No. 24 Dinsdag 28 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Het's-Gravenpoldersche conflict EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN w. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Binnenland '*n- oken i® har] be vis, hem scheen, >uv,r ,hem niette- oliti© het aan een oe zij' ge- iet hoofd- 6800 be- eilanden iet slacht- menten. en kennis, van den hij! door ar in de daar een len waar- el in ge ren slaap van tijd wakker raarin een ledig en 4000 zijn anderen et politie kring gaan eten. rdt mode- de omga- weten met e bieten den, het- thans kan lerr echten tienrons- natuurlijk men de is ander lardbeu- L2 wagons kan men hen gedu- richl, zou- dus eon anier nut- e r g e - phen wees indbouwer e was ge- oonmoeder eroordeeld af voort?;, g 28 Oct. 8—9.1& ix do or het 6.15—e.fö he Orkest- nitz. 8 Gra- L2 Concert Orkest. ?iano.' 5.30 iporkeat. 8 lossini. - Zang. Só- ilspel. 1.20 eert. 7 Pi- air Orkest. 12.25—1.60 5.50 Con- —7.50 Con- 'rio-conoert. ,50 Gramo- !0 Concert. ïïl. and. p. 24/10. Lsterdam n. Pt. Said. Mij te Curasao, nam. 68 v. Amster- raqao naar v. Colomlfo. Marseille _apore. 5/10 Perim. Schiedam. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voritetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. U. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUÏJ, L. Burg. TeL No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummers 10.05 Prfjs der Ad verf enttBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijks korting. Het conflict tusschen het Gemeentebe stuur van. 's Gravenpolder en 'Gedeputeer de Staten van Zeeland begint thans in hreeden kring de aandacht te trekken. Het is dan ook een eigenaardige kwes- tie. Zooals bekend hebben Ged. Staten ge weigerd de 'Gemeentebegrooting goed te keuren, omdat aan den eisch. 'het salaris van den veldwachter te verhoogen niet is voldaan, terwijl de 'sGravenpoldersche Raad met beslistheid weigert het door hem voldoend geacht salaris te verhoogen. De vraag die velen bezig houdt is, op welke wijze dit conflict tot oplossing zal worden gebracht. Dat het zoo niet door kan gaan is duide lijk. De geheele gemeentehuishouding dreigt vast te loopen. De straatverlichting wordt reeds niet meer ontstoken, de scholen kunnen niet meer worden verwarmd enz. De vraag: „wat nu", begint dan ook hoogst actueel te worden. Naar ihet schijnt zijn de deskundigen hier, zooals dat meer gaat, niet eenstem mig. De Gemeentewet schrijft voor, dat wan neer de Raad weigert de door de wet aan de Gemeente opgelegde uitgaven op de be grooting van uitgaven te brengen, zulks geschiedt door Ged. Staten. Of hier echter zulk een geval aanwe zig is? Aangenomen wordt, dat er is weigering van den Raad, als hij voor een verplichte uitgaaf een geheel onvoldoend bedrag uit trekt. Is dat hier echter het geval? Het uitgetrokken bedrag is lager dan Ged. Staten wenschelijk achten, maar van een geheel onvoldoend bedrag kan toch moeilijk worden gesproken. Ook is de gedachte geopperd dat we hier hebben een geval als bedoeld in artt 126 en 127 van de Gemeentewet, waarbij' bepaald wordt, dat als de Raad zijne me dewerking voor de uitvoering van wetten enz. weigert. B. en W. daarin hebben te voorzien en als ook deze nalatig blijven de Commissaris der Koningin in hunne plaats kan optreden en deze colleges het werk uit handen kan nemen. Het geval doet zich hier echter voor, dat de Raad niet zijne medewerking weigert om de Gemeentewet uit te voeren, maar om een door Ged. S'taten genomen beslis sing op te volgen. In dit verband is ook reeds gewezen op art. 144 van de Grondwet, waarin het heet: „Wanneer de regeling in het be stuur van de 'huishouding eener gemeente grovelijk worden verwaarloosd, kan een wet de wijze bepalen waarop in het be stuur dier gemeente, met afwijking van het eerste en trweede lid van dit artikel wordt voorzien." Op de vraag of zulk een geval hier aan wezig is, zouden we kunnen