No. 33 Vry'dag 7 Novemlier 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Niemeijer's Hendrikse Co's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Buitenland. fi-m. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland enbaai-löbök jy) toet Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende GQUP0NS EN LOSSINGEN worden verzilverd deor M l*» van een isuiaat te laande wo- )e Breskens De ooT- Ikend. Ver- In vertoefde lor de Jus- Irzoek in te an brand. 1 d w a c fa- vember a.s. Jhter-Briga- A. Bur- |ng over de landbou- ïdskerke n. zonder be- lederik Mil- van Goes kehuwd met (der beroep, Apolonia 's Graven- dienstbode, kn Jan van Haarlem, j Elisa Mas- (sterdam, v. Anna Ma- ader beroep 347. Lau- naar Goes. Lger, water- 1 Rotterdam, lOnderdelin- I, naar Gel- 1E. Adriaan hroep, naar (bergen, op- Hendriks- |misse, huis- d. Goeska- ks-Schrijver, kerke, Oost- Bhr. M. Wil- (geleden in J. van der |dag wapper- er een op- iris en zijn ld om door worden in en versierde soneel was bet bizonder Ir Willeboer dezen zoo |s een zeld- ebroken een nw en liefde lleerende dit Je. Spr. her- tir. D. J. van zou -het friet boer daar te heder is hem Jen, niet ver- nu een ge- wendende iet den beer |len die ook is hom dit lis het perso- |wien h(j zün overhandigde |een passend loor al deze en hem wns Deze dag Jlce gemaakt -lom naast do lo burgerij en kstologmm te fflcMuinb uw- Plasscho. mor de avond Directeur-Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. tl. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHTIIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3, Losse nummers 10.05 Pr IJ s der Advertentie n: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ei. Bi] abonnement belangrijk» korting. v Socialisten en landsverdediging. Het heeft toch zijn goede zijde gehad, dat de heer Albarda over zijn beruchte uitlating inzake de houding van de S. D1. A. P. ingeval van oorlog, eens terdege aan den tand werd gevoeld. De geesten worden nu openbaar. De heer Albarda heeft getracht zjch hr af te maken, door te zeggen dat hij niet de Nederlandsche regeering op het oog had, maar na hem zijn er anderen gekomen die wat meer licht over deze historie hebben verspreid. Het orgaan van den linkervleugel der S. D'. A. P., dat het met de uitlegging die da heer Albarda aan zijn uitspraak gaf Volstrekt niet eens blijkt te zijn, heeft reeds uitgesproken dat een duidelijke uit spraak van de Partij, een uitspraak die voor ons land wel „gevaar beduidt", noodzakelijk is. De afdeeling Utrecht III van. de S. D. A. P. hoeft een onderzoek gevraagd naar de mogelijkheid om vasten vorm te geven aan wat Aibarda uitsprak; (tegen den oorlog, alle middelen, ook buiten wette lijke noodig); aan wat de afdeeling Rot terdam VII wenschte: (massale dienstwei gering en het uitroepen der algemeene werkstaking ingeval van oorlog) en wat de heer J. ter Laan met instemming van het congres eischte: (bij afkondiging der mo bilisatie de revolutie te proclameeren). En alsof d'at alles nog niet genoeg was, komt nu de „Blijde Wereld" het orgaan der religieus-socialisten met de verkla ring: „In onze ontwapeningsactie hebben wij steeds gezegd, geen oorlogsmacht te willen hebben, ook niet tot nationale verdediging, maar te willen volstaan met een veiligheidsmacht, die alleen politiewerk zal hebben te verrichten en geen leger zal zijn in den gewonen zin. Dat wil 'dus zeggen, dat wij geen 'e n 'k e- len oorlog aauvaarden. Zeker leeft bij een groot deel der partijgenoo- ten de gedachte: Fen regeering, die een oorlog verklaart, zij bet op volkomen wettige wijze, zal niet op ons'kun nen rekenen! Op religieus-socialis tische gronden voegen wij eraan toe: Wij ia.ten ons ook geen oorlog opdrin gen, niet meesleuren in de worsteling