Gemengd Nieuws. Rechtzaken Radio-Nieuws. delburf In de gemeenten Vestkapelle, Zoutelanda, Blggokorke en Koudekerke, In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat het werk zal bestaan in het verflauwen van bochten, het aanleggen van nieuwe wegvakken, het verbreeden van de kunstbaan tot ten minste 4.5 M. en het aanleggen van rijwiel- en voet paden. De Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Volgens de rekening over 1929 bedroe gen de uitgaven van de stoombootdion- sten op de Westerschelde f 646.639.17 en de ontvangsten f 472.384.92, alzoo een te kort van f 174.254.25, voor 1931 wordt een tekort geraamd van f252.550. In 1929 le verde alleen de lijn VlissingenBreskens een goed slot op en wel van f3194.72. Op de lijn VlissingenNeuzen was het te kort f52.395.65, op die van Neuzen naar Ilansweert f 64572.93, op die van Hans- weert naar Walsoorden f 37985.77 en op den tram dienst VlalceIlansweert f 22494.62. De dienst op de Ooster-Schelde leverde een tekort op van f 4130.42, voor 1931 wordt f 17000 kwaad slot geraamd. De veerdienst KortgeneWolphaarts- dijk bracht voor de Provincie een goed slot van f 16.044.32 en de veerdienst Veere Kamperland een kwaad slot van f 1080.88. Het reservefonds der bootdiensten steeg van f 937.250 tot f 1.618.426. Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten stellen voor om onder na der door hen vast te stellen voorwaarden en bedingen aan de Vereeniging tot be vordering van het Lager Tuinbouwonder- wijs op Zuid-Beveland te Goes in de kos ten van oprichting van een proef- en demonstratietuin voor éénmaal een bij drage te verstrekken van ten hoogste f 10.000. Door Ged. Staten is met ingang van 1 Januari 1931 benoemd tot goederen klerk bij den Provincialen Stoomboot- dienst te Terneuzen de heer F. G. M. Goedhals, aldaar. Middelburg. Middelburgsche IJ s c 1 u b. Onder voorzitterschap van den heer A. de Jonge hield bovengenoemde vereeniging gisteravond in de Sociëteit St. Joris haar tweede jaarvergadering. Bij de ingekomen stukken vond de voorzitter gelegenheid om uitvoerig stil te staan bij de in Noorwegen bestaande sin- telbanen voor ijsciubs en las hij voor hoe men zulk een baan kan verkrijgen, en wel door grint- of sintelbanen met water te besproeien en dit na bevriezing enkel') malen te herhalen. Spr. meende het aan te bevelen op een kleine oppervlakte, zoo mogelijk op het Molenwater, bij vorst een proef te nemen. Slaagt deze dan kan men later over de mogelijkheid van uitbrei ding beraadslagen. Na eenige bespreking ging de vergade ring accoord met het plan om een proef te nemen, waarvan de voorzitter als kos ten had genoemd f 25. De voorzitter deelde verder mede, dat de plannen die voor het vorig wintersei zoen bestonden nu zoo mogelijk in het ko mende zullen worden verwezenlijkt. Zoo lang men geen gelden heeft om een eigen baan te koopen moet men zich met een vest tevreden stellen. Men zal deze weer afspannen met draad, verder staan op het programma wedstrijden en zoo moge lijk een feest. Hierna legde spr. het huishoudelijk reglement over, dat overste Bierman voor het bestuur heeft ontworpen en waarmede het bestuur zich kan vereenigen. Na voorlezing bleek ook de vergadering geen bezwaar er tegen te hebben. De secretaris, de heer H. A. Enklaar. bracht vervolgens zijn jaarverslag uit. Dank bracht hij aan de heeren jhr Bo- reel, de Wilde en Reijnierse, die over de mogelijkheid van een eigen terrein bij Middelburg een gunstig verslag uitbrach ten, doch de gelden daarvoor