No. 29 Maandag 3 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. v Afdoend antwoord gswenscht. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 NOVEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Provinciale Staten van Zeeland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goec. Tel.; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentiOn: 1i regels 21.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. In „De Roterdammer" behandelt de heer Diemer enkele vragen die zijn gaan rijzen in verband met het conflict dat onlangs in het drukkersvak dreigde uit te breken. Gevraagd wordt o.m.: ging het Christe lijk Nationaal Vakverbond accoord met de wijze waarop de staking is aangekon digd? „Deze was, aldus de heer Diemer, naar onze meening in strijd met de Wet op het Arbeidscontract en in strijd met het be ginsel der Christelijke vakbeweging. De collectieve arbeidsovereenkomst is niet een contract in den gewonen zin van het woord. Binnen haar grenzen worden de contracten aangegaan voor de afzonder lijke individuen. De arbeiders zelf had den hun dienstbetrekking moeten opzeg gen met den gebruikelijken opzeggings termijn in dit bedrijf van veertien dagen. De vakbonden echter hadden niet het recht het voor hun leden te doen, noch om af te wijken van de voorgeschreven veertien dagen. De patroons konden dan ook van hun arbeiders, indien de sta king was doorgegaan, schadevergoe ding eischen bij den rechter. De Chris telijke vakbeweging is er volkomen juist altijd prat op gegaan, dat zij bij even- tueele staking altijd den opzeggingster mijn in acht zou nemen. Men beriep zich dan bijvoorbeeld op Psalm 15:4. Wij herinneren er aan, dat bij de be handeling van de Wet op het Arbeids contract, alle sprekers behalve de so ciaal-democratische, het voor den opzeg gingstermijn opnamen. T a 1 m a wel zeer sterk. De vader van de wet op de Arbeids overeenkomst, Prof. Mr H. L. Drucker uitte zich zeer kras: „Bij andere par tijen zijn er, die meer of minder erken nen, dat er toestanden, omstandigheden in het leven kunnen zijn, waarin men het den arbeider niet kwalijk kan ne men, al staakt hij zonder inachtneming van den opzeggingsermijn. Maar er is buiten de sociaal-democratie geen partij, die het maakt tot een algemeen leer stuk, tot een universeel geldenden regel voor iedere arbeidsovereenkomst, dat de arbeider ieder oogenblik, waarop hij dit wenscht, of in zijn belang acht, een gesloten overeenkomst kan schenden. Dit is misschien dan de sociaal-demo cratische leer, ik moet dit vermoeden, omdat de leider der sociaal-democrati sche fractie hier in de Kamer die leer verkondigt. Ik zeg, dit is misschien de sociaal-democratische leer, maar zeker is, dat het is anarchie. Het is een anar chistische leer, welke in een georden- den staat m.i. niet kan worden aan vaard." Onze vraag is nu: Keurt het Christe lijk Nationaal Vakverbond dit verlaten van den principieel afgebakenden weg goed? Als van 14 dagen onwettig kan worden overgegaan op acht dagen, waarom dan nog niet verder afglijden? De zaak is van niet gering belang. De groote strijd over de kwestie van den opzeggingstermijn is uitgestreden met socialisten en revolutionairen in den tijd der wilde stakingen. Wij hadden gehoopt dit verleden niet weer terug te zien. Volgens ons is er geen tweeër lei recht, een recht voor rustige tij den, waarin niets den vrede stoort en een ander, hetwelk zou kunnen worden toe gepast, wanneer een conflict dreigt op het terrein van den arbeid." De vraag hier aan de orde gesteld is van zeer gróót belang. De toekomst van onze Christelijke Vak beweging staat hier op het spel. En wij hopen dan ook, dat een duide lijk en afdoend antwoord van de zijde van het C.N.V. niet zal uitblijven. Wij hebben reeds eenigen tijd geleden onze verwondering