No. 35 Maandag 10 November 1930 45e Jaargang ANK Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. fioes id. ION doeningen theker zeker- OLEN. kantore |ertegen- iAARDS v if. tbaar is, lijk stuk net 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. De landbouwcrisis. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. A Asthma ïoplossen- g. Eetlust ■stellenden an smaak - T 1 o/ 2 10 .en be- Irmj ge- lijn haar |ch zeer is geen indruk my ktis en 70 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers £0.05 Prijs der AdverteniiOn: 1I regels 11,20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. V Steeds onbegrijpelijker. De houding van de S.D.A.P. ten op zichte van het vraagstuk der landsver dediging wordt steeds onbegrijpelijker. Terwijl de leider der Soc.-Dem. fractie in de Tweede Kamer openlijk verklaart, dat dom en dwaas, hoosaardig en onver antwoordelijk is de voorstelling, dat de Nederlandsche regeering van plan zou zijn een oorlog te ontketenen, werd toch bij de petitionnements-actie tegen het vlootplan geageerd met het argument, dat dit plan een bedreiging van den vrede beteeksnde. Maar er is meer. Tegen den door alle partijen met ook maar eenig verantwoordelijkheidsgevoel gestelden eisch van nationale weer baarheid roept de S.D.A.P. om na tionale ontwapening. Daarvoor wordt gepropageerd en ge demonstreerd. Maar temidden van dat geroep om een zijdige ontwapening, schrijft het hoofd orgaan van de S.D.A.P. en het wordt gespatieerd gedrukt dat eenzijdige ont wapening een onding is. Een speciale verslaggever van genoemd blad te Weenen, geeft n.l. een verslag van een rede door den voorzitter van de „arbeidersweer", tijdens een socialistische demonstratie gehouden, waarin het o.m. heet: „De arbeidersweer, die steeds heeft verklaard de vreedzame ontwikkeling van het land te willen bevorderen en dat ook trouw heeft gedaan, moet worden ontbon den. Doch de burgerwachten, die openlijk geweld prediken en de 'grondwet schen den. moeten voor dit arme land gehand haafd blijven. Daar tegenover herhalen wij opnieuw: iedere eenzijdige ontwapening is onmogelijk, is een onding, zal niet gelukken." Iedere eenzijdige onwapening een on mogelijkheid, een onding. En dat wordt geschreven en zelfs ge spatieerd gedrukt in hetzelfde blad, waar in de arbeiders worden opgeroepen om met alle kracht te ijveren voor de zaak der eenzijdige nationale ontwapening. Een uitspraak van Albarda. In „Het Volk" schrijft de heer Albarda een artikel om de partijgenooten, die in verband met wat bij sprak en schreef over de zaak der landsverdediging, min of meer van de wijs zijn geraakt, genist te stellen. Hij zegt daarin o.m., dat hij zich in zake de landsverdediging stelt tegenover de houding der regeering. maar om er aan toe te voegen: „Is het nu voor een Nederlandsehen sociaal-democraat een tekortkoming, als hij erkent, dat de tegenwoordige Neder- landsche regeering het plan om een oor log te ontketenen niet koestert? In 'kan -het niet inzien. Ik zou het integendeel een tekortkoming en meer dan dat achten, als iemand onzer, die de tegenwoordige ministers kent, hen van zulk een voor nemen beschuldigde. Ik noemde dan ook met volle overtuiging de gebruikelijke be wering der communisten, alsof de Neder- landsche regeering deelneemt aan de voorbereiding van een aanvals-oorlog te gen Rusland, „dom en dwaas, onverant woordelijk en boosaardig". Men mag de arbeiders zulke onwaarbeden niet op de mouw spelden. Men moet aan de arbei ders keren de waarheid te zien, al is deze voor een agitatie minder bruikbaar dan een leugenachtige voorstelling. Op leugens en bombast staat ook niets stevig." Voor deze uitspraak, zoo vlak na de met leugens en bombast gevoerde peti tionnements-actie, mogen wij den heer Albarda