DE ZEEDW TWEEDE BLAD. PAULS OFFER. Uit de Provincie. Brieven uit de Oost. FE UILLETON. VAN DINSDAG 28 OCT. 1930. No. 24. In de stilte van den vroegen morgen rijden we de stad uit. De eerste zonne stralen breken met moeite door den och tendnevel heen. Een enkele inlander be geeft zich naar de passar. Deze stilte duur echter niet lang. De tropen kennen geen .schemering en met het licht komt het leven. Als we goed en wel de stad uit zijn is het reeds volkomen licht geworden, zoodat de mooie en vruchtbare hoogvlakte zich baadt in het morgenlicht, dat de dauwdroppeltjes ot> gras- en rijst halmen nog even doet glinsteren. Op den achterkant sluit een bergketen den hori zon af. Deze bergen zijn het doel van on zen tocht. Ze lijken dichtbij1, maar zijn in werkelijkheid nog een 100 KM. ver weg, zich scherp en duidelijk afteekenend tegen den helderen hemel. Het belooft een prachtige dag te worden en reeds verheu gen we ons in het vooruitzicht straks te T zullen genieten van de frissc'he bosch- en berglucht en van een heerlijke klimpartij1. De weg is zacht hellend en de eene desea na de andere passeeren we in de dicht bevolkte vlakte. Eindelijk bereiken we den voet van het gebergte. Eén top verheft zich spits de lucht in, vlak op den voory 0 grond. De mooi geasfalteerde weg heeft nu plaats gemaakt voor .een smallen steil oploopenden en hobbeligen bergweg, die jr eindigt bij1 een klein berghotel, waarvan de eigenaar ons vriendelijk ontvangt, We gaan eenige o ogenblikken rusten in de schaduw van een grooten boom in den ..prachtig aangelegden bloementuin. De ruimte is betrekkelijk .klein en aan alle ■kanten omringd door steile, met oerbosch begroeide berghellingen. Heel in de diepte, naast ons, stroomt een beekje, nu onihoor- p baar, want het heeft de laatste dagen weing geregend. Hier heerscht de stilte! Alles is grootsch en machtig! Een machtiger Hand, dan die t van den modernsten mensch heeft dit ge- j. schapenl Een djongos, die koffie brengt, zet ons in de werkelijkheid terug. Het smaakt na een lange en moeilijke rit van eenige uren. 'tls hier lekker frisch. De vrien delijke hotelhouder vertelt ons, dat ziju hotel vol roet gasten is, die herstelling of rust behoeven in dit gezonde oord, waar het 's morgens 4 gr. G. is. Maar we moeten nog verder. De eigen lijke klimpartij! begint nu pas. Gewapend met een stok en bergschoenen gaan we op weg. Een koelie, 'die de pakjes draagt, zal ons den weg wijzen naar den krater, het eigenlijke doel van onzen tocht. Na een paar uur 'klimmen door het 'dichte bosch, komt een zwavelgeur ons tegemoet, die verraadt, dat we ons doel 'bijna bereikt hebben. Inderdaad zien we na een kwar tiertje een open plek door de boomstam- men en hanen heen, die hij aankomst een kratermeer blijkt te zijn. Uit het heete, •bar s''reiende water, stijgen zwaveldampen om- ,'hoog. We lo-open om het meer heen naar 6lfeen hutje, dat er zich achter bevindt. Hier voorzien we ons van een 'gids, want fr^nder iemand die hier woont en 1 alle paadjes kent, is het levensgevaar- "3ïijk daar te loopen. Behalve genoemde ''zwaveldampen, komen op verschillende n9p'laatsen stikgassen uit den bodem, .die 'd'oodelijk zijn. Met onzen gids voorop, gaan we de kratervla'kte in. Geen enkel planten- leven is hier mogelijk. Kale, stukgeslagen boomstammen en verzengde planten om- geveii den krater. Op verschillende plaat- 1 sen spuit de kolkende modder omhoog en een zwaar onderaardsch gerommel komt uit verschillende holen ons tegemoet. Hier Zijn we in 't hartje van een „elapenden" vulkaan en iets worden we gewaar van de ontzettende krachten, die hier „slukne- n Sen" Nadat onze 'gids ons weer 'bij het meer .heeft teruggebracht, blijven we nog even genieten. (Dan dalen we weer af. 't Is in- .tusschsn donker geworden en door de Vrij naar het Engelsch. 