No. 36 Dinsdag 11 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Banlt N.V. Soes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goei. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M4DB. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, f 3,— Losse nummers10.05 Prijs der AdverteaHIn; 1=4 regels 11=20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. In de af deelingen der Eerste Kamer is bij de behandeling van het wetsont werp tot herziening van de Gemeentewet breedvoerig gesproken over de benoe ming van burgemeesters. Een actueel onderwerp. Immers, de tegenwoordige wijze vaa benoeming geeft vaak weinig bevredi ging- Alles gaat geheel buiten de betrokken Gemeentebesturen om. Soms wordt een burgemeester benoemd, [waarvan de naam zelfs niet in de be trokken Gemeente bekend is. En dan is er nog de tot veel moeilijk' heden aanleiding gevende richtingskwes tie. Geen wonder dan ook, dat sommige leden van de Eerste Kamer er hun be vreemding over uitspraken, dat in het door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp de wijze van benoeming van den burgemeester op den ouden voet is ge handhaafd. Zij wezen ier op aldus-het Voorl. Ver- slag dat aan den Raad, als wiens voorzitter de burgemeester optreedt, te weinig invloed, of liever gezegd, in hei geheel geen invloed op diens benoeming is toegekend. Hier was, naar hunne mee ning, aanleiding geweest om de benoe ming te beperken tot een keuze uit e e n e voordracht van den Raad, al thans eene aanbeveling van den Raad te doen uitgaan, wanneer men eene 'voordracht in strijd achtte met de bepa lingen van de Grondwet, wat, zoo deze voordracht maar ruim genoeg was, huns inziens niet het geval is. Afwijking van eene aanbeveling bij de benoeming zou niet meer hinderen, dan wanneer thans een burgemeester wordt opgedrongen te gen Üen zin van den Raad. Een lid meende, dat de gemeenten zich thans reeds een zekeren invloed op de benoeming hadden tonnen verzekeren, tvanneer zij maar van hun recht van petitie gebruik maakten, om een aanbe veling te doen. Dit lid achtte, dat de gemeenteraden, op deze wijze dit wat hij noemde stukje democratie hadden kunnen veroveren, en het aan zich zelf te wijten hadden, dat zij dit nog niet bezaten, want wanneer dit algemeen ge schiedde, zou de Minister bezwaarlijk bui ten .de aanbeveling tonnen gaan. Andere -leden bepleitten de benoeming van den burgemeester door de kiezers pt liever nog door ea uit liea RaadL Daardoor wordt een nauwere band geieg-d tusschen -burgemeester en Raad dan thans dikwijls bestaat. Vele leden daarentegen wenschten hand having van. het bestaande stelsel. Dat de voorzitter van den Raad door den Koning wordt benoemd, schrijft de Grond wet voor en zonder Grondwetswijziging zou benoeming van den burgemeester door den Raad dus een splitsing van het ambt noodig maafcen. D'och het is nog veel meer aangewezen, dat de Kroon den handhaver van de openbare orde be noemt dan den voorzitter van het college. In ihet buitenland, waarop men zich gaarne beroept, heeft de burgemeester dikwijls niets met de politie te maken. Ook is - zelden in den Raad het timmer hout voor goede burgemeesters te vin den. Mede kan de onpartijdigheid wor den bevorderd door het bij ons geldende stelsel, hetwelk de gekozen buifenland- eche burgemeesters ons zelfs dikwijls om die reden benijden. Ten slotte is een bezwaar, dat als de politieke samenstel ling van den Raad verandert, de gekozen burgemeester in eene scheeve positie zou komen. Eene voordracht van den Raad acht ten deze leden onbetwistbaar in strijd piet de Grondwet (art. 143) en het op maken van eene aanbeveling door den Raad kwam hun hoogst ongewenscht voor, omdat daarbij allerlei invloeden zich zou den doen gelden, welke de positie van den