antwoorden met wat Dr Kuyper in de Kamerzitting van 23 Januari 1895 opmerkte, toen aan de orde was een wetsontwerp ter voor ziening in de regeling van de huishouding der gemeenten Opsteriand en Weststelling werf, met het oog op de beweerde ver- waarloozing ervan door de Gemeentebe sturen: „Eerst stel ik nu de vraag of hier in den aangegeven zin verwaar 1 oo zing plaats greep en dat wel in grove mate. Ik zou zeggen, dat veeleer het te gendeel het geval is. Ik geloof dat de beide gemeenteraden in plaats van met één, met beide oogen hebben toegezien; en dat er schier geen gemeenteraad denk baar is, waar men zich breeder en uitvoe riger met de begrooting heeft beziggehou den. In de meeste gemeenten loopt de be grooting in ééne zitting af en nemen de leden er nauwelijks notitie van. Maar is nu bij deze gemeenteraden ook maar eenigszins sprake van zulk een absentia curae? Geenszins. Zij zijn herhaaldelijk bijeengekomen, hebben commissiën be noemd, audiëntiën aangevraagd en weder en nogmaals begrootingen opgemaakt." De conclusie waartoe 'Dr Kuyper 'kwam was dan ook dat van toepassing van art. 144 'hier geen sprake kan zijn, Ongeveer hetzelfde kan ook worden ge zegd van den 's Gra/venpolderschen Raad. Hier is geen onverschillige verwaarloo zing, maar integendeel een zeer ernstig rekening houden met de belangen der Ge meente, zooda't toepassing van art. 144 'hier niet op 'zijn plaats kan worden ge acht. Toch zal er, op welke wijze dan ook, een oplossing gevonden dienen te worden. Et staan hier nog grootere belangen op het spel dan het salaris van.den veld wachter. Bezuiniging op feesten in Duitschland. Onlangs heeft de regeeringspresident van het Rijnland, gelijk gemeld, bepaald, dat in verband met den eoonomischen nood, waarmede alle lagen van het Duit- sche volk hebben te worstelen, elke over maat aan feestelijkheden enz. vermeden moet worden. Thans hebben ook de rijks- en Prui sische regeeringen besloten, het houden van officieele feesten, 'bijeenkomsten enz. tot het uiterste te beperken en alles in elk geval zoo eenvoudig mogelijk te hou den. De rij'kspresident, heeft dit besluit uit drukkelijk goedgekeurd. De regeeringen hebben ook aan de be volking bet dringend verzoek gericht, harerzijds den grootsten eenvoud bij fees telijkheden enz. te betrachten. De wereld-werkloosheid. Volgens de statistiek van het Interna tionaal arbeidsbureau bedroeg het aantal werikloozen over de gdheele wereld einde Augustus 12 a 15 millioen. Vergeleken 'bij een jaar geleden, ia de werkloosheid in alle landen aanmerkelijk toegenomen, vooral in de industriestaten. Het geringst was de werkloosheid in Frankrijk, waar slechts 964 werkloozen waren. Het 'grootst was de werkloosheid in Duitschland en Engeland. In Nederland en Tsjecho Slowakije was de werkloosheid einde Augustus, ver geleken bij' een jaar geleden, verdubbeld, in België en Canada verdrievoudigd. Ook in de Ver. Staten is het aantal werk loozen meer dan verdubbeld. De duurte in Sovjet-Rusland. In het jongste nummer van de „Sow- jetskaja Torgowlja", het officieele orgaan van het volkscommissariaat voor handel en nijverheid in de vereenigde sovjetrepu- bleken, wordt een statistiek gepubliceerd over de kleinhandelsprijzen gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1929 tot 1 Augus tus 1930. De regeering heeft natuurlijk voor de officieele regeeringswihkels den maxi mumprijs der verschillende artikelen vast gesteld, en zoodoende vertoont deze lijst slechts enkele wijzigingen. Het to'tale in dexcijfer van den 'kleinhandel is in een jaar tijds slechts 0.4 pet. gestegen; het in dexcijfer voor handelsartikelen is met 1.1 pet. gestegen en het indexcijfer voor landbouwproducten is met 1.3 pet. ge daald. Maar daartegenover staat, dat de indexcijfers van den vrijen handel, die toch 'bij' de voedselvoorziening van het volk een gewichtige rol speelt, geweldig gestegen zijn. Daar is het totale indexcijfer