49) „Maar jij zult mijn schutsengel zijn, liefste en je altijd op mijn weg plaatsen, als je meent, dat ik verkeerd üoe. We moeten eikander tot raad en steun zijn, "Bjïsabel, dat is de eenige ware verhouding tusschen man en vrouw". „Maar je mag Edgar toch wel, is bet niet?" vroeg Isabel. „Ja natuurlijk. Ik acht hem een van de beste menschen ter wereld en ik koes ter groote hoogachting en warme toege negenheid voor hem. Maar ik kan het niet helpen, naar mijn meening gebruikt hij de microscoop te veel en de telescoop te weinig, bij da beschouwing van de le vensproblemen". „Ik begrijp, wat jo bedoelt". Paul ging voort: „Hij staart zich zoo "blind op kleinigheden, dat hij niet in staat is iets groots in zijn geheel te over zien; en hij is geneigd vooroordeelen met principes te verwarren. Hij is niet tevre- "7qden te leven naar den geest van de wet, hij wil haar ook naar de letter gehoor- samen", Evenals vorige jaren zullen ook ditmaal gedurende het tijdvak van 10 December 19309 Januari 1931 op de postkantoren weldadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, welke met een toeslag boven de frankoorwaarde verkocht zullen worden. De meerdere opbrengst komt ten bate van den Nederl. Bond voor Kinderbescherming. De serie bestaat uit vier waar den en wel li/g, 5, 6, en 121/2 cent. De zegels, ontworpen door den kunstenaar Andre van der Vossen, worden uit gevoerd in plaatdruk (staalgravure). wolken en een fijnen motregen vervolgen we onzen weg. Het dalen gaat gemakke lijker, maar is niet minder vermoeiend. Na een paar uur zijn we er echter, blij wat te kunnen rusten. De hotelhouder heeft voor een goede rijsttafel gezorgd, die we alle eer aandoen. Moe, maar alleszins voldaan, gaan we huistoe, nog genietend van de ondergaan de zon, die de heele vlakte in gloed zet. C. 's-Heer Hendrikskinderen. Zaterdag avond werd alhier op initiatief van do G. J. M> V. een dam- en schaakclub op gericht, met aanvankelijk ongeveer 25 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: W. van den Berge, voorzitter; P. Proost, secretaris; M. Vermeule, pen ningmeester, A. Oudkerk en J. Klooster man. De club zal eiken Zaterdagavond om acht uur vergaderen. Zij zal zich voorloopig nog niet bij den Ned. Dam- en Schaakbond aansluiten. Kapelle. Gisteren vergaderde de Land- bouwvereeniging onder voorzitterschap van dhr. J. Wabeke. In zijn openingswoord heet de voor zitter inzonderheid welkom den Rijks- tuinbouwconsulent, Ir A. W. van der Plassche, die bereid word gevonden tot verstrekking van inlichtingen en mede- deelingen over de bloembollenteelt, waar van velen iets willen weten. Door het bestuur werden aangekocht 2 medailles voor de tentoonstelling te Ka pelle. Dit werd goedgevonden. Het be stuur stelt voor om met aankoop van kunstmeststoffen in verband met de tijds omstandigheden een afwachtende hou ding aan te nemen en alsnog niet tot aankoop over te gaan, maar te wachten tot Januari 1931. Aldus werd besloten. Als nu trad dhr. Van der Plassche op om te spreken over de bloembollenteelt. Spr. noemt allereerst de plaatsen waar de bloembollenteelt bloeit en de gronden die zich daartoe bizonder leenen. Ook in onze naaste omgeving is er in 1910 b.v. in Heinkenszand, Nisse en Krabbendijke een begin mee gemaakt. De gronden zijn ook hier wel te vinden, waar met suc ces bollen gekweekt kunnen worden. Haamstede en Renesse hebben gronden, welke zich buitengewoon daartoe leenen. Spr. noemt op de voornaamste eigen schappen, welke de grond moet bezitten. Niet alle gronden zijn geschikt. Ook is eerste vereischte goed de ziek ten te bestrijden en nauwkeurig toezicht te houden. Een groote mate van vakken nis noodig. Ook moet men niet meenen, dat er geen werk aan verbonden is, zui ver houden, onkruidvrij en geregelde om werking van den grond mogen niet uit blijven, wil men verzekerd zijn van goede resultaten. Spr. ontvouwde zoowel de voor- als de nadeeJen. Hij is niet geko men om propaganda te maken voor deze teelt en legt