No. 23 Maandag 27 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cs's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voritstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. F. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per post, 13,— Losse nummers 10.09 Prijs der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijk» korting. Van een vraag en een antwoord. In het weekblad „De Saambinder" van de Geref. Gemeenten, wordt d© vraag gedaan, of een Kerkeraadslid uit zijn ambt kan gezet worden, omdat hij in een branaassurantie is. Op deze vraag geeft Ds G. H. Kers ten net volgende bescheid „Het antwoord moet ontkennend luiden. Wel is het wenschelijk, dat een kerkeraadslid der gemeente in al les ten voorbeeld zij. Tegen verzeke ring zal de kerk waarschuwen. Die waarschuwing mag de gemeente niet verachten. En als een gewoon lid er zich naar te schikken heeft, hoeveel te meer een kerkeraadslid. Doch de Synode Generaal van 1919 te Rot terdam besloot reeds., en die van 1922 bevestigde dit oordeel^ geen censure toe te passen, ngaar Ieerend tegen dit kwaad op te treden. Het komt mij voor, dat dit oordeel op goede gronden berust. Ter Part. Synode is dit nog eens duidelijk aangegeven." In de handelingen der Synode komt het volgende voor, dat den vrager ten nader antwoord dienen moge: „Deze weg is -de aangewezene. Niet alleen omdat verzekering gesteld wor den moet onder consciëntie-gevallen. Maar veel meer is het standpunt der Synode van Rotterdam te verdedigen op grond daarvan, dat het kwaad der verzekering zoo algemeen geworden is, dat het maatschappelijk leven zich zoozeer op het verzekeringswezen heeft ingesteld, dat indien verzekering werd censurabei gesteld 'dit niet dan tot verwoesting der Kerk zou leiden." Dat wij van dit antwoord pp deze plaats melding maken, vindt hierin zijn oorzaak, dat het ook op politiek terrein niet geheel zonder beteeke- nis is. Immers Ds Kersten is tevens de leider van de Staatk. Geref. Partij, ter wijl wel kan worden aangenomen, dat de leden der Geref. Gemeenten in hoofdzaak tot de S>. G. P. behooren. Als hier dan ook door de Synode der Geref. Gemeenten gezegd wordt, dat, indien verzekering werd censu rabei gesteld, 'dit tot verwoesting der kerk zou leiden, dan volgt daaruit, dat dus het overgroote deei der St. Geref. tegen verzekering geen gewe tensbezwaar 'blijkt te hebben. Maar dan is er nog iets. Ais de Antirevolutionairen in de Eolitiek óók rekening houden met het ereikbare en met wat in de gegeven omstandigheden mogelijk is, dan wordt dat van Staatk. Geref. zijde steeds genoemd een bewijs van gebrek aan beginselvastheid, een „schipperpoli- tiek", die aantoont, hoezeer de A. R. partij hare beginselen heeft losgelaten. Uit het hierboven weergegeven ant woord blijkt nu echter, dat de leider der S. G. P. inde k e r k wel dggelijk met de omstandigheden rekening wenscht te houden. Zijn beginsel zegtgeen verzekering. Verzekering, zoo heeft men steeds geleerd, is zonde. Er blijkt uit een miskenning van de voorzienigheid Gods; het is vleesch tot zijn arm stellen, enz. Maar geroepen dit beginsel toe te passen en dan nog wel in de kerk, dan heet het, dat ambtsdragers, die zich verzekeren, deswege niet censu rabei zijn en dat hier rekening moet worden gehouden met het- feit, dat het maatschappelijk leven zich zoozeer op het verzekeringswezen heeft inge steld Wii nemen Ds Kersten deze uit spraak niet kwalijk. Maar wij vestigen er de aandacht op, om te laten uitkomen, dat hij anderen lasten oplegt, die hij zelf niet wenscht te dragen, dat hij in anderen op politiek gebied op de meest krasse wijze veroordeelt wat hij zelf in de kerk wenschelijk acht. En wij zouden den volgelingen van den leider der S. G. P. in gemoed e willen vragen: zijt ook gij niet van oordeel, dat wie zóó spreekt, niet het recht heeft de A.