No. 21 Vrijdag 24 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.03 Pr ij s der Advertentie n: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Besmette goederen. In stakingsdagen komt het voor, dat ze kere goederen worden beschouwd als „be smet" te zijn. Door dergelijke goederen te verwerken meent men onderkruiperswerk te ver richten en de stakende makkers te be moeilijken, waarom ze als besmet worden geschuwd en geweerd. Het wekt verwondering en het is zeiker te betreuren, dat deze niet altijd toe te juichen tactiek ook niet wordt toegepast ten opzichte van de uit Rusland aange voerde en in volle werkelijkheid besmette goederen. Groote houtvoorraden en niet mindeT groote voorraden graan worden in ver schillende landen aangevoerd, met de klaarblijkelijke bedoeling de markten te drukken, het economisch leven in de war te sturen en zoo de revolutie voor te be reiden. De Russische machthebbers kunnen dit doen, omdat zij' de met de knoet geregeer de arbeiders behandelen als slaven, of nog veel erger dan slaven. De uit Rusland aangevoerde goederen zijn besmet in den meest letterlijken zin van het woord. Besmet met het 'bloed en de tranen van de tot den dood vervolgde en gemartelde gedeporteerden. Indien er ooit reden is geweest goederen 'besmet te verklaren en deswege te weige ren ze te verwerken, dan is het zeker hier. In Amerika schijnt in die richting iets gedaan te zijn, maar verder hoort men hiervan niet. En toch zou 'dit middel thans uitste kende diensten kunnen bewijzen. Als de handel kon besluiten de be langen van de 'beurs op den achtergrond te stellen en als de internationale organisa ties overeenkwamen de met bloed en tra nen besmette Russische goederen zoolang de vervolging duurt, niet te verwerken, dan zou dat op de Sovjet-regeering onge twijfeld indruk maken. Men spreekt met veel ophef van de mo gelijkheid om door middel van de Inter nationale het uitbreken van eventueele oorlogen te voorkomen. Maar waarom dan niet die macht ge bruikt om aan de gruwelijke slavernij in Rusland en de ontreddering van het economische leven een einde te maken. "Waarom de Russische goederen niet over heel de linie 'besmet verklaard? DE MIJNRAMP BIJ ALSDORF. Hartverscheurende tooneelen. Onrust onder de bevolking. Drukker dan den eersten dag zwierven gisteren drommen menschen om het ter rein, waar de dooden liggen en azen op de berichten die verschijnen aan het hoofdkantoor der mijnen. Elk oogenblik wordt daar een sombere lijst voorgelezen van slachtoffers, en iederen keer luistert naar deze stem een ademlooze menigte, om het volgend oogenblik een hartver scheurend tooneel te scheppen, omdat een jongen, een vader een zoon op de lange doodenlijst is opgeschreven. Hopeloos is de toestand in vele gezin nen. Op de plek waar de getroffen families in angst en vreeze op de binnenruimte bij de „Anna I" rondwandelen, ziet men oude moeders, gesteund door kinderen, vaders met smart in de oogen, almaar denkend aan het vreeselijke. Een enkele geredde vertelde een too neel, dat zijn leven lang wel nooit uit zijn herinnering zal verdwijnen. Met z'n veer tienen stonden ze in de gang, klaar om hun werk te beginnen. De ontploffing had plaats. Ze stonden op 380 meter onder de aarde en wer den tegen den grond geslagen. Een slag als van een kanon. Tien zijner kameraden stonden met hem weer overeind. De ande ren gaven taal noch teeken meer. Na een vijftal uren werd het verschei dene der mannen vreeselijk benauwd en hoe langCT het duurde en hoe meer men zocht verder te komen om op te stijgen des te minder kans was hiertoe. Enkelen werden krankzinnig en stierven. Meerdere uren gingen heen. Nog waren ze met drie kameraden. Men hoorde