Donderdag 30 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD, Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUïJ, L. Burg. TeL No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers i l l Prijs der Advertesliëm 1—4 regels 11.26, elke regel sneer 30 et. BI) abonnement belangrijke korting. Verklaarbare ontstemming. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting werd vrij algemeen de Troonrede een teleurstellend stuk genoemd. Men achte het niet te verwonderen dat deze rede in veel kringen, vooral in dien van den landbouw ongerustheid en ont stemming heeft verwekt. Land- en tuin bouw, van welke erkend wordt, dat zij „moeilijke tijden doormaken" kunnen zich niet tevreden stellen met de verklaring, dat „groote krachtsinspanning en wijs be leid met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden". De toelichting, van wie die groote krachtsinspanning en dat wijze beleid ge- wenscht worden, van de land- en tuinbou- wende bevolking of van de Regeering, of wel van beide, ware zeker niet over bodig geweest. Maar bovenal was noodig geweest de aanduiding van de rich ting waarin de Regeering zich met haar maatregelen tot verbetering van den toestand denkt te bewegen. De hervorming van de economische voorlichting, door de Troonrede op den voorgrond gesteld, hoe nuttig ook, is waarlijk geen maatregel, waarvan spoe dige uitkomst verwacht kan worden. Ook de internationale samenwerking, waar van de wenschelijkheid door ieder wordi erkend, geeft geen licht omtrent hot werkplan der Regeering. De ontstemming die hier tot uiting komt is zeker niet-onverklaarbaar. Van de Regeering mag worden ver wacht dat zij leiding zal geven. En dat is het juist wat in deze dagen gemist wordt. Er wordt wel iets gedaan, er worden zoo nu en dan wel maatregelen genomen waarvan verwacht kan worden dat ze eenige verlichting zullen geven, maar men krijgt niet den indruk dat een doel bewuste politiek wordt gevoerd. Het systeem ontbreekt. En dat is het wat tot verklaarbare ont stemming aanleiding geeft. Nog een andere crisis. In het Voorloopig Verslag werd ook nog van een andere crisis gesproken. „Sommige leden betreurden, dat de Troonrede geen melding maakt van do crisisopzedelijkgebied, die veel ernstiger is dan die op economisch ge bied. Ook misten verscheidene leden in de Troonrede een uitlating omtrent wets ontwerpen en maatregelen van princi- pieelen aard, welke van een Kabinet, uit rechtsche mannen samengesteld, mochten worden verwacht, als de wijziging van de Zondagswet, van de Begrafeniswet, de subsidiaering van het bijzonder hooger onderwijs. Zij vroegen of de Regeering met de behandeling van de Zondagswet misschien wil wachten op de behandeling van de Winkelsluitingswet in de Eerste Kamer. Hoe ook de kansen van slagen zijn, een herziening van de Zondagswet is, naar de meening dezer leden, plicht der Regeering. Ook de herziening van de Be grafeniswet achtten zij urgent. De huns inziens onwettige praktijk van de lijkver branding maakt het noodzakelijk dat alle dubbelzinnigheid uit de Begrafeniswet wordt weggenomen. Eenige leden hadden tot hun leedwezen een aankondiging ge mist omtrent krachtige bestrijding van het dansen en van onzedelijke lectuur, als mede de invoering van de doodstraf." Het stemt tot blijdschap, dat deze stem men vanuit de Volksvertegenwoordiging die mede tot taak heeft de consciëntie der Overheid te prikkelen, worden beluisterd- De economische crisis verdient volle aandacht. Maar er zijn andere zaken die van niet minder beteekenis zijn. Wat geeft het, als de bovenbouw al op perbest in orde is, wanneer ten slotte de fundamenten bezwijken? De coalitie. Merkwaardig genoeg, kwam bij de poli tieke beschouwingen in de afdeelingen der Tweede Kamer ook de coalitie weer ter sprake. De veel gesmade en zoo menigmaal doodverklaarde coalitie. Erkend werd, dat er van de vorming van een i.g. democratische meerderheid (waarbij men dan geheel ten onrechte op het oog heeft de S.D.A.P. en de linker vleugel van de R.K. Staatspartij versterk', met den Vrijz.-Dem. Bond) geen schijn van kans is. En dan volgt er eon breed betoog om duidelijk te maken dat de partijen ter rechterzijde niet in staat zijn een meer derheid te vormen en dat de politieke te genstellingen tusschen die partijen steeds scherper aan den dag treden. Hier past een vraagteeken. Het ligt in den aard van de zaak dat aan de onderlinge verschillen meer aan dacht wordt geschonken, wanneer de par tijen los naast elkaar staan, en er niet is een Kabipet dat in 't bijzonder op deze partijen steunt. Maar men overdrijft een weing als van een toespitsing der geschillen gesproken wordt. Niet onwaarschijnlijk hebben we hier met een uiting van vrees te doen. Dc heimelijke vrees, dat de rechtsche par tijen, onder den indruk van de groote belangen van principieelen en politieken aard, die hier op het spel staan, elkaar tenslotte toch weer zullen vinden. Niet geheel onjuist. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting wordt o.m. gezegd: „De hier aan het woord zijnde leden wenschten evenwel te verklaren, dat zij de politieke partijen, uit welker midden de Ministers voortgekomen zijn, niet wil den ontheffen van de politieke verant woordelijkheid van de handelingen van het Kabinet en inzonderheid van die Ministers." Blijkens het verband komen deze op merkingen van Soc.-Dem. zijde. Geheel juist zijn ze niet. Het huidige Kabinet staat geheel los van de partijen. Geen enkele partij is in de samenstelling er van gekend. En dus draagt ook geen enkele partij voor de handelingen van dit Kabinet eenigerlei politieke verantwoordelijkheid. Maar deze zaak heeft ook een anderen kant. Gezien de verhoudingen rustte in 1929 op de rechtsche partijen zooal niet den politieken, dan toch den zedelijken plicht, een Kabinet te leveren. Er i s een rechtsche meerderheid. En met eenigen goeden wil moet de vorming van een rechtsch Kabinet niet onmogelijk worden geacht. Over de wijze waarop dit zou moeten geschieden is men in 1929 niet tot over eenstemming gekomen. Dat is jammer. En het neemt niet weg de zedelijke verantwoordelijkheid. Geheel juist is wat in het Voorl. Ver slag werd opgemerkt, niet. Maar als „geheel onjuist" kan met wat hier gezegd werd toch niet kwalificee- ren. ERNSTIGE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. 15 dooden, 30 a 40 gewonden. De sneltrein GenèveBordeaux is gis ternacht bij Ligueux op 25 K.M. afstand van Perigueux door onbekend gebleven oorzaak ontspoord. Het aantal dooden is reeds tot 15 geste gen. Verscheidene gewonden verkeeren nog in levensgevaar. De autoriteiten hebben reeds een aan tal reizigers verhoord. Deze verklaarden dat zij op het oogenblik van de ontspo ring een schok hebben waargenomen, die deed veronderstellen, dat er een zwaar voorwerp op de rails lag. Passagiers van den sneltrein, die 20 minuten vroeger passeerde, hebben medegedeeld, dat zij op dezelfde plek een dergelijken schok hebben gevoeld. Volgens andere berichten zou de oor zaak gezocht moeten worden in een on dermijning van den spoordijk door den regen van de laatste dagen. Het aantal gewonden bedraagt 30 a 40. De Sovjet-propaganda in Engeland. In het lagerhuis verklaarde Henderson, dat hij op grond van een onderzoek over de bolsjewistische propaganda den gezant der Sovjet-Unie er op gewezen had, dat de Sovjet-regeering de verplichting, die zij op zich genomen had, om tegen deze propaganda to walken, niet nakwam. Hij had den gezant verzocht, zijn re geering in ernst mede te deelen, dat voort zetting van deze propaganda de relaties tusschen bedde landen in gevaar zou kun nen brengen. De gezant had 'hierop geantwoord, dat zijn regeering alles ih het werk gesteld had en nog in het wérk stelt, om haar verplichting na te komen, dat zij echter op de actie der derde internationale geenerlei invloed had! Het bloedbad op Formosa. Gisteren werden zes-en-tao'htig ver koolde lijken gevonden, waarvan 23 vrou wen, 17 jongens, 21 meisjes en dertien politiemannen, die vermoord werden door inlanders op het eiland Formosa. Nog andere lijken werden gevonden op afgelegen plaatsen in hetzelfde district. Volgens een bericht uit Tokio zijn hij het bloedbad, dat de Maleische bevolking op het eiland Formosa onder de Japan- sche bevolking heeft aangericht, ruim 300 personen gedood. De communisten-opmarsch in China. De bange vermoedens, welke reeds beerscbten, toen de radio-verbinding met Kanc'how niet tot stand kon worden ge bracht, dat deze plaats door het com munistische leger misschien zou zijn in genomen, zijn helaas bevestigd. De stad Naohow in de provincie Hoe- nan is inderdaad door de nog steeds oprukkende xoode roepen bezet. En, zoo als bij den .intocht der communisten ge bruikelijk is, is ook hier een ontzettend bloedbad aangericht. Volgens de eerste telegrammen moeten honderd Ghineezen vermoord zijn. Waarom de R 101 geen heliurn- vulling had. In een nabeschouwing over de ramp van het luchtschip R 101 schrijft het En- gelsche luchtvaartweekblad „The Aero plane", dat thans