zijn nog lang niet bijeen. Er werd eenig materiaal aan geschaft, wat ook voor later goed is. De penningmeesteresse, mevrouw Kooi man, bracht haar financieel verslag uit, waaruit bleek, dat dit jaar een voordeelig saldo van f 625.40 heeft opgebracht. De voorzitter stelde voor dit bedrag ge heel aan het reservefonds, dat thans f 400 groot is, toe te voegen, welk fonds later meer juist genoemd werd „Fonds tot «tinkten van oen eigen haan". Pit tooritel gaf nog al aanleiding tot besproking, maar werd tun slotte met overgroote meerderheid aangenomen. De aftredende bestuursleden werdeu bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag kwamen nog enkelo zaken in het belang van de goede regeling bij eventueel ijs naar voren. Men bleek niet algemeen sympathiek te staan tegen over het idee om als er weer geen ijs mocht komen toch iets voor de leden te doen bijv. door het organiseeren vau een kunstavond. Op een vraag uit de vergadering kon worden medegedeeld, dat het aantal hoofdloden thans 240 ongeveer bedraagt. Souburg. Loop der bevolking over de 2e helft van Oct 1930. Ingekomen: A. van den Broeke en ge zin, Loodweg A 158 van St.-Laurens; Mej. M. C. Pies, Vlissingsche str. B 292, Den Haag; J. Dingemanse, Nieuwstr. B 83, Middelburg; A. J. de Beer, Tuindorp, D 72, N.-Indië; P. de Wijze, Zandweg C 31c, Koudekerke; J. Westerbeek ^n gezin, N.- Vliss. weg C 176, Koudekerke; D. Come- lin, Vliss. str. B 260, Vlissingen; W. A. Abeleven, Gr. Abcele A 244, Middelburg; Mej. J. E. Comelin v. d. Vijver, Vliss. str. B 260, Oostburg; J. de Smit en gezin, Kanaalstr. A 52, Rotterdam. Vertrokken: J. v. d. Bosse en gezin, Zandweg C 40, naar Vlissingen; Mej. M. Sinke, Abeelscheweg C 229, Biggekerke; D. Picavet en gezin, Tuindorp D 89, Vlis singen; A. W. Geluk, Kanaalstr. A 50, Wemeldinge; N. de Pagter en gezin, Nieu we Vliss. weg C 171a, Ritthem. Serooskerke (W,). Een groote schare was j.l. Woensdagavond in het ruime kerkgebouw der Geref. Kerk, alhier bij eengekomen, toen te 7 uur de heer P. A.brahamse, Voorzitter der J. V. 'e ver gadering op de gebruikelijke \vi' '"jen de en daarna 't woord gaf aan den plaat selijken predikant Ds W. F. M. Linde boom, tot het uitspreken van een propa- gandarede voor de J. V. en de M. V. over het onderwerp „Bloeiend Leven". Dikwijls is do jeugd bezongen en vaak is verheerlijkt de mooie tijd van het bloei ende leven. Wat is heerlijker dan jong zijn, écht jong zijn en met volle teugen te genieten van 's leven lentetijd? Hoe ouder een mensch wordt, des te meer heeft, en leeft hij in jeugdherinneringen. Maar anders staat het met de jongeren. Alles moet nog komen in hun leven en wordt soms ongedeeld verwacht. Toch geeft het leven den mensch niet, wat hij er van verwacht. Vele mensehen worden daardoor vroeg oud. De grootste kunst des levens is innerlijk jong te zijn en te blijven. Dat kunnen zij door wier leven van de wieg tot aan het graf loopt de gouden lijn der genade. Zonder een predicatie te houden richt te spr. zich aan de hand van Gen. 49 2224 tot de jonge menschen met een woord van opwekking, bemoediging en bezieling. Spr. vergeleek de jeugdvereeni- gingen bij den vruchtbaren tak van een wijnstok aan een fontein, die al maar ranken uitzendt, die rijke vruchten dra gen, maar de zware trossen doen de slan ke ranken ootmoedig ter aarde buigen, inplaats dat zij zich verheffen op de kos telijke vrucht, die zij torsen. Daarna werd het beeld veranderd, overeenkomstig Ja cob's zegenbede over Efraïm en Manas- se, in dat van