Woensdag 29 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Do's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4458. Bijkantoor te Middelburg. Fiuma F. P. DHITIJ, L. Burg. Tol. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10,03 Prijs der AdvertentfSn; 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. De Vrije Universiteit. Wie de herdenkiijgssamenkomsten van de Vrije Universiteit meemaakte of ken nis nam van de verslagen der gehouden vergaderingen, moet wel onder den in druk komen van de groote belangstelling, die er in Calvinistische kringen is voor deze hoogeschool op Gereformeerden grondslag. Terecht werd door Mr Grosheide bij de aanbieding van het uitbreidingsfonds ge sproken van een climax. Bij de stichting van de Vrije Universi teit was er reeds een ongewoon groote belangstelling, terwijl toen door enkele vrjenden een bedrag van een ton werd aangeboden. Een kwart-eeuw later werd weer een dergelijk bedrag bijeengebracht, nu niet door enkele vermogende vrienden, maar door een breede schare van belangstel lenden. En thans bij de viering van het 50- jarig bestaan, nu er goede hope is dat de jaarlijksehe bijdragen van ruim een ton gouds tot pl.m. f 160.000 zullen wor den opgevoerd, werd voor het uitbrei dingsfonds een bedrag aangeboden, dat niet ver van het half millioen blijft. In verband hiermede kan ook gewe zen worden op de ontzaglijke belangstel ling, die er was voor de herdenkings samenkomsten. Toen Maandagmiddag de officieele her denking plaats had en de eere-doctora- ten werden uitgereikt, was de reusachtige zaal van het Concertgebouw te klein om de menigte te bevatten en moest in een der kerken een nevenvergadering worden gehouden. Uit alle oorden van het land was men bijeen gekomen. De Friezen waren er in menigte, maar ook de Zeeuwen ontbraken niet. Er waren hooggeleerden en weinig ontwikkelden, mannen van naam en stand, maar ook de eenvoudigen in den lande. Heel de feestviering was één krachtige manifestatie van de liefde en de belang stelling, die er in breede kringen van ons volk is, voor deze stichting voor Hoo- ger onderwijs op Geref. grondslag. Wij zeggen dit niet om te roemen. Maar wel met groote dankbaarheid. Is er één inrichting van Hooger onder wijs in ons land, waarvoor zóó groote be langstelling onder ons volk gevonden wordt? En dan, de tijden die wij beleven zijn in vele opzichten ernstig. De toekomst schijnt donker. Niet alleen, in verband met wat er ge beurt op economisch en sociaal gebied, maar vooral ook in verband met de zede lijke achteruitgang en de verachtering op godsdienstig gebied. Maar voor ons volk toch reeds in zoovele opzichten van andere volken onderscheiden is hier een lichtpunt. Een volk, dat op zoo ondubbelzinnige wijze blijk geeft van zijn liefde voor de beginselen, die zijn naar het Woord van God, biedt nog hoop voor de toekomst. Het bevat nog rijke bronnen van ge zonde levenskracht. God de Heere zij er voor gedankt. De Pachtontwerpen. De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de openbare behan deling van de Pachtontwerpen. Het zijn, zooals bekend, voornamelijk een drie-tal punten die bierbij de aan dacht vragen, n.l. het z.g. continuatie- recht (gedwongen pachtverlenging), het remissierecht (vergoeding voor schade wegens buitengewone omstandigheden) en het recht van vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen. Men kan niet zeggen, dat deze ontwer pen met veel enthousiasme werden ont vangen. Vrij algemeen was men het hierover eens, dat de landbouwcrisis door deze voorstellen niet zal verminderen; zelfs werd de meening geopperd, dat ze mee zouden kunnen helpen de crisis te ver ergeren. Van verschillende kanten