Vei'stuikingen.^ieuzingen? sloan's uniment Bij Ruwe Handen Pnrol JliV/Mll O DOODT PIJN Rechtzaken Ingezonden stukken Posterijen en Telegraaf» Radio-Nieuws. Voor huis en hof. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen Berichten over onze Adverteerders. Zoodra U Sloan's Liniment aanbrengt wordt de pijn minder. Spoedig daarna verdwijnt zij geheel Sloan's dringt door, zonder inwrijven. Het doet opzwelling slinken, maakt een eind aan ontsteking, en brengt onmiddellijke verlichting. Zorgt dat U nimmer zonder Sloan's blijft. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. Volkebad werd ingericht velen die daar voor niet in aanmerking komen, er toch gebruik van zouden maken. Alleen wan neer dit slechts voor bewoners van Dom burg werd toegankelijk gesteld, zou dit bezwaar te ondervangen zijn, hij vreest dan echter, dat weer zeer weinigen daar van zouden gebruik maken, daar toch weer een groot aantal verder op het strand gratis kunnen baden. Nadat dhr Houmes aanteekening verzocht had van het feit, dat hij om principiëele reden wil geacht worden te hebben gestemd tegen de posten verzekering en marktgeld, werd de begrooting met algemeene stem men vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f55185.24. Daarna werd de begrooting van het Woningbedrijf vastgesteld op f4988.26 in ontvang en uitgaaf. Bij de rondvraag verzoekt dhr Geldof maatregeen tegen het te snel rijden van auto's, speciaal bij de school en over legging van het Rapport van den School arts, hetgeen door den Voorzitter wordt toegezegd. O.- en "W.-Soubura. De Christelijke Be sturenbond hield Donderdagavond een cursusvergadering in „Rehohoth". De Voorzitter, dhr M. C. v. d. Putte, opende op de gebruikelijke wijze, waar na het Souburgsclie Muziekgezelschap zich deed hooren. Als eerste spr. trad op Ds Van der Linden yan Kleverskerke met het on derwerp: „Wat is Christelijk sociaal?" Christelijk zijn is sociaal zijn. Want ner gens vindt men zulke motieven er .voor dan bij ons. Een Christen moet dam ook blaken van ijver hiervoor. De Kerk q,ls zoodanig bleef lang in gebreke het. te zijn, wees althans geen nieuwe wegen en liet na te getuigen te gen den socialen nood. Het socialisme is dam ook het oordeel der Kerk, maar, zoo jrraagjt Spr., zal het socialisme bevrediging brengen? Het zal op een vergissing uitloopen,, evenals het liberalisme. Alleen de Christen heeft sociale pers pectieven, De Kerk moet zich durven uitspreken, wat de plicht is van ieder Christen. Jezus openbaarde het groote levens beginsel: God lief te 'hebben bovenal, en heeft beloofd Zijn Geest te geven, welke dit mogelijk maakt. Christus zal ons bijstaan. Christelijk sociaal moet beginnen in ons gezin en daarna in de maatschappij. Na de pauze trad als spr. op Ds Spij kerboer van 0.- en W.-Souburg, na,ar aanleiding van het tot Mozes gesproken woord: „De plaats waarop gij staat is heilig land". Dit woord dient ook te beseffen de werkman, hetzij op bet veld, of in de fabriek of de vrouw in bet gezin. Ieder moet zich bewust 'zijn, dat, walr hij ook is geplaatst, het de van God aan gewezen plaats is. Dit is moeilijk, maar toch ook heerlijk. De voorzitter dankte beide sprekers en in 't bijzonder Ds v. d. Linden voor 'tvele, dat hij in den korten tijd, dat hg in Walcheren stond, deed voor de Chr. Sociale zaak. Hem werd toegezon gen Ps. 121:4. Nadat de muziek nog enkele nummers bad ten beste gegeven, eindigde Ds v. d. Linden met dankzegging. 