gestegen met 114,4 pet., hetindexcijfer voer handelswaren vertoont een stijging van 105,4 pot. en het indexcijfer voor landbouwproducten ongeveer 129 pet. Alleen in de maand Juli is het totale indexcijfer van den vrijen handel 22,1 pet. omhoog gegaan. De prijzen van schoenen, plantaardige oliën en vetten en zuivelpro ducten zijn sedert Juli gestegen (resp. 40,3 pot., 27,2 pet. en 33,6 pel). Alweer een contra revolutionnair complot in Rusland. Naar gemeldt wordt, heeft de Sovjet- regeering een contra-revolutionnaire or ganisatie ontdekt, die voornamelijk uit ingenieurs bestaat. Deze organisatie wilde een kunstma tige crisis veroorzaken en hierdoor inter ventie van het buitenland noodzakelijk maken. De organisatie stond met de emigran ten-centrale in Parijs in verbinding, en ontving van deze haar bevelen. De aanvoerders zijn in hechtenis ge nomen, waardoor de activiteit onmoge lijk is gemaakt. De zaak zal binnenkort voor het hoog ste gerechtshof worden behandeld. Onlusten te Bombay. Op de Maidan-esplanade te Bombay zou Zondag op plechtige wijze een sa luut worden gebracht aan de nationalis tische vlag. De betooging, die onder de auspiciën van den „oorlogsraad van het congres", een on wettig-ver klaar de orga nisatie, zou worden gehouden, werd door de politie met stokslagen uiteengedreven. Volgens officieele opgave werden daar bij omstreeks honderd personen gewond en 57 gearresteerd. De berichten uit de nood-ziekenhuizen van de congres-partij spreken daaren tegen van 235 gewonden, van wie er 155 ter behandeling zouden zijn opgenomen. Winter, sneeuw en storm, In den nacht van Zaterdag op Zon dag is Agram en omgeving geteisterd door een hevigen sneeuwstorm, die in de stad groote schade heeft aangericht. Buiten de stad is het veld met een dikke sneeuwlaag bedekt. De tempera tuur is zeer laag. Naar uit Toulon gemeld wordt, woedt ook aan de Fransche Middellandse! ie zeekust een hevige storm. Te Parijs heeft het flink gehageld, ter wijl in de Vogezen reeds een groote hoe veelheid sneeuw ligt. Uit Belfort wordt gemeld, dat de hoog vlakten geheel met sneeuw zijn bedekt en dat er een groote koude heerscht. Ook uit verscheidene andere streken komen berichten omtrent slecht weer. Rivieren vertoonen weer een sterken was. In het Reuzengebergte is bij een koude van 2 graden sneeuw gevallen. Ook in de hooggelegen deelen van het Zwarte Woud is sneeuw gevallen, die boven duizend meter hoogte reeds een laag van 16 c.M. vormde. Sinds Zaterdagochtend is in de ber gen van Allgau de winter ingetreden. Het sneeuwt sindsdien bijna onafge broken. Zondag en Maandag hebben boven Oos tenrijk hevig© onweders gewoed, welke met een zwaren regenval gepaard gingen. Volgens de waarneming van het me teorologisch bureau is sedert 60 jaar in October niet zooveel regen gevallen als thans het geval was. In de bergen woedden hevige sneeuw stormen, waardoor vele ongelukken zijn voorgekomen. Het telefonische verkeer tusschen Passau en Weenen is gestoord. Een hevige Noord-Westerstorm aan de Atlantische kust en boven het kanaal be lemmert de scheepvaart ten zeerste-. Alle visschersschepen hebben zoo spoedig mo gelijk de havens opgezocht. De ratificatie van het vlootverdrag van Londen. In tegenwoordigheid van de ministers MacDonald, Henderson en Alexander, van de eerste-ministers der dominions Canada, Australië, N.