Kerknieuws. Onderwijs Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Radio-Nieuws. Met een vermanend slotwoord tot de loden der J. V., om in de jonge jaren het levensfundament te leggen eindigde spr., daarbij tot do niet aangesloten jonge lingen opwekkend om toe te treden tot de J.V. Zaterdagavond werden de bewo ners van de Nieuwstraat opgeschrikt door een gerucht van brand, welke was uit gebroken bij een zekere P. v. B., achter zy'n woning in een steenen loods. Met ^ehulp van de bewoners in de huurt werd de brand met emmers water ge- (bluscht. Een halsjuk en enkele zakken en gereedschappen gingen verloren. Om trent «de oorzaak taat men in het duis ter. St.-Maarlensdijk. In de gehouden raads vergadering werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres van het comité voor verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilan den en West-Brabant. Uit 9 sollicitanten werd tot gemeente reiniger benoemd bij tweede stemming M. Nelisse. Met algemeene stemmen werd beslo ten voor de pachtjaren 1930 behoudens goedkeuring van Ged. Staten 10 pet. pachtvermindering toe te staan aan ge bruikers van gemeentegronden. Over den plaats gehad hebbenden brand op Zondag j.l. werd uitvoerig ge sproken. Men betreurde het, dat de Ju stitie niet is overgekomen om het onder zoek te leiden. De voorzitter bracht hulde aan den directeur der waterleiding, die kwam zien of de waterleiding goed function- neerde. Aardenburg. Vermeldden wij reeds, al dus het R.K. blad „Zeelandia", dat de oplossing der bekende gast- en weeshuis zaak in deze gemeente nog steeds op zich laat wachten tengevolge van een trage en slechte afdoening van zaken, waarbij de schuld niet plaatselijk gezocht moest wor den, er dreigt een gevaar voor den ko menden winter en wel dit: dat de ver schillende armbesturen hun liefdadig werk dezen winter voor een groot gedeelte zullen moeten staken, als er niet spoedig op de een of andere wijze in hun finan- cieelen nood wordt voorzien. Groote werkloosheid en als gevolg daar van bittere armoede dreigen den aan staanden winter voor vele arbeiders en onbemiddelden buitengewoon hard te ma ken. Bij den vroege ren stand van zaken, toen het Burgergast- en Weeshuis nog normaal werkten, kregen de armbesturen, speciaal van de lae-tste instelling jaarlijks flinke subsidies. Thans kan dit niet meer, waar beide instellingen in liquidatie zijn en zij niet meer over de financiën beschikken. Aanvragen om subsidies zijn reeds door verschillende armbesturen aan de Com missie van Verdeeling gericht. Een voorloopige oplossing denkt men zich door de regentencolleges, welke de laatste jaren niet voltallig meer zijn, te completeeren en de werkzaamheden var. de beide instellingen weer te herbegin nen. Daardoor zouden weer subsidies ge geven kunnen worden als weleer o.a. door het Burgerweeshuis aan de Armbesturen der R.K. en N. H. Kerken. Onaangenaamheden kunnen dan echter niet uitblijven. Immers deze subsidies zouden alleen ten goede komen aan bei de voornoemde ambesturen, waar dit reglementair zoo geregeld is. De Doops- gez. en Ger. Diaconiën zouden buiten deze subsidieering moeten vallen, wat tot moeilijkheden aanleiding zou geven, wat. deze Diaconiën doelen wel in de bezittin gen van Gast- en Weeshuis bij de alge meene verdeeling. te Sas van Gent en op 14 Nor. a.e. te Korgene de Leger en Viool-film. gevolgd door een jubileumfilm, vertoond worden Op 12 dezer wordt ook deze film te Tholen vertoond en zullen verschillende schietvereenigingen op dit eiland toetre den tot Volksweerbaarheid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouderak, F. van Asch te Randwijk. Te Noordwolde, E. P. Borg man te Franeker. Te Heerewaarden, J. A. Swart te Kimswerd. Te Dorkwerd, R. J. Geerling te Burgwerd. Aangenomen naar Middelburg (Vereen. Vrijz. Herv.), A. Landstra te Haastrecht. Bedankt voor Nieuwendam, M. Rosber gen te Westerlee. Voor Denekamp, J. v. Noort, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Drietal te Wolpheze, J. Krüger te El- burg; G. J. Pontier te Heerlen; en S. Wouters te Dronrijp. Beroepen te Nieuw-Weerdinge, H. Wier- sema te Oldebove. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Kampen, B. Oost hoek te Dokkum. Evang. Luth. Gemeente. Bedankt voor Nijmegen, P. Boender- maker te Hilversum. Zending. Voor de Generale Kas van de zending der Geref. Kerken heeft ds W. Breukelaar, em.-predikant te Sant poort, onder leters A.T. een gift van f 1000 ontvangen uit blijdschap over de door de Generale Synode der Kerken genomen be sluiten inzake de zending. Een belangrijk legaat. Ad vocaat Jan Keyter, oud-lid van den Volksraad in de Kaap voor Ficksburg, beeft een som van 150.000 dollar voor het zendingswerk van de Ned. Geref. Kerk in de Kaapprovincie gelegateerd. De Ned. Geref. Kerk in de Kaap heeft per jaar 52.000 dollar voor haar zendingswerk in 'het buitenland noodig, d.i. Nyassaland, Mashonaland, Soedan, enz. Voor de werk zaamheden in het binnenland heeft men 6000 dollar noodig, zoodat het legaat een welkome aanvulling is. Brutale streek. Toen dezer dagen de vrouw van den werkman T. te Nieuw-Namen bezig was de vensterluiken van de woning te slui ten, passeerde haar een manspersoon, die op haar vriendelijk „goeden avond" geen antwoord gaf, doch doorliep, het geen de vrouw eenigszins angstig maak te, Zij ging daarom vlug naar binnen en grendelde de deur. Eenige oogenblikken nadien werd er aan de klink van de deur gerammeld en denkende, dat het haar man was, riep zij dezen bij zijn naam, vragende of hij het was, waarop een bevestigend „ja" j volgde. Zij deed daarop de deur van het slot, zeggende: „Nou, kom maar binnen, ze is open". De deur ging daarop open en in'het deurgat verscheen, tot groote ontsteltenis van de vrouw, een haar on bekenden man, van wien het bovenste gedeelte van het gezicht en de handen waren zwart gemaakt en die haar toe voegde: „Je geld!" Ofschoon de vrouw alleen thuis was, deed zij, alsof er een familielid thuis was en riep: „Vader, kom eens, want er is iemand 1" De in sluiper zeide daarop: „Je moet niet om je vader roepen, want die heb ik in een café zien zitten. Daarop drong hij steeds naar de vrouw op, die om hulp begon te roepen, waarop hij haar bij het hoofd haar greep en toesnauwde: „Je moet niet roepen of ik maak je kapot! Ik moet geld hebben". Nadat de vrouw hem herhaal delijk had gezegd, dat zij geen centen in huis hadden, en om hem te overtuigen, de lade van de kast had opengedaan, is haar aanvaller vertrokken, onder 'tuiten van bedreigingen, als zij aan de zaak ruchtbaarheid zou geven. De vrouw heeft daarop de politie ge waarschuwd, die een onderzoek instelt. Landstorm Korps Motordienst. Voor de korpsleden van den Motor- dienst en genoodigden zal op 13 Nov. a.s. Benoemd te Zuilen bij Utrecht, als onderwijzeres aan de Chr. school, met ingang van 1 Februari 1931, mej. G. C. van de Plassche te 's-Heer Abtskerke. De Unie-collecte heeft dit jaar te Kamperland opgebracht de som van f 177.45, Terneuzen. 