-R. Party op hoogen toon in gebreke te stellen, omdat zy ook, evenals hij, met de omstandig heden, met het bereikbare, rekening houdt? DE MIJNRAMP TE ALSDORF. De begrafenis der slachtoffers. Reeds vroeg Zaterdagmorgen bewogen zich velen door de straten van het zwaar getroffen mijnwerkersplaatsje Alsdorf, waar de teraardebestelling zou plaats vin den van de slachtoffers van de mijn ramp. De teraardebestelling werd voorafge gaan door verschillende rouwplechtig- heden. De rouwplechtigheid in het administra tiegebouw van de mijn droeg een zeer indrukwekkend karakter. De familieleden van de slachtoffers wa ren daar bijeengekomen met de minis ters van het rijk en van Pruisen, de opperpresidenten en presidenten van de Rijnprovincie, vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche mijnbonden en van de mijnindustrie, talrijke burge meesters uit de naburige gemeenten, ook uit Nederland. Een aangrijpend beeld boden de vele doodkisten, terwijl overal aan de muren rouwkransen hingen. Eerste spreker was de directeur-gene raal dr Westermann. In het diepst van ons hart geroerd, aldus sprak hij, staan wij aan de baren van 259 kameraden, die door een der grootste mijnrampen, welke ons vaderland heeft beleefd, midden uit hun werk en uit hun leven zijn gerukt. Ondanks alle menschelijke kennis en allen vooruitgang van de techniek, heeft de natuur weer haar volle kracht getoond en tot op dit oogenblik staan wij nog rade loos, wat de oorzaak van de ramp betreft. Namens den raad van beheer en de directie van de Eschweiler Bergwerkver- ein betuigde hij zijn diepgevoelde deelne ming met de familieleden van de slacht offers en verklaarde, dat de maatschap pij het als een eereplicht zal beschouwen om de nagelaten betrekkingen ter zijde te staan. Vervolgens sprak dr Stegerwald, de mi nister van arbeid, als vertegenwoordiger van den rijkspresident, den rijkskanselier en de rijksregeering. Hij wees op den rouw, waarin niet alleen het geheele Duitsche volk, doch bijna alle volken der wereld deelen. Vervolgens voerden nog de Pruisische minister van handel, dr Schreiber, verte genwoordigers van het mijnwerkersper- soneel, der geestelijkheid en der vakver- eenigingen het woord. Op het stadhuis werd een rouwzitting gehouden, waarin de burgemeester ge waagde van den rouw, welke de gemeen te heeft getroffen en den gemeenteraad aanspoorde, om eendrachtig samen te werken, teneinde het leed voor de ach tergeblevenen zooveel mogelijk te ver zachten! Namens Prins Hendrik bracht een ver tegenwoordiger van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de betui ging van deelneming van Nederland aan de getroffen bevolking over. Aan het einde der rouwplechtigheid brachten eenige mijnwerkers-muziek korpsen een treurmarsch ten gehoore. Een onafzienbare menschenmassa stond aan weerszijden van de wegen en er heerschte een somber zwijgen en een die pe stilte. Tegen 11 uur zette de stoet zich in beweging. De meeste deelnemers waren gekleed in't donkere mijnwerkerspak en enrnstig en plechtig schreden zij voort. Het was een indrukwekkend schouwspel. Op 40 vrachtauto's waren de kisten geladen. Men zag er slechts weinig van, want zij waren bedolven onder een schat van bloemen. Brandweermannen in uniform droegen de reusachtige kransen. Dan kwam het ergst, een schouwspel, dat het hart deed breken. Het waren de nabestaanden der slacht offers, de in rouw gedompelde vrouwen en moeders, dochters en zonen, vaders en anderen, sommigen luid weeklagend, an deren stil snikkend, weer anderen ver stard in hun leed. Langer