No. 28 Zaterdag 1 November 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland V. Hendrikse Po's Sank N.V. Boss rs. EERSTE BLAD. Werken en strijden. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws, COUPONS EN LOSSINGEN toes. I te Hoedekens- Iz. to Schore, I [erlof, W. L. te Bijkontoor to Middelburg, Firma F. 7. DHUIJ, L, Burg. Tel, No. SBB. Prijs der Advertentien: 1—4 regels fUO, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijks korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. 8n verwarring voor de revolutionaire par tijen winst te behalen. fVADERLANDSGHE BANK nlMksshe riddling ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. et in ralfonr lder gaat dlk- ;epaard. Zoo dat de zware akken in den inspanning ie werktuigen it een gevaar toen een ar- rk plotseling de moddor. uit zijn ha- rijd, g. Te Siddo- pelingen een sen en ratten, Deze dieren t het veld bij eken. Erwor- op een avond den natten t Zwitsersche een driemo- reer half tien ,an boord een den piloot piloot Ster met als pas- ;ren uit Den moest tenge- gistermorgen een noodlan- el gedwongen k land, waar dak van een door het toe- Weisenburg |gd werd. De rd, maar de Rondingen op. te Goes z\jn jtreding Leer- Arondskerke, Iheit jachtveld lolo, 14 dagen |te Hoedekons- W. M. te laai bevarende pehip hebben, I of dgn. tot werkplaats liningen, geen foeken, W. v. gn. A. d. B. en |f3 of 1 week afstand van |le, 3 maanden iet een proef- pr licht rjjden, Idgn. IM. R. to Ka- licht, W. v. L. Inkenszand en 5 dgn. i. A. te Kloe- jR. te Wol- litsch. [-oiligheid van ien, A. d. J. ?n., en ont- motorrijtui- [tyd van drie Iteeken geven lag, L. L. L. In. |hts den voor- te Oostburg, Igen voor een JGoes, flö of ioes, f 25 of ieerenhoek is td tegen 1 et deeld wegens ja de wielen If 5 dgn. lag 1 Nov. -1.43 Concert. 5,006.00 Gramofoonpl. het K. R.O.- A. R. A. JlO.36 Morgen- lestconcert. en bariton. Piano. 9.55 piano. 11273 M, 12.50 lo Gramofoon- met muziek spel. B.ÖO—5.20 Or- sopraan. -2.20 Gramo- leert. .720 concert.' I r Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 6M55. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fo.05 De Christenen, zoo betoogden wij een vorig maal, hebben te staan midden in den strijd van het leven. Niet passief, maar actief, als werkers en strijders. Dit geldt ook en niet in de laatste plaats van het terrein van het staatkun dig leven en het kan niet genoeg worden betreurd, dat dit niet meer ook in de prao» tijk wordt erkend. Er zijn tal van menschen, steunpilaren in menig opzicht, die in het godsdienstig leven een vooraanstaande plaats inne men, maar die zich om de politiek en alles wat daarmee samenhangt niet bekomme ren. Die soms zelfs openlijk hun afkeer van wat dan als „politiek gedoe" wordt aangeduid uitspreken. De vergaderingen van de Kiesvereni gingen worden door hen niet bezocht en voor financieelen steun zijn ze niet t» vinden. Voor de verkiezingen interesseeren ze zich niet verder, dan dat ze aan de plicht hun bij de wet opgelegd, voldoen. Onbegrijpelijk is deze houding. Immers, de ervaring heeft toch wel heel duidelijk g'eleerd, waar het heengaat als de Christenen zich van dit terrein terug trekken en niet doelbewust optreden. We behoeven slechts te wijzen op het buitenland, waar een eigen organisatie van de Christusbelijders ontbreekt, met hét gevolg, dat bijna nergens de Christe lijke beginselen tot invloed komen en overal de revolutionaire partijen het grootste woord voeren. Wat zou het er b.v. in Duitschland heel anders hebben uitgezien, wanneer daar als in ons land, tegen de doorwer king van de revolutiebeginselen stelling was genomen. Maar ook de geschiedenis van ons land is wat dit betreft leerzaam. Hoe was 't hier gesteld in de vorige eeuw, toen de Christenen zich nog niet bewust waren van hunne roeping om in isolement, in beginselvastheid kracht te zoeken. Het bestuur van hoog tot laag was ge legd in handen van menschen die op pu bliek terrein met Gods Woord niet reken den. De vrijzinnigen hadden het voor 't zeggen, en