KING Uit de Provincie. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. en het kwam one wat soet voor. Maar by de korst was 'het niet lekker. Van de Tweede Kamerleden maakten er een dertig of veertig met het brood ken nis. Maar of zij het thuis zuilen aanbe velen, betwijifelen wij. Ben Raadskelder ln het Stadhuis te Middelburg? In de laatste vergadering van den ge meenteraad van Middelburg was een verzoek ingekomen om de voormalige vleeschhal in het Stadhuis te mogen hu ren voor de vestiging van een raads kelder. De afdeeling Middelburg en omstre ken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slij ters heeft zich thans tot den raad gewend met een klemmend verzoek om tot zulk- een verhuring niet over te gaan. Adres sante wijst er op, dat reeds 12 café's enz. op de Markt aanwezig zijn en nog ande ren in de naaste omgeving. Verder her innert zij er aan, dat in de Eerste Ka mer gewaarschuwd is tegen het onder brengen van café's en dergelijke in ge bouwen van historische waarde, wat dan toch zeker op het Stadhuis van Middel burg van toepassing is, want eventueele gevolgen van een brand in dat gebouw zouden nimmer meer goed te maken zijn. Adressante juicht het toe, dat bij het te genwoordig gebruik van de Vleeschhal als rijwielbergplaats en als plaats voor het in ontvangst nemen van goederen voor bodes, het rooken verboden is, maar meent, dat het brandgevaar veel grooter zal worden als het lokaal tot raadskel der zou worden ingericht. Zij vraagt dan ook de hal haar tegen woordige bestemming te doen behouden. Het bestuur van de Middenstandsver- eeniging „Handelsbelang" wendde zich ter zake tot B. en W. met een verwij zing naar zijn adres van 10 Juli 1929, waarin verzocht werd in de hal het In formatiebureau voor Vreemdelingenver keer te vestigen. Het bedoeld bestuur meent nog altijd, dat er bezwaren be staan tegen bestemming als koffiehuis of iets dergelijks en blijft bij eerstbedoel de bestemming. Het verzoekt met klem aan de blijkbaar bestaande voornemens tot verhuring voor Raadskelder geen ge volg te geven. Een kalksialpeterfabriek. Gaarne wekken wij H.H. landbouwers en tuinders op a.s. Donderdag in hotel Suisse te Middelburg een in werking zijnd model van de kalksalpeterfabriek te gaan zien. De toegang is vrij. Brandstichting. Te Groede is aangehouden de 20-jarige P. J. E., ver dacht van het stichten van brand in de landbouwschuur van den landbouwer J. B. Becu aldaar. De man is naar Middel burg overgebracht en daar opgesloten. Vlissingen, De plaatselijke raad, be staande uit den Vlissingschen Bestuur- dersbond en de afd. der S. D. A. P. heeft besloten aan de besturen voor te stellen aan de feesten ter gelegenheid van de opening der nieuwe haven niet mede te werken. Goes. D' e beer F. J. van Riet, brie venbesteller alhier, slaagde gisteren te Utrecht voor bet examen conducteur der posterijen. Wemeldinga Het tjalkscheepje „De Hoop", schipper S. van St. Maartensdijk, is onder de gemeente Donik (B.) geladen met aardappelen gezonken. De berging van genoemd schip is opgedragen aan bet bergingsbedrijf van Hoogenboezem en van der Tak alhier. Vrouwepolder. Dinsdagochtend ver gaderde de Raad der gemeente. Afwezig de heer Arendse. De voorziter deelde mede, dat de rekening over 1929 door Ged. Staten definitief is vastgesteld, dat door de Kroon zijn goedgekeurd de ver ordeningen betreffende classificatie der gemeente voor de Personeele Belasting en voor het Gemeentefonds en de heffing van opcenten op de Personeele Belasting De voorziter deelde mede, dat hij zich overeenkomstig de hem door den Raad gegeven opdracht, met den heer De Vis ser in verbinding heeft gesteld omtrent de exploitatie van een zandput, gelegen op een aan den heer De Visser toebehoo- rend perceel vroongrond in de afdeeling Vrouwepolder en dat de heer De Visser hem gezegd heeft zelf de exploitatie van dien zandput ter hand te nemen en dat hij niet genegen is bedoeld stuk grond voor dat doel aan de gemeente te ver- koopen. Ook deelde de heer De Visser mede, dat vanaf heden zand uit de zand put nabij den voormaligen molen door belanghebbenden kan worden betrokken. Bij de rondvraag werden door den heer Langebeeke inlichtingen gevraagd omtrent aansluiting der gemeente bij