No. 25 C EERST Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Berlijnsche Brieven. Land- en Tuinbouw. Radio-Nieuws. Dit nummer be b'Kig riet, r$n. afgebttolcen. TcBschen den pijlor en dou onderkant van de span ning, welke rustig verder wordt gescho ven, is een ruimte van zeker wel een meter. Fan luid, aanhoudend gejuich van het publiek op den wallekant en op de boo ten, het gieren van alle stoomfluiten kon digden aan, dat het transport, volkomen veilig aan den anderen kant van de spoorbrug ligt Het varen over de spoorbrug heen heeft precies zeven minuten geduurd. Fn juist een kwartier nadat de spoorbrug was open gezet, draaide zij weer rustig dicht, als had zij een plezierjacht gelegenheid ge geven te passeeren. Middelburg. In een meer dan volle Nieuwe Kerk alhier werd Zondagavond herdacht hoe voor 150 jaar de arbeid der Zondagsschool een aanvang nam. Door Ds M. van Empel werd een her denkingsrede uitgesproken naar aanlei ding van Matth. 1324 „Die goed zaad zaaide". Duidelijk liet spreker uitkomen, hoe ook te Middelburg week aan week het eenvoudige werk op de Zondagsschool verricht wordt. Naar resultaten vragen degenen., die dien arbeid verrichten niet. Zij willen alleen het goede zaad zaaien. De leerlingen van de Zondagsscholen der Ned, Herv. Gemeenten te Middelburg en van 'tZand, te samen een 350 kinderen, zongen voor en na de toespraak eenige Zondagsschoolliederen onder leiding van den heer J. W. Bommeljé, terwijl de heer Th. C. Ferwerda een viertal melo- diën van Zondagsschoolliederen speelde. Het Hoofdschap. De (soc.-dem.) onderwijsinspecteur v. d. Hoeven te Utrecht schrijft in een arti kel: Is het hoofdschap bankroet? in do Ned. Octrooiraad o.a.: De onderwijzerswereld is juist zoo min een wereld van louter hoogwillende en geestdriftig gestemde wezens als b.v. ds predikantenwereld, of de wereld der ge- neesheeren, ambtenaren, timmerlieden, metselaren. Neemt, welke wereld gij wilt. En omdat dit zoo is, is er in eiken kring van menschen, die ten einde een bepaald doel te bereiken, moeten samenwerken, leiding noodig. Dus ook in de school, wier bloei en maatschappelijke waarde afhankelijk is van de goede en juiste sa menwerking der onderscheidene leer krachten. Maar hoe moet de leiding zijn? Niet autocratisch. Als de leiding, waarnaar het hoofd zal trachten, werkelijke leiding zal zijn, moet deze in wezen onwillekeu rige invloed zijn. En het oefenen van on- willekeurigen, stimuleerenden invloed vóór-onderstelt een persoonlijkheid. Een persoonlijkheid heeft uiteraard ook den moed als het noodig is een medewerker terecht te wijzen. Maar 't is voor een lei der in deze onvolmaakte menschenwereld niet voldoende dit te durven; hij moet ook 't recht hebben dat te doen. Een hoofd moet den weg der vriend schap gaan, maar tegelijkertijd er niet tegen opzien, zoo noodig, een anderen weg in te slaan, als hij vreest, dat aan de school als organisatie door den een of ander afbreuk zal worden gedaan. Zijn verantwoordelijkheidsgevoel voor 't ge heel zal hem daar zoo nu en dan inner lijk verplichten. Ik ben, zoo besluit de schrijver, mis schien een ouderwetsch man, maar ik beschouw het hoofdschap als iets van niet geringe beteekenis voor den gezon den groei van de school. Voor de Vlaamsche jury voor muziek te Gent, slaagden voor piano lager diplo ma, met onderscheiding, de dames A. Knolle en H. Drijver en voor het middel baar diploma, met groote onderscheiding Mej. A. S. van den Brink, allen wonen de te Hansweert. Voor het lager diploma voor Harmonium met voldoening, mej. S. Paauwe te Wemeldinge. Allen leerlin gen van dhr W. L. Harthoorn te 's-Heer Arendskerke. Een goede vangst. Te Olden- zaal werden twee Duitschers, afkomstig uit Hannover, aangehouden. Bij fouillee ring werden op hen bevonden: de mo dernste inbrekerswerktuigen, vlijmscherpe dolkmessen en