van die zeggenschap werd ijverig gebruik gemaakt om de vrijzinnige beginselen tot gelding te brengen. En het gevolg was dat het recht van de Kerken werd gekrenkt, dat de opvoeding in Ghristelijken geest onmogelijk werd ge maakt en dat de Uuiversiteiten werden tot kweekplaatsen van het modernisme. Eerst toen de Christenen zich hunne roeping bewust werden, toen zij zich zelf standig organiseerden en daarna in sa menwerking kracht zochten is hierin ver andering gekomen. De politieke strijd is door God rijk ge zegend. Eiken dag plukken we daarvan op elk gebied de vruchten. En daarom is 't onbegrijpelijk, dat er nog zijn ernstige mannen en vrouwen die zich in den staatkundigen strijd op den achtergrond houden; die weigeren mee te helpen de dijken en de dammen te ver sterken en den opbouw van ons volksle ven in Ghristelijken geest te bevorderen. Maar 't is ook onverantwoordelijk. God heeft zijn volk geroepen om van Hem te getuigen. Om de heerlijkheid van zijn Naam overal en op elk terrein uit te roepen. Om heel de wereld voor Hem op to eischen. Mij is gegeven, heeft de Heiland ge zegd, alle macht in den hemel en op de aarde. En hoewel Hij daarbij niet noodig heeft de hulp van menschen, heeft het Hem toch behaagd daarbij de menschen te stellen in zijn dienst. Jezus Christus moet Koning zijn in de Kerk, maar ook in de school, in do maatschappij en de Staat. En nu klinkt het wel heel vroom en teer als wij bepaalde terreinen uitzonde ren en meenen dat wij te goed zijn en te hoog staan om ons daar te bewegen en ons daarvoor te interesseeren, maar in werkelijkheid is het toch niet anders dan ongehoorzaamheid. Dit moge vooral worden bedacht in onzen tijd, nu met groote kracht gear beid wordt om in deze dagen van onrust Ook hier in Zeeland. Met name door de S.D.A.P. wordt hier alles gedaan wat mogelijk is om straks bij de verkiezingen in Raden en Staten hunne beginselen te doen zegevieren. Er is in die kringen naar het heet groote geestdrift. Welnu, laten wij dan niet achterblijven. Zij er alom in den komenden winter een bezield en bezielend streven om de A.R. beginselen te verbreiden en tot toe passing te brengen. Nieuw arbeidsconflict in Dultsohland? De organisaties van arbeiders bij de Duitsche spoorwegen hebben het bestaan de collectieve tariefverdrag tegen 30 No vember opgezegd! Zij willen een einde maken aan het systeem van overwerk, aangezien vol gens dit verdrag nog steeds 3 tot 6 uur overwerk per week moet worden ver richt. Zij stellen zich op het standpunt, dat het niet aangaat, overwerk te verrichten bij de bestaande werkloosheid en bij een toestand, waarbij voor sommige groepen van arbeiders vacantiedagen en verkorte arbeidstijd ingevoerd worden. Communistische propagandacentrale ontdekt. In de nabijheid van een Parijsche voor stad werd op straat een Italiaan aange troffen, die een ernstige schotwond aan het hoofd had. Bij zijn verhoor wist men slechts uit hem te krijgen, dat hij door een tweetal zijner landgenooten overval len was. De politie vermoedde, dat het hier een politieken aanslag gold. Zij stel de een uitgebreid onderzoek in en wist in een blijkbaar onbewoonde villa te Sa- trouville een communistische propagan- da-centrale te ontdekken. Er werd een groote hoeveelheid documentenmateriaal aangetroffen, o.a. tallooze valsche iden titeitspapieren en leerboeken over klas senstrijd en burgeroorlog. In den kelder werd een pas gedolven graf aangetrof fen, dat waarschijnlijk bestemd was voor den gelukkig slechts gewonden Italiaan. Men neemt aan, dat deze lid is van de communistische organisatie en dat men zich van hem heeft willen ontdoen. Zoodra zijn gezondheidstoestand dit mogelijk maakt, .hoopt de politie nadere bijzonderheden van hem te vernemen. De Vorstelijke intocht te Sofia. In het voor al het andere treinverkeer gesloten en met vlaggen en bloemen ver sierde station te Sofia is gistermorgen te tien uur de koninklijke trein met koning Boris van Bulgarije en zijn jonge Italiaan- sche bruid Giovanna en gevolg aange komen. Een