uitgesproken over het feit, dat de Ned. Ghr. Graf. Bond de aan gekondigde staking voor zijne rekening nam en wij voegden daaraan toe, dat het ons nóg meer onbegrijpelijk voorkwam, dat het Chr. Nat. Vakverbond hierbij zijn vollen steun had toegezegd. Sinds bevatte het orgaan van het G. N. V. wel een zeer persoonlijk en zeer onbehoorlijk artikel tegen den heer Die mer, een artikel, dat men eer in de »o- cialistische dan in de Christelijke pers zou verwachten, maar van de groote vra gen die bij dit conflict aan de orde wa ren, werd met geen woord gerept. Toch zal het noodig zijn, dat hierop een duidelijk antwoord wordt gegeven. Het gaat hier niet alleen om het w e 1- z ij n, maar ook om het z ij n van onze Christelijke vakbeweging. De Antwerpsche tentoonstelling. Nu de wereldtentoonstelling te Antwer pen op het punt staat te worden geslo ten, is men aan het rekenen gegaan ten einde de belangstelling van het publiek in cijfers te kunnen omzetten. Reeds is berekend, dat er voor een be drag van 30 millioen francs aan toe gangskaarten voor de tentoonstelling is verkocht, zoodat het aantal bezoekers op ruim zes millioen kan worden geschat, dat js ongeveer twee millioen meer dan op de tentoonstelling te Brussel in 1910. In die 30 millioen francs zijn niet inbe grepen de 7 millioen francs, welke de 166.994 abonnementen opgebracht heb ben. De ontvangsten van de afdeeling Vlaamsche Kunst hebben meer dan twete millioen beloopen, waaruit dus blijkt, dat deze tentoonstelling door zeven tót ach- honderdduizend personen is bezocht. Dreigende regeeringscrisis in Engeland? In politieke kringen wordt te Londeo de mogelijkheid van een nederlaag der regeering in het lagerhuisdebat van mor gen levendig besproken. Wanneer alle leden van het lagerhuis, die afwijzend staan tegenover de werk- loozenpolitiek, tegen de regeering stem men, zou deze zeker een nederlaag lij den. Tot de tegenstanders van deze politiek rekent men niet alleen de conservatie ven en liheralen, maar ook de minder heidsbewerking in de arbeiderspartij, de onafhankelijke arbeiderspartij. Het zou reeds voldoende zijn, dat de helft der liberalen en ontevreden socialis ten voor de conservatieve motie op het adres van antwoord op de troonrede zou den stemmen en de andere helft zich van stemming zou onthouden, om de ne derlaag der regeering te bezegelen. Hef communisme in Scandinavië. De invloed van het communisme op de Scandinaafsche arbeiders is sterk aan het tanen. Diegenen die vreesden dat het onderhouden van diplomatieke betrekkin gen met Rusland het communisme in de drie Scandinavische landen ten goede zou komen, hebben geen gelijk gekregen. In Denemarken heeft het communisme nooit een voet aan den grond gekregen. Ondanks het evenredige kiesstelsel kon het geen enkelen vertegenwoordiger in het parlement brengen, ja, zelfs niet eens in den gemeenteraad van het roode Ko penhagen, waar de arbeiderspartij ster ker is dan alle andere partijen te za- men. Zweden en Noorwegen waren aanvan kelijk gunstiger terrein voor het com munisme. In de groote steden en in het Noorden had het een vrij sterken aan hang gevonden. Maar die aanhang is al lengs afgebrokkeld. Bij de eenige weken geleden gehouden verkiezingen voor het Noorsche parlement hebben de commu nisten hun drie zetels verloren. De pro vinciale verkiezingen in Zweden hebben in September een ware slachting aange richt onder de communistische afgevaar digden. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. De gemeenteraadsverkiezingen, Zater dag in Wales en Engeland gehouden, stonden in het teeken van winst der con servatieven en verlies voor de arbeiders partij. De arbeiderspartij verliest 63 en de conservatieven winnen 69 zetels. De libe ralen verliezen er 8. De conservatieven en liberalen had den, zoo schrijft Het Volk, in het mee- rendeel der gemeenten coalities gevormd om de socialisten er buiten te houden. Vooral het Noorden is tegengevallen. In verschillende gemeenten is de socialis tische meerderheid verdwenen. Een petroieumoversfroomlng. Door het plotseling spuiten van een petroleumbron verkeert een deel der stad Oklohama in gevaar. Honderden fami lies hebben wegens brandgevaar hun wo ningen moeten ontruimen. De scholen zijn gesloten en 't verkeer is in verscheideue straten stopgezet. Hot uitstroomen der olie duurt nu al reeds bijna 24 uur en er is een hoeveel heid olie weggestroomd voldoende voor het vullen van 110.000 vaten. De bron is maar een mijl van de zaken wijk van de stad verwijderd. De inwo ners zijn gewaarschuwd geen vuur aan te steken. De nabij liggende huizen zijn ontruimd. Samenzwering in Griekenland. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft het onderzoek inzake de Pangalistischc beweging reeds de medeplichtigheid van eenige officieren van het Atheensche gar nizoen aangetoond, evenals die van en kele politici, die naar de justitie verwe zen zullen worden. Voorts is uit het on- V derzoek gebleken dat Pangalos inder daad de leider van de beweging was. Aardbeving in Denemarken en Zuid- Zweden. Vrijdagnacht om 17 of 18 minuten na middernacht, is op verschillende plaat sen te Kopenhagen een krachtige aard schok gevoeld. Te Gammelholm en in de geheele havenwijk van Kopenhagen vie len lampen naar beneden en voelde men den bodem golven. Ook in de voorsteden Hellerup, Soeborg en Amager voelde men de aardbeving. In enkele deelen van de stad maakte zich van de bevolking een groote angst meester en verliet men de huizen. De meteorologische dienst deelt mede, dat de aardbeving 20 seconden geduurd heeft en van het Noorden naar het Zui den liep. Uit de berichten uit de provincie blijkt, dat men ook buiten Kopenhagen de aardbeving gevoeld heeft. Uit Malmö wordt gemeld, dat men ook in Z. Zweden de aardbeving heeft waargenomen. De aardschokken hebben zich ook uit gestrekt tot het eiland Rügen. De storm boven het Kanaal en boven Engeland. Engeland is door een hevigen storm geteisterd. Te S'hoebeuryness was de kracht van den wind zoo 'hevig, dat in de straten verscheiden auto's omwaaiden, terwijl tal van voetgangers meters ver weggeslingerd werden, waarbij1 velen min of meer ernstig gewond werden. Schoor- steenen, muren en daken werden ver nield. Op het Kanaal werd een passagiers schip, de -„Maid of Orleans" door stort zeeën zwaar beschadigd, terwijl 4 passa giers gewond werden. Aan boord van ;het s.s. „Isle of Thannet" bekwamen twee matrozen door stortzeeën zware verwon dingen. Een Grieksch schip bevindt zich ern stig in nood bij: Ventnor. 'Overal worden de reddingsstations gemobiliseerd. Korte Berichten. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat de speciale commissie van onderzoek alle ministers der vorige regeering benevens ex-president Irigoyen in staat van be schuldiging heeft gesteld. Zij zouden zon der machtiging van het Congres de be grooting met 50 miljoen overschreden hebben. De oud-minister van landbouw schijnt de voornaamste schuldige te zijn De 23-jarige zoon van dr Aug. Borms, die aan de universiteit van Leu ven studeert, is plotseling -krankzinnig ge worden in de woning van zijn vader te Merxem. De jongeman was met ondrage lijke hoofdpijnen naar Merxem- terugge keerd. Naar de Vlaamsche „Schelde" meedeelt, zou bij kort geleden door Pransch-gezinde studenten met stokken in een café op bet hoofd zijn geslagen. Uit Posen wordt gemeld, dat de grootste Duitsche drukkerij daar ter ste de door de politie bezet en voor onbe- paalden tijd gesloten is. Daardoor zijn ongeveer 200 arbeiders én kantoorbedien den broodeloos geworden. Het door de drukkerij uitgegeven blad van