DE ZEEOW Iest, 4» TWEEDE BLAD. PAULS OFFER. Brlsven uit de Residentie. FEUILLETON. Uit de Provincie. ak S oet20°/o gelegen- I'. Tel 168. DISSEL IER 1930, |r te Kloe- MEUL- ^.n de Er- bren Heer JNSTEIN, 3n goed ïdel, tozenhou- tire, Mah. |ffonnière, n Buffet, akist, ant. |fels, Cra- Stoelen, in lijst, andere Petro- llantaarns l, waarbij Van Len in ijzeren Ibehooren, |iur, Meu- /loerklee- |ntbijt- en en En- Japansche loos, Glas- Tinwerk, s, 8 Tuin- 5 met fen Luid- in, Potten, 8 fchotels, 32 topjes en |l. Schaal- igèregoed Pendule, lijmes en livenscha- 1 Novem- :ijd 45 Jaar, ef. Gem., ■R |ven onder van dit VAN MAANDAG 3 NOV. 1930. No. 29. Sociaal-democraten zijn soms van die echte brave zielen. In „Het Volk" trof me de vorige week een plaatje, waarop te zien was Isabel Mac Donald, de doch ter van Engeland's eersten Minister, die de opening van het Parlement bijwoon de. Zij wordt daar voorgesteld als: per sonificatie van het stoere werkersvolk te midden der geuniformde en met juweelen behangen rijken". Voelt men de tendenz van zulk een voorstelling? Men had er ook onder kun nen zetten: in Engeland gaat ook de dochter van den eersten Minister, die so cialist is, naar de opening van het Par lement en geeft ons, Nederlandsche so ciaal-democraten, daardoor een lesje. Maar dat deed men niet, dat kwam niet in de kraam te pas. Deze tegenstelling was veel mooier: de eenvoudige S. D A. P. als vertegenwoordigster van het stoere werkersvolk tegenover de rijken in uniform en met juweelen. Nu weet ieder, die wat verder ziet dan zijn neus lang is, dat die tegenstelling absoluut valsch is en niets anders be doelt, dan om te speculeeren op de kort zichtigheid van de massa. We hebben in het soc.-democratisch hoofdorgaan ook een flinke kiek van den Engelschen koning gezien. Wanneer komt er nu ook eens een van onze Ko ningin? Of moet dat eerst wachten, tot we ook hier socialistische ministers hebben? Daar lijkt me de wind nog niet erg gunstig voor, hoewel de heer Vliegen de zer dagen in de Kamer verzekerde, dat er in zijn partij heel wat fatsoenlijke menschen zitten. Wij hebben er trouwens nog nooit aan gedacht, om dat zelfs maar te betwijfelen. De Kamer heeft de vorige week de Pachtwet behandeld. Een belangrijk, maar moeilijk werk. Nu wilde de Regee ring in die wet ook een artikel opnemen, waarbij de geldigheid van bepaalde rege len gebonden was aan het feit, dat de pachter zich tegen nadeel verzekerd had. De bedoelde maatregel is niet in de wet gekomen. Met name van Anti-Rev. zijde heeft men zich tegen de opname er van, op verschillende gronden, verzet. Die gron den waren deels van juridischen, deels van practischen aard. Maar, gezien het feit, dat men onder de sociaal-democra ten zulke fatsoenlijke lieden heeft, kwam het sociaal-democratisch hoofdorgaan aan zijn lezers vertellen, 'dat de veronderstel ling wel niet te gewaagd zou zijn, dat de principieele bestrijding van de verzeke ring door den heer Zandt aan het ver zet der anti-revolutionairen niet vreemd geweest zal zijn. Is de vondst niet schitterend? Maar ook de sociaal-democraten, de vrijz.- dem., de liberalen, de communisten, de roomschen, de chr.