batterij loste bij den aankomst 101 saluutschoten. Op het station stond een eerecompag nie cadetten opgesteld. In een met vier paarden bespannen open koets hield de koning zijn intocht in Sofia. Ter weerszijden van het koninklijk rij tuig reden te paard de garnizoenscom mandant en de commandant van de lijf garde. Op de galakoets, waarin het bruids paar had plaats genomen, volgde weder om een afdeeling van de koninklijke lijf garde, die den koninklijken standaard met zich meevoerde. De opstand in Brazilië. De zegevierende troepen uit het 'Zuiden zijn de 'honds-hoofdstad Rio 'de Janeiro, binnengerukt. De Spaansche paketbooten, die varen op Zuid-Amerika zullen met ingang van 5 November de haven van Rio de Janeiro niet meer aandoen. Korte Berichten. In antwoord op een desbetreffende vraag in den gemeenteraad van Londen deelde de voorzitter der bestratingscom missie mede, dat de proeven van rub berbestrating geen volledig succes had den opgeleverd, maar dat hij nog steeds hoopte een bepaalde rubbersoort te kun nen voorleggen, die volkomen aan het gewenschte doel beantwoordde. De provinciale landbouwkamer van de provincie Luxemburg heeft den wensch uitgesproken, dat de inkomende rechten op Hollandsche en Deensche boter zouden verhoogd worden, naar verluidt op grond, dat de Belgische zuivelindu strie er niet tegen kan. coneurreeren. Te Villach bij Klagenfurt is de in aanbouw zijnde kazerne voor de grens politie ingestort. Er zijn 30 tot 40 ar beiders onder de puinhoopen begraven. Na een uur had men vier dooden en elf gewonden. Green, de voorzitter van den Ameri- kaanschen vakvereenigingsbond, heeft verklaard, dat het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten dezen winter tot ver boven de 5 millioen zal stijgen, zoo- Jat, indien men de gezinsleden mee rekent, bijna een zesde van de Ameri- kaansche bevolking door de werkloosheid zal worden getroffen. Officieel wordt medegedeeld, dat 'binnen het kader van het program der Rijksregeering, dat 'gericht ia op verla ging der prijzen voor het levensonder houd, het Midden-Duitsche Bruinkolen- syndicaat zijn prijzen verlaagd heeft. Niet alleen voor de industrie zullen de prijzen verlaagd worden, maar ook voor den kleinhandel zullen de lagere prijzen gel den. De aanbeveling der commissie in zake de ministersalarissen in Engeland, om het salaris van den premier te ver- hoogen van 5000 tot 7000 pd.. st. per jaar zal voorloopi'g niet ten uitvoer worden gelegd. Volgens een telegram van Belga uit Straatsburg is daar gedurende ander halve seconde een sterke aardschok ge voeld, die de huizen deed trillen. Het ver schijnsel werd gevolgd door een gerom mel als van donder en door een knal. De menschen kwamen verschrikt uit hun huizen loopen. Van het Hof. De Koningin-Moeder is gisteravond, te- rugkeerende uit Duitschland, met den D-trein te 20 uur 13 te Arnhem aange komen. H. M. was vergezeld van baro nesse van Tuyll van Serooskerken en jhr mr Schimmelpenninck, groot-officier. Een gedeelte van het perron was door de po litie vrijgehouden. Nadat H. M. zich eenige oogenblikken met de aanwezigen had onderhouden in de gereserveerde wachtkamer, is zij per auto naar het Loo gegaan. Het Belgische invoerverbod voor Neder- iandsch vee. Ten aanzien van den invoer van Neder- landsch vee in België heeft te Brussel een onderhoud plaats gehad tusschen een ver tegenwoordiger van den Nederlandschen veeartsenijkundigen dienst en het hoofd van den Belgischen dienst. Men kwam daarbij tot overeenstemming omtrent verscherpte maatregelen in Ne derland toe te passen met betrekking tot het voor uitvoer naar België bestemde vee. In verband hiermee werd in uitzicht gesteld, dat wederopenstelling van de Belgische grens zoodra het mond- en klauwzeer in de Belgische quarantaine stallen zal zijn geweken, in gunstige over weging zal worden genomen. Op grond hiervan is het niet uitgesloten dat wellicht reeds uiterlijk 1 December de heropening van de Belgische grens voor het Nederlandsche vee kan worden tegemoet gezien. Aangezien