van verschillende statengroepen, wij aanvaarden het gevaar, dat een leger over de grens ons land binnenvalt, zon der op gewapend verzet te stuiten, bo ven het risico van een verdedigings oorlog. Welk gevaar bet grootste is? Wij doen niet aan kansberekening en zouden ook het grootere gevaar en lij den willen aanvaarden, om onze handen rein te kunnen houden van alle oorlogs- werk. Zonder strijd en offer wordt geen ideaal tot werkelijkheid." Dit alles laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wanneer de Regeering als in 1914 de mobilisatie afkondigt, om ons land buiten den oorlog te houden zoo mogelijk, of als b.v. een geweldadige poging gedaan mocht worden om in onze Indien het Neder landsche gezag te vernietigen en daar als b.v. in Rusland een revolutionnaire heil staat te stichten, en de Regeering neemt daartegen de noodige maatregelen, dan 'kan zij er op rekenen dat zij idaarbij door de S. D. A. P. in den rug zal worden aan gevallen. Zoo althans wenscht het een groot deel van de S. D'. A. P. Is dat ook de wensch van de leiders? Wenschen zij zulk een heillooze en voor vrede en welvaart hoogst noodlot tige houding met hun gezag te dekken? Met belang» eliing wach'en wij af welk antwoord hierop zal worden, gegeven. Terecht verklaarde het orgaan der linksch-socialisten: „Aan alle verwarring stichtende aarzeling en haLslachtigheid op dit punt moet nu eindelijk eens een eind komen". De verhooging van den schoolplichtlgen leeftijd in Engeland. Da wet op de verhooging van den schoolplichtigen leeftijd van 14 tot 15 jaar is voor de tweede maal in het Lagerhuis besproken. Minister Trevelyan zeide, dat hij de wet voor de Kerstvacantie aange nomen wenschte te zien om haar op 1 April in werking te doen treden. Tegen over de onkosten stond, dat ongeveer 300.000 kinderen een jaar lang van de arbeidsmarkt zouden genomen worden, wier plaatsen door ongeveer 150.000 werkeloozen konden ingenomen worden. Het half millioen kinderen, dat een jaar lang verder onderricht en ontwikkeling zou ontvangen, zou overigens in enkele jaren de vruchten van de wet plukken. Sir Eustace Percy, de vorige minister van onderwijs, stelde verwerping van de wet voor, op grond van de overweging, j dat de onkosten niet te overzien waren j en in zulk een zwaren crisistijd niet mochten gevraagd worden. In tegenstel- i ling met den minister betoogde Sir Eus- j tace, dat de maatregel den levensstan daard van den arbeider naar omlaag zou halen en de werkloosheid nog doen j toenemen. j Voor de liberalen sprak Percy Harris, j die de wet in beginsel goed vond, doch j uitstel vroeg van den datum 1 April, om dat de gemeente- en schoolbesturen, vooral ten platten lande, op dien 'datum onmogelijk gereed konden zijn met den bouw en de inrichting der nieuwe of verbouwde schoollokalen. De Duiische landbouw tegen de meest- begunstigingsclausule. Te Berlijn hebben de voorzitters van de kamers van landbouw van heel Duitschland vergaderd. De vergadering heeft een resolutie aangenomen waarin een radicale verandering van de Duitsche handelspolitiek wordt verlangd en wel in dier voege dat met het beginsel van meestbegunstiging eens voor al wordt ge broken. In dien geest zal men ook trach ten invloed op de regeering te oefenen. Vechtpartij in de wandelgangen der Fransche Kamer. In de wandelgangen der Eransche Kamer is het gisteren, kort voor de ope ning van de zitting, waarin het groot de bat over de buitenlandsche politiek aan de orde zou zijn, tot een hevige vecht partij gekomen. De hoofdredacteur van de „Liberté", Aymard, bad in een artikel over de bui tenlandsche politiek Leon Blum, den leider der socialisten, een landverrader genoemd en hem uitgenoodigd, persoon lijk in de wandelgangen van de kamer te verschijnen. Aymard