'Gisteren is de heer K. de Vries geïnstalleerd als directeur der Am bachtsschool alhier. D'hr de Vries ds de opvolger van den heer J. H. B. Buthfer, die in gelijke betrekking te Goes is be noemd en daar inmiddels reeds in functie is getreden. ExamenRadi o-telegrafist. Bij het in September en October 1930 al hier gehouden examen voor het verkrij gen van certificaten als radio-telegrafist en als radio-telefonist is geslaagd: voor het certificaat radio-telegrafist 2e klasse de heer D. Bijl, te Vlissingen. Chr. Middelb. en Voorber. Hooger Onderwijs. In een gisteren te Middelburg gehou den Vergadering van voorstanders van Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs is opgericht een Ver- eeniging tot bevordering van Chr. Mid delb. en Voorber. Hooger Onderwijs voor Zeeland, gevestigd te Middelburg. De statuten werden met algem. stem men vastgesteld. Een voorloopig comité is gekozen, bestaande uit dhrn Ds D. Scheele en Dr K. Huizinga te Middelburg en burgemeester A. Bakker te Koudeker- ke. Binnenkort zal een algemeene leden vergadering worden gehouden, waarin 'n definitief bestuur zal worden gekozen. ZEEUWSCHE WATERSTAATS BELANGEN. Aan het Voorloopig Verslag, der Twee de Kamer over de Waterstaatsbegrooting is het volgende ontleend: Gevraagd werd, of de Minister wil on derzoeken, welke de bezwaren zijn tegen het vrijmaken van den calamiteuzen pol der Borssele, hetgeen door belanghebben den herhaaldelijk is gevraagd, doch welk verzoek door de provincie niet is ingewil ligd. Men zou gaarne de motieven daar van vernemen en het oordeel van den Minister daaromtrent. Andere leden vroe gen, of naar het oordeel van den Minis ter de dijkverplichtingen, die door de provincie aan den polder zijn opgelegd, zoodat de ingelanden in dezen tijd van malaise f 56 per H.A. moeten betalen, niet overmatig zwaar zijn. Men vroeg, of de Minister hierin niet verandering zou wil len brengen. Met instemming hadden sommige le den kennis genomen van de aangevraag de gelden voor den aanleg van een vluchthaven in den Stoolpolder aan het Zljpe. Enkele andere leden wenschten te we ten, of de Minister te voren de bezwaren, die tegen den aanleg bestaan, wel goed heeft overwogen. Gevraagd werd, of het juist is, dat de Rotterdamsche' Tramwegmaatschappij po gingen heeft aangewend tot verkrijging van rechten op de aan te leggen vlucht haven. Men vroeg of de Minister wil ver- j zekeren, dat belanghebbenden tegen zeg genschap van genoemde maatschappij over een deel van dit Rijkswerk sullen worden gevrijwaard. Opgemerkt werd, dat de haven van Phi lippine verzandt en ook het Axelsche gat, dat toegang geeft tot die haven. Men drong aan op maatregelen om in dien toestand verbetering te brengen. Wederom werd aangedrongen op elec- trificatie van de bruggen over het ka naal Terneuzen—Gent in het bijzonder te Sluiskil en Sas van Gent. Verscheidene arbeiders moeten op weg naar hun werk daar soms zeer lang wachten, hetgeen hen in moeilijkheden kan brengen. Ge vraagd werd, of wanneer niet tot electri- ficatie wordt overgegaan, aan de moei- lijkheden niet kan worden tegemoet ge komen, door de brug op drukke uren gesloten te houden. Men vroeg, hoe het staat met de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Sas van Gent in zake de opheffing van deze verkeersbe- lemmeringen. Voorts werd de noodzakelijkheid be pleit van een nieuwe breede brug over de binnenhaven te Terneuzen. Aangedrongen werd op het beschik baar stellen van electrische kracht bij de haven te Terneuzen, hetgeen niet be zwaarlijk is, omdat daarvoor een inrich ting aanwezig is. Enkele leden merkten op, dat de ver nieuwing van den weg van Driekwart (aan het kanaal van Terneuzen) naar Philippine niet ter hand kan worden ge nomen, omdat van de gemeente Philip pine een bijdrage van 25 pet. in de kos ten wordt gevraagd, hetgeen deze ge meente