Zaterdag 8 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland TELEFUNKEN RADIOTOESTEL Hendrikse Go's Bank H.V. Goes HORLOGES EERSTE BLAD. De Statenverkiezingen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 3 bladen. C. J00SSE, St. Adriaanstr., GOES. (TVADERLANDSCHE BANK Dietjaariijkscbe uitioliag is JAC. v. ZWEEDEN "~ALLE per 1 NOVEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Does. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers ■•■te» Prijs der Advertentlln: 1—4 regels 11-20, elke regel mser 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. Het duurt betrekkelijk nog slechts kor ten tijd. en de Statenverkiezingen vragen weer onze volle aandacht. Over de beteekenis van deze verkiezin gen gaan wij thans niet schrijven. Wij hopen daarvoor later nog wel ge legenheid te hebben. Thans moge het genoeg zijn er aan te herinneren, dat de beteekenis van de Statenverkiezingen al wordt dit niet altijd ingezien niet minder groot is, dan die van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Bij de Statenverkiezingen wordt be slist over de richting van het Pro vinciaal bestuur. Jaren geleden is het ge lukt, ook in onze provincie, het roer naar rechts om te wenden. Het streven van velen is er thans op gericht hierin verandering te brengen. Krachtige pogingen zullen worden ge daan om straks een anderen koers in te slaan, waarbij dan de uiterst linksche elementen den toon hopen aan te geven. De gedachten gaan hierbij ook uit naar het College van Gedeputeerde Staten. Gelukt het de Staten om te zetten of althans de rechterzijde bedenkelijk te ver zwakken, dan zal dit ook van invloed zijn op de samenstelling van het college van Gedeputeerden, dat op het Provinci aal bestuur, ook wat de richting betreft, een grooten invloed kan uitoefenen. Voorts is ook de Eerste Kamer hier in het geding. Het verlies van één zetel in de Prov. Staten beteekent voor Zeeland het ver lies van 59 punten voor de Eerste Kamer verkiezingen. Het verlies van één zetel in de Staten kan beteekenen het verlies van een zetel in den Senaat. Het was daarom goed gezien van het Provinciaal Comité van A. R. Kiesver- eenigingen, dat het in de afgeloopen week een algemeene vergadering hield, waarin mede in verband met de komen de verkiezingen, enkele belangrijke be slissingen werden genomen. Allereerst werd besloten, dat de can- didaatstelling door de verschillende Cen trales zelfstandig zal worden geregeld. De Centrales hebben de volle vrijheid om de meest geschikte mannen, ook uit propagandistisch oogpunt, een vooraan staande plaats op hun lijst te geven. Naar 't ons voorkomt een zeer verstan dig besluit, mits, zooals ter vergadering terecht werd opgemerkt, niet alleen op het belang van eigen kring, maar ook op het belang van het geheel wordt gelet. Hieruit volgt, dat ook de propaganda voor rekening komt van de verschillen de Centrales. Nu kunnen de centrale besturen op dit gebied weinig anders doen, dan de noo- dige leiding geven en controleeren of de Kiesvereenigingen behoorlijk hun plicht doen. Op de houding der plaatselijke kies vereenigingen komt hier alles aan. Als deze niet voortdurend actief zijn en hun ne uiterste krachten inspannen, dan kan wel worden gezegd, dat het verlies van een zetel in de Staten niet te keeren zal zijn. Maar pakken zij de zaken flink aan, dan zal het mogelijk zijn zulk een ver lies af te wenden. Wij denken hierbij allereerst en aller meest aan het huisbezoek. In den tijd, toen de organisatie der A. R. partij nog veel te wenschen overliet, werden prachtige resultaten bereikt door de