verscheen nu inderdaad gis terenmiddag in de wandelgangen, verge zeld van enkele vrienden en hij bedreig de sommige socialistische afgevaardig den, die daar ook aanwezig waren, met zijn wandelstok. Het kwam tot een hevige woordenwis seling en ten slotte tot handtastelijkhe den, waarbij Aymard door de ruit van een venster den tuin in werd geworpen, zoodat hij gewond werd. Ook afgevaardigde Marsais (Seinede- partement) liep lichte verwondingen op. Hij kon echter later, na verbonden te zijn, aan de kamerzitting deelnemen. Toen een zaalwachter zich in het geval mengde en tot orde aanspoorde, kreeg hij een vuistslag in het gezicht. Het in grijpen van de garde républicaine was noodig, om de orde te herstellen. Aymard werd door den quaestor ver zocht, het gebouw van de kamer te ver laten, waaraan hij ten slotte voldeed. De Amerikaansche verkiezingen. Uit New-York werd gisterenavond ge meld: Volgens den laatsten stand der verkie zingen zijn voor het huis van afgevaar digden 217 republikeinen, 213 democra ten en een lid van de boeren en arbei derspartij gekozen. Van 4 districten zijn de definitieve uitslagen nog niet bekend. Het is echter zeker, dat een democra tische meerderheid niet kan worden ver wacht. De afgevaardigde van de boeren en ar beiderspartij zal vermoedelijk op de wip komen te zitten en dus grooten invloed kunnen oefenen. Hetzelfde geldt voor den senaat. De ontwapeningsconferentie De Russische gedelegeerde Litwinoff herinnerde er, in zijn reeds gememoreer de verklaring ter openingszitting, aan, dat hij in de vroegere zittingen der voor bereidingscommissie steeds opnieuw ge wezen bad op het dreigend gevaar van 'n nieuwen wereldoorlog. Men heeft hem toen een pessimist ge noemd; sindsdien valt een sterker verzet tegen ontwapening te constateeren. De militaire uitgaven van vijf groote mo gendheden zijn echter sterk gestegen De Russische delegatie ziet er van af, het complex harer ontwapeningsvoorstel len than3 opnieuw uiteen te zetten, zij wil hier enkel verwijzen naar haar vroe gere voorstellen betreffende reserven en oorlogsmateriaal. Maar, volhardt de meerderheid der commissie te dien aanzien in haar nega tieve houding, dan zal de sovjet-delegatie openlijk demonstreeren ,dat zij zich voor de verdere werkzaamheden der commissie niet meer interesseert. Omtrent bet incident, dat zich in de openingszitting beeft voorgedaan, toen de voorzitter, Jhr Loudon weigerde dein. het Engelseh uitgesproken redevoering van den leider der Sovjet-delegatie Lit winoff in het Fransch te doen vertalen, heet het nader, dat vooral de pers hef- - tig protesteerde tegen dit besluit van den voorzitter, omdat men aan de perstafels het niet geheel onberispelijke Engelseh van Litwinoff vrij slecht had kunnen vol gen. Toen de voorzitter bij zijn besluit bleef, verlieten bij wijze van protest de aanwe zige journalisten de zaal. In de perska mer vonden zij echter den Franscben tekst van de rede van Litwinoff, die bun door den persienst der Russische delega tie werd verstrekt. Na eenigen tijd keerden de journalis ten dan ook weer in de zittingszaal te rug. Petroleumbronnen in Hannover aangeboord. De aangeboorde petroleumbronnen op de Lüneberger heide in het Noorden van Hannover op een diepte van 1000 meter wettigen naar het „Volk" meldt, de verwachting, dat zij de behoefte van geheel Duitschland aan petroleum, ben zine en benzol zullen dekken. De Prui sische staatsregeering heeft derhalve dit gebied van den Amerikaanschen concessionaris Racky gekocht. De verdere ontginning zal door den staat geschie den. Korte Berichten. Reuter deelt officieel mede, dat er bij de mijnramp te Ohio 94 dooden zijn. In een mijn te Nottingham (Eng.) vond een ernstig mijnongeluk plaats, waardoor een mijnwerker