No. 21 Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Radio-nieuws EERS Buit Dit nummer be De mijnramp te Alsdorf. De groote scihaclittorem is gekanteld. Hier vielen de meeste slachtoffers. da veiligheid van het verkeer een nood verlichting aangebracht. De P. Z. E. M. had daartoe geen enkele verplichting. Immers de zorg voor de straatverlichting berust by de gemeente Middelburg en de zorg voor 'de verlichting van het werk waartoe de hulpbrug behoort by den Polder Walcheren of bij den aannemer van het werk. De P. Z. E. M. heeft nu besloten, voor verlichting nog tot 1 November a.s. te blijven zorgen, doch het gemeente- en het polderbestuur gewaarschuwd, dat zy zich daarmede na 1 November niet meer belasten zal, het aan die beide lichamen overlatende, uit te maken, wie van hen dan voor de verlichting zal hebben te zorgen. Indien derhalve de verlichting van de hulpbrug na 1 November niet meer brandt, mag men de P. Z. E. M. daarvan geen verwijt maken. Ter voorkoming van misverstand zij nog vermeld, dat de P. Z. E. M. voor de verlichting bij het wissel op den Tramsingel zal blijven zorgen. AagUkerke. In verband met de land bouwcrisis en gezien de hooge pachten, hebben de gebruikers van de Diaconie- gronden der Ned. Herv. Kerk alhier zich gezamenlijk tot bovengenoemd bestuur ge wend met het verzoek de pachten te willen verlagen. Arnemuidan. Woensdagmiddag werd al hier de eerste steen gelegd voor het magazijn van het „Groene Kruis". De voorzitter zei o.m.Reeds lang werd in deze gemeente de behoefte gevoeld aan een hoogtezon. Doch daarvoor moest men geld en electriciteit hebben. Toen deze gemeente geelectrificeerd werd, hield de vereeniging op initiatief van de wijkzus ter, een bazar welke prachtig slaagde. Daar wij reeds een potje bezaten voor het bouwen van een magazijn, werd be sloten een hoogtezon aan te schaffen en een magazijn te bouwen. Een woord van dank breng ik den heer Neugebouer voor heit belangeloos ontwerp, en voor datgene wat hij als opzichter deed en nog zal doen voor de vereeniging. Nadat de eerste steen was gelegd en een photo was. ge nomen werd de plechtigheid beëindigd. Vrouwepolder. Dinsdagmiddag verga derde de Raad. Afwezig de heer Mesu. De voorzitter deelde mede, dat de Rijks vergoeding ingevolge art. 97 der L. 0.- wet 1920 over het jaar 1929 voor de beide in de gemeente aanwezige Bijz. L. Scho len is vastgesteld op resp. f 5090.95 en f 5336.87, dat aan opcenten op de hoofd som der Grondbelasting over 1930 ten behoeve der gemeente op de kohieren is uitgetrokken een bedrag van f 1482.44, dat de heer L. den Ouden zijne benoe ming tot lid der comm. tot wering van schoolverzuim in de afdeeling Gapinge heeft aangenomen, dat de rijksuitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1897, over het 3e en 4e kwartaal 1930 door de Ged. Staten is vastgesteld op f 363 en f 363.07, dat de jaarwedden van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Januari 1931 door Ged. Staten zijn vastgesteld op f 150 en f 20. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m. a. st. besloten adhaesie te betuigen aan het door het Comité van Verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilan den en West-Brabant aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat verzonden adres. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m.a.st. besloten afwijzend te beschikken op het adres van den A, N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, houdende verzoek om als buitengewoon lid tot dien bond toe te treden, op grond dat een contributie van f 25 te hoog werd geacht. Vervolgens werd de uitbreiding van het brandbluschmateriaal der ge meente in den breede bosproken, waar bij door enkele leden de aanschaffing van een minimax voor verschillende gedeel ten der gemeente in overweging werd gegeven. M.a.st. werd besloten den ver tegenwoordiger van de Iffa Minimax Maatschappij te verzoeken een demon stratie in de gemeente te willen doen geven. Tot lid van de plaatselijke com missie van toezicht op