een stevig' blij venden boog. De jeugd werd krachtig opgewekt geen voet aan de tegenpartij te geven, den vijand vooral geen pijlen aan de hand te doen, waarmee hij het Christendom kan gaan bestrijden, maar wel zélf den boog te nemen en zich te gaan oefenen in het spannen van den boog, in het spannen van den geest èn van den wil èn van de kracht door den arbeid op de J. V. en de M. V. Aanhoudende studie der beginselen is noodzakelijk, maar nutte loos als onze zwakke handen niet ge sterkt worden door de handen van den machtige Jacobs. Dan zal de haat der wereld zich tegen ons richten. Maar dan zal er ook kracht zijn om den zwaren strijd aan te vangen, vol te houden en met een overwinning te eindigen. Met een krachtige opwekking tot oprichting der 'trage handen en der slappe knieën besloot spr. zijn bezielende rede, die on der groote aandacht werd aangehoord. Met een kort woord van dank sloot de Voorzitter deze uitnemend geslaagde ver gadering. „Verboden te rooken in de nabijheid van het vliegschip". Kapitein Christiansen heeft het raadzaam geoordeeld aan de buitenzijde van de Do X op Schelling- woude deze waarschuwing te laten bevestigen, daar velen nog niet schijnen te weten, dat door de vleugels de henzinetoevoerleidingen. voor de matoren gaan. AtntmoMlen. E«n auto-fbandiet, Woensdagavond kwamen drie personen, n.l. K, v. Dalen, R. de Nooijer en A, v, Dalen, allen alhier woonachtig, per rij wiel gereden, op den rijksstraatweg aan de rechterzijde op het fietspad, uit de richting Goes. Ter hoogte van den Jacob- polder, nabij den Sloedam, gemeente 's-H.-Arendskerke, kwam een vrachtauto uit tegenovergestelde richting, welke reed aan den Imkerkant van den straatweg en den laatstgenoemden persoon A. v. Dalen aanreed. Hij werd met zijn rijwiel van het fietspad geslingerd en bloedend verwond aan zijn linkerbeen en beide armen. Do vrachtautobestuurder reed door en trok zich van deze aanrijding niets aan. De aangeredene werd door den heer J. C. v. Wijk, die juist ter plaatse passeer de, naar zijn woning vervoerd. Direct werd Dr v. d. Bijl ontboden, die den toestand van v. D. zoo ernstig achtte, dat hij hem met zijn auto naar het gast huis te Middelburg overbracht. De politie alhier en te 's-Heer Arends- kerke hebben de zaak in onderzoek. Gudeiande. Woensdagavond had de eind- les plaats van den cursus in het sortee- ren en verpakken van fruit. De leider dhr A. W. Buteijn heette de jury bestaande uit de heeren Ir A. W. v. d. Plasche, P. Oele en dhr P. Polderman; benevens de cursisten hartelijk welkom en deelde mede, dat door enkele personen prijzen beschikbaar zijn gesteld, zoodat deze avond het karakter van een verpakkings wedstrijd zal dragen en elke cursist eeu prijsje zal ontvangen. Er zal gepakt wor den volgens Amerikaansch systeem, doch in veilingskisten. Nu is het gebruik van houtwol toegestaan, doch de vruchten mogen hiermede niet in aanraking ko men. Hierna ving de wedstrijd aan. Na afloop kon de j- bij monde van Ir v. cl. Fmsche zijn vciaoening uitspreken over het geleverde werk, en alle 17 cursisten een diploma en een prijs uitreiken. De onderwijzer werd gefeliciteerd met dezen uitslag en de wensch uitgesproken, dat hij mag hebben medegewerkt om de fruit teelt in deze omgeving tot meerderen bloei te brengen. Een der cursisten dhr J. Wis- kerke dankt allen die hebben meegewerkt tot het slagen van dezen avond en schenkt als blijk van waardeering dhr Buteijn namens de leerlingen een fraai scheerétui. Deze dankt de cursisten hier