maskers. Deze voorwer pen werden in beslug genomen en evenals de heeren in verzekerde bewaring gesteld. Het ongeval te Utrecht. De vrouw van den man, die te Utrecht uit leen raam viel, is ter beschikking der justitie gesteld, omdat bij het nader ver hoor der politie bezwarende omstandig heden aan het licht traden. Noodlanding. Op de heide te Oploo achter de Ghristinahoeve moest het militair vliegtuig 564 Zaterdag wegens motordefect een noodlanding maken, waarbij het toestel over den kop sloeg ien de propeller brak. De twee inzittende militairen werden licht gewond. D r a n fc-e 11 e n d e. Zondagmorgen vond men te Süedrecht, op een stoep, nabij zijn woning, het lijk van den 31- jarigen H. de B. Overmatig gebruik van sterken d.rank schijnt do oorzaak van dit drama te zijn. Het familiedrama te Hil versum. De vader van het door gas- verstikking om het leven gebrachte meis je te Hilversum was gisteravond in zoo verre hersteld, dat hij van het Diaco- nsssenhuis nanï het polüti&hérrsB is over gebracht waar hij streng wordt bewaakt. Wij vernemen nog, dat het echtpaar Hoogstraten 18 jaar gehuwd was en dat dit huwelijk kinderloos was gebleven, 't meisje was een aangenomen kind. De man is geruimen tijd chauffeur geweest hjj een familie te Hilversum. Deze was buitengewoon tevreden over hem en heeft hem, toen hjj op eigen verzoek ontslag heeft gevraagd, een zeer gunstig getuig schrift gegeven. De vrouw was buitenge woon gesteld op het kind. Ze is zeer onder den indruk van het gval Over de beweegredenen tot dit familie drama tast men nog in het duister. De heilsbrigade failliet verklaard. De Haagsche rechtbank heeft het failissement uitgesproken van de Heilsbrigade, welke te Den Haag in de De Riemerstraat 174 gevestigd is. Kindje doorkokendvetver- brand. In een perceel in de Bloemstraat te Amsterdam is een kindje van 6 maan den gedeeltelijk door kokend vet verbrand Toen de moeder n.l. een pan met vet van het aanrecht wilde nemen, stootte zij de pan per ongeluk tegen het aanrecht waardoor het vet uit de pan viel en te recht kwam op het in de wieg! liggend kind. Het kreeg brandwonden aan het achterhoofd en schouders en is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Een geraffineerd oplichter aangehouden. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft aangehouden den 26- jarigen koopman V., ter zake, dat hij ver schillende personen voor belangrijke be dragen beeft opgelicht. Deze geraffineerde oplichter is als volgt te werk gegaan. In enkele plaatselijke nieuwsbladen plaatste hij kleine advertenties, waarin een chauf feur werd gevraagd aan een bestelwagen. Heel begrijpelijk ontving V. op deze ad vertenties vele brieven. Zoodra er weer een brief in zijn bezit was, ging de bewuste koopman er op uit, om 'den sollicitant een persoonlijk bezoek te brengen. Dan deed hij zich voor als een geweldig zakenman, die zijn bedrijf in Rotterdam en Den Haag uitoefende Hij vertelde de beschikking te hebben over vier auto's, om al zijn klanten te bedienen. Ook was hij, volgens zijn zeg gen, houder van een boerderij te Din- teloord. De za,ak, die hij dreef, was een melkhandel plus aanverwante artikelen. Door nog in veel meer details a,f te dalen zoo vertelde hij a.m. een zijner chauffeurs te hebben weggezonden, om dat deze op den wagen altijd zat te roo- ken en dat een andere chauffeur bij hem was weggeloopen met medeneming van plus minus 250 klanten won hij al spoedig het volle vertrouwen van zijn sollicitanten. Als hij zoover was kwam het gesprek op een borgstorting van mi nimum f 200. Enkele sollicitanten, in 't vooruitzicht van een weekloon van f 25 lieten zich dan bepraten en stelden hem f 200 ter hand. Men moet niet vragen, met hoeveel moeite deze menschen een dergelijk bedrag bij elkaar kregen. Was de sollicitant aangenomen en wa ren de gelden gestort, die