klop pen. Men hoorde stemmen. D'e benau wenis, die hen zoo goed als gevoelloos had gemaakt, trok nog even weg en na 24 uur droeg men hen in treurigen toe stand naar boven. Toen stierf nog één der makkers, maar de beide anderen waren overgelukkig weer op vrijen bodem te zijn. Op snel opgeworpen schragen, liggen de lijken. Het is een beeld van diepe ellende. De auto's met de kisten voor de over ledenen rijden af en aan. Groote vracht wagens vol. Heele families zijn in rouw gedompeld en over de plaatsjes Eschweiler, Alsdorf, en Barneberg hangt een benauwende at mosfeer. Het is alsof de dood over deze plaats jes blijft hangen. Rouw langs alle kan ten. Bleeke en treurende gezichten. Omtrent de oorzaak van het vreese lijke mijnongeluk is nog steeds niets met zekerheid komen vast te staan. Zoo is het te verklaren, dat er onder de bevol king allerlei wilde geruchten de ronde doen Door de communisten wordt deze onrust naarslig voor partij-doeleinden uit gebuit. Zij hebben reeds een groote pro test-demonstralie aangekondigd, met het gevolg, dat de po'.iliemacht te Alsdorf versterkt is, ten einde onlusten te voor komen. Gisterochtend werden voor den eersten keer de betrekkingen van de dooden de doodenhal binnengeleid, waar zich hart verscheurende tooneelen afspee'den. De versperringen zijn uitgezet, omdat een zekere opwinding zich van de bevol king meester gemaakt heeft. In dè stralen ziet men veel huilende vrouwen en meisjes. Er 'begint onder de mijnwerkersbevo'l- king van Alsdorf een merkbare onrast te ontstaan. De menschen raken dood-ver- moeid van het wachten in een verkropte overspanning, en dit uit zich nu en dan in mokkige ontevredenheid tegen de mijn- directie, tegen de autoriteiten. Maar er is meer, wat de bevolking morrend stemt, en dat is dat nog steeds ■geen uitsluitsel wordt gegeven over de oorzaak van dit onheil. De menschen krijgen den indruk, dat er iets verbor gen moet worden, iets dat zou duiden op schuld. Gistermorgen werden de familieleden der slachtoffers tot de leege machinezaal, waar de lijken zijn, toegelaten. In 'kleine groepjes, begeleid door ver plegers, werden ze binnengelaten. Het was een deerniswekkend schouwspel, die men schen te zien rondsturen over de lijken, zoekend, zoekend en eindelijk vindend den geliefde, die zoo wreed en zoo plotseling door den dood werd weggerukt. Er speelden zich 'hartroerende tooneelen af. Vele vrouwen vielen in onmacht. De spionnage in Roemenië. Het aantal arrestaties in verband met de spionnage-affaire in Roemenië neemt nog steeds toe. De arrestanten zijn vogels van diverse pluimage: kooplieden, com munistische leiders, spoorwegambtenaren een stenotypiste aan 't ministerie van oor log enz. Een ingenieur van de vliegtuigenfabriek in Hermannstad heeft bekend met de cen trale te Weenen te hebben saamgewerkt, en inlichtingen over het Roemeensche vliegwezen, en over de inrichting van de vliegtuigenfabriek te hebben verstrekt. Ondertusschen is in Bessarabië een nieuwe spionnage-organisatie ontdekt. Bij een huiszoeking zijn ontplofbare stof fen en vergiften gevonden. Desolate toestand der Berlijnsche financiën. ■Scholtz, waarnemend opperburgemees ter van Berlijn, beeft in een onderhoud met leiders der fractie van den Berlijn- schen gemeenteraad medegedeeld, dat in dien de oeconomische toestand niet beter wordt, bet tekort op de begrooting tegen 31 Maart wellicht een bedrag van 100 mil- üoen zal bereiken. De belastingen bren gen veel minder op, dan men verwacht had, terwijl bovendien door voortduren de stijging van het aantal werkloozen steeds hoogere bedragen moeten worden uitgekeerd. 3.116.000 werkloozen in Duitschland. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de eerste helft van October met 112.000 gestegen tot 3.116.000. Deze sterke vermeerdering is gedeel telijk een gevolg van het feit, dat thans in de statistiek van de arbeidsbeurzen meer rekening wordt 'gehouden met de door de gemeenten ondersteunden, doch aan den einder en kant is in de eerste helft van October ook de arbeidsgelegen heid verminderd. Naar de demochratische persdienst ver neemt, is de Pruisische regeering van plan, krachtige maatregelen te nemen, om de bestaande werkloosheid te bestrij den. O.a. zou het verplichte aantal school jaren worden uitgebreid, de arbeidsduur zou verkort worden, buitenïandsche ar beiders in Pruisen zouden ontslagen wor den, tenslote zou een groot aantal werk loozen wederom in dienst genomen kun nen worden voor het verrichten van ont ginningswerk. De president van China tot het Christen dom overgegaan. President Tsjang Kai Sjek is Donder dag tot christen gedoopt. De C'hineesche predikant Koeang doop te Tsjang Kai Sjek in tegenwoordigheid van zijn vrouw, zijn twee zwagers, en Wang, den minister van buitenïandsche zaken, die reeds tot het christendom over gingen. Koeang vroeg Tsjang Kai Sjek, of bij oprechtelij'k den wensch koesterde christen te worden. De president der Chineesc'he republiek antwoordde op krachtigen toon in bevestigenden zin. De predikant besprenkelde hem daarop en 'heette hem welkom in de Christelijke Kerk. De doop, waarover het grootste stil zwijgen werd bewaard, heeft Sjanghai en Nanking sterk verrast. Deze bekeering is een gevoelige klap voor de communisten, die thans jacht maken op de christenen in het Jangtzedal. Men ziet er een pre cedent in, dat navolging zal vinden. De kerk, waartoe Tsjang Kai Sjek zich be keerd beeft, is die der Methodisten. Vaarwel Amerika. Onder de in Amerika verblijvende bui tenlanders heerscht op het oogenblik een sterke neiging tot repatrieeren. De aanvragen zijn zóó talrijk, dat naar een lid van het emigratie-bureau ver klaarde, de middelen niet toereiken, om aan alle aanvragen gehoor te geven en het bureau zich moet beperken tot het repatrieeren van ongewenschte elemen ten. De beweging staat blijkbaar in ver band met de heerschende werkeloosheid. Weer Russen, die weigeren terug te keeren. Opnieuw hebben vijf hooggeplaatste ambtenaren van het Russische gezant schap en de Russische handelsvertegen woordiging te Parijs o.a. de vertegen woordiger van de Russische staatsbank en de leider van den economischen be richtendienst, geweigerd, zich naar Rus land te begeven, nadat zij naar Moskou waren ontboden om rekenschap af te leggen. Alle vijf hebben er de voorkeur aan gegeven, in Frankrijk te blijven. Ook verscheidene ondergeschikte amb tenaren zijn de sovjet-regeering ontrouw geworden. Vreeselijk bloedbad in China, Naar gemeld wordt, hebben de Ghi- neesche communisten onder de bevolking van Kiang, dat 15 dagen geleden ver overd werd, een verschrikkelijk bloedbad aangericht. Het aantal dooden zou 60.000 bedragen. De Italiaansche bisschop, die vrijgela ten werd om losgeld te gaan vragen voor de gevangen genomen geestelijken, is te Kioekiang aangekomen. Hij verklaarde, dat de gevangenen geboeid de straat op werden gestuurd en met stokslagen be werkt. Kortq Berichten. De Britsche regeering heeft den be langhebbenden regeeringen in Europa en de Vereenigde Staten in overweging gege ven, 'de gewoonte om bij officieele gele genheden kransen neer te leggen op bet graf van den Onbekenden Soldaat af te schaffen. - In het schipperskwartier te Antwer pen is, door de politie, in een door een Chinees 'bewoond huis, een opiumrookerij ontdekt. De heele installatie, welke, voor het bestemde doel, flink geoutilleerd bleek te zijn, werd in beslag genomen en vier Chineezen, die, op bet oogenblik van den inval, door de politie waren betrapt, wer den in hechtenis genomen. Gisterochtend is te Warschau een militair vliegtuig op een locomotieven- fabriek neergestort. 