No. 22 Zaterdag 25 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Bank voor Zeeland NI ..BOHEMIA" W. J. VAN DOESELAAR - lange Vorststraat SB - Telef. 256 Hendrikse S Go's Bank H.V. Eces EERSTE BLAD, Geen onthouding. Buitenland. Voor SOLA-SILVER nog steeds het aangewezen adres. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Staten-Generaal. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Als woekeraars met de talenten, die God hun schonk en voor het rechte gebruik waarvan zj verantwoording schuldig; zijn. G O E Ill Credieten Hypotheken Deposito's Spaarbank Rekening-Courant 19 Minimum-fabrieksprijzen. VADERLANDSCHE BANK metjaarlüksche uitloting Wilbra Lederverf voor het verven van Schoenen. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA. Bureau: Lange Voretstraat 70, Goés. Tel.i Rednotle en Administratie No. 11. Postrekening No, 444B5, Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 239. 1)e Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers 10.03 Prijs der Adyertestlin: 1—4 regels fi.20, elke regel meer 30 et. BIJ abonnement belangrijke korting. In een vorig nummer hebben wij er aan herinnerd, dat het zich inte resseeren voor de politiek, het zich geven voor de publieke zaak niet een kwestie is van persoonlijk gevoel of willekeur, maar een zaak van roeping en plicht Wij belijden, dat God de Heere den hemel en de aarde geschapen heeft, met al wat zich beweegt en leeft. Hieruit volgt, dat Hij is de Opperste Souverein, aan Wiens gezag alles on derworpen is. 'tMoet blies naar Zijn wetten hoorenl God moet gediend worden niet al leen in de dingen 'die het geestelijke leven aangaan, maar ook het aardsche leven moet zoo worden geschikt en gericht, dat daardoor de heilige Naam van God wordt geëerd en geprezen. Toch zijn er niet zoo weinigen, die zeer nauw leven, die Gods Woord beschouwen als de lamp voor hun voet, en het licht op hun ,pad, op wie men steeds tevergeefs een beroep doet. als het er om gaat de ordeningen des Heeren ook in staat en maatschappij tot toepassing te brengen. Zn zien een .tegenstelling tusschen het stoffelijke en het geestelijke. Zij zouden zien het liefst met een hoekje in een hoekje terugtrekken en zij den ken er dan ook niet aan, om zich met de vragen van politieken en socialen aard in te laten. Geheel onverklaarbaar is zulk een houding niet. De kans is toch groot, dat men zóó in al die dingen opgaat, dat da ziel verarmt en schade lijdt. Daarbij komt dat de politieke strijd en de actie op sociaal gebied vaak minder aantrekkelijke kanten te zien geven. Het is zoo gemakkelijk uit te spre ken, dat we hebben te zoeken de'eere Gods op alle levensterrein,. maar het gebeurt zoo vaak, dat er in de practijk allerlei bij-oogmerken in het spel zijn. We behoeven hier niemand te be schuldigen. Wie kan hier zonder vrees 'de hand in eigen boezem steken? Daarenboven, wie werkt maakt niet alleen fouten, maar staat ook telkens voor moeilijke beslissingen. Gods Woord is geen wetboek waar van wij slechts de artikelen hebben op te slaan om te weten in welke richting wij hebben te gaan. Den rechten weg te vinden, kost vaak heel wat moeite en strijd en in spanning. En dan, hoe vaak gebeurt het niet, dat in den grooten strijd allerlei kleine dingen op den voorgrond worden ge schoven, die meer met het persoon- Jijk- of het groepsbelang in verhand schijnen te staan, dan met de diepere beginselen- Zoo is de weinige belangstelling in de politieke vraagstukken vooral bij fijngevoelige naturen zeer wel te ver klaren. Maar met zulk een verklaring mag toch geen genoegen worden ge nomen, orhdat de aangevoerde argu menten, hoe vroom ze ook mogen schijnen, toch inderdaad sterke over eenstemming vertoonen met eeneigen- willigen