50-tal afdeelings- voorstellen, inhoudende wenschen inzake de werkloozenkas, vakblad, enz. werden behandeld. Het bestuur besloot van de algemeene vergadering machtiging te vragen, zoo noodig tot het aanstellen van een bezol digd bestuurder en toetreding tot het Sta kingsfonds van het Chr. Nat. Vakver bond. De secr.-penningm. gaf een overzicht van den stand der organisatie, zoowel van het ledental als van den financieelen toe stand. Het ledental is dit jaar (tot 1 Sep tember) gestegen met 808 leden, en telt 9480. Het financieel vermogen is toege nomen met pl.m. f 30.000. Uitvoerig werd de toestand van de be drijven besproken en die der landarbei ders. Verschillende maatregelen, dienstig tot steun van het landbouwbedrijf, maakten onderwerp van discussie uit. Besloten werd, dat de bestuurders die zitting hebben zoowel in de commissie- Lovink als in de commissie uit de werk gevers- en werknemersorganisties be doelde maatregelen daar zullen behan delen. Hieraan werd de voorkeur gegeven, om-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1