niet kan dragen. Zij vroegen, of de Minister bereid is het aandeel van het Rijk in de kosten van 50 pet, te verhoogen. Verscheidene leden betreurden, dat voor uitbreiding van de haven te Ter neuzen slechts een memoriepost is uit getrokken. De uitvoering van dit werk moet spoedig ter hand worden genomen, te meer waar Gent zijn havens verbeterd heeft. Zij vroegen, of de Minister bereid zou zijn een bepaald bedrag daarvoor in de begrooting op te nemen, b.v. voor den aankoop van gronden, hetgeen in het belang is van het Rijk om speculatie te voorkomen. De hier aan het woord zijnde leden betreurden ook, dat slechts een beperkt plan zal worden uitgevoerd, terwijl een groot plan reeds lang gereed ligt en de voorkeur verdient. Naar hun meening moet de haven van Terneuzen thans af doende worden verbeterd. Geklaagd werd, dat de toestand bij de brug bij het station te Middelburg over het kanaal door Walcheren steeds meer onhoudbaar wordt, zoowel voor het ver keer te land als te water. Aangedrongen werd op spoedige uitvoering van de plan nen voor een nieuwe brug; gevraagd werd, zoolang deze niet gereed is, de be weging van de bestaande brug eleetrisch te maken. Enkele leden spraken er hun waardee ring over uit, dat een bedrag van f500 voor de bediening van het veer te Abeele wordt uitgetrokken. Zij waren evenwel van meening, da;: dit bedrag op grond van vroegere afspraken f200 hooger be hoort te zijn. HET MAALGEBOD EN DE LANDBOUW. Broaden aan den Minister en de Kamerleden. De drie afdeelingen van de Holl. Mij. van Landbouw op Flakkee organiseerden een bijeenkomst van Flakkeesche boeren en vertegenwoordigers van landbouwver- eenigingen op Flakkee, om te protesteeren tegen het talmen der regeering met in grijpende maatregelen voor onzen akker bouw. Ir T. P. Huisman, secretaris der H. M. v. L., gaf voor een stampvolle zaal een uiteenzetting van den toestand en met name over hetgeen over het maal- en menggehod is gezegd en geschreven. Spr. wees in het hijzonder op de onjuistheid der bewering, dat een maal- en mengge hod van 10 a 15 pet. de qualiteit van het brood zou verslechteren. Op het platte land wordt wittebrood gebakken met een veel hooger percent inlandsche tarwe bloem, dit brood is lekkerder dan dat in de stad. t Ook het motief dat het brood duurder zal worden, weerlegde spr. op grond van een berekening. Als de tarwe op een prijs wordt gebracht, die de productiekosten goed maakt, dan heteekent dit voor den broodprijs bijna niets. De broodprijzen hebben zich nu niet voldoende bij de snelle prijsdaling aangepast. Moeten de consumenten den last dragen, dan is dat nog geen halven cent per brood van vier ons. Een der aanwezigen deelde mede, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw twee brooden te hebben 'ge zonden, een bruinbrood en een wittebrood, beide uitsluitend van inlandsche tarwe gebakken. Van den minister was bericht ingekomen, dat hij en zijn gezin beide brooden met belangstelling hadden ge proefd. Besloten werd, te zijner tijd aan alle Kamerleden een brood te zenden met niet meer inlandsche tarwe er in, dan een eventueel maalgebod vermoedelijk zou voorschrijven (10 a 12 pet.). Ten slotte werd een motie aangenomen waarin wordt geprotesteerd tegen het talmen met de invoering van een maai en menggehod voor tarwe, waardoor we der een oogstjaar voorbij dreigt te gaan, zonder dat iets van beteekenis is tot stand gebracht. Een speelhol te Rotter dam. De Rotterdamsche politie heeft de zer dagen een inval gedaan in een per ceel aan de Lijnbaanstraat, waarvan vermoed werd, dat het een speelhol was, daar men er verschillende