de koopman volgens zijn zeggen op de spaarbank zou uitzetten, dan werd den nieuwen chauf feur order gegeven, zich te vervoegen aan het. filiaal van V. aan den Oostzee- dijk. Daali' had hij een klein winkeltje, echter zonder inventaris. Als de nieuw aangenomen chauffeur hij dit filiaal kwam kreeg hij een hoeveelheid melk van een boer uit de provincie. Met deze melk moest hij dan gaan venten. Aangezien de koopman V. al zijn auto's in dienst had, moest de chauffeur maar een vracht auto huren. Enkele nieuwelingen kwam dit echter verdacht voor en deden van een en ander aangifte bij de politie. Doch termen om in te grijpen waren niet aan wezig, temeer daar V. de eerste week aan zijn chauffeurs uitbetaalde. De tweede week echter w< "-'do bij het weekloon uit te betalen. Weer heb ben verschillende chauffeurs zich toen gemeld bij de politie, waarop de hierbo ven vermelde arrestatie van V. is ge volgd. Aan enkele personen, die door V. ook als chauffeur waren aangenomen, doch die zich al terstond met zijn manier van werken niet konden vereenigen, en hem dreigden met de politie, betaalde hij de borgisom terug. Desniettegenstaande is het aan V. gelukt tientallen personen op de hierboven omschreven wijze op te lich ten, tot een totaal bedrag, van eenige dui zenden guldens. Schilder ij en dief stal te Antwerpen. Të Antwerpen is een groote schilderijendiefstal geconstateerd ten huize van mevr. wed. Marien in de Korte Leemstraat. De ontvreemdingen moeten gebeurd zijn van het begin des jaars tot nu toe. Onder de talrijke gesto len werken zouden er niet minder dan 4 Rembrandts. izijn, n.l. de Les van 'de Bij bel, Portret van een Nederlandsch magi straat, Sint Jeronimus in gebed en St. Pieter in de gevangenis. Verder zijn er verdwenen drie werken van Rubens, een van Van Dyek, een Breughel, een Teniers, een Devos, een Berchem, een van der Helst. Verduistering en valseh- heid in geschrifte. Door de recher che te Den Haag is aangehouden P. N. J. Z., reiziger bij de firma V. lén _S,j groothandel in comestibles en koloniale waren op den Zuidwal. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering en valschheid in geschrifte tot een totaalbe drag van ongeveer f 1000 in den loop van anderhalf jaar. Z., die, als hlij klanten van de_ firma bezocht tevens gelden inde, verduisterde aanvankelijk kleine bedragen. Toen hij aan zag komen, dat dit mis moest loo- r-am i<w!< -:at tril c*V,h- beid in geschrifte. Deze foiten konden natuurlek niet ver borgen blijven, Z. is gisteren gearresteerd en ingesloten. Kind in de wieg verbrand. Te Den Hoef (gemeente Mijdrecht) is gis teren ten huize van don arbeider J. H., de wieg, waarin een kindje lag van zes maanden in brand geraakt. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat een vijf-jarige knaap met lucifers speelde. Hoewel to moeder, die buiten het auis eenige bezigheden verrichtte, toesnel de eu geneeskundige hulp spoedig aan wezig was, slaagde men er niet in de kleine^ die zeer ernstige brandwonden had bekomen in het leven te behouden. De moeder bekwam brandwonden aan de ar men' Jongens vermist. Sedert en kele dagen wordt te Sittard uit het ge sticht voor verlaten kinderen in de Knol- lenberg een drietal 'knapen van negen jaar vermist. Voorbijgaande schepen.... Ruim tien jaar geleden ontmoette ik hem voor 'teerst. Hij woonde toen dicht in de buurt, waar ik mij gevestigd had. In de Motzstrasse, vlak bij den Victoria- Luise-Platz. Het was in den inflatietijd en onze Hollandsche guldens stonden hoog aangeschreven. Zoodoende leerde men meer menschen kennen als onder normale omstandigheden. Men hielp zijn Duitsche kennissen met wat thee, wat koffie en soms ook wel met een paar millioen. Inflatiegeld, welverstaan. Dr Theodor Ahrens was een charmant jurist, een advocaat met aangename om gangsvormen, een gezellig causeur. Zelfs