-historischen stem den tegen dat artikel! Zijn die dan ook al verslagen door de principieele bestrij ding der verzekering door den heer Zandt? En dan daarbij, de heer Zandt heeft in hef, geheel geen principieele be strijding van de verzekering gegeven. Hij heeft alleen gezegd, dat hij stemming over het artikel zou vragen, omdat de ver zekering er in stond en daar was hij te gen. Dat was alles. Vóór hem hadden Dr Beuuier en de heer v. d. Heuvel hun be zwaren al geponeerd Doch gelijk gezegd, onder de sociaal democraten. zijn van die echte brave zie len, die alles zoo zuiver aanvoelen en die zoo nauwgezet er tegen waken, om een ander toch maar geen verkeerde din gen in de schoenen te schuiven. We hebben daar ook weer een mooi staaltje van beleefd bij de interpellatie van den leider der S. D. A. P., den heer Albarda, over de radio-censuur. De soc.- democraten willen die censuur weg heb ben, nu ze er zelf te veel kennis mee maken, hoewel ze indertijd er braaf aan meegewerkt hebben om die censuur in de Radio-wet vast te leggen. Dat waschi Vrij naar het Engelsch. 63) o— „Niemand zal beweren, dat men er iets goeds uit kan leeren; maar liet is heel knap. En ik moet zeggen, dat jij van alle menschen de laatste mag zijn, om er Paul Seaton minder om te achten. Als je er plezieor in hebt het hart van een man te breken, beste kind, dan moet je het doen; maar dan moet je niet be ginnen te huilen, als de smak meer stof en lawaai maakt dan je verwacht had. Breken is een lawaaiig werkje, of het nu een theekopje of iets anders is, wat je onderhanden hebt," „Maar Paul heeft zich nooit aan cynisme schuldig gemaakt", hield Isabel vol. „Dat deed hij ook niet tot jij, hem zoo maakte. Zooals je weet, ben ik nooit erg op Paul Seaton gesteld geweest; maar ik heb altijd getracht een rechtvaardig oor deel te vellen en in dit geval ben jij meer schuldig dan hg, naar mgn mee ning. Niet, dat ik daarom ook maar iets minder over ja denk, hoor kind, ik zou al het water van de zee niet af. Doch een mensch kan veranderen en dat kan nie mand hem beletten, doch dan heeft hij niet het recht om van een ander te eischen, dat deze nu ook dadelijk ver andert. Daarbij past zoo iemand, die verandert, toch ook wel eenige beschei denheid. Doch de S. D. A. P. en beschei denheid zijn er twee! De heer Albarda is tegen een preven tieve radio-censuur. Minister Reymeren met hem de rechterzijde in de Kamer is er voor, omdat men meent, dat die cen suur niet gemist kan worden. Maar wat deed de heer Albarda nu? Hij zette dit betoog op: men is voor de radio-censuur, omdat men zich verzet te gen het opkomen en den bloei van nieu we politieke stroomingen, omdat men vreest, dat die stroomingen hen kunnen wegspoelen. Dat is natuurlijk een dwaas betoog, want dan zou men ook voor de censuur op de drukpers enz. moeten zijn. Even goed, als het dwaas is, om te beweren, dat door een behoorlijke radio-censuur de geestelijke goederen en geestelijke vrij heden worden aangetast. Als men Teun de Klepperman zijn mond wat snoert met zijn dikwijls flauwe, dik wijls ook onbeschaafde praatjes, is dat dan aanranden van een „geestelijk" goed? Dan heeft de leider der S. D. A. P. toch al een heel vreemd begrip van het woord geestelijk! Maar het schijnt nu eenmaal een soort socialistische taktiek, om het zoo voor te stellen, of de geestelijke vrijheden van ons volk niet veilig zijn bij die volksgroepen, welke de godsdienst niet zien als iets bij komstigs, maar wel als beheerschend. De heer Albarda was zoo vriendelijk, om het hullen van politieke beschouwin gen in een godsdienstig kleed (alleen reeds in deze gedachtencombinatie zit 'n grove verdachtmaking!) een „toilet" te noemen. Misschien zou men hier kunnen herinneren aan het woord, dat de klee- ren den man maken, maar dat behoeft niet. Aan die zijde is men er steeds maar op uit, om alles, wat niet strookt met eigen (onfeilbare!) meening, niet alleen af te keuren, maar het ook voor te stel len al3 