Godsdienst. De vraag, die hier den doorslag eeft, is, wat God ons zegt m Zijn oord. En dan weten we, dat in dat Woord ook volle aandacht geschonken wordt aan de dingen van het aardsche leven. De Heere Jezus bidt dan ook niet, dat Zijne discipelen .uit deze wereld zullen worden weggenomen. Zij hebban een taak te vervullen, nrydaen in de wereldte staan midden in het volle leven. Niet passief, maar .actief. Niet als mediteerende toeschouwers, maar ais werkers en strijders, voor zien van de wapenrusting des geloofs. Zij hebben te zijn een zoutend zout, en lichtende lichten. Als kaarsen ge plaatst op den kandelaar. Dit alles moge worden bedacht, nu we straks weer staan voor de Staten- en de Raadsverkiezingen, waarvan de uitkomst in Gods hand ligt, maar waarvoor wij, voor wat onze taak be treft, verantwoordelijk zijn. Laffe houding. De leider der Soc. Dem. fractie m de Tweede Kamer, heeft op 15 Sept. j.l. toen het er om ging de massa tegen de „misdadige regeeringsplan- nen'' op te zetten, o.m. verklaard: Spr. aarzelt niet te zeggen, dat, wanneer de regeeringen de- misdaad van den oorlog zouden ontketenen, daartegen elk doelmatig middel ge oorloofd is, ook ai v a 11 h e t ver buiten het wettel ij k geoor loofde. Men zou zoo zeggen, dat is duide lijke taal. Het ging toch over een ontwerp van de Nederlandsen© regeering en het werd gesproken voor het oor van het Nederlandsche volk. De bewuste roode volgelingen, die pas een week tevoren in hun lijfblad tot georganiseerd verzet in mobilisatie tijd waren opgewekt, begrepen het dan ook zóó goed, dat een langdurig ap plaus losbarstte. Maar nu werd de heer Albarda in de Tweede Kamer over deze woorden aan den tand gevoeld. Hem werd gevraagd, nu eens dui delijk te zeggen wat hij bedoelde. Eerst ging hij er niet op in. Maar toen zwijgen niet meer moge lijk bleek, toen heette het, dat het ging over internationale aange legenheden endat die woorden niet gericht waren tot de Nederland- sche regeering. Laffe uitvluchten! Het is weer de oude geschiedenis. De onverantwoordelijke massa op hitsen en zelf achter de schermen blijven. Kantoor: Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. De regeering ten val gebracht; de presi dent afgetreden. De regeering van Brazilië is ten val gebracht. President Washington Luiz heeft verklaard, dat hij aftreedt. Een draadloos bericht uit Rio de Janeiro meldt, dat de leerlingen van de krijgsschool in de hoofdstad onder aan voering van hoofdofficieren tot opstand zijn overgegaan, en dat de vloot, die tot nog toe der regeering trouw was geble ven, zich bij de opstandelingen heeft aan gesloten. Kort daarna trad de regeering af. Toen het nieuws zich door de straten verspreidde, barstte de menigte in vreug de uit. De banken en winkels sloten hun deuren ter eere van de overwinning der revolutionnairen. Een bericht meldt, dat manifestanten de bureaux der bladen, die de bonds- regeering steunden, hebben geplunderd. t De beweging, die met den val der re- geering-Luiz eindigde, was te Rio de Janeiro reeds in de vroegere morgenuren te merken. In de middaguren brak op verscheidene plaatsen in de benedenstad brand uit. Vijf gebouwen van een firma, die de regeering-Luiz had gesteund, wer den in brand gestoken. Tengevolge van j gebrek aan water was de brandweer vrij- wel machteloos. Verscheidene branden werden gesticht in de wijk, waar het Amerikaansche consulaat-generaal zetelt. De menigte had de vrije hand en plun derde o.a. de wapen- en munitiewinkels. Nader wordt gemeldt dat de ongere geldheden te Rio zijn geëindigd. De po- litie heeft de strategische punten in de stad bezet. De a.s. Britsche Regeeringsverklaring. Over den inh-oud van de regeerings verklaring, die Dinsdag a.s. bij de heropening