Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Radio-nieuws TT-m. Job. de H«»me *voeg of de her stelling der straten voor dit jaar reeds is afgeloopen. Hem werd door den voor zitter geantwoord, dat de straatmaker voor een gedeelte uitstel heeft gevraagd, dat hem is toegestaan. Dhr. H. M. van de Putte merkte nog op of het niet mogelijk was, dat de ber men aan den Ritthomschen straatweg werden afgestoken, daar de aanwezige greppels lastig zijn voor het verkeer. De voorzitter beloofde het te zullen onder zoeken. De 10-jarige J. O. had de onvoor zichtigheid zijn hand te steken tusschen de kamraderen van 'n windmolen, terwijl hij dezen in beweging bracht, 't Gevolg was, dat de top van zijn wijsvinger zoo ernstig werd gekneusd, dat waarschijnlijk dit lichaamsdeel zal moeten worden geam puteerd. Terneuzcn. te raad dezer gemeente komt Donderdag 30 dezer te 10 uur v.m. bijeen, tot vaststelling van de gemeente begrooting voor 1931. U.! .'I'J --!lJ1 1 ■■BIIJ1L1»! - WW! TWEEDE KAMER. Het Vlootvoorstel. In de vergadering van gisteren werd de behandeling van het Vlootvoorstel voortgezet met een opruiende rede van den heer W ij n k o o p (Comm.), die ge volgd werd door den heer Van Zadel hof f (Soc.-Dem.), die eveneens het ont werp bestreed. De heer Slotemaker de Bruine (G. H.) wil tegenover het woord van den heer Van der Heyde zijnerzijds een enkel woord plaatsen. Het treffende is, dat het petitionne ment van „Kerk en Vrede" niets te ma ken heeft met dit ontwerp, doch dat het elk jaar kan worden ingediend omdat het gericht is tegen elke bewapening. De heer Van der Heyde heeft een te genstelling gemaakt tusschen gevoel en geweten, maar spr. wil wel zeggen, dat grootendeels bet petitionnement en bet betoog van den heer Van der Heyde zijn voortgekomen uit het gevoel en niet uit het geweten. De tegenstand tegen den oorlog is ge grond op afkeer van de ontaarding van den oorlog. Doch spr. staat op het stand punt, dat ook de vroegere oorlogen niet te aanvaarden waren. Ook is er princi pieel voor het geweten geen verschil tus schen het gebruik van gassen en van de bajonet. Indien „Kerk en Vrede" het offer van onze nationale zelfstandigheid wil brengen, dan had zij aan de onder teekenaren van het petitionnement dit moeten zeggen. De heer Van der Heyde evenwel heeft in „De Blijde Wereld" zelf betoogd, dat de soc.-dem. in landen, die door het fascisme bedreigd worden, hun regeeringen niet tusschen de beenen mo gen loopen. Wat in principe geldt voor die landen, geldt ook voor ons land. Do overheid heeft tot taak, ons volk voor zoover het binnen ons bereik ligt, te be schermen. Het is plicht daarvoor geld en mannen beschikbaar te stellen. Spr.'s overtuiging is, dat de kerken en de christenen de roeping hebben uit de wereld alle slechts te bannen wat den oorlog kan bevorderen: nationalisme, chauvinisme. In 1915 schreef een Oostenrijksche dichter een gebed, dat begon met: „Du, auch unsrer Feinde Vater". Dat is het, wat het christendom te doen heeft, deze gedachte uitdragen in de wereld. Dan zal ook de oorlog overwonnen zijn. De heer J o e k e s (V. D.) betoogt, dat de Volkenbond niet zou toelaten, dat Ne derland, hetzij hier, hetzij in Indië onder den voet zou worden geloopen. Nederland heeft daarvoor geen militaire verplich tingen op zich genomen, hetgeen duide lijk is gebleken bij de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Wij kunnen niet gedwongen worden een mili taire macht te onderhouden. De vrijz.