1 Geldleening. Van de f200:000 in 1930 aan kasgeld opgenomen is f 100.000 uitgegeven, waarbij komt ingevolge rle dading met de „Zeeland" ongeveer f 90.000 en voor de jaarlijksche bijdrage in de kos ten der verbetering der haven ongeveer f 25.000. Voorts moeten aan het einde van het jaar steeds groote bedragen worden letaald aan rente en aflossing der defini tieve geldleeningen, aan salarissen, aan pensioensbijdragen enz., welke uitgaven in totaal ongeveer f 120.000 bedragen. Ver der moeten dagelijks betalingen geschie den van loopende rekeningen, doch daar staat tegenover, dat maandelijks uitkee- ringen van het Rijk worden ontvangen wegens gemeentelijke inkomstenbelasting, opcenten op de Personeele belasting enz. In verband met een en ander stellen B. en W. voor het in 1931 op te nemen bedrag aan kasgeld te bepalen op hoog stens f300.000. Politie-Ambtenarenregle- ment. Door den burgemeester is in over leg met de politie-organisaties een poli- tie-ambtenarenreglement opgemaakt op den grondslag van het door den raad vast gestelde ambtenarenreglement. In ver band met de toepassing der ambtenaren wet 1929 is het noodzakelijk, dat doof- den raad die artikelen worden vastgesteld, welke betrekking hebben op bezoldiging, wachtgeld en aanspraken in geval van ziekt», alsmede voorzoover deze onder werpen betreft, de administratieve in stantie en overleg. Het vaststellen van de overige voorschriften behoort tot de bevoegdheid van den burgemeester. Gelden voor leermiddelen. B. en W. stellen voor aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs f 1253.95 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor de Oranjeschool. Gevraagd was f 1519.95, doch na overleg tussclien B. en VV. en het be stuur is dit bedrag verminderd. Restitutie belasting. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Aannemersbe drijf v.h. P. A. van Wijnen te Dordrecht, om restitutie van de door haar betaalde zakelijke belasting op het bedrijf over de jaren 1928, 1929 en 1030, resp. f180, f270 en f 360. Verlaging verpleegprijs. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van den heer G. Burgers, om den verpleegprijs voor zijn dochter, die van 20 Augustus tot en met 2 September in het Gasthuis 7 orpleogd is, te verlagen. De gebouwen N.-Z. Voorburgwal 264 en Wijde Steeg 1 te Amsterdam, welke door de vereeniging Hendrik de Keijser in December 1929 werden aangekocht en waarvan de restauratie dit voorjaar werd begonnen zijn thans gereed, en overge dragen aan het bestuur van de vereeniging van assuradeurs. IJ a fj 1 u b V U ft e n !R «ft W stellen voor overeenkomstig het verzoek der vereeniging „IJsclub Vlissingen" we der voor 8 jaar aan haar te verpachten een perceel grond aan den West-Sou- burgschen weg voor f 175 per jaar. Aankoop huis en grond. Op 21 October is door B. en W. bij publieken verkoop de hand gelegd op het koffie huis met erf en tuin aan den Koude- isprkschen weg no. 81 met de kosten voor i'7154.42. De grond sluit aan bij gemeen tegrond en als tot slooping van het ge bouw wordt overgegaan, wat ook ge- wenscbt is voor het verkeer, daar een ge deelte van het gebouw buiten de rooilijn ligt, dan kan de grond, die er achter ligt, tegen een behoorlijke prijs worden ver kocht. B. en W. stellen dan ook voor dezen aankoop, ten laste van het grond bedrijf, te bekrachtigen en hen te mach tigen om tot slooping van het pand over te gaan. Verkoop grond. B. en "W. stellen voor den prijs van den grond aan de Kerkhoflaan te bepalen op f 15; aan de Sotegemstraat op f 10; aan de Duyben- drechtstraat, Steenhuisstraat en Eede straat (westzijde) f 8, en aan de Eede straat (oostzijde) op f 7 per M2. en aan de firma De Munck te verkoopen 754 MJ. voor f 8 per M2. dus voor f 6032. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 22 October 1930. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: N. S. te Vlissingen f 3 b. s. 3 d. 'h. Fietsen zonder rein: I. V. te Koude- kerke f5 b. s. 5 d. h. Fietsen zonder licht: N.e de P. te Bigge- kerke, teruggave aan baar moeder; N.e F. te Koudekerke, teruggave aan haar ouders; J. de K. te Middelburg f 2 b. s. 2 d. h.; D. P. te W.-Souburg f5 b. s. 5 d. h. Rijden met een voeruig zonder licht: J. J. te Koudekerke f 5 b. s. 5 d. h. Rijden met een rijwiel op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: L. M. B. te Oöst- en "West-Souburg f 15 b. s. 15 d. h.; J. C. D. te Oost- en West-Souburg f 10 b. s. 10 d. h. Dronkenschap: H. B. J. v. G. te Mid delburg f 15 b. s. 15 d. h. Te Vlissingen wateren buiten de daartoe bestemde bakken: P. J. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. h. Overtreding Reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland (artikel 86d): J. F. te Grijp sfkerke, teruggave aan zijn moeder. De aanranding bij Vrede rust. Op 22 Augustus j.l. vond nabij de stichting Vrederust onder de gemeen te Halsteren een aanranding plaats. De heer S., verpleger op de stichting, die zich in gezelschap van een der verpleeg sters bevond, werd onverhoeds aangeval len door een tweetal personen, v. T. en K. Er ontstond een hevige worsteling, waar bij dhr. S. bewusteloos werd geslagen en ofschoon ook het meisje zich heftig ver weerde, gelukte het den beiden aanval lers niet nader te noemen handelingen te plegen. Daags na het gebeurde werden de beide aanranders door de mare- chaussée uit Bergen op Zoom gearres teerd en nadat voor-onderzoek had plaats gehad, werd een der beide aangehoudenen de genoemde v. T. op vrije voeten ge steld, terwijl K. gedetacheerd werd iu het huis van bewaring te Breda. Gisteren diende deze zaak voor de arrond.-rechtba t te Breda. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. De Officier van Justitie eischte tegen den 30-jarigen arbeider J. K. een gevan genisstraf van 2 jaren. De rechtbank verwees de zaak op nieuw naar den rechter van instructie, teneinde een onderzoek naar verdachte's geestvermogens te doen instellen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur, Mag ik naar aanleiding van het raads- verslag van 's Gravenpolder een kleine plaatsruimte vragen in uw blad. Bij voor baat mijn dank. In deze vergadering is op zijn zachtst gesproken een onwaarheid medegedeeld. Er is o.a. gezegd, dat mijn inkomen be draagt plm. f 1818. Waarom niet op den halven cent afgerond? Nu verwondert het mij, dat ik zooveel inkomen heb. Jammer, dat dit bedrag bij mij nooit in het laadje is gekomen. Hoe ik ook reken en wat ik ook optel, ik blijf er heel wat beneden. Degene, die dat heeft uitgerekend schjjnt beter te kunnen rekenen dan ik, en dan meerderen met mij. Is het van den bovenbedoelden uitreke naar een vergissing, of is het opzettelijk hoog genoemd, ik denk het mijne hier van. Het gaat er hier niet om, wat, mijn inkomen is, maar toch zou ik er prijs op stellen dat de opgave dan aan de wer kelijkheid beantwoordde. De uitrokenaar kan beslist goed optellen, maar het af trekken schijnt niet zoo gemakkelijk voor hem te zijn. Het moet noodzakelijk een hoog bedrag zijn. E. J. GELOK, Gem,-Veldwachter. 'b Gravenpolder, 22 Oct, 1930. - --U-JBJ .J- Opgave betreffende het postkantoor te Goes over de maand September 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 24.624.02, en terugbetaald 14.474,02. Derhalve moer ingelegd dan terugbetaald f 10.150. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 20. Door tusschankomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjea ingeschreven nominaal f 700, en afge schreven f 1600. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 900. Hot aantal nieuw uitgegeven staats- scbuldboekjes bedraagt 1. Opgave betreffende het postkantoor Middelburg over de maand Sept. 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f49.212.19, en terugbetaald f 35.157.81. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 14.054.38. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 34. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 2500, en afge schreven f 1000. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 1500. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedraagt 1. Programma van Zondag 26 October. HILVERSUM, 298 M. 9.30 Gramo- foonplaten. 10 Concert, orkest, decla matie. 12.302 Concert, octet, en viool. 2.303.30 Concert, muziek-ver- eeniging, gemengd- en kinderkoor. 3.304.15 Concert, octet. 6.30 Kerk dienst, sopraan. 8.15 Kamermuziek, kwartet. 8.35 Concert. HUIZEN, 1875 M. 8.25—9.20 Mor genwijding (Joh. de Heer). N.C.R.V. 10.30 R.