dan een uur duurde het, voordat de droeve stoet was voorbijgetrokken langs de zwijgende menigte, die eerbie dig het hoofd ontblootte. Op het gemeentelijke kerkhof van Als dorf zijn honderd veertig lijken ter aar de besteld. Het aantal dergenen, die aan deze droe ve plechtigheid hebben deelgenomen, wordt op 150.000 geschat. Eerst tegen twee uur was de officiëele rouwdienst afgeloopen. Langzaam keer den toen de familieleden van de begraaf plaats naar het dorp terug. Terwijl de zwaarbeproefde bevolking haar dooden de laatste eer bewees, speel den zich in het dorp onverkwikkelijke tooneelen af. De revolutionnaire vakver- eeniging sloeg aan 'tbetoogen met roocle vanen. Voorafgegaan door een kapel, die communistische liederen speelde, trok de stoet, 'npaar honderd man, door de stra ten. Op het marktplein kwam het tot een botsing met de politie. Omsingeld door de agenten, deponeerden de communis ten tenslotte op het marktplein de kran sen, welke zij in den optocht hadden meegedragen, voor de slachtoffers der mijnramp. Later werden de betoogingen hervat. NIEUWE MIJNRAMP IN HET SAARGEBIED. Wederom een groot aantal dooden. Een, nieuw mijnongeluk heeft plaats ge had op <le Maybach-mijn bij Friedrichsthal. Een lading dynamiet is Zaterdagmorgen qntijdig ontploft, waardoor vermoedelijk ook brand is veroorzaakt. Op het tijdstip van de ontploffing bevonden zich in de mijn drie ploegen. Van twee ploegen zijn alle mijnwerkers naar boven gekomen, van de derde ploeg zijn waarschijnlijk velen ingesloten. Om half negen 's avonds waren vier dooden en twintig gewonden geborgen. Nog ongeveer 90 mijnwerkers moeten in gesloten zijn. De mijndirectie vermoedt, dat zij allen dood zijn. Op het terrein van de mijn verdringen zich duizenden verwanten, vrienden en bekenden van de ingesloten mijnwerkers. Om kwart over negenen 's avonds wa ren negentien dooden geborgen en twintig gewonden, van wie vijf ernstig. Van de zen zou er reeds een gestorven zijn. Men kan nog niet bij benadering vast stellen, hoeveel slachtoffers er zullen zijn. Mijnwerkers, die met den toestand in de mijn op de hoogte zijn, vreezen, dat 'geen enkel van de ingesloten mijnwerkers het daglicht nog zal zien. Te half twaalf werd het volgende mede gedeeld: tot nog toe zijn er drie 'en twin tig dooden en in totaal vijf en twintig gewonden geborgen. De lijken, die het eerste in de mijn gangen gevonden werden, zijn bijna niet meer te herkennen, daar zij door steek vlammen grootendeels verbrand zijn. De overige mijnwerkers zijn aan gasvergifti ging gestorven. Mijnbeambten, die in de mijn zijn afge daald, deelen mede, dat zij nog steeds lijken vinden. Het bergingswerk vordert zeer langzaam, daar de mijngangen nog steeds met gas gevuld zijn en de veron gelukten langs een ver verwijderde schacht naar boven gebracht moeten worden. Men vreest, dat er meer dan negentig dooden zijn. Zondagmorgen had men nog eenige hoop, dat de mijnwerkers in de afdeeling II voor een deel (konden worden gered. De reddingsploegen werden er heen ge stuurd; ziji werkten met ware helden moed om te pogen hun makkers nog le vend naar hoven te brengen. In den mid dag kreeg men echter zekerheid, dat geen der naar een naburige laag omhoog ge klommen arbeiders meer in leven waren. Van den vroegen morgen tot den laten middag bracht de liftkooi slechts dooden omhoog. Er ontstond een verschrikkelijke pa niek onder de wachtende vrouwen, van wie velen in onmacht vielen. De velen, die bericht kregen, dat hun man of zoon tot de dooden behoorden, verloten langzaam, gesteund door familieleden, de plaats van het onheil. Gistermiddag is het aan de familie leden toegestaan om in een met bloemen getooide zaal de dooden