opkomende ui.t lags en onedele motieven. Bet is te dragen omdat men de men schen kent en eveneens hun spraak, maar als Christenen mogen wij ons wel voor zulke dingen wachten, ook onder elkan der. Wij moeten als Christenen trachten steeds eerlijk te zijn tegenover onze be strijders en ook tegenover elkander. Geen strooppotten-systeem en ook geen afmaak systeem. Nu ik dit schrijf, wil ik besluiten met een opmerking over een speciaal geval. We hebben onlangs bijna een typogr af en- conflict in ons land gehad. Onder hen, die zich over den gang van zaken zeer bezorgd hebben gemaakt, behoorde ook de heer H. Diemer. Deze, die nu direc teur van een drukkerij en dagblad is, bekleedde vroeger in de arbeidersbewe ging een voorname plaats. Wat hij op merkte over het conflict in de typogra fie, bezorgde hem een felle reprimande in „De Gids", het orgaan van het Chr. Nationaal Vakverbond. Over het geschil in kwestie spreken we hier niet, maar wel moet het ons van het hart, dat het ons leed doet in „De Gids" den heer Die mer aangerand te zien met uitdrukkingen als: hij toont zich de echte kapitalist; hier is de renegaat aan het woord; de oud-vakvereenigingsbestuurder, die hier als kapitalist zijn macht tentoonspreidt, enz. Moet het zóó onder Christenen? Dan ziet het er m.i. onder ons heel slecht uit. En daarom zeg ik dit. J. H. 1iW>: ny.w&WBiiCT VERBETERING IN HET ZAKEN LEVEN? De berichten uit het zakenleven al dus het „Nederlandsch Weekblad" be ginnen wat schaarscher te werden. Men spreekt niet zoo menigvuldig meer van de malaise als weleer en hier en daar spatten reeds vonkjes op als bewijs, dat er weer vuur in het economische leven geblazen wordt. Rubber weet zich op het thans bestaan de niveau gemakkelijk te handhaven en toont zelfs neiging tof stijgen, nu het pro- op jou leeftijd misschien hetzelfde heb ben gedaan; maar wie kaatst, moet de bal verwachten." Isabel zuchtte'en haar tante vervolgde: „Met opzet heb je de liefde van dien jongen man versmaad en al zijn idealen verwoest; maar toch kijk je verbaasd, als hij van zijn kant de wereld tracht te bewijzen, dat- de liefde zwak en alle idealisme dwaasheid is. Het is eenvou dig het natuurlijk gevolg van jou daad-" „O, tante Caroline, wat moet ik be ginnen „Niets. Er valt niets te beginnen; mis schien had 'them meer tot eer gestrekt, als hg gezwegen had en zgn leed voor zich gehouden, maar het is in ieder geval erg menschelg'k om te schreeuwen als de pijn ons te erg lijkt om te dragen en ik kan het hem niet zoo erg kwalijk nemen. Als iemand mg had behandeld, zooals jij Paul hebt behandeld, dan ge loof ik, dat ik een dergelijk soort boek had kunnen schrijven en ik geloof, dat ik het gedaan zou hebben ook." „Maar Paul is zoo anders." Lady Farley glimlachte. „Anders dan ik, bedoel je! Lieve kind, je moet niet vergeten, dat hg je verloofde was, ter wijl ik slechts je tante ben en je be schouwt ons dus uit verschillenden ge- cedé van rubberbestrating aan practiscbe uitvoerbaarheid begint te winnen. Suiker ziet zich ontlast van een voor raad groot 1.500.000 ton, waardoor con sumptie en productie momenteel onge veer in evenwicht zijn gekomen en de koers voor suikeraandeelen gaat lang zaam weer naar omhoog. Radio-artikelen, die in Augustus zich zoo gunstig hebben onderscheiden, van wege de toegenomen uitvoer, hebben in September dien roep bevestigd door met f 1.66 millioen het record van Augustus te verbeteren. Oliewaarden die een zwaren druk van de zijde der Sovjet-Unie moeten door staan, kondigden dezer dagen voor het hoofdfonds (Koninklijke) aan, dat