vooral de nadruk op het ris kante. Geweldig is de schommeling in dit artikel. Toch mag spr. het ook weer niet ontraden, vooral nu men voor allerlei moeilijkheden staat en niemand iets kan zeggen van de toekomst. Aangedrongen wordt op een georganiseerd optreden met onderling overleg, samenwerking als ver- eeniging is dan ook het voordeeligst. Een geanimeerde bespreking volgde. Biezelinge. In het lokaal Algemeen Be lang werd een vergadering gehouden ter bespreking van den toestand in den Land en Tuinbouw. Algemeen was het oordeel dat aangedrongen moet worden op pacht- verlaging, als zijnde een der middelen om te komen tot vermindering der moei lijkheden met welke de land- en tuinbouw heeft te worstelen. Besloten werd met algemeene stemmen 25 pet. verlaging van pacht te verzoe ken aan de verschillende verpachters. Een commissie uit de pachters werd benoemd om deze zaken verder te rege len. Benoemd werden daarin de heeren O. Traas Jr; P. Murre, J. L. (de Kam; M. Gijzel Pzn en C. Goud Jacz. Waarde. De hofstede „Anna Put", groot 26 gemeten en 277 roeden is Donderdag in veiling geweest. Zij is echter onver kocht gebleven. Bewijs van de malaise in den landbouw. Baarland. Zaterdagavond 1.1/vond alhier de oprichtingsvergadering plaats van een Christelijke Zangvereen. Aanwezig waren 23 personen, dames en heeren. Na een korte inleiding van den heer J. A. Rijn berg, hoofd der openbare school te Oude- lande, over zang en muziekkennis, nam Ds van der Loos het woord, en' vroeg, of men tot het oprichten eener Chr. Zang- vereeniging wenschte te besluiten. Het re sultaat was, dat 17 aanwezigen zich vóór verklaarden, zoodat hiermede de zang- varéeniging werd opgericht. Als naam werd gekozen het bekende „Soli D'eo Glo-' ria". Het terstond gekozen bestuur be staat uit de dames C. Jeremiasse en Joh. van MaJdegem, en uit de heeren D's van der Loos, Jac. Metis en Joh. de Hollan der. De heer J. A. Rijnberg heeft het directeurschap op zich genomen. D'e re petities zullen plaats vinden op Woens dagavond, van 7.3Ü9 uur in een lokaal der openbare school alhier, hetgeen daar toe welwillend door liet gemeentebestuur ibeschikbaar is gesteld. Aan het einde der vergadering wekte de voorzitter allen nog eens op tot goede propaganda en sloot deze welgeslaagde vergadering met dankgebed. 'Ook is de bibliotheek hier weer geopend. (Eiken Vrijdagavond van 6.308.45 uur in de consistorie der Ned. Herv. Kerk.) De j^peken zijn, gelijk verleden jaar, be schikbaar gesteld door de „Vereen, van Reizende Bibliotheken" te Broek in Wa terland. De catalogus bevat een keur van werken. Arnemuiden. A.s. Vrijdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de School met den Bijbel alhier geopend werd. Aan den vooravond hoopt Ds G. A. Pott van Kra lingen, oud-bestuurslid en voorheen pre dikant alhier, een gedachtenisrede uit te spreken. Brilpsherke. Vrijdagavond hield de A.-R. Propagandaclub haar eerste vergadering in dezen winter. Behandeld werd een onderwerp over de Vredesbeweging door jdon heer Groot Nibbelink, terwijl nog enkele huishoudelijke zaken werden be sproken. Noordgouwe. Vrijdagmiddag is de blik sem bjj den Groenenweg in een boom geslagen, die gespleten werd. In de nabij heid stonden eenige werklieden voor den regen tfci schuilen, maar zij 'kwamen ge lukkig met den schrik vrij. Eenige uren later werd ook het net van de electrici- teit getroffen, waardoor Schouwen onge veer een half uur in het donker kwam. EEN KRANIGE TOCHT. Het vervoer van de brug voor Keizersveer. Gisteren heeft men het stoute stuk vol bracht, de spanning van de brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer, over de spoorbrug aan den Moerdijk te voeren. Deze spanning heeft een lengte van 90 M. en een breedte van 15.50 M. De vraag rijst of deze wijze van ver voer, voor hel eerst toegepast bij de brug over de Eendracht bij Tholen, de voorkeur verdient boven de tot nu toe gevolgde werkmethode. Het „Handelsblad" heeft daarom den leider van het Bureau voor den brug- B'e eerste overspanning voor de groote verkeersbrug te Keizersveer is van Dordrecht naar de plaats van bestemming versleept. De brug werd over de pijlers van de Moerdijfcspoorbrug getransporteerd.