de Duit sche minderheid kan daardoor niet ver schijnen. De Russische regeering verklaart, dat de staatsinkomsten in het dienstjaar 19291930, vergeleken bij verleden jaar, meer dan 50 pet zijn gestegen. Men meldt uit Rome, dat alle Ita- liaansche vrachtschepen van meer dan 1600 ton van 31 Dec. a.s. af in het bezit moeten zijn van een radio-ontvangstation In een metaalfabriek te Court St Etienne heeft een hevige ontploffing in een gietoven plaats gehad, waaraan door elf arbeiders gewerkt werd. Alle elf wer den gewond. Vijf hunner liggen met le vensgevaarlijke brandwonden in het zie kenhuis. DE C.A.O. IN DE TYPOGRAFIE. Ook het hoofdbestuur van den Ned. Ghr. Grafischen Bond adviseert aan de leden het compromis, dat getroffen is ter zake van de collectieve arbeidsovereen komst te aanvaarden. „Er is, zoo schrijft het bestuur in het bondsorgaan, -geen andere keus, onver schillig of het resultaat der onderhande lingen tegenvalt. Voor ons zelf zijn wij overtuigd, dat aanvaarding het eenige is, dat dienen kan om de bedrijfsgemeen- schap nog op de been te houden. Meent een der partijen, dat het voorstel niet aanvaard moet worden en besluit zijl tot verwerping, dan loopt bet ver keerd. Wat dan gaat geschie den kunnen wij niet voorspel len en wij doen geen poging om het te raden. Wij1 hebben echter hoop, dat het zoover niet komt en -dat de verbolgenheid, die hier en daar tot uiting komt, niet de aanleiding worde van on verstandige besluiten." Wij hebben in -deze verklaring een en kele zin gespatieerd. Duidelijk blijkt daar uit hoe lichtvaardig onlangs -gehandeld werd toen de staking werd afgekondigd. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Gen er aal is thans in openbare vergadering bijeen geroepen op Dinsdag den Hen November des avonds te 8.30 uur. Mr A. I. M. J. Baron van Wijnbergen. Het Tweede Kamerlid mr A. I. M. J. baron van Wijnbergen is, terwijl hij te 's Gravenhage op een stoep liep, door een wielrijder omver gereden. Hij werd ern stig aan zijn linkerarm gewond. De eerst volgende Kamerzitting kan hij, volgens de Tijd, waarschijnlijk niet bijwonen. De crisis in den landbouw. Inlandsch rundvleesch voor hei leger. Blijkens een schrijven van den minis ter van Defensie, ingekomen bij de drie centrale landbouworganisaties, heeft do minister van Defensie beslist, dat op 19 November a.s. een inschrijving voor de levering van uitsluitend inlandsch rund vleesch zal worden gehouden ten be hoeve van de soldatenmanages en de mi litaire hospitalen gedurende het tijdvak van 1 Januari 1931 tot en met 31 Juli daaraanvolgende. Dit bericht zal met groote instemming ontvangen worden in de kringen van den landbouw, omdat hieruit blijkt, dat de minister van Defensie, die reeds in Mei van dit jaar beslist had, dat gedurende het tweede halfjaar van 1930 uitsluitend inlandsch rundvleesch voor levering aan het leger in aanmerking zou komen, op den ingeslagen weg wenscht voort te gaan Het Belgische vee-invoerverbod. Naar het „Hbld" verneemt, zijn ook de twee wagons vee, die op 16 October van Rotterdam uit naar België werden verzonden, doch aldaar door den Belgi schen veterinairen dienst als verdacht van mond- en klauwzeer werden gewei gerd, bij terugkomst volkomen gezond be vonden door den inspecteur-districts hoofd van den Veeartsenijkundigen dienst dr A. A.. Overbeek. De dieren zijn, even als dat met het vee uit Leeuwarden het geval was, ook nadien gezond gebleven. In verband hiermede en met de ver klaring van Dr Tenhaeff over het vee uit Leeuwarden, is interessant, wat het „Hbld. van Antwerpen" over de kwestie schrijft. Het zegt n.l. van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de Belgische staatsveearts Renneboog óók indien de bewering van Dr Tenhaeff juist is, niet temin goed heeft gehandeld". „De feiten