dankbaar zijn. In zijn economische kroniek in „Stem men des Tijds" behandelt Prof. Diepen horst de vraag wat er gedaan kan wor den om het leed van de landbouwcrisis te 'verzachten en herstel te bieden. Op den voorgrond wordt gesteld dat een radicaal heilmiddel dat alle kwaad bezweert, niet bestaat. „Wel prijst men in socialistischen kring de socialisatie van den bodem als het wondermiddel aan, maar ons ont breekt alle geloof aan de zegenende kracht van deze artsenij. Ook al werd de bodem aan de gemeenschap overge dragen, dan zou blijven de druk die het gebeuren buiten Nederland ons brengt. Wat vooruitgang zou het beteekenen, in dien de boer inplaats van de p a ch t- kat of een bypothecairen bond in de toekomst gebeten zou worden door den belastingkater. Wie peilt de verwording, die zeker komen moet als hun intrede doen de staatsboer en staats- huurder, die over den rotsachtigen bo dem der ambtenarij hun bestaan moe ten voortslepen." Maar al is er geen radicaal heilmid del, met een lijdelijk berusten in hetgeen over ons komen zal, kan toch niet worden volstaan. Ook de Overheid heeft er toe mee te werken om voor haar deel het crisisleed te verzachten. Negatief door af te zien van el- ken niet strikt onvermijdelijken last op het landbouwbedrijf. In dit verband wordt o.a. genoemd: afschaffing van den druk voor den grond gebruiker dien de crisisopcenten op de grondbelasting uitoefenen en verlaging van de dikwijls onredelijke vrachtarieven. Positief, behalve door maatregelen wier werking zich eerst over langen tijd kan openbaren, door steun aan de Sui kerbietenteelt, de aardappelmeelcultuur, en den verbouw van tarwe en rogge. (In welken vorm deze steun dient te worden geboden, wordt niet nader aan gegeven.) Bovendien is bet naar Prof. Diepen horst oordeelt, vooral noodig, dat gebro ken worde met een vrijhandelsfanatisme dat onze veerkracht verlamt en ons te genover het buitenland bespottelijk maakt. „Wij begrijpen niet zoo vervolgt de schrijver waarom, wanneer heel de we reld rondom ons strijdt, Nederland toch lijdelijkheid ais het hoogste goed moet betrachten. Wij begrijpen niet waarom Nederland in afwijking van alle landen, aan zijn onderhandelaren alle ruilobjecten ont houdt en hen als requestranten aan de ronde tafel doet plaats nemen. Wij begrijpen niet, waarom beveiliging tegen onnatuurlijke concurrentie als ver grijp tegen het heilig vrijhandels-beginsel moet worden gebrandmerkt. Een andere koers in onze handels politiek is niet het minst belangrijke wat wij begeeren. Geen hooge tariefmuren zullen wij oprichten, het al maar ver- hoogen der buitenlandsche, willen wij naar onze krachten keeren. Geen syste matische bescherming van hetgeen in zichzelf levenskracht mist, begeeren wij. Maar wel begeeren wij, dat een eind lome 'aan deze economische weerloosheid door het geven van ruilobjecten aan onze onderhandelaren, door maatregelen van beveiliging tegen die landen, welke door dumping, door uitvoerpremies, door'kunst matige middelen onze productie schaden. Voor vrijhandel, voor internationale vrij handel in het vuur gaan is voortreffelijk, echter mag erkenning der waarheid, dat Nederland's economische structuur om vrijen invoer roept niet leiden tot het ver- waarloozen van maatregelen ter beveili ging tegen degenen, die onze positie in het internationale ruilverkeer onbillijk ver zwakken. Na dan in den breede te hebben ge wezen, op hetgeen te Genève geschiedde besluit prof. Diepenhorst: „De plicht tot het voeren van een ac tieve handelspolitiek is na het Convent van Genève niet verzwakt, maar ver scherpt, verscherpt ook door den nieuwen druk die, vlak na het uiteengaan van de Tariefconferentie, 24 Maart 1930, vreemde landen over ons bedrijfsleven, over land- en tuinbouw vooral, door