- „Ik geloof niet, dat je geheel en al rechtvaardig bent tegenover Edgar". „Misschien niet. Ik ben zoo vervuld van de noodzakelijkheid om te verkrij gen, wat goed is en de onmogelijkheid, om het volmaakste te bereiken, dat niets me zoo ergert, als te zien, dat iemand zijn duidelijke plicht verzaakt terwille van een hersenschim". „Geloof je dan, dat de zuivere theore tici dat gevaar loopen?" „Ja", antwoordde Paul. „Natuurlijk weet ik wel, dat het beter is een kathe draal te bouwen, dan een schoen te ma ken; maar ik geloof, dat het werkelijk be ter is een schoen te maken dan te droo- men over den bouw van een kathedraal. Het is veel mooier groote dingen tot stand te brengen dan kleine, dat geef ik onmid dellijk toe; maar het is beter kleine din gen te doen dan al je-tijd te vermorsen met te peinzen over de groote daden, die je zoudt willen doen en dan te eindigen met niets tot stand te brengen". „Edgar heeft wel eenigszins die nei ging". „Edgar is verscheidene eeuwen te laat geboren", vervolgde Paul; „in de eerste dagen van het Christendom zou hij een heldhaftig martelaar zijn geweest; in de middeleeuwen een heilige kluizenaar; kort na de reformatie een standvastig puritein; maar in de twintigste eeuw als intellectueel en zoon van een invloed rijk koopman schijnt er geen plaats voor hem". „Jij en ik daarentegen, zijn erg mo dern, vind je niet, Paul? Ouderwetsche dingen als pruiken, monnikskappen of martelaarschap zouden ons al heel weinig staan". En daarmee was het gesprek op hen zelf overgebracht on dus vergaten ze Ed gar en ieder ander, zoo belangrijk was het onderwerp, dat ze behandelden HOOFDSTUK XIV. Toen het seizoen op zijn hoogtepunt was, trachtte het duiveltje in Isabels ge moed baar ervan te overtuigen, dat Paul meer en meer de baas over haar ging spelen en het listige schepsel fluisterde haar in, dat een goede dosis jaloezie als geneesmiddel wonderen zou doen en hem ongetwijfeld wel nederig zou stemmen. Natuurlijk kwam Isabels beter-ik hier wel tegen op en wees haar op het gevaar van dergelijke experimenten, die nimmer tot iets goeds kunnen leiden en de weder- zijdsche genegenheid slechts ondermijnen. Doch helaas geeft ieder mensohenhart op zijn tijd wel gevolg aan verkeerde neiging en, ondanks den strijd, die tusschen goed en kwaad heeft plaats gehad. „Paul aanvaardde je liefde veel te ge makkelijk", fluisterde Isabels kwade geest; „nu je altijd lief en goed voor hem bent, gaat hij net doen, of dat de na tuurlijkste zaak van de wereld is, waar hij recht op heeft". „Paul heeft het volste recht op het beste van je", antwoordde Isabels beter ik; „het is al heel armzalig, de waarde van je liefde te laten voelen, door net te doen, of ze een erg wisselvallig bezit is." „Wat heeft men aan macht, als men de kracht ervan nooit toetst", betoogde het duiveltje. „De gift van de liefde wordt een vloek als men ze ooit misbruikt". „Paul is lang niet meer zoo op je ge steld als in het begin". „Paul gaat eiken dag meer van je houden, en je moest je schamen, aan hem te twijfelen". „Als hij dan nog evenveel van je houdt als vroeger, waarom komt er dan n'ooit meer een schaduw op zijn gelaat, als hij je met een ander ziet praten?" „Omdat hij zich van mijn liefde ver zekerd weet en me vertrouwt als zich zelf". Toen lispelde satan: „Zou je denken, dat je hem nog even jaloersch zou kun nen maken als vroeger?" „Dat weet ik zeker, maar niets zal me er toe verlagsa, er de jproef van te ne men", Jlhr Mr Lr L. H. Ni jBosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Groningen, is benoemd tot burgemeester van 'sGra- venhage. genbouw