de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeen ten, waarop de voorzitter den heer Lange beeke antwoordde, dat een voorstel tot. aansluiting bij die vereeniging twee maal door den Raad is verworpen op grond dat de contributie te hoog is. De heer Kesteloo wijst op den slechten toestand van een bijbouw aan de woning B no. 10 in de afdeeling Gapinge en geeft in over weging daar naar te laten omzien, daar die toestand zeer gevaarlijk is voor pas- seerende personen. De voorzitter zegt on derzoek toe. De heer Dingemanse vraagt inlichtin gen omtrent het gebruik van het door de gemeente aangekochte perceel grond aan den Gapingschenweg. Dat stuk grond is z.i. aangekocht om daarvan een zand put te doen maken. Spr. stelt nu de vraag i of daaruit sand door belanghebbenden kan worden verkregen. De voorzitter zeide, dat hieromtrent nog geen besluit is genomen. Spreker is van oordeel, dat het uit be doeld stuk grond komende zand niet ge bruikt moet worden voor de voetpaden, voor dat doel is men z.i. beter met sin tels of grind. De heer Dingemanse zegt, dat als men een zandput in de onmid dellijke nabijheid heeft, het z.i. wel erg is de inwoners van Gapinge dan naar Vrouwepolder te zenden. Spr. is van oor deel, dat het stuk grond is aangekocht om ten gerieve van de inwoners van Gapinge te worden geëxploiteerd, het is niet zijn doel het zand gratis beschikbaar te stel len, doch tegen den kostenden prijs. De voorzitter achtte het beter eerst te gen het voorjaar met de exploitatie te beginnen. Spr. vraagt of het zand ook voor de gemeentelijke voetpaden moet worden ge bruikt, hij is er voor, dat die paden met grind of sintels worden bewerkt. De beer Kesteloo verklaarde in dit op zicht geheel aan de zijde van den heer Dingemanse te staan. Spreker voelt er veel voor dat 't zand zoo spoedig moge lijk beschikbaar wordt gesteld. De voorzitter zegt dat hem nog nim mer door woord of geschrift gebleken is dat men zand uit de zandput te Gapinge verlangde. De heer Kesteloo zegt, dat reeds verschillende personen aan hem hebben gevraagd, wanneer zand uit be doelde put beschikbaar zal worden ge steld, hetgeen ook de heeren Langebeeke en Dingemanse toestemmen. De voorzit ter deelt mede, dat hij last zal geven om de zandput voor het gebruik gereed te maken en dat hij de verdere exploitatie van dien zandput met B. en W. zal be spreken. Voorts wordt in beginsel beslo ten voor dit jaar, tot 1 Januari de prijs van het zand vast te stellen op f 0.50 per voer. Door den heer Dingemanse wordt tevens nog in overweging gegeven voor nieuw aan te leggen wegen reductie op elk voer zand toe te staan. De voorzitter zegt den heer Dingemanse toe, dat zulks door B. en W. zal worden overwogen. De heer Dingemanse vraagt ook inlichtin gen omtrent de voltooiing van het aan gelegde voetpad in de z.g.n. nieuwe zand weg. De voorzitter zegt, dat het nog te leggen gedeelte van bedoeld voetpad nog niet is voltooid, een en ander in verband met toekomstige plannen van wegsver- barding, als zulks nog plaats vindt, dan moet bedoeld voetpad toch verdwijnen en worden er z.i. kosten voor niets gemaakt, zoodat hij met de voltooiing van dat ge deelte van het voetpad nog wat zal wach ten. Hierna sluiting. Terneuzen. Dinsdag zijn in den sluis- vloer van de Westsluis de nieuwe bou ten voor den taatspot reeds geplaatst. In verband met het voorspoedig verloop van het herstellingswerk kan de wederopen- stelling van de groote Westsluis tegen het einde van de week worden tegemoet gezien.Ongeveer tien schepen, waaronder ook een bestemd voor Terneuzen, liggen op de reede te wachten op doorvaart. Aardenburg. De voltallige gemeenteraad besloot na lange discussie met vier tegen drie stemmen tot aansluiting bij de drink waterleiding van Oost-West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hoofdplaat. Het alhier nabij het schor gezonken schip was 't te Nijmegen thuis- behoorende schip „Sophia 3" metende 825 ton, eigenaar van Neijenhof. 't Ongeluk is veroorzaakt doordat de zeilen welke de kast bedekten losten, zoodat 't water door de woelige zee in de ruimen sloeg. Ten slotte dook de kop onder en 'twas ge beurd. De opvarenden hadden zich tijdig weten te redden in de boot. Een pompboot van v. d. Tak heeft het schip leeggepompt waarna 't de reis heeft voortgezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac.- Ds Schol ten J. H. Buinink te Rheden. Te Vrou wepolderGapinge J. Tjebbes, cand. te Maarssen. Aangenomen naar T wij zei T. J. Fol- mers te Pieterburen. Naar Purmerend M. C. van Wijhe te Nieuwveen. Naar Spij- kennise F. J. Pop te Uitwijk. Naar Apel doorn en Het Loo J. C. H. Romijn te Charlois. Bedankt voor Doetlnchem A. Hijmans te Nijverdal. Voor Barchem M. C. van Wijhe te Nieuwveen. Voor Oostkapelle, Streefkerk, Lage Zwaluwe en Heusden F. J. Pop te Uitwijk. Geref. Kerken. Tweetal te Haarlem G. C. Berkouwer te Oudehorne en K Sietsma te Eind hoven. Beroepen te Hijken J. Hartkamp, cand. te Zutfen. Bedankt voor Smilde H. Wiersema te Oldehove. Aardenburg. Zondag nam Ds II. J. Bar- nouw wegens vertrek naar Zierikzee, af scheid van de Ned. Herv. Gem. alhier, met een predikatie over 1 Joh. 4 16b. De scheidende leeraar werd toegesproken door ouderling P. de Bruijne, Ds Faber van Oostburg en Ds F. v. d. Wissel. Op verzoek van den consulent Ds M. J. Beukenhorst van Sluis, werd toegezon gen Ps. 1343. Rilland-Bath. Tot leden van het kies college bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren J. v. d. Sande, en M. N. v. d. Linde, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer F. M. Boot een nieuwe stemming moet plaats hebben, daar niemand de vereischte meerderheid verkreeg. Oudelande. Zondag is door de Ned. Herv. Gem. alhier de eerste 'godsdienst oefening gehouden in het inwendig her- stolde kerkgebouw. Do pastor loei 'hield eon predicatie over „Voorbarig roemen", uitgaande van 1 Kon. 20: 11b. Aan ver schillende colleges en personen werd dank gebracht, na o predicatie, voor hun steun en medewerking. De burgemeester was mee onder do aanwezigen. De witkalklaag is van de muren verwij derd. De roede baksteenon zijn met staal- borstels en zoutzuur behandeld. Waar noodig zijn slechte plaatsen of gaten in den muur aangevuld. De steenen zijn op nieuw gevoegd. Van het tongewelf („den hemel") zijn de planken verwijderd en vervangen door Gelotex-platen. De oude ribben en gordingen zijn zooveel mogelijk gehandhaafd. Het werk is geleid door den heer J. A. Hoogvliet, bouwkundige te Baarland en uitgevoerd door de firma v. d. Poel te Oudelande. Het gebouw is 15 Zondagen buiten dienst geweest. Het beste dauelijksche middel ter opwekkingen verfrissching. Ongelukken. Gisterenmiddag vond te Oosterbeek een ernstig auto-onge val plaats. Terwijl de chauffeur van een daar staanden vrachtauto zich in de ca bine begaf, was een acht-jarig jongetje op de treeplank gaan zitten, zonder dat de chauffeur daar iets van 'had bemerkt. Bij het aanzetten van- den motor viel het jon getje van de treeplank af, met het nood lottig gevolg, dat het achterwiel van den zwaren auto het 'knaapje over de borst ging. De jongen was onmiddellijk dood. Gisteravond is te Leiden de 22-jarige motorrijder V. door een achter hem 'ko menden luxe auto aangereden. De motor rijder werd aan de eene zijde en de 22- jarige mej. M. B. uit Koudekerk, die op den duo zaït, aan de andere zijde van den auto over den weg 'geslingerd. Beiden-be kwamen vrij ernstige hoofdwonden en ge compliceerde beenbreuken. Zij werden naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Aanrander gearresteerd. Gemeente- en rijkspolitie van Wadenoijen hebben een goede vangst gedaan door de arrestatie van een zekeren B., ui't Tiel, ge huwd, die de laaste weken 'het eenzame gedeelte van den weg WadenoijenTiel onveilig maakte, door aanrandingen te plegen. Door den burgemeester van Wade noijen werd een groot aantal meisjes uit Ophemert, Vari'k, Avezaath, Erichem en Wadenoijen, met 'hem geconfronteerd. Deze herkenden hem pertinent. De officier van justitie te Tiel gelastte daarop zijn onmiddellijke inhechtenisneming. Brutale straatroof. Maan dagmiddag omstreeks 4 uur, op klaar lichten dag dus, heeft in het hartje van Den Haag een brutale straatroof plaats gehad, waarvan een oude man het slacht offer is geworden. Op een bankje op de Amsterdamschy Veerkade zat de 72-jarige B. wat uit te rusten, toen hij gezelschap kreeg van vier jeugdige mannen, geen onbekenden van B., want bij had die wel eens ontmoet in de Metropool, waar de oude heer bijna dagelijks een kopje koffie