werd gedood en dertig gewond. De Griekscbe ex-dictator Pangalos js thans naar bet Huis van Bewaring overgebracht, zulks in verhand met do enkele dagen geleden door de autoritei ten verijdelde revolutiepoging van zijn aanhangers. Uit Montenegro worden groote overstroomingen gemeld. Alle Montene- grijnsche rivieren zijn buiten baar oevers getreden. De lager gelegen dee- len des lands staan geheel onder wa ter. Het spoorwegverkeer is op som mige trajecten onderbroken. Woensdag is bet in bijna heel Bel gië vrij koud geworden en in den nacht van Woensdag op Donderdag beeft bet in bet centrum en oosten van het land reeds flink gevroren. In de Ardennen viel gisteren de eerste sneeuw. Naar te Montevideo verluidt, staat er tegen 10 November in Uruguay een revolutie voor de deur. De leider van d9 opstandigen heeft een leger van gewa pende burgers georganiseerd, dat uit de grensstad Rivera naar Montevideo zal beschikbaar zijn gesteld, zoodat deze optrekken. Het opzeggen van hypotheken op landelijke eigendommen. Op vragen van het Tweede Kamer lid Weitkamp: I. Is het den minister bekend, dat in landbouwkringen, voornamelijk in Zee land, groote onrust heerscht wegens bet, naar aanleiding van de huidige land- bouwcrisis, opzeggen van vele hypothe I ken op landelijke eigendommen? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid 1 maatregelen te nemen, ten einde door wettelijke voorziening of tijdelijken steun, te voorkomen, dat de landbou wers door de dreigende moeilijkbeden ten onder zouden gaan? heeft de minister van binnenlandsohe zaken en landbouw geantwoord: I I ICdUIIC J PER HALF ONS 1. Uit het ter griffie der Kamer neer gelegde afschrift van het rapport van den rijkslandbouwconsulent te Goes is gebleken, dat een groote onrust wegens bet opzeggen van hypotheken op lande lijke eigendommen in Zeeland niet heerscht. Het opzeggen van hypotheken heeft geen grooteren omvang aangeno men dan in normale tijden het geval is. 2. In verband met het bovenstaande meent de ondergeteekende, dat het ne men van maatregelen achterwege kan blijven. Na den overval op Curacao. Op vragen van het Tweede Kamer lid F. Vos: Is de aanklacht tegen kapitein Borren door de regeering gelast? Zoo ja, waarom is dan met dezen of ficier niet tevens zijn chef oud-gouver neur Fruytier aangeklaagd? Is het juist, dat de heer Fruytier bij het vooronderzoek oorspronkelijk wei gerde om op bepaalde vragen te ant woorden, daar hij daarover eerst rugge spraak met de regeering moest houden. Was bet de regeering bekend, dat deze oud-ambtenaar voornemens was dezo houding aan te nemen, en had de re geering daaraan haar goedkeuring ge hecht? heeft de minister van koloniën, mede namens den minister van justitie, ge antwoord: Vraag 1. Wordt ontkennend beant woord. Vraag 2. Behoeft in verband met het voorgaande geen beantwoording. Vragen 3 en 4. Hieromtrent is der regeering niets bekend; in verband daar mede behoeft het laatste deel van de vierde vraag geen beantwoording. Steun aan de aardappelmeelindusfrie. Het Corr. Bureau verneemt, dat een wetsontwerp betreffende den steun aan dé aardappelmeelindustrie het Departe ment beeft verlaten. Het „Hbld." teekent bierbij aan: Wij berinneren in dit verband aan ons bericht dat een regeeringcommissie van drie bezig is, een eventueel cre- diet aan de aardappelmeelindustrie voor te bereiden. Wij kunnen in aansluiting op dat be richt dan ook de verzekering geven, dat bedoeld wetsontwerp de voorziening in dat crediet behelst. Hieruit volgt dan dus, dat de regee ring de aardappelmeelindustrie niet wenscht te steunen door middel van verplichte menging van tien procent aardappelmeel door het meel voor de broodbereiding, doch door het verlee- nen van credieten ter financiering van de