intensieve propaganda die toen overal door middel van systematisch huisbezoek gevoerd werd. En dat is nog steeds het meest doel treffende-middel om iets te bereiken. Op twee punten moge in dit verband de aandacht gevestigd. In da 'eerste plaats, dat overal, ook in _de kleinste plaatsen met een vrij vast kiezerscorps huisbezoek beslist noodzake lijk is. En in de tweede plaats, dat een vroegtijdige regeling zeer gewenscht moet worden geacht. Als gedurende den komenden winter met de daarvoor in aanmerking komende adressen persoonlijk contact wordt ver kregen, dan is al heel wat bereikt. Ook de schriftelijke propaganda moet tijdig worden geregeld. Een fout die meermalen gemaakt wordt is, dat de kiezers op het laatste oogen blik overstroomd worden met strooibil jetten enz., die dan ook vaak ongelezen ter zijde worden gelegd. Er is een betere methode. Heel de verkiezingsactie draait ten slotte om een betrekkelijk klein aantal personen. Welnu, als de adressen vroegtijdig wor den genoteerd en geregeld bewerkt, dan is er een kans dat in het voorjaar vruchten worden gezien. Het is een heel verkeerde opvatting, dat men op dit gebied kan maaien waar niet gezaaid is, In den landbouw wordt deze fout niet gemaakt. In het zakenleven komt het ook niet voor. Maar bij de verkiezingen wordt nog ,maar al te vaak gedacht, dat mén als des avonds met een strooibiljet gezaaid wordt, 's morgens de vruchten kan pluk ken. Evenwel, zóó gemakkelijk gaat het niet 1 Geregelde bewerking naar vaste me thode is noodzakelijk. Met aandrang wekken wij onze Kies vereenigingen op, hieraan tijdig de noo- dige aandacht te schenken. Er staan groote belangen op het spel. In Gods kracht daarom aan den ar beid! Dom en dwaas, boosaardig en on verantwoordelijk. Toen de heer Albarda omtrent zijne ge ruchtmakende uitspraak omtrent de hou ding van de S. D-. A. P., ingeval van oorlog in de Tweede Kamer ter verantwoording werd geroepen, heeft hij o,.m. dit ge zegd: Ik zou aan den mini-ster willen vra gen, of hij de woorden die hem zoo deden schrikken, wel aandachtig heeft gelezen. .Wanneer de regeeringen, de misdaad van den oorlog willen ontkete nen", zoo beginnen die woorden. Is de Minister van plan een oorlog te ontkete nen?. Eris niemand ik hecht eraanditda-delijkte zeggen die dit van hem gelooft. Er is niemand die de Nederland- sche regeering daarvan nu verdenkt ofbeschuldigt, of het moesten de Communisten zijn, die in alles hespeuren de voorbereiding van een oorlog tegen Rusland. Mijnheer de voorzitter! I'k acht die voorstelling dom en dwaas, boosaardig en onverantwoordelijk". Met belangstelling hebben wij van deze verklaring, waarvan een gedeelte door ons gespatieerd werd, kennis genomen. Alleen, hierbij doen zich dadelijk een aantal vragen voor. Bt v., waarom heeft men dan van de zijde der S. D. A. P. bij het verzamelen van handteekeningen voor het petitionne ment, onophoudelijk den indruk trachten te wekken, dat het de bedoeling van de Regeering was een oorlog voor te bereiden? Waarom, als men zoo stellig overtuigd is van de vredelievende gezindheid der Regeering, dan zulk een hetze ontwikkeld, toen zij de middelen vroeg om den, vrede en de welvaart van on-s land en van onze Indien te verzekeren? Waarom, als de voorstelling dat de Regeering een oorlog zou wenschen te ontketenen dom en dwaas is, boosaardig en onverantwoordelijk, moest dan een der ■socialistische Kamerleden dreigen met het proclameeren der revolutie ingeval van 'mobilisatie? Niemand, zegt de heer Albarda, die onze Regeering verdenkt van oorlogszuch tige neigingen! Welnu, als dat vaststaat