het L. 0. in de gemeente werd met 5 tegen 1 stem be noemd de heer L. den Ouden, hoofd der O.L. school in de afdeeling Gapinge. Colijnsplaat. In de Maandag gehouden Raadsvergadering was van Ged. Staten een schrijven ingekomen, dat de jaar wedde van den ambtenaar van den Bur- gerl. Stand van f210 op f220 was ge bracht. Een vraag van het Gemeentebestuur van Goes of de Raad in beginsel bereid is om mee te werken tot het gezamenlyk bouwen van een barak voor besmette lijke ziekten werd z.h.st. in bevestigen den zin beantwoord. Van de feestcommissie van 't laatstge houden oranjefeest was een verzoek in gekomen om het nadeelig slot voor re kening der gemeente te nemen. Met 3 tegen 2 stemmen werd hierop gunstig beschikt. De begrooting voor het G. E. B. 1931 werd goedgekeurd en vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f9253; de kapitaal- dienst op f3400. Aan den heer H. W. P. A. de Jongh werd overeenkomstig zijn verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de 0. L. School, met ingang van 17 De cember a.s. Vervolgens werd de gemeentebegroo- ting 1931 behandeld. De heer Contant stelt voor met in gang van 1 Jan. 1931 het abonnement op de telefoon op te zeggen. Dit wordt mlet 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Een voorstel Potappel om uit de salarisrege ling van den ambtenaar ter secretarie te schrappen de salarisverhooging voor het bezit van 't diploma, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Wethouder Haringman stelt voor om den post van f 100 (voor aankoop van een 2e hands brandkast) met f 215 te verhoogen en daarvoor aan te schaffen een Lips stalen boekenkast. Na ampele discussie wordt besloten eerst informaties in te winnen en, dan in een volgende vergadering te beslissen. De verhooging wordt toegestaan. Bij den post „Brandweer" stelt de heer Contant voor om pogingen in 'twerk te stellen om tot de oprichling van een vrijwillige brandweer te komen, waar aan gevolg gegeven zal worden. Op voorstel van den heer Potappel wordt de post voor haven- en octrooi- gelden met f 3000 verminderd en ge bracht op f 4000. Met alg. st. wordt verder de post voor rioleeringswerken gebracht op f '^000. Op voorstel van den heer Potappel wordt besloten niet tot de werken over te gaan, voordat nauwkeurig het terrein is gewa terpast. B. en W. wordt opdracht verleend zich nog eens tot de directie van de tram Wolphaartsdi'ksche veerGoes te wen den, ten einde meerdere trams ingelegd te krijgen. De heer Contant stelt voor den post „inkomsten vermakelijkheden" te schrap pen en tot afschaffing der kermis over te gaan. De voorzitter geeft, in overweging het voors'el schri 'fe" k in te die en legen een volgende vergadering. Dé heer Van Dis vraagt, of 't niet mogelijk is over te gaan tot conversie der schulden, die tegen een hooge rente zün aangegaan. Meegedeeld word1, dat re-De leeningen daarvoor niet in aanmerking kunnen komen. B. en W. zullen nog nader onderzoeken. Van den boekhouder bij 't G. E. B. den heer C. Schrier was ingekomen een ver zoek om zijn salaris als gemeentebode enz. te verhoogen met f.300. Wanneer het G. E. B. wordt bebindigd, doet adres sant dan afstand van zijn rechten op wachtgeld. Overeenkomstig dit verzoek wordt besloten. Verder wordt besloten 20 oncenten te heffen op de gemeentefondshelasHng. Nu wordt de begrooting goedgekeurd in ont vang en uitgaaf op f 64.B07 met een post voor onvoorzien van f 6692. Met alg. stemmen wordt benoemd tot gemeenteonzichter de heer C. A. van der Maas te Harlingen. Do kermis sterft haar eigen dood. Do kermis te Nijmegen bracht dit jaar aan de gemeente een bedrag van f 9177 minder op dan ten vorigen jare. Het bedrag der vermakelijkheidsbelasting alleen was ruim vijfduizend gulden min der. De kermis is bezig haar eigen dood te sterven. Gasvergiftiging. Toen Dins dagmorgen bij de hoog bejaarde weduwe H. T. de L., geb. V. te Ouderkerk geen gehoor werd verkregen en tevens een sterke gaslucht werd waargenomen, werd de buitendeur geforceerd. In de keuken vend