in die dagen van binnenlandsche ver warring en financieele onzekerheid liet zijn gezonde humor hem niet in den steek. Trouwens, hij had een flinke practijk. Hij was syndicus bij groote maatschap pijen en verdediger in de meest uiteen- loopende strafzaken. Op mijn verzoek nam hij me zoo nu en dan mede naar het Kriminalgericht, want daar viel voor mij wat te leeren. Het waren meestal geen vermogensdelicten, maar van die duistere zaken, zooals men ze in de wereldstad pas leert kennen: handel in wettelijk ver boden verdovingsmiddelen aanklachten te gen souteneurs, vergrijp tegen de publieke zedelijkheid. De practijk in do Motzstrasse nam zoo zeer in omvang toe, dat Herr Doktor bij buren stoelen moest leenen, om zjjn pa- tienten in wachtkamer en corridor een zitplaats te verschaffen. Hij deed goed zaken en het ging hem uitstekend.^ Dit aanhoudend succes schijnt hem naar 't, hoofd geslagen te zijn. Hij ging in zijn belangstelling voor de cliënten te ver. H(j wilde hun wereld van meer nabij leeren kennen en kwam zoodoende in kringen, waar een jurist van naam beter buiten blijft. Hij raakte in duistere straf zaken verzijld en kreeg langzamerhand den naam van een „advocaat voor vuile zaakjes". Hij herinnerde mij aan zijn nog veel hooger aangeschre en ambts genoot Fritz Friedmann, een voortreffe lijk pleiter, die ook eens het offer werd van zijn beroep.. Berlijn brandde dr Ahrens onder zijn voeten en wilde hjjzelf niet met het ge recht in conflict komen, dan .was het beter, dat hjj spoorloos verdween. Aan de vuile zaakjes van zijn cliënten had hij ook zijn eigen vingers verbrand. Men vertelde mij, dat hij cocainist geworden was. Dat was in den inflatietijd niets bij zonders. Duizenden menschen, die aan een goed leven gewend waren, grepen in dien tijd van materieele zorgen na.ar een verdovingsmiddel, om hun toenemen- den nood te dragen. In de ziekenhuizen waar in dien tijd de voeding veel te wenschen overliet leerde ;k zelfs pleeg zusters kennen, die zulke middelen niet versmaadden. Herr Doktor vluchtte naar Turkije. Hier wilde hij een nieuwe practijk beginnen. Maar alle begin, is moeilijk. Vooral het tweede begin. Hjj had slechts weinig geld kunnen redden. Maar zoo troostte hij zichzelf hij deed eertijds dienst als officier in het Turksche leger en be- heerschte de moeilijke taal voortreffelijk. Dit bleek niet voldoende en dus opende hij een lokaal, dat hij naar zichzelf „Teddy-Bar" betitelde. Dit bleek geen stap in de goede richting te wezen, want bij een razzia vond de Turksche politie hem slapende op het Armeensche kerkhof in Constantinopel. De eenmaal zoo gevierde Berlijnsche jurist werd nu, noodgedwongen, portier bij het Pera-Palast aldaar, stond in cut away voor de deur, om de hotelgasten te adviseeren. Maar zijn schuldeischers van de Teddy Bar lieten hem niet met rust en derhalve vluchtte Teddy naar Eski- schehir, waar hij i n een vroegere Moskee een nieuwe zaak opende. Hij raakte al meer en meer aan lager wal. Men zag hem als pianist in de bioscoop, als kel ner in restaurants, als repetitor hij stuclee- rende jongelui in Turksche universiteits kringen. Totdat een Amerikaansche mil- lionair zich over hem ontfermde. Deze nam hem mee op zijn jacht en hier ver richtte 'Herr Rechtsanwalt voortreffelijke diensten alskok. Dat hield hij maan denlang vol totdat hij op de Middel- landsche zee plotseling heimwee kreeg 'naar Berlijn. Berlijn was voor hem de „Stadt seiner Traume" gebleven. Hier wil de hij een nieuw leven beginnen. Maar alle begin is moeilijk. Vooral het derde begin. Met kennissen uit zijn glanstijd ïn<Kvj*t« fclj at - 7tj wisten we! een. weg, om er weer \mv enop te komen. Men kocht een rieuwe uto. Zooals de Berlijner dat noemt: auf Stot- tern. Men betaalt als eerste tewnijn M.. 1000 en heeft den wagen in zijn hand;. Hiervoor zorgden Herr