gebleken is, dat de R 101 voor den prijs van f 20.000 a f 30.000 met het onontbrandbare helium-gas had kunnen worden gevuld. Op zich zelf, zoo vervolgt het blad, lijkt 'dit een groote som. Maar als men bedenkt, dat het verbran den van het luchtschip, doordat het met waterstofgas was gevuld inplaats van met helium, den staat op 'n half millioen pond sterling aan arbeid en materiaal is ko men te staan, henevens op het verlies van 48 mensehenlevens, dan gelooven we, dat die 20.000 of 30.000 pond sterling toch wel goed besteed zouden zijn geweest, een voudig als premie tegen brandgevaar. De eigenlijke geldswaarde van een men- schelijk leven is moeilijk vast te stellen. Maar somtijds, als'een aantal groote sche pen aan 'tijdverlies duizenden ponden ver knoeien met het zoeken naar den een of anderen dwaas, die poogde over den Oceaan te vliegen en niet aankwam, of met het opsporen van een anderen dwaas, die poogde in een kleine zeilboot den Oceaan over te steken, dan wordt de waarde van een menschenleven tooh wel hoog geschat. Het conflict in de Berlijnsche metaal industrie. De arbeiders hebben de overeenkomst om nagenoeg op de oude voorwaarden het werk te hervatten, bij een stemming in de afdeelingen verworpen. De patroons staan echter op hei standpunt, dat deze stemming overbodig is geweest en de overeenkomst van Dinsdag het einde van de staking be- teekent. Zij hebben de poorten der fabrieken weer opengesteld, maar verschillende af deelingen hebben aangedrongen op her vatting der besprekingen. Men verwacht in deze omstandigheden niet dat het werk vandaag reeds algemeen hervat zal worden. De stemming nopens al of niet hervat ting van het werk door de stakers zelf werd vanmorgen in de lokalen, waar zij tijdens de staking plachten bijeen te ko men, gehouden. Korte Berichten. Tot bestrijding van de werkloosheid is door den gemeenteraad van Chicago een bedrag van twee millioen dollar ter beschikking gesteld. Evenals in andere groote Amerikaansche steden heeft men ook hier ter stede den groot-industrieelen verzocht, rijke giften te geven voor de be strijding der werkloosheid. Eergisterenavond is op de lijn Ulm Aaien een goederentrein in botsing geko men met een leegen personentrein. De conducteur en de machinist van den goederentrein werden gewond, de eerste licht, de tweede zwaar. Van den per sonentrein werden een conducteur en de machinist gedood en de stoker zwaar gewond. In verband met de economische crisis, hebben de werkgevers in de Bel gische metaalindustrie bij de gemengde loontarievencommissie een verzoek inge-" died, om de loonen met vijf procent te verlagen. Rusland heeft een bestelling van honderd millioen franc aan zink en nik kel, die de Belgische industrie was toe gezegd, aan Engelsche industriëelen ge geven. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Portugeesche regeering in een wetsvoor stel aankondigt den vrouwen voor de gemeenteraden het actieve en het pas sieve kiesrecht te geven. DE INVOER VAN RUSSISCH GRAAN. Tegenmaatregelen gevraagd. Het Tweede Kamerlid, de heer Fles- kens, heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: a. dat sedert eenigen tijd de invoer van Russisch graan bovenmate is toegeno men en geheel het karakter heeft aange nomen van een dumping; b. dat verscheidene landen, o.a. Frank rijk en België, maatregelen hebben geno men, om den invoer van Russisch graan te beperken of 'te verhinderen; c. 'dat volgens de bladen, ten gevolge van het invoerverbod in België, thans 22 schepen met Russisch graan onderweg zijn van Antwerpen naar Holland? Is de minister niet van oordeel, dat de ongebreidelde invoer van Russisch 'graan dreigt te leiden tot een debacle voor de Nederlandsche akkerbouwers, doordat hun graan waardeloos en onverkoopbaar wordt? Is de minister bereid, onverwijld maat regelen te nemen, om dit direct dreigend gevaar af te wenden, b.v. door maatrege len te nemen, ten einde den invoer van Russisch graan te beperken of onmoge lijk te maken? De Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren be handeld het wetsontwerp tot het aan gaan van een leening ten laste van Ned.