voor en spoort de leerlingen nog aan vooral te doen aan ziektebestrijding om dan het geleerde in practijk te brengen en verklaart hiermede den cursus go- sloten. Schore. De diaconie der Ned. Herv Kerk alhier heeft besloten de pacht hun ner landerijen over 1930 te verlagen met 25 pet. voor die pachters welke betalen vóór 1 Januari 1931 en met 15 pet. voor degenen die na dien datum hun pacht- penningen voldoen. Donderdagmiddag was het peil van het po'derbinnenwater ruim 10 cM. lager dan twee: dagen te voren. Doordat de wind naar het Oosten is gegaan, is de water stand bij eb in de Schelde veel la.ger geworden terwijl ook het tij gunstiger is dan in het begin van deze week. Door de sluizen wordt 'dan ook zeer veel water uit den polder naar zee afgevoerd. HeinkenszanÉL Londerdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig dhr. A. Simonse Bz. met kennis geving. De voorzitter deelt mee dat de oude keien uit het Clara's-pad zijn verkocht. Vastgesteld wordt de pensioengrondslag van de ambtenaar van den Burgerleken Stand op f 220 en van den ambtenaar uitsluitend belast met de huwelijken op f 20 met ingang van 1 Jan. a.s. De Koninklijke goedkeuring is ver kregen op do raadsbesluiten betreffende de belasting in 1931. Met algemeene stem men wordt besloten de Instructie voor 't hoofd en het personeel dei O. L. School te wijzigen. Met algemeene stemmen wordt eveneens besloten tot aankoop van een zijkantweg gelegen tusschen het Clara's- pad en station. Na uitvoerige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten tot inrichting van het archief volgens het systeem van de vereeniging van Neder- landsciie gemeenten, wat een jaaxlijksche contributie aan genoemde vereeniging met zich meebrengt van f 35. Besloten wordt accoord te gaan met de schattin gen der gronden en boomen die noodig zijn tot uitbreiding van het Provinciaal wegenplan in de richting Heinkenszand 's-IIeerenhoek. Na breedvoerige bespreking wordt besloten een gedeelte der dorps straat te verlagen en te verbeteren. Met 4 tegen 2 stemmen wordt besloten om deze verbetering te doen uitvoeren ge deeltelijk met vlamoven-steen indien dit niet hooger komt dan met eerste soort klinker. In principe wordt besloten tot wijziging in de huisnummering en tot aankoop van eipailleplaatjes voor de num mering te gebruiken. Wemeldinge. Gisteren is een rund van den landbouwer K. alhier in de weide doodgeschoten, doordat het dier zich lij zijn overbrenging naar den s'al zoo woe t aanstelde dat e 1 zoor. van voorneem 'cc 1. udbouwer nogai ernstige kneuzingen 'op liep. Door de sleepboot „Egalite" werd het sleepconvooi van de sleepboot „Rijn en Schelde" alhier binnen gebracht door dat laatsIgenoemde boot wegens machine- breuk ter hoogte van Wemeldinge niet verder kon. Door het bergingsvaartuig „Zeehond" is het aardappelscheepje van Schipper Storm, dat met machinobreuk aan den i grond was geraakt vlot gesleept en al- hier binnen gebracht. Kapeffle. In het Veilingsgebouw kwamen gisterenavond da pachters van verschil lende gronden bijeen om in verband met den noodtoeslan-t op Land- en Tuinbouw, gebied te geraken tot pachtvermindering voor 1930. Besloten werd een commissie voor verdere regeling te benoemen be staande uit de heeren H. Evorsdijk, D. Ganseman, D. Rouw, P. Paardekooper en A. Dommisse. Na een korte bespreking werd besloten een vermindering aan tu vragen van 25 pet. Do Burgemeester een stom meling. Uit de Raadsvergadering van Uxlen bij de behandeling van de be grooting De heer Van