werd er op gewezen, dat het pachtvraagstuk thans minder urgent is dan eenige jaren ge leden, daar onder den invloed van de omstandigheden tal van pachten reeds vrij sterk gedaald zijn. Vorder werd betoogd, dat een beperkt continuatierecht als hier voorgesteld, in de practijk weinig beteekenis heeft. Im mers in tijden van opgang zal de rechter tegen wijziging van de pachtvoorwaarden geen redelijk bezwaar kunnen maken, terwijl in tijden van teruggang de pach ters allicht niet op verlenging zonder meer gesteld zijn. Een bezwaar werd ook genoemd, dai naar gevreesd wordt, de hypotheekboe- ren en bun aantal is waarlijk niet ge ring door dit ontwerp van den wal in de sloot geholpen zullen worden, terwijl mede de vrees werd uitgesproken, dat de toepassing van deze regeling tot verwij dering tusschen pachters en verpachters en tot eindelooze processen aanleiding zal geven. Dat er voor deze ontwerpen weinig be langstelling bestaat, bleek wel hieruit, dat bij de gisteravond voortgezette algemeene beschouwingen slechts enkele leden aan wezig waren. Van de Soe.-Democratische fractie, die nog wel de andere fracties verwijt, dat zij zich zoo weinig voor het pachtvraag stuk interesseeren, was b.v. toen de heer De Boer aan het woord was slechts één lid aanwezig. Vandaag, als de Minister aan het woord is geweest, zal de houding van de verschillende fracties ten opzichte van deze ontwerpen zich wel scherper aftee- kenen. Invoerrecht op suiker in België. De economische raad, ingesteld door de Belgische regeering, tot bestudeering van de economische crisis, vergaderde gisteren over de suikerkwestie. Er is in België een overproductie van suiker van zeven procent, terwijl het verbruik is afgenomen met vier procent. Besloten werd tot een invoerrecht van 20 franc per 100 K.G. suiker. De beslissing werd genomen met 9 tegen 8 stemmen. MacDonald wijst beslist protectie af. In antwoord op de troonrede criti- seerde gisteren de leider der conserva tieven Baldwin in het Lagerhuis het pro gram van de regeering, zooals dat werd uitgestippeld in de troonrede. Dat pro gram zou volgens hem drie jaar parle mentairen arbeid noodig hebben om te worden uitgevoerd. MacDonald antwoordde, dat nopens de Imperiale Conferentie de vertegenwoor digers van de kroonlanden hem hadden gevraagd, de tarwe te belasten, doch hij had geantwoord, dat daarvan geen sprake kon zijn. Er waren echter nog andere middelen om den imperialen han del te bevorderen en die middelen wer den thans onderzocht. In het Hoogerhuis werd namens de regeering het woord gevoerd door Lord Parmoor. Deze stelde den conservatieven de vraag, of zij voor belasting op de le vensmiddelen waren; toen een duidelijk antwoord uitbleef, zei Lord Parmoor, dat de regeering zich hardnekkig tegen een zoodanige politiek zou verzetten en nim mer .zou toestemmen in een belasting op speciaal tarwe. Het conflict in de Berlij'nsche Metaalindu strie bijgelegd. Bij de onderhandelingen, die gisteren avond tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Ber- lijnsche metaalindustrie hebben plaats gehad onder leiding van minister Steger- wald is een overeenkomst bereikt, wel ke de volgende punten bevat: 1. Het werk zal voorloopig onder de oude voorwaarden worden hervat. 2. De beslissing over de kwesties, wel ke in de arbitrale uitspraak worden be handeld, zal worden getroffen door een commissie van drie onpartijdige leden, door den Rijksminister van Arbeid aan te wijzen. 