groote, vrijwel onverkoopbare hoe veelheden aardappelmeel. De combinatie maal- en menggebod voor tarwe plus menggebod voor aard appelmeel is dus van de baan. Behoudens goedkeuring door de Ka mers, zal de tarwe dus worden gehol pen zij het ook niet meer in d i t jaar door een maal- en menggebod en de Veenkoloniale aardappel door eredie- tes. Binnenland. Voorloopig Verslag over de begrooting van Justitie. Het Lager 'Onderwijs in Zeeland. De vlasindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dr A. H. de Hartog tot boogleeraar te Amsterdam benoemd. Steun aan de aardappelmeel-industrie. De vee-uitvoer naar België op 16 Novem ber weer gedeeltelijk toegestaan. Buitenland. Uitbreiding van den leerplicht in Enge land. Geen democratische meerderheid in Amerika. Idioten en achterlijke kinderen. Gisteren vond te Utrecht plaats de ver gadering der Vereeniging tot Christelijke opvoeding en verpleging van idioten en achterlijK.e kinderen. Na opening door den voorzitter, Drol. Dr Gh. G. Aalders, van Amsterdam, wees de secretaris, de heer Joh. X. de Lange van Ermeio, op het feit, dat het volgend jaar de vereeniging, die in 1891 werd opgericht, 4U jaar zal hebhen hestaan; dit jubileum zal op 3 Maart 1931 eenigszms feestelijk worden herdacht. Gpr. wees op den rijden zegen, die de vereeniging in den loop van veer tig jaar mocht ondervinden. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde o.m. dat in 1929 i)r H. G. Olde- boom als gen.-directeur van 's-Heerenloo te Ermeio vervangen werd door Dr G. Moolhuizen, gendesheer aan die stichting, terwijl in diens plaats tot geneesheer werd benoemd Dr H. Dekker, officier van gezondheid te Ede. De vereeniging kon in het aigeloopen vereenigingsjaar rustig doorgroeien. Het aantal verpleegden, in 1928 12ö3, steeg tot 1300. Aanmerkelijke stijging zal 1930 te zien geven door da uitbreiding van Lozenoord te Ermeio en de Dr Mr Willem v. d. Bergh-stichting te Noord wijk; daardoor komt er weer plaats voor 100 verpleegden. Het aantal contribuanten voor het suppletiefonds der stichtingen steeg van 6017 tot 6236. Op 31 Dec. waren in de stichting werk zaam in totaal 66 mannen en 2avrou wen. Het verslag van den penningmees ter, Mr L. Stadig te Amersfoort, wees aan, dat de balans der vereeniging sluit met een eindbedrag van f 2.205.U16.93, de verlies- en winstrekening met f 191.103.32. Aan giften en legateD ontving de vereeni ging f 10.200. Beide verslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. J. Hagenbeek te Rotterdam en Joh. T. de Lange te Ermeio, werden herkozen. In de commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester werden benoemd de heeren J. H. Kok te Kampen, B. Goos- sens en Mr Joh. H. Scheurer. Door Prof. Dr J. Waterink van Am sterdam werd een inleiding gehouden over de inrichting van een Paedologisch Instituut, uitgaande van de vereeniging. Referent toonde aan, de noodzakelijkheid en de mogelijkheid van een dergelijk In stituut. Het bestuur zal deze zaak verder onder oogen zien. Door den heer v. d. Berg werd de vergadering met dankzeg ging gesloten. ONS VEE WEER NAAR BELGIS. Ministerieels beschikking. De „Maasbode" verneemt uit Brussel, dat 16 November de Belgische grens weer gedeeltelijk zal opengesteld worden voor den invoer van Nederlandsch vee. In dit verband zal overmorgen in de „Moniteur" een ministerieel besluit ver schijnen, bepalende: le. dat de invoer van herkauwers van Nederlandsche her komst weer is toegelaten vanaf 16 No vember aanstaande, op conditie, dat de te importeeren dieren gedurende een mi nimum van 24 uren onmiddellijk voor den export naar België geplaatst worden on der controle van den bevoegden Neder- i landschen inspecteur-veearte in door den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1