ging drinken. Het was bekend, dat B. altijd zijn spaar duitjes bij zich droeg in een linnen zakje, dat hij in de Metropool nogal eens te voorschijn haalde en er dan mee geurde. Gisterenmiddag, 4 uur, stapte hij van het bankje op en zeide hij, dat hij weer naar de Metropool ging. Zijn jeugdige vrien den vergezelden hem. Zij liepen een zij straat in en kwamen zoo in de St. Jacob- straat. Ter hoogte van perceel 12, vlak bij de Wagenstraat, werd de oude man door twee van de kerels beetgegrepen. De ééne hield met beide handen den mond van den man dicht en de andere haalde het linnen zakje met spaarpenningen uit den broekzak van het slachtoffer, dat nog een flinken slag op het hoofd kreeg. De twee anderen bemoeiden zich met het geval niet. Een en ander is gezien door een chauffeur in een garage, maar da chauffeur verkeerde in de meening, dat het hier een vechtpartijtje betrof, zooals in die buurt nogal eens voorkomt. In ieder geval kreeg hij geenszins den in druk van een berooving met geweldple ging. Alle vier de onverlaten kozen het hazenpad. De oude man deed intusschen van het voorgevallene aangifte bij de politie, die onmiddellijk de grensstations waarschuwde. Het slachtoffer had van zijn aanvallers een vaag signalement op kunnen geven. Gevolg van één en ander was, dat de marechaussee te Roosendaal kon arresteeren den 22-jarigen zwerver D., geen onbekende van de politie, die verdacht wordt bij de berooving te zijn geweest. Bovendien heeft de politie van zijn bed gelicht den 25-jarigen zeeman G., wonende te 's-Gravenhage. De twee an deren zijn nog zoek. Van het geroofde bedrag is ongeveer 40 gulden terecht. Dit bedrag had de te Roosendaal gear resteerde D. nog in zijn bezit. De laatste had een kaartje naar Parijs genomen. De verzakte spoorbrug. Zoo als reeds gemeld, is gisteren de spoor brug bij de Vink te Leiden verzakt. Het geheele treinverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam over deze brug is geduren de een uur gestremd geweest. Het was tegen twee uur weer hersteld. De oorzaak is, dat eenige steunpun ten onder de brug zgn. pummels waren weggeslagen. Nadat voorloopig eenige houten steunpunten onder de brug waren geplaatst en deze weer op haar normale hoogte was gebracht, kon het treinver keer weer worden hervat. Maalgebod. In verband met de toenemende actie tegen een eventueel maalgebod, is door het Dagel. Bestuur der Z. L. M. een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin is gewezen op de toenemende moeilijkheden in het akkerbouwbedrijf en de gevolgen daarvan voor 't geheele plat teland en krachtig de spoedige indiening van een wetsontwerp inzake het maalge bod bepleit en op verdere maatregelen die de gevolgen van de crisis kunnen verzachten, aangedrongen. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 28 October 1930. De volgende personen waren gedag vaard: W. J. v. K., wed. H. J., 53 j., zonder beroep te St.-Laurens, wegens beleedi- ging van Tannetje Vroegop te Middel burg. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. In verband met de crisis in het land- en tuinbouwbedrijf, heeft de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond te Den Bosch een congres gehouden. Een overzicht van de bestuurstafel tijdens de vergadering v.I.n.r.: ir jhr Panhuys, A. Fleskens, mr J. Wintermans, prof, dr Berger, rector J. Kok, J. T. H. Verheggen, mr H, van Haastert, mr F, van Lanschot, burgemeester van Den Bosch. j C. J. I. V„ huisvr. A. A. M. H„ 25 winkelierster te Vlissingen, wegens be- leediging van M. J. Eekman te Vlissin gen. Eisch en uitspraak f10 b. of 10 d. h. S. v. H., huisvr. P. F. de L.; 52 j., zon der beroep te Zuiddorpe, wegens beleedi- ging van Irma van Waes. Eisch en uit spraak f 10 b. of 10 d. h. J. v. 