burgemeester als onafhankelijk ma gistraat, die niet alleen voor de gemeente moet .optreden maar ook als uitvoerder van Rijkswetten, in gevaar zouden kun nen brengen. Bovendien meenden zij, dat in de prao tjjk de wenschelijkheid van eoae aanbe veling, laat staan die van eene voor dracht, in het geheel niet ie 'gebleken. - In het volgend nummer schenken wij aandacht aan het antwoord hierop door de,Regeering gegeven. De DO X In Engeland. Onder enorme belangstelling van het En- gelsche publiek is de DO X gisteren te Galshot gearriveerd. Niet alleen de bevolking van Sout hampton, doch ook uit Londen en uit Hampshire waren velen naar de vlieg- haven te Calshot gekomen. Het verkeer moest door de politie ge regeld worden. Een groote menigte jour nalisten, persfotografen en filmoperateurs was aanwezig, alsmede verscheidene vooraanstaande personen op luchtvaart gebied. Zoodra het vertrek uit Amsterdam te Galshot bekend was, ontstond er een drukke bedrijvigheid. Eenige vliegtuigen van de Royal Air Force werden gereed gemaakt om de Duitsche vliegboot tege moet te vliegen en motorbooten lagen klaar om haar zoo noodig naar den kant te sleepen. Geregeld kwamen berichten binnen over de vliegboot, die in voortdurende draad- looze verbinding stond met het radiosta tion van de Royal Air Force en Croy don. Eindelijk om 3.25 uur Greenwich tijd werd de boot gesignaleerd en nauwelijks tien minuten later zweefde zij, omgeven door talrijke Engelsche vliegtuigen, boven Galshot. Op een hoogte van 250 meter cir kelde de reusachtige machine boven Gals hot, zette dan even koers in de richting van Gowes en landde om 3.37 uur vlot tegen den wind in op het water. Toen de DO X gemeerd lag, werd direct de Duitsche handelsvlag geheschen.Maar- schalk Lamb begaf zich als eerste der autoriteiten aan boord en begroette de luchtvarenden namens het ministerie. Nadat de douane-formaliteiten vervuld waren, werd verlof gegeven aan land te gaan. De vertegenwoordiger van de Dornier Werke heeft vastgesteld, dat de vlucht van Amsterdam naar Galshot drie uur en 51 minuten heeft geduurd. De DO X zal Galshot waarschijnlijk Donderdag verlaten, om verder te vliegen naar Bordeaux, La Coruna en Lissabon, alwaar de Oceaanvlucht zal beginnen. Brood-, vleesch- en melkprijzen In Duitschland. Gisteren hebben op het ministerie voor de volksvoeding te Berlijn weer be langrijke besprekingen plaats gehad over de verlaging van de prijzen der levens middelen. De broodprijs te Berlijn zal met 4 pfen nig per pond worden verlaagd. Het varkensvleesch wordt 5 pfennig per pond verlaagd. Voorts hebben de bonden van melk handelaars besloten de marge tusschen den prijs in den groothandel en den ver koop in het klein met 1 pfennig te ver minderen. Het reorganisatieplan van de regeering gaat uit van een verlagingvan het alge meen prijsniveau. Bij de onderhandelin gen over de vermindering van de salaris sen en de loonen is verondersteld, dat zoo spoedig mogelijk een verlaging van de kosten van levensmiddelen tot stand zal komen. De tot nu toe gevoerde onderhan delingen hebben tot belangrijke resultaten op velerlei gebied geleid. In Berlijn wordt thans de broodprijs 8 pet. lager, wat voor de geheele bevol king van Berlijn een besparing van 8^ millioen mark beteekent. Indien een overeenkomstige verlaging voor het geheele rijk kan worden doorge voerd, zal dit voor de rijksbevolking een besparing van ongeveer 100 millioen mark beteekenen. De marge tusschen de groothandelsprij- zen en de winkelprijzen van varkens vleesch is met een vijfde verminderd. In dien dit over het geheele rijk zal geschie den, zal dit een besparing voor de bevol king van 150.000.000 Mk. beteekenen. De verkiezingen in Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat er in totaal 3.679.621 