van het Engelsche parlement zal worden voorgelezen, weet de „Daily Herald" al een en ander te vermelden. De voornaamste wetsontwerpen, die aangekondigd zullen worden, 'zijn de landbouw- en de vakvereenigingswet. De landbouwwet zal het mogelijk ma ken, arbeiders uit de steden op het land onder te 'brengen. Er zal een maatschappij worden ge vormd voor de stichting van boerderijen en woningen. De mijnramp te Alsdorf. Het bestuur van de Berlijnsche beurs heeft besloten, wegens de begrafenis van de slachtoffers van de mijnramp, om 12 uur van middag gedurende vijf minuten het geheele beursbedrijf stop te zetten. Naar gemeld wordt zijn nog twee lijt- ken gevonden en twee gewonden overle den, zoodat het aantal dooden is gestegen tot 262. Het zwaar beproefde Alsdorf maakt zich op ter uitvaart. Het zal een rouwdag worden vandaag, zooals -dit plaatsje nim mer heeft gekend; en heel het rijk zal dee- len in zijn smart. Reeds ligt het massagTaf, waar de zoo tragisch gesneuvelde helden vein den ar beid den dag der opstanding zullen verbei den, wijd open. „Im Grafae ist Ruhe" staat op de dood kisten. Alom heerscht somberheid. De lijken zijn met auto's naar de hallen der cokesfabrielk gebracht. Wat onnoemelijk lijden moet zich in dien afgrond hebben afgespeeld onder de opgesloten mijnwerkers, toen de doodsbe dreiging al nader en nader kwam! Op de wanden van een kleinen kolen wagen vond de reddingsbrigade de woor den met krijt geschreven: „Wir leben noch" en daaronder telkens de uren: 9, 10, 11 uur. De laatste leesbare notitie was: 2 uur 30, dan nog slechts enkele onleesbare woorden en teekenshet uur van den doodstrijd. Het ontzettend doodkisten-transport door de dorpsstraten naar de lijkhalien heeft* het volk geweldig aangegrepen. Bij sommigen heeft de doffe smart der eerste dagen plaats gemaakt voor heftige ver bittering. voor bel iste waarden,'s-GRAVENHAGE tegen beurskoers OBLIGATION H Korte Berichten. Het aantal ondersteunde werkloozen in Oostenrijk bedroeg einde September 175.000 zijnde 11.000 meer dan bij het be gin van deze maand. Verder waren er nog 35.000 werkloozen ingeschreven, die geen ondersteuning genoten. Het Duitsche kabinet heeft gisteren het ontwerp-begrooting voor 1931 afge handeld. De ministers besloten daarbij een aanzienlijke verlaging hunner tracte- menten niet af te wachten, maar uit eigen beweging reeds met ingang van 1 Novem ber afstand te doen van 20 pet. van faun safari#. Uit Britsch-Indië. Uit Noordwest Britsch-Indië komen be richten over een vernieuwde activiteit der grensstammen met name der Afridis. On geveer 1000 Afridis hebben een heuvel bezet, die vanuit strategisch oogpunt zeer belangrijk is. Of de opstandelingen een nieuwen alge- meenen aanval op de Britsche troepen beramen kan niet met zekerheid worden vastgesteld. HET MAALGEBOD. De meelfabrikanten en de bakkers zijn er tegen. Gisterenmiddag is in „Parkzicht" te Amsterdam, onder voorzitterschap van van den heer Hetzel, een vergadering ge houden van de besturen van de volgen de Vereenigingen: Ned. Ver. van Meel fabrieken van de Ned. Bakkerij', de Ned. Vereen, van Meelimporteurs, de Ned. Ver. van Meelfabrikanten, de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren, de Ned. Molenaarsbond, de Vereen, van werkge vers in het Bakkersbedrijf, den R. K. Bakkersbond, den Bond van Ghr. Bak- kerspatroens, de Vereen, van Vermicelli- en Stijfselfabrikanten, en den Ned. Bak kersbond. Besproken werd de nota van den Mi nister inzake het maal- en menggebod en het voorstel-Snapper-Goudeket inzake fondsvorming (t e e 11 p r e m i e). Breed voerig werd een en ander besproken en men bleek algemeen van pordeel, dat zoowel voor het bedrijf als voor den consument een maal- en menggebod niet is