Class en Frituiein Camilla Böste. Een paar uur later werd de wagen tegen M. 4000 alweer van de hand gedaan. Toen had men geld voor de eerstvolgende dagen. Maar ook dat raakte spoedig op en een nieuw conflict bracht Herrn Doktor en zijn helers in aanraking met het ge recht Hij werd wegens diefstal aange klaagd en gearresteerd in Berlijn. Op ad vies van zjjn verdedigers, dr Sidny Mon dei en dr Frontheim trasporteerde men den cliënt naar Buch, waar de stad Berlijn meerdere krankzinnigengestichten en ze nuwinrichtingen bezit. Hier werd hjj maandenlang in behandeling genomen, om vast te stellen, in hoeverre hjj als pa tient behandeld moet worden. Zijn ver dedigers hopen, dat 51, geestelijke min derwaardigheid, als verzachtende omstan digheid voor hem in aanmerking zal ko men. Dan zal hij er allicht nog goed van afkomen. Hoogstens een jaartje in Buch moeten blijven, om radicaal te ge nezen van zijn zucht naar cocaine en er ger. Landgerichtsdirektor Rampe, die het kantongerecht presideert, zal moeten be slissen, of het oordeel der deskundigen van invloed zal wezen op dit proces. Hij heeft hiertoe den directeur van het krank zinnigengesticht, Oberartzt dr Wahrstedt, als getuige voorgeroepen. Deze beweert, dat dr Theodor Ahrens zijn vergrijp in een toestand van roes en beneveling heeft uitgevoerd, dat hjj dus niet meester was over zijn zinnen. Mocht de rechter dit als een verzachtende omstandigheid aanvaarden, dan zullen vele andere aan klachten uit Charlottenburg en Prenzlau komen te vervallen. Dr Ahrens komt er dan beter af als de velen, die door hem werden opgelicht. Hij zal dan voor het gerecht onder eede moeten beloven, dat hij een nieuw leven gaat beginnen. Maar alle begin is moeilijk. Vooral het vierde. Staande voor don onderzoekingsrechter riep dr Ahrens pathetisch: „Macht einen Schluss strich-ich will neu anfangen!" Laat ons er het beste van hopen. Berlijn, October 1630. Verlichting in donkere dagen. Vorige keer hebben we gesproken over bestraling van kjppen met ultra-violette stralen, de geheimzinnige onzichtbare stralen die uit het vet in de huid bepaalde vitaminen vormen. Ik wees er op dat men met goede levertraan hetzelfde kan be reiken. Bij den aankoop van levertraan lette men op het gehalte aan vrije vet zuren. Men vrago hiervoor garantie als men bij groote hoeveelheden koopt en gebruike bij voorkeur geen traan die meer dan 6 pet. bevat. We gaan nu echter met het oog op den winter over een heel ander soort bestra ling spreken, n.l. met lichtstralen. We gaan de hokken verlichten om de kip pen een langoren werkdag te bezorgen, of liever gezegd, een langere eetdag. Hoe meer ze eten hoe meer ze kunnen leggen. 'Onlangs las ik in een Regeering,a-verslag dat de hoogere productie der Nederland- sche kippen van de laatste jaren toege- geschreven werd aan de meer en meer toegepaste winterverlichting der hokken. Laat mij nu maar direct verklaren dat ik het hiermede absoluut niet eens ben. Door winterverlichting verschuift men als het ware den leg der kippen, men krjjgt meer eieren gedurende den winter, dus in den tijd dat de eieren duur zijn, doch in den zomer krjjgt men minder eieren. Het to taal aantal gelegde eieren wordt dan ook óf maar heel weinig grooter -óf heele- maal niet grooter. Dat de gemiddelde productie der kippen gestegen is schrijf ik aan heel wat meer factoren toe dan aan de onjuist genoemde winterverlichting en als we alle factoren, welke tot de ver hooging hebben bijgedragen wilden gaan bespreken, waren we in geen jaar klaar. Laten we ons nu echter over die totale productie maar geen zorgen maken en alleen eens op de voordeelen letten die de winterverlichting meebrengt. Ik heb hier voor me een proef, geno men aan de Universiteit van Nebraska in de Vereenigde Staten. Men nam 360 kippen en verdeelde deze over twee hok ken. Het eene