men het oudje, voorover op den grond liggen terwijl een kraantje van het gasfornuis onder een pannetje met melk openstond, hoogstwaarschijnlijk was dus do vlam op een of andere wijze uitgewaaid. De vrouw, welke bewusteloos was, werd onmiddellijk naar buiten ge bracht, terwijl door een ontboden ge neesheer zuurstof werd toegediend. Dit had na eenige oogenblikken in zooverre succes, dat het bewustzijn terugkeerde. Opname der vrouw in een ziekenhuis werd echter noodzakelijk geacht. Brutale roofoverval. Dinsdag drongen te Essen drie roovers bet kan toor van een groothandel in eieren bin nen en eischten van de aanwezigen, de eigenaars en een vrouwelijk employé de uitlevering van het aanwezige geld. De politie, die gealarmeerd was, ver scheen echter zeer spoedig ten tooneele, waarop zich een vuurgevecht ontspon tus- schen de agenten en de roovers, in den loep waarvan een der bandie en gedood werd en een politieagent gewond. Na een hevig geveoht gelukte het ten slotte een tweeden bandiet te overrom pelen en gevangen te nemen, terwijl het den derden roover gelukte, om, zonder herkend te zijn, te ion.tkom.en. Amerik a ansche kinderen enthousiast voor Nederland. Het Amerikaansche gezantschap te Den Haag heeft een brief ontvangen van de Heurz Y at es school te Omaha (Nebraska) waarin wordt meegedeeld, dat de kinde ren van de school de geschiedenis van Nederland hebben bestudeerd en uit be wondering voor de nijvere vredelieven de en spaarzame bevolking van dit land, hun groeten willen zenden, aan de Ne- deTlandsche kinderen, hun daarbij een klein geschenk aanbiedend. De meisjes van de school hebben daar om besloten de mooist versierde deken te maken, die zij konden vervaardigen en deze te zenden aan een Nederlandsch. weesbuis of kinderhuis. Het geld voor de materialen werd bijeengebracht onderde schoolkinderen en na een arbeid van vele maanden was de deken gereed. Windmolens en andere eigenaardighe den van het Nederlandsohe landschap Zijn eropi 'gefooftduurd, die het geschenk er aantrekkelijk doen uitzien. In overeen stemming met den wensch van de Ame rikaansche schoolkinderen heeft het ge zantschap den deken aangeboden aan 't Huis van Barmhartigheid te 's Graven- Een kerkdief gearresteerd. In aansluiting op het bericht uit Middel burg omtrent de aanhouding aldaar van een kerkdief, die te Roosendaal en Hel mond gepoogd had zyn slag te slaan, wordt nader gemeld: Zaterdagmiddag kwam men in de St. Corneliuskerk te Roosendaal tot de on aangename ontdekking, dat anderma d ge tracht was de offerblokken te ledigen. Een der offerblokken was vrijwel geneel vernield. Aangezien echter de offerblok ken niet lang te voren geledigd waren, was er geen geld te bemachtigen. 'sAvonds k.vam men echter in de St. Antoniuskerk tot een veel erger ontdek king, daar in de sacristie de sleutels van de kerk werden vermist. Hoe men ook zocht, de sleutels waren nergens te vinden, terwijl de koster zeker wist, dat ze op de gewone plaats in het sleutelkastje waren geborgen. Aangifte werd gedaan bij de politie, die dit geval al spoedig in verband bracht met offerblokken-forceering des middags in de St. Corneliuskerk. En daar nu het geval wilde, dat voor de ontdekking van het verbreken dar of ferblokken een verdacht uitziend vreem deling in de St. Corneliuskerk was gezien, wist de recherche te Roosendaal uit de verzamelde gegevens een signa' ement van den verdachte saam te stellen, hetwe'k met verzoek tot o s oring en aanhouding van verdachte naar alle kanten werd rond gezonden. Het is op grond van dezen oproep en aan de hand van dit signalement ge weest, dat de politie te Middelburg den kerkdief Maandag heeft aangehouden. Te ontkennen viel er niet, wantde man lep met de sleutels van de St. Antonius kerk te Roosendaal nog op zak. Naar Roosendaal overgebracht heeft hij daar voor den Commissaris van Politie een volledige bekentenis afgelegd. Eenflinkebuit. Door'heeren uit Amsterdam werden op 'het landgoed Ber kenheuvel te Diever ("Drenthe) geschoten 1 reebok,44 hazen, 