'tW., 47 j., landbouwersknecht te Hoedekenskerke, wegens beleediging van A. M. Langenberg, toen deze hem een oproeping zou uitreiken. Eisch en uit spraak f20 b. of 20 d. h. J. L., 38 j.,; S. H., 32 j., en M. B., 39 j„ dijkwerkers te Westkapelle, wegens ver duistering van 5 balken en 6 planken, toebehoorende aan L. P. Korstanje, welke goederen deel uitmaakten van een vlotje dat bij het Roeiershoofd was aangedre ven te Vlissingen op 29 September 1930. Eisch ieder f 15 b. of 15 d. h. Uitspraak f10 b. of 10 d. h. A. J. L., 21 j., ijsventer te Middelburg wegens diefstal van een automobiel, toe behoorende aan J. Vergouwen te Middel burg op 3 September te Middelburg. Eisch f20 b. of 20 d. h. Uitspraak vrij spraak. L. v. Z., 63 j., zonder beroep te Mid delburg, wegens mishandeling van J. van Halteren. Eisch f25 b. of 25 d. h. Uit spraak f 10 b. of 10 d. h. Door M. L., 31 j., sleepbootkapitein te Antwerpen, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 27 October j.l., waarbij hij wegens het aan zijn schuld te wij ten zijn, dat eenig vaartuig zinkt, waar bij het feit iemands dood tengevolge heeft gepleegd op de Wester-Schelde, is veroor deeld tot 1 maand hechtenis, voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Door J. W., 35 j., werkman te Sluis is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Oost burg, waarbij hij ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling is veroordeeld tot 3 weken hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. Voor de Vrijdagavond ten stadhuize te Middelburg te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsclie eilanden, zijn de vol gende voorstellen door het bureau ge daan. Het bureau stelt voor de begrooting voor 1931 vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 15.750 met een post onvoor zien van f 865.87 en een vermoedelijk batig saldo van f 2000, waarvan de be- stemming nader wordt vastgesteld onder goedkeuring van den minister. In de vergadering van 15 Augustus hield do kamer het voorstel aan om tot de regeering een verzoek te richten om te komen tot verlaging van de kosten voor een telegram-adres en voor bus recht, aangezien het wenschelijk werd ge acht een onderzoek itn te stellen hoe dit in naburige landen is geregeld. Het Imreau legt nu een lijst over van de regeling in verschillende landen en (daaruit blijkt, dat het recht voor een telegramadres in alle landen, waarover zich het onderzoek heeft uitgestrekt, lager is dan in Nederland, terwijl alleen in Engeland, Denemarken en Finland voor busrecht meer wordt gevraagd. Behalve van deze landen vermeldt de lijst de cijfers van Frankrijk, België, Duitschland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. In een en ander vindt liet bureau alle aan leiding zijn oorspronkelijk voorstel te handhaven, waarmede de Commissie voor het verkeerswezen zich vereenigt. Van de Hoofdcommissie voor Nor malisatie in Nederland 'kwam een bericht in dat zij eenige wijziging heeft gebracht in hare organisatie en werkwijze en dat het in de bedoeling ligt in het vervolg leden te erkennen. De Hoofdcommissie zou het op prijs stellen de Kamer als lid der stichting te mogen beschouwen. D'e laatste jaren droeg de kamer f 25 bij aan de Hoofdcommissie en het lid maatschap vereischt gelijke contributie. Het bureau Igtelt voor als lid toe Ite tredeni. Het bureau legt 'n schrijven over van den A. N. W. B., toeristenbond voor Ne derland, waarin verzocht wordt, dat de Kamer als buitengewoon lid zal toetre den tegen een contributie van f 25 per jaar. Het bureau stelt voor toe te treden als buitengewoon iid. Van de Vereeniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schou wen .en Duiveland te Haamstede 'kwam het verzoek in haar eene bijdrage te verleenen van f 100. In verband met de in de vorige vergadering door een der leden bij de behandeling van het voorstel om niet bij te dragen in het financieel tekort dezer vereeniging gemaakte op merking vroeg het bureau de vereeniging om nadere inlichtingen. Uit het thans overgelegde antwoord blijkt volgens het bureau zeker voldoende, dat de vrees, dat de Vereeniging den vrijen handel con currentie aandoet niet gegrond is. Het bureau stelt voor de vereeniging vóór 1931 eene bijdrage van f100 te ver leenen. i De heer J. J. Cock te Zierikzee vroeg de Kamer om tot een bedrag van ten hoogste f5000 bij te dragen in een te vormen garantiefonds in verband met een vliegdienst Schouwen en Duiveland— Rotterdam v. v. Men is voornemens in de omgeving van Haamstede een vlieg terrein in te richten, hetwelk als nood- landingsterrein door den Minister van Waterstaat zal worden aangewezen. De K. L. M. heeft zich bereid verklaard ge durende het volgende jaar voor eenigen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2