-democraten zijn voor de hand having van de orde. Wat op Curagao is gebeurd was een verstoring van de orde. Maar daarentegen is het zenden van een schip als „De Arend", dat een oorlogs schip is genoemd, doch een opiumjager is, voldoende. Spr. betoogt verder, dat we t.o.v. Mos kou geen naar buiten gerichte oorlogs vloot moeten bouwen. De minister aan het woord. M De Minister van Defensie, mr. Deckers, biedt de Kamer veront schuldiging aan voor zijn ietwat te laat verschijnen, toen de behandeling dezer begrooting begon. De minister heeft geen gelden voor nieuwen aanbouw willen aanvragen zonder ook het plan over te leggen, waarin de aangevraagde schepen zullen passen. Dat over het plan zelf nu niet besMaf wordt, kan spreke* nle' dut- deb.'ker ynggen, den hij het reeds in de stukken heeft gezegd. De Kamer heeft alleen met een formeel gebonden zijn te maken, en dit is zij zeer zeker niet. Ook de regeering wenscht niet formeel gebon den te zijn aan het plan. Zij wil eventueel rekening kunnen houden met gewijzigde omstandigheden. Voorts ontkent de minister, dat hier 't woord uitbreiding op zijn plaats zou zijn. Het reserve-materiaal wordt im mers niet bemand. Over het doel hoeft spr. niet veel te zeggen. De regeering wil een reserve krijgen van de zeegaande vloot in Indié. Met deze reserve heeft spr. geen enkel speciaal land op het oog gehad. Alleen de heer De Visser heeft gezegd, dat de vloot gericht is tegen het bolsje wisme. Als het geweten van den heer De Visser hem dezen uitroep ingaf, dan is dat voor de regeering aanleiding, met die opmerking rekening te houden. De minister betreurt, dat de heer Al- barda verzuimd heeft een afdoend en klaar antwoord te geven op de duidelijke vragen van den heer Tilanus. De heer Albarda heeft in een vergadering gezegd, dat wanneer de regeeringen een misdadi- gen oorlog ontketenen, de sociaal-demo craten dien oorlog zullen trachten te ver hinderen met alle toepasselijke, ook on wettige middelen. Spr. wenscht nu te weten, of dit in derdaad het principe is, volgens hetwelk de Nederlandsche sociaal-democraten zullen handelen. Spr. meent, dat hij recht heeft dit te weten en dat de heer Albarda verplicht is die inlichtingen te-verschaf fen. De heer Albarda: Die zal ik u geven. De Minister zet verder uiteen, dat de regeeringen wel hebben beloofd onze neutraliteit te eerbiedigen, doch dat die zelfde regeeringen kunnen verwachten, dat als er één is, die zich daaraan niet houdt, wij ons daartegen te weer zullen stellen. Daar komt bij de cultureele taak, die wij in Indië hebben te vervullen. Wij kun nen Indië niet loslaten en moeten het daarom verdedigen. Spr. wenscht niet in te gaan op de beschuldigingen der com munisten, welke van een aard waren dat iemand, die zichzelf respecteert, zich daartegen niet wil verdedigen. Alleen zou spr. willen vragen: Waartoe moeten men- schen, die anderen zóó beschuldigen, zelf in staat zijn] Bij het plan is rekening gehouden met vervanging van den eersten kruiser in 1938, wanneer met den bouw moet worden aangevangen. Indien het niet noodig is, kan in 1940 met dezen bouw worden begonnen. Spr. gaat ver volgens na de resultaten der Londensche conferentie en betoogt, dat de waarde van onze vloot in Indië meer gewicht in de schaal kan leggen dan men oppervlak kig zou denken. De heer Albarda maakte een vergelijk tusschen de kustlijnen van Denemarken en Frankrijk, waarop spr. nader wil in gaan. De verbindingslijnen van Frankrijk en zijn overzeesche gebieden zijn 33850 zeemijlen, die van Nederland met de overzeesche gebieden 24.000 zeemijlen; de bevolking der Fransche overzeesche ge bieden bedraagt 60.000.000 zielen, die van de Nederlandsche eveneens, die van De nemarken in overzeesch gebied 140.000. De kustlijnen der overzeesche gebieden van Frankrijk zijn 30.000 km., die van Nederlands overzeesch gebied 40.000 km, die van de Deensche overzeesche gebie den 3500 km, 1/13 van de onze. Spr. verdedigt verder in strategisch opzicht den thans voorgestelden kruiser en schetst de taak der onderzeebooten in geval van oorlog. Hij onkent ten stel ligste, dat de marine zich verzet heeft tegen den ontworpen kruiser en van een vernietigende critiek is geen sprake ge weest. Voor den kruiser wenscht spreker de volle