220 konijnen, 36 fazan ten, 2 houtsnippen en 3 patrijzen. Kinderverlamming. In het ziekenhuis te Groningen is een 8-jarig kind uit Beetsterzwaag, lijdende aan kin derverlamming opgenomen. De „Vertr o u we ns veeh a.n- de 1" te Amersfoort. Reeds gerui- men ty'd waren er by de „Vartrouwens- rt>" Dood door schuld. Na dagenlang zoeken is nabij Gemonde opgehaald bet lijk van Adr. Breugelmans uit Michiels Gestel. Uit aanwyzingen bleek, dat de jon gen vermoedelijk door een auto is aangereden en daarna in het water gewor pen werd, teneinde een ongeval voor te wenden. De politie beeft als verdacht hiervan een chauffeur gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. Hierboven de plaats van het ongeluk. Inzet: het slachtoffer. veehandel" moeilijkheden gerezen van financieelen aard, zoodat deze van zoo- danigen omvang werden, dat da directeur 0. H. door de marechaussee te Leusden werd gearresteerd, verdacht van verduis tering, van een aanzienlijk bedrag. Vele kleine boeren zijn -thans de dupe gewerden van deze .praotijtaan. Reeds moet aan het licht gekomen zijn, dat de directeur van de V. V. H. verschillende waardelooze accepten heeft afgegeven. Vele boeren hebben een dubbel stel ac cepten getaekend en kunnen nu door do wet worden verplicht ook tweemaal te betalen. De directeur blijft voorloopig aange houden en bet onderzoek js in vollen gang- Brand te 's-Hertogenbosch. Een hevig uitslaande brand heeft gister avond aan de Pensmarkt te 's Hertogen- fc'osch gewoed in het winkelpand van dein handel in touw, borstelwaren, enz. van de firma Wed. H. J. Driessen. Daar die vlammen eenige meters boven het dak uitsloegen, bestond er ook gevaar voor de onm'ddellyk aangrenze rde winkelpan den van de N. V. Hema. De brandweer, die onmiddeiTijfc ter plaatse was, heeft het vuur krachtig, aan getast en had in een half uur de brand bedwongen. Door den brand is de geheele bovenverdieping verwoest. De brand is vermoede'ijk ontsta,an door het achteloos wegwerpen va,n een siga ret door een knecht, die bezig was met het opbergen van emige wagens St Ni- colaas,goed eren, welke juist waren aan gekomen. De waterschade is zeer groot, daar de meeste winke'.goederen zijn bedorven. Verzekering dekt de schade. De Handelsconventie te Genève en de Nederlandsche Landbouw. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, de Katholieke Neder landsche Boeren- en Tuindersbonden het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met het navolgende adres: Kennis genomen hebbende van den in houd der op 24 Maart 1930 te Genève ge sloten Handelsconventie, zijn zij van oor deel, dat er voor den Nederlandscher. landbouw geen noemenswaardige voor- doelen aan deze conventie verbonden zijn, terwijl daarentegen de nadeelen zeer be langrijk moeten worden geacht. De voordeelen zouden hierin moeten bestaan, dat onze landbouw, na ratifi catie van de conventie door de contrac teerende staten, minder hinder zou on dervinden bij den export van landbouw producten. Dit resultaat is echter niet bereikt, doordat de landen met een onderhande lingstarief, die voor het meerendeel reeds hooge invoerrechten op landbouwproduc ten hieven, zich het recht hebben voor behouden de invoerrechten op land- en tuinbouwproducten, met zeer geringe res tricties, naar eigen goedvinden te ver hoogen. Zij zijn in dezen door de conventie niet gebonden, terwijl landen als Nederland, die het totaal hunner tariefposten fixeer den, zich hebben verbonden hunne tarie ven niet te verhoogen. Daardoor zijn deze staten, zoolang zij de conventie niet heb ben opgezegd, buiten staat gesteld eenig officieol verweermiddel tegen tariefver- hoogingen op landbouwproducten toe te passen. Zondert men den economischen boy cot, waarvan de gevolgen moeilijk zijn te overzien, uit, dan wordt ons land, zoo lang' het aan de conventie gebonden is, volkomen weerloos ten opzichto van bui- tenlandsche tariefverhoudingen. Deze weerloosheid is dan door een internatio naal contract bevestigd. De Centrale Landbouworganisaties