zoo vervolgt het blad hebben zich als volgt voorgedaan: „Een groot aantal dieren waren op 15 October te Rotterdam aangekomen, om naar verschillende plaatsen in België verzonden te worden; door den Neder- landschen inspectiedienst werd te Rotter dam bevonden, dat tien dieren aan het mond- en klauwzeer leden; voor, die die ren werd toestemming geweigerd, om ge ëxporteerd te worden. De heer Renneboog had dit vernomen en oordeelde, dat wellicht ook andere dieren, die ia aanraking waren geweest Binnenland. Vergadering van de Kamer van Koop handel te Middelburg. Vreeselijk misdrijf te Amsterdam. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zeeland. Buitenland. Aardbeving in D'enemaxken en Zuid-Zwe den. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland, Socialistische verliezen. - Een petroleuinoverstrooming te Oklo- homa. met het zieke vee, min of meer besmet waren; hij weigerde-bij aankomst te Es- schen de verzonden dieren door te laten. De veeartsen der grensplaatsen Aren- donck, Meersel en Axel konden niet tij dig verwittigd worden; een zeker aantal stuks werd naar die grensplaatsen ver zonden, doch des anderdaags reeds ont ving het departement van Landbouw van de veeartsen van die plaatsen een tele gram, meldende, dat besmet vee was aan gekomen, hetwelk ze naar de quarantai nestallen hadden moeten dirigeeren. Dit bewijst, dat Renneboog voorzichtig heeft gehandeld, zelfs indien de te Es- schen aangekomen beesten onbesmet zou den zijn. Voorloopig wenschen de Belgische autoriteiten geen vee te ontvangen, dat af komstig is van de markt van Leeuwar den; het gevaar van besmetting is daar thans groot. Trouwens de Nederlandsche autoriteiten hebben verboden, dat vee van de markt van Leeuwarden gediri geerd wordt naar die Nederlandsche pro vinciën, die totaal vrij zijn gebleven van besmetting; in die omstandigheden kan dit vee óók niet in België aanvaard wor den". De volgende voorstellen zijn thans aan de leden in 'druk toegezonden: Begrooting 1931. Ten eerste de begrooting 1931 met bij lagen, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 7.629.863.85 met een post onvoorzien ad f 94.030.49. In hun begeleidend schrijven wijzen Ged. Staten er op, dat deze begrooting op sommige -punten niet onbelangrijk af wijkt van vorige begrootingen, omdat de nieuwe wet inzake de financieele verhou ding tusschen rijk en -gemeenten invloed 'heeft op de provinciale financiën. Geen opcenten mogen meer geheven worden op de personeele belasting, doch -die op ver mogens- en inkomstenbelasting zijn in maximum verhoogd tot veertig. De reike- ningcijfers der laatst afgesloten dienst jaren doen zien, dat dit geen verbetering beduidt voor de provincie en dat, in elk geval in de naaste toekomst, veeleer van een verschuiving, dan van een vermin dering van den belastingdruk moet wor den gesproken. De opcenten op de perso neele belasting brachten in 1926 op f 350.735.91, 'die o-p de vermogens- en in komstenbelasting f 429.418.17, in 1927 resp. f 361.337:24 en f 425.081.62 en in 1928 f 346.256.75 en f 385.675.31. Hier uit blijkt, dat de opbrengst van 50 opcen ten op de 'hoofdsom der personeele belas ting vrijwel gelijk was aan de opbrengst van 20 opcenten op die der vermogens en der inkomstenbelasting. Daarom zullen de laatste thans tot het maximum moe ten worden geheven. Daarbij komt nog, dat de eerste 4 maanden van 1931 van geen der beide soorten van belastingen opcenten kunnen worden geheven en ■dan alleen de nog loopende 20 opcenten op de vermogens- en inkomstenbelasting inkomen. Er is nog een reden om bij de raming der 'belastingopbrengsten de meest moge lijke omzichtigheid te betrachten. Bedoeld wordt de algemeens crisis, die vooral op den landbouw haar invloed doet gelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1