leden had ge zien van de bende, die onlangs in Den Haag is overvallen. In het perceel wer den 13 personen aangetroffen, onder wie verschillende bekenden der politie. Eeni ge speelbenoodigdheden werden in be slag genomen. Door een Rotterdamschon koopman werd verklaard, dat hij bij het spel in bedoeld perceel reeds eenige dui zenden guldens had verloren. Tegen den huurder H. v. d. B. is proces-verbaal op gemaakt. Verduistering op groote schaal. De politife ontdekte te Antwer pen dat een beurtschipper reeds sedert twintig jaar zich schuldig maakte aan diefstal van hem toevertrouwde goede ren. Bij onderzoek bleek, dat de man in den loop der jaren met behulp van zijn beide zoons voor vele millioenen francs aan goederen heeft verduisterd. De dief stallen werden thans ontdekt, doordat de dieven in een café met bedekte toespe lingen op hun daden zaten te pochen. De beurtschipper en zijn beide zoons zijn aangehouden. Vernietiging van oorlogs- materiëel. Uit Zaandam wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat dezer dagen van de Hembrug een groote zeesleepboot, vermoedelijk de Adelaar geheet en, ge laden met onbruikbare granaten met tot op heden onbekende bestemming het zee gat is uitgegaan. Aan boord bevindt zich een deskundig arbeider van de Hembrug, die heeft toe te zien bij het in zee storten van de granaten. Na de mobilisatie zijn millioenen patronen vernietigd, omdat men de samenstelling van de ontploffings- stoffen niet vertrouwde. De buitenlandsche leveranties van bus kruit en andere materialen bleken, even als alle mobilisatieleveranties, echt oor- logswerk te zijn. Deze vernietiging van patronen en ander gevaarlijk goed gaat, gewoonlijk met de noodige geheimzinnig heid gepaard, Op het bureau van do ex peditie aan de artillerie-inrichtingen heeft men ieder het zwijgen opgelegd. Diefstal van den posttrom- mel. Gelijk bekend is ongeveer twee jaar geleden voor het bijkantoor der Pos terijen in de Saxen Weimarlaan te Am sterdam op brutale wijze een pösttrom- mel gestolen. Terwijl de chauffeur bin nen was, hebben de dieven heel netjes de auto weggereden, welke men later in de buurt van het Museumplein terug vond, natuurlijk zonder trommel. Eenige weken geleden werden, als ver dacht van dezen diefstal, twee personen gearresteerd, n.l. een chauffeur der pos terijen en diens zwager, zulks omdat het de aandacht getrokken had, dat zij don la&tsten tijd groote verteringen maakten. Naar „De Standaard" meldt, zijn zij op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in deze zaak duurt weliswaar nog steedd voort, doch de eerste dertig dagen van de preventieve hechtenis waren voorbij en in dien tijd is geen voldoende materiaal tegen beiden verzameld kunnen worden, zoodat de Justitie niets anders overbleef dan hen huistoe te sturen. Felle brandineenwa- renhuis t e Liverpool. Door een ongekend hevigen brand, als in jaren niet is vorgekomen, aan de oevers van de Mersey, is een groot warenhuis te Li verpool in de asch gelegd. Het vuur greep met buitengewoon groote snelheid om zich heen en breidde zich, niettegenstaan de het krachtig optreden van de brand weer, zeer snel uit. De bewoners van de belendende perceelen moesten wegens de groote hitte vluchten. De voorste muur van het gebouw begon eensklaps te scheuren en stortte in. De brandweerlieden konden nog op het laatste moment een goed heen komen zoeken. De materieele schade wordt geschat op 500.000 pd. sterling. Brutale diefstal. Zaterdag avond is een brutale diefstal gepleegd in de Aert van Nesstraat te Rotterdam. De bestolene is de 44-jarige Mej. E,, die eenigszins abnormaal