- Indië en het ontwerp tot regeling van het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek. Beide ontwerpen zijn na korte discus sie z. li. s. aangenomen. De Kamer is daarna uiteen gegaan vermoedelijk tot 11 November. Ir L. A. Fruytier naar Maastricht. De hoofdinspecteur van den arbeid, Ir L. A. Fruytier, is met ingang van 1 De cember werkzaam gesteld in het eerste district der arbeidsinspectie ter stand plaats Maastricht en aangewezen als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in dat 'district. Staking bij de Zuiderzeewerken. Gisteren hebben bij het cultiveeringis- werk van den polder bij' Sluis I te Hippo- lytushoef, 158 arbeiders van de Neder landsche Heide-Maatschappij het werk neergelegd wegens een loongeschil. Afgevaardigden dezer arbeiders zijn naar de vertegenwoordigers van de Maat schappij te Kolhorn vertrokken, teneinde nader te onderhandelen. Geen herziening van de Kieswet. De regeering acht, blijkens de memorie van antwoord, voor het oogenblik geen gronden aanwezig om een herziening van de Kieswet te bevorderen. De bezwaren, tegen de huidige wet ingebracht, zijn niet van genoegzaam, gewicht. Een gemeenteraad tegen de Krcon. De gemeenteraad van Lichtenvoorde heeft zich in zijn laatste zitting bezig gehouden met een kwestie, welke reeds drie jaar hangende is. Op het einde van 1927 werd ter gemeente-secretarie ver klaard, dat de 'bevolking ruim 7000 zielen telde, terwijl een ingestelde commissie aantoonde, dat >de bevolking nog ver van de 7000 zielen verwijderd was. Door de hoogere opgave werd aan den burge- meester, secretaris en ontvanger ge zamenlijk een (bedrag van f 1422 aan sa- Binnenland. Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting. De Tweede Kamer over de pachtwetten. Maatregelen gevraagd tegen den invoer van Russisch graan. Buitenland. Ernstige spoorwegramp in Frankrijk. Het bloedbad op Formosa. Het conflict in de Berlijnsche metaal industrie. laris te veel betaald, welk bedrag de ge meenteraad weigerde op de begrooting te plaatsen. Ged. Staten stelden den raad in het ongelijk en verzochten dit bedrag op de begrooting te plaatsen. De gemeente raad ging van deze beslissing in hooger beroep bij de Kroon, die den raai in het ongelijk stelde. De gemeenteraad besloot nu met 10 van de 11 stemmen niet aan bet verzoek van de Kroon te voldoen. DE NACHTTREINEN. Door de Nederl. Spoorwegen zijn ver schillende maatregelen genomen die het reizen bij nacht kunnen bevorderen. Als belangrijkste kan genoemd worden het vervangen van het oude, ongeriefe lijke materiaal door moderne, vier- assige rijtuigen. Aan slaapwagens kun nen de spoorwegen vooreerst nog niet denken, daar een vervoer van gemiddeld tien reizigers naar Maastricht en 20 naar Groningen een dergelijke uitgave niet zou verantwoorden. Een tweede eveneens ingrijpende wij ziging bestaat in het besluit, Utrecht als aanvraagkantoor voor het tusschentijds- in en uitstappen uit te schakelen. Men kan dus na 3 November aan elk wille keurig stopstation zonder eenige forma liteit den trein verlaten of met dezen meereizen. Wel daarentegen zal men zijn kaartje vóór het normale sluitings uur der loketten moeten koopen, tenzij men bereid ri een kleinen toeslag te be talen. Met ingang van 3 November zullen eveneens de z.g. tegentreinen worden in gelegd, die uit Groningen en Maastricht via Utrecht naar Amsterdam en Rotter dam en Den Haag loopen, terwijl boven dien nieuwe treinen naar Leeuwarden en Hengelo zullen worden gedirigeerd. Aan het bezwaar van het overstappen gedurende den nachtelijken rit kan om economische redenen nog niet worden tegemoet gekomen. Voorts hebben de spoorwegen bepaald, dat de wachtkamers van alle tusschen- stations, waar de nachttreinen stoppen, een half uur voor het vertrek van den trein geopend zullen zijn, een maatre gel die door velen op prijs zal worden gesteld. Ten slotte is nog bepaald, dat ook rij wielen met de nachttreinen kunnen wor den vervoerd tegen het sneltreintarief van f 1.25, hetgeen voor velen, die ver van het station wonen en midden in den nacht nog' geen andere vervoermid delen aantreffen, een groot gemak zal zijn. De nachttreinen zullen echter niet voor buurtverkeer worden opengesteld DE REGEERING EN DE CRISIS. Over de huidige crisis schrijft de Re geering in de Memorie van antwoord o.m. Dat de crisis een karakter dreigt aan te nemen, heviger dan de voorafgaande, mag worden toegeschreven aan het sa mentreffen bovendien van twee andere verschijnselen. Ten eerste heeft de wereld zich nog niet gerealiseerd de verarming, welke de oorlog heeft teweeg gebracht. Vervolgens lijdt de wereld onder zeer betreurenswaardige ziekteverschijnselen van politieken aard. Aan die betreurenswaardige staatkun dige ontwikkeling heeft men toe te schrij ven de afzijdigheid van Rusland en zeer groote tleslen yaa Azië, om 't voornaam-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1