verantwoordelijkheid te dragen en hij citeert verschillende deskundigen, die den bouw van een kruiser hebben toege juicht en dit schip deugdelijk vinden. Ook de bewapening, zooals die is voorgesteld, is voldoende. Twintig centimeter-kanon- nen passen niet binnen het financieele plan. De onderzeebooten zijn op de Londen sche conferentie als een volwaardig wa pen beschouwd. Vooral voor kleine lan den zijn onderzeebooten onmisbaar. Ten aanzien van het Volkenshonds- pact en de handhaving der neutraliteit sluit de minister zich aan bij den heer Tilanus. Den heer Schaepman antwoordt spr., dat zonder de toestemming van den minister van Defensie in de vloot in Indië geen ingrijpende veranderingen kunnen worden gebracht. Onder de huidige staatsregeling is een rechtstreeksche ver houding tusschen den gouverneur-gene raal en den minister van Defensie niet mogelijk. De samenwerking lijdt daar onder echter niet. Het flottieljevaartuig voor Curagao moet kunnen optreden te gen een gewapend koopvaardijschip. Een patrouille-vaartuigje kan zijn taak daar niet verrichten. De minister besluit met een citaat van prof. Struycken, waarin deze zegt, dat de volken en regeeringen zich immer moeten laten leiden door een practisch idealistisch getint realisme. De vergadering word geschorst tot 8.15 uur. De radlonensuur, In de avondvergadering hield de heer Albarda een interpellatie oyer het toezicht op de radio-uitzendingen. De volgende vragen werden gesteld: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat de ervaring met de radio-omroep- van !*,dat de onhoudbaarheid van het preventieve toezicht op de radio-uitzendingen afdoen de is gebleken? 9. Is de Minister bereid tot de ophef fing van het bedoelde provemtieve toe zicht de noodige stappen te doen of te bevorderen? 3. Is do minister niet ypn, gevoelen, dat artikel 3 ter van do Telegraaf- en Telefoonwet preventief toezicht op ra dio-uitzendingen wel mogelijk maakt, maar tot zoodanig toezicht niet verplicht jjoodat dit toezicht zonder wetswijziging kan worden opgegeven? 4. Is de Mijiister voornemens oen zoo danige herziening van het radio-contro le-reglement te bevorderen, dat het pre ventieve toezicht opgeheven wordt? Indien de minister om het in de vorige vragen beoogde doel wetswijzi ging noodig acht, is hij dan bereid, die wetswijziging ten spoedigste te bevorde ren? 6. Welke maatregelen denkt de minis ter te nemen of te bevorderen, teneinde voor den .tijd gedurende welken herzie ning van het radio-controle-reglament of wetswijziging op zich laten wachten, ver dere moeilijkheden met het preventieve toezicht zooveel mogelijk te .voorkomen, en zoo zij zich desondanks nog mochten voordoen, tot oplossing te doen geraken? Minister R e y m e r beantwoordde de eerste vraag ontkennend, evenals de tweede vraag. Wat de derde vraag be treft, opheffing der preventieve controle zou in strijd zijn met de letter en de geschiedenis der wet. Vraag 4 en 5 be antwoordt hij ontkennend. Ten aanzien van de 6e antwoordt hij, dat preventief toezicht meer t©n goede zal komen aan de omroepvereenigjngen dan repressieve controle. Hij is bereid de instelling van een beroepsinstantie verder te overwe gen en tot de instelling daarvan, -over te gaan. De hoer Albarda, met dit antwoord niet tevreden, diende de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat het gowenscht is, het preventieve toezicht op den radio-omroep af te schaffen, gaat over tot de orde van den dag". De heer Boon, Lib., die de politiek van da radio wil uitsluiten, en die daar om de motie-Albarda niet kan steunen, kwam met de volgende motie: „De Kamer, van oordeel, dat de radio uitzending van politieke en daarmee ver band houdende onderwerpen slechts in zeer beperkte mate moet worden toege staan, noodigt den minister uit, daartoe de noodige voorbereidende maatregelen te treffen". Met het oog op het late uur (midder nacht) werd de verdere behandeling van de motie uitgesteld tot Donderdag 30 October, 's avonds 8 uur. Kinderverlamming. Te Reeu- wijk is thans kinderverlamming gecon stateerd bij een meisje van 6 maanden. Het kind is in het Goudsche ziekenhuis opgenomen. De schrik van Zeist. De po litie te Zeist werd eergisteravond en gisternacht tot tweemaal toe opgebeld voor een ongunstig uitziend persoon, die nog al gevaarlijk schijnt te zijn. Des avonds bad de man aangebeld bij een villa aan de Verlengde JBlotlaan, waar hij van de mevrouw, die opendeed, geld eischte onder bedreiging met een revol ver. 's Nachts is de man door een open staand raam bjj een verpleegster binnen gedrongen, die eveneens een revolver op zich gericht zag, doch kans zag licht en alarm te maken, waarop da jnan ijlings verdween. Vermoedelijk heeft hij later do bewo ners van een armhuis onder Bosch en Duin willen wekken door op de dour te bonzen. Deze bleef echter gesloten. De politie heeft den man nog niet kun nen achterhalen. Aan een groot gevaar ont snapt. Dinsdagnacht is de nieuw in gelegde nachttrein AmsterdamMaas tricht die om 4 uur 's morgens Weert passeert, aan een ernstige ramp ontko men. Een goederentrein, die daar moest wachten totdat de nachttrein 'was gepas seerd, vertrok uit eigen beweging, zon der sein tot vertrek ontvangen te heb ben, van 'n zijspoor, terwijl 't sein voor den trein Amsterdam-Maastricht veilig stond. Door op het laatste oogenblik alle sei nen onveilig te brengen, werden beide treinen tot stilstand gebracht, waardoor een groote ramp voorkomen werd. Met een vertraging van een half uur Ikon de Amsterdamsche trein de reis voortzetten. De tuinbouw in Noord-Holland. In de vergadering van de Prov. Sta ten van Noord-Holland van 14 October j.l. werd Ged. Staten om prae-advies in handen gesteld een voorstel van de hoe ren Ed. Polank e.a. om bijzondere maat regelen te treffen tot verbetering van den toestand van den tuinbouw in Noord- Holland en Ged. Staten te machtigen, op het voetspoor van de in 1923 getroffen regelingen, thans wederom garantie te verleenen van rente en aflossing van voorschotten, aan noodlijdende tuinders te verstrekken, met dien verstande even wel, dat de rente aan voorschot-nemers te berekenen niet hooger zal zijn dan 3 pet. 's jaars. ried Stabt/» -wat V.» te marhtlgen de provincie borg te stellen voor de richtige naleving van de over eenkomsten van geldleening, welke door tuinders in deze provincie, die raar 't oordeel van G. S. voor steun m aanmer king komon, zullen worden gesloten ten behoove van aankooping van meststoffen en andere bëdrijfsbenoodigdheden en voor de betaling van in het bedrijf onontbeer lijke arbeidskrachten, met dien verstande dat de borgstelling zich beperkt tot tel kens 70 pet. der voorschotten en onder voorwaarde dat do overige 30 pet. door de gemeenten hunner woonplaats wordt gegarandeerd. BELGIE SLUIT ZIJN GRENS VOOR ONS VEE. Nederland van een belangrijk afzetgebied beroofd. Naar aanleiding van het bericht, dat blijkens telefonisch bericht van den Ned. gezant te Brussel de Belgische minister van Landbouw den invoer van herkau wende dieren uit Nederland met ingang van heden heeft verboden, schrijft het Handelsblad: Voorwaar, dit ontbrak in dezen tijd van landbouwcrisis, dumping, hooge tolmu ren en Duitsche „boter-manoeuvres" nog juist aan ons geluk! Wij laten de cijfers spreken: België is onze beste afnemer van rund vee: in het afgeloopen kalenderjaar ex porteerde ons land aan slachtvee 3300 stuks jongvee van één jaar en ouder, waarvan 3280, dus practisch alles naar België ging. De waarde bedroeg f 685.000. Aan jongvee beneden een jaar expor teerden wij 9400 stuks, waarvan 9334 naar België, dus eveneens alles. De waarde daórvan bedroeg f 150.000. Aan melk- en kalfltoeien voerde ons vaderland in 1929 uit rond 6900 stuks, waarvan 4165 naar