hok werd verlicht, het an dere niet. Ziehier resulaten: Geen licht. Wel licht. November 720 1.440 December 300 3.060 Januari 790 3.240 Februari 3.600 2.520 Maart 3.641 3.000 April 3.430 3.460 Totaal 12.541 16.720 Een verschil dus van 4.179 eieren van af 1 November met 180 kippen. Dat is dus een enorm verschil en als men de cijfers goed bekijkt, ziet men hoe de groote verschillen juist in de dure maan den vallen. Tellen we n.l. de maanden November, December en Januari op dan zijn de getallen 1870 eieren tegen 7740 eieren, een reuzen verschil dus van 5870 eierenl Vooral bij jonge kippen werkt de ver- liohting het gunstigst. Kippen, die in de laatste helft van Mei geboren zijn begin nen meestal in September of October nog niet te leggen. Ze zijn dan pas vijf maan den oud en vaak gaan ze niet voor Ja nuari leggen. Gaat men ze nu in Octo ber belichten, dan groeien ze beter door, vfCfAtt de1" kv* M» "'int'." jf zes "w-Hi'der dan onbelichte he non on gaen gciwer c.ut ion log Ook in de prakt jk hij de p^'toiveohouderii ts dat gebleken. In den staat Ohio vergeleek men 189 piuiinveebedrijven die de hok ken verlichten met ÓÖ7 -d ijvcn. Ho dit niet deden. Tot op den lsten Maart leg den de belichte toornen gemiddeld 31.6 ei pet kip en de onbelichte maar 22.7 ei, dus een verschil van 9 eieren per kip. Dit is dus een ervaring van do 'bedrijven zelf die beter spreekt dan een enkele proef op een proefstation, waar men na tuurlijk alles model doet wat op de moeste bedrijven niet het geval is. Zoo is ook een prachtige praktijkproef genomen in Canada waar men een offi cieel Regeeringssf.ambook van kippen heeft. Deze kippen worden voortdurend gecontroleerd en nu heeft men geduren de verschillende jaren gevonden, dat de gemidd.eldo leg van 'kippen die verlicht werden gedurende den winter veel hooger was dan van onbelichte kippen. Het jaar totaal verschilde weinig, n.l. de belichte kippen legden gemiddeld 193, de onbelich te 190. Men kan op verschillende manieren be lichten, n.l. 'snporgens of 's avonds óf beide óf 's avonds als het donker is om een uur of acht het licht nog eens een uurtje opdraaien. Het hangt veel af van de omstandig heden welke methode het beste uitkomt. Een melkboer die 's morgens vroeg op is zal dan ook beter gelegenheid 'hebben zijn kippen even te verzorgen dan 's avonds als zijn werk gedaan is. Iemand die den heelen dag van huis is en 's namiddags 'thuis komt zal weer beter gelegenheid hebben zijn kippen 's avonds na te loopen. Men belichte zóó dat de dag ongeveer 12 uur lang wordt, doch als men laat er mee begint, bijv. als de dag maar 8 uur lang is, moet men niet opeens belichten dat de kippen 12 uur licht krijgen, maar begin nen de dagen iederen dag uur langer te maken tot ze 12 uur lang zijn, Het belichten zelf 'kan men doen met allerlei lampen. Heel gemakkelijk is elec- triach licht dat men door middel van z.g. tijdklokken automatisch in kan laten schakelen. Zet men do klok op 5 uur dan gaat 's morgens het licht om 5 uur van zelf op en 'heeft men or nicri voor op te staan. Wil men 's avonds verlichten dan moet men er om denken dat de 'kippen niet in eens van helder licht in het pikdonker gezet worden, want dan kunnen ze hun zitstokken niet meer vinden. 'Bij avond- verlichting worden dan ook meestal twee soorten lampen gebruikt, n.l. eerst de sterkere lampen en als deze uitgaan wor den de z.g. schemerlampen ontstoken, die ongeveer 10 minuten branden en de kippen gelegenheid geven hun zitstokken te zoeken. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze lezers worden gezonden aan Dr te Hennope, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Programma van Woensdag 22 November. HILVERSUM, 298 M. V.A.R.A.-uitzen- ding. 8.00 Gramofoonplaten. 10.15 Orgel concert. 10.45 Kookpraatje. 11.30 Gramo foonplaten. 12.00 Concert. 