de verhooging hunner rechten, brachten". Verkiezingen in Oostenrijk. De vermoedelijke uitslag van de verkie zingen voor den Oostenrijksohen Nationa- len Raad luidt: Sociaal-democraten 72 zetels, winst 1; Christelijk-socialen 61 zetels, verlies 12; Scho'berblok (Groot-Duitschers en Land- hond) 27 zetels, winst 6; Heimatblock 5 zetels, winst 5. Het is nog mogelijk, dat het Heimat block geen enkele zetel verovert, n.l. wan neer de verdeeling van de reststemmen voor dit blok nadeelig uitvalt. In dit ge val worden de 5 zetels onder de drie grootste partijen verdeeld. Storm en overstroomingen. Opnieuw hebben in Frankrijk over stroomingen plaats gehad. Bij Parijs is de Seine buiten haar oevers getreden. Aan de Zuid-Weskust van Frankrijk heerscht stormachtig weder. In de nahijheid van Bordeaux is een stoomschip tengevolge van den hoogen zeegang op een zandbank geloopen. Een ander stoomschip, dat van Bor deaux naar Fransch Noord-Afrika onder weg was, werd in de Golf van Biscaye zoo zwaar beschadigd, dat het maar nauwelijks een nabijgelegen haven kon bereiken. Volgens een telegram uit Nantes is, tengevolge van de hevige stormen der laatste dagen, de dijk, die het 20.000 H.A. beslaande moerassige Vendée- gebied moest beschermen, bezweken. De schade, door de overstrooming aan gericht, bedraagt 4,5 millioen Francs. 300 Russische boeren neergesabeld. Volgens een bericht van een te War schau verschijnend blad zijn in het Wil- nagebied twee Russische boeren aange komen, die behoorden tot een groep van 300 boeren, welke zich tegen de invoering van het collectiebedrijf hadden verzet en manschappen van de tegen hen uitgezon den strafexpeditie hadden gedood. Naar de twee meedeelden, hebben de 300 boeren getracht naar Polen uit te wijken, doch op hun vlucht zijn zij door een afdeeling van de Gepoe achterhaald, die allen neergesabeld heeft. Slechts de twee in het Wilnagebied aangekomenen zijn in bet leven gebleven. Hervorming van het Engeisch Kabinet? De „News Chronicle" meldt: In ver band met de weigering van Snowden, om zijn toestemming te geven voor het uitschrijven van een leening ten be hoeve van werkverschaffing aan werk- loozen, de z.g. „development lóan", drin gen afgevaardigden van de arbeiderspartij in het lagerhuis erop aan, het kabinet geheel te hervormen. Dit zou het aftreden van Snowden, den kanselier der schatkist, en mogelijk ook van Alexander, den eersten lord der ad miraliteit, en Wedgwood Ben, den minis ter voor Indië, ten gevolge hebben. Een later telegram meldt, dat zeker van het aftreden van laatstgenoemden geen sprake is. Wat Snowden betreft, is het bekend, dat zijn starheid van inzicht hem bij een niet onaanzienlijk deel zijner partij „persona ingrata" maakt. Uitgesloten is dan ook het a.s. aftre den van Snowden niet. Waarschijnlijk zou de tegenwoordige minister van han del, Graham, dan zijn opvolger zijn. De prijzen der levensmiddelen in Duiischland. Zaterdag hebben op het rijksministe rie voor de volksvoeding te Berlijn be sprekingen plaats gehad tusschen ver tegenwoordigers der regeering en verte genwoordigers van den Duitschen klein handel over een verlaging van de prij zen der levensmiddelen. Tevoren was onderhandeld met de vertegenwoordigers van de bakkers, de vleeschhouwers en de melkslijters. De vertegenwoordigers van de regee ring wezen er op, welke prijsverlagingen op verschillend gebied in den loop van de laatste maand reeds hebben plaats gehad. De vertegenwoordigers van den kleinhandel gaven blijk van bun ernsti- gen wil, om met de wenschen van de rijksregeering voor een algemeene verla ging van het prijspeil ook van hun zijde zooveel mogelijk rekening te houden. Verder deelden zij mede, dat zij dezer dagen nauwkeurige gegevens zullen overleggen over de prijsvorming en de winstmarge van den handel. De besprekingen' zullen worden voort gezet. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Saigon be draagt het aantal menschen, omgekomen bij den wervelstorm boven de eilanden groep Poelo Condor, reeds meer dan 130. Daarbij betreft het nog slechts be richten uit afzonderlijke districten. Te Antwerpen is een kaslooper aan een der groote bankinstellingen, die een half millioen moest innen met dit bedrag spoorloos verdwenen. Nadat eerst kort geleden in Trost- berg een slachtoffer van spinale kinder verlamming te betreuren viel» werden thans te Inzeil bij Siegsdorf vier lichte gevallen van spinale kinderverlamming geconstateerd. Om te voorkomen, dat de ziekte zich uitbreidt, werd de school van het dorpje gesloten. Het getal der werkloozen in Duitsch- land bedraagt volgens de laatste opgaaf 3.323.000 meer dan de vorige maand. Van deze 3.323.000 werkloozen ge niet ten 2.020.000 volle ondersteuning. Van het Hof. Met den Staatsspoortrein van 4 u. 56, waarin zich een salonrijtuig bevond, is de Koningin-Moeder Zaterdagmiddag na haar verblijf in Beieren, gevolgd door een kort verblijf op het Loo bij de Ko ningin,, in Den Haag teruggekeerd. Hare Majesteit, die een bloemruiker droeg, werd op het perron verwelkomd door den gouverneur der residentie, lui tenant-generaal Insinger, en door den waarnemenden burgemeester, wethouder dr Van der Meulen. Vele belangstellen den op bet perron juichten de Koningin- Moeder toe. In gesloten auto's is men naar het pa leis in het Lange Voorhout gereden. De Siaatsboomkweekerij. De voorzitter en de secretaris van den Nederl. Tuinbouwraad, de heer en Jac. Smits, jhr Mollerus, hebben met den mi nister van Waterstaat een onderhoud ge had in zake dè voorgenomen stichting van een staatsboomkweekerij. Zij hebben een uitvoerige toelichting gegeven bij een adres, waarin de Nederl. Tuinbouwraad den minister verzoekt, het daarheen te leiden, dat de post van f 30,000 van de begrooting van het Wegenfonds voor 1931 voor de stichting van een staatsboom kweekerij een andere bestemming krijge en wel deze, dat het genoemde bedrag zal worden bestemd om boomen van zwaardere afmetingen dan thans ver krijgbaar, voor de beplanting van de rijkswegen op contract te doen kweeken door Nederlandsche boomkweekers. De gemeenteraad van Boskoop heeft aan den minister van Waterstaat en aan de Tweede Kamer een adres gezonden, ter ondersteuning van het protest van den Bond van Boomkweekers uit de Neder landsche Tuinbouwhandelsvereeniging te gen de door den minister voorgenomen oprichting van een staatsboomkweekerij. De steun aan het aardappelmeel. Na de N.V. W. A. Scholten's Aard appelmeelfabriek te Groningen hebben thans ook de particuliere aardappelmeel fabriek Duintjer-Wilkens-Meihuizen en Co. te Veendam, benevens de z.g. „vrije Coöperatieve Aardappelmeelfabriek Wes- terwolde te Veelerveen bij de regeering geprotesteerd tegen eventueele eenzijdige credietverleening aan het Avébé. Tegen het maal- en menggebod. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft aan den minister van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw bet volgende adres gezonden: „Het Algemeen Bestuur van den Ko ninklijken Nederlandschem Middenstands bond, laatstelijk goedgekeurd bij Kon be sluit van 14 Augustus no 33. kennis genomen hebbend van de pers- bericl ten over het voornomen der regie ring tot invoering van 'n maal- en meng- vj"!, d van inlandsc'ie tarwe, l.eiwelk moet strekken tot steun aan den land bouw. overwegende, dat het nog zeer de vraag is, of langs dezen weg het gestelde doel wel zal worden bereikt, doch dat wel vaststaat, dat een groote groep van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand door vorenbedoelde maatrege len ernstig zal worden geschaad. overwegende ^order, dat het gevolg van opgemelde ma?"