'De machine viel 'door het dak heen en kwam in 'de machineka mer terecht, waar zich juist verschei dene arbeiders bevonden. Vier hunner be kwamen ernstig letsel. De vlieger werd dood onder de brokstukken van zijn toe stel te voorschijn gehaald. Officieel wordt bekend gemaakt, dat in het jaar 1929 niet minder dan 57.640 personen te Berlijn uit de kerk zijn ge treden. Hiervan zijn 33.199 mannen en 24.411 vrouwen. Uit de protestantsche gemeente traden 50.491 personen, uit de Roomsch-katholieke 6570 en uit de Jood- sche gemeente 579. De nachttreinen. Na.ap gemeld wordt, zijn bij' de Ne- derlandsche Spoorwegen op het oogenblik maatregelen in voorbereiding, die be oogen verbetering te brengen in den dienst der nachttreinen. Men onderzoekt in hoeverre het mogelijk zou zijn aan de verschillende wenschen van het pu bliek tegemoet te komen, o.a. wat betreft het beschikbaar stellen van geriefelijker materieel, het dirigeeren van nachttrei nen naar Twente en Leeuwarden, het vervoer in tegengestelde richting, zoo- dat men ook van Maastricht en Gronin gen uit via Utrecht naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag kan reizen, en het vereenvoudigen der bepalingen in zake het tusschentijds in- en uitstappen. Zeer waarschijnlijk zullen de bier ge noemde verbeteringen, in ieder geval de meesten er van, reeds begin November worden doorgevoerd. De postvluchten naar en van Indië. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig, de P.H.-A. Ei.N., gisteren om 5.58 uur uit Karachi is vertrokken en te 9.30 uur te Jodphur geland, te 10.30 uur uit Jodphur ver trekken en om 15.42 uur te Allahabad is geland. Vandaag wordt de tocht voort gezet. Het eerste retourvliegtuig is gistermor gen om 5.33 uur uit Cairo vertrokken en om 14.45 uur te Athene geland. Al les is wel aan boord; vandaag wordt de tocht voortgezet. Dit vliegtuig, de P.H.-A.G.R., beman ning van Dijk, Wiersma en Buitenhuis, dat 17 October voor zijn terugreis naar Nederland uit Batavia is yertrokken, zal naar verwacht wordt, Zaterdagmiddag op Schiphol aankomen. Op het Passagekantoor der K. L. M„ Leidscheplein, Amsterdam, zal op den dag van aankomst bekend gemaakt wor den tegen welk uur het vliegtuig kan worden verwacht Aardappelmeel in tarwebrood. Men schrijft uit Veendam aan de „N. R. Crt": De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Veenkolonies heeft zich bezig gehouden met de crisis in het aardappel- meelbedrijf. De crisis werd in hoofdzaak veroorzaakt door de overproductie van aardappelmeel, nog vergroot door de omstandigheid, dat in de beide voorgaande jaren groote kwan- tums eetaardappelen, in het buitenland niet te plaatsen, in de Veenkoloniale fa brieken zijn vermalen. Ook de ontginnin gen bevorderden de aardappelverbouw en daardoor de overproductie van aardappel meel. Bedroeg de oppervlakte van den aardappelverbouw tusschen 19211925 gemiddeld 30.000 H.A. per jaar, in 1929 werd er niet minder dan 37.600 H.A. verbouwd; een vermeerdering dus van bijna 25 pot. De opbrengsten waren in de jaren 1928 en 1929 ongeveer 500 H.L. per H.A., tegen voor dien pl.m. 365 H.L. De gemiddelde export daalde het laatste jaar zeer snel, mede door de goede aard appeloogsten in het buitenland. Men spreekt wel van beperking van aardappelverhouw. Maar daardoor zal ge regeld arhei'dsvermindering worden ver oorzaakt. Noodig acht de Kamer van Koophandel voor de veenkoloniën, dat getracht wordt het te groote productieoverschot