ICessel: Ik heb niet gezegd, Jdat u een stommerik zijt. De voorz.Dat hebt gij wel gezegd. De heer Van Kossel: Dat is niet waar; zeg mij dan waar ik het gezegd heb? De voorz.: Bij Jan van den Avoort in (den winkel en b,ij heeft het mij zelf gezegd. De heer Van Kessel: Telefoneer dan eens naar Jan van den Avoort. De voorz.: Ik bedank u wel, mijnheer Van Kessel, ik ben uw knecht niet. Voor mijn part, ik geef er niets om al zegt u dat ik een stommerik ben, ik weet wal mij te doen staat. De inbreker te Roosendaal. De te Roosendaal aangehouden Belg, ver dacht van. de aldaar in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegde inbraken, heeft hekend hiervan de dader te zijn. Het mooie succes, dat de politie mef de vlugge arrestatie van den dief had behaald, is echter weer totaal bedorven door dit heerschap zelf, da,t Donderdag- Wond tusschen 6 en 7 uur kans heeft gezien door het raampje van zijn cel uil het politiebureau te ontsnappen. Begun stigd door de duisternis wist hij aan de nasporingen van de agenten, die even later bemerkten, dat de vogel gevlogen vems, tc ontkomen. Te 8 uur gisteravond was men er nog niet ingeslaagd hem te pakken te krijgen. Straatroovers te Over sell ie. Uit Overschio wordt, gemeld: Het is de politie gelukt do hand to leggen op twee zeer bekende types uit hel nachtleven van Botterdam D. en B„ die zich op den Kanaal weg te Overschio als straatroovers hebben ontpopt. Toen do heer M. zich langs dezen weg huiswaarts begaf, werd hij door hen beiden aange vallen en berooid van zijn horloge en verschillende papieren, waarna zij hem met chantage dreigden. Deze liet zica geen angst aanjagen en heeft onmiddellijk aan gifte gedaan. Daarna zijn de mannen aan gehouden. Het horloge en de papieren werden op de beide verdachten gevonden, Een arme r ij k e. Dezer dagen j ■zakte bij den ingang van hot kerkhof to Bolonga een armelijk gekleede oude man in elkaar. Het Groene Kruis vervoerde fhem naar het ziekenhuis, waar hij bij aankomst al overleden bleek. De dienst doende ambtenaar zocht 's mans zakken na om zijn identiteit vast te stellen en vond daarbij tot zijn groote verbazing 17,000 lire aan contanten en voor meer dan een iriillioem lire aan effecten. De Wan bleek een tachtigjarige oud-slager te zijn. Oplichtingmet waardeloos Bankpapier. Woensdagmiddag hoeft te Roosendaal oen Zwitser, door met waarde loos bankpapier te betalen, op een tweetal plaatsen getracht geld los te maken. In hotel Goderie bestelde hij kamers en pre senteerde een bankbiljet van honderd mark, waarop hij geld terug ontving. Ach teraf bleek den hotelhouder, dat de man hem een vooroorlogsch bankbij et in de handen had gestopt, waarom hij de mare chaussee waarschuwde. Deze wist den man spoedig op het station te arresteeren. Het bleek, dat hij op dezelfde manier ook bij den hotelhouder Merks aan het werk was geweest. Ook van dezen had Wij door het in betaling geven van een bankbiljet van honderd mark geld welen los te krijgen. Het grootste doei bleek nog in zijn bezit. Een gestoorde feestavond. Men meldt uit Nieuwersluis: Dinsdagavond gaven de leerlingen der Hollandsche en West-Indische opleidingen bij het depót Politietroepen een afscheids avond in verband met hum aanstaand ver trek naar de compagnien der politietroe pen, hiw te land® en naar Curasao. He* zeer uitvoerige programma dat door deze leerlingon was samengesteld, kon slechts voor een gedeelte worden ten uitvoer gebracht, omdat tijdens het feest dringend hulp werd verzocht door eenige