stemmen zijn uitgebracht tegen 3.641.526 in 1927 en dat de socia listen er hiervan 1.517.603 kregen of 22.032 minder dan in 1927, de christen socialen 1.307.605 of 449.156 minder, en voorts de coalitie van Schob er 429.425, het Heimatblok 228.338 en verspreid 196.650 stemmen. In percenten uitgedrukt kregen de socialisten 41.2 (tegen 42.3 in 1927), de christen-socialen 35.3 (48.2), de coalitie van Schcber 11.7, het Heimat blok 6.3 percent. Verdeeld was 5.3 per cent der stemmen, waarvan den natio- naal-socialisten 2.4 pet. ten deel viel (87.620 stemmen). De ontwapeningscommissie. De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie te Genève heeft gisteren nog drie en een half uur gede batteerd over de kwestie van de beperking van den militairen diensttijd nadat daar over ook Zaterdag reeds langen tijd was beraadslaagd. De commissie heeft besloten, dat in do conventie ten aanzien van iederen staat die het stelsel van den militairen dienst plicht handhaaft, de maximumtijd zal worden aangegeven van het personeel der jaarlijksche lichting in dat land. Wij kunnen dus voor iederen tot de conventie toetredenden staat een afzon derlijk cijfer van den dienstduur verkrij gen. Graaf "Bernstorff en Litwinoff verklaar den uitdrukkelijk, zich van stemming te onthouden, daar zij voor die aangelegen heid geen belangstelling meer hadden, na dat besloten was, dat de conventie niets zeggen zal noch omtrent de jaarlijksche lichting, noch omtrent de geoefende re serve-troepen. Vervolgens heeft de voorbereidingscom missie met 7 tegen 6 stemmen en vele stemonthodingen, waaronder ook die van prof. Rutgers, besloten, dat aan het ar tikel over den duur van den militairen diensttijd een zinsnede zal worden toege voegd, bepalende, dat in geen geval de militaire diensttijd in een land langduri ger mag zijn, dan een bepaald aantal maanden, welk cijfer nader door de ont wapeningsconferentie zelf zal worden in gevuld. De vertegenwoordigers van de groote zeemogenheden, Engeland, Amerika, Ja pan, Frankrijk en Italië zijn het erover eens geworden, om de commissie-Loudon voor de ontwapeningsconferentie aan te bevelen, dat in het ontwerp-conventie de zelfde methoden van vlootbeperking zul len worden aangewend, die op de Lon- densche vlootconferentie zijn aanvaard. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." oordeelt zeer ongunstig over het verloop van de voorbereidende ontwa peningsconferentie en komt op grond daarvan tot de slotsom, dat het verkeerd zou zijn de definitieve ontwapeningscon ferentie reeds het volgend jaar bijeen te roepen. Deze conferentie moet zóó lang uitge steld worden, totdat de moreele gesteld heid van de wereld verbeterd zal zijn. Duitschlands Democratische Partij ont bonden. Op den democratischen partijdag te Hannover is Zaterdag j.l. besloten tot ont binding van de democratische partij. Blijkens nadere berichten luidde het door het partijbestuur gedane en door de vergadering aangenomen voorstel als volgt: le. De Duitsche democratische partij wordt ontbonden. 2e. Het partij vermogen wordt aan de Duitsche staatspartij overgedragen. 3e. Den afdeelingen wordt aanbevolen zich in haar geheel aan te sluiten bij de Duitsche staatspartij. Van de aanwezige 334 gedelegeerden stemden er slechts 16 tegen de voorstel len. Met bijna algemeene stemmen werd tot voorzitter van de Duitsche staatspartij gekozen dr Dietrich, rijksminister van financiën. De 300 millioen voor de Belgische lands verdediging. Het vraagstuk van de werken, welke dienen ondernomen te worden om da Belgische Oostergrens en de Maasvallei tegen een eventueelen Duitschen inval te beschermen, is Maandagochtend in den Kabinetsraad door de Broqueville, den minister van Landsverdediging, in détails uiteengezet. Voor deze werken