in den regel slechts op den len en 15en van elke maand het betref fende vee in België kan worden inge voerd, zou in dit geval de invoer slechts één of ten hoogste tweemaal zijn belem merd. Naar het „Hdbl." verneemt, heeft de exporteur van het op 16 October uit Leeu warden naar België verzonden vee, dat aldaar wegens het lijden aan mond- en klauwzeer werd geweigerd, doch bij te rugkomst te Leeuwarden volkomen ge zond bleek te zijn, zich thans tot de Bel gische autoriteiten gewend om schade vergoeding. Domeingronden. Het Tweede-Kamerlid de heer Kersten heeft den minister van Financiën de vol gende vragen gesteld; Is het den minister bekend, dat in den Prins Hendrikpolder (St. Philipsland) domeingronden zijn verpacht voor f 220 per H.A.? Acht de minister dezen prijs niet aanmerkelijk te hoog in dezen tijd van malaise. Is de minister bereid ver- voor bei iste waarden, VGRAVENHAGE p 0 tegen beurskoers jj q OBLIGATION g lichting van pacht toe te staan, indien tegen ontheffing overwegend bezwaar be zwaar bestaat? Kan de minister mededeelen, tot welke prijzen Kroon- en Staatsdomeinen in bet land zijn verpacht, met opgave van de gronden in de verschillende provincies? Voorlichting van den HandeldrIJvenden Middenstand. Vanwege de afdeeling Handel en Nij verheid van het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid, is een reeks bijeenkomsten belegd, welke bedoelt aan de werkzaamheden der onder-af deeling Middenstand van genoemd departement meer bekendheid te geven. De eerstvolgende dezer bijeenkomsten, waartoe verschillende vereenigingen op het gebied van den détailhandel zijn uit- genoodigd, zal plaats vinden op Woens dag 5 November, des namiddags 2 V* uur in het gebouw van het departement. Ver eenigingen die er prijs op stellen tot bij woning van een dezer bijeenkomsten te worden uitgenoodigd, kunnen daarvan aan den chef der afdeeling Handel en Nijverheid kennis geven. Technische herziening van de Ziektewet. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid beeft gisteren geïnstalleerd de commissie van advies voor de in de ziek tewet aan te brengen wijzigingen en aan vullingen van technischen aard met een rede, waarin bij allereerst herinnerde aan de langdurige wordingsgeschiedenis van de huidige wet, welke tot, gevolg heeft ge had, dat de nieuwe geest, de geheel nieuwe gedachte omtrent de organisatie van de ziekteverzekering zich moeilijk, in de oude termen laat vangen, hetgeen een voortdurend borrelende bron van prac- tische moeilijkheden is. De minister hoop te, dat hij binnen niet al te langen tijd van de commissie een voorstel zal ont vangen om op verschillende punten van de ziekteverzekering wijzigingen aan te brengen, die uit de dagelijksche practijk als de meest dringende naar voren zijn gekomen. Ook bij den minister zijn reeds verschil lende kwesties gerezen. Zoo, staat aldus spr., in art. 47 van de wet een raadsel over de verzekering, die er moet plaats hebben tusschen b.v. de Rijksverzekeringsbank en de Ziekenkas, wanneer iemand in een inrichting is op genomen geweest. Bij de verzekering is er reeds in de practijk twijfel over de juiste uitlegging. Er is de kwestie, ik meen in art. 43, over de verhouding van de ziekte tot bet ongeval, of liever van de ziekteverzekering tot de ongevallenver zekering. Er is ook de kwestie, ik meen in art. 116, over de afhouding van een deel van de premie door den werkgever en hoe de zaak zich nu zal afspelen hu de bedrijfsverenigingen. Daar zijn nog zoo vele vragen. Er is ook een kwestie, die zich in mijn prak tijk heeft voorgedaan, waar ik 'n bepaal den algemetenen maatregel van bestuur moest bevorderen, waar het ging over de vaststelling van financiën en wel met name over de vaststelling volgens art. 60 van hooge premiën in verband met groo- ter gevaar voor ziekte, dat de uitoefening van het beroep voor den verzekerde op levert. Uitgaande van den wensch om rekening te houden met de realiteit, welke mede bracht een meer collectieve dan indivi- dueele verzekering en rekening houdende