ook dimaal weer op een dividend van 24 pot. kon worden gerekend enmaar waar om deze reeks nog verder aan te vullen? De stemming op de markt is al veel beter en hier en daar zelfs bemoedigend. Er is reden te gelooven. dat het leed ge leden is. Middelburg. De toestand bij de hulp brug, welke is aangebracht bij de wer ken tot verandering van de Langeviele- buitenbrug is nog verre van rooskleurig. Wel mag men er nu weer te voet pas- seeren, doch men vrage niet h o e de pas sage is. Komende van de zijde der Zandstraat is men verplicht over twee niet al te breede balken te loopen, wil men al thans bij hevige regenbuien niet door groote plassen wandelen. Een flink plan kier, minstens even breed als de nood brug zelve is een groote noodzakelijkheid. Niet minder dringend voorziening is noodig inzake de verlichting, die nu de PZEM, na voorafgaande waarschuwing, de nood-electrische verlichting heeft weg genomen, bestaat uit twee weinig licht gevende petroleumlantaarns. De vraag, wie hier maatregelen moet nemen, willen wij buiten beschouwing laten, maar dat men hier .moet zorgen voor afdoende verbetering, staat voor ons vast. Zaterdagmiddag werd de Graven straat in rep en roer gebracht doordat in een der woningen het mes werd ge trokken. De werkman K. M. was aan die woning gekomen, waar zijn vrouw, die hem en zijn kinderen heeft verlaten, bij haar zuster vertoefde. Er ontstond tus- schen de echtelieden een woordenwisse ling, als gevolg waarvan M. zijn vrouw met een mes een vrij ernstige wond aan den hals toebracht. Op medisch advies werd de vrouw, die vrij veel bloed had verloren, per brancard naar het gasthuis overgebracht, waar bleek, dat de wond niet levensgevaarlijk was. M. had zich na het gebeurde verwij derd maar werd spoedig door de politie aangehouden, terwijl het mes, waarmede de steek is toegebracht aan het bureau werd gebracht en aldaar in beslag werd genomen) M. kon na verhoor en opgemaakt pro ces-verbaal op vrije voeten worden ge steld. Voor de a.s. Woensdag te houden raadsvergadering zijn o.m. de volgende ingekomen stukken ter visie gelegd voor de leden: Een opgave van de namen der perso nen, die vallen onder de wachtgeldrege ling bij de meelfabriek. Mededeeling, dat B. en W. adhaesie hebben betuigd aan het adres van de Kamer van Koophandel aan den Minister van Waterstaat inzake den spoortijd voor de Stationsbrug. In dit adres wordt er op gewezen, dat tot 5 October de brug 15 minuten voor en 10 minuten na het vertrek van een personentrein moest ge sloten blijven. Nu is dit geworden 10 m. voor het vertrek, voor enkele drukke trei nen 15 m., doch na het vertrek is het gesloten zijn opgeheven, met uitzonde ring van enkele posttreinen. Tegen do nieuwe regeling voor het vertrek heeft de Kamer geen bezwaar, doch de nieuwe regeling n a het vertrek der treinen, geeft veel ongemak. Reizigers moeten nu soms 8 tot 10 min. wachten in weer en wind tot één of meer schepen de brug zijn doorgevaren. De ambtenaren van den Rijkswaterstaat verdedigen dit met het oog op de groote vermeerdering van het aantal treinen, doch dit was op 15 Mei j.l. reeds een feit. Eenige wijziging kan zichtshoek. Maar de menschelijke natuur is in alle gevallen vrijwel gelijk en als ze een harden klap krijgt, dan volgt er een terugslag. Ik geef toe, dat het eenigs- zins onopgevoed vijn mijnheer Seaton is, om onze gastvrijheid te misbruiken door „copie te slaan" uit onze fouten en ge breken. Bittere teleurstelling toont ons vaak eerst het ware karakter van een mensch." „U zult wel gelijk hebben." „Ongetwijfeld, lieve