-Zeeland, Zuid- Af rika en Nieuw-Ierland, hebben de ge zanten der Vereenigde Staten en van Ja pan gistermiddag om 12 uur de ratifica tie-oorkonden van het vloottractaat op het departement van buitenlandsche za ken gedeponeerd. De ratificatie-oorkonden van het Brit- sche rijk werden eveneens aangeboden. Verwijzende naar de aanwezigheid der Fransche en Italiaansche gezanten, sprak MacDonald de hoop uit dat hun landen te gelegener tijd het tractaat ook zouden kunnen ratificeeren. Wij hebben, aldus MacDonald, weer een mijlpaal achter den rug op den lan gen weg naar vrede en veiligheid. Nooit in den loop der geschiedenis zijn de betrekkingen tusschen Engeland, Ja pan en de Vereen. Staten hartelijker ge weest dan sedert de onderteekening van het verdrag. In een draadlooze rede bij gelegenheid van de ratificatie van het vlootverdrag zeide president Hoover, dat het verdrag rechtvaardig is jegens ailen en gevaar lijk voor niemand. Hij sprak hoopvol over de vooruitzichten van de vlootbeper- king. De redevoering van den Japanschen eerste-minister, die vertaald werd, is eveneens draadloos verspreid. In deze rede werd gezegd,- dat het vlootverdrag een nieuw hoofdstuk opent in de ge- schiedènis der menschelijke beschaving. Na de revolutie in Brazilië. De toestand in Brazilië is nog steeds niet tot volle klaarheid gekomen. Den tegenwoordigen toestand moet «■--> "iet anders dan als een soort wapenstilstand opvatten en de totale pacificatie van het land zou nog steeds niet bereikt zijn. De voorloopige regeering in Rio de Janeiro heeft den vroegeren candidaat voor den presidentszetel, Vargas, uitge- noodigd het ambt van president in Rio de Janeiro te komen aanvaarden Deze, die aan het hoofd der opstandi ge troepen staat, heeft echter als con ditie geëischt, dat de regeeringstroepen aile de wapens zullen neerleggen. Mocht aan dezen eisch geen gevolg worden ge geven, dan zouden de opstandige strijd krachten over het geheele front weder tot den aanval overgaan. Het leger der opstandelingen van het Noorden onder bevel van generaal Ta- vora, is onder gejuich der bevolking de zeehaven Bahia binnengetrokken. De ex-president Mello Vienna is aan gehouden op het oogenblik, waarop hij zich wilde inschepen op de Almazera. De vroegere directeur van de Bank van Bra zilië is ook aangehouden. De Spaansche gezant te Rio de Ja neiro heeft namens zijn regeering offi cieel opheldering gevraagd nopens de beschieting van de Baden, waarbij 23 Spaansche onderdanen gedood en 30 ge wond zijn. De Spaansch8 repeering heeft de er kenning van de nieuwe regeering af hankelijk gesteld van de belofte van het geven van volledige schadeloosstelling aan de nabestaanden van de slachtoffers. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, heeft de Buitsche gezant te Rio de Janeiro onmiddellijk na het bekend worden van de beschieting van het Duit- sche s.s. Baden een onderzoek ingesteld. De gezant heeft opdracht ontvangen voldoening en schadevergoeding te eischen. De mijnramp te Friedrichsthal. In hef geheele Saargebied heerscht diepe rouw over het vreeselijk ongeluk te Friedrichsthal. Van alle bedrijfsgebouwen der ver schillende mijnen, van alle openbare ge bouwen en van vele particuliere huizen hangen de vlaggen halfstok. Op straat ziet men overal schreiende vrouwen, die door kameraden van hun verongelukte echtgenooten bijgestaan, mei langzame schreden, door smart gebro ken, huiswaarts keeren. Ontzettend was de verslagenheid, toen Zaterdag, terwijl men noig onder den in- druk was van de geweldige catastrofe, te Alsdorf, plotseling het bericht van deze nieuwe ramp bekend werd. In de rouwkapel staan lange rijen lijkkisten, welker deksels nog herhaal delijk geopend moeten worden om het den nagelaten betrekkingen mogelijk te ma.ken de dooden te identificeeran. Voor .zoover de dooden geïdentificeerd zullen zijn, worden zij' naar de plaats van inwoning overgebracht. De overigen zullen hun laatste rustplaats vinden in een massagraf op het Ehrenfriedhof Bild- stock. De mijninspectie IX deelt mee, dat Ihans alle ingesloten mijnwerkers, op 1 na, die niet gevonden kon wonden, ge borgen zijn. Het aantal dooden, met in begrip van dezen eene, bedraagt 93. In het ziekenhuis liggen 21 gewonden, vier van hen verkeeren in levensgevaar. Van de dooden zijn alle, op vier na, geïden tificeerd. België en het Russische graan. De Belgische regeering oogst geen al- gemeene instemming met haar eersten protectionistischen maatregel, genomen tegen de Russische dumping. De