België gingen; dus 60 pet. De waarde van den Belgischen export bedroeg dan ook f 1.070.000. Aan jongbokvee van één jaar en ouder behalve stieren, exporteerden we 6100 stuks, waarvan 2600 of wel pl.m. 43 pCt. naar België gingen. De waarde bedroeg f 414.000. Aan jongvee beneden een jaar expor teerden we 9100 stuks, waarvan 1365 naar België of 18 pCt. De waarde bedroeg f 88,000. Bovendien betrok België nog 134 stie ren en stierkalveren voor f 21.000. In 1929 heeft ons land aan rundvee uit gevoerd voor een bedrag van f 5.067.000, waarvan naar België voor f2.428.000, dus zoo goed als de helft! Het aantal stuks rundvee, dat ons land exporteerde, bedroeg 35.875, waar van 20.868 naar België, dus rond 60 pCt. In de eerste drie kwartalen van het loopende jaar exporteerde Nederland naar België al zijn slachtvee, n.l. 7540 stuks voor f721.000. Aan fokvee voorden wij in die negen maanden uit 7900 melk- en kalfkoeien, waarvan niet minder dan 6550 naar Bel gië gingen, dat is 83 pCt! De waarde daar van bedroeg f 1. 741.000. Van onze 6000 uitgevoerde stuks jong fokvee van één jaar en ouder gingen er 4270 of wel 71 pCt. naar België. De waar de bedroeg f766.000. Van de 2850 stuks jong fokvee van be neden een jaar gingen er 1900 naar Bel gië of wel 67 pCt. Bovendien betrok België in die drie kwartalen nog 352 van de 753 stieren on stierkalveren, dus bijna de helft! De waar de daarvan bedroeg nog f84.000. In totaal zijn van Januari tot. en met September 25.062 stuks rundvee door ons land uitgevoerd, waarvan 20.600 of 82 pCt. naar België! De waarde van onzen gezamenlijken rundvee-uitvoer bedroeg f 4.585.000, waar van f3.438.000 of 73 pCt. of drie vier de gedeelte naar België! Commentaar op dezen maatregel is vrij wel overbodig. Men kan zeggen, dat Ne derland met één slag beroofd is van zijn Allerbelangrijkste afzetgebied voor levend rundvee I Kantongerecht te Goes. Loor den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: het rijden met een rijwiel zonder een signaal met de bel te geven als de vei ligheid van het verkeer zulks vordert: J. J. M„ Nisse f5 of 5 d.; met een rijwiel in een bocht niet rechts houden: I. d. B., Nisse flO of 10 d.; met een auto in een bocht niet rechts houden: M. S., Hooge Zwaluwe 15 of 15 d. en toewijzing civiele vordering tot een bedrag van f 40; met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: E. C. M., Wilhelminadorp, vrijgesproken. zonder vergunning vee laten loopen op een anders grond: J. J. S., Colijnsplaat flO of 10 d.; geen voldoende zorg dragen voor zijn gevaarlijken hond: P. A. Borsselen, vrij gesproken; Wielen van wagen niet voldoende zui veren van klei en modder: A. F., Hoe- dekönskerke f 5 of 5 d. h. vee zonder toezicht laten loopen aan een dijk: L. v. L., Wissenkerke f 10 of 10 d. h. overtr. verordening op den Keurings dienst van vee en vleesch: W. L. H.„ Goes f 10 o f 10 d. h. overtr. Boterwet: C. v. H., Wissenkerke, onbevoegd verklaard. visschen zonder vergunning van den rechthebbende op het vischrecht: R. M., Wo]p" >art*d6V 1.0 d. HOfn-fren net of 1Ï of 9 it; ♦e *8 Ueeren'(iO«,v harder rijden met oen puto dan 20 K M. pen uur, J. ,1., Mal- degom fC of 3 d. ui werking zijnde auto zondrr voldoen de toezicht laten staa" 1' 1 S, 'sllee- irenhook flO of 10 d.j met motorrijtuig rijden in oen verba don richting in een straat: C. D., Kloo- tinge f3 of .8 d. h,; mot auto niet voldoende uitwijken naar rechts: F. D, 11. d. B., Tilburg, ontslag van rechtsvervolging. met auto de vrijheid van hot verkeer belemmeren: J. C. S., Iorseke f25 of 25 d. on ontzegging van do bovoogd- heid om motorrijtuigen te besturen voor Üen tijd van 6 maanden; met auto rijden zonder achterlicht: A. J. )de M., Krabbendijko fö of 5 d. zonder noodzaak met auto rijden over rijwielpad: A. IC., Goes, geen straf toege past, P. C. R„ Steenbergen f 25 of 25 d. met auto rijden zonder