te aanvaarden. Omtrent dit punt werd eenstemmigheid verkregen. Niet was dat het geval met het voor stel-Snapper-Goudeket, waar de Ned. Bak kersbond en de Vereen, van Meelfabri kanten tegen waren. Aan bet Ministerie van Arbeid te 's Gravehhage is nog een conferentie ge houden met minister Verschuur inzake het maal- en menggebod. Aan de confe rentie namen verder deel de heeren Het ze], Van der .Meer Van Noppen', Snapper, en Hendriks. Langdurige besprekingen werden ge voerd over de moeilijkheden, die het maal- en menggebod met zich zou mede brengen. De minister gaf in overweging, dat het particuliere initiatief met voorstellen zou komen. Aardappelmeel. In het midden der volgende week zal in de koffiekamer van de Tweede Kamer brood geserveerd worden, dat gebakken is van meel, vermengd met aardappel meel. Werkverschaffing. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft in verband met de vrij groote werkloosheid in sommige gemeen ten van Oostelijk-Friesland, machtiging gegeven tot heropening van de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen over te gaan. De loonen der typografen. Het Handelsblad heeft bereikend, dat het offer, dat de federatie van patroons in het 'drukkersvak ter wille van den be- drijfsvrede heeft gebracht, over twee jaar verdeeld een som van 3 ton beteekemt, voor 13.000 typografen. Ons vee en België. Het Tweede Kamerlid de heer Lovink heeft den minister van Binnenlan'dsche Zaken en Landbouw verzocht mede te dee- len, aan welke bijzondere omstandigheden de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België is toe te schrijven. GEBR. MULDER GOES. Binnenland. Rumoerige zitting der Tweede Kamer. Het vlootplan aangenomen. Bijzonderheden omtrent de stopzetting van den vee-uitvoer naar België. Meelfabrikanten en bakkers verklaren zich tegen een maalgebod. Telefonisch vergaderen mogelijk gemaakt. Buitenland. De regeering van Brazilië ten val ge bracht. De toestand in Britsch-Indië. TWEEDE KAMER. Het Vlootplan. Een rumoerige vergadering. Aan de orde is de voortzetting van de algemeene beschouwingen over het Vloot plan. De heer Brautigam, S.D.A.P., meent dat men de grootte eener vloot alleen moet beoordeelen naar het aantal sche pen, dat gevechtswaarde heeft. De heer Marchant, V.D., zet uiteen, dat wanneer een gewapend conflict in het verre Oosten uitbreekt, wij van de partij zullen zijn als wij cr een vloot op na houden. Met verbazing heeft spr. ge hoord hetgeen de heer Slotemaker de Bruine zeide, die geen verschil zag tus schen den ouden en een nieuwen oorlog. De heer Van der Heide, S.D.A.P., ontkent, dat het karakter van den oorlog alleen iets met het gevoel en niets met het geweten heeft uit te staan. Het is ook niet juist, dat de oude Christenen het leger niet wilden omdat zij den staat niet erkenden. De heer Albarda, S.D.A.P., zegt, dat sprekers en de minister scherpe aanvallen op hem hebben gericht, in verband met het door hem gesprokene op 30 Septem ber. De woorden, die de minister aan haalde, heeft spr. inderdaad gesproken. De gewraakte uitlating kwam voor in het eerste gedeelte van zijn rede, dat ging over internationale aangelegenheden. Hieruit kan blijken, dat het niet juist is, die woorden op te vatten alsof die gericht waren tot de Nederlandsche regeering. „Wanneer de regeeringen van plan zijn oorlogen te ontketenen..." heeft spr. ge zegd. Het ontketenen van een oorlog is de grootste misdaad, die denkbaar is. Er zijn middelen beschikbaar om geschillen zon der oorlog op te lossen. De heer Heemskerk: dat is geen nieuws. Met ingang van 1 November is benoemd tot kolonel, commandant der derde ar tilleriebrigade te Breda, luitenant-kolonel A. M- Geesipk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1