is en o.m. de ge woonte heeft hare geldolijke bezittingen in een klein karbiesje met zich rond te dragon. Zij had vroeger steeds de ge woonte gehad voor haar vriendin, die in dit huis woonde, eenige boodschappen te doen. Toen de vriendin gestorven was, is zij dit blijven doen voor den zoon en een inwonend kellner. Zaterdagavond vond zij niemand thuis, doch er lag een briefje, waarin haar gevraagd werd eeni ge boodschappen te doen. Zij is tweemaal weg geweest. Toon zij de eerste maal te rugkwam, was het geld er nog. Enkele minuten later echter, toen zij voor de tweede maal even weg geweest was, was het verdwenen. Het was f450 in zilver geld, een spaarbankboekje, waarop een bedrag van pl.m. f500 en een bewijs. N.WS., groot f500. De zoon en de kellner werden, toen zij een alibi konden op geven, weer op vrije voeten gesteld. Van het geld ontbreekt ieder spoor. Hoog water. De stand van de Waal bij Nijmegen was Zondagavond 11.60 M. plus N.A.P. De Waalkade is ge deeltelijk overstroomd. De uiterwaarden zitten nog diep onder water, terwijl de electrische gemalen in de polders, zoo wel in Rijk van Nijmegen als Maas en Waal alle kracht moesten bijzetten om de lager gelegen landen droog te hou den. De Waal heeft een voor den tijd van het jaar ongekend hoogen was en men vreest, dat bij het aanhoudend zachte regenweer de rivier op meerdere plaat sen de uiterwaarden nog verder zal over- stroomen. Gisteren bedroeg de was nog 5 c.M. Van den Boven-Rijn komen berichten van lichten was, Keulen had de laatste 24 uur een was van 5 c.M. De Maas blijft nog steeds val vertoo- nen. Inbraak in de kerk van Wouw, Gisternacht is een inbraak ge pleegd in de R.-K. kerk te Wouw. Van de devotie-kapel had men van een glas- in-lood raam het gaas weggerukt en ver volgons hot glas uit het lood gesneden, waardoor zoodanige opening ontstond, dat eon man er zich door hoen kon wringon. Uit de omstandigheid, dat de stukkon glas netjes aan den kant waren gezet, wordt opgemaakt,, dat er meer clan oen persoon aan het werk is ge weest. In ^.le kerk bleken de offerblokken ge forceerd en geledigd. Ook hebben de in brekers getracht liet tabernakel open te breken, doch men is hierin niet geslaagd. Van de daders is geen spoor ontdekt. Programma van Woensdag 12 Nov. HUIZEN, 1875 M. N.R.C.-uitzending. 8.15 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Zieken- dienst. 11 Orgelconcert. 12.15 Gramofoon platen. 12.30 Solistenconcert (viool, fluit, piano, orgel). 2 Solistenconcert (sopraan, piano, viool). 4.15 Gramofoonplaten. 6.45 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 7.15 Electrotechn. cursus. 8 Evan, samen komst, koor. Rede door Ds J. W, Wee- nink. Ds K. Reiling. 10.4011.30 Gramo foonplaten. HILVERSUM, 298 M. VARA-uitz. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Toespraak door den koning van Engeland. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Liederen-voordracht, sopraan, bas. 3.50 Or kestconcert. 5.05 Orgelspel. 7 Concert. Strijkkwartet. 8,20 Concert, viool, fluit, solisten en orkest. 9,40 Vervolg concert. PARIJS. „Radio-Paris", 1725 M. 4.05 eil 6.50 Gramofoonplaten. 8.05 Concert. On kest en solisten. LANGENBERG. 473 M. 12.25—1.50 Or kestconcert. 4.505.50 Orkest en sopraan. 7.208.05 Orkestconcert. 8.15 Orkestcon- eert, schrammeltrio en sprekers. ZEESEN, 1635 M. 1.20—2.05 Gramofoon platen. 3.504.50 Concert. 8.30 Orkestcon cert. To Den Haag is een demonstratie men. Roode Kruis honden gehouden. De be kende .hond „Maxim" brengt een helm, ten teekeu dat hij een slachtoffer ge vonden heeft,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6