en voor verbetering van de wapening is op de begrooting 1931 een totaal bedrag van 300 millioen francs uitgetrokken. In het na den Ministerraad aan de pers verstrekte communiqué wordt niet gezegd of dit crediet eenig in zijn aard zal zijn, dan wel of ook het volgend jaar een post van ongeveer hetzelfde bedrag op de buiten gewone begrooting zal gebracht worden. Gestoorde feestviering Gisteren werd te Londen op de ge bruikelijke wijze Lord Mayor's Day ge vierd. Hierbij kwam het tot een benauwd oogenblik, toen de traditioneele stoet langs de universiteit trok. In den stoet liepen n.l. in de Indische groep 4 olifan ten mede. Ook werd in den stoet door stu denten een groote pop meegedragen, die een rooden leeuw voorstelde. Het zien van dezen leeuw scheen irriteerend op de oli fanten te werken, tenminste een der oli fanten stoof vooruit en greep den leeuw met zijn snuit. Ook de drie andere olifan ten werden onrustig en hielpen hun ka meraad. Onder de toeschouwers ontstond een paniek en de menigte stoof naar alle kan ten uiteen. In het gedrang geraakten verscheidene vrouwen en kinderen onder de voet, zoo dat in totaal 20 personen gewond wer den. Dr H. Coiijn. Oud-Minister Dr H. Coiijn is gisteren voor enkele weken naar het buitenland vertrokken. De heer Coiijn vergezelt eersr. zijn echtgenoote naar Genua, waar deze zich inscheept voor een reis naar Indië en gaat daarna van Genua naar Genève om de diplomatieke economische conferentie die 17 November aanvangt, te presidee- ren. De leider der A.R. fractie in de Tweede Kamer zal dus volgens dit aan de Stan daard ontleende bericht, aan het algemeen begrootingsdebat niet deelnemen. Het werktijdenbesluit voor winkels. De Middenstandsraad heeft een adres gezonden aan den minister van arbeid, handel en nijverheid inzake het werktij denbesluit voor winkels, dat, naar adres sant betoogt, den winkelstand voor groote moeilijkheden plaatst, en dat dan ook op onderscheidene punten gewijzigd zal moeten worden. Binnenkort zal de Middenstandsraad zijn wenschen hieromtrent aan den mi nister kenbaar maken, doch thans reeds wenscht hij één spoedeischend punt naar voren te 'brengen, n.l. de bepalingen van het werktijdenbesluit in den St. Nicolaas- tij'd. De aan den 5en December vooraf gaande dagen vormen welhaast in elk middenstands'bedrijf 'n periode van over stelpende drukte. Met den voor het win kelpersoneel in bet algemeen toegestanen arbeidstijd kan dan ook in deze periode volgens adressant geenszins worden vol staan. In verband hiermede dringt de Mid denstandsraad aan op verruiming van den werktijd in dier voege, dat gedurende de periode van 28 November tot en met 5 December: le de vrije halve dag komt te vervallen, 2e de arbeidsduur wordt ge bracht op 65 uren, 3e de voorgeschreven rustpoos in art. 6 van het werktijdenbe sluit (ten minste 11 uren tusschen het einde van den arbeid op een dag enden aanvang van den arbeid op den volgen den dag) wordt beperkt tot 9 uren. Salarisactie Rijkspersoneel Het Comité ter behartiging van de al gemeene belangen van overheidsperso neel (A.G.'O.P.) hield Zaterdagmiddag te Amsterdam een zeer druk bezocht lan delijk demonstratief congres. Een motie werd aangenomen, waarin het congres als zijn oordeel uitspreekt, dat de salarieering van het Rijkspersoneel en de onderwijzers dringend verbetering be hoeft, waarbij tevens een einde dient te worden gemaakt aan de versnipperde titu latuur en de verouderde rang-indeeling, terwijl het veel te groote aantal salaris schalen, thans niet minder dan 261 alleen voor de ambtenaren op jaarloon, sterk dient te worden ingekrompen; en zijn instemming te kennen geeft met de actie van het A. C. O. P. ter verkrij ging van verhooging van het inkomen van het Rijkspersoneel en de onderwijzers. Invalfditeits- en Ouderdomswet 1919. Op 1 October j.l. werden 16.127 we- duwenrenten en 12.086 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krach tens art. 373 dier wet 85.282 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Voorts genoten 27.990 personen een in- validiteitsrente als bedoeld ia art. 71 dier wet. Binnenland. Strategische stoomtrams in België? Brandweer-reorganisatie te Middelburg. Woningen voor groote gezinnen. De Zeppelin boven ons land. De neutrale en Chr. Drukkerspatroons aanvaarden de coll. arb. overeenkomst, de R.