polder besturen uit den omtrek in verband mot het overstroomingsgevaar der dijken, ver oorzaakt door den hoogen waterstand van de Vecht. Zoo'als vanzelf spreekt gaf do depöt-comniandant kapitein Vermeulen, die met zijn toogovoegden officier, bene vens de echtgonooten dezer officieren, den avond bijwoonde, onmiddellijk laat dit avondfeest -te' doen eindigen en in plaats daarvan, gevolg te geven aan het gedane varzook tot hulpverlooning. De mi litairen van voornoemd depót, dio oven te voren lustig feest vierden, rukten dan ook spoedig en klaarblijkelijk met evenveel genoegen uit, om gewapend met schoppen en andere gereedschappen, te trachten de overstrooming tegen te gaan. Op klompen naar bed. Men meldt uit West-Knollendam aan het Volk: Tengevolge van den aanhoudenden re genval is het hier lang geen droge boel. Integendeel, het is overal water, wat j'e ziet. In de Dorpsstraat gaat het verkeer een 50 M. over planken en ladders. In verschillende huizen staat meer dan 15 c.M. water. Men loopt, als men naar bed wil, op klompen tot voor de slaapstee, trekt daar de klompen uit en stapt dan in bed. In de Dorpsstraat staat het Zaan- water over de volle breedte van huis tot huis. Dit is nu de derde keer al in dit najaar, dat het water zoo hoog staat. Als men nu bedenkt, dat ten gevolge van het water in de woonkamers de kachel niet gestookt kan worden, begrijpt men, dat het voor de bewoners lang geen pret je is. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 5 November 1930. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Rijden met een motorrijtuig zonder licht: F. G. to Serooskerke f 5 of 5 d. Fietsen zonder licht: A. M. te Arne- inuidon: berisping. Idem, H. J. 13. to Vlissingen f 5 of 1 w. tuchtsch. Rijden mot eon voertuig zonder licht: II. G. te N.- en St Joosland f 5 of 5 d. In de provincie Zeeland In strijd han delen mot het Reglement op do wegen en voetpaden: A. de K. te Mcliskerko f 5 of 5 d.; ,L. W. te Ritthem f 6 of 5 d. Te Middelburg buiten do daartoe be stemde bakken wateren: W. P. J. B. en P. J. W., heiden te Middelburg, ieder f 3 of 3 d. Door den officier van Justitie is hooger beroep aangeteekond tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 27 October j.l., waarbij A. J. van S., 35 jaar en P. J. van S., 29 jaar, oesterwer kers te Ierseke, werden veroordeeld, resp. wegens wederspannigheid en mishande ling van een ambtenaar gedurende do rechtmatige uitoefening van zijne bedie ning, ieder tot 1 maand gevaigenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, van een maand en f 25 of 5 dagen hechtenis. Programma van Zondag 8 Nov. HILVERSUM, 298 M. VARA-uitz. HUIZEN, 1875 M. KRO-uitz. 8.00—9.15 [Gramofoonplaten. 12.15145 Conc<rl door het KRO-sextet. 1.452,30 Gra- mofoonplaton. 5.00 Gramofoonplaten, 5.40G.C0 Journalistiek weekoverzicht, 61.001—6.45 Concert, viool, zangeres. 8.0011.00 Concert door het Salonor- 'kest. DAVFNTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 1.20—2.20 Orkestconcert. 5.05 Orgelspel. 7.05 Pianospel. 8.05 Gramofdonpl. 9.65 Concerl, orkest, bas, zang, cello, liedjes. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 9.20 'Orkestconcert en piano. 12,50 Gramo foonplaten. Concert 6.5) Gra mofoonplaten. 9.05 Conccr, Vocale e.i instrumentale solisten. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Kapt. Christiansen in de salon van de Do X met do kanarie, die hij voor het vertrek uit Friedrichshafen ten geschenke kreeg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6