4.30 Orgel spel. 5.45 Concert door het V.A.R.A.- orkest. 8.00 Tooneel. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V.-uitzen- ding. 8.159.30 Morgenconcert. 11.00 Gramofoonplaten. 11.3012.30 Orgelcon cert. 12.302.00 Solistenconcert (viool, fluit, piano). 2.002.45 Solistenconcert (zang, viool, piano). 3.154.15 Vervolg concert. 4.155.00 Gramofoonplaten. 8.00 Concert Stafmuziek van het 5e Rog. Infant. Spr. J. C. Wirtz over de Lager- onderwijsnovellen van dr A. Kuyper. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Gramo foonplaten. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Zang. 3.50 Orkestconcert. 5.05 Orgelspel. 7.00 Pianospel. 8.20 Concert orkest (piano). 10.40 Concert, Kwintet. PARIJS, „Radio Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Concert kwintet. 8.20 „Werther" van Massenet. Koor, orkest en solisten. De storingen van Oslo weggewerkt. Omtrent het resultaat van de proef- uitzending, welke Vrijdagmiddag j.l. heeft plaats gehad, via het station Schevenin- gen-Haven op een golflengte van 1083 M. deelt het Persbureau Vaz Dias het volgende mee: Algemeen blijkt uit de rapporten, dat die ontvangst op 1083 M. veel beter is dan op 1071 M. In gemeenten op eenigszins grooieren afstand van Scheveningen, werd nog hinder ondervonden van een zachte interferentie-toon, welke evenwel niet hinderlijk was voor het opnemen van de uitgezonden mededeelingen. In een rapport uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat slechts nu en dan eeni ge Osloklanken-top-modulaties door Sche veningen heen braken, maar dat bleef toch maar een zuchtje. In Friesland (Wirdum) en in Lonneker was de zachte interferentie-toon ook hoor baar, terwijl in enkele plaatsen melding wordt gemaakt van eenige storing door telegrafiezenders. In eenige rapriorton wordt de meaning uitgesproken, dat bij een verlaging van Oslo tot op 1050 M. en handhaving van Sdheveningen-Haven op 1083 M. de sto ringen geheel zullen verdwijnen. Si Directeur-] B. Z Bureeu: Lange Tel.: Redactie en Poatreken Bijkantoor Fimaa F. P. DHUI V De Vrije II Wie de herdenk de Vrije Universit nis nam van de vergaderingen, m< druk komen van c die er in Calvinis deze hoogeschool grondslag. Terecht werd dc aanbieding van he sproken van een c Bij de stichting 'teit was er reeds belangstelling, ter vrienden een bed: aangeboden. Een kwart-eeuv dergelijk bedrag door enkele vermi door een breede lenden. En thans bij d jarig bestaan, nu de jaarlijksche bi ton gouds tot pl.n den opgevoerd, w dingsfonds een b< niet ver van het In verband hie zen worden op de ling, die er was samenkomsten. Toen Maandagm denking plaats ha ten werden uitgere zaal van het Conc de menigte te bev der kerken een ne gehouden. Uit alle oorden bijeen gekomen. De Friezen war< ook de Zeeuwen Er waren hoo ontwikkelden, ma stand, maar ook lande. Heel de feestvie manifestatie van stelling, die er ii ons volk is, voor d ger onderwijs op Wij zeggen dit Maar wel met Is er één inricht wijs in ons land, u langstelling onder wordt? En dan, de tijd' in vele opzichten schijnt donker. Niet alleen, in beurt op economii maar vooral ook ii lijke achteruitgang godsdienstig gebiec Maar voor ons zoovele opzichten onderscheiden Een volk, dat o wijze blijk geeft v beginselen, die ziji God, biedt nog hc Het bevat nog zonde levenskrach God de Heere De Pachlon De Tweede Kan begin gemaakt me deling van de Pac Het zijn, zooals een drie-tal punte dacht vragen, n.l. recht (gedwongen remissierecht (ver wegens buitengev en het recht van den pachter aang< Men kan niet ze pen met veel enth vangen. Vrij algemeen eens, dat de land voorstellen niet ze werd de meening zouden kunnen he ergeren. Van verschillend gewezen, dat het minder urgent is leden, daar onder omstandigheden t; vrij sterk gedaald Verder werd be

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6