Isabel, heb je je leelijk jegens Paul Seaton gedragen; en het was een natuurlgke wraak, vind ik, om de menschen te toonen 'in de persoon van zgn heldin hoe harte loos een vrouw kan zgn. Ik kan werkelijk niet inzien, dat jij eenigen grond voor klachten hebt, hoewel dat van andere personen uit zijn bezoek niet beweerd kan worden." Isabel ging naar haar kamer en schrei de of haar het hart zou breken. Zij alleen begreep volkomen, hoe subtiel Pauls wraak was; en in het begin meende ze, dat de straf grooter was dan ze kon dra gen. Nadat het geheim van Anges Grey's identiteit was uitgelekt, stuurde Paul Seaton den volgenden brief aan huis: „Lieve vader, als noodzakelijk worden erkend, doch dit rechtvaardigt nog geenszins de tegen woordige regeling, die aan het reizend publiek veel last veroorzaakt. De Kamer wil zich bepalen tot het verzoek om voor niet-motortreinen komende uit de rich ting Vlissingen na het vertrek 5 minu ten en voor die uit de richting Roozen- daal 10 minuten spoortijd te verzoeken, al zou het zeker aangenaam zijn als ook voor de motortreinen enkele minuten meer speling werd gegeven. Vervolgens mededeeling, dat adhaesie is betuigd aan het adres der Kamer van Koophandel aan de Tweede Kamer om alsnog op de Staatsbegrooting een post te brengen voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Mid delburg. Het reeds gepubliceerde adres tegen het afstaan van de voormalige vleesch- hal in het Stadhuis voor Raadskelder, uitgaande van de Afd. Middelburg en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en slij ters met twee adhaesiebetuigingen, een van 29 vrachtrijders en een van 29 za kenlieden. Een verzoek van den heer A. Drijdijk, directeur van de Electrobioscope om de belasting op de publieke vermakelijkhe den voor bioscopen terug te brengen van 20 op 15 procent, zooals ook van andere uitvoeringen wordt geheven. Op 2 April besloot de gemeenteraad geen schoollokaal beschikbaar te stellen aan de Vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op' Geref. grondslag. Ged. Staten gelasten echter, zooals wij reeds hebben bericht, dat de gemeente alsnog hare medewerking zal verleenen. Verleden jaar werd aan de IJsclub Mid delburg de beschikking gegeven voor het winterseizoen 19291930 over de vest tuschen Noordpoort en Koepoort. Thans vraagt het bestuur eenzelfde beschikking voor het seizoen 1.930-1931. B. en W. stel len voo?? die beschikking op dezelfde voorwaarden te verleenen. Vlissingen. Zaterdag had de jaarlijfc- sche uitreiking plaats van Medaljes, Ge tuigschriften en Gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de Maatschappij „De Schelde". 5 Ambtenaren, 3 Bazen en 52 Werklie den hebben in den loop van dit jaar deze diensttijden volbracht. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenscben aan de jubilarissen, wer den uitgereikt: De Gouden Medalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" met bijbehoorende gratificatie, voor 40- jarigen dienst aau 3 Ambtenaren, 2 Ba zen en 17 Werklieden, n.l.: J. Bouma, P. F. v. Overbeeke, H. F. Som- meling, O. M. Kok, D. Luijten, C. J. Ardewijn, L. F. Barentsen, A. J. Eve- raers, P. Hollebrandse, C. Kokelaar, P. Loefcemeijer, G. J. v. Maasbommel, J. jPieterse, A. Bolderman, A. Roelofs, P. A. v. Schagen, C. Sinke, J. Sohier, J. 