te bezoeken, die in rijen van vier op stroo zijn neergelegd in afwachting van de aankomst der kis ten. De begrafenis is op Woensdagmid dag vastgesteld. In de avonduren zijn de reddingsman schappen naar boven teruggekeerd, daar het door het mijngas niet mogelijk was verder te werken. De mijn staat als zeer gevaarlijk bekend door mijngas. De con trole op den dag van de ontploffing wees uit, dat toen het mijngas niet gevaarlijk was. Vermoedelijk heeft men later een met gas gevulde laag, een z.g. gaskamer, aangeboord, waardoor het gas in 'hooge mate ontplofbaar werd. Huwelijk van Koning Boris en Prinses Giovanna. Zaterdag werd in het kleine berg- stadje Assisi het huwelijk voltrokken tus- schen Koning Boris van Bulgarije en Prinses Giovanna van Savoye, derde dochter van Koning Victor Emmanuel van Italië en Koningin Helena. De Italiaansche en Bulgaarsche ko ninklijke familie, bruid en bruidegom en de eere-gasten, arriveerden met drie spe ciale treinen te Assisi. Vooraf ging een met soldaten bezette verkennerstrein, die onderzocht of de weg veilig was. Behalve de twee koninklijke families waren te Assisi aanwezig 54 prinsen en prinsessen en twee eerste-ministers, w.o. Mussolini. De inzegening vond plaats in de Basi liek van den H. Franciscus. Het was een prachtig schouwspel, toen de bruidstoet bij de oude kerk, die stamt uit de 13e eeuw, aankwam. Door de gekleurde rui ten viel een gedempt rose en blauw licht naar binnen, dat over alles zachte pas teltinten wierp. De vrouwen waren allen, volgens voorschrift, in zwart gekleed met uitzondering van de vrouwen uit het Huis van Savoye, die in de kerk een witten sluier mochten dragen. De eenige lichte kleur werd aan het kerkgebouw gegeven door de in witte jurkjes en blouses gekleede driehonderd kinderen uit Assisi, die het bruidspaar de kerk binnenleidden. Nadat het bruidspaar was binnenge leid en een koor van 150 kloosterbroe ders een lied had gezongen, knielden de 22-jarige Prinses en Koning Boris, voor het altaar neer. Na het uitspreken der liturgische gebeden, wendde de geeste lijke zich tot Koning Boris en vroeg hem: „Uwe Majesteit Boris III van Bulgarije, wenscht gij Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Giovanna van Savoye, die aan uw zijde geknield is, te maken tot uw wettige vrouw volgens de ritus van de H. Moederkerk?" Koning Boris antwoordde bevestigend, waarna de geestelijke zich tot Prinses Giovanna wendde en haar vroeg, of zij Boris, Koning van Bulgarije, wenschte te aanvaarden als haar wettigen echtge noot. Prinses Giovanna, blijkbaar onzeker hoe zij moest antwoorden, wierp een vragenden blik op haar vader. Met een glimlach knikte de Koning toestemmend, waarop de Prinses met zachte stem „Si" antwoordde. Daarna sprak de geestelijke den zegen uit en overhandigde hij de ringen aan bruid en bruidegom, een ceremonie, die anders bij gemengde huwelijken niet wordt toegestaan, maar waarvoor de Paus voor deze gelegenheid zijn bijzon dere toestemming had gegeven. Beschieting van een Duitsch stoomschip te Rio de Janeiro. Het Duitsche stoomschip Baden is te Rio de Janeiro beschoten. Daarbij zijn 20 menschen gedood en 35 gewond. Of er ook Duitschers onder de slachtoffers wa ren, kon niet worden vastgesteld. Het schip ligt thans in de haven. De herstel lingen zullen verscheidene dagen duren. De Braziliaansohe minister van .marine 'heeft zich dadelijk naar den (Duitschen gezant 'begeven en dezen zijn leedwezen be tuigd. De minister heeft toegezegd, dat al les zou geschieden om het gebeurde op te helderen. Volgens een mededeeling van den Brazi- liaanschen minister van justitie zou de be schieting te wijten zijn aan het feit, dat het schip in strijd met