spiegel: J. L. D., Krabbendijke, f3 b. of .3 d.h. met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. C. L., Rilland-Bath f 15 of 15 d. dronkenschapC. A. V., Goes f 15 of 15 d.F. C. C., Hoedekenskerke f 15 of 2 w. t.sch. Boor I. d. B. te Nisse is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis waar bij hij is veroordeeld wegens het met een rijwiel in een bocht niet rechts hou den tot flO of 10 d. h. i Door M'. S. te Hooge Zwaluwe is hoo ger beroep aangeteekend tegen het von nis waarbij hij is veroordeeld wegens het met een auto in een bocht niet vol doende r echts houden tot f 15 of 15 d. en toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van f 40. Door F v. 0. te lerseke is cassatie aangeteekend tegen het vonnis van dit Kantongerecht waarbij hij is veroordeeld wegens het zonder vergunning loopen over een anders grond tot f5 of 5 id. Door A. M. te lerseke is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij hij is Veroordeeld wegens het zonder vergunning loopen over eens anders grond text f 5 of 1 w. t.sch. Programma van Zateirdag 25 Oct. HUIZEN, 1875 M. 8—9.15 Momen con cert. 12.151.45 Concert. 1.452.30 ien 5 Gramofoon. 6.15 Journalistiek week overzicht, 6.356.45 Gra.moifoon. 811 Ooncert. KRO-orkest. HILVERSUM, 298 M. VARA-uitz. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Kamermu ziek. 6.55 Gramofoon, 8.35 Concert.. Or kest en solisten. Russische 'muziek. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 1.20—2.20 Orkeistooncert. 5.05 Orgelspel. 6.20 Liederen. 7.05 Zang. 8.05 Concert door kwintet. Tenor. PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoon. 9.05 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 12.25—1.50 Or- fcestooncert en ldarmet. 4.505,50 Con cert. Orkest en .sopraan. 7.20 Vroolijke avond. De golflengte van 1071 M. Naar wij vernemen overweegt het hoofd bestuur van P. T. T. de golflengte van 1071 M., die op het oogenblik alleen gebruikt wordt voor den zakelijken om roep, iets te verhoogen. Deze vorhoo- ging geschiedt in overleg met Oslo, welk station dan tevens haar golflengte iets zal verlagen, zoodat het verschil groo- ter wordt. In verband hiermede zal vanmiddag te 16.15 uur een proefuitzending plaats heb ben over Scheveningen-IIavon op een golf lengte van 1083 M. Dezer dagen is ook melding gemaakt van een bericht uit Boedapest, volgens hetwelk wij vergunning zouden krijgen om uit te zenden op 1100 M. golflengte in plaats van 1071 M.) en op 400 M. in plaats van 298 M.). Van de meest bevoegde zijde wordt daaromtrent thans vernomen: Er is geen sprake van oen nieuwe golf van 1100 M. voor den omroep in Neder land. Deze golf ligt niet in den omroep- band en zou bovendien stations, die deze golflengte terecht gebruiken, storen. Een nieuwe korte golf van ongeveer 400 M. is evenmin aan de orde. Slechts is terloops tusischen afgevaar digden van de Noorsche en Nederland sche omroeporganisaties over een even- tueelen ruil van een der Noorsche korte golven met de Nederlandsche 298 M. golf gesproken, een onder, inge gedachten- wisseling derhalve, welke geen verdere beteekenis heeft zoolang de administraties van beide landen daarover niet officieel in verbinding treden. Inmiddels treffen wij in de Tel. van gisteravond het volgende bericht aan: Naar wij vernemen heeft de P. T. T. aan het bestuur van de A.V.R.O. het aanbod gedaan, om een proef te nemen met hernieuwde uitzondingen door den Hilversumschon zender op de lange golf en wel op de golflengte van 1100 M. Inschikkelijkheid en medewerking zal daarvoor worden ingeroepen van de sta tions Kalundborg en Oslo. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft dit aanbod aanvaard. Zoodat dus binnenkort de A.V.B.O.- en V.A.R.A.- programma's de met den bestaanden zender practisch onbruikbare 298 M. weer zullen ver laten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6