en het mag inderdaad als vaststaand worden aange nomen waarom staakt dan niet de S. D. A. P. haar dom en dwaas, haar boos aardig en onverantwoordelijk gestook, en waarom blijft zij -dan voortgaan met te spe len in de kaart van de eenige partij die wél oorlog wenscht, de Communisten? IN ALLE METALEN, als vest- en polsmodel. Jarenlange garantie. Doet Uw voordeel. Koopt bij ons. De politieke verhoudingen in Engeland. Bij de aanvullingsverkiezing die voor het Lagerhuis plaats had in het district Shipley (Yorkshire) ter voorziening in de vacature van het overleden arbeiders- lid Mackinder, werd de conservatief Lockwood gekozen. De conservatieven winnen derhalve een zetel. Naar aanleiding van deze overwinning der conservatieven seint Reuter ecu blijkbaar uit conservatieve bron komen de beschouwing, waarin wordt gezegd, dat de conservatieve winst, zoo spoedig volgend op de gemeenteraadsverkiezin gen, die de conservatieven een opzien barende overwinning op de arbeiders be zorgden, wordt opgevat als een aandui ding, dat de dagen der Labourregeering zijn geteld. Elk oogenblik kan zich een crisis voor doen, doch het is mogelijk dat de ronde tafel-conferentie, welke tot het nieuwe j jaar duurt, haar zal vertragen. De Belgische spoorlijnen aan de Ned. grens. De Belgische minister van het Verkeers wezen Lippens, wiens meening is go- vraagd over de geruchten, die den laat- sten tijd in de Nederlandsche pers de ronde deden betreffende den aanleg in Noord-België van spoorlijnen en instal laties met een strategisch doel, heeft dienaangaande de volgende verklaring afgelegd. Het zou allereerst gaan over een plan, dat ten doel heeft het aantal spoorlijnen, die Antwerpen en Esschen verbinden, tot vier op te voeren. Dit bericht is van el- ken grond ontbloot. De -havens van Ant werpen worden op het oogenblik bediend door twee goederenstations, Austruweel en Zurenborg. Volgens de plannen der regeering is een nieuw station ontworpen ten noor den der havenwerken, welk station be doeld is als concentratiepunt voor alle verkeer naar en van de havens en dat bestemd is om de twee bovengenoemde stations te vervangen. Dit station is reeds voor meer dan de helft gereed en zelfs in exploitatie. Er is een bijzonder spoorwegnet, ten einde overlading der passagiers-lijnen tegen te gaan. Te bginnen bij Austruweel zal in de spoorlijn AntwerpenEsschen geen ver andering worden gebracht: daar blijft dubbel spoor gelijk ook heden het ge val is. De Nederlandsche bladen schrijven eveneens strategische doeleinden toe aan de nieuwe spoorlijnen tusschen Mechelen en Antwerpen. Deze werken, die de spo ren tusschen de hoofdstad en Antwerpen tot zes (drie dubbele sporen) opvoeren, hebben geen ander doel dan de voltooi ing van een plan, dat reeds vele jaren voor den oorlog ontworpen is en waar over toenmaals herhaaldelijk in de bla den werd geschreven. Dat plan beoogt in het bijzonder tusschen Brussel en Ant werpen tot stand te brengen een dubbel spoor voor passagiers-sneltreinen en eveneens een dubbel spoor voor goede rentreinen. Ten slotte is er een dubbel spoor, dat een volkomen onafhankelijke lijn vormt en dat naar Antwerpen-Zuid loopt. Er zijn, naar men verder zegt, te Hove en Berchem doode sporen, die voor het economisch verkeer niet gerechtvaardigd zouden zijn en die emplacementen zou den vormen voor militaire doeleinden. Die installatie te Hove is van vóór den oorlog en is gemaakt in een tijd, toen men bang was, dat het station Antwer pen-Zuid bekneld zou raken. Zij dient op het oogenblik als opslagplaats voor oud- materiëel. Tot de opheffing er