-egelen noodwendig zal zijn, dat het brood minder van kwaliteit en hooger in prijs zal worden, wat toch zeker niet in het algemeen belang is, verzoeken Uwe Excellentie met den meesten aandrang, geen gevolg te geven aan haar voornemen, om een maal- en menggebod in te voeren, doch den land bouw zoo mogelijk op andere wijze te steunen". Ontginning stopgezet. Uit Vlagtwedde wordt gemeld: In ver band met de malaise in de aardappel- meelindustrie is de ontginning op het land van de Coöp. Aardappelmeelfabriek M. en O. stopgezet, waarbij 60 personen werkzaam waren. Binnenland. Memorie van Anwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Vragen van het Kamerlid Drop over do oesterteelt. Jhr de Savornin Lohman neemt ontslag als president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Buitenland. Storm en overstrooming in Frankrijk. Crisis in het Engelsche kabinet? Verkiezingen in Oostenrijk. Salarisverhooging en malaise. Wij ontvingen via het persbureau „De Zeeuw" een ongeteekend schrijven, waar in de houding van Ged. Staten inzake de verhooging der salarissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers ver dedigd wordt en waarin het heet, dat de hiertegen gevoerde actie den schijn wekt te zijn voortgekomen „uit onkunde met betrekking tot de zaak waarover men meent een o o r d e e 1 te mogen vellen, zoo niet uit onwil om zich dienaangaande een juist oordeel te vor men". De zaak is belangrijk genoeg om be sproken te worden. En gaarne zijn we bereid, ook hier het hoor en wederhoor toe te passen. Maar dan niet in artikelen, waarvan men de herkomst slechts kan gissen. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Uit het deskundig onderzoek is ge bleken, dat de brand, welke de vorige week te Oostburg, de woning van den H.B.S.Ieeraar T. in de asch legde, is ontstaan doordat verzuimd was een onder stroom staande electrische soldeerbout, stroomloos te maken, tengevolge waar van een tafel in brand geraakte. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg is he den failliet verklaard: Honore Meervis, autoverhuurder te IJzendijke. Rechter-commissaris: Mr A. van der Hoop, rechter. Curator: Mr J. Erasmus, advocaat te Oostburg. O geheven wegens gebrek aan ba ten, het faillissement van P. J. Daalhui zen, koopman te Vlissingen. 't Hooge water in Zeeuw ach Vlaanderen. Tengevolge van het hoo ge water kunnen de kinderen der R. K. school te Ossenisse (Zeeuwsch-Vlaande ren) deze niet bereiken, zoodat de school tijdelijk gesloten moest worden. Het wa ter staat in sommige woningen zoo hoog, dat de bewoners bij andere personen on derdak hebben moeten zoeken. 't Water in de kreeken en polderleidin gen in Z.-Vl. is Zaterdag plm. 5 c.M. gevallen. Indien de wind uit het Oosten blijft waaien, kan de eerstvolgende da gen flink gespuid worden. De Groote Kreek van Axel naar de Sassing heeft de aangrenzende weilanden geheel over stroomd en heeft thans een breedte van ongeveer 600 M. op sommige plaatsen. Het uitgestrekte concours-hippique-ter- rein te Axel staat gedeeltelijk blank. In de buurt Kijkuit hebben de bewoners planken moeten leggen om hun huizen te bereiken. Vele landbouwers hebben groote waterschade aan hun ingekuilde aardappelen. Ook groote stapels vlas, die op sommige boerenerven staan, hebben veel van het water te lijden. Voorname lijk is dit het geval in de grensgemeenten. Korfbal. De Zeeuwsche Korfbal- bond heeft dit jaar een wintercompetitie uitgeschreven, waaraan zes vereenigin- gen deelnemen, t.w. Volharding, Ierseke; Zeelandia, Hansweert; Elto, Kloetinge; Zeevaartschool-combinatie, te Vlissingen D. O. S., Middelburg ea V. I. 0. S., 't Zand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1