ook met den wensch om het den werk gevers zoo eenvoudig mogelijk te maken, heb ik gemeend, dat die algemeene maatregel dat woord beroep, dat in art. 60 stond, collectief moest opvatten en heb ik dus een grooter gevaar van ziekte be- drijfsgewijze opgevat. Maar hierover is verschil van mee ning gebleken. Dat voorbeeld, dat zich in mijn practijk heeft voorgedaan, heeft mij doordrongen van het groote gevaar, dat er schuilt in deze wet, dat zij voortgaat in den gedachtengang van de indivi- dueele verzekering en tegelijk meer in den geest van de collectieve verzeke ring vervatte begrippen bedoelt. Spr. ge looft dat de commissie ook goed zal doen Binnenland. De behandeling der pachtontweapen ai- geloop en. Het Voorl. Verslag op de begrooting van Financiën. Buitenland. Communistische .propaganda te Parijs. Het Belgische invoerverbod voor ons vee. met de wet na te puren om te trachten althans de gevaarlijkste gevolgen van dat dualisme te achterhalen en daarvoor door eenvoudige wijzigingen, een oplossing te bedenken. De minister besloot met het uitspre ken van de beste wenschen voor de werk zaamheid der commissie. Namens de commissie heeft daarna Mr Groeneveld den minister voor het in haar gestelde vertrouwen dank gezegd. Godshuizen. De commissie van financiën heelt rap port uitgebracht nopens rekening 1929, suppl. begrooting 193U en begrootmg 1931 der Godshuizen en de opheliing der ge meente-apotheek. De meerderheid der commissie wijst er op, dat na lange jaren de gemeente in 1928 voor het eerst een tekort had bij te passen van rond f 10.000; voor 1929 was dit f 44.000 en nu wordt voor 1931 47000 gld. geraamd. Deze cijfers heteekenen 'n grooten financieelen druk voor de ge meente. De meerderheid vraagt zich af: Waren de tekorten te vermijden geweest? Zal in de toekomst de stijging voortdu ren? De eerste vraag kan met neen be antwoord worden, de tweede met: Waar schijnlijk niet of niet belangrijk. Voor die beantwoording is nagaan van de geschie denis der laatste jaren noodig. Het zie kenhuis was in de dure oorlogsjaren be langrijk achter gebleven in onderhoud en de inrichting was reeds jaren lang niet meer op de hoogte van den tijd. In de laat ste jaren is door een sobere uitbreiding hierintoch zeer doelmatig voorzien. Half 1929 in gebruik genomen, heeft voor het eerst in dat jaar een belangrijk deel van onderhouds-, verlichtings- en verwar- mingskosten op de exploitatie gedrukt. Het in werking treden van het verple- gingshesluit heeft onafwendbaar den post tractementen moeten verhoogen, waarbij toeneming van het aantal patiënten en verpleegdagen (in 1929 ruim 2300 meer dan in 1925) medewerkte om het aantal verpleegsters in 1925 totaal 42 tot totaal 55 in 1929 te doen stijgen. Het is moge lijk, dat in andere, geheel nieuw gebouw de inrichtingen het aantal verpleegsters op b.v. 100 patiënten berekend iets klei ner kan zijn. Maar wanneer tot bereiking van de meest economische gebouwindee- ling indertijd een der voorgelegde plan nen zou zijn uitgevoerd, dan zou de daar mede verkregen tractementsbesparing ver overtroffen zijn door de groote bedragen voor aflossing en rente, die dat plan ver- eischt zou hebben. De meerderheid wijst er op, dat 25 pet van den kostprijs zit in tractementen en rentezegels. De salarissen zijn niet hoog en aan verlaging valt niet te denken. Ook was onvermijdelijk, dat het radio-thera peutisch instituut zijn vroeger belangrijk saldo in een nadeelig van f 1272 zag ver anderen. Daarbij komt over 1929 f 1000 aan oninbare posten over een groot aan tal jaren. Verder is de therapeutische techniek veranderd, zoodat de behande ling per geval door een geringer aantal bestralingen voor het instituut nadeeliger en voor de patiënten voordeeliger is ge worden. Het spreekt vanzelf, dat hier niet naar geldelijk voordeel kon worden gekeken, maar dat gebeuren moet wat noodig is. De tarieven zijn daarbij niet verhoogd, maar op het lager niveau ge bleven. Het aantal therapie-patiënten is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1