vreozen, dat, na de ratificatie van de Handelsconventie, vreemde staten nog minder dan thans rekening met onze be langen zullen houden en dat onze land- bouw-export hiervan de dupe zal zijn. Zij meenen, dat de ervaring wel heeft geleerd, dat protectionistische landen slechts tot matiging hunner plannen met betrekking tot de tarieven bereid zijn, indien onbeperkte doorvoering dier plan nen gevaren voor hun export oplevert. En voor zoover in de conventie nog een zedelijke rem was aangelegd, heb ben de gedragingen van verschillende staten, lijnrecht indruischend tegen de beginselen dier conventie, aangetoond, dat .ook daarop geen verwachtingen mo gen worden gebouwd. De conventie van Genève zal dan ook niet bevorderlijk zijn voor onzen land- bouw-export, integendeel ze zal dezen export bemoeilijken. Dit droevige resultaat is verkregen door opoffering van onze vrijheid om onzen noodlijdenden akkerbouw door in voerrechten te helpen, indien dit noodig mocht worden geacht. Waar de conventie geen noemenswaar dige voordeelen voor den Nederland- schen landbouw oplevert en er wel na deelen uit kunnen voortvloeien, meenen de voornoemde Centrale Landbouworga nisaties er bij uwe hooge vergadering op te moeten aandringen om de handelscon ventie voornoemd niet te ratificeeren. Programma van Vrijdag 24 Oct.: HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 Platencon- cert. 12.15 Concert. 1.452.00 Con cert, salon-orkest. 2.00—2.45 Kook cursus. 2.45—4.45 Vervolg orkestcon cert. 5.456.45 Zang, pianobegelei- iding. -6.457.15 Engelscbe les. 8.0011.00 Concert. K.R.O.-orkest. HILVERSUM, 298 M. Van 8—12 en na 4 uur uitsluitend VARA. 12.00— 2.00 Concert door het Omroeporkest. 2.303.00 AVRO Gramofoon. 3.00— 4.00 AVRO Concert door het AVRO-kwin- tet. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Mr rgenwij ding. 12.20 Concert, viool, piano. 12.50 Orgelspel, sopraan. 1.5Q Gramo- foonplaten. 4.50 Orkestconcert. 7.00 Zang. PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 —2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestcon cert en soli. 9.05 Concert. Orkest en cello. 9.50 „Cosi fan tutte", van Mo zart. Orkest en solisten. I Directeur-! H. Bureau: Lange Tel.: Redactie en| Postreker Bijkantoor Firma F. P. DHUIl Besmette gd In stakingsdagea kere goederen wor| smet" te zijn. Door dergelijke I meent men ondi] richten en de sta moeilijken, waaron geschuwd en gewd Het wekt verwol te betreuren, dat juichen tactiek oo ten opzichte van voerde en in volle goederen. Groote boutvooi groote voorraden schillende landen klaarblijkelijke be drukken, bet econ te sturen en zoo reiden. De Russische m doen, omdat zij de de arbeiders bebai veel erger dan sk De uit Rusland zijn besmet in de van bet woord. Bef tranen van de tot gemartelde gedepc Indien er ooit re besmet te verklare ren ze te verwerke In Amerika sch gedaan te zijn, m biervan niet. En toch zou d kende diensten ku Als de handel langen van de 'beur stellen en als de ties overeenkwam! nen besmette Rusf de vervolging duu dan zou dat op de twijfeld indruk m< Men spreekt me gelijkheid om doo: nationale bet uit] oorlogen te voorko Maar waarom brui'kt om aan de Rusland en de economische lever Waarom de R over beel de linie DE MIJNRA» Hartverscheuren onder Drukker dan de gisteren arommen rein, waar de i op de berichten hoofdkantoor der wordt daar een st van slachtoffers, naar deze stem om het volgend scheurend toonee een jongen, een lange doodenlijst Hopeloos is de nen. Op de plek wa< in angst en vree. bij de „Anna I" j oude moeders, gt vaders met smart denkend aan het Een enkele ger neel, dat zijn leve: herinnering zal ve tienen stonden ze hun weak te beg De ontploffing op 380 meter or den tegen den gr als van een kanon stonden met hem ren gaven taal n Na een vijftal i dene der mannen hoe langer het du zocht verder te k des te minder kaï werden krankzinn Meerdere uren ze met drie kamer pen. Men hoorde wmis, dia hen z had gemaakt, tro

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6