van I.250.000 baal op te ruimen. In het voor- loopig verslag op de Staatsbegrooting is tot uitdrukking gekomen,dat 'directe ingrij pende maatregelen noodig zijn. Anders zouden niet slechts de omstandigheden der veenkoloniale landbouwers, doch ook die van een geheele industrie, dus van ar beiders en schippers en daardoor ook van middenstand, ondragelijk worden. Op al die gronden kwam de Kamer tot de conclusie, dat het noodig is, dat in. het tarwebrood aardappelmeel wordt ver werkt, niet op 'de wijze als het nu gaat, Binnenland. De Tweede Kamer over de vlootplannen en de radiocensuur. „De Nieuwe Boerhaave" geliquideerd. Wetsontwerp betreffende opschorting van den Vaccinatiedwang. Buitenland. Bijzonderheden over de mijnramp te Als dorf. De president van China Christen ge worden. De spionnage in Roemenië. De financiën van Berlijn. De werkloosheid in Duitschland. v r ij wi i 11 i g doch door het afkondigen van een menggebod voor een gering per centage. Anders sorteert deze maatregel geen effect. Het brood van gemengde grondstof is niet minder smakelijk dan zuiver tarwebrood. De Kamer besloot met algemeene stem men de regeering dringend te adviseeren te bevorderen, dat een tijdelijk menggebod wordt ingesteld, en den verkoop van tar webrood zonder aardappelmeel, tijdelijk te verbieden. De weg RoosendaalBelgische grens. Zaterdag 8 November a.s. wordt de betonweg Roosendaal-Belgische grens of ficieel in gebruik gesteld. De opening zal met eenige feestelijkheid geschie den. De weg is geheel op snelverkeer berekend en is zoodanig geconstrueerd, dat ook in de scherpste bochten met een snelheid van 80 K.M. per uur kan wor den gereden. Goud in Suriname. Naar Anela meldt, hebben gouddelvers in het gebied van Boven Saramacca een steen gevonden, die opvallend zwaar bleek te zijn. De steen werd opengesla gen en bleek een goudklomp te bevatten die ruim 7.5 K.G. zwaar was. Deze sen- sationeele vondst betreft dus een der grootste nuggets, die ooit in Suriname gevonden zijn. Nieuwe regeling van de pacht. Door den heer Rutgers van Rozenburg c.s. zijn eenige amendementen ingediend op het wetsontwerp Nieuwe regeling der pacht. Voorgesteld wordt in artikel 1634 de voorlaatste alinea te doen vervallen, daar het niet gewenscht is, waar het hier belangen betreft van groot gewicht voor beide partijen, de beslissing in eerste en hoogste ressort aan den kantonrechter op te dragen. Voorts wordt voorgesteld, met het oog op artikel 1630 een toevoeging aan te brengen, opdat niet de verpachter bij continuatie van een tijdens de inwer kingtreding der wet bestaande pacht overeenkomst in ongunstiger conditie ko- me dan de verpachter, die na dat tijd stip een pachtovereenkomst aangaat. Voorts heeft de heer van Rappard c.s. voorgesteld in het voorlaatste lid van art. 1636 de woorden: „de laatste twee leden" te vervangen door: „het laatste lid". Geldigheidsduur bepalingen vaccinatie. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vacci natie. In de Memorie van toelichting deelt de minister mee, dat over de vraagt wat de regeering te doen staat met be trekking tot de tijdelijke opschorting van den zijdeüngschen vaccinatieplicht, wel ke opschorting met 1 Januari 1931 komt te vervallen, indien geen nadere voor ziening wordt getroffen, de Encephalitis- commissie uit den Gezondheidsraad an dermaal advies heeft uitgebracht. Uit dit advies blijkt, dat zoowel in 1929 bij de .veelvuldige inentingen tijdens de variola-epidemie als in 1930 bij' de in aantal zeer sterk verminderde inentin gen aandoeningen van het centraal ze nuwstelsel zich hebben voorgedaan. Deze feiten toornen aan, dat de overwegingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1