-K. patroons verwerpen haar. De federatie vergadert. Buitenland. 300 miljoen voor de Belgische landsver dediging. De DO X in Engeland aangekomen. Prijsverlagingen in Duitschland. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 130.619 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Slapte in de metaalindustrie. De slapte in de metaalindustrie te Ber gen op Zoom neemt toe. Verleden week reeds werd het aantal werkuren bij da N.V. Machinefabriek Holland beperkt. Thans doet zich de malaise ook gevoelen bij de Zuid-Nederlandsche IJzer- en Me taalgieterij en Machinefabriek aan den Parallelweg, waar voorloopig, naar de „Tel." meldt, nog slechts vier dagen per week gewerkt zal worden. Aan deze laat ste fabriek zijn reeds verschillende per sonen ontslagen. De Vrijz-Dem. Bond. Volgens het door mr P. J. Oud opge maakte 27e jaarverslag van den V.-D bond loopende over het tijdvak van 1 Oc- ber 1929 tot 1 Oct. 1930 bedraagt het aan tal afdeelingen 230 te zamen tellende 10.421 leden tegen 240 afdeelingen mei 10.726 leden op 1 October 1929. Het aantal algemeene leden bedraagt 97, het aantal personeele leden 349 te gen respectievelijk 98 en 315 op 1 October 1929. Verbetering van het Hellegat. Zaterdagavond heeft de heer J. M. Krij ger Jr., lid van de Tweede Kamer, te Bruinisse gesproken over de plannen tot verbetering van het Hellegat en over het gevaar, dat men daaraan verbonden acht voor de Zeeuwsche oester- en mosselcul tuur in de Grevelingen. Hij wees er op, dat de dam, die geprojecteerd is van Oolt- gensplaat in N.-O. richting, dwars door den bovenmond van het Haringvliet, niet wordt gelegd ten gevolge van internatio nale verwikkelingen, maar dat de werken tot verbetering van den vaarweg Antwer penRijn worden uitgevoerd naar het eigen inzicht van de regeering. Reeds in 1871 hebben plannen bestaan tot het ma ken van een dam, als nu ontworpen. Ver der zeide hij, dat bij normale rivierstan den over het Haringvliet ruim driemaal zooveel water van het Hollandsch Diep wordt afgevoerd als door het Volkerak Hij meent, dat het leggen van den dam, wanneer de afmetingen binnen bepaalde grenzen blijven, en wanneer geen andere waterbouwkundige werken beneden het Hellegat en op het Haringvliet worden uitgevoerd, niet tot gevolg zal hebben dat meer water over de Grevelingen zal wor den afgevoerd, en dat dus aan de oester- en mosselcultuur geen schade zal worden toegebracht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen heeft o.m. gebruik gemaakt de heer Vij verberg, die zeide, dat in 1920 het zout gehalte van het water in de Grevelingen was gedaald van 20 a 25 pro mille tot 1& pro mille, en dat de sterfte onder de oes ters en mosselen toen 60 70 pet. bedroeg Door het leggen van een dam, die 4 K.M. lang wordt en zoo hoog, dat hij bij gewoon hoog water juist overvloeit, zou, wat nu uitzondering is, regel kunnen worden. De heer W. van den Berg Dz. stelde aan den heer Krijger de vraag, of het niet mogelijk is, dat tengevolge van het ver leggen van den stroom, het Hellegat op den duur dieper en breeder wordt, dan door den Waterstaat is ontworpen, en dat dientengevolge ook het Volkerak breeder ial worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1