-K. Kerkdienst uit Amsterdam 121.30 Concert, sextet. 2.304.16 Concert, stafmuziek van het 5e regi ment infanterie. 5.20 Dienst in de Ger. kerk te Ermelo, o.l.v. Ds Halsema. 8.1010.40 concert orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk- cantate no. 56 van Bach. 4.35 Con cert, kwintet, bas. 5.35 Vioolrecitai. 8.20 Kerkdienst. 9.25 Concert, orkest, bas. Programma van Maandag 27 Oct. HUIZEN, 1875 M. NCRV-uitzonding. 8.159.30 Morgenconcert. 11.3012.30 Gramofoon. 12.301.45 Orgelconcert. 1.45, 2.35 en 3.45 Gramofoon. 56.80 Solistenooncert. Viool, piano, cello en alt. 8 Concert. „Samson en Delila", uitge voerd door het Residentie-orkest met me dewerking van solisten. HILVERSUM, 298 M. Algemeen pro gramma, te verzorgen door de AVRO. 8 Gramofoon. 122 Concert door de Amsterdamsclie Orkestvereeniging. 2 30— 3.30 Orgelconcert. 3.304.30 Gevarieerd programma. Accordeon, saxophoon en xylophoon. 5.306.45 Concert door or kest. 7.15 Gramofoon. 7.458.16 Sonale no. 164 van Bach, door 't Liederen- en Oratorium-kwartet. Omroeporkest. 8.15— 9.4-5 Concert door het Concertgebouw orkest. 9.45 Concert door het Omroep orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelspel 1.36 Orkestconcert. 4.35 Concert. Octet. 7 en 8.05 Piano-recital. PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 9.50 Concert. Trio, piano, zang. LANGENBERG, 4.73 M. 12.25—1.50 Or kestconcert. 4.505.50 Gramofoon. 7.20 Liederenvoordracht. 8.20 Orkestconcert Wat gij niet wilt, dat u geschiedt De Radio-ontvangst, die aan zoovelen een nieuw en groot genot heeft gegeven, wcrdt helaas door stoorders vaak be dorven. Zijt gij er zeker van, dat gijzelf geen aanleiding tot klachten geeft? Er zjjn zoovele toestellen in elke huishouding in gebruik, die de radio-ontvangst in uw omgeving, ja soms tot op zeer groote afstanden, onmogelijk kunnen maken. Daar zijn b.v. de stofzuigers, elektri sche naaimachines, haardrooga,pp araten, ventilatoren, bedwarmers, enz., kortom al die electrische apparaten, die vonken de contacten hebben. Vrijwel zeker zijt ook gij bezitter van een of meer van zulke apparaten. Bedenkt dan het vol gende: Steeds meer breekt zich de overtui ging baan, dat elke omroepluisteraar recht beeft op een ongestoorde radio-ontvangst In verscheidene landen bemoeit de wet gever zich reeds met het vraagstuk der radio-storingen en ook in ons land heeft het de aandacht van de overheid. Vroeg of laat zult gij zelf, indien dit reeds thans nog niet het geval is, be zitter van een ontvangtoestel zijn; de overlast, dien gij thans, natuurlijk on bewust, anderen aandoet, zal dan ook Uw deel worden. Werkt daarom mede om de radio-storingen te bestrijden 1 Gij kunt dit zeer eenvoudig door: in de eerste plaats storende appara ten niet tijdens de omroepuren te go- bruiken, of nog beter, deze apparaten storingvrij te laten maken. Dit kan op zeer een voudige wijze en met geringe kosten. Het is uw plicht als staatsburger, deze kosten over te hebben voor uwe mede burger* WW Adi er u to* dwingt, T»chui?ch .advies wordt gaarne door de Verinniging t»+ behartiging der Be langen van den Radiohandel (secretari aat: Westzeedijk 507, Rotterdam) gege ven. Neerland's groote mannen. Van het huis Effendi Frores te Am sterdam ontvingen wij een exemplaar van „Effendi Nieuws", een blad mot allerlei bijzonderheden omtrent de Effendi ciga rettes en de bons die voor de gebruikors beschikbaar worden gesteld, benevens een album „Neerland's groote mannen" Dit album, keurig uitgeyoerd, is bestemd voor de verzameling van de van zijde geweven portretten van 100 mannen en vrouwen, die in de historie van ons land op den voorgrond zijn getreden. Deze portretten, waarvan er een vijftal in het ons gezonden exemplaar zijn opgeplakt, zijn niet alleen van belang uit geschied kundig oogpunt, maar vooral ook als kunstweefsels. Het is een origineele reclame die on getwijfeld aan het doel zal beantwoorden. Herlstwerk-grondbewerking. Eind October begin November