van het departement van Wa terstaat, hoofdingenieur W. J. H. Harm- sen gevraagd in deze zijn meening te willen geven. Denkt u niet, aldus de heer Harm- sen, dat deze montage-wijze en vervoer gekozen zijn om het verschil in de kos ten; dat verschil is miniem. Zeker, het roonteeren op steigers ter plaatse, waar de brug komt, is minder riskant. Het voordeel van de nu gevolgde methode, het monteeren op de werf van de firma Perm eu Banduin aan de Dordtsche Kil, is in de eerste plaats, dat men het be- noodigde matoriëel en de werklieden niet naar de plaats van bestemming behoeft te brengen, waar men dan ook aandacht zou moeten besteden aan hun tijdelijke huisvesting; op de werf heeft men alles onmiddellijk bij de hand, wat ongetwij feld een betere waarborg is voor een goed verloop van het werk. Op de werf waar men onder de steigers rustig kan idoorloopen is het gevaar voor de arbeiders minder groot dan op steigers in de rivieren. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de nieuwe werkwijze gelegen heid geeft tot een vluggere totstandko ming van de brug. Hadden wij bij den bouw van de brug aan Keizersveer de oude methode ge volgd, dan zou de vaste oeververbinding daar eerst in 1932 zijn voltooid. Thans 'kunnen wij rustig den geheelen winter door werken, met het gevolg, dat in Maart 1931 reeds de tweede spanning en in Augustus van het komende jaar de laat ste op haar plaats kan worden gelegd. U ziet dus, besloot de leider van het Bruggenbureau, dat met de nu gevolgde montage-methode de brug een half jaar eerder geopend 'kan yorden. Het valt niet te ontkennen, dat het bouwen op de werkplaats vooral met het oog op de vele bruggen voor ge woon- en spoorwegverkeer, die in de naaste toekomst zullen worden gemaakt alle aandacht verdient. Omtrent het ve.rvoer bij de Moerdijk, meldt hetzelfde blad nog: Om 7 uur precies werden de ankers gehieuwd, motorbooten trokken het paerk- waardige transport tot vlak voor de spoor brug, die inmiddels was opengedraaid- Onder geweldige spanning rekte men de halzen om toch maar niets te missen: de stilte van den vroegen na aarsmorgen werd slechts verbroken door het geklots van het water tegen de booten, liet ge stamp der motoren van de sleepbooten eai de korte bevelen va,n den leider van het sleepconvooi, den .heer N. de Wit, staande hoog op het gevaarte. Langzaam en zeker werd de spanning van de Kei zers-veerbrug over de spoorbrug heen ge trokken, zonder ook maar een enkel oogenblik de remmingswerken te raken. Het water staat zeer hoog en er loopt een flinke vloed, welke van de kapiteins van de vier sleepbooten de hoogste eiischen van stuurmanskunst vergt. Een seinpaal en het brugwachtershuisje op den middelsten pijler, waarop de spoor- ii» - 1 l ij. 1. i uipw—i „Toch zou het wel een experiment zijn dat de moeite waard is alleen maar om zeker te zijn, of het indordaad waar is". Zoo werd Isabel dagen lang heen en weer geslingerd tusschen goed en kwaad, tot ten laatste het kwade zegevierde, en haar er toe bracht, bij een feestelijke ge legenheid zich uitsluitend met den schil der Madderley te bemoeien. Aanvanke lijk trok Paul er zich niets van aan, hij had in zijn verloofde het volste vertrou wen en kon zich best voorstellen, dat Z9 ook wel eens met een'ander wilde pra ten. Helaas vatte Isabel dit als onver schilligheid op, hetgeen haar aanzette, op den ingeslagen weg voort te gaan. Door bijna bovenmenschelijke inspanning ge lukte het Paul, Isabel er niets van te la ten merken en hij slaagde er zelfs in, om tot het einde toe een vriendelijk ge laat te toonen, ofschoon hij in zijn hart der wanhoop nabij was. Isabel achtte dit het zekerste bewijs, dat hij zich minder aan haar gelegen liet liggen, en weende zich dien nacht in slaap. Paul hield zich hardnekkig voor, dat hij Isabel zijn ontstemming niet mocht wijten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5