3. De onderhandelingen dezer commis sie zullen zoo spoedig mogelijk beginnen, op zijn laatst in de eerste helft van November. Het onderzoek naai: het vergaan van de R. 101. Sir John Simon heeft gisteren heit on derzoek naar de ramp van de R 101 'ge opend met een rede, waarin hij' met be wogen stem zeide: „Ik geloof dat het 'ge past is, als wij voor een oogenhlik opstaan om aan ons innig verdriet over het dra ma uiting te geven." Sir William Jowitt, de procureur-gene raal, sprak de hoop uit, dat men zich van de diensten van dr Eckener zou kun nen verzekeren, zoodat men van groote ervaring partij 'kon trekken. Het onderzoek moet zoo volledig moge lijk zijn en geen enkel feit mag ver bloemd worden als er fouten gemaakt waren. Te betreuren viel evenwel, dat 'n Hevea-Product Vraagt het Uw schoenmater bijna alle personen, die inlichtingen uit de eerste hand konden geven, bij de ramp omgekomen zijn, zoodat de rechtbank hoofdzakelijk zou moeten oordeelen uit ge volgtrekkingen en niet uit de feiten. Dit maakt het onderzoek natuurlijk moeilijk, ofschoon daarom nog niet hopeloos. Be halve de getuigenissen der zes overleven den, was er nog een geheim rapport van wijlen Lord Thomson, dat deze minister van plan was geweest aan de Indische conferentie aan te bieden bij tijdigen terug keer. Sir William las eeuige passages uit dit rapport voor, waaruit wel heel overtui gend bleek, dat ook de tocht naar Indië nog als een proeftocht bedoeld was. Hier deed zich reeds de vraag voor, of de voorbereiding in alle opzichten voldoen de was geweest. De R. 101 had pas 2 October haar be wijs van „luchtwaardigheid" gekregen voor een tocht, die drie dagen later reeds zou beginnen. Was hier overhaasting in het spel geweest? Tegenover deze vteu- gen, die men mocht en moest stellen, stond weer dat in alle rapporten nopens de kleine proeftochten boven Engeland de R 101 gemakkelijker bestuurbaar weTd genoemd, dan de R 100, die heelemaal naar Canada heen en weer was geweest. De beschieting van het stoomschip Baden. Tri verband met de beschieting van de „Baden" is uit 'het onderzoek gebleken, dat de kand'tein absoluut geen schuld heeft. De „Baden" had, zooals reeds gemeld werd, een speciale vergunning van den ha- venkapitein, om uit te varen, op voor waarde, dat het schip, wanneer het een fort passeerde, een signaal zou geven. Volgens deze instructie gaf het schip, toen het Santa Cruz passeerde, drie sig nalen, die ook op het land gehoord wer den. De vlaggegroet van de „Bremen" werd zelfs door het fort beantwoord. Hierna werd echter door het fort een schot met los 'kruit gelost on een vlag- signaal gegeven, om niet door te varen. Daar 'dit signaal echter niet zichtbaar was, zette de „Baden" haar tocht voort. Andere signalen heeft de 'kapitein van bet schip niet gehoord. Toen het schip den Euckerhut, een berg aan den ingang van de haven, ge passeerd was, naderde 'het op een afstand van twee honderd meter het fort Gapa- cabana, om eventueel nog signalen te kunnen waarnemen, daar de zon reeds onderging. Zonder meer nam het fort daarop de „Baden" onder vuur, waardoor, zooalis gemeld werd, negen en twintig passagiers gedood werden. Storm en noodweer. Smyrna is opnieuw door storm geteis terd, het overstroomde gebied heeft zich nog aanzienlijk uitgebreid. De electrische centrale staat gedeelte lijk onder water, zoodat de lioUvcorzie- ning is stilgelegd. Onder de bevolking heerscht groote angst. Reeds zijn 70 per sonen verdronken, honderden zijn ge wond. Er zijn 855 huizen geheel of gedeelte lijk ingestort. De landbouwstreken rondom Smyrna zijn eveneens ernstig geteisterd, een groot aantal personen is verdronken, evenals veel vee. De overstroomingen in Opper-Silezië nemen ook steeds grootere afmetingen aan. Te Görlitz staan verscheidene stra ten onder water. Marklissa en Lauban staan gedeeltelijk onder water. Ook verscheidene dorpen zijn overstroomd. De schade is zeer groot. De bevolking is met alle macht in de weer, om de dijken op bedreigde punten te besehermen. Oostenrijk is door noodweer geteisterd. Het centraal meteorologisch bureau heeft, sedert 60 jaren, in October nimmer zulke groote hoeveelheden regen geregistreerd als de laatste dagen. De Donau is stijgende, terwijl het Wie ner Wald op tal van plaatsen blank staat. Uit de bergstreken worden sneeuwstor men gemeld. Ook uit verschillende deelen van Tsje- cho-Slowakië wordt noodweer gemeld. In Binnenland. De Tweede Kamer over de Pachtwetten. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zee land en voor de Kamer ven Koophan del te Middelburg. Buitenland. Het onderzoek naar de ramp van de R 101. Het Berlijnsche metaalconflict bijgelegd. De toestand in Brazilië. het Isergebergte heeft een sneeuwstorm tal van boomen ontworteld en wegen on begaanbaar gemaakt. In het Boheemsch-Moravië is een goe derentrein in de sneeuw blijven steken. In het gebied van Deutsch-Gabel zijn de dijken bezweken en groote watermassa's worden in de richting van Leiba ge stuwd. Korte Berichten. Bij gelegenheid van de begrafenis der slachtoffers van de mijnramp te Priedriohsthal, zullen heden alle openbare gebouwen in Pruisen halfstok vlaggen en tijdens de plechtigheid zullen te Berlijn van alle kerken de klokken geluid worden. In het ziekenhuis van Fischbach is weder een zwaargewond slachtoffer van de mijnramp aan de gevolgen overleden. Het totaal aantal dooden is hierdoor tot 96 gestegen. Het Thüringsche staatsministerie heeft eenigen tijd geleden districts- en gemeenteambtenaren het aanhangen van de communistische beginselen verfioden. Op grond van dit decreet heeft het De partement van Binnenlandsche zaken een aantal burgemeesters geschorst, die ondanks het regeeringsdecreet com munist zijn gebleven. Tegen hen wordt een disciplinaire procedure aanhangig ge maakt, die definitief ontslag ten doel heeft. Volgens nog niet bevestigde berich ten, zijn bij den opstand van inlanders in de binnenlanden van Formosa 190 Japan ners, onder wie 20 scholieren, vermoord. Een belangrijk weirk in de Meierij. Men schrijft uit de Meierij aan „De Tijd": Binnen korten tijd zal worden overge gaan tot de uitvoering van een belang rijk waterbouwkundig werk in de Meierij. In het stroomgebied van de Aa zullen tusschen Lierop en Boerdonk niet minder dan 7610 H.A. .grond van waterlast wor den bevrijd. De uitgestrektheid loopt van Boerdonk over Beek en Donk, Lieshout, Aarle-Rixtel, Helmond, Mierlo tot Lierop. De werken omvatten de verhreeding van de waterl'ossingen tot 9 a 12 meter, het maken van ruim 50 bruggen, sluizen en duikers en 'het verwerken van tusschen de 2O0 en 300 duizend kubieke meters grond. De breedte van 'het afleidingskanaal op den waterspiegel wordt circa 8 meter, de beddingbreedte 3.30 meter en de diepte 1.50 meter. Voor de uitvoering van de wer ken zullen in verband met de verbreedin- gen circa 15 H.A. grond onteigend moeten worden. Blijkens een door het boofdbesuur ontvangen missive van den minister van Waterstaat wordt door het Rijk voor deze werken een subsidie verleend. De aanbesteding is zeer spoedig te ver wachten, waardoor tevens een 'belangrijk object voor productieve werkverschaffing wordt verkregen ten bate van de vele werkloozen te Helmond en omgeving. Brood met aardappelmeel. La de koffiekamer van de Tweede Ka mer was gisteren zulk brood te verkrijgen. Het scheen, zegt het „Vaderi", hier in de hoofdstad gebakken. En er stond op: „Brood met aardappelmeel", op een etiket. Het uiterlijk aanzien was 'goed: het zag er vrij wit uit. En de smaak? Wel, voor ysïach brood leek bet ons vrij droog,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1