worden in den tuin reeds voorbereidende maat regelen getroffen met bet oog op den in tocht van den winter. In de meeste tui nen ziet het er dan hopeloos kaal en ver laten uit en van de weinige restanten worden de niet wintervaste naar de win terkwartieren overgebracht, of reeds vluchtig gedekt. Die voor eigen gebruik en uit liefhebberij tuiniert kan tot het laatste moment wachten met dekken en veelal volstaan met dekmateriaal in ge reedheid te houden, totdat gevaar dreigt. Dan komen ook meteen de zorgen voor 't volgend jaar. Behalve bemesting is een goede grondbewerking van den tuin, vóór de vorst invalt, van zeer groot belang. Door het oogsten is de grond vastgeloo- pen en bovendien hebben de vele regens ook het hunne bijgedragen om alles dicht te slaan. Toch is de luchtverversching voor den bodem noodzakelijk. Veel water in het voorjaar is oorzaak, dat de bodem veel te lang koud blijft en veel te laat geschikt is om te bewerken In de eerste plaats vereischt dit over tollige water tweemaal zooveel warmte als dezelfde hoeveelheid grond om even veel in temperatuur te stijgen, hot maakt een sterkere verdamping noodzakelijk en ook hierdoor wordt veel warmte afge geven. Laat men dus in het najaar den tuin onbewerkt liggen, dan kan men in het voorjaar nooit vroeg beginnen, gezwegen nog van de andere nadeelen. Na het oogsten en voor den winter moet de tuin behoorlijk gespit worden en liefst flinX diep. Hierdoor wordt het ontwateren be vordert. Door de tuin in winterbedden te leggen of door het graven van greppels, kunnen we dit ontwateren sterk in de hand werken. Hoe vochtiger de grond van nature is, des te dieper worden do paadjes naast de bedden uitgestoken en komen deze ronder te liggen. In het voorjaar worden de bedden weer tot den gewonen vorm teruggebracht. Ligt het terrein erg laag en is een hooge waterstand gedurende den winter te verwachten, dan haalt het in bedden leggen niet veel uit en kan men beter eenige greppels graven, die naar een breederen greppel of sloot uitloopen. Ook tusschen de bessen- en frambozen- struiken moet de grond omgewerkt wor den. Heeft men frambozen die door bet lastige frambozenkevertje wor den geplaagd en is verplanten niet raad zaam, dan kunnen we de larfjes van dit kevertje voor een deel vernietigen, door de naaste omgeving der struiken een steekje om te werken. Deze larfjes zitten ondiep in den grond en komen door deze bewerking aan de oppervlakte, waar de vogels en de kippen dan wel voor een opruiming zorgen. Bij het omspitten van den tuin in den herfst hebben we tevens een gunstige ge legenheid een deel der overblijvende en diepwortelende onkruiden te bestrijden. In den zomer gaat dat altijd lang niet gemakkelijk, blijven veelal stukjes en brokjes van onderaardsche loten achter, die het aanzien geven aan nieuwe plan ten. Elk brok wortelstok groeit met taaie volharding steeds weer aan en door ze voortdurend den pas af te snijden ver zwakken ze wel, doch afdoende is het niet. Het in stukken steken dezer wortel stokken bij bet spitten helpt dus heele- maal niet, verergert slechts de kwaal. Het eenige middel is een voortdurend strijden tegen dit hardnekkige onkruid, zooveel mogelijk verzamelen en afdoende vernietigen. Bijzondere aandacht verdienen daarom alle sloot-, wal- en hegkanten. Daar blijft' in den regel heel wat ongerechtigheid zitten en van daaruit verspreiden ze zicb heel gemakkelijk door den tuin heen. Over 't geheel genomen wordt er in particuliere tuintjes nog heel wat gezon digd tegen een doeltreffende grondbewer king en vooral in het najaar. De belang stelling voor den tuin verflauwt zoodra alles geoogst is en dan wordt er vaak pas tegen het voorjaar weer naar omge zien. De kennismaking valt dan veelal geweldig tegen en ondanks alle moeite en kosten zit men dan dusdanig achterop, dat van inhalen geen sprake kan zijn. En toch maken velen dezelfde fout ieder jaar opnieuw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 10