maat regel van de regeering heeft in Antwerp- sehe jhavenkringen groote beroering ge wekt. Zestien Russische schepen, met graan geladen en onderweg naai' Ant werpen, hebben order gekregen naar Rot terdam te varen. De stap van de Belgische regeering moet zoo zeg'gen de tegenstanders der regeringsmaatregelen voor Ant werpen noodlottige gevolgen hebben, daar Rusland van Antwerpen een goede klant geworden is. Alleen reeds in Augustus kwa.m te Antwerpen 120.000 ton graan aan, bestemd voor Zwitserland, Duitsch land en den Elzas. Thans liggen te Ant werpen 300 binnenschepen met Russisch graan en er bestaat kans, dat ook deze lading naar Rotterdam zal worden ver voerd. Ook de Belgische binnenscheep vaart zou derhalve ernstig nadeel van.den regeeringsmaatregel ondervinden. HetAnt- werpsdhe liberale Kamerlid Joris wijst er op, dat de Belgische industrie voor miilioenen francs contracten met Rusland Binnenland. De R.K. Boerenbond over de landbouw crisis. Onze vee-uitvoer naar België. De spoorbrug de Vink verzakt. Buitenland. Storm en winterweer in sommige landen. De wereld-werkloosheid. De tweede mijnramp eischte 93 dooden. Onzekere toestand in Brazilië. Ratificatie van het vlootverdrag te Lon den. heeft loopen. De mogelijkheid bestaat, dat Rusland al deze contracten zal op zeggen en elders zal bestellen. De Belgische ministerraad hield zich Maandagavond bezig met de kwestie der Russische dumping en de Antwerpsche protesten tegen het koninklijk 'besluit, waarbij voor invoer van graan en ver schillende andere producten uit Sovjet- Rusiand voortaan Belgische consenten worden geëischt. Besloten werd, dat het Maandag in werking getreden koninklijk besluit niet toegepast zal worden op voor transito bestemde goederen, even min als op de lading van benepen, die reeds onderweg zijn. Voorboden van een revolutie in Spanje? Volgens een bericht uit Se villa hebben de studenten aldaar een staking afge kondigd als protest tegen een onderwijs verordening die nog uit den tijd der dic tatuur stamt. Er werd een brandstapel opgericht, waarop het portret van den mi nister werd geworpen, terwijl de studen ten om het vuur dansten. Ook te Orviedo is een staking van stu denten uitgebroken. Te Barcelona wordt tegen 9 November een groote republikeinsche demonstratie aangekondigd, waar men meer dan 100000 deelnemers verwacht. Deze betooging wordt als de voorbode beschouwd van een revolutionnaire actie op groote schaal. Korte Berichten. Bij de overstroomingen in Smyrna zijn volgens de laatste berichten 70 per sonen om bet leven gekomen, terwijl er ongeveer 700 'buizen ingestort zijn. Tengevolge van den sterken regen val zijn in Noordelijk Bohemen vele rivieren buiten haar oevers getreden. Op vele plaatsen heeft het water reeds een gevaarlijk niveau bereikt, en als de regenval aanhoudt, zullen vele plaatsen onder water gezet worden. Het maal gebod. In een brief aan den minister van ar beid, 'handel en nijverheid, hebben de be langhebbende organisaties mededeeling gedaan van 'het in de vergadering van 24 dezer genomen 'besluit inzake het maai- gebod. Zooals bekend, hebben de verschillende vereenigingen besloten, den minister mede te deelen, dat alle organisaties, 'zonder eenige uitzondering, tegen een maal- en/of menggebod zijn en 'dat geen eenstemmig heid ten opzichte van fondsvorming kan worden verkregen. Ir Fruytier. Biji het afdeelingS'Onderzoek in de Twee de Kamer van de 'begroeting van Arbeid is den minister gevraagd of de 'hoofdin specteur van den arbeid op nonactiviteit ir. Fruytier weer in actieven 'dienst is, en zoo ja, waar en sinds wanneer dit het ge val is. Mocht zul'ks met het geval zijn, dan zou men gaarne de oorzaak daarvan ver nemen ©n omtrent de voornemens van den minister worden ingelicht. Do Zeppelintocht naar Ned.-Indië? Naar aanleiding van het bericht van het „Hbl." over de besprekingen tusschen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1