'Steenaard, A. Versluijs, K. de Waard, E. Weug. De ZilverenMedalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" met bijbehoorende gratificatie, voor 25- jarigen dienst aan 2 Ambtenaren en 1 Baas, n.l.: J. Blanken, J. Dekker en U. G. B. ten Hoopen. De Zilveren M e d a 1 j e met ver- eerend. getuigschrift van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, en gratificatie van de N.V. Koniiïk lijfee Maatschappij „De Schelde", voor 25-j arigen 'dienst aan de volgende 35 Werklieden: J. J. Adam, J. Bakker, D. W. Blom, N. Bosschaart, J. Bosse- laar, W. Bostelaar, P. C. v. d. Buusa, B. C. Compeer, J. F. CrucQ, J. E. v. Dierendonck, G. v. d. Driest, E. E,verse, W. Fleurbaaij, W. A. Goeman, K. C. Groen, A. Groenenberg, J. de Hamer, W. F. Helm, P. J. Jansen, J. de Kam, M. II. Kloos terman, P. Kortekaas, D'. Labruijere, A. G. Leeflang, D. Monnier, M. Mulder, J. ,de Nooijer, J. Ova, A- Petieit, P. J. v. |d. Peijl, P. Provoost, A, Schets, P. M. Verstelle, W. Wouterse, C. de Zwart. In totaal werden tot nu toe uitgereikt aan 219 Ambtenaren, Bazen en Werklie den de Gouden Medalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor 40-jarigen dienst. 92 Ambtenaren en Bazen de Zilveren Medalje van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" voor 25-jarigen dienst. Het zou me leed doen, als u van een derde moest vernemen, dat ik het pseu doniem Angus Grey heb aangenomen. Ik weet, dat „Schijn en Wezen" niet een boek is, waar u van zult houden mis schien houd ik er zelf wel niet van maar ik wilde u er toch even aan her inneren voor u er een oordeel over velt, dat menschen, die bitter teleurgesteld zijn, gemeenlijk niet in de stemming zijn om het evangelie van vrede en welbeha gen te prediken. Ik wil u ook nog verze keren, dat hoe bitter ik ook in andere menschen teleurgesteld mag zgn de eerbied, die ik steeds gekoesterd heb voor uw geloof en dat van moeder, me bij zal blijven tot op mijn sterfbed. Laat niets, wat u zult lezen op de bladzijden van „Schijn en Wezen", u hieraan doen gaan twgfelen. Uw liefhebbende zoon, Paul Seaton." Mevrouw Seaton schreide over den on- gelukkigen auteur van het boek, als ze zich alleen waande, en ze wenschte troost te schenken aan het verbitterde hart, dat zoo in opstand was gekomen. Johanna vond de strekking van het boek verkeerd, maar ondanks zich zelf vond se het knap geschreven; en de dominee 701 Werklieden de Zilveren Medalje met vereerend getuigschrift van de Ne derlandsche Maatschappij voor Ngverheid en Handel voor 25-jarigen dienst. 18 Ambtenaren, Bazen en Werklieden de Gratificatie der Mg voor 50-jarigen Idienst. Krabbendijke. Woensdag vergaderde de Gemeenteraad. Naar aanleiding van do opzegging van een aangegane geldleening bij de Boeren Leenbank tegen 1 Jan. '30 stellen B. en W. voor eenzelfde bedrag te leenen k 354 pet. tot 1 Jan. ,31, mede vanaf 1 Jan. '31 k 4J4 pet. af te lossen in 24 jaar. De nieuwe aangegane geld leening geeft over drie maanden van 1930 een besparing van pl.m. f 550 en van 1 Jan. '31 een van pl.m. f 500 's jaars ten bate der gemeente, tegenover de leening bij de Boerenleenbank. Dhr Vogelaar brengt in dit verband ter sprake een on waar persbericht. De voorz. antwoordt, dat hij met 'de pers niets heeft te maken. Hoofdzaak is, dat de notulen juist weerge ven wat gezegd en besloten is. Na nog eenige discussie hierover be sloot de Raad een geldleening aan te gaan k f 70.000 en f 22.000 a 3K pet., respectievelijk voor wegenverbetering en gasbedrijf voor den tijd van drie maan den over 1930. Vervolgens een leening van f67200 a pet. vanaf 1 Jan. '31 af te lossen in 24 jaar, definitief voor wegenverbetering bij de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten. Wijzigingen in gemeentebegrooting en Gasbedrijf, dienst 1930 werden met alge meens stemmen