de bepalingen geen vlag had getoond. De Hamburg-Amerika-lijn, aan wie het schip toebehoort, maar nog geen eigen bericht had ontvangen, acht het volko men uitgesloten, dat de Baden geen vlag zou hebben vertoond. Het schip staat on der commando van een oud, ervaren ka pitein, die nauwkeurig op de hoogte is van alle internationale bepalingen. Een nieuwe aardbeving? De seismografen van de sterrenwachten van New York en Washington hebben Vrijdag in de late namiddaguren een sterke aardbeving geregistreerd waarvan de duur ongeveer een uur bedroeg. Het epicentrum moet in de richting van den Stillen „Oceaan of van Japan lig- Binnenland. De Tweede Kamer over de begrootingen van Binnenlandsciie Zaken en Land bouw en Arbeid, Handel en Nijverheid. De burgemeester van Groningen wordt burgemeester van Den Haag. Bezwaren tegen een maal- en menggebod. Buitenland. Begrafenis van ,de slachtoffers der mijn ramp te Alsdorf. Een nieuwe mijnramp in het Saargebied. Noodweer te Smyrna. Een aardbeving waargenomen. De vervolging in Rusland. Wanneer men op het oogenblik langs de groots wegen van Charkow, Kieff en andere Ukrainische steden reist, ontmoet men tientallen geestelijken van de Rus sisch Orthodoxe kerk in gescheurde klee deren, uitgeput van honger, overnachtend met hun familie onder den blooten he mel en de voorbijgangers om een aalmoes vragend. Verschillende geestelijken bevinden zich in zulke behoeftige omstandigheden, dat zij in de vuilnisbakken naar etensresten en broodkorsten zoeken, omniet van honger om te 'komen. De politie .heeft opdracht gekregen om alle bedelaars .te arresteeren: in de afge loopen weken bevonden zich onder de wegens bedelarij gearresteerden niet min der dan 143 priesters. De Russische priesters staan, terwijl de honger uit huu oogen spreekt, aan de deuren hunner gesloten kerken en vragen met uitgestrekte hand aan de voorbijgan gers om een aalmoes. In de stad Kieff heeft de bond 'van god loochenaars een grootan anti-godsdiensti- gen optocht georganiseerd, waarin de com munisten vanen, vlaggen en doeken met godslasterlijke opschriften meedroegen. Na afloop werd in de vroegere St. Wladimir-kathedraal een feestpartij geor ganiseerd, die met een gemaskerd bal besloten werd. Korte Berichten. Het Amerikaansche congres zal waarschijnlijk in een buitengewone zit ting worden bijeengeroepen ter bespre king van het vraagstuk der werkloosheid. President Hoover heeft te kennen ge geven, dat hij voornemens is dit te doen na de verkiezingen in November. - To Itzehoe (N.W. Duitschland) heb ben een paar honderd communisten ge tracht het raadhuis te bestormen. Na ver schillende pogingen slaagden ziji er in, het politiecordon te verbreken, zoodat de agenten zich gedwongen zagen, van de gummistokken gebruik te maken, waarbij verschillende aanvallers duchtige klap pen opliepen. Te Caïro is een vervalsohing op groote schaal van waardepapieren ont dekt. In Egyptische bankkringen heerscht groote consternatie. Het is mogelijk, dat de fraude zich zelfs over de internatio nale .markten zal uitstrekken. Op de toppen van het Ertsgebergte is in de laatste nachten sneeuw geval len. Zaterdagmorgen vroeg was het Erts gebergte met een dunne sneeuwlaag be dekt hij een temperatuur van drie gra den onder nul. Russisch graan naar Rotterdam. Uit Brussel wordt aan de N. R. Grt. gemeld: Te Antwerpen wordt verzekerd, dat 22 Russische schepen met graan, bestemd voor Antwerpen, order hebben ontvangen zich naar Rotterdam te begeven. Voorts wordt nog geseind, dat de maatregelen, door de Belgische regee ring getroffen tegen dumping van Rus sisch graan, Maandag reeds zullen wor den toegepast.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1