van is trouwens in principe reeds besloten. Het Nederlandsche blad, dat 'teerst de kwestie der strategische spoorlijnen op wierp, zinspeelde op de event, verdubbe ling van de lijn TurnhoutBaarle-Nas- sau. Er is geen sprake van een verdub beling dezer lijn. Zij voldoet en zal nog lange jaren voldoen aan de behoeften van het verkeer tusschen Turnhout en de Nederlandsche grens. De plannen onzer defensieve werken, aldus de minister, werden sedert gerui- men tijd door bevoegde autoriteiten be studeerd en vastgelegd. Er heeft zich geen enkele Fransche interventie voorgedaan. België is volkomen vrij in het organi- seeren van zijn militair statuut en wenscht dit te blijven. Zij, die het tegen deel beweren, zijn kwaadwillige geesten, voor belaste waarden,'s-GRAVENHAGE 6q j tegen beurskoers ■g OBLIGATION g die wantrouwen tusschen België en Ne derland willen zaaien. Samenzwering in Noord-Ifalië? Naar -gemeld wordt, hebben eenige da gen voor den verjaardag van den fas- cisten-opmarsch naar Rome, in verschil lende plaatsen van Noord-Italië arresta ties plaats gehad. In totaal moeten twin tig personen in hechtenis genomen zijn. Zij worden ervan beschuldigd, in sa menwerking met de Parijsche anti-fas cisten, een mis-dadigen aanslag tegen het regime te hebben voorbereid en zullen voor een speciale rechtbank terecht staan. Het onderzoek is deze affaire wordt nog voortgezet. UW ADRES VOOR EEN Telefunken Service station Groote Markt 32 - Tel. 367 - Goes Korte Berichten. Het eerste Russische bestuurbare luchtschip zal dezer dagen zijn eerste groote vlucht maken. Het luchtschip zal van Moskou een vlucht naar Zuid-Rus land maken. Het arbeidsbureau van Branden burg heeft een verbod uitgevaardigd, buitenlandsche musici te engageeren, daar de Duitsche musici al concurren tie genoeg ondervinden van de geluids films en de gramofoons. Alleen in geval van dringende nood zakelijkheid of krachtens een internatio nale overeenkomst zullen voortaan nog buitenlandsche musici geëngageerd mo gen worden. In Zuid-SIavië zal een belasting voor vrijgezellen worden ingevoerd. Vol gens een mededeeling van den minister raad zal deze belasing van ongehuwden van beide geslachten worden geheven. Daarentegen zullen de gezinnen met meer dan negen kinderen voortaan van alle belastingen vrijgesteld worden. De eerste helft van het loopende begrootingsjaar in Duitschland sluit met een deficit van 983 millioen mark, wat ongeveer aan de raming beantwoordt. Voor de rest van het jaar zijn nog -be zuinigingen tot een totaal van 137 mil lioen mark aangebracht. De werkloosheid te Antwerpen wordt -grooter. Volgens de' cijfers van het Intercommunaal Werkloozenfonds waren er aan werkloozen -ge-durende de week van 20 tot 25 October: in de metaalnijver heid, 782 tot 981; in de bouw- en meubel vakken, 816 tot 1010; bij het transport wezen 2109 tot 2929; in de diamantnijver heid 1943 tot 1950. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Spinazzola, een plaats van 12.000 inwoners in Italië, een hevige aardschok waargenomen, waardoor en kele huizen zwaar beschadigd werden. Er zijn echter geen slachtoffers te betreuren. Een tyfoon van buitengewone hevig heid beeft de eilandengroep Poelo Con dor (Indochina) geteisterd en zeer groote schade a-angeridbt. Een inlandsoh cipier en verscheidene gedetineerden zijn omge komen door het instorten van twee ge bouwen van de strafkolonie. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Alle huizen zijn onbewoonbaarde elec- trische centrale is geheel vernield; de tele grafische verbinding is verbroken; vaar tuigen van verschillenden aard zijn ge zonken. Christelijke Drukkerspatroonsbond. De Bond van Christelijke Drukkers patroons hield deze week te Utrecht een druk bezochte vergadering. Het voor- Binnenland. Vergadering van den Bond van Christ. Drukkerspatroons. Vereen, van Directeuren van Hypotheek banken tegen de pachtwetten. De waterleiding in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Komt er een eierenbesluit? Buitenland. Samenzwering in Italië? Een conservatief succes in Engeland. De aanleg der Belgische sporen naar Ne derland. naamste punt van de Agenda was de be spreking van het compromis van den Rijksbemiddelaar Mr S. de Vries Gzn. inzake het bekende conflict in de Ty pografie. De heer H. Diemer hield een openings rede, waarvan de grondtoon was: ook thans hebben de vereenigde christelijke drukkerspatroons in de allereerste en allervoornaamste plaats te letten op den eisch van het Christelijk beginsel, en zich niet door bitterheid over de onder vonden teleurstelling te laten leiden. Waar verwerping zou aansturen op den chaos, eischt ons beginsel dat te ver hinderen, al hebben wij voor de toekomst maatregelen te némen. Het Bestuur be sloot nog vóór de vergadering der Fede ratie op Dinsdag 11 November a.s., waar de eindbeslissing zal vallen, 'n afdruk van deze rede aan alle leden te zenden. Wie haar niet mocht ontvangen hebben, kan ze aanvragen bij den heer A. van Hae- ringen te 's-Gravenhage. Langdurig werd daarna gesproken over de voorgelegde collectieve arbeids overeenkomst, met de wijzigingen, aange bracht ingevolge het voorstel van den Rijksbemiddelaar. Het bleek, dat zonder uitzondering de leden zeer getroffen waren door de aan kondiging der algemeene staking. Half en half bejammerde menigeen het, dat de strijd nu niet was doorgegaan. De sta king zou toch zeker verloren zijn, aldu3 oordeelde men, door de vakorganisa ties. Thans vreesde men, dat over een klein aantal jaren wellicht herhaling zich zou voordoen. De heer J.H. van Lonkhuyzen, voor zitter der onderhandelingscommissie, ver dedigde breedvoerig aanneming van het compromis, waarbij hij de geschiedenis der laatste weken ophaalde. Aan de ver gadering werd toegezegd, dat het Bestuur het verplichte lidmaatschap en het Pen- sioenfonds vanaf heden in ernstige studie zal nemen. Er zal tegen gewaakt worden, dat door deze twee zaken, met de beste bedoeling in het leven geroepen, de per soonlijkheid, zoowel van den patroon als van den arbeider, in het gedrang komt. Een geheel nieuw licht is er thans op gevallen. Tenslotte werd met groote meerderheid besloten, om des beginsels wil, met ter zijdestelling van elke andere overweging het compromis te aanvaarden. Voor me nigeen beteekende dat een groote zelfover winning, maar waarbij het beginsel den doorslag gaf. De vergadering kenmerkte zich door een hoogst ernstige stemming van begin tot eind. De steun aan het aardappelmeel. De directie van de N.V. W. A. Schol- ten's Aardappelmeelfabrieken te Gronin gen heeft aan de regeering het volgen de telegram verzonden: „Hoewel geen bewonderaar van re- geeringssteun aan de aardappelmeet- industrie achten wij indien deze ver leend wordt niet alleen het A.V.B. te Veendam daartoe gerechtigd, doch even goed de particuliere en vrije coöperatieve fabrieken. Protesteeren tegen eenzijdige werkwijze der commissie en tegen stel selmatige uitsluiting dezer bedrijven." Het z.g. Avébé is: de Goöp. Ver. Aard- appelmeel-verkoopbureau der vereenigde Boerenfabrieken, gevestigd te Veendam, waarbij zijn aangesloten 15 ooöp. fabrie ken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1