vastgesteld. Sluiting. Wemeldinge. Hedenmorgen is door de motorsleepboot „Dorus Rijkers" met ge scheurde zeilen alhier binnen gebracht het met steen geladen en naar Middel burg bestemde klipperschip „Drie Ge broeders" van Werkendam. Het met zand geladen en naar Bel gië bestemde sleepschip van schipper v. Duinen liep bij het binnenvaren op een meerstoel, waardoor het voorschip der mate beschadigd werd, dat een noodre- paratie moest worden aangebracht, waar na de reis kon worden voortgezet. Het sleepschip „Phenix Rhenan 6" is buiten Wemeldinge aan den vlakken hoek door hevig stormweer overvallen en van de boot losgeslagen. Door de over slaande golven kreeg het schip veel wa ter in en is door de bemanning verlaten, welke op de boot „Badenia 19" is over gegaan. De sleepboot „Alice" en „Dorus Rykers" zijn van Wemeldinge vertrok ken en hebben het schip in de haven van Zijpe binnen gebracht. Loop der bevolking over de maand October 1930. Ingekomen: G. G. Bek en gezin van Dordrecht, naar B 57. J. Holland, van Eindhoven naar Bonzij weg G 23. Joh. van Es, van Ierseke naar Dorpstraat A 45. M. Pieterse, van Ierseke naar Oost hoek C 2b. A. W. Geluk, van Oost- en West-Souburg naar Dorpstraat B 187. Vertrokken: Aa Weststrate naar Dor drecht, Hooge Nieuwstraat 26rood. J. Klap, naar Ierseke, Kaaistraat B 396. Ca. Dagevos, naar Kloetinge, Tervaten D 34. A. W. F. Waardenburg en gezin, naar Laren (N. H.), Noorderstraat 56. Kapelle. Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig dhr v. d. Have met kennisgeving. De voorz. deelt mee, dat de bouw van bet schuurtje achter het bestaande post kantoor is gegund aan de laagste der in schrijvers, de firma D. van Maris alhier voor f 423. Dhr M. de Klerk, benoemd hoofd der openbare school te Kapelle berichtte zijn benoeming aan te nemen en in dienst te treden Januari 1931, de onderwijzer dhr A. G. Bruinshoofd eveneens, in dienst treding zoo mogelijk in December. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres voor betere verbinding van de Zeeuwsche eilanden met de provincie Zuid-Holland. Namens de commissie, belast met het onderzoek van de gemeentebegrooting '31 bracht dhr v. d. Graaff rapport uit. De commissie wil den post straatverlichting met f 200 verminderen en den memorie- post volgno. 87a voor een te vormen op haaldienst verhoogen met dit bedrag. In ontvangst en uitgaaf volgde vaststelling op een bedrag van f 72.595,25. was de eenige, die de zaak onbevooroor deeld beschouwde en besefte, dat leed wel een reden is voor bitterheid, maar geen excuus. Toen hij en Johanna op een Maandag morgen een lange wandeling maakte, merkte de laatste op: „Het is een erge teleurstelling voor me geweest, nu het boek, dat Paul zijn heele leven van plan is geweest om te schrijven, een boek is geworden als dit; ik had zoo iets heel an ders van hem verwacht; maar toch kan ik het Paul niet zoo kwalijk nemen als Isabel. Ofschoon Paul degeen is, die het boek geschreven heeft, is het Isabels wreedheid, die hem er toe gebruikt heeft, het zoo te doen; want ik weet ze ker, dat ze wreed is geweest, ofschoon Paul er zich niet over heeft uitgelaten." „Mijn kind", zei dominee Seaton, „ik kan niet inzien, dat eenige onvriende lijkheid van de zijde van Isabel Pauls houding in deze zaak kan rechtvaardi gen. Niemand doet iets verkeerd zon der om de een of andere reden ertoe in verzoeking te komen; maar die verzoe king is nooit grooter dan we weerstaan kunnen en het is onze plicht den weg tot ontsnapping te benutten, die God ons aangeeft," (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5